n Naar de Amstprd. Crt. van goederhand verneemt, zou de invoer van Nederlandsch vee in Engeland binnen kort weêr worden toegestaan; zeer zeker zal de door de Nederlandsche Regeering uitgegeven Memorie omtrent de veeziekte hier te lande tot dien voorgenomen maatregel veel hebben bijgedragen. Door de heeren C. Bosman en mr. A. P. De Lange, te Alkmaar, gesteund door een viertal Amsterdamsche financiers, is aan de gemeente Berkhout, waar de weg zeer smal is en dus de meeste moeielijkheden aanbiedt, concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Alk maar naar Hoorn. Te Avenhorn is een liberale kiesvereeniging opgericht, met aanvankelijk 37 leden. De Hooge Raad heeft jl. Dinsdag het cassatie-beroep van mevrouw Bulkley en van Kloppers verworpen. Jl. Zondag middag had te Renkum een treffend ongeluk plaats. De heer S., leerling aan de Rijks-land bouwschool te Wageningen, die vóór eenige dagen bij den wielerwedstrijd van Wageningen naar Driebergen den eersten prijs won, deed per velocipède een uitstapje naar Renkum en had, vermoedelijk door te hard rijden, toen hij de stoomtram voorbijreed het ongeluk van zijn voertuig te storten. Met een wond boven zijn rechteroog, waaruit het bloed vloeide, en bewusteloos werd de heer S. opge nomen en ter verpleging naar zijne woning te Wageningen vervoerd. Jl. Zaterdag is in de fabriek van de heeren Merkel- bach van Enkhuizen Co. te Breda het beeld gegoten van Hugo De Groot, dat te Delft zal worden geplaatst. Het beeld heeft een hoogte van 3.5 meter en stelt den geleerde voor in staande houding, blootshoofd en gekleed in de professorale toga. De linkervoet staat eenigszins vooruit. In de linkerhand bevindt zich een foliant en in de rechter een pen. De houding is een rustige en in over eenstemming met den ernst van hem, die door het beeld wordt weergegeven. Het gieten is met goed gevolg volbracht. Lord Strashmawn, een voshengst, 5 jaar oud, die een paar weken geleden, door Archer bereden, te Epsom de Chipstead Selling handicap won, is voor rekening van luitenant Metelerkamp voor f 4600 (390 guinjes) aange kocht. Het nieuwe renpaard zal aan de wedloopen te Amsterdam heden deelnemen. Een der oudste, zoo niet de oudste, Europeesche dame, die 18 jaren in Oost-Indië doorbracht, heeft haar 87ste jaar bereikt. Als echtgenoote van den ritmeester De Lange van het Indisch leger, woonde zij den oorlog op Java, welke onder generaal Michiels, vóór de omwenteling van België (1830), gevoerd werd, bij, en bevond zich dikwijls in zeer gevaarlijke omstandigheden. Haar echtgenoot onder scheidde zich roemrijk in dien veldtocht en werd beloond met het kruis der Willemsorde en andere eereteekenen. De oude maar nog krasse weduwe van den dapperen ritmeester, die zijn vaderland groote diensten bewezen heeft, leeft gerust te Weert (provincie Limburg). Een nieuw „veiligheidstuig,* om het op hol slaan van paarden te voorkomen, is ui'gevonden door den heer Eugène Diaz, te Parijs. In tegenstelling met andere tuigen van dien aard, welke op den kop van de paarden werkten, werkt dit op het kruis en de beenen van het dier. Zoodra het paard op hol gaat kan de bestuurder, door een enkele beweging van de teugels, bewerken dat de „broek" over de achterbeenen van het paard valt, waardoor het in zijn bewegingen belemmerd, en bijna onmiddelijk tot staan gebracht wordt. Bij proefnemingen voldeed het veiligheids- tuig zeer goed. Uitslag van de op jl. Dinsdag gehouden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het boofdkiesdistrict Alkmaar bedraagt 4244. De opkomst der kiezers was op Dinsdag 15 dezer in de navolgende gemeenten als volgt: Aantal Aan de stemming Gemeenten. kiezers. deelgenomen. Alkmaar783 666 Helder587 397 Haringkarspel152122 Oude-Niedorp6159 Broek op Langedijk8272 Zuidscharwoude4444 Oudkarspel124111 Oterleek6449 Heerhugowaard158129 Barsingerhorn120102 Zijpe277 176 Winkel9390 Wieringerwaard 7662 Nieuwe-Niedorp8674 Anna Paulowna7861 Schagen185141 Bergen9286 Schoorl8369 Egmond aan zee4631 Egmond binnen6545 Akersloot10483 Castricum10090 Aan deze opgaaf ontbreken nog de cyfers van Texel en de overige eilanden. De stembussen van die gemeenten moesten, toen deze lyst werd opgemaakt, nog inkomen. Hoorn: Gekozen: mr. W. K. Baron Van Dedem en mr. D. Visser Van Hazerswoude (beiden lib.). Amsterdam. Gekozen: Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, mr. W. H. De Beaufort, J. T. Cremer, mr. J. G. Gleichman, A. Gildemeester, mr. H. J. Kist en mr. A. F. K. Hartogh (allen lib.). Groningen. Gekozen: mr. S. Van Houten (lib.). Zuidhorn. Herstemming tusschen mr. E. J. J. B. Cremers (lib,) en mr. U. H. Huber (anti-rev.). Winschoten. Gekozen: mr. H. Goeman Borgesius en mr. J. W. J. Baron De Vos van Steen wijk (beiden lib.). Assen. GekozenW. A. Baron Van der Feltz en mr. H. Smeenge (beiden lib.). Steenwijk. Gekozen: J. R. Meesters (lib.). Almelo. Gekozenmr. J. R. Corver Hooft (cons.) en J. Van Alphen (anti-rev.). Nijmegen. Gekozen: Gen. A. E. Reuther en mr. M. J. C. M. Kolkman (beiden Kath.). Amersfoort. Gekozenmr. AS. Baron Mackay en mr. F. W. C. P. Graaf Van Bylandt (beiden anti-rev.). Hilversum. Gekozenmr. Th. P. Baron Mackay (anti-rev.). Haailemmermeer. Herstemming tusschen mr. F. J. M. A. Reekers (Kath.) en H. F. Bultman (lib.). Delft. GekozenJ. C. Fabius (anti-rev.) en mr. A. H. M. Van Berckel (Kath.). Briefe. Gekozen: tor. G. J. Goekoop (lib.). Gravenhage. Gekozen: mr. H. M. A. Barou Van der Goes van Dirxland en mr. L. G. Greeve (beiden lib.). Dordrecht. Gekozen: mr. G. M. Van der Linden en mr. J. B. Van Osenbruggen (beiden lib.). Zevenbergen. Gekozen: mr. A. P. C. Baron Van derBorch van Verwolde (anti-rev.). Tilburg. Gekozenmr. B. M. Bahlman en F. H. Borrct (beiden Kath.). Eindhoven. Gekozen: mr. A. J. H. Van Baar en P. J. F. Vermeulen (beiden Kath.). Maastricht. GekozenJhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek en L. F. H. C. Ruland (beiden Kath.). Boxmeer. Gekozen: mr. J. M. L. H. Clercx en mr. J. H. L. HafFmans (beiden Kath.). 's Hertogenbosch. GekozenP. G. J. Van der Schriek en mr. A. F. Vos de Wael (beiden Kath.). Arnhem. GekozenW. Rooseboom en W. Van der Sleyden (beiden lib.). Ro'terdam. Gekozen: mr. J. Van Gennep, R. P. Mees R.Az., W. A. Viruly Verbruggo en mr. H. C. Verniers van der Loeff (allen lib.). leeuwarden. Gekozen: F. Lieftinck en dr. J. Zaayer (bei den lib.). Appingadam. Gekozen: mr. D. De Ruiter Zijlker en J. Schepel (beiden lib.). Derenter. Gekozen: mr. P. Blussé van Oud-Alblas en mr. A. Van Delden (beiden lib.). Tiel: Gekozen: Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland en F. W. J. Van Aylva Baron Van Pallandt (beiden anti-rev.). Utrecht. Gekozen: J. E. N. Baron Schimmelpcnninck van der Oye en mr. JE. Baron Mackay (beiden anti-rev.). Zutfen. Gekozen: mr. S. M. De Ranitz en J. Willink (beiden lib.). Gouda; Gekozen: mr. U. H. Huber en Jhr. mr. K. A. Godin De Beaufort (beiden anti-rev.). Leiden. Herstemming tusschen de heeren mr. H. Graaf van Limburg Slirum (lib.), mr. J. P. Smeele (Kath.), J. Rinkes Borger (lib.) en O. Baron van Wassenaer van Catwijck (anti-rev.). Gorinchem. Gekozen: H. Seret en mr. B. J. L. Baron De Geer Van Jutphaas (beiden anti-rev.). Breda. Gekozendr. H. J. A. M. Schacpman en mr. J. J. W. Van den Biesen (beiden Kath.). Roermond: Gekozen: mr. J. Lambrechts en mr. H. J. Brouwers (beiden Kath.). Sneek. Gekozen: A. Buma, mr. S. Wybengaen B.H. Heldt (alle drie lib.). Haarlem. GekozenW. De Meijier en mr. A. J. W. Farn- combe Sanders (beiden lib.). Zicolle. GekozenA. Baron van Dedem en Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck (beiden anti-rev.). Naar aanleiding van den uitslag, uit bovenstaande opgaaf op te maken, hebben de liberalen alle reden om tevreden te zijn. Men kan er van verzekerd zyn, dat de Kamer van het doode punt is afgebracht. Per telegraaf: Hoofdkiesdistrict Alkmaar. Uitgebracht 3285 stemmen. Gekozen de heeren W. VAN DER KAAY met 1938 en J. L. DE BRUYN KOPS met 1898 stemmen. De heer Jhr. C. Hartsen bekwam 1361 en de heer H. W. Van Marle 1321 stemmen. De uitslag van Dokkum, Middelburg, Goes en Zierikzee is by het ter perse gaan van onze courant nog niet bekend. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 16 Juni 1886. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de Dotnlen der vorige zitting, mcdedeeling gedaan van drie missives van lieeren Gedeputeerde Staten dezer proviucic, waarbij goedgekeurd werden teruggezonden do Raadsbesluiten tot vaststelling op f 600 ^heden f 700) der jaarwedden van voortaan te benoemen ouderwijzers eu onderwijzeressen aan de gemeenteschool, tot af- eu overschrijving betrekkelijk den dienst 1885, en tot kwijtiug uit de ]>osten voor ouvoorziene uitgaven van de dieusteu 1885 en 18S6. Aaugenomeu voor kennisgeving. Aan de orde was daarua de benoeming >an eeu onderwijzer met acte voor de Fransche taal. Op de daarvoor den Raad overgelegde voordracht waren geplaatst de heerenC. H. Otter van Amersfoort, Job. Hoogkamer van Stads kanaal en R. J. Kuiper van Bellingwolde, waarvan eerstgenoemde werd benoemd. Voorlezing geschiedde vervolgens van eene. naar aanleiding van het deswege in de vorige vergadering bepaalde, door den gemeente-opzichter opgemaakte begrooting van kosten, ad f 294.20, betrekkelijk het beschoeien en bestraten van een gedeelte van deu berm van den weg langs de vaart aan de Laan, om, teu gerieve van de schipperij, te dienen tot los- en laadplaats. De Rand bleek echter het maken van die kosteu, gelet op de mindere noodzakelijkheid vau het werk, niet geraden te achten; met algemeene stemmen werd besloteu de beschoeiing, enz. achterwege te laten. Bij evengenoemde begrooting was door den gemeente-opzichter een tweede gevoegd van anderen aard, eu wel betrekkelijk het maken van een verhoogd voetpad langs de oostzijde van een gedeelte van den rijweg aau de Laan, waartoe zonden worden aangewend de halve oude klinkers, welke bij de vernieuwing der gemeentebestratiug overblijven; raming der kasten f 500. De Voorzitter deelde echter mede, dat de opzichter had verklaard, d8t, wanneer dit voetpad niet werd verhoogd, maar eenvoudig bestraat, de kosteu slechts p. m. f 180 zouden bedrageu, waartoe werd besloten. Bij de discussie bleek tevens, dBt de Raad niet ougeoeigd was, in vervolg van tijd, overal in de kom der gemeente, waar zulks noodig is, op gelyke wijze voetstraten aan te leggen. Na afhandeling di-r bestrating was, volgens den rooster vau werkzaamheden, aan de orde de verlichting, namelijk de vaststelliog der defiuitive voorwaarden, betrekkelijk de coucessie voor de exploitatie der Gasfabriek. Aangezien echter, blijkens mededeeliug des Voorzitters, die voorwaarden, ten fine van ouderzoek uit een rechtskuniig oogpunt waren gezonden aan den heer mr. A. P. De Lange, te Alkmaar, en van dezen nog niet terug ontvangen, kon dit puut niet worden afgedaau. In behandeling kwam alsnu een adres van het Bestuur der Landbouw-Socie- teit ,Ceres,* waarbij voor het loopende jaar van de gemeente eene tegemoet koming werd verzocht, groot f 50, in het onderhoud van het voor de weke- lijksche botermarkt gebruikt wordend Beurslokaal. Ingewilligd met algemeene stemmen. Alsnu volgde de algemeene rondvraag. Daarbij werd door den heer Govers de aandacht gevestigd op te uemen voorzorgen tegen mogelijke verstopping van het pas gelegd riool in den Stationsweg. Uit de mededeeliug des Voor zitters bleek, dat die voorzorgen reeds een puut van overweging uitmaakten by het Dagelijksch Bestuur. Nog werd er door dezen spreker op gewezen, hoe wensihelijk het is, dat straatvuil, steuucn enz., welke somtijds aan den water kant op de Marktplaats, ter weghaliug door den vuilnisman, of om andere redenen neergeworpen of geplaatst, steeds ten spoedigste worden vervoerd, daar de straatjeugd het zich ten duren plicht schijnt te stellen, met een en ander de gracht te dempen. De Voorzitter deed toezegging, dat zulks voortaan zal geschieden. De heer Hazen besprak, naar aanleiding van een hem zelf over komen ongeval, de noodzakelijkheid, dat, wanneer 's avonds vóór den marktdag schapenhokkeu op de markt worden geplaatst, daarbij des nachts licht worde gebrand. De Voorzitter zegt, dat hierop zal worden gelet by de vaststelling der conditiën voor de volgende verpachting van die hokken, waaruit dan tevens kan worden weggelaten de thans bestaande vergunning, om, tijdens de lam- mereumarkten, eeu gedeelte dier hokken weken lang te laten staan langs den Kerkhofmuur, zeer tot ontsiering van ons Marktveld. De heer Van der Maaien uitte den wensch, dat dan mede een einde mag worden gemaakt aan de wille keurige en onbeschofte handelingen van de zoogenaamde adsisteuten des pachters tegenover de personen die hier hun vee ter markt brengen. Op verzoek van den heer De Pater geschiedde ten slotte voorlezing van de instructie des opzichters van de Algemeene Begraafplaats, dar.r deze weigerde het snoeiwerk aldaar te verrichten. By die voorlezing bleek, dat zulks hem niet was opgedragen, wèl. het in orde- en ruimhouden der Begraafplaats, welke verplichting echter, naar het oordeel van eukele leden, alles behalve stipt door hem werd nagekomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Vlsontoerlonten. Twintig korders cn beugers brachten jl. Dinsdag 75 tot 150 groote, 70 tot 150 kleine tongen en 12 tot 100 roggen ter afslag; groote tong gold 25 cents, kleine idem 6 s 15 cents en rog 39 50 cents per stuk. Buitenland. Jl. Zondag is te Brussel het Werklieden-Congres bijeengekomen. De werklieden uit geheel België waren door omstreeks 500 afgevaardigden vertegenwoordigd. Het Congres nam bij acclamatie drie resolutiën aau: 1. om voort te gaan met pogingen in het werk te stellen tot verkrijging van algemeen stemrecht, langs wettigen, en niet langs revolutionairen weg; 2. om eene algemeene werkstaking te organiseeren zoo dra de partij de daarvoor noodige macht zal verkregen hebben 3. om eene nieuwe monster-manifestatie te organiseeren tegen 15 Augustus, den dag, waarop het Belgische natio nale feest wordt gevierd. Het Congres vereenigde zich ook met eene resolutie, waarin sympathie werd betuigd met de veroordeelden van Decazeville, Den Haag en Gent, en met hen, die in Duitschland de rechten der proletariërs hebben verdedigd. Ook besloot het Congres om, wanneer de demonstratie op 15 Augustus weêr wordt verboden, binnen 24 uren daarna eene algemeene werkstaking in het geheele land te gelasten. Gedurende den geheelen avond is het in de stad vol komen rustig gebleven. Jl. Zondag is met groote plechtigheid het kanaal geopend, dat gegraven is voor de droogmaking van het Grieksche meer Copais (Topolias), in Boëotie. De Fransche maatschappij, die het werk ondernomen heeft, is vijf jaar daarmede bezig geweest, en nu hoopt men over 2 of 3 maanden twee derden van het water verwijderd te hebben. Het meer was vermaard om zijn aal, maar nog meer berucht wegens de moeraskoortsen, welke 's zomers aan zijn oevers woedden. Door de droogmaking wordt dat kwaad gekeerd en worden 25,000 hectaren goed bouwland gewonnen. Het drama In Beleren. Lodewijk II, oudste zoon van Koning Maximiliaan van Beieren en Prinses Maria van Pruisen, werd in Augustus 1845 teNym- phenburg geboren. Hy stond op het punt zijn studies aan de Universiteit te beginnen, toen de dood zijns vaders hem in Maart 1864, dus op ruim löjarigen leeftyd, op den troon bracht. Veel met de staatkunde bemoeide hij zich nooit, temeer daarentegen met de fraaie kunsten, waarvoor hy veel aanleg had. Men kent zyn verhouding tot Wagner, en hoeveel deze aan hem te danken had. Maar nu en dan weerde hy zich dapper, ook als Koning. Hy verklaarde zich tegen de onleilbaarheid des Pausen en nam Döllinger warm in bescherming. Hy was het, die in 1870 het voorstel deed den Koning van Pruisen tot Duitsch Keizer te verheffen. Sedert dien tyd leefde hy in atzondering, om zijn vrijzinnige denkbeelden door de ultra-montaansche party gevreesd. Zyn menschenschuwheid was, nadat zyn verloving met Prinses Sophie van Beieren, thans hertogin van Alenpon, was afgebroken, nog toegenomen en te gelijkertijd zyn prachtlievendheid, die hem in de grootste financiëele moeilijkheden wikkelde, en een excen triciteit, die ten slotte tot krankzinnigheid oversloeg. Als een staaltje daaarvan diene, dat een van 's Konings vertrouwden in het bezit gevonden werd van een Koninklijk bevel, van den vol genden inhoud: „Lieve H. Ik gelast u, alle deurwaarders en Ministers te vermoorden." Nu en dan althans was de Koning zich zijn toestand wel bewust. Dat hy pogingen tot zelfmoord zou doen, werd gevreesd en daarom was het dan ook dat de lyfarta Gudden, die eerst van plan was geweest Z. M. den 12 dezer in kennis te stellen van het voornemen, hem naar het kasteel Berg over te brengen, dat reeds den 11 dezer 's nachts deed. De Koning had telkens verlangd den slottoren van Hohenschwangau te beklimmen. Gudden zeide, dat Z. M. beter deed op reis te gaan. De Koning liet zich bepraten, sprak veel met Gudden en zyn bewakers en stapte zonder tegenstand te bieden in het rytuig. Van een roerende toespraak by het heengaan, zooals een der Munchensche bladen verhaalt, was geen kwestie, want er was niemand tegenwoordig. De reis had zonder iucidenten plaats. Kwart na 12 uren kwam de Koning te Berg aan, waar professor dr. Grashey hem onmiddelyk werd4voorgesteld. Het treurige einde io aan onzen lezers bekend. Het stoffelyk overschot des Konings is gisteren in de oude Hof kapel bijgezet. De lijkschouwing is jl. Dinsdag gehouden door prof. Rüdinger, ten overstaan vau prof. Grashey, den Hofstaf-arts Holm en den opper-medicinaalraad Kerchensteiner. Daarbij zyn aan den sche del, de hersens en de hersenvliezen aanmerkelijke ontaardingen waargenomen, gedeeltelijk het gevolg van abnormale ontwikkeling, gedeeltelijk ook van vroegere en latere ontstekings-processen. Benoemingen, enz. Tot burgemeesters van Abbekerk en St. Pancras zyn respec tievelijk benoemd de heeren J. Zyp Kz. en P. Nobel, secretarissen dier gemeenten. Benoemd tot commies der Posteryen van de 4de kl. de surnu merair B. J. Bouricius. De luit. ter zee 2de kl. J. Guepin wordt met 24 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De lste luitenant-adjudant Brüce wordt, met ingang van 1 October a. s., eervol ontheven van de betrekking van adjudant by het 5de bataillon van het lste regimont infanterie alhier, en op dien datum overgeplaatst als leeraar in de militaire vakken bij den hoofd-cursus voor de infanterie en de militaire administratie te Kampen. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. c 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. - .SP c Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 nwtw. 20 k. 759.28 - 2.02 11.4 -5.1 0.78 Hol in z. 17 8 nw. 17 757.57 -3.73 10.8 -4.1 085 17 12 nw. 15 757.46 -3.84 10.1 -6.5 0.92 ii eêrsgencldheid16 Juni 12 u. Bewolkt, onstuimig, koudweer. 17 Juni 8 u. Betrokken, wind- en regenb. 17 Juni 12 u. Betrokken, wind, buiig, koud. BurgerlUlxe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: B. De Boer en J. Keur. J. H. Brandt en T. Vries. BevallenM. Tesselaar, geb. Kramer, D. H. Been, geb. Bakker, D. V. Goudsmit, geb. Glazer, D. E. C. Dekkers, geb. Wallast, D. Overleden: J. H. Weers, 13 jaren. J. Tissing, 6 maanden^ M. Hildering, 7 dagen. Gemeente ZIJPE, van 5 tot 11 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Dieuwertje, dochter van Jan Struyfen Aagje Delver. Overleden: Neeltje Lingerak, 72 jaren, echtgenoote van Her- •ulines van Hanxleden, eerder weduwe van Ambrosius Zijdewind.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2