DEPOTS VAN THEE, 3ï«BmBWEI" en B0UWLAND> alles biJ [ostra's Kleine Hel 18 Schap. Kosier's Kleine Winkel ie Schagen. M. RAVENSWAAY ZONEN, Korporaal - Torpedomakers Openbare Verkooping BOEKHANDEL, Openbare Verkooping BERICHT UIT Anna Paulowna. Op VRIJDAG 9 APRIL 1886 zal, des namiddags één uren, in het Logement Vecrburg te Anna Paulowna, in het openbaar worden verhuurd: De aan den Heer F. Kaan toebehoorende en aan den Kleiweg te Anna Paulowna gelegen BOUWHOEVE, genaamd N l| v c r v e I d, met aanlioorigheid, ERF en onderscheidene perceelen WEI- en BOUWLAND, ter gezamenlijke grootte van 19.88.50. Breeder bij biljetten. Nadere informatiën geven de Notarissen A. SLOOS te Winkel en C. BOONACKER te Schagen. ZEGT HET VOORT I Anna Paulowna. Op VRIJDAG 9 APRIL 1886 zal, des namiddags 1 uren, in het Logement Veerborg, mede worden verhuurd: De aan den Heer F. Kaan toebehoorende en aan den Kleiweg te Anna Paulowna - gelegen BOUWHOEVE, éi genaamd Rouwlnst, met aanhoorigheid, ERF en onderscheidene perceelen BOUW- en WEILAND, ter gezamenlijke grootte van 19.97. Breeder bij biljetten. Nadere informaticn geven de Notarissen A. SLOOS te Winkel en C. BOONACKER te Schagen. oit het magazijn van te GORIKCHEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijf, twee en een lialf en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde ordersaanbeveler.de. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. bij Zr. Ms. Zeemacht Voor deze betrekking kunnen zich bij de Directie der Marine te Willemsoord aanmelden: personen, die één der ambachtenbankwerker, draaier of koperslager grondig verstaan, en tusschen 20 en 30 jaar oud zijn. Lichamelijke geschiktheid moet door onderzoek blijken. Van bekwaamheid in hun ambacht moeten zij bewijs geven door het afleggen van eene proef. Zij moeten kunnen lezen en schrijven en grondig bekend zijn met de vier hoofdregelen van het rekenen met geheele getallen. Zij treden in dienst op de gewone voorwaarden van aanneming bij de Nederlandsche Zeemacht, onder genot van eene premie ad 25.per jaar en, indien zij geen milicien zijn, ook van aanbrenggeld ad 5.per jaar. De soldij bedraagt 50.'s maands, die bij opklimming in graad vermeerdert. De tijd der verbintenis is vijf jaar, doch vooringeschrevenen voor de militie en voor miliciens zes jaar. Aan de torpedomakers, die verblijf houden aan boord, wordt vrije voeding verstrekt. van de SNELPERSDRUKKER IJ en gunstig gelegen op de IIOOGZIJDE te S o Li a g e n, bevattende WINKEL en WOONHUIS, met daarachter staande DRUKKERIJ en ERF, groot .01.77, benevens den in den boekhandel aanwezigen voorraad en het voor de drukkerij bestemde materieel, dit laatste voornamelijk bestaande uit: een snelpers Jullien met spoorbeweging, een handpers, een ijzeren pietpers met hamerbeweging en 250 pietborden, een ijzeren loog- of waschbak, een snoeimachine, een corrigeersteen met houten kooien- en schenenbak, vier dubbele bokken met 43 paar letterkasten en al hetgeen verder tot een volledigen inventaris behoort. De veiling zal plaats hebben op Dinsdag 13 April 1886, des avonds 7 uren, in het lokaal „DE CERES" te Schagen, en wel in drie onderdeelen, die daarna in massa zullen worden aangeboden, namelijk 1°. het Winkel- en Woonhuis met Drukkerij en Erf; 2°. het voor de drukkerij bestemde Materieel; en 3°. de in den Boekhandel aanwezige Voorraad, zooals een en ander dagelijks is te bezichtigen van 's morgens 10 tot 's middags 2 uren, en volgens de nader aan te geven specifieke opgave van voorraad en materiëel. Nadere informatiën worden verstrekt zoowel door den eigenaar, den Heer W. A. HAZEU, als door den te Schagen gevestigden Notaris O. BOONACKER. te Nieuwediep, gemeente den Helder, in het lokaal „Tlvoli,M op WOENSDAG 7 APRIL 1886, des avonds te 7 uren, in tegenwoordigheid van den Edel Achtbaren Heer Kantonrechter, en ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK METMAN, van Eene kapitale HUISMANS WONING met ERF, WERF en eenige perceelen H iii'bi staande en gelegen in' het Koegras, gemeente den Helder, kadastraal bekend in Sectie C, Nos. 3056, 3057, 3058, 4166, 4167, 4169, 4171 en 4171, te zamen groot 37 hectaren, 98 aren, 90 centiaren. In eigendom behoorende aan den Heer C- Klaver. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris, alwaar de verkoopsvoorwaarden met kadastrale kaart voor gegadigden ter lezing en inzage zullen liggen. Ruim gesorteerd in Euiuiers, Tobbes, Potten en Pannen, Itlelkschotels, Kaaskoppen, Persslootjes. Halsjukken, IMclkteeinscn, Roterkoppen, Kaas kleursel, Stremsel. Lebben, mestvorken, Schoppen, Graven, Wieders, Togelhaken, houten- en ijzeren Varkenshokken, Ijzergaas, enz. Voor af heiningen en kippenhokkenHekkeudraad en Krammen. Amerikaansche Spijkers en Draadnagels, Timmer mansgereedschap, Pik, Lijui en Haaienvel, Roeren en Bouwgereedschap, alsmede alle Kcukcnbcnoo- dtgdheden. N.B. Thermometers en maatglazen, onmisbaar bij het maken van boter en kaas. Ook ontvangen: Behangselpapier, Bchanglinnen, Schoor steenstukken, Tafelkleeden, enz. enz. mede te brengen stukken: Indien adressant militair geweest is: 1°. Paspoort. 2°. Bewijs dat hij aan de verplichtingen van de Nationale Militie heeft voldaan, of wel zijn verlofpas. 3°. Certificaat van goed gedrag, af te geven door den Burgemeester of den Commissaris van Politie zijner woonplaats. 4°. Indien hij nog minderjarig is, het bewijs van toe stemming zijner ouders of voogden, gelegaliseerd door den Burgemeester zijner woonplaats. 5°. Bevolkingskaart A. Bijaldien hij niet militair geweest is: 1°. Geboorteacte en de bewijzen genoemd sub 2, 3, 4 en 5, welke alle ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn, zoomede een certificaat van het etablissement of van de fabriek waar hij het laatst werkzaam is geweest. Meerdere inlichtingen worden op aanvraag verstrekt door de commiezen van aanneming der Marine te Willemsoord Amsterdam, HellcvoetsluisRotterdam en Vlissingen. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Mari ne te Willemsoord, April 1886. W. K. VAN GENNEP. KINDERTROU W. Naar het Fransch. Zy woonde by haar ouders, een blinde moeder en een zwakken vader, die bijna kindsch was. Vroeger hadden zij goede dagen gekend en Lisette Elisabeth was te lang kende alles, wat jonge dames op de kostschool lecren. Nu werkte zij voor een lingeriezaak; zij maakte borduursels voor hemden en zoomde lakensmaar zij had dikwijls geen werk, omdat men in de kleine stad, waar deze geschiedenis gebeurde, alleen linnengoed koopt als men trouwt cn daarna niet weer. Zij was bijna dertig jaar; zij was bleek en teer, met glanzend zwart haar langs het lage voorhoofd; wanneer het geluk haar had bestraald, zou zij misschien mooi zijn geweest; maar nu was zij vermagerd, haar oogen waren dof door het naaien bij slecht licht, haar borst ingevallen. Zij naaide voor het venster in een kleine, lage kamer aan de straat, waar de zon nooit doordrong; den ganschen dag liet zij de naald niet rusten, behalve wanneer vader of moeder haar op klagenden, ontevreden toon riep; dan ging zij als een automaat weder zitten bij het venster, dat alleen op mooie dagen mocht worden geopend. De zomer ging voorbij, daarna de winter; de lente kwam met bloesems en geurenSoms dacht zij, dat buiten de stad de boomen nu groen werden, de boomgaarden in bloei stonden, de vriende lijke zon al het schoons verlichtte! Maar zij zou dat nooit zien, nooit; een traan rolde langzaam over haar bleeke wang en als ter vergoeding voor het geluk, dat onbereikbaar voor haar was, kuste zij haar moeder op de blinde oogen en streelde met de doorgenaaide vingers het hoofd van den kindschen grijsaard. Maar zij werden boos, omdat zij hen lastig viel en de moeder schold op het luie meisje, dat een voorwendsel zocht, om haar werk te laten rusten. ®j ging weer naar het venster, een weinig kouder, een weinig bleeker en begon weer te naaien, terwijl zij de lippen op elkander klemde! Eens gebeurde er iets, dat een groote verandering in het leven van Lissette bracht: het was op een mooien Meidag, een stuk blauwe hemel was boven de daken zichtbaar en men kon ver moeden, dat de zon achter de donkere huizen scheen. Eensklaps hoorde zij het gekletter van sporen in de nabijheid zy hief het hoofd op en bemerkte een officier, die haar aanzag. Zij bloosde en stond op van het venster; de officier ging heen. Zij nam haar werk weer op en schaamde zich, dat zy was gevlucht. Den volgenden morgen kwam de jonge man nog eens voorbij ditmaal groette hy blozend boog zij het hoofd, maar bleef aan het venster. Zoo ging het een geheele week, toen vond zij een groot bouquet van veldbloemen op de vensterbank. Haar hart klopte, alsof het zou bersten en toen hij des middags voorbijkwam, toonde zij met een behaagziek gebaar het bouquetje vergeet-mij-nietje8 en madeliefjes op haar borst. Toen kwam hij nader en spraken zij samen; zij fluisterden, om de ouders, die ingedommeld waren, niet wakker te maken. Zij vertelde van haar treurig leven, .van haar zorgen en armoede zy sprak ook van hen, die zij lief had, van de twee oude menschen, wier steun zy was; hij vertelde haar van zyn eenzame, ouder- loozc kindsheid; hij gevoelde zich zoo alleen in het garnizoens leven, zonder vaste woonplaats: zijn regiment was sedert drie weken in de stad en er werd reeds gesproken van vertrekken. Zy werd bleek, hij zag het en zei, dat hij haar lief hadZij sltfot de oogen, als werd zij door het geluk overweldigd en liet toe, dat hy haar een kus op de lippen drukte; zy beminde hem ook. Zy legden de handen ineen en vertrouwden elkander hun leven met de opgetogenheid van twee wezens, die veel hebben geleden eindelijk leerden ook zij het geluk kennen I Op zekeren namiddag liet zij de oude lieden aan de zorgen van een buurvrouw over, onder voorwendsel, dat zy een dringende bestelling moest bezorgen. Zij wandelden samen naar buiten. Haar blauwe oogen straalden, haar lippen werden rood, haar bloed stroomde sneller, zy was nu in het land harer droomen. De vogels zongen, de vlinders zweefden over de bloemen, de natuur gaf een feest ter eere van dezen gezegenden dag. Haar hoofd rustte op den schouder van den geliefde, zyn handen hielden de haren vast; zij herinnerde zich niet meer ongelukkig te zijn geweest en lachte als een vroolijk meisje. Het leven was ook zoo schoon!" «Wij zullen gauw moeten trouwen, mijn engel," zei hij, „myn regiment gaat vertrekken. Heb je met je ouders gesproken?" «Neen," antwoordde zy en er kwam een droevige uitdrukking op haar gelaat; «je weet, dat zij ijverzuchtig zijn op mijn liefde, en ik vrees ook, dat het hun veel zal kosten de stad te verlaten, waar zij zoo lang gewoond hebben." De jonge man stond verwonderd stil. «Maar weet je dan niet, dat wy hen niet mee kunnen nemen Ik dacht, dat ik het je gezegd had, Lisetteik bezit in de wereld niets dan mijn inkomen; je hebt geen fortuin, het is ons onmogelyk hen by ons te houden." «En wat zal er van hen wohlen zonder mij?" zei zy angstig. «De buurvrouw zal voor hem zorgen; wy zullen hen bijstaan, je kunt hen nu en dan opzoeken..." Zij werd bleek als een doode. «Ik kan hen niet verlaten, zij zullen sterven, wanneer ik hen niet meer verzorg." «Het is onmogelijk," herhaalde hy, „maar zij kunnen in een gesticht geplaatst worden." Zij maakte een droevig afwerend gebaar. Zwygend wankelden zy voort. „Laten wij naar huis gaan," zei zy in stille wanhoop. „Alles uit, wy moeten elkander vergeten." Eenige dagen later verliet het regiment de stad geen dringende beden konden Lissette van besluit doen veranderenzij was weer dezelfde oude juffrouw geworden, die zwijgend en droevig aan het venster zat te naaien; haar gelaat was vaalbleek als voorheen. Toen het trompetgeschal in de verte het vertrek der soldaten aankondigde, slaakte zy een diepen zucht en terwijl zij haar werk ver van zich afwierp, knielde zy met gevouwen handen voor haar moeder neder, „zeg mij, dat ge my liefhebt, dat ge mij gaarne bij u hebt." „Laat mij toch met rust," antwoordde de oude vrouw, die uit haar slaap was opgeschrikt, „wat beteekent die komedie nu? je moest my liever mijn koffie geven." Lisette stond weer op, zag verward om zich heen, snelde naar een crucifix, dat aan den muur hing en knielde snikkend neder. De heldere tonen der trompetten stierven weg in den stillen avond. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 26 Maart 1886. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goed gekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter doet voorlezing eener missive van de Kies- vereeniging „Helder," betreffende de reeds meermalen in deze vergadering behandelde wyziging van den Spoorwegdienst tusschen Amsterdam en Helder. De Kiesvcreeniging vraagt de mede werking ook van deze gemeente voor hare pogingen in deze gewenschte zaak. De Voorzitter herinnert aan de opdracht, vroeger aan B. en W. door den Raad gegeven, en zegt, dat sedert het ontvangen der circulaire een schrijven is ontvangen, met het ook voor deze gemeente hoogst aangename bericht, dat door de Directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij besloten is, reeds met den aanstaanden zomerdienst dagelijks een trein te laten loopen van Amsterdam ongeveer te 1 uur en van Helder te 4 uur. De Raad verklaart zich zeer ingenomen met dit voor deze gemeente zoo belangrijk besluit, en brengt hulde aan de Kiesver- eeniging „Helder" voor hare betoonde belangstelling en gedane bemoeiingen. 3. Er wordt gelezen een verzoek van mej. K. BoeligHesse, vroedvrouw te Eierland, verzoekende eene gratificatie te mogen ontvangen. Mede wordt een gelijk adres aangeboden van mej. H. Outhuys, te Oosterend. Op beide adressen wordt afwyzend beschikt. 4. Door den Voorzitter wordt voorlezing gedaan eener missive van H.H. Gedep. Staten, betreffende de vergrooting der haven te Oudeschild, waarbij dat College aan den Raad adviseert om zich tot de Ilooge Regeering te wenden, ingeval deze eene vergrooting op Rijkskosten verlangt, en wenscht dat de Texelsche haven een Rijkshaven worden zal. Na eenige discussie wordt besloten, om dienovereenkomstig te handelen en B. en W. op te dragen, namens den Raad een adres aan do Hooge Regeering op te zenden. 5. Er wordt gelezen een verzoek van Cornelis Moojen Wz., kennisgevende, dat met St.-Nicolaas-avond door Aris Eelman, waarbij tegenwoordig waren de gemeente-veldwachter S. Koning en de nachtwacht J. Roeper, eenige glazen zijn stukgeslagen en meerdere schade is teweeggebracht, en verzoekende dat de kosten daarvan door de gemeente zullen worden vergoed. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor, hierop afwyzend te beschikken. De Raad vercenigt zich hiermede. 6. Aan den Raad wordt aangeboden het kohier van de hondenbelasting, dienst 1886, dat na mededeeling wordt vast gesteld. 7. De Voorzitter stelt voor, besluiten te nemen voor den aan koop der gronden van J. Dalmeijer Sr. en J. Kalf Hz., voor het bouwen der nieuwe school aan den Burg. De concepten daarvoor worden medegedeeld en goedgekeurd. 8. Er wordt gelezen een verzoek van D. Smit Jsz., smid in de Warmoesstraat, verzoekende eenigen grond aan den Burgwal, aan de gemeente behoorende en achter zijn woning gelegen, in koop te mogen erlangen. De Voorzitter geeft eenige inlichting en stelt, namens het Dagelijksch Bestuur, voor, om dien grond aan D. Smit Jsz. af te staan, op dezelfde voorwaarden als vroeger is geschied. De Raad vereenigt zich hiermede. De openbare zitting wordt gesloten, om in eene beslotene over te gaan, ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Na heropening der zitting wordt het kohier vastgesteld. Niemand meer het woord verlangende, wordt de zitting gesloten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediap.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4