van 69 jaren nog niet bereikt. Zijn verscheidefc in de kracht des lévens heeft daarom op allen, die hem kenden en waardeerden, een droevigen indruk gemaakt. Ruim 15 jaren stond de nu overledene aan het hoofd der Katholieke kerk in die kolonie, en gedurende zijn verblijf aldaar is hij steeds ijverig werkzaam geweest. Hij was voorzitter van de schoolcommissie op dat eiland sedert 1871. De ter-aarde-bestelling had in den laten namiddag van 19 Mei jl. met groote plechtigheid plaatsde meeste corporatiën waren daarbij vertegenwoordigd. Den geheelen dag had het lijk in eene „chapelle ardente" in de St. Annakerk gelegen en groot was liet aantal der geloovigen en belangstellenden, aie den overledene de laatste hulde kwamen bewijzen. Hij was een begaafd spreker en een man van algemeene ont wikkeling. Pater H. J. Reynen, vicaris-provinciaal der Predikheeren aldaar, blijft belast met het bestuur van het apostolisch vicariaat van Curatjao tot den tijd waarop door den H. Stoel in de ontstane vacature zal zijn voorzien. t Men schrijft ons van Texel, dd. 23 dezer: „Behalve de battings, die in zee opgevischt en in de haven alhier aangebracht zijn, spoelden nog ruim 400 stuks, meerendeels van dezelfde merken, C X S, voorzien, aan het strand. III Vermoedelijk is in een der stormachtige dagen van de vorige week, een met hout geladen schip, niet ver van de kust, verongelukt.* Bij de op jl. Dinsdag te Alkmaar door Dijkgraaf en Heemraden van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht, gehouden aanbesteding vana. het gewoon onderhoud van den Geestmerambachtsdijk met aanhoorigheden, werd perceel 1 gegund aan D. Kriller, te Oude Niedorp, ad f 100; perceel 2 aan J. Klerk, te Haringcarspel, ad f 19; van b. het gewoon onderhoud der Westfriesche dijkswerken met de leverantie van alle benoo- digde materialen en arbeidsloonen perceel 1 en 4 aan J. Klerk, te Haringcarspel, achtereenvolgens ad f 130 en f 200; perceel 2 aan Jb. Oldenburg, te Bergen, ad f 35; perceel 3 aan K. J. Ruis, te Koedijk, ad f 4050; perceel 5 aan J. Dekker, te Sint-Maarten, ad f145; perceel 6 aan T. Ootes, te Wognum, ad f 33, en perceel 7 aan J. Hille, te Ursem, ad f 275. Gisteren middag heeft mevrouw Bulkley zich naar Rotterdam begeven, om aldaar hare straf te ondergaan. De Leidsche Gasfabriek heeft over 1885 een batig saldo van f 65,993 opgeleverd, welk bedrag in de gemeente kas zal worden gestort. In de te Amsterdam gehouden vergadering der Ver- eeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs kwam het volgende voorstel van Amsterdam ter sprake: Dat de algemeene vergadering het als haar overtuiging uitspreke: dat het houden van catechisatiën in de lokalen der openbare school strijdig is met eiken arbeid in het belang van het Christelijk onderwijs, inzonderheid met het werk der Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs. Over dat voorstel ontspon zich een uitvoerig debat. Onder de bestrijders behoorden o. a. Post en Van Gheel Gildemeester (uit Den Haag), terwijl o. a. voor het denkbeeld van Amsterdam spraken de heeren mr. Th. Heemskerk, J. C. Fabius, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman en mr. L. W. C. Keuchenius. Laatsgenoemden behielden het veld, zoodat het voorstel (min of meer ge wijzigd;, werd aangenomen. Voorts werd op voorstel van 't hoofdbestuur besloten, dat voortaan aan geen inrichtingen, normaallessen enz. tot opleiding voor onderwijzers, behalve die, welke thans met de Vereeniging verbonden zijn. onder steuning zal worden verleend, tenzij naar het oorieel der hoofdcommissie de behoefte aan vermeerdering van onder wijzers mocht blijken. De premie, uitgeloofd voor het op leiden van kweekelingen tot hulponderwijzers, is terugge bracht van f 150 tot f 100. De groote toevloed van onder wijzers maakt deze beperking noodig. Te Gorinchem is door zekeren E. d. G. op zijne vrouw een moord gepleegd. Uit het gerechtelijk onderzoek moet gebleken zijn, dat toen De G., van beroep hovenier, jl. Maandag avond te ongeveer half tien te huis kwam, hij twist met zijne echtgenoote kreeg, naar aanleiding van een gezegde van deze, dat er iemand om geld was geweest, en zij door zijn toedoen, nl. omdat hij zijn geld aan sterken drank verkwistte, niet had kunnen betalen. Volgens hem was het eten niet gereed en berispte hij zijne vrouw hierover. Hoe het zij, in eene vlaag van drift nam hij het broodmes en stiet het haar onder het lijf. De doodelijk gewonde vluchtte daarop naar buiten, maar kon het niet verder dan de stoep brengen, waar zij ineenzeeg. De eenige woorden die zij nog gesproken moet hebben, zijn: O God, Regien, hij steekt mij dood!' welke zij eene buurvrouw toeriep. In huis gebracht, heeft zij nog ongeveer een kwartier geleefd; zonder eenige verdere ophelderingen te hebben kunnen geven, gaf zij den geest. De vermoedelijke dader is in verzekerde bewaring genomen. Uit Utrecht meldt men aan het Vaderland: „De tocht der studenten-maskarade liep jl. Dinsdag boven verwachting gunstig af. Het bleef droog weder en de avond-omgang gelukte daardoor volkomen. Op verschillende Sunten der stad, bij dag en bij avond, werden aan Graaf ohan Van Nassau allerlei verrassingen bereid, o. a. werden hem een zilveren bokaal en een gedenkpenning aangeboden. Een der vaandels in den optocht, die van het gezelschap /Tres Faciunt Collegium," trok zeer de aandacht. Dit vaandel, van rood fluweel vervaardigd, versierd met gouden en zilveren klaverbaderen, zijnde het symbool van liet f ezelschap, prijkt met het wapen van Utrecht, omgeven oor een stralenkrans in top, terwijl gouden franjes en kwasten het geheel een schitterend aanzien geven. Het is vervaardigd door de hofborduurwerkers Gebr. Van Oven te 's Hage. Het Academiefonds, van welks stichting Dinsdag de oirkonde werd aangeboden door dr. Vrolik, bedraagt reeds nu f 17,141 en de Vereeniging van oud-studenten stelt zich ten doel die som aanhoudend te vermeerderen Gedurende de pauze van de maskerade werd in Tivoli een concert door de schutterij-kapel van Coenen gegeven, dat zeer druk werd bezocht. Gisteren middag te 1 uur had ten Raadhuize de plech tige ontvangst plaats van de commissie uit de burgerij, door den Raad van Utrecht, ter overhandiging van de orikonde betreffende de feestgave der ingezetenen voor het nieuw op te richten Universiteitsgebouw. Toepasselijke redevoeringen werden daarbij van de zijde der burgerij, van 't gemeentebestuur en van den Senaat der Hoogeschool gehouden. Overigens hield Graaf Johan gisteren op 't feestterrein zijn receptie, waartoe hij alles wat rang en aanzien heeft had genoodigd, bij plakkaten in oud-Hollandschen druk, overal ook buiten Utrecht, zelfs aan de stations te 's Hage en andere groote steden aangeplakt. Tal van „Edele Heeren ende Schiltboortighe mannen, scone joncvrouwen ende maegdekens" velen „die hooch van namen ofte groot van ampten zijn, die seer wyse ende seer geleerde Onderwysers der Ulustre Schole, die Hop- luyden, Kornels ende Kornetten, ende voorders alle" die den Graaf „trouwe syn ende syne doorlufte persoon wilden aansien," waren ter receptie in Tivoli verschenen en onder van Waasdijk's tonen was 't er hoogst gezellig en bedrijvig. Tal van reünie-diners hadden gisteren verder plaats; in de eerste plaats dat van den „Senatus Veteranorum." Daarna: groot militair concert van de grenadiers en jagers, onder Völlmars leiding, en ten slotte bal van't Utrechtsch Studenten- concert. De electrische verlichting voldeed Dinsdag avond, zoowel op het feestterrein als in de stad, uitnemend. De motor voor de verlichting lag in den vorm van een drijvende stoommachine in de gracht bij Tivoli." Gisteren heeft te Haarlem eene vergadering plaats gehad van 't voorloopig Bestuur der Maatschappij voor de Nederlandsche Visscherij. Dit voorloopig Bestuur bestaat uit de heeren J. A. O. De Ridder, Voorzitter en H. M. Wesseling, Secretaris, beiden van Katwijk; E. Conijn, van Egmond aan Zee; A. Hoogenraad, van Scheveningen J. R. Boerlage, van Zand voort; J. W. J. Harwegen den Breems, van Schiedam; Tuyn, van Volendam en mr. D. P. H. Aberson, van Helder. Door deze heeren zijn in de bijeenkomst van gisteren de ontwerp-statuten en een concept-reglement opgemaakt, welke aan de goedkeuring eener algemeene vergadering zullen worden onderworpen. Voor het wegnemen van moederteekens en wratten is eene mededeeling van professor Voltolieri-Breslau van algemeen belang. De verwijdering van dergelijke „schoon- heidsfouten" had tot nog toe eigenaardige bezwaren, door dien bij de gebruikelijke behandeling, het wegsnijden of wegbranden, dikwijls litteekens achterbleven, die nog hinderlijker waren. Daarom verkozen velen ze maar te houden. Professor Voltolieri nu heeft voor de verwijdering gebruik gemaakt van de chemisch oplossende kracht van den electrischen stroom, de zoogenaamde electrolyse. Tot dit doel heeft hij eene batterij van vijf elementen gecon- struëerd, waarvan de geleidingsdraden van twee zeer scherpe platinanaalden en voor bijzonder harde uitwassen van stalen naalden voorzien zijn. De naalden worden gestoken in den uitwas, dien men wil verwijderen, en daarop laat men den stroom eenige minuten werken. Na deze operatie verdroogt de wrat en valt na eenigen tijd af, zonder een spoor van litteeken achter te laten. Voltolieri heeft deze methode in talrijke gevallen met gunstig gevolg aangewend en wil nu, door er openbaarheid aan te geven, alle geneesheeren in de gelegenheid stellen, ze toe te passen. (Veel eenvoudiger dan dit professorale middel is dat, hetwelk hier en in den omtrek steeds met goed gevolg wordt aangewend, nl. het wrijven over wratten en moeder vlekken met het binnenste gedeelte der schillen van tuin- boonen.) Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 22 Juni 1886. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 18 leden; afwezig de heeren Hordijk, J. C. Jansen en Beukenkamp; 1 vacature. De tribune is talrijk bezet. Na de opening der zitting worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. 't Eerst wordt aan de orde gesteld het onderzoek der geloofs brieven van den heer J. Verfaille, die by de herstemming, op 25 Mei 11. gehouden, tot lid van den Gemeenteraad is gekozen. Dat onderzoek wordt opgedragen aan eene Commissie, bestaande uit de heeren Van Gijn en over de Linden, met den Wethouder, den heer Braaksma. Terwijl de Commissie zich naar eene andere zaal begeeft om hare taak te volbrengen, wordt de zitting opge heven. Na de heropening der zitting, brengt de Commissie, bij monde van haren Voorzitter, den heer Braaksma, verslag uit. Zij deelt mede, dat zy de geloofsbrieven van den heer Verfaille in volkomene orde heeft bevonden en dat zij mitsdien voorstelt te besluiten tot zijne toelating. Met eenparige stemmen wordt de conclusie van 'l rapport aangenomen. Vervolgens komt in behandeling eene ontwerp-supplctoire begrooting voor den dienst van 1886, die door B. en W. opge maakt en in eene vergadering van dat Collegie met de Commissie voor de Gemeentewerken en voor de Financiën unaniem is goed gekeurd. In die begrooting wordt als eenige post van ontvang genoemd: de geldleening tot aflossing van het restant der geld- leening van 1861 en ter voorziening in buitengewone uitgaven f 79878.68. Als posten van uitgaaf worden daarin aangewezen: meerdere renten van geldleeningen f 25.aflossing van geldlee- ningen f3100.kosten van het aangaan der leening f 450.voor het uitbaggeren van het Heldersche Kanaal f 7000.voor het verbinden van brandputten met de duinwaterleiding f 1350. voor verbouwing van schoollokalen f 19000.voor bestratingen en rioleeringen f 9000.voor onvoorziene uitgaven f 12053.68 totaal f 79878.68. Door den heer Korver wordt tot den Voorzitter de vraag gericht, of de volgorde, waarin die werken zullen worden uitgevoerd, dezelfde is, als waarin zy in deze begrooting worden genoemd. De Voorzitter zegt, dat zulks niet het geval zal zijn en verzekert bovendien, dat over de uitvoering der genoemde werken, ieder afzonderlyk, later de beslissing van den Raad zal worden gevraagd. Met algemeene stemmen wordt daarop dit ontwerp, dat in de zitting van 24 Mei 11. met meer derheid van stemmen was verworpen, thans goedgekeurd. Mot eenparige stemmen worden mede goedgekeurd eenige af- cn overschrijvingen op de begrooting voor 1885, welke regeling noodig is met het oog op de eerstdaags op te maken rekening en verantwoording over gemeld dienstjaar. Er geschiedt voorlezing van een adres van den heer J. Korff, aannemer alhier, houdende verzoek om afstand van een stukje grond, in de Pylstceg alhier, der gemeente toebehoorende, welk perceeltje de gemeente volstrekt vau geen dienst kan zyn en voor adressant noodig is bij 't bouwen van een paar woningen aldaar. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, het stukje grond, groot ruim 56 M1, aan adressant in eigendom af te staan voor de som van f 25. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat, volgens de wet, tegen 1 Juli a. 8. de Verordeningen dezer gemeente, waarin tegen de overtreders straffen worden bepaald, moesten worden herziendat de Commissie voor die herziening vergaderd is geweest, en dat zy bij deze het voorstel doet om de bedoelde Verordeningen alsnog ongewyzigd te laten, en na 1 September, den datum der invoering van 't nieuwe Strafwetboek, tot algeheele herziening, in verband met dat Wetboek, over te gaan. Dien overeenkomstig wordt besloten en aldus blijven alsnog gehand haafd de navolgende plaataelyke Verordeningen, waarbij straf bedreigd wordt: die op de publieke huizen, op de tapperyen, op het Heldersche kanaal, oj> de uitoefening van het uitdragers- beroep, op de verhuizing binnen de gemeente, op het loeloopen van honden, op het rijden met hondenwagens, op het begraven van lyken, op het bouwen en sloopen, op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen, op het voorkomen van brand, op de plaatselijke uitwateringen, op den verkoop van brood, op de straten en wegen en de daarin gemaakte wyzigingen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten om de Commissie voor de herziening der Strafverordeningen, die thans uit drie leden, nl. de heeren Groen, Hordijk en over de Linden bestaat, met het oog op den omvang der taak, die haar na 1 September wacht, met nog twee leden uit te breiden. By stemming werden benoemd tot verdere leden dier Commissie de heeren Oudenhoven en Hoogenbosch, respec- tivelyk met 10 en 8 stemmen. Op den heer Van Neck waren 3 stemmen uitgebracht; de heeren J. C. Jansen, H. Janzen, Korver en Govers verkregen ieder 1 stem. De gekozenen laten zich hunne benoeming welgevallen. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat HH. Gedep. Staten dezer provincie geene vryheid hebben kunnen vinden om te voldoen aan 't verzoek, door eenige Gemeentebesturen tot hen gericht, om toestemming te verleenen, dat een deel der aan de gemeenten toekomende gelden, ter ver goeding van het 4/5 der opbrengst van de Rijksbelasting over 1886, worde gebracht op de rekening over 1885, ter voorkoming van een niet onbelangrijk tekort, waarmede die rekening nu ver moedelijk zal sluitenen b. Dat de heer W. Westendorp, onderwijzer te Nieuwer- amstel, zijne benoeming tot Hoofd der gemeenteschool No. 1 (op het Koegras) heeft aangenomen en op 1 Augustus a. s. die be trekking zal aanvaarden. Voorlezing geschiedt van een adres van ingezetenen, nering doenden, wonende aan de Hoofdgracht en aan den Kruisweg, '.oudende verzoek, dat, ter bevordering ook van hunne belangen, de kermis in 't vervolg moge geplaatst worden beurtelings in het westelyk deel der gemeente en aan de Hoofdgracht, gelijk zulks vroeger ook plaats had. Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Best., voorgesteld, dit adres op 't oogenblik niet te behandelen, maar om over de plaatsing der kermis voor 't vervolg te spreken in eene volgende zitting. De leden van den Raad hebben dan gelegenheid om by het aanstaand volks feest de deugden en de gebreken der tegenwoordige regeling te beoordeelen. Herhaaldelijk wordt het verzoek van adressanten aanbevolen door den heer Van Gyn, die er op wyst, dat, vooral de bewoners van 't Molenplein, door de verplaatsing der kermis tenten schade lyden. Door den heer Oudenhoven wordt het door den heer Van Gyn aangevoerde ondersteund, terwyl de heer over de Linden naar de redenen vraagt, waarom van de oude regeling indertijd is afgeweken. De Wethouder, de heer Maal- steed, verdedigt de tegenwoordige regeling, die zich zeer aanbe veelt, en doet uitkomen, dat, even goed als adressanten vragen om de kermis nabij hunne woningen te hebben, dit b. v. door bewoners van de Nieuwstraat of van de Bassingracht kan worden gevraagd. De Voorzitter deelt mede, dat de kermis vroeger geplaatst was 't eene jaar in het westelyk deel der gemeente, 't andere jaar aan de Hoofdgracht, doch dat deze regeling onmogelijk kan worden her steld. Toen stonden de kramen om 't andere jaar in de Dyk- straat, waar zich 't Raadhuis bevindt en de weg voor rijtuigen bij huwelyks-voltrekkingen was daardoor afgesloten. Begrafenissen moesten langs allerlei achterstraten trekken. De tegenwoordige regeling beveelt zich ook daardoor aan, dat men langs de Loods- en Kerkgracht kan rijden en ook dat de kramers hunne tenten vlak aan 't water kunnen opslaan. Bij de beplanting van 't Molenplein is alleen in zooverre van de bestaande regeling afgeweken, dat de tenten, die vroeger op dat plein stonden, nu eene plaats vinden op 't Havenplein. Voor het aanstaand volks feest heeft bovendien de loting reeds plaats gehad en komt het adres te laat. De Voorzitter stelt voor, in eene der zittingen na de kermis over de regeling voor 't vervolg te beraadslagen. Dien overeenkomstig wordt met eenparige stemmen besloten. Er worden achtereenvolgens gelezen adressen: a. van Bestuur- deren der Kiesvereeniging „Helder" en b. van den heer P. Pol vliet, beide de strekking hebbende om, met het oog op de volksgezond heid, aan te dringen op het nemen van maatregelen ter voor koming van de schadelijke dampen, die uit het Heldersch kanaal opstijgen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, adres santen te antwoorden, dat bij de vaststelling der suppletoirs be grooting voor den dienst van dit jaar aan het uitgedrukt verlan gen is voldaan en dat op de gewenschte uitdieping de aandacht van den Raad gevestigd is. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige zitting een verzoek is ingekomen van C. Van den Brande, tot het bekomen eener toelage, met het oog op zjjne als nachtwacht in en door den dienst bekomen lichaamsgebreken, en dat de behandeling van dat verzoek is aangehouden, opdat er een onderzoek daaromtrent zou kunnen plaatshebben. De archieven, by de politie voorhanden, spreken echter van de feiten, door adressant vermeld, niet. Den brigadier der Ryksveldwacht Van dar Veke, die destijds hier werkzaam was, zyn inlichtingen gevraagd. In afwachting van die inlich tingen, stelt de Voorzitter voor, de behandeling der bewuste zaak alsnog uit te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Nog wordt door den Voorzitter herinnerd, dat in de vorige zitting gesproken is over den bouwvalligen toestand van den schoorsteen der Gasfabriek alhier, 't Onderzoek, terstond na die zitting ingesteld, bracht aan 't licht, dat die schoorsteen reeds in December 1885 was afgekeurd en dat aan de aannemers Gebrs. Klein reeds het herstel was opgedragen. Thans zyn de steigers voor die reparatie dan ook opgeslagen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen en, daar niemand meer het woord wenscht te voeren, wordt de zitting door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Provinciale Staten van Noordholland. In de vergadering der Provinciale Staten van Noordholland, die op Dinsdag 6 Juli a. s., 's middags te 12 ure, zal worden geopend, zullen o. a. in behandeling worden gebracht: 1. De rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkom sten en uitgaven over 1884; de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1887; de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor hetzelfde jaar, en een voorstel tot heffing van opcenten tot geljjk bedrag als in de laatst voorgaande jaren. 2. Voorstellen van Gedeputeerde Staten tot nadere regeling der jaarwedden van den provincialen archivaris en van een ambtenaar op het Bureau des hoofdingenieurs van den provincialen waterstaat. 3. Een voorstel tot het aangaan eener leening van f 165,000, tot gedeeltelijke dekking der bijdragen, verleend voor den aanleg van een localen spoorweg tusschen Hoorn en Medemblik en voor de verbetering der haven van Enkhuizen, en een voorstel tot wijziging van het in November 1885 genomen besluit tot het aangaan eener leening van f 300,000 ten behoeve der uitbreiding van het gesticht Meerenberg. 4. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1885; eene tweede suppletoire begrooting van dat gesticht voor 1886 en de begrooting van hetzelfde gesticht voor 1887. 5. Verschillende aanvragen om subsidie uit de provinciale fondsen, als: van de vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, voor het algemeen bekend maken eener verbeterde methode van kaasbereiding; voor het Parc-Vaccinogéne te Amsterdam en Vaccinatiebureau te Haarlem; voor de Ambachtsscholen der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2