ADVERTENTIËN. OPENBARE VERKOOPINC GRASGEWAS en KARREWEI, net leger bekleedt. Zijn dochter Therèae ie in de letter kundige wereld gunstig bekend en schrijft onder den pseudoniem yTh. von Bayer." Prins Luitpold zelf is een zeer kunstlievend Vorst en is in de kunstenaarswereld zeer gezien. Thans is de officiëele statistiek verschenen van het verloop der laatste cholera-epidemie in Spanje. Zij' begon officieel, d. i. ongeveer drie weken later dan werkelijk het geval was, 5 Februari en eindigde in het laatst van December, doch eigenlijk eerst in Maart 11. In het geheel werden er 338,685 personen door aangetast en stierven er 119,620 aan. De provincie Corunna alleen bleef geheel verschoond. Percentsgewijze telde men 1.82 aangetasten op elke 100 inwoners en 35.22 dooden op elke 100 aangetasten. Op de dezer dagen gehouden Lammertjesmarkt te Hamburg werd een vreeselijk gevecht geleverd onder de volgende omstandigheden. In een kermistent waren drie negers in hun doen en laten tentoongesteld, terwijl het aantrekkelijke dezer vertooning nog verhoogd werd door drie kolossale bloedhonden. Een en ander schonk echter weinig voldoening aan het publiek, dat de negers uitlachte en plaagde en bij het ver laten van de tent niet naliet aan den ondernemer hun ontevredenheid te betuigen. Langzamerhand verzamelde zich een menigte, die steeds aangroeide. Van scheldwoorden kwam het al spoedig tot daden en toen nu eenige arbeiders het linnen omhulsel der tent trachtten door te snijden, waren de poppen aan het dansen. De drie negers, hercu lische gestalten, kwamen met korte ijzeren stangen gewapend naar buiten en deelden links en rechts onder de bezoekers klappen uit, die echter niet onbeantwoord bleven. In het heetst van den strijd, waarin hij zelf zich wijselijk niet gemengd had, liet de directeur eensklaps de drie bloed honden op de volksmenigte los. Het tooneel, dat hierop volgde, laat zich niet beschrijven, genoeg dat, toen eindelijk door politie en militairen de orde hersteld was, 17 personen, met min of meer zware verwondingen, onder heelkundige behandeling moesten ge nomen worden. Van de negers werd er een zoodanig toe getakeld, dat hij er het leven hoogstwaarschijnlijk bij zal inschieten. Ook de anderen ontvingen zware verwondingen. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Te Parijs zijn onlangs via Marseille 31 jonge Chi- neesche officieren van de zee- en landmacht aangekomen, onder leiding van Teheru-Ta-Yen, een mandarijn van hoogen rang, en van Quei-Hen, een voornaam marine ingenieur. Deze officieren, van welke de jongste 18 en de oudste 25 jaar telt, werden naar Europa gezonden om er hunne opleiding te voltooien. 14 van hen, de marine officieren, gaan met dit doel naar Londen en Greenwich. Bestemd als ze zijn om eenigen tijd in Engeland te blijven, zijn ze goed bekend met de Engelsche taal, evenals de 17 anderen, die in Frankrijk blijven, vloeiend Fransch spreken. Deze laatsten zullen beginnen met de scholen voor het mijnwezen en den waterstaat te bezoeken. De kosten voor de opleiding der bedoelde militairen gedurende hun verblijf in Europa zijn begroot op een millioen francs. De Great Eastern, het monsterschip van Brunei, schijnt eindelijk, na eene schijnbaar eindelooze reeks van rampen en teleurstellingen, eene betere toekomst tegemoet te gaan. De jongste proefneming met het schip is bepaald geslaagd. Aangekocht door een ondernemend winkelier te Liverpool, ligt het nu in de Mersey, nabij de groote tentoonstelling, waar het als drijvend buffet en restauratie dienst doet. Ook concerten worden in en op de Great Eastern gegeven en zelfs tooneelopvoeringen ontbreken er niet. Gedurende de Pinksterdagen alleen werd het groote schip door 23,000 personen bezocht. Benoemingen, enz. De kapt.-luit ter zee L. A. Dittlof Tjassens, thans op non activiteit, is benoemd tot directeur van het Marine-etablissement te Soerabaja. De luit. ter zee lste kl. A. W. F. C. Van Woerden, gedeta cheerd aan de afdeeling hydrographie van het Departement van Marine, wordt belast met het verdere opnemen der zeegaten ge- durende dit 5aar. Vlsontoerionten. De laatste dagen der vorige week konden de visschers wegens het ongunstige weêr niet ter vangst uitzeilen en werd dus geen visch aangevoerd. Jl. Zaterdag echter brachten 46 korders en beugers 10 tot 30 roggen, 30 tot 100 groote, 40 tot 175 kleine tongen, 8 tarbotten en 1 tot 2 manden scharren ter afslag; groote tong gold 30 k 35 cents, kleine idem 6 a 20 cents, rog 39 k 41 cents, tarbot t 5.50 h 10.per stuk en scharren f 6 per mand. BurgerIUls.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: F. W. Hulleman, marinier, en H. Woudman. GehuwdGeene. Bevallen: J. Stroomer, geb. Schilder, D. I. Verfaille, geb. Schild, Z. J. Rosloot, geb. Stins, Z. A. Van Zwijndrecht, geb. Van Wijngaarden, D. Overleden: J. C. H. Bohtlingk, 7 maanden. G. C. Bernard, 2 maanden. Gemeente ZIJPE, van 12 tot 18 Juni. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren: Willem, zoon van Jan Breed en Trijntje Zeeman. Machiel Adriaan, zoon van Jan Jimmink en Adriana Visser. Maartje, dochter van Pieter Van der Aarde en Grietje Brommer. Hendrik, zoon van Lourens Tijma en Geertje Pie. Overleden: Trijntje Van Scheyen, dochter van Jacob Van Scheijen en Aagje Bakker, 1 maand. Gemeente SCHAGEN, van 15 tot 21 Juni. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Cornelis Sföve en Trijntje Vader. Bevallen: Aaftje Vredenburg, geb. Kossen, D. OverledenAaltje Den Hartog, 84 jaren en 3 maanden. Klaas Boonacker, 4 maanden en 2 weken. WKKKK.UND1GK WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSK.KK1 c t D Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Voclitigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 21 22 22 12 12 8 12 notn. 7 k. nnw. 9 WtZ. 1.2 n zwtw. 1.7 757.90 759.54 757.56 756.75 -3.40 - 1.76 -3.64 - 4.65 15.4 11.2 12.2 13.6 - 1.5 -5.8 -3.1 -3.5 0.75 0.76 0.86 0.85 Golvend Slechtw. Weersgesteldheid: 20 Juni 12 u. Helder, lichtbewolkt, goedweer. 21 Juni 12 u. Dichtbcwolkt, koudweer. 22 Juni 8u. Betrokken, goedweer. 22 Juni 12 u. Dichtbeneveld, goedweer. 19 Juni, namiddag 1 u. 15 m. Grootste winddruk 63 kilogram, richting N.O. 321ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Zeventiende lijst: No. 2548 f lüÜO en premie van f 30,000. No. 16173 premie van f3000. No. 12531 f200. jVLa-rH-töerlonien. TEXEL, 20 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 c., Schapenboter 40 c. en Schapenkaas 1G c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a f 3.en Eend-eieren i 3.50 per 100 stuks. Hooi f 20 per 500 kilogram. Schapenhuiden f 2.a 2.75 en Lamshuiden f 1.50 a 2.25 per stuk. ALKMAAR, 21 Juni. 2 Koeien f 180 a 220, 493 vetto Kalveren f 35 a 140, 26 nuchtere dito f 8 a 19, 463 Schapen t 20.a38, 30 magere Varkens f 14 a 20, alles per stuk; 173 vette Varkens, 36 a 46 c. per kilogram. HOORN, 19 Juni. Op de weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 7 a 8, Gerst f 4.75 a 5.50, Haver f 4.50 a 4.75, Witte Erwten f 9 a 10, Groene f 10 a 12, Grauwe f 13 a 15, Vale f 9 a 12, Bruine Boonen f 10 a 13, Karweizaad f 18.50 per hectoliter. Veemarkt: Paarden f 60 a 175, Koeien f 125a 175, Schapen f 24 a 32, Lammeren f 7 a 13, Kalveren f 7 a 18, Varkens f 10 a 22, Zeugen f 30 a 40, Biggen f 6 a 9, Kippen f 0.90 a 1.50, alles per stuk. Kip-eiren f 3.50 a 4.per lOO^stuks. Boter 47 a 52| cent per kop. Aardappelen f 6.a 6.50 per hectoliter. AMSTERDAM, 21 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 562 Runderen, lste kwal. 78, 2de kwal. 68, en 3de kwal. 60 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 260 per stuk; 3 vette Kalveren; 54 nuchtere Kalveren, f 8 a 15 per stuk; 508 Schapen en Lammeren, f 26 a 6; vette Varkens 36 a 44 cents per kilogram. Pryzen der Aardappelen: Friesehe Dokkummer Jammen f3.20 a 3.30, dito Engelsche f 1.95 a 2.Zeeuwsche spuische Jammen f 3.50 a 3.75, dito Flakkeesche f 3.50 a 3.60, Pruisische Ham burgers f 3.30 a 3.40, alles per hectoliterNieuwe Malta per kilogram 12 a 14 cents, Andykcr Muisjes f 5 a 6. Westlandsche Klei in manden f 3.80 a 5.en IJpolder Jammen f 8.10 a 3.15, alles per hectoliter. Handel in oude vlug, nieuwe flauw. Aangevoerd 4 versche ladingen. ELST (Betuwe), 18 Juni. Ter Wolmarkt besteedde men voor gewasschen Kleiwol f 0.80 a 1.15 en voor Smeerwol 70 cents per kilogram. Bij ruimen aanvoer werd aan de Koninklijke Deventersche tapijtfabriek alleen 8000 kilogram afgeleverd. DEVENTER, 19 Juni. De prijzen van Wol blijven zeer laag. Smeerwol gold 50 a 60 c. en gewasschen Wol 75 c. a f 1 per kilogr. WINSCHOTEN, 17 Juni. Op de Paardenmarkt was de aanvoer groot, niet minder dan 420 stuks stonden aan de lijn kooplieden van 't buitenland en vooral uit Friesland, waren aan wezig, door welke laatsten vooral beste Werkpaarden werden gekocht. Prijzen: Luxepaarden f 475 a 400, 2de soort f 300 a 350, Ijarige f 250 a 275, Werkpaarden f 100 a 160, Enterpaarden f 80 a 130 en Veulens f 50 a 80, alles per stuk. DE WIJK, 20 Juni. De Wolhandel in dit gewest begint eenigermate teekenen van leven te geven. De steeds zoo hoog geroemde Wol onzer Drentsche Schapen was vroeger wel is waar voor het scheren reeds verkocht, doch de thans besteede pryzen hooger dan men aanvankelijk vermoedde, stemmen tot tevreden heid. Zij bedragen 70 a 100 en Friesehe 65 a 75 cents per kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. ramschip Schorpioen en Zr. Ms. monitor 2de kl. Bloedhond, werden gisteren, beiden bestemd voor de oefeningen der zeemiliciens, alhier op de gebruikelijke wyze in dienst gesteld. De état-mujor van de Schorpioen is samengesteld uitde kapt.-luit. ter zee G. J. Buijskes, commandant; luit. ter zee lste kl. J. Van Brakel Schimmel, lste officier; idem 2de kl. W. J. Cohen Stuart, H. C. A. Schlüter en J. E. J. Eybergen; off. van gez. lste kl. G. H. Klosser, arts en off. van adm. 2de kl. C. M. Krulterwijl die van de Bloedhond bestaat uitde luit. ter zee lste kl. J. Dalen, commandant; idem 2de kl. J. M. Wijers, lste officier; idem S. Woldringh, M. Van Nassau en A. A. Flacs; off. van gez. 2de kl. dr. P. Broekhoff Jzn., en off. van adm. 2de kl. A. A. J. Schilt. Gisteren zijn alhier aangekomen de officieren van de 2de afdeeling der Krijgsschool, om onder de leiding van den heer directeur dier school, den luitenant-kolonel Eland, de verschillende vestingwerken en maritieme etablissementen te bezichtigen. Ter gelegenheid van het 250jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit, welke gebeurtenis deze week feestelyk wordt ge vierd, is een gedenkpenning geslagen. Omkranst door toepasselijke inscripties, bevat die penning aan de voorzijde het wapen der academie, terwijl de keerzijde een stralende zon vertoont en het jaartal der feestviering. Door sierlijkheid van vorm, door keurig heid van bewerking munt deze gedenkpenning uit. Dezer dagen bezichtigd2n we een exemplaar in brons, en vermelden hiermede aan belangstellenden, dat de heer H. M. Manikus alhier aan ieder gelegenheid tot bezichtiging aanbiedt. Een persoon, in April jl. door de justitie te Groningen gesignaleerd in het Politieblad, werd gisteren door den politie agent Vermeulen aan boord van een schip alhier ontdekt, aan gehouden en naar de cel gebracht. Wegens verwonding van een marine-matroos werd in den afgeloopen nacht een persoon aangehouden en naar de cel gebracht. De Heldersche kermis nadert en ongetwijfeld zullen velen al eens de vraag hebben gedaan: welke uitspanningen zal het jaarlyksch volksfeest ons brengen? We zyn in staat gesteld, die vraag te beantwoorden door de mededeeling van het volgende: Op het voorplein van Tivoli zal de Schouwburg van Van Lier geplaatst worden die van Van Zuylen en Haspels zal nabij het Centrum een plaats vindenterwijl de Schouwburg van de wed. Bakker op het Nieuwe Kerkplein zal worden gevestigd. Verder zullen de verschillende gelegenheden tot ontspanning standplaatsen verkrijgen als volgt: Op het Westplein: The&tre des Nouveautés van C. Spriet; Anatomisch Museum van Th. Conscul; Panorama van J. Damman Princes Maria van G. Bollelée; Schiet-oefening van C. Benner; Poffertjeskraam van H. Van der Kam; Poffertjeskraam van H. Van Ryken; Carousel van L. Vincken; Sphinx van J. Damman. Op het HavenpleinBeignetskraam van P. KoppenVéloci- pède van J. Huiskens; Natuurwonder van C. Gorter; Akrobaten van Bolfini; Panorama van W. Overmeer; Carousel van C. Schoenmaker. Door de Geneeskundige Staatscommissie werd jl. Zaterdag te Amsterdam toegelaten voor het lste gedeelte van het arts examen de heer H. Bitter, doctorandus. Tot tweeden directeur der Stoomvaart-Maatschappij Zeeland is benoemd de heer mr. C. Bakker Czn., thans chef van den algemeenen dienst der Holl. IJz. Spoorweg-Maats, te Amsterdam. Toezegging van beroep naar Oudorp (cl. Alkmaar) aan dr. P. A. Riedel, predikant te Aartswoud. Ds. A. J. Onnekes, te Winkel, komt voor op het zestal te N ieu w-Hellevoet. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: „De dag van jL Zaterdag vooral, de 19de, was byzonder guur. Het woei met stormvlagen uit het N. O. en bejaarde lieden hunkerden naar de kachel. Haarlemmermeer is een laaggelegen polder, vandaar dat het stoomgemaal de Leeghwater pompte, doch ook andere polders wierpen door molens of stoomgemaal overtollig water uit, want er waren stortregens gevallen. De pas geschoren schapen, die een heel pak hadden uitgetrokken, waren tot een hoop tegen den dyk van het weiland te zamen gedrongen, ton einde aich~voor de boude'te besohermen. Men aegt dat'de dryvende ijsbergen in den_Atlantischen Oceaan dat buitengewoon gnre weêr overbrengen." 8T00MVAART-MAAT8CHAPPIJ NEDERLAND. OF BEIS VAN BATAVIA NAAB AMSTERDAM S int Hendrik... 16 Juni van Port-Saïd vertrokken. dorwaarts18 Juni van Aden vertrokken. 1 rins Frederik.. 12 Juni van Padang vertrokken. Koningin Emma.. 19 Juni van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTEBDAM NAAB BATAVIA: Trim Alexander. 19 Juni Point de Galle gepasseerd. Irinse» Amalia.. 18 Juni van Suez vertrokken. Soenda20 Juni te Marseille aangekomen. hurgem. denTex. 20 Juni te Southampton aangekomen. IN LADING NAAB NEDERLAND: Prs.JPilkelmina. 30 Mei te Batavia aangekomen. Trim v. Oranje.. 11 Juni te Batavia aangekomen. Madura20 Juni te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: SumatraVertrekt 30 Juni van Amsterdam. Conrad12 Juni te Amsterdam aangekomen. Primet Marie.... 21 Juni te Amsterdam aangekomen. Corresponaentie. Wij ontvangen een schrijven om het Gemeentebestuur beleefd te verzoeken, daar de kermis niet meer staat op het Molenplein, om nu ook verschoond te mogen blijven van verhuiswagens, enz eDz., die de laatste jaren een standplaats hadden langs den Dijkweg, achter vernoemd plein. Komt de kermis in hoofdzaak aan het Westplein, welnu, dat men dan bewuste wagens daar eene plaats wyze. Ondertrouwd D. STAADEGAARD, van Koegras, en Hl. VAN DER MEULEN, van 't Zand. Koegras, 20 Juni 1886. Bevallen van een zoon: I. VERFAILLE—SCHILD. Nieuwediep, 20 Juni 1886. Heden overleed ons dochtertje, in den leeftijd van bijna 8 maanden. Helder, 20 Juni 1886. J. BÖHTLINGKVETHAKE. F. BÖHTLINGK. DanKtoetulglns. De bewoners van de Koog en Everstekoog te Texel brengen bij deze bunnen openlijken dank toe aan allen, die tot bet tot stand komen van den kunstweg van af dcu Iturg naar de Iioog hebben medegewerkt; maar bovenal dank aan onzen geachten Burgemeester van Texel, die voor den aanleg het plan beraamde, dat door zijn krachtig optreden is voltooid geworden. Artillerie-V rijkorps. Vergadering der leden op Donderdag 24 Juni 1886, 's avonds 8£ ure, in Musis Sacrum. Punten van behandeling: 1. Het 20jarig bestaan van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, en 2. Een nationaal Concours. Het Bestuur. De Officieren van Zr. Ms. Ramschip chorpioe n" vragen een geschikten HOFMEESTER. Minimum tractement 32 's maands. Reflecteerenden kunnen zich daartoe in persoon aanmelden van Vrijdag tot Maandag aan boord van gemelden bodem, liggende te Willemsoord. Onnoodig zich aan te melden zonder goede getuigschriften. Doopgezinde Gemeente van Barsingerhorn c.a. ZONDAG 27 JUNI te Barsingerhorn: Ds. G. Vrijer, te Broek op Langedijk. Mevrouw WALLER, te Anna Paulowna, vraagt met primo Augustus: Eene dienstbode, als meid-alleen. VERMIST: Een SCHAAP, gemerkt met een rooden, vierkanten stip op het kruis, met LAitl, zonder merk. Inlichtingen worden desverlangd tegen belooning inge wacht bij C. KONING Jbz., aan den Burg op Texel. Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. Uiterlijk tot einde dezer maand bestaat eiken schooldag aan de school gelegenheid tot inschrijving van leer lingen (ook van meisjes, indien dit wordt aangevraagd) voor het schooljaar 1886/87. De aanvrage tot inschrijving kan ook schriftelijk geschieden. Daartoe wordt vereischtopgaaf van den naam, de voornamen, den geboorte-datum en de geboorteplaats van den candidaat, de namen der ouders of voogden, alsmede aan welk examen (Juli of Septemter) bij wenscht deel te nemen. Verdere inlichtingen, alsmede desverlangd het programma der eischen van toelating enz., verschaft de Directeur Dr. O". D. BOBK.E. van te veld staande op ongeveer 11 hectaren 76 aren van de plaats DïetersHof te Anna Jr'CtnlO'W na, in eigendom behoorende aan den heer J. VAN G1JTENBEEK te Wageningen, op DIXSHAG '29 Jl\l 1SS6, 's middags 12 uur, in het logement „Veerburg,, te Anna Paulowna. B A C K X, Notaris te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3