J. H. M00JEN, Makelaar ie Texel, Ingezonden. M. d. R! Mij kwam ter oore het gerucht, alsof een of meerdere kiezers hun kiesrecht niet hebben kunnen uitoefenen, tengevolge van verzuim ten mynen bureele, door ze niet op de lysten te brengen (sic!). Evenals vorig jaar werd my gelukkig een naam opgegeven. Evenals vorig jaar bleek my, by onderzoek ter Secretarie, dat op de door mij ingediende staten of lysten van aanslagen de ge noemde personen wel degelyk zyn gebracht. Dit bewyst, dat de klagers niet goed hadden onderzocht. Ik had gewenscht, dat ze dan ook de onbewezene klacht hadden thuisgehouden. Evenwel, by die duizende aanslagen kan licht een of andere post achter een verkeerden persoon worden gesteld, die gelyken naam heelt. Daartoe dient het ter visie liggen. In Maart of April worden de kiezerslysten voor het algemeen ter inzage gelegd. Dan behoort ieder belangstellende zich te overtuigen, of hy er op voorkomt. voor de Zeevaartkundige School in het Zeemanshuis te Amsterdam; voor de Tooneelschool aldaar van het Nederlandsch Tooneel- verbond, en voor de uitgave van een jaarboekje voor de provincie Noord- holland voor 1887. 6. Eene ontwerp-verordening op de scheepvaart in de vaart van het Schouw over Monnikendam naar Edam. Dit ontwerp is van den volgenden inhoud: Art. 1. Voor stoomschepen, in deze vaart varende, mag de omwentelingssnelheid der schroef niet meer bedragen dan op het kanaal vak van het Schouw naar de brug tc Broek in Waterland, 120 slagen in de minuut; id. van dc brug te Broek in Waterland tot de schutsluis te Monnikendam 125 slagen in de minuutid. van do schutsluis te Monnikendam tot den rolpaal bij de Purmer 130 slagen in de minuutid. van den rolpaal bij de Purmer tot Edam 140 slagen in de minuut. Gedeputeerde Staten zijn bevoegd voor bepaaldelijk aan te wyzen stoomschepen, met het oog op hunne afmeting, grooter snelheid dan de hierboven bepaalde toe te laten. Art. 2. Stoomschepen mogen niet meer vaart hebben dan voor het besturen noodig is: by het naderen van en varen langs stilliggende vaartuigen; bij het varen langs in uitvoering zijnde of pas voltooide werken aan de vaart of de oevers, en by het varen door sluizen of bruggen. Art. 3. Het is verboden in de rietschoot te varen en zonder toestemming van de eigenaars der oevers met stoomschepen elders aan te leggen dan aan de daarvoor bestemde en ingerichte aanlegplaatsen, aangewezen door een bord. Art. 4. Overtreding van bepalingen dezer verordening wordt gestraft met geldboete van 1 tot 75 gulden en gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen, te zamen of afzonderlijk. 7. Een rapport van Gedeputeerde Staten op adressen van vis- achere en schippers, waarby wordt aangedrongen op den aanleg eener haven te Wieringen. 8. Een ontwerp van een gewijzigd reglement voor den polder Eierland en voorstellen tot wyziging der reglementen voor het hoogheemraadschap Waterland, den Houtrakpolder, den Amster dammerpolder, den Diemerpolder en den polder Waal en Burg. 9. De verkiezing van vyf leden van Gedeputeerde Staten op Woensdag 7 Julivoorts van een buitengewoon lid van Gedepu teerde Staton en wellicht ook nog van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Buitenland.. Prins Luitpold, de tegenwoordige regent van Beieren, vertoont zich bij voorkeur in uniform en leeft over het algemeen zeer eenvoudig op de tweede verdieping van het Leuchtenberger paleis op het Odéonplein te München. Hij huwde in 1844 met een Prinses van Toscane te Florence, doch is reeds 22 jaar weduwnaar en woont nu met zijn dochter, Prinses Therèse, die ongehuwd wil blijven en slechts voor de schilderkunst en de weldadigheid leeft. De eerste verdieping van het paleis wordt bewoond door Prins Lodewijk, de oudste zoon van den regent en de toekomstige Koning; deze is gehuwd met de Aartshertogin Maria Therèse Von Este, de schoonzuster der Koningin-regentes van Spanje. Zij hebben elf kinderen. Op de derde verdieping van genoemd paleis huist gedurende zes maanden des jaars de zuster van Prins Luitpold, de Hertogin Adelgonde van Modena, de goede genius van al haar neefjes en nichtjes. De beide jongste zoons van den regent zijn de nabobs der familiePrins Leopold is gehuwd met de Aartshertogin Gisela van Oostenrijk en Prins Arnulf met Prinses Therèse van Lichtenstein. Beiden voeren reeds sedert lang een waarlijk vorstelijke huishouding. De Etna heeft uitgewoed, althans voor het oogenblik, en de bevolking van Nicolosi is derwaarts teruggekeerd met de bezittingen en kostbaarheden, die elders in vei ligheid waren gebracht. Gelijk bekend is, heeft de Deensche Regeering onlangs een bedrag beschikbaar gesteld, om landbouwers door middel van leeningen, tot een matig bedrag, ter instand houding van hun bedrijf tegemoet te komen. Blijkens een officieel bericht is tot 18 dezer daaruit reeds aan 890 land bouwers te zamen een bedrag van 1,728,250 kronen ter leen gegeven en zijn er nog verscheiden aanvragen inge komen. Te paard getrouwd. Terwijl onlangs in het kerkje van Henryville, graafschap Clark, Indiana, de eerwaarde Seymour Guernsey de dienst leidde, hoorde men plotseling geroep buiten de kerk. De koster ging eens kijken en kwam terug met het bericht, dat daarbuiten een jonkman en eene jonge vrouw waren, die op staanden voet Setrouwd wilden worden. De predikant, wellicht vermoe- ende wat er gaande was en ook, voegt de verhaler er ondeugend bij, niet gaarne eene schoone gelegenheid wil lende laten voorbijgaan om zijne schraal voorziene kas te stijven, schorste de dienst en ging naar buiten. Hij vond het paar op met schuim bedekte, hijgende paarden gezeten, en de jonge man, Martin Mali geheeten, zeide hem haastig, dat hij zijn meisje, mej. Sarah Pixley, van het graafschap Washington, geschaakt had en dat de vader der schoone hen op de hielen zat. Te gelijk reikte hij den predikant eene machtiging (license) tot zijn huwelijk toe. Middelerwijl waren de gemeenteleden uit de kerk gekomen, zich met groote belangstelling rondom de schilderachtige groep scharende. De heer Seymour Guernsey bedacht zich niet lang, zeide den gelieven, elkander de hand te reiken en sprak de sacramenteele woorden uit, waarna de jongge huwden terstond in vollen galop verder renden. Of zij vooraf den bereidvaardigen predikant het hem toekomende betaalden, meldt de historie niet. Het blijkt dat er bij het van stapel loopen van het pantserschip Tschesma bij Sebastopol niet minder dan 1600 pud machine-olie in rekening is gebracht; men weet dat 1 pud gelijk staat met 40 pond. Het oude gezegde, dat als in Rusland iets goed gaan zal, er duchtig gesmeerd moet worden, is dus weder bewaarheid. Mocht alsdan hlyken van abnis of dwaling, dan kan men herstel Zoowol om tegenspraak te leveren tegen bovenstaand gerucht, als om de aandacht te vestigen op het middel om fouten te herstellen, meende ik uwe welwillendheid te mogen inroepen. Ik betuig u voor de plaatsing mijnen dank en noem mij met achting, Uw. Dv. Helder, BOURICIÜS, 22 Juni 1886. Ryks-Ontvanger. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van den .Nederlandschcn Leeuw is benoemd de heer W. Jz. Hofdijk, leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het Gymnasium te Amsterdam. De 2de luit. G. H. Van Winsen, van het 5de bat. 1ste reg. infanterie, alhier in garnizoen, wordt gedetacheerd bij de Nor maalschietschool, te 's Gravenhage. Bij het te Hellevoetaluis gehouden toelatings-examen voor machinist-leerling 2de kl. zyn geslaagd de volgende adspiranten: D. J. Schild, B. J. Velderman, J. H. Speenhof!, G. A. Gooi, D. Meyer, C. L. Petri, W. K. Van Bommel, C. H. Tekolf, G. C. Van Wachem, K. H. Birza, A. Govers, J. F. Campagne, W. A. d'Arnaud, W. J. Verbeek, K. C. W. E. Hantisch, A. Risseeuw, B. Verhey, G. J. Velderman, J. Moree, S. Bruinsma, G. A. Gall, D. Bedeaux, P. W. Gritters, C. Hüne en H. F. Jansen. BxirserLUlx.e stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: C. L. De Held en C. Schagen. BevallenN. Bontes, geb. Tromp, Z. J. Luidinga, geb Zutphen, D. C. Bas, geb. Blom, D. H. Kuiper, geb. Deus, D. I. Brakke, geb. Duinker, D. W. C. Frinks, geb. Grasser, D. M. Grooff, geb. Ran, Z. Overleden: T. Dol, 20 jaren. C. Kohn, 34 jaren. H. "Wessel, 5 maanden. Gemeente TEXEL, van 17 tot 23 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Neeltje, dochter van Maarten Bas en Dirkje Dijker. Jannetje, dochter van Willem Dogger en Grietje Zegel. Overleden: Cornelis Dijksen, 6 dagen, zoon van Pieter Dijksen en Frouwtje Knol. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. '5 e Windrichting Barometer mM. Thermometer C. Vochtigb. procent. Toe stand •-a S en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 23 12 wtz. 16 k. 752.96 -8.42 13.1 -4.1 0.72 Hol in z. 24 8 wnw. 10 u 757.70 -3.50 11.6 -3.8 0.78 Golvend 24 12 wtn. 9 759.12 -2.08 12.6 -4.6 0.70 H Weórsgeateldheid23 Juni 12 u. Bewolkt, onstuimig. 24 Juni 8 u. Lichtbewolkt, win crig. 24 Juni 12 u. Idem. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden 1 75 a 175 Ossen - a Stieren - a 43 Geldekoeien - 80 a 235 Kalf koeien - a 6 Vaarzen - 30 a 60 Hokkelingen - a 15 nucht. Kalveren - 7 a 20 Rammen - a 340 Schapen -10 a 29 330 Lammeren f 6 a 10 Bokkende Geiten- a 17 magere Varkens f 12 a 17 26 Biggen - 6 a 9 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop - 60 a 70 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eyeren -300a310 Mar lit öorlcnton. TEXEL, 22 Juni. De Veepryzen, in den Commissiehandel cn ter markt besteed, waren als volgt: vette Koeien f 180 a 225, Melkkoeien f 130 a 245, Geldekoeien f 100 a 110, Kalf koeien f 140 a 160, Kalfvaarzen f 180, Geldekoeien f90 a 100, nuchtere Kalveren f 4 a 6, Geldeschapen f 16.a 20.25, Schrammen f 13 a 14, Rammen f' 14 a 18, Werkpaarden f 100 a 175, Rypaarden f 175 a 250, oude Paarden f 45, magere Varkens f 22, Biggen f 7.a 8.50, alles per stuk; vette Varkens 214 c. per half kilogram. PURMERENDE, 22 Juni. Aangevoerd 535 stapels kleine Kaas, f 27.50 per 50 kilogram. 2472 kilogram Boter, f 0.90 a 1.per kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.en Eend-eieren f 3.25 per 100 stuks. Veemarkt: 887 Runderen, handel matig, prijshoudend; 48 Paarden354 vette Kalveren, 60 a 80 c. per kilogram, handel vlug 116 nuchtere dito, f 5 a 25, handel stug; 154 vette Varkens, 36 a 46 c. per kilogram, handel stug; 30 magere dito, f 12 a 20, handel matig; 229 Biggen, f 6 a 9, handel vlug; 1590 Schapen en Lammeren, vette prijshoudend, vlug; Lammeren en magere Schapen minder in prijs. VLAARDINGEN, 22 Jui. Op de jaarlijksche Paardenmarkt waren ongeveer 130 Paarden aan de lyn. De handel was niet bijzonder levendig. De pryzen liepen van f 60 tot 200 per stuk. RIJNSBURG, 22 Juni. Op de jaarlijksche Paardenmarkt werden 200 stuks aangevoerd. De handel was flauw. VENENDAAL, 22 Juni. Aan de Wolmarkt werd byna uit sluitend Zandwol aangevoerd. Men besteedde voor gewasschen Kleiwol f 0.874 a 1.Smeerwol 65 a 75 c. en Zandwol 75 a 95 c. per kilogram. WAGEN1NGEN, 21 Juni. Uiterwaardsch Hooi f 22 en Binnenveldsch f 18 per 500 kilogam. KAMPEN, 21 Juni. Hooi: buiten-f 15al7.en binnen-f 11. a f 14.per 500 kilogram. KAMPEREILAND, 19 Juni. Deze week was er bijna geen handel in Hooi. Wegens het onstuimige weder werd er ook niets verscheept. De vraag blijft gering. De prijzen onveranderd. MAASTRICHT, 23 Juni. Hooi f 19 a 20 per 500 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden is het 25 jaar geleden, dat W. Brouwer als letterzetter in dienst trad ter drukkerij dezer courant, waarvan hy de laatste jaren de betrekking vervult van meesterknecht. Gedurende al die jaren heeft Brouwer zich onderscheiden, door nauwgezette plichtsbetrachting. Het ontbrak den jubilaris heden dan ook niet aan blyken van belangstelling en waardeering, zoowel van zijn patroon als van het geheele personeel. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteedde levering van 2,900,000 kilogram Engelsche Cardiff- kolen en 2,400,000 kilogram Oostkust-kolen. Voor de levering van Cardiff-kolen waren ingekomen 5 in- schry vingsbiljetten, als van de heerenW. Hoven eo Zn., te Rotterdam (representanten alhier Van Gyn en Co.), ad f 10.17 Crans en Co., te 's Hage, ad f 9.61; Nederlandsche Steenkolen handels-Vereeniging, te Amsterdam, ad f 9.37; B. Hagedoorn en Zn., te Amsterdam, ad f 9.25, en P. en N. De Jong, te Amsterdam, ad f 8.76, alles per 1000 kilogram. Voor de levering van Oostkust-kolen 8 biljetten, als van de heeren: B. Hagedoorn en Zn., te Amsterdam (2 soorten), ad f 9.51 en 8.48; C. Berghuijs, te Amsterdam, ad f'8.87, en J. R. Veder en Zn., te Rotterdam (representanten alhier Van Gyn en Co.), ad f 8.304, mede alles per 1000 kilogram. De konstabel-majoor by de Kon. Ned. Marine M. J. E. Kriens (schrijver van de brochure: De discipline bg de Marine onlangs uit Oost-Indiëin Nederland teruggekeerd, zal met 1 Juli a. s. den zeedienst met pensioen verlaten. Mr. C. A. Cau, griffier bij het Kantongerecht te Schagen, komt voor onder een drietal aanbevolenen voor de betrekking van kantonrechter te Alphen. Correspondentie. S. vraagt of het niet mogelijk is, dat, ter gelegenheid van de a s. kermis, het bedelen door van buiten komende gebrekkigen, Hinden, enz. verboden worde, 't Gezicht van die ellendige menschen, wier tehuis een liefdadigheidsgesticht behoorde te zijn, draagt toch weinig bij om het genoegen op ons volksfeest te verhoogen. ADVERTENTIES. Ondertrouwd Ph. M. SIGLING Jz. en A. P. E. VAN DEURSEN. Haarlem, 24 Juni 1886. Receptie Zondag 4 JuH 1886. Bevallen van eene dochter: I. BRAKKE -DUINKER. Nieuwediep, 22 Juni 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons dochtertje, in den leeftijd van bijna 8 maanden. Helder, 20 Juni 1886. J. BÖHTLINGK—VETHAKE. F. BÖHTLINGK. BetreHklilng:. Een oppassend jongmensch, 28 jaren oud, P. G., buiten zijn toedoen met 1 Juli 1886 zonder betrekking, zag zich gaarne geplaatst. Hij is verscheidene jaren werkzaam geweest op een ïVotariëcl kantoor, is volledig bekend met het Enkel- en Dnbbel boekhouden, administratie, arbitrage, liandelsrekenen en assurantie, terwijl de beste getuigen hem ten dienste staan. Brieven franco, onder letter W, Bureau dezer Courant. Onder de groote sorteering STAALWAREN, Fabrikaat Friedrich Herder, Abr.Zn., 8 O L I N fi E N, voorradig in het Verkoophuis „DE ROODE KOUS," komen onder meer voor met BLAUW MEIZENER PORSELEIN GEMONTEERDE Voorsnijmessen en Vorken, Tafel- en Dessertmessen, Vleesde- en Zuurvorkjes, Boter-, Kaas- en Vruchtenmesjes. ALBUMSCHAREX. Ltitvnon-, IT agol- ea SordvM&rso&axsa. KN00PSGATENSCHAREN met STELSCHR0EF. Ruime keuze in Kurkentrekkers, waaronder vele zak-kurkentrekkers van nienwe vinding. Slgarenti amers. Champagnehakea VlcosoRpo ntzmgen. Sni]t>oonenmes] es. KOMKOMMERSCHAAPJES. Biefstuk-, Brood- en Wildmessen. JES. a. A. IS. «r 3EJ s. ZAK-, SNOEI- en SCHEDEMESSEN. STALEN VORKEN, ook met Balein, Ebbenhout, Been en Ivoor gemonteerd, enz. enz. Concurrentie zoowel in kwaliteit als prijs met de grootste Magazijnen van ons Rijk. JACQUES VAN ROSENDAEL. Notaris HOKDIJK, te Helder, zal in het hótel „de Toelast," aldaar, op DONDERDAG 1 JULI 1886, n.m. 2 uren, publiek verkoopen: Het Duitsche ijzervaste en in 1871 van Eikenhout gebouwde DRIEMAST- SCH00NERSCHIP „AB0MA." gevoerd door kapitein R. WEISS, geclassificeerd bij de Fransche Veritas tot 1888, s/3. 1. 1. groot 2609*/, 00 tonnen of 739.2 M3, met deszelfs staand en loopend want, volledigen inventaris en dubbel stel zeilen. Te bezichtigen 2 dagen vóór en op den verkoopdag in de Binnenhaven te Nieuwediep. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantoren van de heeren LARSEN C0., Cargadoors te Nieuwediep, en van genoemden Notaris HORDIJK. PubliekeVerkoopingRIavergrasgewas zal, op VRIJDAG 25 JUNI 1886, 's morgens 11 ure, in het logement de Zeven Provinciën, te Oude Schild, ten overstaan van een bevoegd beambte, publiek verkoopen a. Voor den heer C. C. BAKKER Sr.: Het KLAVERGRASGEWAS van 6 perceelen Land, te zamen groot 10 hectaren 20 aren 30 centiaren, liggende in den polder Oude Schild. b. Voor den heer F. K. ZEGEL: Het KLAV'ERGRASGEWAS van 2 perceelen Land, te zamen groot 2 hectaren 42 aren 70 centiaren, liggende als voren. ZEGT HET VOORTl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3