liisfiiiWiii, te Kosler's Kleine Wel te Magen. ADVERTENTIE N. „DE ROODE KOUS." Gras- en Hooibouw. Mr. W. van der Kaay Mr. J. L. de Brnyn Kops. Da Staatscourant boholst het rapport Tan den gfontaohapa-attachf te Parijs, jhr. mr. J. C. N. Van Eys, betreffeude het herwaren of groen inmaken van voeder in de open lucht, welk rapport ia nitgelokt door hetgeeu de heer Jules Van Haiselt te kampen meedeelde over de proefnemingen, door den heer W. G. Boele op Wapenvelde en den landbouwer Hijmans te Oosterwolde genomen. De heer Van Eys schrijft o. a. 't volgende: „Ik was derer dagen in de gelegenheid het een en ander over de toepassing en de resultaten van het easilage-stelsel in Frankrijk te vernemen, nit den mond van verscheiden landbouwkundigen, welko ter bijwoning van een land- bouw-eongres te Parijs bijeengekomen waren. Allen prezen om het zeerst het ensilago- on groenvoeder-stelsel, hetwelk in Frankrijk het meest algemeen schijnt te worden toegepast, nl. het zoogenaamd sielsel-Goffart, en roemden evonzeer de uitkomsten, welke door de toepassing daarvan verkregen werden, maar voegden allen er even eenstemmig bij zonder buitengewone nauwgezetheid aan den dag te leggen by de behandeling van het voeder, zal men nooit vol doende resultaten verkrijgen. Men gaf mij algemeeu te verstaan, dat eigenaars van uitgestrekte landerijen dit stelsel met zeer goed gevolg toepasteu, maar dst de kleinere landbouwers, de boeren, hen daarin niet kouden volgen, wegens de moeilijkheden aan het ensileeren verbonden en vooral wegens de aanzienlijke uitgaven, waartoe het noodzakelijk dwingt. Teneinde nu het groen inmaken van gras enz. op kleine schaal mogelyk te maken en het binnen het bereik van iederen landbouwer te brengen, is de heer Albert Rouvière te Mozomet (Tarn) er in den laatsten tijd op bedacht geweest, een middel te vinden waardoor, met behoud van de uitkomsten, welko het stelsel-Goffart oplevert, de onkosten van het ensileeren aanmerkelijk zonden verminderen. Dit middel gelooft de heer Rouvière thans gevonden te hebben. ,De heer Ronvière gaat nit van de gedachte, dat bij het inmaken van groen voeder, de samenpersing het voornaamste is waarop men te letten heeft In plaats van het groen voeder in gemetselde of in niet-gemetselde kuilen in den grond te bewaren, laat hij het op den grond liggen en wijdt zijn aandacht geheel aan de sameupersing er van. Van in kuil in g is dus eigenlijk geen sprake meer. Dit stelsel is uiterst eenvoudig, weinig kostbuar en biedt boven dien dit voordeel aan, dat het aldus geëusileerde groenvoeder zeer rijk aan voedende, d. i. vlecschvormende en melkgevende bestauddeelen blijft. Men begint met het groenvoeder, gelijkelijk in lagen uitgespreid, op den grond op te hoopen en zorge daarbij vooral dat de grond vlak en waterpas zij. Aan het opeengestapelde roeder geeft men den vorm van een parallellopipedum of langwerpig vierkant, welks breedte bepaald wordt door de lengte der planken, tot overdekking van den stapel gebruikt. Rondom den stapel graait men een greppel, ten einde te voorkomeu dat het regenwater den voet van den stapel nat houdt, wat onvermijdelijk bederf van het voeder tengevolge zou hebben. Het is geheel onverschillig op welke plaats men den stapel maken wil; hij kan aan alle zijden aan de invloeden van weer en wind blootgesteld zijn. Wanneer de stapel de vereischte hoogte bereikt heeft, dan overdekt men hem geheel met planken van 0.027 M. dikte; deze planken moeten tegen elkander aangelegd worden in de richting van de breedte van den stapel, in dier voege, dat zy een weinig over den stapel heen uitsteken. Op deze laag planken legt men een tweede laag geheel gelyke planken, in dezelfde richting als de vorige, maar elke plank moet zóó neergelegd worden, dat zij den naad i de twee daaronder gelegen planken bedekt. Al deze plankei .en afsluitingszoldering. De uiteinden der planken, welke de laag uitmaken, worden nu aan elkander bevestigd door middel van een dwars vastgespijkerde plank of stevige richel; men kan bovendien iu het der zoldering klampen aanbrengen, welke de planken van de bovenste laag twee aan twee of drie aan drie verbinden. Op den aldus gevormden vloer worden bloksteenen neergelegd, ten einde j een drukking van 800 tot 1000 kilogram per vierkante meter te kuunen voortbrengen. Dit gewicht kan ook minder zijn, want het behoeft de schuring j van het groen voedsel tegen de wanden van den kuil thans niet te overwinnen, j De opeenstapeling van het groenvoeder moet zeer snel geschieden; ÊQVftUAn: A, M. Hin, geb. Van der Wooning, D. D. W. Nater, geb. Corneliase, D. A. Leen, geb. Berg, Z. A. v. d. Borg, geb. Caarls, D. M. G. Henning, geb. De Graaff, D. A. Raar, geb. Bood, Z. Overleden: G. Wissing, 58 jaren. H. G. W. Bels, 13 dagen. P. A. M. Fortuin, 5 maanden. J. Boere, 20 jaren. J. C. Kryger, 3 maanden. Gemeente ZIJPE, ^van 22 tot 29 Mei. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Jan, zoon van Jan Vriendjes en Maartje Kliem. Eva, dochter van Hendrik Klomp en Jannetje Van Til. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 Mei. Ondertrouwd en Overleden: Geene. Getrouwd: Aria Droog en Trijntje Kruit. Bevallen: Maria Dekker, geb. Waag, Z. Grietje Koorn, geb. Prins, D. 321ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Vijfde lijst: Nos. 4952, 11037, 13404, 19009 en 20344 ieder f 1000. Nos. 106, 17933 en 18959 ieder f 400. Noa. 5174, 5989, 6024, 6922, 10066, 14603, 15000 en 16635 ieder f 200. Nos. 214, 756, 2773, 3453, 3763, 4691, 4702, 5161, 6302, 7041, 7839, 12030,15378,15525, 15617 en 17635 ieder f 100. Het kindje, ons den 17^n Mei geschonken, werd ons heden weder ontnomen. Helder, 31 Mei 1886. A. BELS. M. C. BELS—ROSKAM. temperatuur van den stapel bereikt spoedig 40° Celsius, doch daalt daarna tot ongeveer 34° C., op welk punt zij stationair blyft. De stapel wordt vervolgens onaangeroerd gelaten en het voeder behou- dcDs een rand van geringe dikte aan de buitenzijde van den stapel mend bewaard. Deze rand bedorven groen voeder is echter niet geheel ver loren; de heer Rouvière deelde my mede, dat scheikundige analyses aangetoond hebbeu, dat het mestgehalte van dat gedeelte van het voeder driemaal grooter ia dan dat van de meststoffen, welke door den stal van den landbouwer opge leverd worden. „Het aanbreken van den stapel geschiedt door het voedor van een der uit einden af te snijden; men begint met de buitenste steeoen te verwijderen en evenveel planken weg te nemeu als noodig waren om de dikte van de thans verlangde snede te bedekken; daarna snijdt men het voeder af. Door den heer Rouvière is een vernuftig werktuig voor het afsnijden van het aldus bewaarde voeder uitgedacht en in toepassing gebracht. Indien men zorg draagt, dat de steenen het overblijvende deel van deu stapel blijven aameudrnkken, dan kan deze gemakkelijk twee maanden in aan- j gebroken staat blijven staan. Men zal dan evenwel goed doen met het voeder, i dat aan den aangebroken kant ligt, eenigszins zwaarder te belasten; dan zal j het minder lacht opnemen en langer goed blyven. Men belaste den stapel niet op eens, want, indien de lagen voeder niet geheel gelijk zyn, of indien bet gewicht der steenen niet overal gelykelijk j drukt, dan kau het gebeuren, dat de stapel naar ééne zijde gaat overhcllcu. Het is raadzaam, eerst de helft van het gewicht er op te leggen en den vol- genden dag, als de stapel al iets vaster geworden is, het overige." De heer Van Eys deelt ten slotte de resultaten mede, by eenige proefne- j mingen verkregen. Zy waren zeer voldoende. Benoem t n gen, enz. De kapt.-luit. ter zee W. G. A. Ziegenhirt van Rosentbal is, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, ad f 2089 's jaars. Bevorderd zijn: tot kapt. ter zee de kapt.-luit. ter zee W. J. A. Nolthenius; tot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee lste kl. P. Zegers Veeckens en L. Backer Overbeek; en tot luit. ter zee lste kl. die der 2de kl. H. P. Netacher en O. H. Kuyck. De off. van adm. 2de kl. P. A. Molenaar, uit Oost-Indië terug- j gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De machinist lste kl. v. c. K. A. Van Boven en die der 3de kl. W. C. Kamerbeek worden met 11 Juni a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Ever, terwyl de machi nist lste kl. v. c. J. J. Knotter en die der 3de kl. J. Z. Riscli met dienzelfden datum worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Gier. Die schepen komen in de 2de helft van Juni in dienst tot het doen van eenen oefeningstocht in de Zuiderzee met de adelborsten van het oudste studiejaar. De machinist lste kl. S. Bakker en de machinist 3de kl. A. Van den Berg worden geplaatst op de stoomkanonneerboot Havik. De machinist lste kl. L. A. Van Poelvoorde wordt met 21 dezer bij de conservatie te Hellevoetsluis geplaatst. De machinist lste kl. van conservatie C. A. v. d. Steen wordt van Hellevoetslnis naar Amsterdam en de machinist lste kl. J. Oost Lievense, van Hellevoetsluis naar Vlissingen overgeplaatst. De machinist 2de kl. G. W. P. Van der Klugt wordt met 1 dezer by de conservatie te Hellevoetsluis geplaatst, ter vervanging van den machinist lste kl. J. B. Van Heyst, die op het lichtschip Terschellingerbank wordt geplaatst. Aan den oppasser bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier G. de Boer is de bronzeD medaille uitgereikt voor 12jarigen dienst. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 324 stapels kleineKaas Af 27.Middelb. k f per50 kilogi 2048 kilogr. Boter: laagste prys f 1.05, hoogste f 1.15 por ki'. 394 Runderen; matig prijshoudend. 28 Paarden. 352 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 136 nuchtere f 5 a 18 per stuk, stug. 121 vette Varkens, f 0.38 a 0.48 per pond, vlug. 96 magere f 13 a 24 per stuk, stug. 288 Biggen, f5.a 9.per stuk, stug. 3345 Schapen en Lammeren; Lammeren pryshoudend, Overhouders en vette kooger in prijs, handel vlug. Kip-Eieren f 3.a 3.50, Eend-Eieren f 3.25 per 100. Marlittoerlolitoii. TEXEL, 31 Mei. Ter Lammerenmarkt waren heden aange- 1 bracht 1800 stuks. De handel ging vlug en geen enkel dier bleef onverkocht. De prijzen liepen van f 7.tot f 11.25 per stuk. i Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de vol- gende pryzenKoeboter 50 a 60 cents, Kip-eieren f 3.a 3.50 j en Eend-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Hooi f 20 per 500 j kilogram. Koehuiden 37 cents per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9, Schapenhuiden f 2 a 3 en Lamshuidcn f 1.75 a 2.per stuk. ALKMAAR, 31 Mei. Koeien f a 507 vette Kalveren f 30 a 125, 21 nuchtere dito f 5 a 17, 157 Schapen i 20.a 30, 40 magere Varkens f 14 a 20, alles per stuk99 vette Varkens, 36 a 48 c. per kilogram. HOORN, 29 Mei. Tarwe f 7 a 8, Gorst f 4.50 a 5.i Haver f 4.25 a 5.Witte Erwten f 10 a 12, Groene dito f 9 a 12, Grauwe dito f 13 a 19, Vale dito f 7 a 12, Bruine j Boonen f 9 a 14, alles per hectoliter. 5 Paarden, f 65 a 150; 24 Koeien, f 125 a 200; 490 Schapen, f 18 a 30; 270 Lammeren, f 6 a 12; 45 Kalveren, f 6 a 16 55 Varkens, f 12 a 24; 2 Zengen, f 35 a 40; 140 Biggen, j f 6 a 9; 30 Kippen, f 0.70 a 1.75, alles per stuk. 16500 Kip-eieren, f 2.75 a 3.en 4150 Eend-eieren, f 3 a 4 per 100 stuks. 2311 kop Boter, f 55 a 60 c. per kop. AMSTERDAM, 31 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd 603 Runderen, lste kw. 74, '2de kw. 68 en 3de kw. 62 c. per kilogramMelk- en Kalf koeien f 100 a 250, 70 nuchtere Kalveren f 7 a 10, Schapen en Lammeren f 32 a 6 per stuk, 11 vette Kalveren, 1 Graskalf; vette Varkens 36 a 42 c. per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- 1 kummer Jammen f 2.60 a 2.75, dito Franeker f 2.50 a 2.60, dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.80 a f 3.Pruisische Hamburgers f 3.a 3.20, Pruisische Roode f 1.60 a 2.alles per hectoliter. Aangevoerd 8 versche ladingen. MAURIK, 31 Mei. Tot hiertoe wordt in de Betuwe de Wol tegen de volgende prijzen verkocht: gewasschen Kleiwol f 0.70 a f 1.15 en Smeerwol 60 a 75 c. per kilogram. De aanvoer uit de geheele Betuwe naar de markt te Venendaal zal Dinsdag zeer groot zijn. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. correspondentie. S. vraagt of er ook middelen zullen worden aangewend om, op andere wijze dan door advertentiën, de kiezers voor te lichten tegen de a. s. verkiezing van leden der Tweede Kamer. Hy zou dit nuttig en noodig achten en vreest dat, by gemis van die voorlichting, schade kon worden toegebracht aan de liberale party. Bij allen eerbied, dien hij heeft voor de kerk en de kerkelyke zaken, moet hy opkomen tegen de heerschappy der kerkelyke drijvers op staatkundig gebied. Ook in ons kiesdistrict zal het wellicht niet ontbreken aan pogingen om de kerkelijke partyen krachtig te steunenlaten daarom allen, die de vaan van het liberalisme wenschen ontplooid te houden, niet minder krachtig optreden om hunne meerderheid te handhaven. Den 21»ten Mei trof mij een zware Na langdurig en smartelijk lijden overleed mijn geliefde Echtgenoot JAN Jb. KOK, in den ouderdom van 41 jaar, mij nalatende zes kinderen. Wed. JAN Jb. KOK—BRUIN. Burg (Texel). Algemeene kennisgeving. De Familie MACKAY bedankt voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als elders bij het over lijden van hunne moeder en behuwdmoeder, Mevr. de Wed. H. MACKAY, geb. CHAPPUYSI, ondervonden. Helder, 1 Juni 1886. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij onze 25jarige echtvereeniging, betuigen wij onzen oprechten dank. R. A. BAKKER. S. BAKKER—ZUNDERDORP. Terschelling, 26 Mei 1886. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Op ZONDAG 6 JUNI zal de godsdienstoefening te Wieringerwaard niet plaats hebben. Conversie 4% Staatsschuld. De ondergeteekende bericht, dat hij zich belast met het converteeren der obligatiën, certificaten en inschrijvingen 4 procents Nederlandsche schuld in 3£ percents nieuwe schuld. Indien aflossing gewenscht wordt, moet zulks van 115 Juni worden kenbaar gemaakt. Helder, 1 Juni 1886. P. GROEN. Makelaar in Effecten. Het fijne en extra-fijne vervaardigd in de Fabriek van I. Georg Kalb, Hanau a/M., hoofdzakelijk bestaande in: Oraadborstels, BLleêrsoti uiers Meutoellaorstels, Iloodsolaulors, Tandenborstels, Nagelsonulers, Hoofdborstols, Tapljtsonulers, enz. gemonteerd met Been, Ebben-, Rozen-, Beuken- en Palissanderhout, ia voor NIEUW EDIEP en OMSTREKEN uitsluitend verkrijgbaar in bet VERKOOPHUIS Ten einde abuizen te voorkomen, is ieder stuk van het gepatenteerde fabrieksstempel voorzien. JACQDES YAN ROSEHDAEL. Heeren Landbouwers te Anna Paulowna! Een ieder, die genegen is om mede op te richten een KAASFABRIEK in het Westdeel, wordt verzocht aanstaanden Zaterdag 5 Juni, des avonds te 7 uur, te komen in de Vla»- en Korenbeurs. Anna Paulowna, Juni 1886. EENIGE DEELNEMERS. Berloht uit O 0 »-s c Windrichting 1 en kracht. 30 12 wzw. 0.1 k. 31 12 □oto. 5 1 8 o. 3. 1 12 o. 1.8 Barometer mM. Thermometer Toe C. .Sf-s stand V O van ae Stand. Afw. °- zee. 13.8 -0.8 0.74'stü. 14.5 -0.3 0.82 Golvend 14.7 t 1-7 0.81 Slechtw. 18.5 t 3.6 0.77 0 Weêrsgesteldheid: 30 Mei 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 31 Mei 12 u. Lichtbewolkt, goedweer. 1 Juni 8 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. lJuni 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Mei 15° 44' 3*. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 31 Meien 2 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kust. BurserlJJ^e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Java, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. C. Hoftman, is in deu namiddag van 30 Mei jl. te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. instructiescbip Nautilus, onder bevel van den kapt. ter zee C. A. Le Bron de Vexela, is in den voormiddag van 31 Mei jl. te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de Garnizoens-Voedingscommissie is heden aanbe steed: de levering van aardappelen, van af den 15 Juni tot den 1 November a. s. Inschry vers. Woonpl. Gewicht per HL. Prys per HL. 1* Luid inga. Helder. 68 2.98 2. Postma. 68 1.85 3. De Haas. 68 1.98 Aan het op den 2den Pinksterdag alhier te houden Gymnastiekfeest zullen de navolgende Turnvereenigingen deel- I nemen: «Kracht en Vlugheid" van Alkmaar, «Uitspanning door Inspanning" en «Oefening" van Hoorn, «Uofening kweekt Kunst," I «Pro Patria" en «Uitspanning door Inspanning" van Helder, I «Lycurgus" van Schagen en «Sparta" van Winkel. Tot lid van het Bestuur der in de vorige maand opgerichte Maatschappy voor de Nederlandsche Visscherij is benoemd de heer mr. D. P. H. Aberson, alhier. Het lyk, dat jl. Zaterdag alhier werd opgevischt, is heden morgen op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld, 't Is gebleken, dat de overledene W. geheeten en vroeger alhier woonachtig was. De familie was naar hier overgekomen, om de begrafenis by te wonen. Te Leiden heeft met goed gevolg litterarisch-mathematisch examen gedaan de heer A. Van Voorn veld, van hier. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat een landbouwer te Berkhout, nabij Hoorn, eene koe heeft, die gemiddeld dagelyks 42 kan melk geeft. Het beest wordt driemaal daags gemolken. Te Groningen promoveerde gisteren de heer W. C. Loman tot doctor in de rechtwetenschap met een academisch proefschrift, getiteld: «Opmerkingen over de leggers der wegen." Ontvangen: eene ruime keuze Amerlkaansche en Dultsche Graszeisen, die op proef worden verkocht en geleverd, alsmede Fabriekzeisen, die een weinig beslagen zijn, voor 1.50; Aambeelden en Ramers, Zeissteenen en Strijkers, lange en korte Zeiskolven, Dooi harken en Vorken. Machine-olie, Heinlugscharen, Schapen- scharen, Zichten en Sikkels (bijgenaamd Snikken) tegen lage prijzen. Smeden en wederverkoopers rabat. Doeren en Bouwgereedschap, Stremsel en Kleursel (Kerbet) per kruikje 50 cents, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar bij het maken van boter en kaas. N.B. Prachtige Kinderwagens, voor weinig geld k contant. Amerlkaansche Bulrlngen. De Liberale Kicsvereenlging ..EENSGEZINDHEID" heeft in hare vergadering van 27 Mei jl. tot hare kandidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld de aftredende leden: en Namens de Kiesvereeniging «Eensgezindheid," H. W. HOLSMULLER, Voorzitter. J. H. AVIS, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3