FLORALIA, Koster's Kleine Mei te ttgee. Openbare Verkooping SCHEEPS-IN VENT ARIS, Burg op Tessel: Mej. de Wed. H. Gerssen. Eoster's Kleinen Tintel ie Magen Reisbenoodigdheden. Doopsgez. Gemeente van Barsingerhorn c. a. ZONDAG 23 MEI te WieriBprwaard aeen diJiist. EFFECTENCOUPOIM- en WISSELHANDEL. M. MARMELSTEIN. Nieuwstraat 393. aan de Achter-Binnenhaven te Nieuwediep, gemeente Helder, op WOENSDAG 19 MEI a. 8., des namiddags ten één uur, ten overstaan van den Deurwaarder «T. W. van der Wal Cz., VAN EEN VOLLEDTGEN bestaande in: Een ijzeren Mast en Ra, 20 stuks Zeilen, Trossen, staand Touwwerk (hennip en ijzer), loopend Touwwerk, Blokken, lichte en zware Ketting, Kompassen, Dag- en Nachtkijkers, Barometer, Klokken, Scheepsbel, Seinvlaggen, Lantaarns, Watervaten, ijzeren Waterketel, 2 Vleeschstandaards, Koks gereedschap, Bootsmansgoed, 1 patent Stuurtoestel, 1 Vlet, Riemen voortsEen partij eiken Planken, Palen en 't geen verder op den dag der verkooping ter voorschreven plaatse te bezichtigen zal zijn. ZEG1 flEl VOORT! AFLEVERING VERFGOEDEREN STOOMKUNSTVERVER1J, DRUKKERIJ, CHEMISCHE WASCHERIJ. WIKKEL C°. APELDOORN. 's Maandags morgen geregelde verzending van goederen. GOEDEREN KORTEREN TIJD. Aan de ingeschrevenen voor dit jaar zullen de Planten worden uitgereikt op Woensdag 19 dezer, des namiddags van 4 tot 8 ure, in Tivoli. De afgifte geschiedt op vertoon van het inschrijvingsbiljet en bij voldoening van nog 40 cents voor elke verzameling van 8 Planten. Het Bestuur, T. MOOY, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secr.-Penn. Helder, 14 Mei 1886. Deze Prijscourant is alleen geldig voor de maand Mei. Uit 1000 Amerikaansclie Spijkers fdrielingen). 1.90 1000 idem idem (laschijzers). 1.60 5 kilo Draadnagels0.80 Groote Melkschotels1.20 Iets kleinere. 0.90, 0.70, 0.55 en 0.40 Amerikaansche Waschborden0.50 Zinken idem 0.45 Gegalvaniseerd Hekkendraad, per 100 kilo 15. Hekkenkrammen, per 100 stuks van af 0.3O Eikenhouten Keukenstoven0.45 Een best blank Koekenmes0.45 Twee fiksche Wateremmers1.20 Prachtige Theestoven0.90 Groote Fransche Theebladen0.90 8 stalen Tafelvorken0.40 6 tinnen Lepels0.50 6 fijne Tafelmessen1. 2 prachtige Raamhorren2.50 Een kan Kleursel (Kerbet)0.50 Hanglampen, van af1*50 Een flesch Stremsel (D. A. Moritz)0.80 Zware koperen Strijkijzers, van af2 Peperstrooiers (roosjes-tin)0.40 Vloerdwijlen (zwaar molton)0.25 Dubbele Emmerboenders0.25 100 Amerikaansche Kleêrknijpers1. Engelsche Handzagen, per duim0.07^ Petroleumpompen1.20 2 Spionnen (dubbel dik Spiegelglas) 2. Zuigflesch (compleet) 0.20 Groote doos Nachtlichten 0.20 8 beste Boorijzers0.25 Amerikaansche Mollenklemmen0.40 Kooktoestellen met walzeïidragers, die nooit walmen en zonder brandgevaar (3-vlams) 4.50 Idem idem ^2-vlams) 3.50 Idem idem (1-vlams) 2.50 Beste Bascules, met beugel en schuifgewicht, 250 kilo 17.50 Idem idem 200 15.50 Idem idem 150 13.30 Idem idem 100 13.20 Kaasbooren0.50 Doorslagen, om lammeren mede te merken 0.30 Bier- en Jeneverkranen, van af0.20 Voorts: Heiningscharen, Fornuiskachels, Behangsel papier en Linnen, Schoorsteenstukken, Lood, Zink, Kaas koppen, Doofpotten, Koffiemolens, Trommels, Melkzeeften, koperen Ketels, giftvrije Potten en Pannen, Timmermans gereedschappen, Pik, Lijm en Haaienvel, Schalen, Maten, Gewichten en Balansen, Hout-, Touw-, Manden- en Borstel werk, alsmede Boeren- en Bouwgereedschappen, Kinder wagens, Thermometers en Maatglazen (onmisbaar bij het maken van boter en kaas), Pekel-, Melk- en Alcoholwegers. NB. Een kannetje Kaasklcnrael (Kerbet) 50 cent. Ook echte Amerikaansche Bulringcn. £ïand.l5.ofrers; Reisnécessaires, Go udliOKors, Reisrlemen, Iioviriortassclion, Relstoolicrs, V7"©lCAfl©SSCl3.©13., Reiscouverts, W andelstols.li.on, Kelstasscnen, Scliulertioozen, Relsnaclatllolit, Sponsenzal5.l5.en en vele andere zeer doelmatige REIS - TOILETARTIKELEN, voorradig in het Verkoophuis „DE ROODE KOUS." •IACQUES VAN ROSENDAEL. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 14 Mei 1886. Afwezig de heer C. Zijm Tijsz.; 1 vacature. De Voorzitter opent de zitting. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. 1. Ter tafel worden gebracht eenigo ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter doet mededeeling aan den Raad van de gehouden inschrijving voor den bouw eener nieuwe en het ver anderen der bestaande school in de Nieuws trant aan Den Burg, waarvoor de minste inschrijvers waren de hoeren De Waard en Wijker, aannemers te Helder, voor de som van f 15994. Hij deelt aan den Raad mede, dat dezerzyds aan den heer minister en HH. Gedep. Staten een afschrift van het proces-verbaal van aanbesteding is gezonden, met het besluit van vergunning door het Dag. Best. genomen; dat HH. Gedep. Staten intusschen alsnog het origineele proces-verbaal en een Raadsbesluit tegemoet zien, en dat hij daarom voorstelt, dat door den Raad een besluit tot gunning is genomen. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. 3. Mede bericht dc Voorzitter den Raad, dat er een besluit voor eene tijdelijke geldleening dient genomen te worden. Na eenige discussie wordt het concept daartoe goedgekeurd. 4. De Voorzitter brengt ter tafel eene suppletoire begrooting, welke na mededeeling wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen zynde, wordt de zitting gesloten. „Onder de advertentiën, die men hier en daar aan treft, komen er somtijds voor, daar men niet zoo gemak kelijk overheen stapt. Zoo ging *t ons schrijft „Ons Noorden" met een advertentie in de Leeuw. Crt. van jl, Donderdag. „Iemand" meldt daarin relaticn te willen aanknoopen met Verhuurkantoren voor Dienstboden te Leeuwarden, ten einde langs dien weg geregeld buffet meisjes te verkrijgen. „Wat, zoo vroegen wij ons af, kan dat voor iemand zijn, wien geregeld buffetmeisjes moeten worden toegezonden? Zekerlijk zal hij in betrekking moeten staan tot een macht van buffethouders in 't land. Als hij naaisters of keuken meiden kon plaatsen, zou hij naaisters of keukenmeiden vragen. Nu vraagt hij buffetmeisjes en hij zoekt een weg om ze geregeld te verkrijgen. Hij zal dus ook, hoe on waarschijnlijk het klinke, geregeld buffetmeisjes moeten kunnen plaatsen. „Eerlijk gezegd, we vertrouwen 't spel maar half. Het komt ons vreemd voor, dat de behoefte naar buffetmeisjes plotseling zulk een omvang kon nemen, dat een geregelde afzending begeerd wordt. Het is voor den goeden naam der verhuurkantoren dan ook zeer raadzaam te achten, dat zij niet al te lichtvaardig de begeerde relatiën aanknoopen, en ouders, die dienstbare dochters hebben, mogen dubbel op hun hoede zijn. „Als zij de tusschenknmst der verhuurkantoren inroepen, en deze de dochters aan een tweeden tusschenpersoon als buffetmeisjes afleveren, dan zal 't in veel gevallen moeielijk na te gaan zijn, waar de meisjes belanden. „Wat er van haar terecht komt, zou misschien gemakke lijk te zeggen zijn." Wat stof op spoorwegen beteekent weten zij, die verplicht zijn van den Centraalspoorweg gebruik te maken, maar al te goed. Het verdient daarom vermelding, dat een onzer stoomtrams besloten heeft sproeiwagens in haar treinen te laten loopen. De heer S. De Pinto vraagt thans in het Dagblad of ook onze groote spoorwegmaatschappijen niet iets in dien geest kunnen doen om het hinderlijk stuiven tegen te gaan. De stof is inderdaad tegenwoordig de verschrikking der reizigers, inerkt het Hld. op. Als het ongeluk wil, dat er geen wind is of dat de wind in de richting van den weg waait, zit men de gansche lange reis in een wolk van stof. 't Baat niet of ge de raampjes al dicht houdt en u de benauwde warmte getroost 't fijne zand dringt door de reetjes, vult den wagen en bestuift de reizigers. Het opnemen van een sproeiwagen in den trein zelf, gelijk de Stoomtram maatschappij deed, zal niet veel geven. Bij een trein, die met groote snelheid over den weg gaat, zal het stuiven er nog veel erger door worden. Daarom moet de weg reeds vochtig zijn vóór de trein er over komt. Het middel, dat de heer De Pinto aan de hand doet, nl. om een paar maal per dag extra-treinen, uitsluitend bestaande uit sproeiwagens, te laten loopen, is zeker veel doeltreffender, maar wellicht te kostbaar. Het komt aan 't Hld. voor, dat men de verschillende bezwaren uit den weg zou kunnen ruimen door de sproei wagens op te nemen in de goederentreinen. De Groningerlandsche vooijaarmarkten getuigen vooral sedert het begin dezer maand van zeer grooten aanvoer, vooral van melkvee en kalfkoeien, en van lage prijzen. Te Slochteren was het bijzonder groote getal van 4000 stuks vee, meest rundvee, aangevoerd. Wel een bewijs van den verkooplust (of nood) welke in de omstreken heerscht; doch de prijzen bleven van f 100 tot f 160. Aan de „waarnemingen van onweders in Nederland in 1885, door vrienden der meteorologie ingezonden, en hun verzameld aangeboden door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut" zijn de volgende bijzonderheden ontleend Verreweg de meeste onweders werden des namiddags waargenomen. Terwijl in vorige jaren het aantal onweders vrij regelmatig toenam tot in het midden van den zomer, Juni of Juli, kwamen in 1885 in Mei en September de meeste onderweders voor, terwijl het opmerkelijk is, hoe weinig er zich in Juli vertoonden. In het geheel werden 117 levenlooze voorwerpen getroffen: 93 gebouwen, 14 hoornen, 7 telegraafpalen, 1 hooiberg, 1 hooiklamp en een steen. De schade bedroeg niet zooveel, ten minste naar de ontvangen opgaven, als in 1884; de 54 gevallen waarin de verloren waarde is opgegeven, vertegenwoordigden te zamen een kapitaal van f 204.409. Onder de 93 gebouwen telt men 9 kerktorens, 22 molens, 1 lichttoren en 1 fabrieksschoorsteen. Opmerkelijk is weer het aantal gevallen, waarbij het inslaan bij herhaling voor kwam: in het geheel bedroeg dit getal 15. Naar de inkomen berichten zijn in het geheel 24 personen getroffen, en wel 7 met doodelijken afloop. Van de 24 getroffen personen bevonden er zich 6 binnenhuis, en van dezen 5 te bed; van deze laatste behoorde er een onder de gedooden. Verscheidene van de getroffen personen waren aan een hunner ledematen verlamd; gewoonlijk schijnt echter het ongeval, wanneer het niet terstond den dood medebrengt, geen ernstige stoornis te veroorzaken. Onder de getroffen dieren, waaromtrent berichten zijn ingezonden, behoorden 24 runderen, 8 paarden, 4 schapen en 1 hond; zij hadden alle een doodelijke afloop, behalve bij één paard en één koe, waarvan het ecliter moeielijk is uit te maken, of zij wel inderdaad getroffen zijn. Dat zooveel oesters haar eigenlijke bestemming niet vervullen en reeds op jeugdigen leeftijd ellendig te gronde gaan. ligt, volgens de laatste onderzoekingen van Farr, minder aan roofvisschen dan wel aan twee nietige diertjes. Het eene, Asterias Forbesie genaamd, nadert de oester, die natuurlijk niet kan vluchten, en scheidt een vocht af, waardoor zij dermate verzwakt wordt, dat zij hare schaal niet meer kan sluiten, waarna de vijand baar op zijn gemak verteert. Een troep van zulke diertjes kan in één nacht eene geheele oeeterbank vernielen. De andere vijand der oester is de Eurosalpinx, die met groote vaardigheid een gat in de oesterschaal weet te boren en daarna zooveel oestervleesch door dat gat naar buiten haalt, als hij ver langt. De zoo gewonde oester sterft spoedig. Tot bestrijding dezer beide diersoorten is nog geen middel bekend. Tijdens een kerkelijk feest in het Brabantsche dorp Dinther is jl. Donderdag de bliksem in het kerkgebouw geslagen, dat zeer vol was. De Tijd geeft het volgende verhaal van het gebeurde: „Een groot gedeelte van den stoet had zich reeds in orde geschaardvaandeldragers, bruidjes, enz. trokken reeds door de kerk, en de officiant stond met het Allerheiligste op het altaar naar het volk gekeerd. Daar wordt opeens een geweldige knal gehoord als van een geweerschot, de bliksem schiet door de kerk, en plotseling is de geheele kerk in opschudding. Allen springen onwillekeurig van hunne plaatsen, de dragers werpen de vaandels weg en de massa dringt naar de deuren. De geestelijkheid echter, die ge lukkig door de kerk verspreid was om de processie te rangschikken, trachtte de menigte te bedaren, doch van alle zijden werd om hulp geroepen, en nu bleek, dat een zestal personen getroffen waren. Gewis moeten wij God danken, die ons godsdienstig volk in dit uur gespaard heeft, want geen van hen is gedood. De haren waren verzengd, kleederen verbrand, beenderen of armen verlamd, doch slechts één meisje scheen doodelijk getroffen. Het lag geheel bewegingloos en een ondragelijke reuk verspreidde zich van hare verzengde haren en kleeren. Toen men echter bezig was met haar de H. Olie toe te dienen, kwam zij tot zichzelve, en wij hopen, dat zij zal behouden blijven. Van de processie was natuurlijk geene spraak meer. Dank den H. Servatius, die ons in dit hachelijk oogenblik gered heeft." Te Birmingham worden thans petroleum-motoren vervaardigd, van 4 tot 12 paardenkracht, die niets te wenschen overlaten wat regelmatige, stille werking en zuinigheid aangaat. Eene dergelijke machine, te Londen in werking, is van 3 paardenkracht en verbruikt 5 pint (2,84 L.) petroleum per uur. Uitwendig gelijkt zij veel op eene horizontale gas- of stoom-motor. Boven den cilinder is het petroleumvat, dat door eene handpomp gevuld wordt. Op den bodem van den cilinder bevindt zich een petroleum lampje, wanneer dit aangestoken en liet voorwiel omge draaid wordt, komt de machine in werking. Door het uitdooven van het lampje staat de machine stil. De be weegkracht ontstaat door het gedurig ontploffen van een weinigje petroleum, dat in fijn verdeelden toestand inge spoten, met lucht vermengd en samengedrukt wordt. De cilinder heeft een mantel, waardoor het verkoelingswater wordt geleid. Warmte-ontwikkeling bij verschillende wijzen van verlichting. Hieromtrent geeft het Zeitschrift für Elektro- technik de volgende uitkomsten van proeven, door W. Penkert genomen. (De hierbij vermelde cijfers zijn warmte-eenheden.) Gloeilampen. Siemens en Halske 427, Edison 355, Swan 430, Bernstein 153. Ga8. Regeneratar brander van Siemens 1500, Argand brander 4860. Petroleum. Ronde brander 3360, Platte 7200. Raapolie. Carcel brander 4200. Bougies. Paraffine 9200, Spermaceti 7960, Was 7960, Stearine 8940, Vet 9700. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4