op den voorspoed van vorige jaren, die op natuurlijke wijze ontstaan is en weder verdwijnen moet en zal. Onze Kamer heeft dan ook op die gronden gemeend geene adhaesie te moeten schenken aan de vorenbedoelde adressen." De heer F. Domela Nieuwenhuis, te 's Hage, heeft, naar men meldt, f 15,000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Amsterdam, f 2000 voor de weerstandskas en f 1000 voor de propagandakas. In eene Atjeh-causerie in het Soer. Hld. treft men het volgende aan: Wanneer men de daden van enkele kwaadwilligen buiten beschouwing laat, kan men met recht zeggen, dat het hier in den laatsten tijd vrij rustig is, en het geconcentreerde stelsel zijn goede resultaten reeds afwerptnatuurlijk krijgen we nu en dan nog wel eens een enkelen gewonde, doordat er steeds maraudeurs overblijven, die met het zoogenaamd main-pasang aan den kost moeten komen, doch het zou onredelijk zijn, om bij de beoordeeling van den politieken toestand van Atjeh enkel rekening te houden met de hande lingen van een handvol kwaadwilligen, die ons de eerste jaren nog wel vijandig zullen blijven. Volgens mijn meening zijn we thans op den goeden weg, al was het maar, omdat we nu een zeker stelsel volgen, hetgeen nooit gebeurd is, en ik geloof dan ook zeker, dat dit systeem in al zijn consequentie toegepast, ons veel verder zal brengen dan al dat uitrukken, waar door we den vijand voortdurend tegen ons innemen. Naar men bericht, zullen bij de ophanden zijnde leger-promotie de bevorderingen het talrijkst zijn in den kapiteinsrang, ten einde op deze wijze, zonder buitengewone financiëele offers, het groote getal 1ste luitenants boven 40jarigen leeftijd en met meer dan 15 dienstjaren in dien rang, zooveel mogelijk in te krimpen. In de jl. Zaterdag gehouden Raadsvergadering te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is de heer W. C. Ver- fers, secretaris en ontvanger dier gemeente, uit die betrek ingen ontslagen en is als zoodanig benoemd de heer J. C. A. Weerts, 1ste beambte aan de Secretarie te Bloemendaal. De genoemde Vergers is te Haarlem, waar hij woon achtig is, gearresteerd, wegens een ontdekt tekort in zijn kas. De fameuse schaakspeler, de heer Loman, heeft in eene bijeenkomst van leden van het Schaakgezelschap «Staunton" te Groningen geblinddoekt zes partijen schaak gespeeld. De N. Gron. Crt. deelt daarover o. a. het volgende mede Tegen zes bekwame spelers moest de heer Loman, zonder de stukken te zien, spelen. Vier partijen werden door den heer Loman gewonnen en twee door hem opgegeven. Op merkelijk was het vooral, hoe de heer Loman eene der langst aangebleven partijen, waarbij, bij vergissing natuurlijk, eene fout begaan was bij het verplaatsen der stukken, van begin tot einde zonder haperen en zoo schielijk, dat men moeite had hem bij te blijven met het verplaatsen der stukken, alle zetten opzegde. Langdurige toejuichingen volgden. In eene jl. Maandag avond gehouden bijeenkomst heeft de heer Loman den strijd hervat, maar toen vóór het bord tegen 20 uitgelezen schakers. De Raad der gemeente Enkhuizen heeft besloten, de sedert 1865 aldaar niet meer gehouden, destijds geschorste voor- en najaars-veemarkten weder te doen houden en aan de bestaande wekelijksche kaas- en zaadmarkt eenige uit breiding te geven. Mitsdien heeft de Raad bepaald: 1. dat des Woensdag van iedere week zal worden gehouden eene kaas-, graan- en zaadmarkt, benevens eene markt voor vee, varkens, pluimgedierte en landbouwproducten, zullende echter van 1 Januari tot ultimo Maart geene kaasmarkt worden gehouden; 2. dat eene voorjaarsmarkt op 27 April en eene najaarsmarkt op Vrijdag vóór den tweeden Maan dag in November zullen worden gehouden, dus telkens zelfs in de herinnering een kruis sloeg. r/Ik dacht nooit dat het huis dezen keer zou blyven staan." «Dat kan er tegen! Het Btaat zoo vast als de Sneeuwtop zelf," antwoordde Berghofer onverschillig, terwyl hy zijn bord uit den dampenden schotel vulde. Maar de jongen, die het dichtst bij het venster zat en toevallig naar buiten keek, riep eensklaps: «Zie eens, Berghofer, daar komt wat aan daar komen menschen «In dat weer!" knorde Ambroos, nu ook naar buiten turende. En inderdaad hoorde hy stemmen en zag hij eenige zwarte gedaanten in den nevel opduiken. Het scheen een geheele troep menschen te zyn, die recht op het huis afkwam. «Dus woont daar Berghofer !J klonk een krachtige stem in het Hoogduitsch. «Men kan wel merken, dat men hier dicht bij dien verwenschten Sneeuwtop is, want alles ziet even wit, alsof het midden in den winter is. Overigens is het de slechtste weg, dien ik ooit van myn leven gegaan heb, en dat waarschijnlijk nog om niet. Ik zeg nog ééns, ze zitten stellig rustig bij den ouden Berghofer en zullen de hulptroepen uitlaohen, die heel uit het dal naar boven komen klimmen, om hen nit de sneeuw op te graven." «God geve het, maar ik geloof het niet," klonk een andere stem. Nu opende Ambroos, die wel merkte dat er iets gaande was, de deur van zijne woning. Zijn eerste blik viel op de breedgeschouderde gestalte van den herbergier uit het dal, en naast dezen stond dokter Eberhard, die er wonderlijk genoeg oitzag in een bergmantel van een der boeren, dien hij in der haast had omgeworpen, maar die evenals die van de overigen doornat was, terwijl achter hen beiden nog vier of vijf andere mannen zichtbaar werden. «Goedendag, Ambroos!" hief de herbergier aan. «Het ver wondert u zeker dat wy juist vandaag hier komen? Ge hebt, hoop ik, al meer bezoek gekregen?" «Neen, ik heb niemand bij mij; wie zou er dan hier zijn?" vroeg Berghofer, terwyl hy achteruittrad, om plaats voor de nieuw aangekomenen te maken. «Een vreemdeling, die met twee gidsen op den Sneeuwtop is geweest. Wy dachten dat ze hier hun intrek hadden genomen. Hebt gy werkelijk niemand gezien?" «Geen levende ziel zeg ik immers!" antwoordde Ambroos op stelligen toon. «Nu, dan zitten ze boven in de vluchthut!" riep dokter Eber hard op een toon, die grimmig moest zyn en waarin niettemin een onmiskenbare angst doorschemerde. «Maar dat komt er van Dat is het gevolg van die onzinnige manier om al die bergen te beklauteren en bezoeken aan die ijstoppen af te leggen. Kan men niet even goed op de aarde den nek breken als daar in de lucht? Dan heeft men ten minste vasten grond onder de voeten 't Ia dwaas 't is krankzinnig! Maar de menschbeid is altijd even dom en de jeugd is dat wel het allerergst." «Dat is die beroemde dokter uit het dal, die zoo vreeselyk lomp moet zijn en iedereen de deur uitgooit," zeide de herbergier zacht tot Ambroos. «Zóó heeft hij den geheelen weg over gescholden, maar toch is hy uit eigen vrije beweging meegegaan en ondanks wind en regen naar boven geklommen even goed als één onzer 1" (Wordt vervolgd.) drie dagen vóór de Hoornsche voorjaars- en najaarsmarkt, met dien verstande evenwel, dat, als 27 April op Zondag valt, de markt op 28 April, en als 27 April op Zaterdag valt, de markt op 26 April zal worden gehouden. De Werkmansbode schrijft over de werkstaking te Enschedé, dat zij schijnt te verloopen. De sociaal-democra tische woordvoerders, die er van tijd tot tijd optreden, vinden hoe langer hoe minder gehoor. Gaandeweg hervatten meerdere werklieden op de door de patroons gestelde voor waarden den arbeid, dus zonder succes, terwijl het te voor zien is, dat een aantal werklieden, die de patroons gaarne zullen en kunnen missen, zullen overschieten om elders een goed heenkomen te zoeken of een beteren tijd af te wachten en aldus de dupe van de historie te worden. Van de wenschelijkheid om te beproeven het geschil langs scheidsrechterlijken weg tot een bevredigende oplossing te brengen, is zoo min bij de patroons als bij de werklieden iets gebleken. Welke stappen te dien opzichte bij de patroons zijn gedaan, weet het blad niet, maar een schrijven door de redactie tot de werklieden gericht, inhoudende een aan beveling om een oplossing langs dien weg te beproeven en daartoe het verlangen uit te spreken, bleef onbeantwoord. De Haagsche correspondent der Zw. Crt. zegt, dat de heer Heemskerk den politieken toestand moede is. Hij krijgt er genoeg van, de dompige lucht van ons Parlement in te ademen. Met zekerheid durft ook hij niet voorzeggen wat de toekomst bieden zal. Hij eindigt met de opmerking «Ondanks al de diverse mededeelingen, die men krijgt, zou men misschien het best doen, ook nu zich maar néér te leggen bij het woord; waarmee een hooggeplaatst ambte naar ook al aangestoken door de versjeskoorts, waaraan bij de jongste discussiën vele Kamerleden leden een dame afscheepte, die van hem de juiste beteekenis eener crisis wilde weten: „U vraagt, wat is een crisis? Ik antwoord, dat er niets is." Het moge taalkundig niet onberispelijk zijn, de definitie is toch niet onaardig. Brieven uit de hoofdstad. (Slot.) Ook iu onze nieuwe gasfabriek aan den Haarlemmerweg, onze veelbesproken Imperial, maakt men een zaal gereed om als receptiesalon dienst te doen bij gelegenheid van het gehoopt bezoek van Z. M. De fabriek heeft gisteren een slechten dag gehad en van den Gemeenteraad een alles behalve aangenaam Paaschei ontvangen. In zake de haar door het Gemeentebestuur opgelegde moD8terbocte van tweehonderd ticaal f duizend gulden wegens onvol doende oplevering der buizenleiding (die geen nauwkeurige con trole door de gemeenteambtenaren toelaat) had de directie zich ter harer verdediging met een adres tot den Raad gewend. De monsterboete is haar echter niet definitief kwijtgescholden, want onze vroedschap besloot aan de Maatschappij te antwoorden, dat de Raad de voltooiing van de buizenleiding op het fabrieksterrein volgens de plannen van Burg. en Weth. verlangt. Het eenigo is dat de Raad thans aan de Maatschappij gelegenheid zal geven, die voltooiing binnen zekeren termijn te doen plaats hebben en, wanneer deze na verloop van dien termijn niet is geschied, dan de boete toe te passen. Dus: onderwerpen of betalen Zulke onvoorziene betalingen zijn zeer hard daarvan weet de hoofdcontróleur der gemeente-financiën mee te spreken. Geheel ter goeder trouw had deze hoofdambtenaar, die reeds 53 jaar in dienst der gemeente is, de vervalschte maandstaten geteekend van den onlangs gearresteerden ambtenaar, die onder verdenking van verduistering eener som van f 48,000 naar de cel is gebracht. Doch hoezeer ook te goeder trouw, de contróle was onvoldoende geweest, en om nu het verlies te dekken, dat der gemeente zou zyn berokkend, ook na aftrek der borgstelling ad f 3000 des verdachten, heeft de hoofdcontróleur, hangende hel ver der onderzoek en daartoe door vrienden en belangstellenden in staat gesteld, gisteren morgen by den gemeente-ontvanger de som van f 45,000 gestort. Ik kan de ljyauteit van zulk een cordate handelwijze niet genoeg roemen, en vind deze zelfopge legde monsterboete een kolossaal blijk van strikte eerlijkheid in onzen op dit punt soms zoo eigenaardigen tijd. Over de monsterboete der gasfabriek schrijvende, denk ik aan de mislukking van het plan tot electrische verlichting der Kalvcr- straat. Men beweerde dat er geen teirein beschikbaar was voor de plaatsing der machinesmaar of het benoodigde, vry aanzien lijke kapitaal voor macbineriën en leidingen beschikbaar was, werd er niet bij gezegd. Ondertusschen ben ik en velen met my er niet rouwig om, dat de Kalverstraat voorloopig nog maar weer onze oude Kalverstraat met gaslicht zal blijven. Wat zou het er spookachtig geweest zijn onder en in het electrisch maneschijns- licht! De tijd zal moeten leeren of Edisons gloeilamp nog een maal de overwinning zal behalen op de ouderwetsche gasvlam en of de concurrentie van het electrische licht in staat zal zyn aan het gaslicht gevoelige afbreuk te doen. Blijkens de tot dusver opgedane ervaringen zal dit echter toch nog niet zoo spoedig het geval zijn. Het electrische licht is namelijk voorloopig nog veel te kostbaar en vooral te omslachtig, dan dat het onder ieders bereik zou kunnen vallen, evenals het gaslicht. Men heeft niet alleen de electro-dynamische machines noodig, maar deze verei- sehen ook een vertrouwbaren machinist. Daarbij komt dat de ruimte tot opstelling zoowel van de krachtmachines als van de lichtvoortbrengende dynamomachines in groote steden niet zoo gemakkelijk te verkrygen ia, adres aan de vruchteloos gedane pogingen tot het vinden van een terrein ten behoeve van de verlichting der Kalverstraat. Wellicht zal echter de met succes beproefde ophooping der electriciteit in de zoogenaamde accumu lators de verzending der lichtvoorbrengende kracht mogelijk maken, te meer nu de genomen proeven tot verlichting van spoorwagens, stoombootcn en zelfs van rytuigen door middel van accumulatoren bevredigend zyn afgeloopen. Waar het op den prijs niet aankomt, zal de weelde van het electrische gloeilicht geoorloofd zijn, en in lokalen, die tijdelijk veel menschen opnemen, zooals schouwburgen, concertzalen en koffiehuizen, zou de toepassing van het gloeilicht zelfs uit een hygiënisch oogpunt noodzakelijk zyn, terwijl daarentegen de middenstand, het burgerlijke woonhuis, voorshands gedwongen is, van het gloelicht af te zien. Tot verlichting van lokaliteiten, waarjn zich ontplofbare stoffen bevinden, van mijnwerken, waarin opeengehoopte knalgassen het leven bedreigen, is de gloeilamp in hooge mate bruikbaar, daar zij ook onderwater schijnt, en, door water omgeven, voistrekte veiligheid waarborgt. Het licht der toekomst is vermoedelijk niet het electrische licht alleen, maar het geheele, verbeterde stelsel van verlichting zal zich in de toekomst van het tegenwoordige onderscheiden als de t^jd van kaarsen en snuiters van den tyd der gasvlammen en der eerste beginselen eener electrische verlichting. Op pleinen en straten, zoowel als in groote lokalen zal het «booglicht" toepassing vinden, al moest het dan ook weder van de lichttorens verdwynen, omdat het by helder weer onze kerheid doet ontstaan omtrent zijn afstand en bij mistige lucht niet zoover doordringt als het licht der olielampen. Waar de weelde zich wil doen gelden, zal het gloeilicht het gas verdringen, en wanneer het gelukt de electriciteit tegen gasprijzen iti de huizen te leiden, zou ook de burgerwoning er gebruik van kunnen maken. In paleizen en in boudoirs zullen de waskaarsen en de voorname moderateur-olielampen zich wel steeds handhaveu, terwyl gas en petroleum evenals vroeger de algemeenste ver lichtingsmaterialen zullen vormen. Op het lichtstelsel der toe komst zal Götbes uitspraak van toepassing zyn, die men in zyn Tasto kan vinden, ofschoon zij niet met betrekking tot licht en ampen gedaan werd: Niet alles dient ons op dezelfde wyze; Wie veel gebruiken wil, gebrnike alles Naar zynen aard, dan wordt hij goed bediend. Amstelaar. Buitenland. Op nieuw wordt nit België gewag gemaakt van werk stakingen. Thans zijn het de arbeiders aan de lucifers fabriek te Grammont bij Gent, die strike maakten en zich verzetten tegen de gendarmen, die waren opgeroepen om voor de handhaving der orde te waken. Zij draaiden alle bruggen over de gekanaliseerde Dender af en poogden hun zoodoende den toegang te beletten. Het gelukte den gendarmes echter, de stad te bereiken en na de wettelijke sommatie werden de werkstakers aangegrepen en uiteen gejaagd. Een hunner werd gewond en de overigen hielden zich sedert dat oogenhlik vrij bedaard. Er zijn nu uit Gent en Audenaerde nog meer troepen daar ter plaatse aange komen. Sarah Bernhardt is jl. Woensdag naar Londen ver trokken, om er hare aangekondigde voorstelling te geven in Her Majesty's Theatre. Volgens den Parijschen berichtgever der Times zal zij, na hare aangekondigde kunstreis door Amerika, eene reis door Europa doen en dan zich van het tooneel terug trekken. Een en ander zal drie jaar duren, eenige maanden van rust daarbij gerekend. Uit Amerika teruggekomen, zal zij te Parijs optreden in een nieuw voor haar geschre ven stuk van Sardou. Van Londen gaat zij naar Rio- Janeiro, om daar zes weken te blijven, en voorts Monte video, Buenos-Avres, Santiago, Valparaiso, Havanna, Mexico, Caracas, Panama, Lima, Canada en de Vereenigde Staten te bezoeken, ook San Francisco. Een groot aantal vrienden en bewonderaars deden haar jl. Woensdag avond uitgeleide. Jl. Donderdag werd Adeline Patti van hare kunstreis in Spanje en Portugal te Parijs terugverwacht. Deze reis, welke van 12 December tot 17 April duurde, heeft in 't geheel 1,098,113 francs opgebracht, zijnde de ontvangsten voor 31 voorstellingen. Het deel der zangeres is op 310,500 francs bepaald. Jl. Zaterdag middag is, onder deelneming van een aantal vrienden en te midden van duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen, het lijk van mevrouw Van der Smissen, met medewerking der geestelijkheid, op het kerkhof van St.-Josse-ten-Noode ter aarde besteld. Benoem i ngen, enz. De luits. ter zee 2de kl. J. H. Van Hoogstraten en W. J. Cohen Stuart, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Tot ofF. van gez. 2de kl. by de zeemacht wordt met 1 Mei a. s. benoemd de heer O. Engelken, arts. De machinist 3de kl. by de Koninklyke Marine W. Kurtz heeft jl. Zaterdag te Amsterdam met goed gevolg hot examen afgelegd voor de 2 kl. VlsoUtoerloliten. Veertig korders en beugers brachten jl. Zaterdag 12 mandjes kleine schol, 15 tot 100 groote, 30 tot 70 kleine tongen, 4 tarbotten, 60 tot 200 schelvisschen 5 tot 10 kabeljauwen en 40 tot 60 roggen ter afslag; kleine schol gold f 3.25 per mandje, groote tong 50 cents, kleine idem 10 20 cents, tarbot f 7 tot f 10 per stuk, schelvisch f 13 tot f 18 't honderd, kabeljauw f 1.10 en rog f 80 k 83 cents per stuk. Burgerluie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: R. Greven, geb. Kuiper, Z. A. P. Smit, geb. Drijver, D. J. De Jong, geb. Ekamp, D. C. J. Van der Vliet, geb. Van Galen, D. C. J. Ingelse, geb. Enzlin, Z. J. M. W. Van den Heuvel, geb. Schilling, Z. G. Van Leeuwen, geb. Kramer, Z. A. H. Snel, geb. De Kort, Z. J. J. H. Wagemaker, geb. Rademaker, D. Overleden: A. M. Mahieu, 3 jaren. W. L. G. J. F. Craraer von Baumgarten, 49 jaren. A. J. Mulder, 6 maanden. IJ. De Beer, 83 jaren. J. H. Van der Blom, 38 jaren. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 15 April. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Jan Fransz, jonkman, timmerman, 28 jaren, en Immetje Brak, jongedochter, 21 jaren. Godefridus Leonardus Kroonenburg, jonkman, kleérmaker, 21 jaren, wonende te Alkmaar, en Margaretha Catharina Schermer, jongedochter, 20 jaren. Geboren: Neeltje, dochter van Jan Van der Oort en Grietje Del ver. Overleden: Levenloos aangegeven kind van bet vrouwelyk geslacht van Jan Klaver en Trijntje Bruin. van 16 tot 23 April. Ondertrouwd: Adam Watertor, jonkman, landman 22 jaren, en Geertje Kater, jongedochter, 22 jaren. Jan Zeeman jonkman, muzikant, 26 jaren, en Aaltje Van der Werf, jongedochter, 22 jaren. Pieter Rampen, jonkman, landman, 23 jaren, en Geertje Delver, jongedochter, 22 jaren. Gehuwd: Cornelis Kuijlman, jonkman, arbeider, 22 jaren, en Neelyc Kuijlman, 20 jaren. Jacob Pool, jonkman, koopman, 30 jaren, en Grietje Kerkmeer, jongedochter, 22 jaren, wonende te Schoorl. Geboren: Martha Hendrica, dochter van Pieter Helenus De Carpentier en Tjitskc De Vries. Nicolaas, zoon van Andreas Simon Ligthart en Catharina Schaap. Overleden: Pieter Constant, weduwnaar van Sicntje Van Vrede, 62 jaren. Pieter Veuger, echtgenoot van Tryntje Dekker, eerder weduwnaar van Elisabeth De Jong, later van Klaasje Bregman, 53 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 20 tot 26 April. Ondertrouwd: Jacob Breet, jonkman, 25 jaren, en Dieuwertje Van Leeuwen, jongedochter, 19 jaren, wonende te Wieringerwaard. Albert Breed, jonkman, 22 jaren, en Geertje Kos, jongedochter, 22 jaren. Jacob Mooij, jonkman, 24 jaren, en Bregje Teoty, jongedochter, 22 jaren, wonende te Haringcarspel. Pieter Van Nuland, jonkman, 37 jaren, wonende te Anna Paulowna en Gerardina Wilhelmina Kranenburg, jongedochter, 29 jaren. GehuwdGeene. Bevallen: Marytje Stoop, geb. Koppes, Z. Overleden!: Sijtje Kramer, 17 jaren en 5 maanden. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 20 April 1886. Uitgenomen de heer Francis, waren alle leden present. Na de opening der zitting en 't lezen en goedkeuren der notulen, werden gekozen tot leden van 't stembureau voor de a. s. ver kiezing do heeren Kaan en Nobel en tot hunne plaatsvervangers de heeren Zijp en Wit. Met eenparige stemmen werd gekozen tot regentes van 't Weeshuis mej. N. KosJimmink, met wie op de voordracht waren geplaatst de dames S. Bestde Graaf en T. Hagen—Bakker. Er werd bepaald, dat de leden van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2