Koppen's Verkoophuis. KANTONGERECHT TE HELDER. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. EEN MEID-HUISHOUDSTER, Rijks-Normaallessen te Helder. Rijks-Normaallessen te Texel. Hoofdgracht K 84. Nieuwediep. KRISTAL- EN GLASWERK, PORCELEIN-, GRANIET- EN AARDEWERK. Brittannia-metalen Serviezen, VERLAKTE GOEDEREN, Beschuitdoozen, Presenteerstellen, TH eotalnclori enz. Luxe- en huishoudelijke Artikelen. Een zeer geschikt Bovenhuis te huur, BERICHT VAN INZET. IJsvereeniging „Eendracht maakt Macht," Anna Paulowna. Hardrijderij op Schaatsen, door de Rederijkerskamer „ONDER ONS," eenige jaren met graaf Herbert maakte. Te Berlijn schijnt men van de verloving nog niets te weten. De New-York Herald behelst een zeer uitvoerig artikel, waarin na een bijzonder onderzoek bevestigd wordt, dat de Amerikaansche socialisten in verschillende hoofd steden zich geregeld in den wapenhandel oefenen, terwijl de aanvoerders verklaren, dat een bloedige revolutie ophanden is. Het blad deelt uittreksels mede uit een opruiend socialistisch vlugschrift, waarvan 500,000 exemplaren ver spreid zijn, en voegt er bij, dat de socialisten op frauduleuse wijze een groote massa dynamiet verkregen hebben. De socialisten te New-York verklaren, dat zij in getalsterkte de plaatselijke militie overtreffen. De Herald oordeelt den toestand ernstig, maar zegt, dat de anarchisten in Noord- Amerika, behalve de politie, ook de gelieele burgerij zullen moeten overwinnen. Edison heeft thans het middel gevonden om in een spoortrein, die in volle vaart is, te telegrafeeren naar alle kantoren, die met de langs den weg gespannen draden in verbinding staan. Volgens de New-York World zijn de onlangs daarmede in een trein van den Staten Island Railroad Company genomen proeven in alle opzichten naar wensch geslaagd. Een aantnl autoriteiten woonden de proef neming bij, waaronder generaal Cochrane, de bankier Seligman, baron Von Kesling (superintendant der Pruisische Staatsspoorwegen), enz. Terwijl de trein 40 kilometers per uur afllegde, seinde elk naar zijn huis of zijn kantoor en ontving nog voor dat de trein stopte op dezelfde wijze antwoord op zijn telegram. Benoemingen, enz. Aan A. Reuben, zich ook schrijvende A. Reuben, wed. C. Zunderdorp, gewezen brievengaarder te Terschelling, is pensioen verleend ad f 180 's jaars. Visolitoerloliten. Jl. Dinsdag kwamen binnen de sloepen Willem de Zwijger, schipper Van der Hoek; Ebenhaezer, schipper Langbroek; Waak zaamheid, schipper Van der Hoek; Tweelingen, schipper De Groot; Bedachtzaamheid, schipper Boon; Dankbaarheid, schipper Koster; Op hoop van Zegen, schipper Van der Hoek; Susanna Maria Catharina, schipper Valkenier; Ulbo, schipper Muije; Luctor et Emergo, schipper Van der SteenHendrika Adriana, schipper Koster en de Belgische sloep Maria, schipper Cappendijk, te zamen met 24,205 doode schelvisschen, 1800 levende, 1100 doode kabeljauwen, 277 lengen, 15 heilbotten, 23 bennen vleet, 3 punten en 2 bennen rogschelvisch gold ter afslag f 18 k 23 't honderd, levende kabeljauw f 1.60 k 2.10, doode idem f 1.10 k f 1.65, levende leng f 3.15 k 3.55, doode idem f 1.50, heilbot f 11.50 a 18.50 per stuk, vleet f 18.a 18.50 per ben, rog f 9 per punt en f 21 per ben. Burgerlljlte Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: H. G. J. A. Fundter de Bauchène, luitenant ter zee 2de klasse, en W. Van Prehn. Gehuwd: J. Bonneke en G. Van Wel. Bevallen: N. Hoek, geb. Akkerman, D. M. Karemaker, geb. Willems, Z. Overleden: P. C. Klein, 81 jaren. N. Meijer, 4 maanden. Gemeente TEXEL, van 11 tot 17 Februari. Ondertrouwd: Cornelis Zijm Mz. en Neeltje Smit. Anthon Barhorst en Aagje Hopman. Getrouwd: Gerbrand Dros Pz. en Annaatje Bruin. GeborenEva, dochter van Elias Samuel Ylessing en Heintje Van Messel. Jannetje, dochter van Cornelis Barhorst en Frouwtje Schaatsen berg. Aldert, zoon van Cornelis Kuiper en Antje Thiessen. Willem, zoon van Jan Vlas en Hiltje Bakker. Jan, zoon van Dirk Hemelrijk en Jannetje Schagen. Maarten, zoon van Lammert Zijm en Jannetje Maas. Albert, zoon van Arie Dros Az. en Janna Bakker. Cornelia, dochter van Cornelis Peper en Pietje Bakker. Overleden: Antje Eelman, dochter van Johannes Eelman en Meinoutje Visser, 19 jaren. Gerrit Jan Den Brave, zoon van Teunis Den Brave en Gerdina Bakker, 16 dagen. Levenloos aan gegeven 1. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LAND8KEET. Januari. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 ono. 1.3 k. 762.24 f 3.74 -1.8 -5.9 0.98 Slechtw. 18 8 ono. 9, 766 32 t 6.82 -2.3 -4.9 0.90 golvend. 18 12 ono. 10 767.00 t 7.50 - 2.0 -6.2 0.80 ii Weêrsgesteldheid: 17 Febr. 12 u. Dichtbeneveld, vorst, koud. 13 Febr. 8 u. Bewolkt, wind, vorst, koud. 18 Febr. 12 u. Idem. Van 16 op 17 dezer gevroren 6 millimeter ijs. 17 18 20 1/ Zitting van 17 Februari 1886. Gewezen vonnissen: L. T., te Wieringen, wegens het als schipper op een vaartuig, hetwelk de visschery buiten de zeegaten uitoefent, zich bevinden op de Zuiderzee, zonder dat aan bakboordzijde op het grootste zeil het letterteeken der gemeente, waar het schip tehuis behoort, en het nummer voorkwamen, tot f 5 boete, subs. 1 dag gevang. R. K., te Texel, wegens het stilliggen met een vaartuig op een vischplaats in de Zuiderzee, welke verpacht was, zonder dat dit was ten behoeve van den openbaren dienst en zonder dat er geval van noodzaak aanwezig was, boete f 10, subs. 2 dagen gevang. C. W., te Texel, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, boete f 3, subs. 1 dag gevang. J. K., te Wieringen, wegens het in dronkenschap verstoren van de orde in het openbaar, f 5 boete, subs. 2 dagen gevang. J. R., te Wieringen, J. v. E. en J. B., beiden te Helder, wegens het maken van nachtelijke burengeruchten, verstorende de rust der inwoners, boete f 5.50, subs. 2 dagen gevang. T. P., te Helder, wegens het werpen van vuilnis in een openbaar water, boete f 1, subs. 1 dag gevang. A. S., te Winkel, jagen zonder vergunning, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. A. K, en A. T., beiden te Koegras, wegens het zich in het veld bevinaer. met wildstrikken buiten openbare wegen of voetpaden, ieder f 10 boete, subs. 2 dagen gevang. F. A. V., te Huisduinen, wegens het delven van konijnen op eens anders grond, zonder daartoe te zijn gerechtigd, boete f 10, subs. 2 dagen gevang. A. K., te Helder, wegens 1. het in open jachttijd jagen op eens anders land. zonder jachtacte en zonder schriftelijk bewijs van vergunning yan den eigenaar of rechthebbende; 2. het doen van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wild strikken, tot 2 bpgtan elk van f 10 en egne bogtc van f 20, subs. 2 dagen gevang, voor elke boete van f 10 en 3 dagen voor de boete van f 20. C. K., te Helder, wegens het doen van pogingen om wild te bemachtigen, door middel van wildstrikken, tot eene boete van f 20, subs. 5 dagen gevang. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Lammeren f a Bokken&Geiten- a 10 magere Va-kens f 10 a 15 11 Biggen - 5 a 8 30 Kippen c. 40 al50 Eenden - a Boter per kop - 85 a 95 Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -350 a450 Ecnd-Eijeren - a Paarden f a Ossen - a Stieren - a 13 Geldekoeien - 80 a 240 4 Kalf koeien -140 a 170 Vaarzen - a Hok kelingen - a 42 nucht. Kalveren - 4 a 18 Rammen - a 690 Schapen - 13a 21 Mar^fberionten. TEXEL, 16 Februari. Werkpaarden f 130 a 180, Rijpaarden f 175 a 250, vette Koeien f 170 a 205, Kalfkoeien f 150 a 175, Melkkoeien f 145 a 160, Ossen f 150 a 165, Stieren f 80 a 115, Geldevaarzen f 95 a 100, Geldeschapen f 14 a 17, alles per stuk; vette Varkens 21 cent per half kilogram. AMSTERDAM, 17 Februari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 1 Rund; 179 vette Kalveren, 1ste kw. 90 en 2de kw. 75 c. per kilogram; 4 Graskalveren; 116 nuchtere Kalveren, f 6 a f 10 per stuk; 1 Schaap; 142 vette Varkens, 40 a 46 c. per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 2.30 a 2.50, dito Franeker f 2.30 a 2.40, dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.40 a f 2.80, dito Pooters f 1.30 a 1.40, dito Flakkeesche f 2.40 a f 2.60, dito Blauwe f 2.10 a 2.20, Geld. Blauwe f 2.a 2.10, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Duinzand f 2.60 a 4.60, Zeeuwsche Champignons f 1.70 a 1.80, alles per hectoliter. KAMPEN, 16 Februari. De Hooihandel is tegenwoordig tamelijk willig gestemd. Deze week zijn weder eenige scheeps ladingen afgeleverd, waarbij van f 17 per 500 kilogram. Naar binnenhooi, geldende van f 11 tot 14, was mede nog al vraag. Op 't Kampereiland zijn nog eenige landbouwers, die van het gewas 1885 niets verkocht hebben. MAASTRICHT, 17 Febr. Hooi f 17 a 18 per 500 kilogram. LANGSTRAAT, 16 Februari. De aflevering van Hooi voor de persen gaat tegenwoordig vrij druk en, gelijk te verwachten was, zijn de prijzen er ook beter op geworden. Te vergeefs wordt op vele plaatsen f 15.a 15.50 per 500 kilogram geboden. Koeienhooi, dat de veehouders onderling verhandelen, kan tot f 17 afdoen. Dinsdag avond had in het Kon. Inst. der Marine het jaarlijksch assaut en bal plaats van de adelborsten, waarop een aantal fami- liën, alsmede de état-major van het Belgische oorlogsschip Ville d'Anvers genoodigd waren. De feest-commissie heeft ook dit jaar eer van hare vele bemoeiingen. Het was in één woord eene schitterende partij. Uit Engeland is, onder convooi van de loodstransportstoom- boot Coertzen, alhier aangekomen de torpedoboot der 1ste klasse Etna, commandant luit. ter zee 1ste kl. B. De Groot. Deze torpedoboot is in Engeland ingericht tot het lanceeren van visch- torpedo's. Heden namiddag is in het hótel „De Toelast" alhier, ten overstaan van den notaris Hordijk, in het openbaar verkochthet koper vaste barkschip „Dj na," met staand en loopend want en volledigen inventaris. Koopers de heeren H. B. Kruisse en J. T. Leeuwe, te Delfzijl. De zaal van Musis Sacrum was gisteren avond eivol, ter gelegenheid eener Soirée Littéraire et Musicale van dc Sociëteit „Mars." Deze zeer talrijke opkomst was veroorzaakt door de aankondiging, dat de heer Justus Van Maurik Jr., van Amster dam, in deze feestelijke bijeenkomst als spreker optreden en een paar zijner novellen voordragen zou. Met een welkomstgroet door het oudste bestuurslid, den heer B. H. Polak, tot de aanwezigen en tot den spreker gericht, werden de werkzaamheden geopend. De beide voordrachten van den heer Van Maurik, vóór en na de pauze, werden telkens voorafgegaan door zeer goede muziek uitvoeringen (viool, cello en piano). De titels der beide novellen waren„Teun de nachtwacht" en „Muziekkenners." Ten slotte werden nog door den heer Van Maurik eenige dichtstukjes, mede van eigen hand, voorgedragen. Onder betuiging van algemeene instemming met de hulde, den spreker gebracht, werd hem door den president van „Mars" het eere-lidmaatschap dezer Sociëteit opgedragen en een sierlijk diploma, door den heer Grevenstuk van Amsterdam vervaardigd, als bewijs dezer opdracht overhandigd. De novellen, die dezen avond door den heer v. M. werden voorgedragen, zijn, naar wij vernemen, dezelfde als die door hem werden gekozen voor de lezing, die hij dezer dagen voor de Nederlanders te Londen heeft gehouden. Zijn voordracht was uitmuntend, en boeide van het begin tot het einde. Wij behoeven den inhoud der voorgedragen novellen hier niet weêr te geven; de werken van v. M. bevinden zich schier in ieders handen. We hebben alleen de verzekering te vermelden, dat de uitnemende schrijver ook in zeer groote mate de gave des woords bezit, en zyn gehoor medesleept en als verplaatst te midden der door hem geschetste toestanden. Een zeer geanimeerd bal besloot deze feestelijke bijeenkomst. In den kring der leden van de Onderofficiers-Vereeniging van zee- en landmacht „Vaderland en Oranje," zal op morgen avond, in het lokaal Tivoli alhier, de verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk worden gevierd. Tot bijwoning dezer vergadering zijn de hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht en van de dd. Artillerie-Schuttery uitgenoodigd. POSTERIJE ONT. De Directeur van het Postkantoor te Helder maakt bekend, dat de Zondagbestelling opnieuw is geregeld en dat de lste bestelling plaats zal hebben te 7{ u., de tweede 10 u. en de derde 1 u. 30 m.te gelijkertijd zal met de eerste en tweede bestelling ook de pakketpost-bestelling verricht worden. De Directeur voornoemd P O L V L I E T. Ondertrouwd H. G. J. A. FUNDTER DE BAUCHÈNE, Luitenant ter zee, en W. VAN PREHN. Nieuwediep, 17 Februari 1886. GEVRAAGDJ goed kunnende koken. Adres: Magazyn DE BAZARBinnenhaven. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat op 1 April e. k. weder kweekelingen geplaatst kunnen worden en dat op dien datum tevens gelegenheid wordt gegeven, om als leerling in de voorbereidende klasse te worden opgenomen. Zij, die aan de Toelatings-examens wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 1 Maart a. s. aanmelden bij den ondergeteekende. Zij leggen daarbij over: 1. hunne geboorte-acte; 2. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij aan eene Lagere school werkzaam zijn geweest, een getuigschrift van het Hoofd der school; 3. eene verklaring van ouders of voogden, dat deze voor nemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Om tot de Normaallessen te worden toegelaten moet men op 1 April e. k. den leeftijd van 14 jaar voor de voor bereidende klasse van 12 jaar hebben bereikt. Twee Rijks-beurzen k f 250 met 1 April beschikbaar. De Directeur H. DAARNHOUWER. Helder, 15 Februari 1886. Met 1 April e. k. kunnen aan genoemde lessen kweekelingen geplaatst worden; OOli WOPd-t op dien dag éón© Peurs van f 250 PesoliiliPaar. Wie toelating verlangen, moeten zich vóór 1 Maart a. u. bij den ondergeteekende aangeven, met vermelding of zij al dan niet naar de beurs willen dingen. Zij leggen daarbij over: 1. hunne geboorte-acte; 2. een getuigschrift van het Hoofd hunner school; 3. eene verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Zij moeten op 1 April e. k. hun 144e jaar hebben bereikt. Ook bestaat er gelegen beid tot toelating van leerlingen bij <le voorbereidende klasse; deze uioeten den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt. De Directeur C. A. DE BR AAL. Den Burg op Texel, 15 Februari 1886. Ontvangen tegen civielen prijs, aan de Hoofdgracht. AdresJ. H E S, Dijkstraat 413. Bij de op 17 Februari 11. gehouden inzetting van sommige aan den Heer JAN BOONTJES te Sint-Maarten behoorende perceelen, hebben deze kunnen gelden als volgt 1. De Huismanswoning met aanhoorigheid, Erf en Landerijen, laatst in huur bij A. Jonker, aan de Stroet, onder de gemeente Sint-Maarten, en groot 17.48.10, de som van 19,139.80. Voor den kooper is 12,000 beschikbaar, tegen eene jaarlijksche rente van 4J°/3. 2. De Bouwmanswoning met aanhoorigheid, Erf en Landerijen, laatst in huur bij J. Kuiper, gelegen als voren, en groot 2.07.50, de som van 3105. Voor den kooper is 2000 als boven beschikbaar. 3. Het perceel Weiland en Kade, in de Woudmeer onder de gemeente Haringcarspel, groot 1.44.20, de som van 1153.60. 4. Het perceel Bosch onder Schoorl, groot .65.90, de som van 555. De finale toewijzing blijft bepaald op Woensdag 3 Maart a. s., terzelfder ure en plaatse vroeger vermeld. C. BOONACKER, Notaris. IJs en weder dienende: ten voordeele der behoeftige Weduwen der Gemeente, op ZONDAG 21 FEBRUARI 's middags 1 uur. Extra prijs en premie voor de rijders zelf. Aangifte tot Zondag middag 12 uur in „VEERBURG." Het Bestuur. Openbare Uitvoering op ZONDAG 21 FEBRUARI 1886, in de zaal van A. HEIJN Sz., te Wieringerwaard. Entrée 49 cent». Aanvang uur. Na afloop H AU.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3