12 De redenaars spraken van drie verschillende spreekge stoelten de menigte toe. Met algemeene stemmen werden voorstellen aangenomen, om bij de Regeering aan te dringen op onmiddellijke ondersteuning, op bet ondernemen van openbare werken en op het benoemen van een minister van Koophandel Nadat de meeting uiteen was gegaan, trokken honderden naar het westen der stad. Personen, die het uiterlijk van vreemdelingen hadden, werden aan gerand en mishandeld. De vensterruiten van de Carlton- Club en andere bekende sociëteiten werden ingeworpen. Men vreest voor zeer ernstige ongeregeldheden. Een later bericht luidt: De oproerige benden bewogen zich recht door de aris tocratische wijken, wierpen de ruiten in, hielden de rijtuigen tegen en beroofden die er in gezeten waren. Minstens vijftig winkels werden geplunderd, waaronder die van juweliers, slagers, bakkers en houders van wijnhuizen. De politie, in den aanvang machteloos, mocht er ten slotte in slagen de orde te herstellen. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat de aangerichte schade zeer groot is. Eenige duizenden personen zijn van Trafalgar-Square in de richting van Hydepark gegaan en hebben bijna van ieder huis en iederen winkel de glazen ingeworpen. Dit deden zij met voorwerpen, die zij uit de winkels hadden gestolen, onder anderenborstels, flesschen, doozen, laarzen, enz. Weder komen berichten van zware sneeuwstormen, zwaarder dan men in jaren beleefd heeft, uit Amerika. Maandag en Dinsdag 1 en 2 dezer begonnen zij in de Rotsige Bergen en verbreidden zich langzaam oostwaarts, tot zij Donderdag de kust bereikten. Zij strekten zich zuidwaarts uit tot de Golf van Mexico, waar voor het eerst sedert dertig jaren sneeuw gevallen is. Op vele spoor weglijnen is het verkeer gestremd. In het hevigste van den storm raakte eene stoombarkas, behoorende bij de Oostenrijksche korvet Donau, op de Hudson te New-York voor anker, los. Men zette eene boot uit om haar terug te halen, bemand met een adelborst, Otto Karsch, en 11 matrozen. In de duisternis stoomde eene sleepboot, de Blanche Kate, over het vaartuig. Vijf matrozen en de adelborst verdronken. De kapitein der sleepboot is in hechtenis genomen. Te Berlijn is een winkelier, die met de 22jarige dochter van een weduwe verloofd was en met Pasclien trouwen zou, spoorloos verdwenen, in gezelschap van zijn toekomstige schoonmoeder. De man is 30 en de weduwe 46 jaar oud. De verlaten jeugdige schoone past nu zoo lang op den winkel Te Parijs is een student, die voor de aardigheid een openbaar brandsignaal in werking had gebracht, tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Eene geheele kazerne van de brandweer was door deze «-grap" in opschudding gekomen, had spuiten afgezonden, enz. Te Indianapolis (Noord-Amerika) is eene rol-schaats- baan van papier gemaakt. De dikke bladen papier, op dezelfde wijze bereid als dat, hetwelk voor waggon-wielen gebruikt wordt, vormen, met den rand naar boven tegen elkander gelegd, den vloer. Met schuurpapier is deze voorts zoo glad geslepen, dat er volstrekt geen voegje overbleef, en men rijdt er uitstekend over en zonder eenig gedruisch te maken. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 5 Februari 1886. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedge keurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale binden en circulaires, die na medodecling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Er wordt voorlezing gedaan van het proces-verbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, over het 4de kwartaal 1885. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter geeft kennis, dat de besluiten voor de geld- leeningen, ad. f 20000 en f 15000, goedgekeurd van HH. Gedep. Staten zyn terug ontvangen, alsmede de Staat van begrooting, dienst 1886, het besluit tot heffing van het vergunningsrecht, en dat tot verkoop van grond aan Sijbrand Keüser Pz. Alle welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. 4. Er wordt ter tafel gebracht een rekwest van den heer J. Timmer, eilands-geneesheer, verzoekende, tengevolge zijner benoe ming tot geneesheer te Wieringerwaard, eervol ontslag uit zyne betrekking tegen 1 April a. s. De Voorzitter, zijn leedwezen betuigende over het ingekomen rekwest, stelt voor het eervol ontslag, onder dankbetuigiug voor de aan de gemeente bewezen diensten, te verleenen. Verschillende leden vragen, of er niets aan zou kunnen worden gedaan, om den heer Timmer te bewegen zyn verzoek in te trekken. De heer Westenberg zegt, dat hy het vertrek van den heer Timmer zeer zou betreuren en daarom zeer gaarne zou zien, dat de Raad zou trachten hem voor de gemeente te behouden. Na eenige discussie wordt besloten, het gevraagde eervol ontslag tegen 1 April te verleenen, maar tevens B. en W. opgedragen den heer Timmer het leedwezen van den Raad over het voorgenomen vertrek mede te deelen en hem voor te stellen, alsnog daarvan zoo mogelijk af te zien. De Voorzitter geeft eenige raededeelingen betreffende de waar neming van den geneeskundigen dienst te Eierland, en de be spreking, die hy heeft gehad met den heer dr. H. H. Van der Vegt. De Raad noodigt den Voorzitter uit, opnieuw met genoemden heer te confereeren, om deze zaak in eene volgende vergadering definitief tc regelen. 5. Er wordt gelezen een rekwest van Jan Salm, te Oost, ver zoekende, tengevolge van het vernielen door de schoolkinderen, van zijn bouwgrond nabij de school aldaar, vrijdom van hoofde- lyken omslag of eene jaarlijksche vergoeding ad f 25. Deze zaak wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. 6. De Voorzitter doet voorlezing eener missive van den minister van Binnenl. Zaken, betreffende de nieuw te bouwen school aan den Burg, en de daarin door de gemeente te dragen kosten. Hij stelt, namens het Dagelijksch Bestuur voor, de door den minister aangeboden subsidie te aanvaarden en B. en W. op te dragen, alsnu ten spoedigste de noodige stappen te doen om dienover eenkomstig den bouw van de nieuwe school aan den Burg te bevorderen. 7. Er wordt gelezen een rekwest van de beurtschippers op Arasterdam, betreffende de bezwaren, die er voor de schipperij zyn ontstaan door de verpachting der oesterplaatsen in de nabij heid van Wieringcn en het verbod om aldaar te ankeren, anders dan in geval van overmacht. Na de noodige toelichting van den Voorzitter, wordt, na eenige discussie, besloten, om aan B. en W. op te dragen, aan den minister, namens den Raad, de bestaande bezwaren ter kennis te brengen en Z. Exc. uit te noo- digen, die zoo mogelijk op te heffen. 8. In behandeling komt een adres van eenige schippers te Texel, inhoudende bezwaren over den toestand van de haven te Oude Schild, welke te weinig ruimte aanbiedt voor al de vaar tuigen, te Texel tehuis behoorende, en verzoekende, dat de Raad pogingen mocht aanwenden om in dezon toestand verbetering to brengen. De Voorzitter zegt, dat de toestand van de haven van alge meene bekendheid is. De haven beoosten het Oude Schild was sedert jaren te beperkt. Door den aanbouw van een aantal visschersvaartuigen is die toestand nog ongunstiger geworden. Eene vergrooting is dringend noodig. Hij stelt voor, namens den Raad, een adres aan HH. Gedep. Staten te zenden, om hierin, kon het zijn, verbetering te brengen. Na eenige discussie wordt dienovereenkomstig besloten. 9. Omtrent het kohier van den hoofdelijken omslag, door den Voorzitter namens het Dag. Best. den Raad aangeboden, wordt besloten de behandeling te verdagen. De heer Koorn herinnert aan de opdracht, in eene vorige vergadering aan den Burgemeester gegeven, om, als afgevaar digde der gemeente, de vergadering voor de droogmaking der Zuiderzee te Amsterdam bij te wonen. Hij vraagt of de Burge meester daaromtrent eenige inlichtingen zou willen geven. De Voorzitter zegt, dat hij die vergadering heeft bijgewoond, en geeft een uitvoerig verslag van al hetgeen daar is behandeld en besloten. De heer Koorn dankt den Voorzitter voor de gedane mededeeling. Niets meer aau de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Benoem 1 n gen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. Poortman wordt voor twee jaar gedetacheerd bij het Meteorologisch Instituut te Utrecht. De luit. ter zee 2de kl. J. C. P. Kraijenhoff van de Leur wordt, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 Maart a. s., voor den tijd van 5 jaren op pensioen gesteld, ad f 525 's jaars. De luit. ter zee 2de kl. G. J. Sluijterman en de offic.-mach. lste kl. J. Gudde, uit Oost-Indie teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De off. van adm. 2de kl. C. V. Veldman en W. F. Van Grasstek, dienende respectivelijk aan boord van Zr. Ms. stoom schip Aruba en Zr. Ms. wachtschip te Hellevöetsluis, worden met 1 Maart a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door de off. van adm. 2de kl. F. Lensing en J. A. Meulemans. Aan boord van Zr. Ms. stoomschip Java worden geplaatst de machinist-leerlingen lste kl. E. Koch en G. G. Flinterman. De mach. 2de kl. J. Koopman, dienende bij de conservatie op 's Rijkswerf alhier, wordt met ingang van 16 dezer ge plaatst aan boord van het voor den Indischen militairen dienst bestemde schroefstoomschip 4de kl. Java. De mach. 2de kl. J. Kisjes, thans non-actief, wordt met 16 dezer geplaatst bij de conservatie op 's Rijkswerf alhier. Vlsolitoerloliten Jl. Zaterdag kwam binnen de sloep Eersteling, schipper Zwanenburg, met 2000 doode schelvisschen, 170 levende, 100 doode kabeljauwen, 20 levende lengen on 3 heilbotten; schel- visch gold f 12, 't honderd, levende kabeljauw f 2.80, doode idem f 1.65 h, f 1.75, leng f 3.60 en heilbot f 17.70 per stuk. 8 korders en beugers brachten 18 tot 30 tongen, een partijtje bunschol en 25 tot 250 roggen ter afslag; tong gold 75 cents, bunsehol 70 cents en rog f 1.05 k f 1.16 per stuk. Gisteren kwamen binnen de sloepen Presto II, schipper Zwart- veld, Onderneming, schipper Jongejan, en Hendrika Adriana, schipper Koster, te zamen met 470 levende-, 320 doode kabel jauwen, 36 lengen, 2 heilbotten, 3000 levende- en 5800 doode schelvisschenlevende kabeljauw f 2.45 4 f 2.60, doode idem f 1.50 h f 1.65, long f 3.20 k f 5.60, heilbot f 13.50 per stuk, levende schelvisch f 33.50 en doode idem f 9.50 en f 16 't honderd. Eén korder bracht 60 groote, 40 kleine tongen en 20 bunschollen ter afslag; groote tong gold 65, kleine idem 10 en bunschol 60 c. per stuk. Burgerlijls-© Stond Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: K. De Vrij, geb. Zwart, Z. C. A. A. Biegstratcn, geb. Driesscn, D. A. Bruijn, geb. Kansen, D. A. Van Aken, geb. Mooij, Z. Overleden: A. Heijdenrijk, 72 jaren. M. Van Keulen, geb. Prins, 81 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 2 tot 8 Februari. Ondertrouwd en Overleden: Geene. Getrouwd: Willem Fijnheer en Catharina Tuinman. Bevallen: Jannetje Geel, geb. Prins, Z. Marijtje Stam, geb. Koomen, D. Trijntje Boonacker, geb. Breed, Z. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. I Barometer i Thermometer mM. C. Stand.Afw. Stand. Afw. 7 12 9: 8; 9, 12 Wofirs: 3tz. 0.5 k. atz. 1.8 zo. 0.2 zo. 0.1 :esteldheid 775.06:f 15.26 781.75 f 21.95 781.15 f 21.35 780.69 f 20.89 - 1.0 -2.9 -6. "w o O u o- -4.7 -6.6 -8.5 -3.0 -6.8 0.77 0.82 0.95 0.87, Toe stand van de zee. 7 Febr. 12 u. Helder, vorst, mooiweer. 8 Febr. 12 u. 9 Febr. 8 u. Helder, beneveld, felle vorst, mooiweer. 9 Febr. 12 u. Helder, vorst, mooiweer. op 7 dezer gevroren 23 millimeter ys. 8 20 /r 9 28 PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 113 stapels kleineKaas hf 30.2 Middelb. a f 23.per50 kiloi i. 711 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.40, hoogste f 1.50 per kil. 141 Runderen; stug, lager prijs. 19 Paarden. 80 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 201 nuchtere i 6 a 20 per stuk, matig. 103 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond, vlug. 45 magere f/ f 11 a 15 per stuk, matig. 120 Biggen, f 5.a 8.per stuk, matig. 420 Schapen en Lammeren; prijshoudend, matig; Kip-Eieren f 5.a 6.Eend-Eieren f per 100. MarJittoerioliteii. TEXEL, 7 Februari. Onderstaando artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 60 a 65 c. en Schapenboter 55 c. per half kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4. per 100 stuks. Hooi f 12.a 13.50 per 500 kilogram. Wilde Eenden 85 a 90 c. en wilde Konijnen 45 a 50 c. per s»uk. Koehuiden 38 c. en Kalfshuiden 48 c. per kilogram. Paarden huiden f 8.a 8.50 en Schapenhuiden f 2.a 3.25 per stuk. ALKMAAR, 8 Februari. 3 Koeien f 160 a 200, 75 vette Kalveren f 45 a 130, 25 nuchtere dito f 6 a 17, Schapen f a 18 magere Varkens f 14 a 18, alles per stuk; 78 vette Varkens, 42 a 49 c. per kilogram. HOORN, 6 Februari. Tarwe f 6 a 7, Gerst f 6.75 a 7.50. Haver f 4.50 a 5.Witte Erwten f 8.50 a 10, Groene dito f 11 a 12, Grauwe dito f 12 a 14, Vale dito f 10 a 11, Bruine Boonen f 9.50 a 12, alles per hectoliter. 3 Paarden f 50 a 100, 150 Lammeren f 14 a 21, 40 Kalveren f 6 a 20, 15 Varkens f 12 a 17, 2 Zeugen f 30 a 35,110 Biggen f 6 a 9, 60 Kippen f 0.75 a f 1.50, alles per stuk. 3400 Kip-eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuk. 1024 kop Boter f 0.65 a 1.25 per kilogram. AMSTERDAM, 8 Februari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 684 Runderen, lste kw. 70, 2de kw. 63 en 3de kw. 60 cents per kilogram; Melk- en Kalfkoeien f 100 a 260 per stuk; 4 Graskalveren; 73 nuchtere dito f 6 a 11; 4 Schapen en Lammeren; vette Varkens 38 a 45 cents per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 2.20 a 2.40, dito Franeker f 2.15 a 2.30, dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.30 a 2.80, dito Pootcrs f 1.20 a 1.30, dito Flakkeesche f 2.30 a 2.50, dito Blauwe f 2.a 2.15, Geldersche Blauwe f 1.80 a 1.90, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Duinzand f 2.60 a 4.60, Zeeuwsche Champignons f 1.50 a 1.60, en Geldersche dito f 1.50 a 1.60, alles der hectoliter. Aangevoerd 5 versche ladingen. Correspondentie. L. klaagt over de weinige zorg, die er door zijne plaatsgenooten wordt gedragen voor de veiligheid der menschen, die de gladde voetstraten moeten passeeren. Waarom wordt er niet door allen zand gestrooid, in overvloedige mate? Zaterdag avond maakte hij aan de Hoofdgracht een buiteling, die hem zeer onaangenaam was. De bewoners van 't perceel, waarvoor hem dat ongeluk overkwam, zaten wellicht heel gezellig aan den warmen haard, zonder zich in 't minst te verontrusten over hen, die voor zaken daar langs moesten passeeren. In andere plaatsen, waar het duinzand lang niet zoo nabij te verkrijgen is, wordt veel beter dan hier de bepaling nageleefd, dat men by gladheid der straten de voetstraten moet bestrooien. Als er ernstige ongelukken plaats hebben, zou men het zich niet kunnen vergeven, aan 't voor schrift der Overheid geen gevolg te hebben gegeven. Vervolg Nieuwstijdingen. Jl. Zaterdag avond hield de Liefdadigheids-Commissie alhier eene uitdeeling van bons aan de behoeftigen en werkeloozen, die zich bij haar aanmeldden. De bons, bestemd tot het verkrijgen van levensbehoeften en brandstoffen, werden uitgegeven tot een bedrag van circa f 800. 't Aantal aanvragers was niet gering. Elk ontving een of meer bons van f 0.50 of van f 1.Het overblijvende bedrag wordt nu aangewend om behoeftige gezinnen te ondersteunen in den tijd van behoefte, door gebrek aan arbeid ontstaan. Een aangenaam blijk van eerlijkheid werd by de uitdeeling der bons door de Commissie opgemerkt. Een vrouw, die zich had aangemeld, bemerkte, buiten gekomen, dat zij één bon van een gulden meer in de hand had, dan de heeren haar hadden toebe deeld. Teruggekeerd om die ontdekking mede te deelen en de bon terug te geven, sprak het wel van zelf, dat zy het te veel ont- vangene mocht behouden. Gesteund door de goede zorgen der politie, geschiedde alles in de beste orde. Naar men verneemt, is door Z. M. den Koning een grati ficatie toegekend aan den baas der ernstvuurwerkers A. Van Dam bij 's Rijkswerf alhier, al3 belooning voor de buitengewone diensten door hem bewezen bij de vervaardiging en uitzending van ernst- vuurwerken, ten dienste van de Marine in Nederl.-Indië. Mejuffr. N. Kiske, verloskundige alhier, is als zoodanig benoemd te Zeist. De brigadier bij de Rijksveldwacht B. H. Themmen wordt, met 16 dezer, verplaatst van Amsterdam naar IJmuiden. A D V E R T E i\ TIEN. Bevallen van een welgeschapen dochter: J. J. DE GOEDE—SLEBE. Schagerbrug, 3 Februari 1886. De Heer en Mevrouw von Brucken-Fock berichten het overlijden hunner behuwdzuster Freifrau VON BRUCKEN-FOCK, geb. SCHWING, te Wiesbaden. Helder, 7 Februari 1886. Heden overleed, na eene korte doch hevige ziekte, mijne geliefde Echtgenoote DIEUWERTJE DEKKER, in den ouderdom van 58 jaren. J. BLAAUBOER Imz. Zijpe, 7 Februari 1886. R. S. METZELAAR en Echtgenoote roepen bij hun vertrek naar Indië aan Familie, Vrienden en bekenden een hartelijk vaartwel toe. Helder, 8 Februari 1*886. Vereen» tot lodsdienstige en zedelijke ontwikkeling. In de vergadering van Zaterdag 6 Februari 1886 zijn uitgeloot de aandeelen: N°. 18, N°. 33, N°. 47, N°. 49, N°. 71 en N°. 100. De houders hiervan worden verzocht zich te vervoegen aan het kantoor van den Heer P. J. DUINKER, den Penningmeester der Vereeniging, door wien de uitgelote aandeelen, tegen overlegging en intrek king van de bewijzen, zullen worden uitbetaald. Het Bestuur. SUPPOOST. In het ALGEMEEN WEESHUIS te HELDER is vacant de betrekking van SUPPOOST. Aan die betrekking is, behalve kost, inwoning, bewas- sching en geneeskundige hulp, eene jaarwedde verbonden van honderd vijftig; gulden. Sollicitatiën worden ingewacht bij het Bestuur van gemeld gesticht vóór 25 Februari 1886. Gevraagd tegen April: Een Huis met minstens 5 kamers en goed drinkwater. Adres: Luit. ter zee HEIJNING, Kampen. GEVRAAGD: Eene fatsoenlijke Texelsche Dienstbode, aan het Hotel LINDEBOOMBurg te Texel. D. BRUIN, Waal op Texel, maakt HH. Veehouders attent, dat van af heden een jarig© Stl©P beschikbaar is gesteld. Dekgelcl f 1.25.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3