Volgons do Kalrsbt\der Nnohrichton, heeft do Koning der Nederlanden de apartemeriten, dié'te Karlsuad voor hem gereserveerd waren, laten afzeggen, daar Z. M. niet voornemens was, aanstaanden zomer naar Karlsbad te gaan. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 15 dezer: „De collecte, gehouden vanwege de IJsclub „Eendracht maakt macht" voor de behoeftigen in deze gemeente, heeft ruim f 300 opgebracht. De IJsvereeniging zelve heeft voor dit doel ruim f 100 opgeofferd, zoodat eene som van meer dan vierhonderd gulden ten gerieve der armen kon worden besteed. En zij heeft dit op uitstekende wijze fedaan, nl. door werkverschaffing. Bijna allen werkeloozen on dagelijks werk worden verschaft bij hen, die eene gift voor het goede doel hadden afgezonderd; eene enkele maal slechts moesten tot heden sommigen zonder werk worden heengezonden, maar in dat geval behoefden zij toch met geen ledige handen heen te gaan. Intusschen het dient ter eere van de menschen gezegd te worden: zij verdienden het veel liever, dan dat zij het kregen. Zoo is in onze gemeente de nijpende armoede ten minste gekeerd, en wij kunnen niet nalaten, hiervoor een woord van dank toe te kennen aan hen, die weldadigheid uit oefenden, maar vooral onzen warmen dank aan de com missie uit de IJsvereeniging die dagelijks belangeloos tijd en moeite ten beste gaf, om de ongelukkigen te helpen. Behoeft hier thans niemand zonder werk te zijn, natuur lijk is het ook zoo met het Schoolonderwijs. Toch wijst de lijst, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggende, nog de namen aan van 35 kinderen van 7 tot en met 11 jaren, die geheel van alle onderwijs verstoken worden gehouden." Aan behoeftige schoolgaande kinderen aan de open bare school te Schagen zullen gedurende eenige dagen boterhammen worden uitgereikt. De heer W. Kloeke, Hoofd der school aldaar, die hiervoor het initiatief nam, werd voor dat doel gesteund door particuliere geldelijke bijdragen. Te Alkmaar zal den 16 April a. s. op het Doelenveld de jaarlijksche Paasch-tentoonstelling van rijstieren, melkvee en vet rundvee gehouden worden. Het programma, gesteld door het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bevat de voorwaarden en bijzonderheden, met de uitgeloofde prijzen, bestaande in een prijs van f 50, twee prijzen van f 40, acht van f 30, vijf van f 20, vijf van f 15, acht van f 10 en vijf van f5. De heer Gr. Deketh, directeur van het Postkantoor te Utrecht, heeft tegen 1 Mei zijn eervol ontslag aangevraagd. De verpachting van het gras op de polderkaden en den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder, ter gezamen lijke grootte van 190.61 hectaren, heeft opgebracht f 12,597, tegen 11,662 in 1885 en f 13,907 in 1884, dus f 935 meer dan het vorige jaar. De politie waarschuwt tegen de bedriegelijke hande lingen van H. A. Gallee, J. A. Van Leuven en de vrouw van laatstgenoemde, juffrouw Venniger. Liefhebbers van prachtig rundvee zij een bezoek aanbevolen op den stal van den landbouwer Jac. Luvben, te Hedikhuizen. Daarop zijn te zien een paar 4£jarige ossen, die weinig zijn of zullen worden geëvenaard. De hoogte dezer dieren is 1.65' meter bij een omvang van 2.80 h, 2.79 meter, terwijl de lengte respectievelijk tusschen kop en staart 2.48 2.58 meter bedraagt. Approximatief acht men de zwaarte 2000 halve kilogrammen en geslacht zijnde, het schoone vleesch op 1600 halve kilogrammen. De kleur der dieren is zwartbont en de lichaamsbouw verrukkelijk schoon. Te Sexbierum is een klein kind, dat tusschen de ouders sliep, door dezen al slapende doodgedrukt. De „monster-meeting/- van jl. Zaterdag had het gunstigste verloop. Zij eindigde namelijk in alle kalmte. Te 11 uur waren er in het Volkspark een paar duizend personen bijeen. In twee zalen werd gesproken. Het verslag van de Vrijdag door den burgemeester gegeven audiëntie werd bij gedrukte circulaires verspreid, en daarop leverden de sprekers Fortuynen van de Stadt nu hunne commentaren heeft Corry helaas het vooruitzicht, een van de rijkste erfdochters te worden. De hemel weet, hoe gaarne ik afstand zou doen van do schitterende vooruitzichten, die zich in dat geval voor Hendrik openen, als ik de arme vrouw daarmede in het leven kon behouden Wie had ooit gedacht dat zij in den bloei harer jaren een slacht offer van die verraderlijke ziekte zou wordenHare kwaal is in den laatsten tijd zorgwekkend toegenomenik schrikte toen ik haar terugzag. Misschien is nog eenig uitstel mogelijk en dat hoopte ik door de behandeling van dien dokter Eberhard, die zich uitsluitend met zulke ziekten bezighoudt. Genezing is er niet meer te verwachten." Helmar'8 fraaie, donkere oogen vestigden zich met de diepste neerslachtigheid op den spreker. „Een tragisch noodlot! Het is zoo aandoenlijk die schoone kerkhofsbloem te zien, die nog eens vol weemoed het hoofd opheft, om in het zonlicht te verkwijnen." De oude heer luisterde aandachtig en geroerd. Dat „schoone kerkhofsbloem" trof hem buitengewoon, en ongelukkig kwam zijn zoon met zijn nare ongevoeligheid weer daartusschcn. „Waarde Guido, uw dichterlijke beelden zijn prachtig, maar alles behalve logisch. „In het zonlicht verkwijnen!" Dat doen de bloemen gewoonlijk niet. Integendeel groeien en bloeien ze meestal in den zonneschijn." „Hoe onbegrijpelijk gevoelloos, met zulke dingen tc schertsen barstte Helmar verontwaardigd uit. „Mevrouw Rehfeld heeft gelijk: niets is u meer heilig. Ik geloof dat gy in staat waart nog in het aangezicht van den dood te spotten." „Misschien wel. Maar niet in het aangezicht van den dood te rekenen." Hy legde op dit laatste woord een scherpen, bijna dreigenden nadruk, maar Helmar scheen geen zin te hebben, zich nog verder met dien spotter af te geven en wendde zich, de schouders op halende, tot den raadsheer: „Kom, mijnheer Kroneck! Met onzen Hein is vandaag niets aan te vangen. Hij is weer in een stemming om alles tegen te spreken, en dan praat ik liever niet met hem." Vriendschappelijk legde hij den arm van den ouden heer in den zijnen en verliet met hem de kamer. „Ja, Guido, gij zijt altijd zacht en méégaand 1" zuchtte Kroncck, terwijl zij de trap afgingen. „Ik gaf ik weet niet wat, als mijn zoon op u geleek. Hoe dikwijls heb ik hem u als voorbeeld aangehaald, maar altijd tevergeefs. Hij begrijpt niet eens een verheven dichterlyke natuur zooals de uwe. Ik bewonder n dik wijls, dat ge nog altijd geduld met hem hebt." Helmar glimlachte en maakte een afwerend gebaar. „Niet zoo streng, papa Kroneck! Hendrik heeft zyn gebreken, zijn groote gebreken zelfs, maar met een vriend neemt men het zoo nauw niet. Ik houd van hem met al zijn zwakheden." En hiermede voerde hy den raadsheer, die verrukt was zich uit dien mond „papa Kroneck" te hooren noemen, met zich mede. (Wordt vervolgd.) Zij noemden 's burgemeesters nntwpqrd teleurstellend, zoonis van de regeerende klasse te wachten was. Geld om aan eene tentoonstellingscommissie een cadeau to geven was er wel, maar niets om het arme volk te helpen. /Wat toch vroeg Fortuyn beteekent een f 140,000, als daar tegenover op eene leening van 4 millioen f 62,000,000 worden ingeschreven? Wij vragen van gemeentewege nuttig werk, niet om mot kruiwagentjes zand te rijden zooals verleden jaar!" Hij ontkende, dat er optochten waren gehoudengeene banier, geene vlag was immers vertoond, het volk had slechts langs de huizen der rijken zijne armoede getoond. Na zulk een antwoord van den burgemeester zou het bestuur van den bond wel trachten andere maatregelen te nemen. Voorshands gaf hij een raad: De burgemeester had gezegd, dat hij de commissie als zoodanig niet erkende, maar voor ieder, wien ook, des Maandags en Vrijdags tusschen 1 en 3 uur te spreken was, welnu van die gelegenheid moesten de werkeloozen zooveel mogelijk gebruik maken om hunne klachten te doen hooren. En de tweede raad was: „Vertoont uwe lompen langs de huizen der rijken, maar. tracht de orde zooveel mogelijk te handhaven!" Beide sprekers eindigden met de mededeeling, dat door hen, die nog iets hadden te missen, 2000 brooden waren gekocht, waarvan ieder, die honger had, bij het verlaten van het park het zijne zou kunnen krijgen. Van dit aanbod werd gretig gebruik gemaakt. Behoudens eene kleine schermutseling in de Marnixstraat, was het in dë binnenstad Zaterdag middag zeldzaam rustig. Een jonkman werd in arrest genomen, die een revolver met twaalf patronen bij zich had. De redacteur van de Werkmansbode, de heer Heldt, verdedigd, tegenover de verwijten, door de sociaal-demo craten tot hem gericht, in genoemd blad zijn standpunt als volgt: „Ik heb mijn weg in de beweging, waarmee ik ben opgekomen, gezocht, maar nimmer zóó, dat ik van links naar rechts en omgekeerd ben gegaan. Zoo iets wil Nieuwenhuis zoeken, maar hij kan het niet vinden. Wel is het mij reeds zeer vroeg tot een verwijt gemaakt, dat ik de oplossing zocht in samenwerking van wat men gewoon was te noemen „kapitaal en arbeid," an meermalen werd ik daarom voor verrader gescholden. Ik ben op dat stand punt blijven staan en sta er nog op. Nooit heb ik heil verwacht van de revolntie en altijd ben ik de meening toegedaan geweest, dat, mocht door ongenoegzame mede werking van gene zijde die ik meermalen heb betreurd, gelijk ik nog reden heb te doen, de revolutie onvermijdelijk blijken, dit het recht nog niet geeft haar te bevorderen of verhaasten; maar integendeel al het mogelijke gedaan behoort te worden om haar te voorkomen; elke stap op dien weg gezet, beschouwde ik als een middel om de revolutie, als zij komen mocht, minder hevig te doen worden." Een botboer, die op de Heerengracht to Amsterdam zijn koopwaar, spiering, aan den man trachtte te brengen, schelde o. a. ook aan een huis met liooge stoep en lette inmiddels niet op zijn beneden op straat staanden wagen. De zeemeeuwen echter wel, want toen hij beneden kwam om zijn aangeprezen koopwaar te halen, hadden zij den wagen inmiddels leeggeplunderd. Wanneer wij naast de rimpels van den ouderdom tevens den goelijken glimlach des vredes bespeuren; wan neer wij in het fletschè oog een weemoedigen glans zien schitteren als die van het avondrood eens helderen herfstdags, dan spelt de grijze haarlok wel de wegstervende levens kracht, maar zij draagt er tevens toe bij om het gelaat, dat er door wordt omlijst, te tooien met dien schemer van geestelijke schoonheid, die ieder treft en gereed is te huldigen. T. G. Van Hippel. BulterULana. Het ontwerp betreffende een kanaal van Dortmunt naar de Beneden-Eems is bij het Duitsche Huis van afge vaardigden ingediend. De kosten worden geraamd op 58,400,000 mark. Volgens het ontwerp zal er met den aanleg eerst een begin worden gemaakt, wanneer de noodige grond door belanghebbenden kosteloos is afgestaan, of wanneer zij voor de kosten waarborg hebben gesteld. Gisteren nacht te 12 u. 28 m. heeft te Wiesbaden eene sterke aardschudding plaats gehad. Spoorweg-ongeluk in Zuid-Frankrijk. Naar men uit Mentone meldt, is de stationschef van Roquebrune voor het onheil verantwoordelijk, daar hij den trein van daar te vroeg heeft doen vertrekken zonder dien van Nizza te waarschuwen. Sommigen beweren zelfs, dat hij zich uit wanhoop Donderdag avond verdronken heeft. In tusschen blijft het gebeurde min of meer een raadsel, daar er aan de baan electrische toestellen zijn aangebracht, welke, zoodra twee treinen op hetzelfde spoor loopen, luid- klinkende schellen ter waarschuwing van de machinisten in beweging brengen. Men onderstelt, dat de toestellen door het een of ander onklaar waren geworden. Omtrent het getal dooden loopen de opgaven uiteen. Bovenbedoelde berichten uit Mentone stellen het thans op zeven. De tusschen de locomotiven half verpletterde machinist blies den adem uit vóór men er in geslaagd was hem vrij te krijgen. Met eiken trein komen eene menigte nieuwsgierigen uit Nizza het tooneel der ramp opnemen. De voorstelling in den schouwburg aldaar is Donderdag avond bij wijze van rouwbetoon niet doorgegaan. Volgens eene door de Fransche bladen openbaar gemaakte lijst der dooden en gekwetsten, door de Spoorweg-Maat schappij verstrekt, zijn in het geheel vier personen omge komen, namelijk: Ferrero, aannemer te Vintimiglia; Domer- gue, machinist; Féraud, hoofdconducteur, en Laurent, stoker; en drie-en-twintig personen gekwetst. In de in zee gestorte waggons schijnen zich te zamen niet meer dan 5 personen bevonden te hebben. De heer Jules Verne heeft eene operatie van drie kwartier ondergaan, met het oog op 't verwijderen van den revolverkogel uit zijn scheenbeen. Er is nu eene buis aangebracht, waardoor men hoopt, dat de kogel van zelf zal uitzakken. De heer Verne moest genarcoticeerd worden. Joh. Straus is uitgenoodigd in 7 concerten te Peters burg 3 dansnummers te dirigeeren. Hij krijgt daarvoor 10,000 roebels, dus circa 500 roebels voor elk nummer. Uit Valencia bericht men, dat Adelina Patti jl. Don derdag avond in den Schouwburg aldaar het slachtoffer is geweest van een hevig tumult, bij hare voorstelling van de Traviata. Het- publiek was ontevreden over de wijze, waarop zij de groote aria uit het tweede bedrijf zong en hoeft hnnv uit alle.-nyicht uitgefloten. De diva was ze,er opgewonden, verliet onmiddellijk het theater, zonder zelfs in haar loge te gaan, en vluchtte, door de politie be schermd, in een rijtuig, waarmede zij naar haar hötel terugkeerde. De voorstelling had 38,000 francs opgebracht, waarvan Patti er 15,000 had ontvangen. Gedurende het laatste jaar slachtten de heeren Armour Co., in hunne slachthuizen te Chicago en Kansas City, meer dan 1,100,000 varkens en 300,000 stuks vee. Öp hun lijst van werkloonen vindt men de namen van 4000 knechts, welk getal gedurende de wintermaanden dikwerf nog wordt overtroffen. De genoemde slachthuizen hebben de capaciteit, om 12,000 varkens per dag te slachten, terwijl hun dagelijksch quantum geregeld 5000 varkens beloopt. Om verder nog een idéé van deze groote zaak te geven diene, dat deze firma hare eigen politie en hare eigen brandweer heeft, alsmede restauraties, waar zij haar personeel, van 4000 of meer man, tot inkoopsprijzen van het noodige voorziet. Bij den grooten omvang dezer zaak zij nog als eene bijzonderheid opgemerkt, dat de heer P. D. Armour eiken ochtend stipt te 7 uren zich aan zijn bureau bevindt. De heer Armour drijft zijne zaak, naar men taxeert, met 50 millioen dollars of 125,000,000 gulden bij deze duizelingwekkende sommen springt de activiteit nog meer in 't oog. Jl. Vrijdag kwamen te Keulen, wij maakten hiervan reeds kort melding, de 19 Russen (17 mannen en 2 vrouwen), die uit Smolensk naar Parijs gaan, om zich onder behan deling van Pasteur te stellen. Zij werden begeleid door een Russischen stafarts, een tolk en drie ziekenverplegers. Zij waren den 26 Februari in een dorp bij Smolensk uit de kerk gekomen, toen een tamme wolf, die zijn meester als een hond placht te volgen, zich op de kerkgangers wierp, en eerst toen hij 18 personen gebeten had, slaagde een forschgebouwde man er in, het woedende dier, na hevigen strijd, te dooden. De lieden, zegt de Köln. Zeit., zagen er uit, alsof zij gekwetsten waren van een der bloedigste veldslagen. De wolf had sommigen het gelaat, anderen de borst, armen en beenen op gruwelijke wijze verscheurd. Door de overheden van Smolensk, gesteund door vrijwillige bijdragen van eenige burgers dezer stad, waren zij in staat gesteld naar Parijs te gaan. De beul van Weenen, Willembacher genaamd, is daar jl. Vrijdag op öljarigen leeftijd overleden. Hij had 24 jaren zijn ambt uitgeoefend en in dien tijd 36 personen ter dood gebracht. Bij de te Baden-Baden gehouden carnavals-optocht liep, tot opening van den stoet, een zwarte arlequin voorop, die alle dames omhelsde en dan de sporen van zijn neger- kleur op de roode wangen der schoonen achterliet. De Keizerin van Oostenrijk wandelde met gravin Trani en hare dochter, Prinses Mathilde, op de Sophien-allée, toen de stoet voorbijkwam en de arlequin, zich van zijn ver metelheid niet bewust, omarmde de Prinses en drukte haar twee luidklinkende kussen op de wangen. Hij werd deswege wel voor den commissaris van politie gedaagd, doch daar de man onwetend had gezondigd althans in de keuze van 't voorwerp zijner minder zondige carnavals-omhel zingen had de zaak verder geen gevolgen. De dochter van een bejaard lid van het Engelsche Lagerhuis (radikaal), een zeer geacht man, is weggeloopen met den stalknecht in dienst van haar man. Kostbare programma's. Een Parijsch financier gaf op Vastenavond een bal, waarbij aan elk der dames, in stede van een balboekje.... een gouden remontoir-horloge werd aangeboden, dat, in plaats van een wijzerplaat, met de gewone cijfers, de orde der dansen aanwees. Elk horloge was bevestigd aan een Venetiaanschen ketting, in een kleinen dolk eindigende. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Een paar jaar geleden was bij het plaatselyk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een voorstel in behande ling tot stichting hier ter plaatse van een hulp- of voorschot bank. Dat voorstel werd om bericht en raad in handen gesteld eener Commissie, die het tot stand brengen van zulk een bank voorstelde en de bezwaren, er tegen ingebracht, ontzenuwde. Uit de toen gevoerde discussie bleek, dat in deze gemeente een inrichting, als die werd voorgesteld, eene bepaalde behoefte is, daar nu menigeen, die tijdelijke financiëele hulp noodig heeft, overgeleverd is aan.... Laat ik dezen volzin maar niet voltooien. Hoezeer het voorstel tot stichting eener hulp- of voorschotbank vanwege het Nut by de leden niet de noodige ondersteuning vond, werd toch eenparig de wensch naar het tot stand komen eener zoodanige instelling uitgesproken en bleef de opdracht aan de Commissie bestendigd. By de herinnering van dit feit, drong zich de vraag bij mij op: Zou het niet zeer gewenscht zijn, dat het bewuste voorstel nog eenmaal in behandeling werd genomen? Men heeft, ook in den boezem van het Nut, dezen winter getoond, dat men hart heeft voor den minder gegoede; dat men zich belangryke offers getroost in 't belang van behoeftigen en werkeloozen. Zou het nu niet van groot gewicht geacht worden om, door dë stichting van eene instelling als de bedoelde, armoede, gebrek en achter uitgang te voorkomen en in ieder geval er tegen te waken, dat zij, die tydelijke financiëele hulp noodig hebben, overgeleverd worden aan.... Och, dat begrijpen de lezers wel, zonder dat de volzin wordt voltooid. Beter armoede voorkomen dan gebrek gelenigd en ellende verzachten daarom, zoo mogelyk, de pogingen hernieuwd om te komen tot eene gewenschte, hoogst nuttige instelling, zooals er op andere plaatsen bestaan en voor velen ten zegen zijn. y. Nieuwediep, 16 Maart 1886. Burgerluie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Bevallen: G Van Dok, geb. Veldman, Z. D. Verhuizen, geb. Grin, D. A. De Vlugt, geb. Boendermaker, Z. J. G. Brachthuizer, geb. Vreers, D. A. Leyen, geb. Van der Wiele, Z. G. De Goede, geb. Doekes, Z. C. Putters, geb. Nierkes, D. J. Duinker, geb. Zwagerman, Z. C. J. Zoetelief geb. Berger, D. Overleden: A. Meyer, 61 jaren. Gemeente ZIJPE, van 6 tot 12 Maart. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Hermanus Louwe, jonkman, arbeider, 35 jaren, en Grietje Baart, jongedochter, 26 jaren. Geboren: Cornelis Nicolaas, zoon van Floris Twisk en Antje Bes. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Willem Bos en Maartje Schuyt. Neeltje Konijn, 53 jaren, weduwe van Pieter Slijkerman. Gemeente SCHAGEN, van 9 tot 15 Maart. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Guurtje Bakker, geb. Meeldijk, Z. Margaretha Koedooder, geb. Van der Ham, D. Maria Josina Ranke, geb. De Rot, Z. Neeltje Schenk, geb. Van Twuiver, D. Overleden: Maartje Van Twuyver, 54 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2