HELDERSOHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollauds Noordertwartier 1886. N°. 78. Woensdag 30 Juni. Jaargang 44. ..Wij huldigen hot guede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad verten tiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Bln re enian ci. De leden der Nederlandsche Vereeniging voor Teeken onderwijs hebben zich, overeenkomstig het besluit der laatst gehouden algemeene vergadering, tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het dringend verzoek, maatregelen te willen nemen ora te verkrijgen, dat het onderwijs in teekenen allerwegen in de openbare lagere scholen worde gegeven, in afwachting eener herziening der wet op het lager onderwijs, waarbij het teekenen onder de verplichte leervakken worde opgenomen. Het komt hun overbodig voor, de aandacht van den minister nader te vestigen op het groote nut van het onderwijs in teekenen met betrekking tot de algemeene vorming en ontwikkeling der jeugd; op de behoefte, dia voor een ieder bestaat om in de beginselen van het teekenen de noodige opleiding te ontvangen, alsmede op het bijzonder belang van dit onderwijs voor allen, die later tot de nijver heid in betrekking zullen staan en door eene grondige opleiding in staat gesteld kunnen worden om tot den bloei onzer nijverheid mede te werken. De voor die opleiding thans bestaande gelegenheid is naar hunne bescheiden meening onvoldoende: 1. omdat zij slechts in een betrekkelijk klein aantal gemeenten, en dan nog niet aan alle scholen eener zelfde gemeente gevonden wordt; 2. omdat de leeftijd, waarop dit onderwijs gemiddeld aanvangt, te ver gevorderd is; 3. omdat tengevolge van een en ander vele leerlingen niet in staat zijn, op lateren leeftijd het onderwijs in de toegepaste teekenkunst met vrucht te volgen, en er alsdan veel tijd moet besteed worden om hun alsnog het onderwijs in de beginselen van het teekenen te geven. Aan deze bezwaren meenen zij dat tegemoet kan gekomen worden, indien de elementen der teekenkunst allerwegen op jeugdiger leeftijd worden onderwezen. Het elementair teekenonderwijs gegeven volgens de beginselen, die daarbij al meer en meer als de doeltreffendste worden erkend ligt geheel binnen het bereik der lagere school. Het kan ook in verband met de cischen van het thans 14) DE ANDERE. Door W. HEIMBURG. Het was acht uur 's avonds, toen wy naar de partij gingen: grootmama plechtig in het zwart moiré, den kanten doek om de schouders en het mutsje van blonde op het witte haar. Ik in myn zwartzijden japon met een langen sleep en een kleine diamanten broche, die nog van mijne moeder nikomstig was. Charlotto ging vooruitde slanke witte gedaante, door den gloed der ondergaande zon met een rozerooden tint overtogen, maakte een allerbekoorlyksten indruk. Het had iets of wat geregend, en 't was heerlyk lrisch in de lucht; op elk blad parelde een douwdroppel. Charlotte wierp het hoold naar achteren en ademde met volle teugen de avondgeuren in. «Ik heb zoo'n benauwd gevoel," zeide zy daarop, «alsof er een onweer aan de lucht is. Ik wilde, dat we maar weer naar huis giDgen." Daar kwam ons een lange zwarte gedaante met haastige schreden onder de linden tegemoet. «Charlotte, myn beste, hoe prachtig ziet ge er uit!" riep hij, terwyl hij haar met beide handen van zich al hield en met verrukking beschouwde. «Dat is lief van u, zoo'n lichte japon aan te doenmaar kom nu even mede, we kunnen de gasten wel een oogenblik laten wachten, niet waar, Tonia? Gij zult wel aan moeder zeggen, dat we aanstonds komen. Ik moet myn Lotje hier eerst nog bedanken." En tevens trok hij haar met zich mede naar de bank onder de afhangende lindetakken, waarop ik een fraaien ruiker zag liggen. Wij stapten door en de oude vrouw zeide: «Charlotte is altyd zoo vreemd; zou zy zich soms voor ons genecren? Het schijnt haar altyd te hinderen, als hij haar aanraakt. Hebt ge wel opgemerkt, dat zij ons nu ook het liefst was gevolgd?" Werkelijk haalde het jonge paar ons bij het tuinhek alweer in; dat bedanken moest dus wel schielijk zijn afgeloopen. Ze kwamen letterlyk in den stormpas achter ons aan. Charlotte hield in de eene hand haar sleep, in de andere een bouquet bloeiende rozen. Zij was bleek, hij rood. Het trof mij, dat hy er in zijn zwarte rok en witten das niet op zijn voorJeeligst uitzag; het jachtbuis en de kaplaarzen kleedden hem oneindig beter. Uit de zaal klonken ons luide stemmen tegen: Rika, met een verblindend witten boezelaar voor, deed de deur open en, op myn arm geleund, trad grootmama binnen, 't Werd plotseling doodstil in het groote vertrek, waar het avondrood het kaarslicht nog verduisterde. Ik hoorde stoelen schuiven, zyden japonnen ritselen, allerlei menschen zich om ons heen bewegen, en daarop de stem van de vrouw des huizes. «De barones van Werthern en hare oudste kleindochter en daar hebt ge de aanstaande van myn zoon! Het jonge paar was achter ons binnengekomen. Één oogen blik bleet het nog stil, maar daarop werden wij van alle kanten door een stroom van woorden overstelpt: «Eer genoegen kennismaking." Grootmama was eindelijk op de sofa beland, ik naast een jong mevrouwtje, maar Charlotte stond nog altijd naast haar verloofde. Op haar verzoek zette hy een stoel naast my neer, waarop zy plaats nam. Wonderlijk! Het gesprek wilde volstrekt niet meer vlottensoms gingen er verscheidene dominé's achter elkander voorby. De blikken der aanwezigen dwaalden telkens opnieuw af naar het schoonc, fiere gelaat van de aanstaande bruid. Een paar jonge meisjes in rosé netel- doeksche kleedjes zaten stil met elkander te fluisteren. Frits stond met een heer in een hoek van het vertrek over de voor uitzichten van den oogst te praten, en grootmama had een gesprek met de vrouw van den opper-koutvester aangeknoopt. vigeerende programma voor de hoofdonderwijzers-examens gegeven worden door het aan de scholen verbonden onderwijzend personeel, en het zal dit te meer naarmate de tegenwoordige regeling dier examens langer in werking is. Ter verkrijging dezer uitbreiding van het teekenonderwijs ware liet verder hoogst wenschelijk, dat in afwachting eener bij de wet geregelde verplichte invoering van het onderwijs in teekenen nu reeds één of meer ambtenaren belast werden met een onderzoek naar den tegenwoordigen toestand van het teekenonderwijs, en dat de behartiging van dat onderwijs hun speciaal werd opgedragen. De Arnh. Crt. meldt, dat mevrouw Bulkley zich wel heeft in arrest begeven om de haar opgelegde achttien maanden celstraf to ondergaan. Mevrouw Schlingeman heeft zich met een rekwest om gratie tot den Koning gewend. Evenzoo Kloppers; deze laatste bevindt zich sedert zijne arrestatie in September 1885 onafgebroken in hechtenis. 26 Januari 1886 werd hij door de Rechtbank te Arnhem tot een jaar celstraf veroordeeld. Deze straf, sedert bevestigd, wordt gerekend te zijn ingegaan met den dag der eerste uitspraak, zoodat 26 Januari a. s. zijn straftijd geheel verstreken zal zijn. Zelfs zou, bij eene zoo uitvoerige procedure als in dit strafproces werd gevoerd, het geval zich hier zeer goed hebben kunnen voordoen, dat K., na bij einduitspraak te zijn veroordeeld, terstond daarna in vrijheid zou moeten worden gesteld. De vier maanden preventieve hechtenis, door K. onder gaan voor het eerste vonnis, mogen echter volgens de bestaande strafwetgeving niet bij de opgelegde straf in mindering worden gebracht. Anders is dit, gelijk men weet, in het Nieuwe Strafwetboek, dat in September a. s. in werking zal treden, geregeld; daar wordt aan den rechter de bevoegdheid gegeven om bij de uitspraak te bepalen, dat de tijd door den veroordeelde in verzekerde bewaring doorgebracht, voor de ten uitvoer legging van de hem opgelegde tijdelijke gevangenisstraf, bij de uitvoering der straf geheel of gedeeltelijk in mindering zal worden gebracht. Ik deed mijn best, Charlotte te doen deelen in het onschuldig gesprek over de acoustiek in de Mariakerk, dat ik met mijn blond buurvrouwtje voerde, maar tevergeefs zij was niet aan het praten te krijgen. Het speet my; ze kon zoo aardig zijn als ze wilde! Daar op eens werd de naam van prins Ottogenoemd, en alsof' deze de tooverkracht bezat ieders tong te ontboeien, was het gesprek weldra in vollen gang. /.Ik hoor dat hij hier voor goed wil blyven wonen," zeide iemand. «Wel neen! Hij is hier op hooger verlangen, zooals wel eens meer «Zou hij ook weer gondelvaarten op touw zetten, zooals voor twee jaar?" riep een jong meisje met schitterende oogen. «We zullen weer wat beleven!" zuchtte de burgemeester. «Maar komedievoorstellingen krygen we zekerriep de vrouw van den opperhoutvester verheugd. «O ja, aan spektakel zal 't niet ontbreken!" merkte haar echtgenoot droogjes aan. Ten laatste verklaarde zich één partij voor en één tegen den prins. De hecren haalden de schouders op en schenen zich om den doorluchtigen gast niet veel te bekommerende dames voerden allerhande zaken in zijn voordeel aan. «Daar komt op die manier wat geld onder de menschen," zeide de welgedane vrouw van den burgemeester. «Dan hoort men weer eens muziek!" beweerde een andere. «Rotenberg zou beschimmelen, als hij niet van tijd tot tijd hier kwam." «Ja! Ja!" stemden de jonge meisjes toe. «Nu, 't komt weer uil!" liet de stem van den opperhoutvester zich thans hooren. «Als iemand bij de vrouwen in een goed blaadje wil komen te staan, moet hij maar een dozijn dwaze streken begaan en zorgen dat er zoo- en zooveel liefdesavonturen van hem ruchtbaar zijn geworden en Een koor vau vrouwenstemmen bracht hem tot zwygen. «Dat was niet aardig!" oordeelde de vrouw van den predikant, „maar de opperhoutvester is altijd zoo ondeugend." «De vroolijke man met zijn grijzen baard had de algemeene verontwaardiging gewekt. Hij stond bij het venster en hield de banden voor de ooren. «Maar, dames," dus trachtte hy haar tot bedaren te brengen, t is een ontegensprekelijk feit! Toen er onlangs een bekende roover en moordenaar terecht werd gesteld, vond men onder zyn nagelaten papieren wel duizend minnebriefjes." De uitnoodiging om aan tafel te gaan brak hier het debat af. Het verloofde paar ging vooruit naar de eetkamer en Charlotte stond met ondoorgrondelijk gelaat voor haar eereplaats. En daarop zette zy zich onder de neerhangende berketakkenmaar het maakte een zonderlingen indruk, dat sc'ioone, onbeweeglijke aangezicht. Ik zag, hoe zy voor eiken schotel bedankte, hoe Frits zich bozorgd tot haar overboog en hoe hy eindelyk opstond en met een lórschen ruk de takken afbrak, zoodat het geheele festoen naar beneden viel. Ik zat naast den jovialen opperhoutvester en hij wilde juist beginnen met zyne bewering van straks nog wat nader toe te lichten, toen een andere stem zich verhief en ook hem tot zwijgen drong. De predikant was opgestaan, had aan zyn glas getikt, en richlte nu het woord tot het verloofde paar. Hy sprak van het geluk, dat een huis wedervoer, waarin een lieve dochter welkom werd geheetende drempel moest met rozen bestrooid worden, als dank voor de rozen der vreugde, die zij aanbracht. Hij sprak van de familie Roden, die reeds lang in dat huis woonoe en zich op zoo menigen wakkeren, recht schapen man, op zoo menige deugdzame vrouw kon beroemen, en hy wees er met nadruk op, dat degene, die den laatstcn afstammeling vau de Rodens hare hand zou reiken, zich wél In dat ge\al had dus lv. reeds in Sepieinoer weder op vrije voeten kunnen gesteld worden. De zadelmaker van het Cirque Américain, die zich te Sluis schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van een gedresseerd paard en aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijnen meester, den heer Pinder, werd Zater dag jl. door liet Gerechtshof te 's Hage, daar zijne schuld niet voldoende was gebleken, vrijgesproken, terwijl zijne onmiddelijkc invrijheidstelling werd bevolen. De hooioogst is te Midwoud en omstreken in vollen gang. De opbrengst is zeer voldoende en ook is er voor het vee nog genoeg gras in de weilanden. De veestapel is gezond; waren nu de producten wat hooger in prijs, dan zou er weinig te wenschen overblijven. Ook de vruchten op de bouwlanden staan over het algemeen zeer goed, zoodat met grond een ruime oogst kan verwacht worden. Voor het rijpen van vele vrachten zou het evenwel wen schelijk zijn, dat de thermometer thans, einde Juni, eens den zomer ging aanwijzen, want tot heden hebben wij meestal gure dagen gehad, zooals men die in den herfst te verwachten heeft. Het nieuwgebouwde Badhotel te Vlissingen is Zater dag jl. feestelijk geopend. De grasverpachtingen zijn te Maastricht dit jaar be duidend hooger dan in het vorige. Het verschil bedraagt van 50 tot 80 pCt. Men schrijft uit Franekeradeel «Niettegenstaande de minder gunstige weêrsgesteldheid der laatste dagen staan over het algemeen de vruchten hier uitmuntend te velde, terwijl ook, wat het hooigewin aanbelangt, de landbouwers redenen tot tevredenheid hebben. Meer zonneschijn dan in het eerst dezer week zal velen welkom zijn, daar de kwaliteit van het hooi dan beter wordt. Het koolzaad heeft nog niet met bloeien gedaan, slechts enkele beste stukken worden er aangetroffen, het vlas overtreft het dit jaar verre. Van de jammen-aardappelen, die verleden jaar te weinig hebben opgeleverd, zijn er dit voorjaar aanmerkelijk minder gepoot geworden." gelukkig mocht achten, daar hij van jongs at iemand was ge weest, by wien het hart op de rechte plaats had gezeten. En zoo dronk hij dan op het welzijn van het jonge paar, dat hij eerlang voor. den preekstoel in de Mariakerk hoopte te zien, op de blijde verloofden op de gelukkige echtgenooten «Hoera!" juichten de gasten in koor, terwyl ieder zich met zijn glas champagne in de hand naar het aanstaande bruidspaar spoedde. Te midden van dezen algemeenen opstand zag ik, dat de deur tegenover my geopend werd, en op den drempel vertoonde zich prins Otto. Hij was in elegant wandelkostuum en staarde glim lachend naar dat woelig tooneel. Mevrouw Roden zag hem het eerst. Ik hoorde haar verschrikt: «Goede hemel de prins!" Tegelijk was zij hem reeds tegemoetgegaan om hem te verwelkomen. Hij was geen vreemdeling in dezen kring en ieder scheen hem gaarne te zien. Verrast en verheugd boog men voor Zijne Doorluchtigheid; maar na een ridderlijk compliment aan mijne grootmoeder gemaakt en een hartelijken handdruk met Frits gewisseld te hebben, nam hij een stoel, school dezen naast Charlotte en verzocht dat het gezelschap zich niet door hem zou laten storen, daar hy slechts even den ouden speelmakker uit zijne jeugd persoonlijk met diens verloving wilde gelukwenschcn. En inderdaud bracht hij dan ook geen stoornis teweeg. Hy begon zoo ongedwongen met Charlotte te praten, klonk met Roden, en lachte zoo hartelyk als elke andere jonge man, die weet dat hy een welkome gast iu een vroolyken kring is. Ilij wilde niets eten, maar liet zich den schuimenden champagne wonderwel smaken. Ik zag, hoe ook Charlotte haar glas nu telkens aan den mond bracht, hoe hare oogen begonnen te schitteren, hoe zij steeds spraakzamer werd hoe zij allengs weer de oude, betooverende Charlotte was geworden. Haar verloofde was stil en draaide zyn leeg glas tusschen de vingers; hy en ik, geloof ik, waren de eenigen van het gezel schap, die zwegen; ik van onuitsprekelijken angst. Ik kon het bijna niet langer uithouden in die warme kamer, bij het flikkerende Kaarslicht, in die benauwde atmosfeer van wyn, spijzen en geurende bloemen. Maar niemand dacht aan opstaan, want de prins zat naast Charlotte en praatte en dronk, en vergat dat hy maar even had willen komen. Eindelijk sprong hy op en bood Charlotte den arm. «Kom uan, heeren en dames, naar den tuin!" riep hij. «'tls een prachtige voorjaarsnacht buiten!" «Kom mede, Toniafluisterde Frits, terwijl hy mij den arm gat. Hij rukte my letterlijk mede, het paar achterna, dat de gang door en de verbaasd opkijkende dienstboden voorby stapte. Het maanlicht hulde de aarde als in een blauwen sluier, vlier- boomen en seringen verspreidden een byna bedwelmenden geur, en in het struikgewas zong de nachtegaal. Als in een droom volgde ik de witte, voor ons uit zwevende gedaante; geen onzer sprak een woord, maar zijn arm heelde. Het deed mij ontzaglijk pynlijk aan. Ik weet niet, waarom myne oogen zich plotseling met tranen vulden. «Schreit ge, Tonia?" vroeg hij. «Neen!" jokte ik. «Hoe bevalt u nu Zyne Doorluchtigheid?" vroeg hij op bitteren toon. Maar eer ik nog kon antwoorden, liet hy er op volgen: «Laten we omkeeren! Het verveelt mij hen op al die kronkel paadjes achterna te loopen." Ik bleet aarzelend staan. «Wat zal ik u zeggen, Tonia?" zeide hij vastberaden. «Wat echt goud is, smelt niet bij dat flikkervuur." En wy keerden on3 om en gingen zwijgend terug, en toen wij de groote linde bij het huis naderden, zagen wy hoe de opperhoutvester by het licht van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 1