HANDELSDRUKKERIJ. ECHTE NAAIMACHINES DE AffiSTERDAHIEIl, DAGBLAD VOOB NEDERLAND. Éénii Depot: Kanaalwea 118. ORIGINEELE SINGER- OPENBARE VERKOOPINC GRASGEWAS en KARREWEI, Proefzendingen gednrende 14 dagen gratis op aanvraag. Molenplein 16 3. Aflevering van Drukwerk geschiedt spoedig, net uitgevoerd en tegen de billijkste prijzen. Publieke Verkooping Hooigewas en Verhuring Nagras. 99"* Huwelijksaanvraag! ZALF HQLIQWAY, Wekelijksehe of maandelijksehe afbetaling. Gratis onderricht. A. SENDERMAN, De ondergetekenden, tot de ontdekking gekomen zijnde, dat te den Helder en Nieuwe.liep op hunnen naam pruimtabak wordt verkocht gevuld in zakken, waarop alleen het woord Jtr1' C3 £5 T voorkomt, geven aan hunne verbruikers kennis, dat hunne van ouds gunstig bekende pruimtabak uitsluitend wordt afgeleverd in zakken met het wapen (3.© ir'OS i llOOril, V' 001*ZiCH van liun adres. J. A. C. VAN ROSSEM, Stoomtabaks- en Snuiffabriek „de Posthoorn." Rotterdam, Juni 1886. van te veld staande op ongeveer 11 hectaren 76 aren van de plaats Pletersnof te Anna FaillOWn a, in eigendom beboorende aan den heer J. VAN GIJTENBEEK te Wageningen, op DINSDAG 29 JUNI 1886, 's middags 12 uur, in bet logement „Veerburg" te Anna Paulowna. B A C K X, Notaris te Wieringerwaard. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVEItTEN'TIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ilurc.'iu: Lokaal ..De Brakke Grond." Ne* 53. Prijs f 2.50; Jr. p. p. f 2.7 5. Singel 211, Amsterdam. Zij die zich, te beginnen met 1 Juli, abonneer en, ontvangen het Blad van af heden tot 1 Juli Gratis. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Postdirecteuren en Couraiitenombrenger*. Heeren ReeenteD van let Algemeen Weesliis te Teiel presenteeren, op DONDERDAG I JULI a. s., des voor middags ten 10 nre, in voornoemd Weeshuis aan den Burg, ten overstaan van den Notaris Coninck Westenberg, pillek te VERKOOPRN en te VERHOREN: H. A. C. Het Hooigewas en Nagras van 1. 6 88 10 Land genaamd „het Haanstuk," gelegen in Waal en Burg 2. 7 50 90 u het Kooistuk," gelegen als voren. 3. 1 90 80 „hetDerdepartje/' 4. 6 87 u „het Waterschip 5. 1 63 10 „hetGroenstuk." 6. 1 43 90 gelegen achter het Oude Schild. 7. den Dijk van het Weezenspijk." 8. 8 50 genaamd „het Weezenspijk." 9. 9 58 50 u „het Spijkerboren," gelegen in Waal en Burg. 10Het Vischwater der Schildsloot, van af Brakenstein totaan de Haven van het Oude Schild Breeder bij biljetten omschreven. ZEGT HET VOORT! Een Heer van middelbaren leeftijd, niet onbemiddeld, wenscht door deze in kennis te komen met eene Dame van gelijken leeftijd, niet ouder dan 35 jaren. Brieven franco, liefst met portret, onder de letter J., aan het Bureau dezer Courant. Geheimhouding wordt verzekerd. XJit liet Boerenleven. Door P. K. ROSEGGER. Hans Michel bij den Dominé. In zeker avondgezelschap van opgewekte en geestige jonge lieden, waar het gesprek vlug van het eene onderwerp op het andere dwaalde, kwam ook het dorpsleven ter sprake. Het dorp is te allen tyde een dankbaar ondeiwerp om over te praten. Die het kennen weten er steeds de een of andere belangwekkende ziide van op te zoeken en in het licht te stellen, terwijl zij die het niet kennen mecnen aan de vroeger wel eens door hen op gevangen frazes genoeg te hebben om mede te spreken en nu en dan een onbeduidende geestigheid aan den man tc brengen. In het gezelschap waarover ik nu spreek was alleen de eerste categorie vertegenwoordigd die der kenners van het dorps leven. Onder anderen dr. Brehm. Deze verklaarde van zijn vader eens een verhaaltje gehoord te hebben dat het karakter der boeren over het algemeen treffend karakteriseerde. Hij zou het eens vertellen. Als Brehm vertelt zwijgt iedereen en gaan aller oogen open. En de natnurvorscher, die zijn zoölogische waarnemingen ook uitstrekt tot het schepsel dat aan het hoofd van het dierenryk staat, de verteller begon aldus: «Dames, ik verzoek u niet te ontstellen als ik begin met u te zeggen dat ik van een ketter- familie afstam. Mijn vader was zelfs predikant. Hy stond op een dorp in Thiiringen en zijn gemeente zag in hem niet alleen den domiDé, maar koos hem ook vaak tot scheidsman of raad gever in alle mogelyke aangelegenheden. Zoo ging zekeren ochtend zeer behoedzaam de deur open en de binnenkomende klopte eerst aan toen zy reeds half open stond. «Ah, Hans Michel," sprak myn vader," «God zegen je Hans! Wat voert je herwaarts?" «Ja" antwoordde de stramme, magere, oude man, die in half gebogen houding staan bleef, omdat hij niet dieper buigen wilde en toch ook niet meer rechtop kon staan. Hij sprak natuurlyk in het Thüringer dialect en dr. Brehm bootste dat meesterlijk na, doch daarvan gaat nu bij het navertellen de aardigheid af. «Ja" antwoordde Hans Michel en frommelde aan zyn muls, want dat doen in dergelijke gevallen alle boeren die een muts op hebben. Als zij een hoed dragen frommelen zy aan hun Maagdenburger Brandverzekering - Maatschappij. Deze sedert den jare 1844 bestaande Assurantie- Maatschappij waarvan het Generaal-Agentschap voor Nederland aan de heeren Burlage en SCHUMACHER te Amsterdam is opgedragen, verzekert tegen zeer billijke premiën tegen brandschade, en beveelt zich door hare gunstige bepalingen ten zeerste aan. Agent te Ilcltlrr: de heer T. !MOOy. Hoest, Griep. Der verzachtende eigenschappen dezer medicamenten, maken dezelve eene proefneming waardig, in alle ongesteldheden der ademhalings-organen. Bij gewone verkoudheden en griep zijn de Pillen inwendig, en de Zalf over de borst en keel gewreven, buitengemeen krachtig werkzaam. Wanneer griep besmettelijk heerscht, is deze behandeling het gemakkelijkst, veiligst en zekerst. Hollo- way's Pillen zuiveren het bloed, verdrijven alles wat des- zelfs vrijen omloop door de longen belemmert, verlichten de overkropte luchtpijpen en maken de ademhaling vrij zonder de krachten te verminderen, de zenuwen te prik kelen of den geest neder te drukken. Zoodanig zijn de gerecde middelen om lijden te besparen, wanneer iemand gekweld wordt door verkoudheid, hoest, bronchitis en andere borstziekten, waardoor in de meeste landen zoovele personen ernstig en bestendig gekweld zijn. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533. Oxford-Street, Londen Ingezonden. KIESVEREENIGING „HELDER." Aan do ingezetenen der gemeente Helder, die de liberale richting op staatkundig gebied zijn toegedaan. Sedert September 1884 bestiat alhier een liberale Kiesver- eenigïng, die den nanm vari deze gemeente draagt. Gedurende den korten tyd van haar bestaan, heeft deze Vereeniging in onderscheidene opzichten nuttig gewerkt; zonder overschatting van eigene verdiensten mag dit gerust gezegd worden. Immers heeft zy een krachtige poging aangewend tot bestrijding van de bestaande gewoonte om door niet-onderteekende advertentiën candidaten voor Rcgeerin-zs-lichamen aan te bevelen en is door haar bestaan de gelegenheid geopend om by verkiezingen in onderlinge bijeenkomsten de opgegeven candidaten te bespreken. De Vereeniging heeft bovendien onderscheidene gemeente-belangen ter harte genomen en meermalen met succes daarvoor gearbeid. Zij heeft o. a. nog onlangs weten te verkrygen, dat aan een herhaaldelijk, doch vruchteloos, geuiten wensch naar een dagelyks rijdenden middagtrein Alkmaar—Helder is gevolg gegeven. En bovendien mag zij wijzen op de welgeslaagde openbare samenkomst, op Dinsdag 8 dezer, in 't lokaal Tivoli alhier gehouden. Heeft de Vereeniging dus gedurende den tijd van haar bestaan niet roemloos geleefd, te verwonderen is het zeker, dat haar streven niet meer algemeen door toetreding tot het lidmaatschap gewaardeerd wordt, 't Bedrag der jaarlijksche contributie, ad f 1.25, kan daartegen toch waarlijk geen beletsel zyn. Sommigen schijnen echter in de meening te verkeeren, dat deze Vereeniging zich vynndig betoont jegens autoriteiten, vijandig jegens vrienden en begunstigers. Voor vele handelaars en neringdoenden is die meening, naar men verzekert, een voldoende reden, om zich by deze Vereeniging niet aan te sluiten. Toch moet die meening zeer onjuist worden genoemd. De Vereeniging heeft volstrekt niet die strekking. Zulk eene vyandige gezindheid is, met het oog op de Statuten, onbestaanbaar. Een ander bezwaar, dat tegen deze Vereeniging wordt geopperd, is, dat de leden genood zaakt zouden zijn om aan den leiband te loopen van een 5tal bestuurs-leden. Niets is minder waar. Ieder lid toch heeft, niet minder dan een lid des bestuurs, het recht om candidaten voor te stellen en voorstellen van verschillenden aard te doen. De meerderheid der vergadering beslist, en het bestuur neemt slechts de taak op zich, om dc gekozen candidaten te proclameeren en aan de genomen besluiten uitvoering te geven. Zijn de bezwaren, tegen deze Vereeniging ingebracht, op voren staande wijze uit den weg geruimd, dan beveelt zich de toetreding tot het lidmaatschap als vanzelve aan, als men let op de bemoeiin gen, in 't belang der ingezetenen aangewend en op de resultaten, waarop de Vereeniging nu reeds kan wijzen. Deze circulaire wordt tot u gericht met het doel, u uit te noodigen het lidmaatschap te willen aanvaarden, waartoe men zich by een der ondergeteekenden heeft aan te melden. Bestuurde- ren voegen hierbij den wensch, dat deze poging om, in 't belang der goede zaak, 't ledental uit te breiden, met gunstigen uitslag moge worden bekroond. Hoe meer leden toch deze Vereeniging telt, hoe meer invloed zy zal kunnen uitoefenen, over hoe meer middelen zij zal kunnen beschikken, om de noodigc uitgaven te doen. 't Ligt ongetwijfeld op den weg van allen, die de liberale beginselen op staalkundig gebied voorstaan, dat zy zich aansluiten bij eene Vereeniging, welke in die richting op krachtdadige wijze wil werkzaam zijn. De staatkundige toestand van het naburige België strekke tot waarschuwing, om ons nauw aanéén te sluiten en vooral in deze dagen niet te kort te komen in de betrachting van de spreuk der vaderen„Eendracht maakt macht." Helder, den 10 Juni 1886. Het Bestuur der Kiesvereeniging, T. MOOT, Voorzitter. A. VAN VOORN VELD, Vice-Voorzitter, S. C. VISSER, Penningmeester. F. L. W. BEYERINCK, lste Secretaris. G. T. VON OTERENDORP, 2de Secretaris. hoed, en zijn ze blootshoofds dan krabben zij zich achter het oor- Daarbij zette Hans Miehei een heel nydig gezicht. „Kom," zeide de dominé, „ga eens in dien armstoel zitten en vertel eens wat er voor nieuws is." „Ja," bromt Hans Michel, „daar is wel wat nieuws, dominé, daar is wel wat nieuws. Mijn Traugott wil gaan veranderen (trouwen)." „Te deksel," sprak mijn vader, „dat is goed nieuws ook." „Met verlof, dominé, dat ben ik niet met je eens. Dat zoo'n kwajongen trouwen wil vind ik volstrekt niet goed!" „Ik dacht," was het antwoord, „dat het u zelfs wel heel aan genaam zyn zou, als je het dan eens rustig zoudt krijgen; je hebt waarlijk uw leven lang genoeg gesloofd en getobd. „Dat is zoo, dominé, dat is zoo; getobt en gesjouwd heb ik meer dan genoeg, en als ik er myn rust van kon gaan nemen zou mij dat geen kwaad doen." „En Traugott is toch oud genoeg, geloof ik. Mij dunkt, ik geef den jongen al wel acht en twintig jaar." „Dertig," sprak de boer, „de lummel is al dertig." „Nu, dan begint hij het waarlijk niet te jong!" „Daarom is het ook niet, maar dat hij Liese Gauschöpper hebben wil vind ik niet goed. Dat duld ik niet en het is een ver vloekte koppigheid van den knaap, dat hij nu juist zyn zinnen op die Liese Gauschöpper gezet heeft!" „Je meent misschien, dat ze hem niet nemen zal? „Nu, dominé, dan heb je het mis! Ze houden wel veel van elkander en zouden elkander wel haast willen opeten, met verlof." „Dus heb je iets tegen den persoon van het meisje, Hans Michel?" „Laat ik dominé eens wat vertellen. Toen ik jong was, had ik heel veel zin in Christine van de Beek. Dominé, dat was eerst een mooi meisje! Ik was zoo verliefd op haar, dat ik somtijds als droomend door het dorp liep. Haar zou ik nemen en niemand anders, dat was zoo mijn vast voornemen. Ik heb ze niet ge- j kregen, dominé. Ik heb toen een ander genomen, en dit is ook goed gegaan. En Traugott moest ook een ander nemen." „Maar wat heb je dan eigenlijk tegen Liese Gauschöpper?" vroeg mijn vader; „misschien is zy nog te jong?" „Neen, dat is zy niet. Zij is maar acht jaar jonger dan Traugott;" twee-en-twintig jaar, dominé. Maar is er dan wat op haar aan te merken?" „Neen, dat niet. Men kan niet zóóveel op haar zeggen. Zij is van fatsoenlijke familie, zij heeft tot nog toe geen verkeering gehad en zy is in huis vlijtig en zuinig. Ik zou liegen als ik wat anders zei. „O zoo, boer," sprak myn vader, „dan heeft zij zeker te weinig splint?" „O neen, dominé, zij is een eenig kind; haar vader heeft schuren vol koren en vet en spek, zooals men het niet veel elders vindt. In den stal staan zes paar sterke ossen en even zooveel koeien en kalveren. En in de schaapskooi, het is een lust om er eens een kijkje in te nemen; er staan wel zestig stuks, met de rammen meê, en niets dan fijnwollige. En dan de varkens, dominé, do varkens! Nog nooit heb ik iets mooiers gezien dan deze vette diertjes. Het water loopt iemand uit den mond als hy ze ziet." „Welnu," zeide mijn vader, „laat Traugott er dan maar hoe eer hoe liever in bijten. Of heb je ook iets tegen de ouders en ben je niet op de familie gesteld?" „Ik kan er niets slechts van zeggen dominé, 't zyn alle brave lieden»" „Of zyn haar ouders ook tegen het huwelijk?" „Wel neen!" fluisterde Hans Michel; zij zyn er even sterk op gesteld als het meisje op mijn Traugott." „Maar dan is alles in orde, mijn beste Hans Michel, en je zult wel ja zeggen." „Neen," bromde Hans Michel. „Maar waarom dan niet?" „Omdat het mij niet aanstaat!" En hy sloeg met de vuist op de tafel. „Maar wat kom je dan eigenlijk by my doen?" vroeg mijn vader; „denk je dat ik je in je koppigheid zal sty venDenk je dat ik tegen het huwelijk van de beide jongelui zal zyn? Dat is al te gek. Ik zal ze voor dit huwelijk helpen, hoor jeEn weet je wel dat je eigenlyk niets in de zaak te zeggen hebt? Traugott is meerderjarig." „Dat weet ik allemaal wel, dominé." „Wel, Hans Michel, waarvoor kom'je dan eigenlyk by mij?" „Om te vragen of u de geboden wilt afkondigen, dominé." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4