fa AD VERTENTIËN. STAATS-LOTERIJ. daar dp Raa>d voar gppd had bpslptoa d,q fahriok ni^fc qvor tq némen. Nog deelde de Voorzitter mede, onder de hand te hebben ver nomen, dat de fabriek, waarvoor vroeger f 30,000 werd gevraagd, thans voor f 20,000 te koop is; vorder, dat do verschillende exploiten, noodig geworden door het besluit van den concessionaris, om 7 Mei a. a. de fabriek te sluiten, aan dezen, den mede-con cessionaris en de borgen, waron gedaan; dat don concessionaris mede exploit was beteekend, wegens, blijkens door B. en W. ingesteld onderzoek, niet aan de fabriek voorhanden hebben van de by de acte voorgeschreven Engelsche lampen, om daarmede, bij voorkomende stagnatie aan de fabriek, in de straatverlichting te kunnen voorzien. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem van de Plaatselijke Schoolcommissie, ten geleide van haar rapport betrekkelijk den toestand van het lager onderwijs alhier in 1885. Uit dat rapport bleek, dat het onderwijs aan de openbare school bevredigend, en het schoolverzuim zeer gering was, doch dat uitbreiding van personeel gewenscht werd geacht, door het steeds toenemend aantal leerlingen. c. Idem van het Hoofd der school, waarin breeder werd aan getoond de noodzakelijkheid der uitbreiding van het onderwijzend personeel; noodzakelyk ook door het verblijdend verschijnsel, dat vrij wat leerlingen, die de zes klassen hebben doorloopen, de school nog niet wenschen te verlaten, en dus als 't ware eene zevende klasso vormen, die men niet het voor hun geestdoodend onderwijs meer kan geven, bestemd voor scholieren die de zesde klasse voor het eerst doorloopen. Na eenige discussie werd, conform een voorstel van den heer De Pater, besloten, het Hoofd der school uit te noodigen een plan betrekkelijk de door hem wenschclijk geachte regeling van het onderwijs in te dienen, met eene opgave van het getal onderwyzers, waarmede, in verband met die regeling, het personeel moet worden versterkt. d. Opgave van den gemeente-opzichter, dat: 1. het bijmaken van 18 schoolbanken zal kosten f 126.99. 2. de kosten der rioleering van den stationsweg zullen bedragen f 50.35. Tot het bijmaken der banken werd besloten, ook tot de rioleering, wordende, wat het laatste betreft, aan B. en W. over gelaten, te beslissen, of dit ook op goedkoopere wijze zal kunnen geschieden. e. Missive van het bestuur des polders Sehagen, waarbij dit kennis geeft, de vaste brug over de vaart aan het gehucht Arendorp te willen vervangen, bf door een wip-, óf door een schuif brug. Het bleek, dat bij den Raad tegen die verandering, welke voor de schipperij eene verbetering mag heeten, geen bezwaar bestaat. Hierna ging de vergadering over in comité, tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Na de hervatting der openbare zitting werd evengenoemd kohier vastgesteld, tot een bedrag van f 4681.68, en dat voorde belasting op de honden, tot een bedrag van f 208.Bij de daarna volgende algemeene rondvraag, vestigde de heer Yan der Maaten er de aandacht op, dat de nachtwacht J. Roos steeds nalatig bleef, om, gelyk zijne instructie bepaalt, by het doen zijner ronde's voor de woningen der Raadsleden het uur te roepen, welk roepen moet dienen om te kunnen contróleeren, of hij zijne verplichte omgangen werkelyk maakt. De Voorzitter beloofde, den nachtwacht te zullen doen ontbieden, om hem over dat plicht verzuim te onderhouden. Daarna werd de zitting gesloten. BultenlaridL. De vrede tusschen Bulgarije en Servië zou gisteren worden geteekend. Volgens de Polit. Corr. is ten slotte een bemiddelingsvoorstel van Turkije aangenomen, aldus luidende: „De vrede tusschen Servië en Bulgarije is hersteld, van den dag af aan dat dit tractaat wordt onder teekend. De ratificatie zal te Buchnrest uiterlijk binnen veertien dagen geschieden." De verschillende partijen hebben zich daarmede vereenigd en aan de mogendheden er kennis van gegeven, zoodat aan de onderteekening wel niets meer in den weg zal staan. De Duitsche bladen verheugen zich in het feit dat de „Pickelhaube" ook in Azië meer en meer veld wint. Eerst werd zij bij het Engelsch-Indische leger ingevoerd en nu ook bij de Engelsche troepen, die naar Indië worden gedetacheerd. Siam, het rijk van den witten olifant, heeft er zijn troepen mede getooid en nu zal ook Japan, welks leger vroeger naar Fransch model gekleed was, de Duitsche kleeding overnemen. Prins Prisdang, de Siameesche gezant te Berlijn, vertoont zich daar bijna geregeld in zijn nieuwe uniform met den bijna geheel op den Duitschen gelijkenden helm. De weduwe van generaal Grant heeft voor het eerste deel der Gedenkschriften van haren overleden echtgenoot, op afrekening, eene som van 200,000 dollars ontvangen. De uitgevers verzekeren, dat het tweede deel haar minstens evenveel zal opbrengen. Op Rozen maandag, 8 Maart, zal te Aken een groote vastenavondoptocht worden gehouden, waaraan 25 Ver- eenigingen met meer dan 1200 personen, 400 paarden en ruim 40 wagens zullen deelnemen. De optocht bestaat uit drie deelen. Het eerste deel is historisch en stelt „Aken voor 50 jaar" voor; het tweede is Prins Carneval met zijn hofstoet; het derde een kermis of „Aken's laatste bende." Men verwacht bij die gelegenheid een grooten toevloed van belangstellenden in de aloude keizerstad. Een der prijzen van de Antwerpsche tentoonstelling, een pak naalden, werd getrokken door.... een ouden vrijer, een brievenbesteller. Ingezonden. NOG EENS ALGEMEEN STEMRECHT. Mijnheer de Redacteur 1 In uw nummer vau 28 Februari 11., komt een repliek voor vau mijn plaats genoot den heer Kloeke, op miju verslag betrekkelijk de voordracht Frowcin. Na aandachtige lezing en bedaarde overweging daarvan, ben ik tot de niet zeer aangename conclusie gekomeu, dat die repliek minder is geschreven tcu gevolge van den gevoelden drang der noodzakelijkheid, dan wel uit zucht voor misschien wel om mij onbekende persoonlijke redenen eens vinnig op mij „af te geven." Tot die conclusie werd ik geleid zoo door deu toon, welke de heer Kloeke heeft aangeslugen, als door de angstvallige, kleingeestige nauw gezetheid, waarmede olies is bijeengescharreld, waarmede men mijn goede trouw als verslaggever kon verdocht inuken, eu waaruit men iets kon distilleeren wat mij als eene hatelijkheid kou worden aangerekend. Daartoe reken ik de bewering, dat mijn verslag slechts zon zijn eene zeer partijdige beschouwing-, hot is voor don heer K. eenvoudig onmogelijk deze „onjuistheid" iu goeden ernst vol te houden, hij weet wel beter. Verder de haarkloverij over mijne uitdrukking, dot het publiek niet zeer talrijk was, welke mij ook al als een grief wordt toegerekond. Wilde ik nu ook eeus aan de door mij zeer gemin achte woorden ziftiug gaan doen, ik zou kunnen aanvoeren dat dc uitdrukking „niet zeer talrijk," toch ruimte laat voor de gedachte aan „talrijk." Ik zal echter den heer K. in dit opzicht niet volgen, en blijf er eenvoudig bij dat, al wareu er ook honderd mannen bijeen om over zaken te spreken (er namen slechts twee auu het debat deel) m. i. het publiek, gelet op de belaugrijkheid van het te behandelen onderwerp en de vele publiciteit aan het houden dezer vergadering gegeven, niet zeer talrijk was. Dau volgt de verdachtmaking, dat ik hatelijk heb willen zijn door do ver melding, dat de heer F. lccraar is geweest aan de II. B. te Goes. Alzoo: men publiceert zelf, mon acht dit blijkbaar noodig, dat de heer F. is ecu geest verwant van ilcldt, dat hij tot voor korten tijd was leernar te Goes; ik neem hetzelfdo op iu mijn verslag en de hoer K. roept „hatelijkheid!" Mij dunkt hier heeft de vitzucht eenvoudig den grens van het belachelijke bereikt. Daarop laat de heer K. met een air vnu minachting volgen: „Het lust mij niet verder het verslag te om leden." 't Is zeer wel mogelijk, dat hom die lust inderdaad vergoau is, ten gevolge van de schrale resultaten, tot dusverre door zijne anatomische studiën verkregen. De heer. K. het ontleedmes opgeborgen hebbende, doet daarna eene wanhopige poging om het gewicht van hetgeen door deu heer Frowein aan kiezers en KfiTTwlfylfln fe tqn l^to gpbfld in zooverre te vqrmindarenjdat, volgen* diana gevoelen, alleen de meerderheid van beiden egoïstisch zijn zouden, och jn, allécu slechts do meerderheid. Dezo mislukkende poging pleit meer voor zyn goeden wil jegens den heer F. dau voor zijno waarheidsliefde; de heer F. toch sprak vau „de" gegoede kiezers en Kamerleden, en daarmede bedoelde by ongetwijfeld allenniet slechts de meerderheid. Eu dan komt de dooddoener: „Zaterdag politiek Zondag komedie" enz., waarmede de heer K. met zulk een innige zelfvoldoening meent te bewijzen, dat ik tcu slotte zelf een ougunstig oordeel omtrent kiezers en Kamerleden uitspreek. Dat de heer K. kennelijk niet heeft wil/en begrijpen, dat hier door mij werd ge schertst, is voor inij een bewijs te meer dat bij hem hatelijk zijn hoofdzaak, de repliek slechts bijzaak was. Nu de heer K. zich hier, gelijk men zegt, een weinig dom houdt, en er ernst van uil maken, moet ik hein opmerken, dat niet door mij, maar door een mijner oude kennissen wordt beweerd, dat in de politiek laa.it alles ook komedie is, en deze bewering mij bij het schrijven van het slot van mijn verslag juist in de gedachten kwam. Eu als de heer K., die zoo geneigd sehijut overal iets achter te zoeken, nu soms meent dat ik hier ecu armzalige uitvlucht zoek en mij met een gefingeerd persoou behelp, wil ik hem den naam van die oude keunis wel kenbaar maken, en hem reeds nu mededeelen, dat het iemand is die niet aan politiek doet, „wijl hij het ver standig en plichtmatig acht zich uitsluitend aan zijne maatschappelijke be trekking to wijden, maar er niettemin vermakelijk over kan redekavelen. En hiermede sluit ik mijnerzijds het debat over dozcu „Btorm in een glas water," onder dankbetuiging aan den heer K. voor zijn repliek, in zooverre die voor mij eene zeer te waardeeren bijdrage is, tot de keunis van den aard van zijn karakter. Uw verslaggever. Met de plaatsing van bovenstaand stuk achten we de discussie over Froweins voordracht gesloten. lied. Benoemingen, enz. Tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar is, met ingang van 1 April a. s., benoemd de heer H. Tussenbroek. De heer W. M. Mertens, arts, is, met ingang van 16 Maart a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht. Met ingang van 1 April a. s. zijn bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-officier van gez. lste kl., de burger-geneeskundigen G. Franken en dr. G. A. Haremaker, beiden eervol ontslagen officieren van gez. lste kl. van de zeemacht, artsen, respectivelijk te Nieuwer-Amstel en te Beverwijk, zoomede J. Van IJzeren, eervol ontslagen off. van gez. 2de kl. van de zeemacht, arts, te Werkendam. V lsiola.T3eriol3.Toix. Jl. Maandag kwamen binnen de sloepen Nijverheid, schipper Van der Hoek, Adriana Lumina, schipper De Korte, Noordover, schipper Taal, Emma Anna, schipper Jongejan, en Saturnus, schipper Van Veelen, tc zamen met 1880 kabeljauwen, 94 lengen, 15 heilbotten, II bennen vleet, 3 punten rog en 4750 doode schelvisschenkabeljauw gold ter afslag f 1.k 1.30, leng f 2.55 k 2.80, heilbot f 10.A 12.25 per stuk, vleet f 11.50 A f 16.per ben, rog f 7 per punt en schelvisch f 22 k 28 't honderd. Trekkersbooten brachten 234 tal haring aan, die onderhands werd afgeleverd. Dinsdag kwamen binnen de sloep Willem Schoon, schipper Van der Hoeven, met 170 kabeljauwen, 8 lengen, 2 heilbotten en 400 doode schelvisschen kabeljauw gold ter afslag f 1.30 k f 1.50, leng f 2.90, heilbot f 11.50 per stuken schelvisch f 26.50 't honderd. De Duitsche evers H. F. 146 en H. F. 173 brachten een partijtje rog, tong en schol aan, waarvoor zij respectivelijk f 47 en f 95.50 besomden. Door 2 bommen werden 172 groote, 210 kleine tongen, 260 groote schollen en 5 manden schol ter afslag gebrachtgroote tong gold 60 c., kleine idem 10 c., groote schol 60 c. per stuk, en schol f 5 per mand. Drie tal haring werd tegen f 6 per tal afgeslagen. Gisteren kwam binnen de sloep Plona, schipper Verheij, met 120 groote, 80 kleine tongen, 6 kisten schol en 20 kabeljauwen; groote tong gold ter afslag 60, kleine idem 10 cent per stuk, schol f 8.50 per kist, en kabeljauw f 16.50 de aanbrengst. Trekkers booten brachten 7 tal haring aan, die tegen f 8.50 per tal werd afgeleverd. BurgerLUIs.e Stancl. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: H. G. J. A. Fundter de Bauchène en W. Van Prehn. J. Walleboom en E. M. Bakker. J. Ox en C. Post humus. H. P. J. J. Van Gunst en A. M. Ligteringen. P. Bommel en M. C. Klein. J. Holleman en G. Pestman. Bevallen: C. Groot, geb. Kooger, Z. Overleden: W. B. Hofman, 6 jaren. A. Hennik, 6 dagen. Gemeente TEXEL, van 25 Februari tot 3 Maart. Ondertrouwd: Johanncs Bakker Cz. en Dieuwertje Buis. Getrouwd: Cornelis Zijm Mz. en Neeltje Smit. Anthon Bar- horst en Aagje Hopman. Geboren: Marretjc, dochter van Jan Schouten Duinker en Stijntje Bakker. Jacob Jan, zoon van Klaas Roeper en Neeltje Roeper. Hendrik, zoon van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. Anna Cornelia, dochter van Cornelis Veeger Jsz. en Immetje Witte. Nicolaas Pieter, zoon van Pieter Gieles en Immetje Slot. Overleden: Antje List, dochter van Kors List en Barber Koppen. Ambtshalve ingeschreven 1. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. ■g 1 c Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 nto. 16 k. 743.68 -16.32 -1.7 -6.4 d.82 hol in z.* 4 8 nwtw. 9 e 753.07 - 6.93 f 2.2 -0.9 0.87 golvend. 4 w. 8 753.91 - 6.09 f 2.2 -2.5 0.87 Weersgesteldheid: 3 Maart 12 u. Onstuimig, sneeuwbuien, koud. 4 Maart 8 u. Dichtbewolkt, winderig. 4 Maart 12 u. IJs voor den wal. Van den 2 op 3 dezer gevroren 4 millimeter ys. 3 4 7 SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden Ossen Stieren 9 Geldekoeien Kalf koeien V aarzen Hok kelingen 35 nucht. Kalveren Rammen 130 Schapen - 14 a f 30 a 80 4al6i a 22 Lammeren Bokken&Geiten- a 15 magere Varkens f 10 a 18 19 Biggen - 6a 8 30 Kippen c. 50 al50 Eenden - a Boter per kop - 85 a 95 Kaas per kilogram - 30 a 40 Kip-Eyeren per 100 -250 a300 Eend-Eyeren - a MiirK-ttoorlclitoii. TEXEL, 2 Maart. In den commissiehandel werd het Vee verhandeld als volgtFokschapen f 16 a 18, Lammeren f 8 a 10, vette Koeien f 175 a 210, Melkkoeien f 135 a 150, Geldekoeien f 115 a 140, Kalf koeien f 155 a 175, Ossen f 150, Stieren f 110 a 145, Kallvaarzen f 140 a 155, Geldevaarzen f 50 a 100, nuchtere Kalveren f 10 a 12, Rypaarden f 175 a 250, Werk paarden f 100 a 175, oude Paarden f 40 a 65, alles per stuk, vette Varkens f 42 a 44 c. per kilogram. ENKHUIZEN, 3 Maart. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Karweizaad f 21.50 a 21.75, Mosterdzaad f 14.50 a 15.25, Grauwe Erwten f 12, Vale dito f 11.25, Bruine Booncn f 8.50 a 10.Paardenboonen f 6.a 6.25, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.25 a 4.alles per hectoliter. Stemming stug. Veemarkt. Vette Varkens 22 a 23 c. per half kilogram. Biggen f 7 a 8, Konynen 75 c. en Kippen f 1.a 1.50 per stuk. Boter 55£ a 60 c. per kop. Kip-eieren f 4.50 a 5.per 100 stuks. Stemming stug. AMSTERDAM, 8 Maart. Op de Veemarkt waren aangevoerd* 186 vette Kalveren, lste kwal. 90 en 2de kwal. 75 c. per kilogr. 90 nuchtere Kalveren, f 5 a 9 per stuk. 2 Schapen. 88 vette Varkens, 40 a 48 c. per kilogram. De pryzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 2.70 a 2.80, Engelsche dito f 1.80 a 2. Zeeuwsche spuische Jammen f 2.70 a 3.dito Pooters f 1J30 a f 1.70, dito Flakkeesche f 2.80 a 2.90, dito Blauwe f 2.40 a f 2.90, Geldersche Blauwe f 2.60, Pruisische Hamburgers f2.70 a f 2.90, Zeeuwsche Champignons f 2.a 2.20, Pruis. Roode f 2.30 a 2.50, alles per hectoliter. KAMPEN, 1 Maart. Hooi: buiten- f 15.al8 en binnen- f 11. a f 13.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 3 Maart. Hooi f 1 7 a 18 per 500 kilogram. DEVENTER, 1 Maart. Heden wan n aangevoerd 93 paarden. Er was weinig handel. Men besteedde f 80 a 300 en voor de slachtbank f 20 a 30 per stuk. Vervolg Nieuwstijdingen. De kapitein ter zee H. Dyserink zal, naar men verzekert, met 1 Mei a. s. optreden als onder-directeur der Marine alhier, ter vervanging van den kapitein ter zee W. F. H. Cramer. De straten waien zeer glad en 't weder was den geheelen dag zdó, dat men geen hond de deur uit zou sturen, toch hadden niet weinigen, zoo dames als heeren, den moed, gisteren avond een bezoek te brengen aan MusisSacrum, waarde heerLamborguit. Wcenen zijne humoristische Soirée zou geven. Van deze Soireé een juist ver slag te geven, een verslag, dat hen, die niet aanwezig waren, eenig idéé geeft van 't geen de heer L. ons te genieten gaf, dit is zeker verre van gemakkelijk. Men meene toch niet, dat de genoemde toonkunstenaar ons verheven kunstgenot heeft doen smaken. Neen, hij heeft ons herhaaldelijk doen lachen, eene verdienste, die gehuldigd mag worden, want waarlijk, niet ieder, die gedurende een paar uren zich voor de piano plaatst, is in staat dit te doen. Dat kan slechts de heer L., die in vlugheid in 't pianospel, in geheugen en in gemakkelijkheid van stem buiging zeker weinig geëvenaard wordt. In „Die musikalische Familie" was de heer L. o. a. zeer geestig. Hierin leverde hij een parodie op eene familie, waarin ieder zingt en piano speelt, en deed hij ons kennis maken met een jongmensch, zooeven van het Concervatoire gekomen, die alleen met de linkerhand een stuk speelt. In „Ein Virtuose der Zukunft" kwam de vlugheid des heeren L. helder aan 't licht. Zijn veelomvattend geheugen bleek ons uit „Die Wettstreit der Melodiën, een potpourri, die door 't publiek zelve werd samengesteld uit tal van opera's, 't Meest belangrijk was voorzeker de finale der opera: „Der zerbrochene Eid," waarin al de leden eener geheele operatroep, zelfs het koor, door den heer L. werden weergegevenallen zingen anders niet dan: „Er hat ihn zerbrochenen Eid." En als we nu nog daarby voegen, dat de heer L. niet alleen speelt met zijne vingers, maar ook met zijn ellebogen, met zijne voeten, ja met zijn neus, dan zal men moeten toestemmen, dat, al is in zijne voordrachten geen eigenlijk kunstgenot te zoeken, zijne poging om zyn gehoor te doen lachen en sommiger dwaasheden in 't licht te stellen, als volkomen gelukt is te vermelden. Bedankt voor het beroep naar Schermerhorn door ds. J. Van Loon, predikant te Wieringerwaard. Den 7 Maart a. s. hopen onze geliefde ouders: >e* W. SIEWERS Si-. °o< en fé* JOHANNA MARIA VAN FOREEST, oO< hunne 50-JARIGE ECUTVEREENIG1NG te >c*> herdenken. "■OS Hunne dankbare kinderenbehuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Anna Paulowna, Maart 1886. Ten kantore van M. L. VAN GELDER, Hoofdgracht, zijn voor de 321ste Loterij te bekomen Heele en Gedeelten van Loten. Plannen der trekking en prijzen gratis verkrijgbaar, lste trekking Maandag 29 Maart e. k. Zoo even verschenen eene tweede herziende druk van de BEKNOPTE HANDLEIDING tot de Officieele Correspondentie. Prijs 0.40. J. C. DE BUISONJÉ ZOON. Boekhandel te Nieuwediep. Die iets to voi'deren hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten onder zich hebben, geteekend door den Heer P. BLAAUBOER, gewoond hebbende en den 23 Februari dezes jaars overleden bij de Schagerbrug in de Zijpe, gelieve daarvan vóór den 15 dezer maand Maart opgave of betaling te doen ten kantoi-e van den Notaris G. VAN OS, te Zijpe. Rekening en verantwoording door de Commissie der Hardrijderij op Schaatsen, ter ondersteuning van ingezetenen: Geldelijke bijdragen aan Den Burg 219.15 (alsmede eenige levensmiddelen.) Idem aan de Waal19.50 Idem aan Den Hoorn10»— 248.65 Af aankoop prijs en premie (in levensmiddelen) voor de hardrijdery16.45 Rest 232.20 Welke som is besteed tot den aankoop van 86 porties levens middelen A 2.70 ieder, die aan even zoovele gezinnen, en wel in den polder Eierland 40, aan Den Burg 21 en overigens over geheel Texel zijn uitgereikt. Do Commissie betuigt haren oprechten dank aan allen, die hebben bijgedragen om dit werk der liefde te kunnen volbrengen. Zij heeft door deze ondersteuning in de dringendste behoefte vun 86 gezinnen voor eenige dagen kunnen voorzien, maar, de nood is daardoor niet geweken, integendeel, zij stijgt met iederen dag, en opnieuw is hulp dringend noodig! Nogmaals zal dus een beroep op uwe liefdadigheid worden gedaan. Texel, 3 Maart 1886. De lezing van den Heer HENGEVELD te Winkel, bepaald op Maandag a. s., is tot nadere aankondiging uitgesteld. De Secretarie der af deeling Waard en Groet S. CORNb. TIMMERS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3