algemeene stemmen als commissaris herkozen. De toestand der Maatschappij laat de plaatsing der nieuwe gezinnen niet toe. Men deelt mede, dat bij den Raad van State aan- hangig is een voorstel tot verhooging van het tarief der binnenlandsche telegrammen. Het zou nl. worden bepaald op 3 cent per 2 woorden, met een grondtaks van 10 cent en een minimum van 25 cent. Voor dagblad-telegrammen zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts één cent per woord worden berekend. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: „Voor den heer P. Maas, die voor deze betrekking had bedankt, is gisteren door hoofd-ingelanden van de 30 Gemeenschappelijke Polders tot heemraad gekozen de heer Tijs Mz. Zïym." „Eene weduwvrouw, nabij het dorp De Koog woonachtig, sinds eenige dagen ongesteld, heeft de vorige nacht hare woning, waarin zij alleen met hare jeugdige kinderen was, verlaten, en is gisteren morgen in de nabijheid dier woning levenloos in eene waterkolk gevonden." f Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer: „Heden heeft de derde groote lammerenverzending van hier plaats gehad. In het geheel zijn 4482 lammeren uitgevoerd. De meeste lammeren waren bestemd voor de Leidsche markten, waarheen heden twee veebooten, benevens zeven tjalken, door twee sleepbooten getrokken, zijn afge varen. Er zijn nu reeds ruim 15000 lammeren verscheept." Jl. Maandag werd de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Maatschappij De Atlas, Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam. Uit het verslag van den directeur bleek, dat, ondanks de groote bezwaren om in den tegenwoordigen tijd orders te verkrijgen, de omzet in het afgeloopen boekjaar ver meerderd is, en vrij belangrijke werken zijn uitgevoerd. De fïnanciëele toestand was niet verbeterd door de onge kend lage prijzen, te wijten aan eene tot het uiterst gedreven concurrentie. Het saldoverlies vermeerderde met ruim f 9000, zoodat het totaal verlies thans bedraagt f 59,414.48waardoor meer dan het in de statuten bepaalde bedrag van het aan- deelen-kapitaal verloren ging en de aandeelhouders moesten beslissen of al of niet zou worden doorgewerkt. Met algemeene stemmen werd het besluit genomen om te blijven doorwerken, in acht genomen de bemoedigende uitzichten, welke het begin van het ingetreden jaar aanbood. Als commissaris werd de heer A. Van Lennep herkozen. Het Vaderland verneemt, dat het dividend der Stoom vaartmaatschappij Zeeland over 1885 6 pCt. zal bedragen, evenals over 1884. De grasvlakte achter het Rijksmuseum te Amsterdam wordt door de Vereeniging Olvmpia langzamerhand in een waar paradijs voor liefhebbers van gymnastiek en spelen in de open lucht herschapen. Men vindt er reeds één groot cricketveld voor matches, zeven velden waarop verschillende cricketclubs zich oefenen, twee kaatsbanen met loodsjes, terwijl een groot croquetveld, een inrichting voor gymnastiek en een frissche kolfbaan, naar men zich vleit, mede spoedig in gereedheid zullen komen. Ook over een wielrijdersbaan wordt gedacht. Het paviljoen der stad Amsterdam, een overblijfsel van de koloniale tentoonstelling, is door de stad kosteloos aan Olympia afgestaan en wordt voor woning van den opzichter, alsmede voor bergplaats ingericht. Te s' Hage is het bericht ontvangen, dat de heer W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad aldaar, op zijne terugreis van Konstantinopel naar het vaderland is overleden. De eerste nieuwe Hollandsche haring is jl. Maandag reeds aangekomen en rondgezonden. Jl. Maandag morgen passeerde iemand Uithuizen met twee achter elkander gestoken wagens vol pakstroo. Eenige kinderen namen plaats op den disselboom van den tweeden wagen, met het treurig gevolg, dat een jongen van bijna acht jaar onder den wagen geraakte, zonder dat de voerman iets kon merken. Een enkele gil en een paar stuiptrek kingen en de jongen was dood. De knecht van den landbouwer L. te Lent maakte jl. Zondag gebruik van de gelegenheid, dat deze naar de kerk was, om diens bij hem inwonende zuster opnieuw met huwelijksaanzoeken lastig te vallen. Bij hare weigering zou hij haar gewelddadig zijn aangevallen en haar op den grond geworpen hebben. Toen hij na eene hevige worste ling, waarbij hij haar een doek in den mond moet hebben gestopt, zich verwijderd had en eenige oogenblikken later, misschien met nog erger bedoelingen, terugkwam, vond hij de deur gesloten, waarop hij op de vlucht ging. Des namiddags werd hij door de politie te Huissen gearresteerd. De mishandelde moet in zorgwekkenden toestand verkeeren, hoewel haar leven niet in gevaar schijnt. schooner en frisscher. Ik wensch u toe, dat de rozen van vrede en geluk hier voor u allen mogen ontluiken! Kunnen wij, mijne moeder en ik, daartoe iets bijdragen, dan doen wij dit zeker en van ganscher harte!" Beurtelings klonk hij met ons. Toen hij bij Charlotte kwam, plooide ze haar kleine, volle lippen weer tot een zachten glim lach; maar hij scheen dit niet op te merken. Mevrouw Roden had grootmama's handen gegrepen en betuigde met tranen in de oogen, dat ze alles, alles zou doen wat ze kon, om ons het verblijf te Rotenberg zoo aangenaam mogelijk te maken. „Zijt ge in de residentie bekend vroeg Charlotte op eens aan den jongen man. Het was het eerste woord, dat zij sprak, en onwillekeurig zag de oude dame verrast op bij de heldere, welluidende stem, die haar oor trof. „Ik heb daar mijn dienstjaar doorgebracht," antwoordde hij. „By welk regiment?" hernam zy. „By het Xde garde-regiment." „Dus by dat van Johan!" riep Charlotte verheugd. „Ja, ik ken uw broeder," stemde hij toe, terwijl hij een zijde- lingschen blik naar grootmama wierp, als vreesde hij in haar bijzijn dat onderwerp aan te roeren. „Dan was hij zeker uw chef, en waart gij bij zijne compagnie ingedeeld vroeg Charlotte verder, met haar kleinen zilveren lepel spelende. „Dat's te zeggen hij was juist vaandrig geworden," ant woordde hij glimlachend. „Johan heeft ons veel verdriet aangedaan," mengde grootmama zich nu plotseling in het gesprek. „Hij heeft het vermogen van zijne zusters doorgebracht en den dood van zijn vader heeft hij op zijn geweten. Mijn zoon had hem op een Lloydboot te Bremen gebracht en kwam toen ziek van aandoening en droef heid terug. Den volgenden dag maakte een beroerte een eind aan zijn leven." (Wordt vervolgd.) Naar aanleiding der denkbeelden, in het U. D. ont wikkeld, om een nationalen feestdag in bet aanzijn te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina vooral de aandacht gevestigd werd, zijn te Utrecht een paar vergaderingen van belangstellenden gehouden. In eene jl. Dinsdeg gehouden bijeenkomst is nu besloten, maatregelen te beramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bijzondere redenen is evenwel daartoe niet de Prinsessedag gekozen. Aanvankelijk is bepaald, dat men trachten zal, den aan staanden 70sten verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Eene commissie is benoemd om het tot nu toe besprokene nader in over- weging te nemen en voorstellen te ontwerpen, en die aan het oordeel van eene in September te houden vergadering te onderwerpen. Men schrijft uit Deventer: „De hooioogst zal dit jaar buitengewoon groot zijn. Daarbij verwacht men hooi van eene zeldzaam uitmuntende kwaliteit. De voor-uitzichten voor de veehouders worden hierdoor beter. Zij zijn tegen den winter dan niet genood zaakt om hun vee tot spotprijzen te verkoopen. Hoewel de veehandel nog zeer flauw is en de prijzen laag blijven, verwacht men hierin toch spoedig eenige verbetering, wijl het buitenland als kooper optreedt en er eenige hoop bestaat, dat de tijd weldra zal komen, dat de invoer van Engeland geheel onbelemmerd zal plaats kunnen hebben, op grond dat er sedert lang geen besmettelijke veeziekten meer heerschen en de Nederlandsche Regeering al het mogelijke gedaan heeft om de longziekte uit te roeien, terwijl het van haar te verwachten is, dat zij daaraan hare beste zorgen zal blijven wijden." Eene dienstbode te Leiden, die rekeningen zou gaan betalen, maar intusschen eerst een kijkje ging nemen in het wassenbeeldenspel, moet eene som van ruim f 200 uit haar zak zijn ontfutseld. Toen zij dit ontdekte, werden eenige der nog in de tent aanwezige personen gevisiteerd, maar zonder gunstig resultaat. Het geld met de rekeningen incluis was spoorloos verdwenen. Of de tegenwoordige bezitter misschien zelf de reke ningen voor de meid is of zal gaan betalen, is ook niet bekend. Men leest nu en dan in de couranten, dat de met zoetemelk gemeste kalveren goedkooper zijn dan in jaren het geval was. Brengen nu de slagers den verkoopprijs wel in evenredigheid met den inkoopsprijs? Te Leeuwarden heeft men de statuten vastgesteld van.... „De Friesche IJsbond;" dat doet een mensch goed met die warmte! Naar aanleiding van het vinden van een vogelnestje aan een ijzeren spoorwegbrug, meldt men uit Ruurloo het volgende „Aan het station alhier is een Engelsche wissel om de rails van stand te doen veranderen, voor de verschillende treinen en trams. Dagelijks worden daar 80 k 100 treinen gerangeerd. Onder dien wissel op den grond liggen houten blokken op zekere afstanden, en onder het ijzer van den wissel, tnsschen die blokken, heeft een kwikstaartje haar nest gebouwd en, niettegenstaande al het geraas der passerende treinen, 6 eitjes daarin gelegd. Het spoorweg personeel werd door het herhaald heen en weer vliegen van den vogel daarop opmerkzaam gemaakt. Rust en kalmte schijnen dus geen onmisbare voorwaarden te zijn voor het bouwen van een nest en het leggen van eieren." Uit Oldenburg wordt bericht, dat de vooruitzichten op een goeden oogst zeer goed zijn. De vruchtboomen bloeien zeer zeldzaam schoon. Het vee baadt zich in het welige gras. Het gevolg daarvan is, dat de prijzen van koeien en paarden stijgen. De haver is zeer goed opgekomen, en de hoofdvrucht, de rogge, staat thans op de meeste plaatsen uitmuntend. Alleen op den lichten zandgrond staat die niet goed. Bij meting is gebleken, dat in de laatste dagen roggehalmen in 3 maal 24 uur tot 12 duim toe zijn gegroeid. In Engeland en in Londen vooral ziet men niet zelden rondtrekkende straatpredikers op kruiswegen en markten hun gehoor en toehoorders aan kwakzalvers en kunsten makers betwisten. Hun geloofsvormen zijn ruw en forsch, maar een sprank van geest en gevatheid schittert vaak door die ruwe vormen heen. Onlangs, onder de preek van een dezer methodistische predikers, kwam een dikke snaak, met een vuilgelen doek om het gezicht, stompend en duwend door de menigte dringen, en plaatste zich vlak voor den stoel, waarop de spreker stond, om hem toe te voegen: „Houd op met „je schijnheilig geleuter; wat praat je van mijn ziel en „van God? Je bent een oud wijf, dat aan spoken gelooft; „ik geloof alleen, wat ik zie; heb je ooit God gezien?" „Neen," antwoordde de preêker koeltjes. „Maar laat mij „u ook iels vragen. Waarom draagt gij vandaag zooveel „doeken om uw wangen? Waarom hebt gij uw gezicht „zoo ingebakerd?" „Ik Heb kiespijn," bromde de sociaal-democraat. „Wat" hervatte de preêker „gelooft gij aan pijn? „Wel, mijn waarde, de pijn bestaat niet; hebt gij pijn ooit „gezien, ooit geroken, ooit gehoord? Van dat spook zijt „gij ook al weer verlost. Mijn waarde, doe dien doek „maar af, die u lang niet mooi staat." G. Sparks. Bulten 1 And. Gisteren is te Brussel uitspraak gedaan in de zaak van het Kamerlid Van der Smissen, die gelijk men weet den 9 April 11. zijne vrouw met revolverschoten vermoordde. Hij is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag zonder voorbedachten rade en veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Tengevolge van depêches uit Athene en van nadere ophelderingen door Condouviotis, beschouwt de Porte het Grieksch-Turksche geschil als geëindigd. Uit Weenen wordt gemeld, dat de circulaire van den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin de genomen maatregelen tot ontwapening worden opgesomd, kan worden beschouwd als eene indirecte kennisgeving van de ontwapening, hetgeen voor de mogendheden aanleiding zou kunnen zijn tot op heffing der blokkade. Naar men uit Rome van jl. Maandag avond tele grafeert nam de uitbarsting van den Etna verschrikkelijk toe. Nicolosi was geheel door de inwoners verlaten en de toegangen door troepen afgezet. De lavastroom was zeer sterk en had eene snelheid van 10 meters in het uur. De aschregen duurde voort. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 1 Juni 1886. Tegenwoordig alle leden. Na de opening der zitting werd door het nieuwbenoemde Raadslid, den heer J. Zeeman, ingevolge het voorgeschrevene in art. 83 der Grondwet en art. 39 al. 1 der Gemeentewet, den eed in handen van den Voorzitter afgelegd. Warme handdrukken werden hierna gewisseld, en als uit één mond den wensch geuit, dat men in den heer Zeeman een kampioen zou vinden voor de belangen der gemeente. Na lezing en goedkeuring der notulen, vraagt de Voorzitter aan den Raad, B. en W. te machtigen tot verhuring van het gemeenteland, in de vorige vergadering behandeld. Met alge meene stemmen wordt deze machtiging verleend. De posten van af- en overschrijving, dienst 1885, groot f 255.99, en die van onvoorziene uitgaven, groot f 418.74$, op welke laatste voorkomen eene pensioneering van Zipp, ad f 52, en eene gratificatie voor den jachtopziener Visser, ad f 27, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Best. voor mevrouw de wed. Wigersma, te 't Zand, een geneeskundige heeft gevraagd, om ten hare behoeve een jaar lang de praktijk van haar over leden echtgenoot waar te nemen, na welk tijdvak hij die als de zijne kon beschouwen. En daar de termijn, voor het inzenden van stukken, heden is verstreken, en niemand zich heeft aan gemeld, moet, meent hij, een gewone oproeping voor een genees kundige plaats hebben, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vervolgens deelt hij mede, dat hy een conferentie heeft gehad met den Commissaris des Konings en den Burgemeester van Petten, ter bespreking van een nieuw contract met de gemeente Petten, betreffende de aldaar uil de Zype schoolgaande kinderen, en waarin men overeengekomen is, dat de Zijpe aan Petten jaarlijks f 300 zal geven, onder bijvoeging der voorwaarden van driemaandelijksche opzegging wederzijds. Van deze mondelinge overeenkomst wachtte hij het door den heer Eriks op te maken concept binnen eenige dagen in. Hiermede was de agenda afgewerkt en volgde de gewone rondvraag, waarbij de heer Paarlberg het woord vroeg, om zyn leedwezen uit te drukken over de voortdurende hooge tractementen der (hulp)onderwyzers en onderwijzeressen dezer gemeente. Hy gaf als zijn verlangen te kennen, dat hierin ten voordeele der gemeente verandering gebracht worde. Het ging, meende hy, niet aan, in tijden van algemeene slapte, die zoo hoog te laten. Als de tijden verloopen, moeten de bakens verzet worden, enz. De Voorzitter deed den heer Paarlberg opmerken, dat, al was dit ook het verlangen van den Raad (hoewel het zijn verlangen niet zou zijn), Gedeputeerde Staten zulk een besluit nooit zouden goedkeuren. Hij vroeg echter toch den heer Paarlberg, hoe laag hij de tractementen gesteld zou willen zien, en of hy ook nog rekening zou willen houden met hoofdacte als anderszins? Met of zonder hoofdacte, met of zonder een langdurig verblyf in de gemeente, deed de heer P. het voorstel om, te beginnen met 1 Januari 1887, de tractementen van het hulppersoneel te ver lagen tot op f 500, en hoewel het waarschijnlijk zou zyn, dat Gedeputeerde Staten een dergelyk besluit niet zouden goedkeuren, achtte hij het toch wenschelijk, een dusdanig besluit aan hunne goedkeuring te onderwerpen, terwijl men by niet-goedkeuring nog in hooger beroep zou kunnen komen. De hecren Kaan, De Wit, Biersteker, Schuit en Francis achtten met den heer P. verlaging wenschelijk, doch vonden de opmerking van den Voorzitter te gegrond om het voorstel te steunen. Waardig, doch met een gevoel van verontwaardiging, kwam de heer Zijp, als kampioen voor de belangen van het onderwys en den onderwijzer, op tegen het voorstel van den heer Paarl berg. Wilt gij, zoo vroeg hy hem, met den teruggang in zaken in het algemeen, enkele personen treffen en afbreuk doen aan de zaak onzer kinderen? Stel u eens in de plaats van den onder wijzer, en liefst in die van een gehuwden, zoudt ge het dan niet hard vinden, f 150 of f 200 als tol te moeten betalen aan de beerschende malaise? Om deze en andere redenen, zoo ging de heer Zijp voort, zal ik mij ten allen tyde tegen een dergelijk voorstel met kracht verzetten Het voorstel kwam in stemming en werd met 10 stemmen tegen 1 stem verworpen. In verband met de invoering van het Wetboek van Strafrecht, met November e. k., achtte de heer Nobel het wenschelyk, even- tuëele wyziging in de politie-verordening, zoo mogelyk met een memorie van toelichting, 14 dagen ter visie te leggen, opdat hy en zyne medeleden van den Raad daarmede volkomen op de hoogte kunnen zijn, alvorens zulks in behandeling komt. De Voorzitter beloofde, hieraan zoo mogelijk'te zullen voldoen. Op eene vraag van den heer Biersteker, hoeveel kinderen er te Sint-Maartensbrug school gaan uit de wyk Burgerbrug, ant woordde de heer Zeeman van 12. De heer Biersteker had gehoopt, dat dit getal, met het oog op de nog weinig beschikbare ruimte te Burgerbrug, kleiner zou zijn, daar de school dit getal niet meer kon bevatten. De heer Schuit achtte in deze grensscheiding noodig, daar anders de eene school wordt bevolkt met kinderen die tot eene andere behooren. Nadat de heer Biersteker hierop had geantwoord, dat het Dag. Best. in de volgende week de gemeente rondgaat en dan het een en ander niet onopgemerkt zal laten voorbijgaan, sloot de Voor zitter de zitting. Een verslaggever kan niet ontkennen, dat dit mannelijk woord hem goed deed. Ingezonden. Door twee der leerlingen van de Inrichting voor M. U. L. Onderwijs hier ter plaatse, de jongelingen H. J. A. van Voorn- veld en A.Motzelaar, werd aan het litterarisch-mathematisch examen, ter toelating aan het Hooger Onderwys, deelgenomen. Beiden zyn geslaagd en zelfs betuigde de Commissie aan beiden hare bijzondere tevredenheid over de geleverde blijken van bekwaam heid in de vakken, waarover het examen liep. Deze gunstige uitslag strekt tot eer van den Directeur en van de Onderwijzers der genoemde School en beveelt die Inrichting van Onderwijs by ouders en voogden ten zeerste aan. Was men vroeger alhier dikwijls gezind, ja genoodzaakt, zyne jongens ter hunner voor bereiding voor wetenschappelijke betrekkingen naar elders ter school te zenden, thans bestaat daarvoor geen aanleiding meer. De jongelieden, die ten vorigen jare en nu zyn geslaagd, zyn sprekende voorbeelden, dat de goede naam, waarin onze plaatse lijke Inrichting voor M. U. L. Onderwijs zich ten tyde van wijlen den heer Blok mocht verheugen, opnieuw is gevestigd. M. Benoemingen, enz. Dr. C. H. Van Rhijn, predikant te Gouda, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom, de oud-Christelijke letterkunde en de geschiedenis der leerstellingen van het Christendom. Aan den heer J. Rozendaal, burgemeester van Zwaag, is verlof verleend om te Hoorn te wonen. Tot gemeente-ontvanger te Hattem is benoemd de heer L. De Pater, thans in gelijke betrekking te Winkel. De luit. ter zee 1ste kl. L. Haremaker wordt, onder eervolle ontheffing van de door hem waargenomen betrekking van officier instructeur bij het ^oninklyk Instituut voor de Marine alhier, met 1 Juli a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste ld. H. Van den Pauvert.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2