Genoemd blad geeft eeD globaal overzicht van den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten. Daaruit blijkt, l meent het blad, dat eene wijziging in de samenstelling van de Eerste Kamer in de eerste drie jaren niet is te ver wachten. Wat in drie jaar niet geschiedt, kan in zes jaar plaats hebben, zal men meenen. Dit is volkomen juist, maar voor het oogenblik is het gevaar afgewend, en met 1 het oog op eene mogelijke voortzetting der Grondwets herziening is dit van zeer groot belang. Wanneer het latei- al gebeuren mocht, dat dan Zuidholland, Gelderland en Overijsel „om' werden, ook dan nog is het niet te ver wachten, dat opeens de gewestelijke vertegenwoordigers hunne stem zouden onttrekken aan hen, die door hunne voorgangers ter Eerste Kamer werden afgevaardigd. Die toekomst blijft echter dreigen en daartegen moet men blijven waken; dat de kansen geenszins hopeloos staan, heeft ook deze verkiezing bewezen. Men heeft verloren, veel verloren zelfs, maar de enkele overwinningen geven toch moed om den strijd te blijven volhouden. De Hollandsche pelgrims zijn jl. Zaterdag namiddag te Rome aangekomen. Waarschijnlijk zal de Paus hen op 23 dezer ontvangen. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 16 dezer: „Gisteren avond had alhier in de Vlas- en Korenbeurs eene bijeenkomst plaats van landbouwers, ten einde de oprichting eener Kaasfabriek te dezer plaatse te bespreken. Een achttal veehouders waren tegenwoordig en de i meerderheid hield zich overtuigd van de wenschelijkheid j tot stichting eener dergelijke fabriek. Degenen, welke bereid waren tot medewerking, stelden gezamenlijk 70 koeien beschikbaar, en verder werd besloten, zoo spoedig dit getal tot 100 was geklommen, onmiddellijk maatregelen te nemen om tot de oprichting der bedoelde fakriek over te gaan, welke alsdan gevestigd zal zijn in den Westpolder. Met belangstelling ziet men ruime deelneming te gemoet." Het aantal adspiranten tot plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie bedraagt dit jaar232. Van dit getal zullen schriftelijk examen doen: te Breda 90, te 0 Amsterdam 80, te Nijmegen 47 en te Meppel 15. Het getal plaatsen i3 64. A. F. te Gr. schrijft in het Nederl. Tuinbouwblad: yIn den nacht van 30 April op 1 Mei van dit jaar vroor het betrekkelijk sterk in ons land. De thermometer wees buiten 7° F. onder het vriespunt en stond alzoo op 25 graden. Op een kom water, die buiten stond, lag een laag ijs van wel 4 5 mM. dikte. Sommige planten, die men algemeen onder de vaste of vollegrondsplanten rekent, zijn afgevroren en andere hebben veel geleden. De kastanje- boomen, die reeds volop in knop waren en de bladeren bijna ontplooid hadden, vouwden ze op nieuw samen, en... zie ik mijn oud aanteekeningboekje na, dan vincTik daarin, dat op 30 April 1872 is genoteerd geworden: „De eerste erwten (Engelsche doppers) staan volop in bloei," terwijl een weinig verder te lezen staat, nl. onder 31 Mei„Eerste doppers geplukt." Wel een verschil bij dit jaar." Na de ontsnapping van den Beverwijkschen makelaar Gerrit Visser, uit de gevangenis te Haarlem, in den nacht van 8 op 9 Maart 1885, werden de directeur, de heer J. B. Vermeire en de bewaarder de heer J. G. De Hoogh, ter zake van het door onachtzaamheid laten ontsnappen van een gevangene veroordeeld, respectievelijk tot een o maand en 15 dagen celstraf. Van dit vonnis kwam de heer Vermeire wèl, de heer De Hoogh niet in appèl, doch, zonder de uitspraak in deze hoogere instantie af te wachten, werd de heer Vermeire, bereids geschorst en bij ministe- riëele resolutie van 18 Juli 1885 niet eervol ontslagen. De heer Vermeire werd 14 September 1885, in hooger beroep verdedigd door mr. S. Katz, en op grond dat de beschuldiging in geen enkel opzicht was bewezen en tusschen de ontsnapping en de ten laste gelegde onachtzaamheid geenerlei verband was gebleken, door het Gerechtshof te Amsterdam vrijgesproken. Bij de behandeling voor het Hof bleek, dat de heer Vermeire was een ambtenaar van groote ervaring op t gebied van gevangeniswezen en van onbesproken integriteit. Het niet eervol ontslag kon na 's Hofs arrest niet ge handhaafd worden. De heer Vermeire wendde zich bij request tot den minister van Justitie, met verzoek het verleend ontslag alsnog eervol te doen zijn en bij 's ministers besluit werd aan dien wensch gevolg gegeven. Maar het gold niet slechts den heer Vermeire te rehabiliteeren, maar ook op "s mans gevorderden leeftijd, hem zooveel mogelijk in stoffelijken zin staande te houden. Bij besluit van 19 April 1886 werd aan beide bedoelingen voldaan. De heer Vermeire werd opnieuw in 's lands dienst ge steld, door de benoeming tot tweeden commies in het huis- van opsluiting te Leeuwarden, terwijl, vermits het nieuwe tractement minder bedroeg, als grondslag van 't pensioen recht, werd gehandhaafd het cijfer overeenkomstig de Haarlemsche positie en mitsdien op f 1375 gebracht; een en ander is bereids 1 dezer ingegaan. Aan den bewaarder De Hoogh was inmiddels door den Koning gratie verleend. De advocaat-generaal rar. Gregiry heeft gisteren in den Hoogen Raad de drie aangevoerde middelen voor het cassatie-beroep van mevr. Bulkley c. s. ongegrond geacht, en geconcludeerd tot verwerping van dat beroep. De uitspraak is op 15 Juni a. s. bepaald. Een voornaam boterhandelaar te Buitenpost bood dezer dagen aan, dat hij drie weken na Mei duizend vaten Friesche boter zou leveren voor f 20 per vat, metjoverwicht en alles, hoogste en laagste keur uitgesloten. Volgens hem bestaat er dus weinig vooruitzicht van stijgingder boterprijzen. Jl. Zaterdag werden de eerste nieuwe aardappelen Z. M. den Koning aangeboden door Jacobus Krijger van Naaldwijk, H. M. de Koningin heeft den burgemeester van Amsterdam eene som van f 250 doen toekomen, als bijdrage in het onlangs aldaar opgerichte politiefonds. Te Amsterdam is een politieagent betrapt op het ledigen van de winkellade bij de vrouw bij wie hij inwoonde. De man is natuurlijk onmiddellijk in hechtenis genomen. Als een bewijs, hoe rechtzaken soms lang aanhangig kunnen blijven, kan zeker dienen, dat door een ingezetene van Utrecht bij de Rechtbank te Amsterdam, in November 1884 tegen iemand, aldaar woonachtig, een vordering werd ingesteld, betreffende f 4000, welke vordering eei-st Vrij dag jl. in het openbaar is behandeld geworden. Een vischventer te Amsterdam trof 't jl. Vrijdag ongelukkig. Hij werd in bewaring genomen wegens dronken schap. zijn vis.ch werd als bedorven verbeurd verklaard en toen zijn naam werd gehoord, herinnerde de politie zich, dat hij nog een maand gevangenisstraf te goed had. De onderofficieren van het 7de regiment infanterie hebben jl. Vrijdag te Amsterdam den nieuwbenoemden generaal-majoor D. F. K. Hardenberg, als blijk van hoog achting, eene zweep aangeboden, gemonteerd met een fraai bewerkten gouden knop. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen over 1885. bleek, dat de schaarschte aan orders ook nu nog allerwege heerschtdat de inschrijvingen bij aanbestedingen, zoo openbare als onderhandsche, zoo mogelijk nog dalende zijn, blijven industriëelen en reeders huiverig bestellingen te doen, en worden reparatiën tot het hoogst noodige beperkt. De inrichting ondervond in hooge mate den invloed dei- tijden, en slechts met veel moeite gelukte het juist zooveel orders te bekomen, dat geregeld werk verzekerd was voor een bescheiden aantal werklieden, hetwelk in den aanvang van het jaar op 550 man was geslonken, welk getal later weder tot 900 man klom. Dat cijfer is nog ver onder dat hetwelk de fabriek behoeft, om hare volle werkzaamheden te ontplooien, doch dat de kern van goede werklieden kon behouden worden, en andere, die men noode ontslagen had, terugnam, stemde de directie tot dankbaarheid en bemoediging. Het afgeloopen jaar sluit met een verlies van f 223,925.38^, waaronder een vordering op de Stoombootmaatschappij Insulinde, groot f 40,000, op de vorige balans aan de debetzijde voorkomende, en bij arbitrale uitspraak ontzegd, zoodat het nadeelig saldo met dat niet onbelangrijk cijfer werd verhoogd. Rooskleurig ziet het nieuwe boekjaar er nog niet uit; doch de groote verliezen, die de vennootschap drie jaren drukten, zijn geleden, en wanneer de nieuwe orders ter vervanging der afgeloopene niet te lang op zich doen wachten, zoodat eene voor het bedrijf zoo noodlottige tijd van gedwongen stilstand vermeden wordt, kan alles nog terecht komen. Werk, en nog eens werk, is hetgeen de fabriek ontbreekt; werk geeft geld en werk geeft moed, beiden onmisbare factoren voor den bloei van de zaak, en kan de laatste factor al door vertrouwen en een gewettigd optimisme zoo niet worden vervangen, dan toch opgebeurd, zonder de eerste, de hoofdzenuw van het gestel, is ook de Koninklijke fabriek machteloos. In het geheel werd f 468,000 aan materiaal verwerkt en f 388,000 aan arbeidsloon uitbetaald, welke sommen, in verhouding tot de cijfers van vorige jaren, op de wel sprekendste wijze den toestand schetsen. In 1873 bedroegen deze cijfers toch te zamen meer dan f 3,000,000; terwijl gemiddeld over de 12 jaren 18721883 aan arbeidsloon en materiaal bijna f 2,000,000 werd besteed. Ten slotte weid hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer J. E. Teixeira de Mattos, die, door zijn krachtig initiatief, zooveel bijdroeg tot de instandhouding der vennootschap op een critiek tijdstip. Gisteren werd in het lokaal Odcon te Amsterdam de gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij gehouden. Er waren vertegenwoordigd 118 aandeelen, rechtgevende tot het uitbrengen van 83 stemmen. Niemand inlichtingen vragende, naar aanleiding van de ter visie gelegen heb bende balans,exploitatie-rekening en winst- en verlies rekening werden deze goedgekeurd en vastgesteld en werd het dividend op f 65 bepaald, waarop reeds eene uitbetaling van f 21) per aandeel in October van het vorige jaar had plaats gevonden. Verder werd in behandeling genomen: een verzoek van den Raad van Administratie om machtiging te erlangen a. tot het sluiten van eene overeenkomst met de Nijmeeg- sche Spoorweg-Maatschappij, betreffende de exploitatie van den spoorweg van Nijmegen naar (."leve; b. tot het sluiten van eene overeenkomst met de Locaal spoorweg-Maatschappij Hollands Noorderkwartier, betreffende de exploitatie van den in aanleg zijnden Staatsspoorweg HoornMedemblik; c. om wanneer het mocht gebeuren, dat de Koninklijke Nederlandsche Locaalspoorweg-Maatschappij te Apeldoorn een exploitatie-contract wenschte te sluiten met de Hol landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, eventueel een dergelijk contract te mogen aangaan. Wat dit laatste punt betreft, deed do voorzitter nadruk kelijk uitkomen, dat het hier slechts gold eene zaak, die zoozeer nog in wording is, dat een genomen besluit in den geest van het voorgestelde te beschouwen is als een votum van de aandeelhouders ter voorkoming van eene buiten gewone vergadering van aandeelhouders. De besluiten werden bij acclamatie genomen. De heer mr. W. Van der Vliet, die aan de beurt van aftreding was als lid van den Raad van Administratie, werd als zoodanig herkozen. In de algemeene vergadering der Friesche Maatschappij van Landbouw, te Franeker gehouden, werd besloten, een petïtio- nement op touw te zetten tot verkrijging van billyke lastver- deeling tusschen landbezit en geldswaardig papier, waarvan de uitvoering opgedragen werd aan het hoofdbestuur. Dit heeft nu daaraan gevolg gegeven door een adres aan Z. M. den Koning te ontwerpen, waarin o. a gezegd wordt, dat de eerste grondregel van een goed belastingstelsel strenge rechtvaardigheid moet zijn en dat, waar aan de eene zijde de grondeigenaars en de landbouwers zwaar worden gedrukt door de bestaande belastingen en aan de andere zijde de bezitters van geldswaardig papier luttel of in het geheel niet worden getroffen, daar die eerste grondregel strenge rechtvaardigheid niet bestaat en derhalve de verdeeling der lasten over de maatschappij onrechtvaardig is. Het adres eindigt met Z. M. met den verschuldigden eerbied te verzoeken, het daarheen te leiden, dat de bestaande onrecht vaardigheid in den druk der belastingen niet nog grooter worde, maar integendeel weggenomen worde, door het voorstellen aan de Staten-Generaal van eene belasting op het inkomen, voort vloeiende uit geldswaardig papier. Dit adres wordt aan de afdee- lingen verzonden, om onderteekenaars te verkrijgen, en verder in afdruk aan Zuster-Maatschappijen in andere provinciën, enz. De 12de afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft aan het hoofdbestuur voorgesteld, eene prysvraag uit te schrijven omtrent de inrichting eener gezamenlijke melkverwcrking, welk voorstel door de 9de afdeeling werd ondersteund. De voor zitter van het hoofdbestuur heeft daarop een persoonlijk onder houd gehad met een paar leden der commissie van het „Buma- leen," die om de twee jaren eene prijsvraag op landbouwgebied moet uitschrijven met eene premie ad f 500, of' het bij haar ingang kon vinden, eene prijsvraag uit tc schrijven over eene goedkoope en doelmatige inrichting voor gezamenlijke melkverwerking, en het schijnt, dat die commissie daartoe wel genegen is. Een der leden van het hoofdbestuur stelde wel voor om f 500 toe te kennen aan hem, die het eerst zoodanige Verecniging in hot aanzijn roept en, na 2 jaren gewerkt te hebben, de resultaten meédeelt: maar dc overige leden stemden daarmeê niet in en de voorzitter werd gemachtigd om, in overleg met de commissie van „Buma-leen," eene prijsvraag in boven aangegeven zin uit te schrijven. De heer O. W. Reindersma, te Uretorp, ontwikkelde in een schrijven aan den voorzitter der Friesche Maatschappij van Land bouw een denkbeeld, dat z. i. zou leiden tot verbetering van den boterhandel. Ieder botermaker zou zijn naam op de boter en op het deksel van het vat moeten vermelden, de vaten moesten ver zegeld en de verkoop aan een solied persoon te Londen toever trouwd worden. Dit denkbeeld cn vele andere in den laatsten tyd deed bij den voorzitter de vraag rijzen, of het raadzaam zou zijn, dat de Friesche Maatschappij van Landbouw een handelsmerk deponeerde en ter beschikking harer leden stelde. In dien zin ontwierp hij een reglement, onderwierp dit aan het oordeel van den minister van Waterstaat, en vroeg, of aan de Friesche Maat schappij van Landbouw kon worden toegestaan, zoodanig handels merk te deponceren. De minister antwoordde gunstig en bracht eenige wijzigingen in het ontwerp-regleraent. Het hoofdbestuur achtte nog een paar wijzigingen wenschelijk, en heeft aan de heeren Reindersma, Van der Goot en Ferf opgedragen, die aan te brengen en dan het concept-reglement in druk aan de afdeelingen toe te zenden. De invoer van het Poland China-varken is voorzeker een der beste uivloeiselen van de meer en meer optredende landbouwvereenigingen. Dit varken toch van Zuid- Amerikaansche afkomst is bijzonder vruchtbaar, en beeft eene buitengewone neiging tot vet worden, zoo zelfs dat bet voeder hetwelk gewone varkens slechts in bet leven houdt, bij deze soort snelle vetvorming veroorzaakt, twee omstandigheden die voor den varkensfokker van bet hoogste belang zijn. Buitenland- De Koningin van Spanje is gisteren van een zoon bevallen. Op de vraag der République Francaise, waarom 1 generaal Appert te Petersburg nog geen opvolger heeft, i merkt de Fransais aan, dat dit blad een kort geheugen j heeft. „Is de République reeds vergeten," vraagt zij, „dat, als j generaal Appert geen opvolger heeft, zulks hieraan te wijten is, dat men tot nu toe voor geen enkelen de goed keuring van den Keizer heeft kunnen verkrijgen, die zeer misnoegd is over het terugroepen van eenen ambassadeur, te Petersburg zoo volkomen een persona grata? Dat deze staat van zaken voor Frankrijks belangen nadeelig is, kan niet in twijfel worden getrokken, maar men zal toe geven, dat dit weinig gewicht in de schaal kon leggen zoodra het gold eenen ambassadeur in ongenade te doen vallen, dien de radicale pers als met Orleanisme besmet aanklaagde." Mevrouw Boucicaut, de eigenares van de „Bon Marché" te Parijs, heeft 150,000 francs gezonden voor het Instituut-Pasteur. De inschrijvingen bedragen thans meer dan 1 millioen francs. Het Openbaar Ministerie van Madrid eischt de dood straf voor Galeoto, den moordenaar van den bisschop van Madrid, en 50,000 pesetas schadeloosstelling voor de familie van den bisschop. De redevoeringen, door den Hertog van Albany in het openbaar gehouden, zullen weldra door Koningin Victoria worden uitgegeven. Jules Ferry had, vóór zijn aftreden, een wetsontwerp doen gereed maken, strekkende om hen, die margarine voor boter verkoopen, te straffen. Het ontwerp zal na eerlang bij de Kamer worden ingediend. In de Banque d'Escompte drong iemand 's avonds binnen, haalde een revolver voor den dag en dwong baron Soubeyran drie wissels elk van 50,000 francs te teekenen. Daarop ging hij heen. De man heet Pillot en stond vroeger terecht wegens valschheid in geschrifte. Hij werd te Genève gearresteerd. Jl. Vrijdag morgen is een afdeelings-chef bij de administratie der Staatsspoorwegen te Brussel, Arthur Carlier, in zijn bureau in de Hertogstraat vermoord, door zijn schoonbroeder Frans Verhaeren, een doorbrenger, die hem sedert lang om geld had lastig gevallen. Dit deed hij Woensdag weder, en de heer Carlier, ongeduldig ge worden, zette hem de deur uit. Thans kwam hij zijn verzoek herhalen en op eene nieuwe weigering haalde hij een revolver uit en schoot zijn schoonbroeder neer. Een klein half uur later blies de heer Carlier den adem uit. De kogel was boven het linkeroor door de hersenen gedrongen, kwam onder het rechteroor uit, ketste tegen eene étagère en vloog door een gordijn en eene vensterruit, om ten slotte op straat néér te vallen, waar hij gevonden werd. De moordenaar werd door de beambten gegrepen. Hij is 26 jaar oud en heeft vroeger eenigen tijd in een krank zinnigengesticht doorgebracht. Hij zelf schreeuwde na de daad om hulp en dit deed ieder toeschieten. Het schot had niemand gehoord. De heer Carlier werd in 1843 geboren en laat behalve zijne vrouw, twee zoontjes na, van vijf en zes jaar. Toen hij over zijne daad ondervraagd werd, antwoordde Verhaeren: „De kerel verveelde mij. Gij begrijpt toch, dat het geduld zijne grenzen heeft." De moordenaar is krankzinnig, hetgeen blijkt uit brieven, die in zijne woning werden gevonden, en uit zijne ant woorden op het verhoor. Storm te Madrid. Omtrent den orkaan van Woens dag jl. worden de volgende nadere bijzonderheden gemeld 1 De namiddag was zeer zwoel geweest. Tegen den avond ver toonde zich een bank van zwarte wolken aan den noordelijken 1 gezichteinder, met name boven de Siërra Guadarama, welk donker gevaarte langzaam nader kwam. Tusschen zes en zeven uur vielen zware plasregens en men merkte op, dat de warmtegraad van het water ongemeen hoog was. Na deze regens koelde de dampkring snel af en met den thermometer daalde de barometer met groote snelheid en opmerkelijke schommelingen. Even vóór 7 uur brak de storm met eene nooit gekende hevigheid over de stad en hare omstreken los. Het was, of de wind uit alle streken, maar vooral uit het zuidoosten, te eelijk opstak en eene geweldige hagelbni kletterde ncér. Aan alle kanten werden vensters ver brijzeld, stortten schoorsteenen af, werden rijtuigen omgeworpen, j hoornen ontworteld waaronder de grootste der stad, tegenover liet gebouw der Cortes enz. De Puerta del Sol, in het midden der stad, werd in weinige oogenblikken een meer, de lager gelegen straten bergstroomen gelijk. Waschinrichtingen bij de Tolcdobrug over de Manzanares werden omgeblazen en een aantal prrsonen, volgens het eeue bericht 8, volgens het andere 17, kwamen om28 waschvrouwen kwamen in de rivier terecht en verdronken, vele anderen werden gekwetst. In de daarbygelegen Carabanchelwijk bleef geen huis onbeschadigdvele werden geheel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2