ECHTE NAAIMACHINES Si: Kanaalweg 118. ORIGINEELE SINGER- Openbare Verkooping, Wekelijksehe of maandelijksehe afbetaling. Gratis onderricht. EEN STALKNECHT, P. C., M. £3 T A. M, AMSTERDAMSCHE COURANT. op DINSDAG 4 MEI I8S6. 's morgens ten 10 ure, ten huize van den Heer G. ADRIANI WIGERSMA, te Sint-Maartensbrug, gemeente Zijpe, van: 17 kalfkoeien, JML 9 HOKKELINGEN, m 19 SCHAPEN met LAMMEREN en 1 RAM, 2 PAARDEN, waarbij een met een VEULEN, 21 KIPPEN en 1 HAAN, 6 EENDEN, 2 VOSGANZEN, 2 BOERENWAGENS, 1 JACHTWAGEN, 1 KAR en 1 BAK WAGEN op veeren, een ijzeren HOOIHARK, een dito HOOISCHUDDER, 2 PLOEGEN, 1 ZAAD WAAIER, 1 EGGE, TROGGEN, ruim 200 KAASJES, Boeren- en Bouwgereedschappen, waaronder: KAASTOBBE, WEIVATEN, KAASPERS, VLOOTJES, TOBBES, KARNS, ZETTERS, MAKERS, KAASBORDEN, enz. J. VAN DER MAATEN, Deurwaarder. NB. Op de plaats bestaat geen gelegenheid tot uitspanning. A. F. W., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen ge vangenisstraf. P. F., te Alkmaar, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgeeticht. De Gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal hare jaarlijksche algemeene vergadering houden te Hilversum op Zaterdag 12 Mei e. k. Tot de werkzaamheden van deze vergadering behooren, behalve de behandeling van huishoudelijke aan gelegenheden: 1. Besprekingen van het vraagstuk: Hoe kan de onderwijzer ten platten lande, of in 't algemeen dóór, waar geen stelselmatig gymnastiek-onderwijs gegeven wordt, door lichaamsoefeningen het lichamelijk en geestelijk welzijn zijner leerlingen bevorderen? De inleider van dit vraagpunt, de heer J. A. Van den Boom, van Amsterdam, zal, door oefeningen te houden met een 16tal jongens en een I5tal meisjes, zijne denkbeelden toelichten. 2. Lezing van den heer H. J. Overbeek, van Haarlem; opvoedkundige wenken, ontleend aan de geschriften en gedichten van Hildebrand (Beets). 3. Behandeling van de vraag! Is de klacht gegrond, dat de nieuwere leerwijzen van de onderwijzers, zoowel als van de leerlingen te weinig in spanning vorderen? door den heer C. H. Den Hertog, van Amsterdam. 4. Bepaling van de plaats, waar de jaar vergadering in 1887 zal gehouden worden. Voorgesteld worden: Alkmaar en Wormerveer. Artillerie-V rijkorp s. Huishoudelijke Schietwedstrijd op Zondag 2 Mei 1886, 's namiddags 1$ ure, in Musis Sacrum. Het Bestuur. A. HEIJN Sz., te Wieringerwaard, vraagt: die goed kan melken. Adres franco. Arts. heeft zich gevestigd te den Burg op Texel als apotheek houdend GENEES-, HEEL- en VERLOSKUNDIGE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," N'e.«* 53. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Hollowat, 533, Oxford-Street, Londen ARRONDISSEMENTS-RECHT B A NK Correctioneele Terechtzitting van 23 April 1886. P. W. N. N. en C. H. N., te Alkmaar, mishandeling, ieder 15 dagen eenzame opsluiting. C. d. J., te Graft, beleediging, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. M. d. J., te Graft, feit en straf als boven. T. V., huisvrouw van J. D., te Helder, mishandeling, 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. F. d. J., te Helder, beleediging, f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. M. F., te Helder, openbare dronkenschap, 3 dagen gevange nisstraf. W. d. W., te Helder, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en voor 1 jaar opzending naar een werkhuis. P. B., te Hoorn, openbare dronkenschap, 7 dagen gevangenis straf en voor 6 maanden opzending naar een werkhuis. B. v. D., te Hoorn, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en voor 3 maanden opzending naar een werkhuis. E. J. F., te Enkhuizen, diefstal, vrijgesproken. P. D., te Enkhuizen, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. J. S. Az., te Oudendyk, mishandeling, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. J. H., te Zwaag, spoorovertreding, f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Een onfeilbaar middel voor kwade beenen en alle soorten van wonden. Zij genezen spoedig kwade beenen, oude wonden, scheurbeuk en huidziekten. Duizenden menschen, die aan deze verschrikkelijke kwalen lijden, zijn er door genezen, nadat alle andere middelen gefeild hadden, en het is eene zaak buiten allen twijfel, dat er geen geval is, hoe verhard en verouderd ook, of het kan door deze wonder lijke middelen spoedig en volkomen genezen worden. Hunne vereenigde kracht is onwederstaanbaar, meer behoeft men niet te zeggen van deze beroemde Pillen. Dat zii, die aan hunne uitmuntende eigenschappen twijfelen, er de proef van nemen. Luitenant Greeley schrijft over het verblijf van zijne expeditie aan de Noordpool „Geen menschelijke pen kan de diepe ellende en de vreeselijke nooddruft beschrijven, waarin wij op kaap Sabine j verkeerden. Onvoldoende gekleed, maanden achtereen van drinkwater en brandstof ontbloot, de linnen zakken, waarop wij sliepen, aan den grond vastgevroren, de muren, het I dak en de vloer van onze hut met een dikke ijskorst bedekt, ontbraken ons licht, warmte en voedingsmiddelen tegelijk, j En toch hebben moed, geloof en hoop ons nooit begeven. De buitengewone geest van loyauteit, van geduld, van liefde, van zelfverloochening, waarvan allen of de raeesten onzer j mannen dagelijks het voorbeeld gaven, hoe uitgehongerd en der razernij nabij zij ook waren, dat zal in het journaal van onze gevangenschap moeten opgeteekend worden/' Een der soldaten maakte gedurende den winter van 1883/84 de volgende aanteekening: „Het is onwaar, dat ik, zooals men mij beschuldigde, vele huiden van zeehonden zou hebben gegeten. Ik heb alleen mijn laarzen en de helft van een ouden broek opgegeten. Ik voel, dat ik met de minuut verminder en hoop maar dat het nog sneller moge gaan." Een ander teekende in Mei 1884 aan, dat hij met een paar handschoenen had gedejeuneerd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan I 's Konings Commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht: De Geneeskundige Raad voor Noord-Brabant en Limburg vestigt mijne aandacht op het feit, dat onder de zeer jonge kinderen van mingegoeden in die provinciën er vele voor komen, die niet zijn ingeënt. Eene der redenen, waarom de kinderen van mingegoeden en onvermogenden minder veelvuldig ingeënt worden dan de kinderen van voor de inenting betalenden, moet volgens het gevoelen van dien Raad gezocht worden in de groote afstanden, waarop somtijds de woningen der ouders van die kinderen gelegen zijn van de publieke plaats.(Raadhuis, school als anderzins), alwaar elke drie maanden, ingevolge art. 18 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), gelegenheid wordt aangeboden om de kinderen kos- j teloos te doen inenten. De Raad verzocht mij daarom, de gemeentebesturen er op te wijzen, dat het raadzaam is, de gelegenheden voor kostelooze inenting zóó te verdeelen, dat in gemeenten ten platten lande, waar in verschillende buurtschappen of ge huchten scholen aanwezig zijn, ieder dier scholen minstens eenmaal per jaar tot plaats van inënting worde aangewezen. De belangrijke uitbreiding der pokziekte in Noord-Brabant gedurende de laatste maanden, de verspreiding der ziekte ook over eenige der aangrenzende provinciën en het groot aantal oningeënte zeer jonge kinderen, door die ziekte aan getast, leidt het er mij toe, UHEG. te verzoeken, de ge meentebesturen met het bovenstaande in kennis te stellen, met verzoek om, in verband met het schrijven van mijn ambtsvoorganger van 15 April 1873, lett. B., 9de afdeeling, het advies van den Raad indachtig te zijn en, waar noodig, de toepassing van art. 18 der genoemde wet in bovenbe doelden zin te bevorderen. Ter gedachtenis aan het feit, dat aan de waag te 's Hage een varken van 382 kilo is gewogen (het zwaarste dat tot nu toe daar gewogen is), is thans daar een sierlijk bord opgehangen, waarop het dier is afgebeeld en waarop de namen van den boer, die het mestte (A. A. van den Berg), en van den spekslager, die het kocht, vermeld staan. Bovendien is op dit bord het volgende vers geschreven: „Wat over slechten tijd moog' klagen, „Het Stompwijks mestvee zeker niet; Daar kan het varken van gewagen, Dat gij hier uitgeschilderd ziet. De naam van Van den Berg zal prijken Met gulden letters aan deez' wand, Dat hij den Belg de vlag deed strijken En d'eer hergaf aan Nederland.' De laatste twee regels slaan op het feit, dat in 1873 een varken werd geslacht dat 376 kilo woog en dat uit België afkomstig was. „Zou" vraagt Jan Holland, in 't Overveluwsch Week blad de ministeriëele crisis besprekende, /'t niet beter strooken met de behoeften der natie, als men 't eens be proefde met de volgende departementen. 1. minister van bierhuizen en tingeltangels; (de beschavende invloed van deze instellingen is bewezen, 't Is meer dan tijd, dat zij in kleinere plaatsen, waar zij tot dusver ontbreken, van staatswege gesubsidiëerd worden); 2. minister van examens (er zijn beroepen, waarvoor geene examens worden afge nomen. Deze barbaarschheid moet ten spoedigste verdwijnen anders raken de Chineezen ons vooruit); 3. minister van philantropie; 4. minister tot loonsverbetering en aankwee king van burgerlijke ambtenaars5. minister tot bevordering van Duitschen handel en nijverheid; 6, minister tot werk verschaffing aan ingenieurs; 7. minister van leeningen, zwendelarij en staatsbankroet. Nationale belangen, die niet voeglijk onder een van deze departementen kunnen gebracht worden, zou men vooreerst kunnen laten rusten. Bovengenoemde zaken vallen zoozeer in den geest des tijds, dat elk ministerie, dat ze naar behooren behartigt, niet alleen op eene meerderheid bij de volksvertegenwoor diging, maar zelfs op een lang en gelukkig leven kan rekenen." Een der laatste nummers van het Deensche Aard rijkskundige Tijdschrift bevat het verhaal van een tocht, naar eenige, bijna ontoegankelijke eilandjes op de kust van het schiereiland Malakka. Deze behooren aan het Siameesche gouvernement en liggen tusschen 8° en 10° Noorderbreedte op een afstand van 5 tot 10 geographische mijlen van de kust. Men vindt cr de bekende eetbare vogelnestjes, en daarom verpacht de Staat de eilanden aan lieden, die de nestjes naar China uitvoeren. De oogsttijd is gedurende de maanden Maart en April. Zoodra de nestjes gebouwd zijn en voordat de zwaluwen daarin eieren be ginnen te leggen, worden zij verzameld. De vogels bouwen opnieuw nesten en ook deze worden weggenomen, maar dc derde nesten worden met rust gelaten, opdat de vogels eieren kunnen leggen en broeden. Het door den Deenschen schrijver bezochte eiland was ongeveer 500 voet hoog en een kilometer in doorsnede. De holen, waarin de zwaluwen nestelen, zijn alleen toegankelijk door rieten ladders. Toen ongeveer 40 jaren geleden de Maleiers de Sia- meezen voor waren geweest in het uithalen der nestjes, hadden de laatstgenoemden deze ladders weggenomen, terwijl de Maleiers in de grotten waren. Deze moesten toen verhongeren en hunne geraamten bevinden zich nog in de holen. Deze zijn kleiner, maar tevens woester en gevaarlijker dan de grotten, waarin de salangans in andere gedeelten van den Oost-Indischen archipel, zoo b. v. bij Gamanton in Noord-Borneo, nestelen, maar overigens be staat er tusschen de nesten zelve weinig verschil. Een geneeskundige, dr. P. Langenhaus, op Madeira, heeft belangrijke onderzoekingen gedaan omtrent de erfe lijkheid en de besmettelijkheid der longtering. Daarbij is hij van de volgende feiten uitgegaan: De inheemsche, oorspronkelijk Portugeesche bevolking van Madeira telt in haar midden eene nagenoeg geheel op zichzelve staande kolonie van vreemdelingen. Deze wonen allen in de hoofdstad Funchal, bestaande hoofdzakelijk uit Engelschen en gaan zeer veel om met de groote menigte van zieke vreemdelingen, die jaar op jaar het eiland komen opzoeken, om daar van het milde klimaat genezing voor hunne borstkwalen te verkrijgen. Deze kolonie is dus niet alleen op zichzelve vol van teringachtige elementen, maar ook voortdurend in aanraking met nieuw aankomende teringlijders. Zij biedt dus de meest mogelijke gelegenheid om gezonden te besmetten, terwijl aan ae andere zijde die factoren ontbreken, die, aan ongunstige maatschappelijke toestanden of aan een slecht klimaat te wijten zijnde, in gewone omstandigheden desniettegenstaande bij de verspreiding der ziekte eene groote rol spelen. Dr. Langenhaus heeft thans, aan de hand van de sinds 1836 gevoerde registers van den Burgerlijken Stand, den gezondheidstoestand en het levenslot van 321 tot de kolonie behoorende personen nagegaan on is daarbij tot de uitkomst gekomen, dat sedert het genoemde jaar 1836 bijna uitsluitend slechts die per sonen de longtering gekregen hebben, bij welke erfelijkheid dier ziekte vastgesteld kon worden. Hij beantwoordt dus de vraSg naar de erfelijkheid van tering met ja, die naar de besmettelijkheid daarentegen met neen. Schadelijke stoffen in melk. Een toestel om te onderzoeken of de versche zoete melk schadelijke bestand- deelen, zoogenaamd „fermenten" bevat, een gevolg van onzindelijke behandeling der melk of der koeien, van sommige ziekelijke toestanden der dieren enz., is beschreven en afgebeeld in de Milchzeitung No. 15. Het is uitgevonden door prof. J. Walters, scheikundige van het Zwitsersche kanton Solothurn en in 't genoemde blad beschreven door dr. Gerber, die de betrekking van „Milchtechniker" te Bern bekleedt twee betrekkingen, die het kleine Zwitser land al weder vóór heeft boven ons vaderland, het land voor melk en boter bij uitnemendheid Het toestel bestaat hoofdzakelijk in een cylinder of ketel, een zoogenaamd waterbad, waarin het water door een bijzondere, goed te regelen spirituslamp nauwkeurig op een bepaalde temperatuur, n.1. 40° C., kan gehouden worden. Boven in het waterbad is een doorboorden zinken plaat, waarin, volgens de grootte van het toestel, 15, 25, 35 of 50 goed gekurkte glaasjes met melk geplaatst en 6 tot 12 uur aan de warmte van het water worden blootgesteld. Op het waterbad is een nauwkeurig sluitend deksel, waar een thermometer uitsteekt. Het toestel draagt den naam van „Milchgahrprobe." Melk, die geen fermenten of ziektekiemen bevat, stolt of stremt niet binnen 6 uur. Na 9 uur wordt opnieuw nagegaan of de melk gestremd is en eindelijk nog eens na 12 uur. Van 822 proefjes melk, in 25 boerderijen en melkinrichtingen door prof. Walters met zijn toestel beproefd, waren 0.12 pCt. reeds na 6 uur, 2 pCt. na 9 uur en 21 pCt. (175) na 12 uur dik geworden. Natuurlijk zijn er nog eenige voorzorgen te nemen en waarnemingen bij het gebruik van het toestel te doen. Daar men tot nog toe wel de noodige methodes kende om het gehalte aan botervet, kaasstof enz. te bepalen, echter niet voor het onderzoek naar organische stoffen in de melk, die schadelijk voor de gezondheid kunnen werken, kan het toestel van prof. Walters van veel dienst zijn voor directeurs van melkinrichtingen en voor fabrikanten van kaas, boter, gecondenseerde melk enz., te meer daar het gemakkelijk te behandelen en niet kostbaar is (12 tot 28| franc het stuk), bovendien weinig plaats inneemt en men, indien nauwkeurig volgens voorschrift er mede gewerkt wordt, in weinige uren gezonde van zieke melk er door onderscheiden kan. Dat de ziektestoften in de melk op menschen en vooral op zwakke kinderen kunnen overge bracht worden en daardoor veel onheil aanrichten, is genoeg bekend en bewezen, en eveneens de er door aanrichte schade bij de zuivelbereiding (gisting in de kaas, slechte boter enz.). De boven beschreven methode berust daarop, dat zieke melk bijzonder licht bederft, en dat zij daarbij, vooral wanneer zij aan een bepaalde temperatuur bloot gesteld wordt, karakteristieke verschijnselen vertoont. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., NieuweHi«p.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4