Naai' de Köln, Zeitung meldt, is Prinses Elisat^eth van Saksen Weimar Eisenach, dochter van Prinses Sophie der Nederlanden, verloofd met hertog Johann Albert van Mecklenburg Schwerin. Prinses Elisabeth is in 1854, de hertog in 1857 geboren. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: „De bergers van hier, die verleden jaar gedurende de zomermaanden op het wrak van de Engelsche stoomboot „Sapphire," zittende in de buitengronden, nabij de Noorder- haaks, werkzaam waren, hebben gisteren de werkzaamheden hervat. De duiker slaagde er in 7 balen katoen boven te brengen. Bij eenigszins gunstig weer, hoopt men nog veel te kunnen bergen." Tot leider der werkzaamheden in de kaasfabriek te Nieuwe Niedorp is tegen 1 Mei a. s. benoemd S. Wit Az. van. Heer-Hugowaard, ter vervanging van E. Roos, die als zoodang ontslag heeft gevraagd en verkregen. De gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar heeft over 1885, na aftrek van alle kosten (waaronder f 7000 voor aflossing en f 7463 voor onderhoud en uitbreiding), eene winst opgeleverd van f 7277.28 Tot gemeente-veearts, keurmeester van het slachtvee, vleesch en spek en van de veemarkten te Hoorn, is benoemd de heer Bilroot. Volgens de Amsterd. C-rt., zou te Amsterdam bij een der geraeente-administratiën fraude gepleegd zijn. In de kas van den ambtenaar Wbelast met het ontvangen van stedelijke belastingen, moet een aanzienlijk tekort ont dekt zijn, ten bedrage van duizenden guldens. Als een bewijs voor de groote waardevermindering onzer fabrieken verdient zeker vermelding, dat een branderij te Schiedam, die in 1860 voor f 46,000 werd verkocht, jl. Zaterdag in openbaren afslag slechts f 15,000 opbracht. „Burger Domela Nieuwenhuis" heeft eene brochure geschreven, met het doel Van Raay, die uit de school klapte, eens flink uit te kleeden, hetgeen niet gelukt is. De leider der sociaal-democraten behandelt in die brochure ook de socialistische stelling „Arbeid is de bron van allen rijkdom, derhalve wordt de winst gemaakt door den werk man," en zegt naar aanleiding daarvan: „Op dit punt schijnt nog groote onkunde te bestaan, zeifs onder bollen zooals Van Raay. Zeker, de arbeid is de bron van allen rijkdom, maar bedoeld wordt steeds de maatschappelijke arbeid. Of is de winst der drukkerij behaald door den arbeid der zetters? In 't geheel niet. Toen er verlies was op 't blad, toen was de arbeid der zetters precies dezelfde, want het blad had gelijke gnotte." Aan Nieuwenhuis de eer, de oplossing der sociale quaestie gevonden te hebben. Na een geschetter van je welste, komt hij tot eene toe passing zijner beginselen, die volkomen met de bestaande orde in de maatschappij overeenkomt. (Amsterd. Crt.) Nadat jl. Maandag in de Stoommeelfabriek der firma wed. H. J. C. Kakebeeke te Goes den ganschen dag was gewerkt, sprong des avonds tegen 11 uren de machine met een geweldigen knal, die men op meer dan een kwartier uur afstands hoorde. De schade is belangrijk en de werkzaamheden zullen waa-schijnlijk eerst na verloop van eenige maanden hervat kunnen worden. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Te 's Hage is gisteren o. a. aanbesteed: het maken van opritten met grondmuren naar de perrons tusschen het hoofdgebouw en de beide doorgangen op de centrale per- sonenstation te Amsterdam. Minste inschrijver de heer P. Duinker aldaar, ad f 38,637. Door G. Nibbeling te Rhenen, is een os afgeleverd, die, gisteren ter vee-bascule aan de Rijks-Landbouwschool te YVageningen gewogen, het kolossale gewicht van 906 kilogram te hebben. Te Heerle (Limburg) is jl. Maandag een droevig feit voorgekomen. Eenige bewoners van het Kerkplein werden in den vroegen morgen, 5 uur, gewekt door een vijftal revolverschoten. De kantonrechter, de heer de L., was in een vlaag van ijlhoofdigheid en in de waan ver- keerende, dat men hem in zijn kosthuis vergiftigen wilde, zijn raam uitgesprongen en had zich naar de woning van den pastoor-deken begeven. Toen diens dienstboden, ver schrikt door des lijders woest uiterlijk, hem niet wilden binnenlaten, had hij vijf revolverschoten in de lucht gelost. Op dat schieten snelde de rijtuigverhuurder K. toe en ont wapende den ijlhoofdige. Hij is onder toezicht gesteld. Van de leden der Provinciale Staten van Noord- holland zijn dit jaar aan de beurt om af te treden: in het hoofdkiesdistrict Schagen de heeren K. Breebaart en H. Rezelman; in het hoofdkiesdistrict Alkmaar de heer mr. D. F. Van Leeuwen in h,et hoojfdkiesdistrict Enkhuizen de heeren K. De Jong en R. Kooijman; in het hoofdkiesdistrict Hoorn de heeren mr. W. K. Van Dedem en P. Brinkerink; in het lioofdkiesdistrict Purmerend de heeren S. Appel en II. Scheeringa Az.; in het hoofdkiesdistrict Edam de heer F. H. Pont. De heer K. De Jong, van Hoogkarspel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten van Noordholland, heeft bekend gemaakt, dat hij, wegens voortdurende ongesteldheid, bij de aanstaande ver kiezing van leden der Provinciale Staten niet meer in aanmerking wenscht te komen. Men schrijft uit Bommelerwaard „De verpachtingen van hooi- en weilanden, in ver schillende gemeenten reeds gehouden, zijn over het alge meen genomen een weinig duurder, doch sommige minder. De gemeente Zalt-Bommel hield gisteren verpachting en deze bracht op 200 hectaren f 180 minder op dan over 1885. Er is nogal veel hooi te koop, hetwelk wordt ver kocht van f 13.50 tot f 17 de 500 kilogram." Jhr. mr. M. H. YVichers, rechter in de Rechtbank te Utrecht, is na een langdurige, slepende ziekte te Wies- baden overleden. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft jl. Dinsdag bij wijze van proef een zoogenaamde „bliksemtrein" laten loopen van Utrecht naar 's Hertogen bosch. Deze afstand werd afgelegd in 45 minuten, terwijl een sneltrein voor dat traject een uur noodig heeft. Omtrent een ongeval nabij liet kamp van Oldebroek wordt uit Heerde aan de Zwolsc.he Crt. het volgende bericht Verregaande roekeloosheid is de oorzaak van het ongeluk. Niettegenstaande de zoo dikwerf herhaalde waarschu- j wingen in publicatiën, en reeds vroegere ongevallen en verwondingen, had de daglooner Dk. Plakmeijer de on- voorzichtigheid om met twee jongelieden, Marinus en Jan Blaauwenoord, 's morgens om vijf uur naar het kamp te gaan, niet om scherven oud ijzer enz., maar om niet ge- sprongene granaten te zoeken, medenemende een ijzeren klophamer en een breekijzer, om de gevondene projectielen stuk te slaan en zich liet buskruit toe te eigenen. Zij vonden een granaat, dien Marinus Blaauwenoord stuk slaan zoude, terwijl Plakmeijer en J. Blaauwenoord op een kleinen afstand er naar stonden te kijken. Het projectiel ontplofte en M. Blaauwenoord was oogenblikkelijk een lijk. Zijn lichaam was deerlijk verminkt, de linkerhand was weggeslagen, het linkerbeen hing nog aan het lichaam, de ingewanden hingen buiten het lijf, terwijl zijn kleederen in brand stonden, welke door de beide anderen werd ge- bluscht De geneesheer kon dan ook niet anders dan den* dood constateeren, en het lijk werd naar het lijkenhuisje overgebracht. Ook D. Plakmeijer heeft ernstige verwon dingen aan den voet bekomen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Uit Nieuwe Niedorp wordt aan de N. R. C. gemeld: „Eenige jaren geleden overleed de heer Verstappen, in leven Roomsch-Katholiek pastoor van de kerk in ,,'t Veld" alhier. Bij uiterste wilsbeschikking was door hem eene vrij belangrijke som aangewezen tot het bouwen van eene s&hoqn en goed was onverminderd. Haar laatste opstel in De Gids kan daarvan ten bewijze strekken. Mevr. Bosbooms heengaan veroorzaakt een leegte in onze letterkunde, die niet licht zal kunnen worden aangevuld. De plechtige ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Zaterdag a. s., des voormiddags te elf uren. (Vad.) Het Vaderland ontvangt van den voorzitter van het College van Zeevisscheryen, den heer E. N. Rahusen, het volgende schrijven In uw geacht dagblad komen klachten voor betreffende de wyze waarop het toezicht op de Noordzee wordt uitgeoefend. Ik wil volstrekt niet beweren, dat dit toezicht reeds volmaakt is, doch veroorloof mij de opmerking, dat de klagers beter zouden doen zich niet tot algemeenheden, maar tot „precise feiten" te bepalen. Het spreekt van zelf dat op een zoo uitgestrekt veld als de Noordzee het toezicht zelfs van de gezamenlijke kruisers van de mogendheden, die het tractaat van 1882 hebben onderteekend,' niet kan voorkomen, dat er hier of daar nog straffeloos onrecht gepleegd wordt, doch het verraadt onbekendheid met de feiten en de vervolgingen, die in de verschillende landen hebben plaats gehad, indien beweerd wordt, dat dit toezicht „zoo goed als niets beteekent." Ik zou u hier kunnen verwyzen naar de onlangs te Amsterdam verschenen dissertatie van den heer H. C. Hacke over dit onderwerp, waarin feiten worden medegedeeld. Het is een ongelukkige eigenschap van onze visschers te klagen zonder de klacht te kunnen formuleeren en op precise feiten te baseeren. Zoe klaagde nog onlangs een Nederlandsch visscher dat een der Nederlandsche kruisers, die in de nabijheid was, niet tot hem was gekomen. En bij onderzoek bleek, dat de visscher geen sein had vertoond om hem te roepen. Wanneer uw blad kan mede werken in de boven aangegeven richting, om de klagers met nauwkeurigheid de feiten te doen verzamelen, met opgave van lctterteekcn en nummer van het schip, dat zich misdragen heeft, zal het der goede zaak en het College voor de Zeevisscheryen een grooten dienst bewijzen. Maar de klagers zouden wel doen met te eindigen met „pruttelen," indien zij hunne klacht niet weten te formuleeren. De verdienstelijke zeeofficieren met het toeztcht belast vervullen hunne taak met toewijding en ijver en zullen zeker even als het College voor de Zeevisscheryen zelf gaarne iedere klacht vernemen, die behoorlijk is gemotiveerd, en in dat geval zal een onderzoek niet achterwege blijven. Naar aanleiding dezer regelen zegt het Vaderland: Zeker zijn de wenken, in dit schrijven vervat, zeer der beharti ging waard. Intusschen vcroorlooven wij ons op te merken, dat noch de zwaarte der taak van het politietoezicht door ons is betwijfeld, noch aan de toewijding en ijver van hen die daarmede zijn belast, is tekort gedaan. En met vol vertrouwen herhalen wij onze vraag, thans ook aan den voorzitter van het College van Zeevisscheryen, of het niet plicht der Regeering ware geweest, door de geringe uitgaaf om een visscher op de kruisers te plaatsen, tot verbetering van het toezicht zooveel mogelijk bij te dragen. De visschers zyn zeker verplicht alles to doen, wat in hun vermogen is, om te zorgen dat rechtmatige klachten kunnen worden vervolgd, maar 't is ook plicht der Regcering niets na te laten, wat tot verbetering van het toezicht kan strekken. Buitenland. De Daily News bevat eene mededeeling uit St. Peters burg, volgens welke de Sultan van Turkije den Keizer een bezoek zal brengen. De bijeenkomst zou plaats hebben aan boord van een Russisch oorlogschip in de Zwarte Zee. Nu Rusland in het Noorden van bet Baikan-schiereiland zooveel van zijn prestige heeft verloren, geeft het zich de Roomsch-Katholieko Bewaarschool alhier, waarin kinderen j meeste moeite, om met de Porte nauwere betrekkingen tot het zesde jaar zouden worden opgenomen en bezig aan te knoopen. Aanvankelijk schijnen deze pogingen met gehouden, en de meisjes ook eenig breien zouden leeren. goeden uitslag bekroond. De Indépendance Beige ver- Spoedig daarop werd, daar het legaat voor bet doel niet zekerde zelfs onlangs, op grond van particuliere berichten, geheel toereikend was, van de parochianen eene geldelijke dat te Ivonstantinopel de invloed van Engeland door dien bijdrage gevraagd, die met groote offervaardigheid werd geschonken; met het bouwen van het gesticht werd weldra een aanvang gemaakt, en na voltooiing werd het plechtig ingewijd en in gebruik gesteld. Sinds eenigen tijd echter is deze bewaarschool gesloten, de klooster-zusters zijn vertrokken, en het gebouw staat ledig. Het schijnt, dat het schoolgeld voor de meeren- deels mingegoede parochianen op den duur te bezwarend was, en dat men daarom, ofschoon met leedwezen, tot de sluiting der inrichting moest overgaan." Bij de te Vincennes gehouden internationale hard draverij is de tweede prijs behaald door de Biegawoy, van den heer P. Kolkman te Dordrecht. den moed niet heeft zich aan zulk een voogdijschap te ontrukken. Dankbaarheid is goed en best! Maar het is een domme streek aanspraak te maken op iemands geheele leven, op iemands gansche toekomst, alleen omdat men hem eenige weldaden heeft bewezen. Dat moet dokter Eberhard aan het verstand worden gebracht." „Ja, dat moet hem aan het verstand worden gebracht!" her haalde Gilbert met volkomen toestemming. Hier zweeg hij echter en luisterde. „Daar komt Martijn de trap af; hij heeft waar schijnlijk gezien, dat gij mijn kamer zijt binnengetreden en speelt nu den spion. Ik word hier letterlijk gevangen gehouden elk kind heeft meer vrijheid dan ik!" „Dat klinkt gelukkig nu eens woedend!" zeide Hein. „Kom aan, begin nu met Martyn en zeg hem dat hij hierin uw kamer niets te maken heeft en dat hij zich één-twee-drie kan wegscheren Daar is hy al, dat prachtexemplaar van een knecht Inderdaad werd de deur geopend en stond Martijn met een zuur gezicht op den drempel. „Dokter Gilbert, gij moest dadelijk boven by dokter Eberhard komen!" zeide hij op een gebiedenden toon, die den jongen arts het bloed naar de wangen dreef. Hoe onzelfstandig hij ook mocht wezen, duldde hij zulk een behandeling in het bijzijn van een vreemdeling niet. „Ge ziet immers dat ik bezoek heb," zeide hy. „Zeg dat aan dokter Eberhard." Martyn scheen die verontschuldiging echter niet geldig te achten. Hy wiep een minachtenden blik op den bezoeker, dien hij aanstonds herkende en als neef van het „dwaallicht" met zijne byzondere vijandschap vereerde, en herhaalde op den zelfden toon: „De dokter heeft gezegd, dat gij dadelijk moest komen." „Welnu, zeg hem dan maar dat ik 't niet doe." De oude knecht spalkte de oogen open en wist niet wat hy hoorde. „Wilt gij niet komen?" vroeg hij nogmaals. „Neen! En ga nu heen, Martijn! Gy hindert ons." (Wordt vervolgd.) van Rusland geheel was verdrongen. Graaf Shaftesbury heeft zich jl. Dinsdag namiddag in Regentstreet te Londen, terwijl hij in een rijtuig zat, voor j het hoofd geschoten. De reden van dien zelfmoord is I onbekend. De zelfmoord van graaf Shaftesbury, gewezen kapitein j bij de Marine, die herhaaldelijk lid is geweest van het Lagerhuis, verwekt groot opzien. Hij laat eenen zoon en vijf dochters na. Men houdt het er voor dat geldgebrek de drijfveer was tot den zelfmoord. Twee der in hechtenis genomen wethouders van New-York hebben bekend medeplichtig te zijn aan de knoeierijen bij het geven van- concessies voor tramwegen. i Zij zullen getuigen tegen hunne collega's. Alle wethouders Een zware slag heeft ons vaderland getroffen. Anna bevinden zich nu, als bij deze zaak betrokken, in hechtenis. Louisa Geertruida BosboomToussaint is geheel onver- Ook de president der Broadway-Tramwegmaatschappij is wachts overleden. Zij werd geboren te Alkmaar den gevangen genomen. 16 September 1812 en had dus bijna den ouderdom van Het voorstel, om den tweeden zoon van den Koning 74 jaren bereikt. Xa op 20jarigen leeftijd baar examen van Zweden eene rijkstoelage van 26,000 kronen 's jaars als huisonderwijzeres te hebben afgelegd, b?gon zij haar j toe te staan, is door de Eerste Kamer verworpen met 74 loopbaan als gouvernante bij een deftige familie te Hoorn1 tegen 41 stemmen. Het voorstel was nog wel in den zij bleef daar twee jaren, inmiddels haar kennis steeds ver- vorm van een verzoek des Konings gekleed, wat men het meerderend, en in 1837 verscheen haar eerste novelle j ministerie zeer kwalijk neemt, daar nu 's Konings waardig- „Almagro" in Beyerinks „Magazijn van Romantische Ver- I beid gekrenkt is en anders de blaam alleen op't ministerie halen," geschreven onder den invloed van Scott en Byron. zou gerust hebben. Koning Oscar II ontvangt als civiele Kort daarop volgde „De Graaf van Devonsliire," dat door lijst in Zweden 1,338,000 en in Noorwegen 433,300 kronen, Potgieter in De Gids met lof werd besproken. Wij zullen de schrijfster niet stap voor stap volgen op haar welbesteed leven, en ook niet al haar werken vermelden. De meeste daarvan zijn zoo niet populair, dan toch algemeen bekend geworden. Men denke aan „Lauernesse," aan de I.eyce3ter romans, aan „Mejonkvrouw de Mauleon," „De Delftsche Wonderdokter," „Majoor Frans," om slechts enkele te noemen. Van allen kan gezegd worden, dat zij van een bewonderenswaardig talent, van een groot meesterschap over de taal, van groote kennis, ook van bet inenschelijk hart, getuigen. Busken Huet noemde mevrouw Bosboom de dichteres van het Protestantisme, en inderdaad van „Lauer nesse" af tot in haar laatste werk toe, bleef zij de kerkleer, die zij beleed, de Evangelisch-Hervormde, met warmte toegedaan. Dat geeft aan haar werken een bijzonderen stempel. Het leven van mevr. Bosboom was, afgescheiden van haar werken, weinig rijk aan incidenten. In April 1851 trad mej. Toussaint in den echt met den gevierden kerk- schilder Bosboom, en sedert dien woonde zij in de resi dentie. Men herinnert zich nog hoe zij bij haar zilveren bruiloftsfeest werd gevierd, en hoe men haar 70st.en ver jaardag voor haar tot een feestdag maakte. Ontbrak het bij die gelegenheid aan officieel eerbetoon, het geheele land bleek haar verdiensten naar waarde te schatten. Ook in het buitenland telde mevr. Bosboom vele vrienden, en verscheidene liarer romans werden in het Duitsch, Engelsch en Fransch vertaald. In de laatste jaren was mevr. Bosboom lijdende, en zij ging weinig uit, maar de geest bleef onverzwakt, al werd het lichaam gesloopt, en haar belangstelling voor al wat te zamen 1,771,300 kronen of 1,240,000 gulden, waarbij nog komt, dat zijne kinderen door erfenis in het bezit van een onafhankelijk vermogen zijn. De Eerste Kamer moti veerde bare weigering door te wijzen op de algemeen in het land heerschende armoede, tengevolge van de algemeene malaise, en achtte het daarom bedenkelijk om de eenmaal vastgestelde civiele lijst te verhoogen. Berichten uit Engeland melden, dat op vele plaatsen het zachte voorjaarsweder opnieuw voor bittere koude en scherpe sneeuwjacht heeft plaats gemaakt. Te Biriningham sneeuwde het jl. Maandag zes uren achter elkander en in dc noordelijke districten heerscht een koude, zooals men die anders alleen midden in den winter kent. De toestand van mevrouw Van der Smissen is hope loos. Haar kind mocht eenige minuten bij haar zijn. Ook is het vierjarig kind bij haar vader in de gevangenis toegelaten. Er moet een hartverscheurende scène hebben plaats gehad. Louisc Hart werd jl. Zaterdag door den rechter van Old Bailey (Londen), na schuldigverklaring door de jury aan bevordering der zedeloosheid bij minderjarige meisjes, tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. De „Striiusse" zijn duur. Eduard, dien wij verleden zomer al dansende zagen dirigeeren en omgekeerd, is nog een koopje vergeleken bij Johann, den eigenlijken „Wals- koning." Deze reist eerlang naar St. Petersburg, om er zeven concerten voor het honorarium van 40,000 florijnen te dirigeeren, behalve vrije reis- en verblijfkosten voor zich, zijne vrouw en een vriend des huizes, die nooit Johann Strauss verlaat, omdat hij „der Dritte" is in 't tarokspel. Die „Dritte," ofschoon hij niet het minst met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2