ADVERTENTIËN. Huisbewaarders gevraagd! "TTÏMMERLIEDËrT EENE NETTE DIENSTBODE. stil, neemt den hoed af én roept met krachtige stem: „Leve Frankrijk! Leve Frankrijk!" klonk het terug „Leve de Prins! Leve de Graaf van Parijs!" De Prins groet op nieuw, zeggende: „Tot wederziens!" Nu wordt het geroep aanstekelijk; van de heuvels tot de zee, van de hoofden tot het strand, overal zwaaien hoeden en zakdoeken en blijft geen mond gesloten. „Toen de stoomboot, door vriendenhanden als met bloemen bedekt, zich in beweging zette, zag men den Graaf van Parijs blootshoofds met den Hertog van Orleans op een der raderkasten staan, voor het laatst de opgewonden menigte en den Franschen grond vaarwel wuivende. Nu dekt hij zich en met den zakdoek aan de oogen en het hoofd gebogen daalt hij af op het dek, waar men ruimte voor hem maakt. Op dit oogenblik is te Tréport de ont roering algemeen. Men hoort de vrouwen snikken en de mannén zien met sombere blikken de heenspoedende stoomboot na." De Gravin van Parijs zou, na haren gemaal, ofschoon zij tegen zeerijzen altijd zeer opzag, naar Engeland te hebben vergezeld, met den Hertog van Chartres terug- keeren om haar dochtertje, dat, zooals men weet, aan het roodvonk ligt, te verplegen. Het Journal de St. Pétersbourg vermeldt den dood van eene dame van 114 jaren, mevr. Goruli, die dezer dagen te Smolensko begraven werd. Zij had de Keizerin Catharina gekend en was Hofdame geweest onder de re geering van den in 1801 overleden Keizer Paul I. Hare begrafenis werd bijgewoond door hare zuster, die 113 jaren telt en met vasten tred den lijkwagen volgde. De jury te Stettin heeft jl. Donderdag een houtvester vrijgesproken, die in het begin van dit jaar zijn 28jarigen zoon in toorn had doodgeschoten. De vader, een man van 58 jaren, tot dusver algemeen geacht, was door zijn zoon tot het uiterste getart. Deze zoon was wegens diefstal uit de militaire gelederen gejaagd en tehuisgekomen, waar hij zijne zusters dagelijks mishandelde en eindelijk zijn vader met een hooivork aanviel en met een hamer op het hoofd sloeg. „Ik heb hem doodgeschoten," zeide de vader, „omdat hij anders mij en mijne dochters om het leven gebracht zou hebben." De vrijspraak volgde, nadat verscheidene getuigen de juistheid van die verklaring bevestigd hadden. De „gouden roos," door den Paus aan de Koningin- Regentes Christina van Spanje toegedacht, is een tak met 9 bloemen, 14 knoppen en omstreeks 100 bladen, in fijn goud, naar de natuur bewerkt. De grootste geopende roos is in het midden geopend, een geurigen balsem en muskus inhoudende, door den Paus onder bepaalde plechtigheden daarin gelegd. Deze gouden tak is vastgehecht in eene verguld zilveren, fijn geciseleerde vaas in 16de-eeuwschen stijl, waarvan de hengsels uit twee engeltjes bestaan. Op het midden der vaas is de heilige Christina afgebeeld en aan de andere zijde een Latijnsch opschrift, het geschenk toewijdende aan „de moeder des Konings van Spanje." Op het voetstuk staat de naam des Pausen en relief. Het geheele kunstwerk heeft eene hoogte van 80 centimeters en is vervat in een notenhouten kistje met het ingelegd wapen des Pausen. Het is geleverd door 's Pausen juwe lier Tanfani. Ingezonaen. M. d. R.! Gansch Texel jubelt! De feestelijke stemming heeft eene dubbele oorzaak. Niet alleen de meer dan gewoon opgewekte kermis vervult de ge moederen met vreugde, maar ook de blijde verwachtingen van hetgeen de dag van Zaterdag zal baren. Een ongehoord, een ongekend genot staat ons te wachten. In de nabijheid der zee, in de luwte der duinen strekt zich een schilderachtig dorpje uit; dat verbonden te zien met het centrum van het eiland door middel van een kunstweg was sinds lang ons ideaal. Dat ideaal is verwezenlijkt. Geen wonder dan ook, dat alles medewerkt om de opening van dien weg recht feestclyk te vieren. Zaterdag morgen om 10 uur vereenigt zich een stoet van belangstellenden, om zich in feestelijken optocht naar de Koog te begeven, waar tallooze verrassingen worden bereid. Wy twijfelen niet, of velen zullen zich opgewekt gevoelen, aan dit eigenaardig strandfeest door hunne tegenwoordigheid luister by te zetten. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw trouwe lezer, Q. Benoemingen, enz. Tot ridder der Leopolds-orde van België is benoemd de heer W. J. Hofdyk. De luit. ter zee 2de kl. J. T, T. Modderman wordt met 15 Juli a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De machinist der lste klasse C. Koeman en die der 3de klasse W. Moggré zyn, wegens lichaamsgebreken, op eervolle wyze uit den dienst der Kon. Marine ontslagen, eerstgenoemde met uitzicht op pensioen. Vlsoiit>orlolitoii. Honderd vyf-en-dertig korders en beugers brachten jl. Zaterdag 20 tot 100 roggen, 10 tot 100 groote, 30 tot 200 kleine tongen, 27 tarbotten, 1 tot 3 manden kleine schol en 1 tot 2 manden scharren ter afslag; rog gold 36 k 42 cents, groote tong 25 k 30 cents, kleine dito 6 k 20 cents, tarbot f 4 tot f 5 per stuk, kleine schol f 1.10 per mandje en scharren f' 6 per mand. Veertien korders en beugers brachten gisteren 13 tot 70 roggen, 280 groote en 330 kleine tongen ter afslag; rog gold 28 k 34 cents, groote tong 30 cents en kleine tong 6 k 20 cents per stuk. De kustvisschere, gisteren morgen ter vangst uitgezeild, zijn nog niet uit zee teruggekeerd. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. c 3 ■-5 Uren. Windrichting en bracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 I 12 noto. 4 k. 765.62 t 4.52 15.9 - 1.6 0.73 wein.gv. 28 12 no. 0.5 767.20 t 6.10 16.8 -0.7 0.73 Vlak. 29 8 noto. 0.2 767.40 t 6.30 17.3 t 1.5 0.69 29 12j nwtw. 0.2 767.64 t 6.54 17.0 -0.5 0.72 Burgerluis.© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. Van Nijmegen Schonegevel en jonkvr. S. M. M. S. Van Franckenberg en Proschlitz. Bevallen: W. Jonkman, geb. Kerkhof, Z. N. Asjes, geb. Wals, D. W. C. Murks, geb. Doesburg, Z. M. Udes, geb. Salomons, Z. S. Deutekom, geb. De Rover, Z. G. De Beurs, geb. De Wit, Z. T. Snel, geb. Kort, Z. Overleden: R. C. Verstegen, 16 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 22 tot 28 Juni. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Bevallen: Anna Catharina Van der Meulen, geb. Sijbecarspel, Z. Aaltje Wit, geb. Koning, D. Antonia Johanna Elizabeth Van Twuijver, geb. Verkerk, Z. Marüttoerloliteii. TEXEL, 27 Juni. Onderstaande artikelen golden in deafge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 a 60 c., Schapen boter 45 a 50 c. en Schapenkaas 15 a 16 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 3.en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Hooi f 13 a 14 per 500 kilogram. Schapenhuiden f 2 a 3 en Lamshuidcn f 1.50 a 2.25 per 100 stuks. ALKMAAR, 28 Juni. 4 Koeien f 180 a 230, 535 vette Kalveren f 25 a 130, 14 nuchtere dito f 12 a 23, 414 Schapen f 21.a 29, 24 magere Varkens f 12 a 18, alles per stuk; 163 vette Varkens, 35 a 44 c. per kilogram. HOORN, 25 Juni. Aangevoerd 554 Schapen, f 24 a 32 per stuk. HOORN, 26 Juni. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe f 7.a 7.50, Gerst f 5.a 5.50, Haver f 4.a 4.75, Groene Erwten f 11 a 13, Grauwe dito f 14 a 17, Vale dito f 10 a 12, Bruine Boonen f 12 a 15, Karweizaad f 18.50, alles per hectoliter. Paarden f 50 a 250, Koeien f 125 a 175, Schapen f 24 a 28, Lammeren f 6 a 13, Kalveren f 11 a 20, Varkens f 11 a 18, Biggen f 5 a 9, Kippen f 0.80 a 2.alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. Boter 50 a 55 c. per kop. Aardappelen f 4 a 5 per hectoliter. AMSTERDAM, 28 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 534 Runderen, lste kw. 75, 2de kw. 66 en 3de kw. 60 cents per kilogramMelk- en Kalf koeien f 100 a 278, 59 nuchtere Kalveren, f 6 a 13, Schapen en Lammeren f 30 a 5 per stuk vette Varkens 34 a 40 cents per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 3.a 3.30, dito Franeker f 2.90 a 3.25, dito Engelsche f 1.50 a 2.per hectoliter; Nieuwe Malta f 10 a f 12 per kilogram; Andijker Muisjes f 5.50 a 6.dito ronde f 5.a 5.50, Westlandsche Klei in manden f 2.10 a 2.80, dito losse f 2.a 2.40, dito Klei Muisjes f 4.20 a 5.20, dito Zand f 9, alles berekend per mud. Aangevoerd 10 versche ladingen nieuwe en 3 oude. Handel in nieuwe zeer flauw, in oude vlug. BARNEVELD, 25 Juni. De Wol is op de Veluwe grooten- deels opgeruimd tegen een prys, die lager was dan vorige jaren. De Schapenhouders bedongen slechts 75 a. 98 cents per kilogram. ZWOLLE, 25 Juni. Hooi van 1885 is iets vaster in prijs. Er is door de enorme regens veel gemaaid gras voor den hooi oogst totaal verloren gegaan. Het zuiver gekleurd Handelshooi van de eerste snede zal dit jaar zeer schaarsch zijn. DEVENTER, 26 Juni. De prijzen blijven zeer laag. Smeerwol 50 a 60 c. en gewasschen dito f 0.70 a 1.per kilogram. KAMPER-EILAND, 25 Juni. De handel in Hooi staat nage noeg stil; al sedert 14 dagen was de verzending van luttel beteekenis. De Hooi-oogst begint buitengewoon druk te worden, vooral nu het weêr gunstiger wordt. De opbrengst is ruim; op de kwaliteit valt nog niet te roemen. LEEUWARDEN, 25 Juni. De aanvoer van nieuwe Aard appelen was heden reeds vry aanzienlijk, ongeveer 80 hectoliter. De zoogenaamde muisjes zijn flink ontwikkeld en golden f 8 per hectoliter, middelsoort ongeveer de helft; ook waren er zaaiers, bus/ces en eene zeer geringe hoeveelheid botergele. Het gewas staat best, vooral in de omstreken van Berlikum. Blijven de omstandigheden zoo gunstig als ze nu zijn, dan is de verwachting ruime opbrengst, beste kwaliteit. Weersgesteldheid27 Juni 12 u. Helder, mooiweer. 28 Juni 12 u. Idem. 29 Juni 8u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 29 Juni 12 u. Helder, mooiweer. Vervolg Nieuwstijdingen. vr.n de „Staatkundige Brieven" van mr. S. Van Houten zijn Nos. 19 en 20 verschenen. „Eindelijk aldus vangt hij aan ik geloof zelfs voor het eerst, is er in de Tweede Kamer een zuiver liberale meerderheid. Voor het eerst althans is er een meerderheid bij eerste stemming, zonder eenig bondgenootschap met twijfelachtige vrienden, gekozen op een aan allen bekend en door allen erkend liberaal programma, en heeft zij tevens de macht om het te verwezenlijken, daar de kroon zich er in beginsel mede vereenigd heeft. De meerderheid, hoewel niet groot, is sterk door haar eenheid. Alle voorwendsels voor het rekken van het loven van een extra-parlementair ministerie is vervallen. De liberale meerderheid behoeft leiders, geen schrijvers. Zij heeft nu allereerst de herziening van de grondwet op het punt van het kiesrecht tot stand te brengen, met additioneelc bepalingen, die het bijeenkomen eener werkelijke nationale vertegenwoordiging verzekeren. Dit is het eerste punt der liberale agenda, en tevens het hoofdpunt. Daarmede kunnen andere onderwerpen verbonden worden, maar slechts zoodanige, die de overwinning op het hoofdpunt niet in gevaar brengen en in de liberale gelederen geen verdeeldheid wekken." Na daarop gewezen te hebben op de mogelijkheid om allereerst het kiesrecht te herzien, bespreekt hij de wenschelijkheid om de ministers ook als leden der Kamer zitting te doen nemen en de noodzakelijkheid tot wijziging van art. 147 der grondwet. De salonstoomboot „Friesland," evenals de „Holland," die hier vóór eenige dagen proefstoomde, bestemd voor den dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren, is gisteren van Amsterdam alhier aangekomen, en wordt heden ter reede op de gemeten myl onder stoom beproefd. Door geeptrekkers werd jl. Zaterdag langs onze kust in de zegens veel ansjovis gevangen, waarmede zij, met het oog op den hoogen prijs dezer vischjes, goede zaken maakten. Aan de leden van de afdeeling Helder der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zyn dezer dagen afdrukken uitgereikt van een adres, door 't Hoofdbestuur dier Vereeniging, dd. 21 Mei 11., gezonden aan den minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek, om de vacantiën bij verschilende Rijksinstellingen van Onderwijs zóó te bepalen, dat de lessen noch op Zaterdag eindigen, noch op Maandag aanvangen, 't Hoofdbestuur heeft zyn verlangen daar naar te kennen gegeven, omdat het wenscht, dat de Zondag voor zoovelen mogelijk waarlijk een rustdag zij, en het daarom streeft naar een verminderd gebruik van de openbare middelen van ver voer op bedoelden dag der week. Aan den afdruk van dit adres is toegevoegd het antwoord des ministers, die daarin te kennen geeft, dat, bij eventuëele nieuwe regeling der vacantiën aan bedoelde Rijks-instellingen, op 't ver zoek van 't Hoofdbestuur zooveel mogelijk zal worden gelet. Herhaaldelijk wordt door bewoners dezer gemeente, die de gewoonte hebben van tijd tot tijd eens een kijkje op den Zeedijk alhier te nemen, opgemerkt, dat de zandbank „Onrust" steeds meer van richting verandert en thans eene veel oostelyker ligging heeft dan vroeger. En dat het werkelyk zoo is, dat de genoemde zandplaat naar 't oosten overslaat, is ter plaatse gebleken. De reddingsbaak werd indertyd in 't midden der bank opgericht en thans ligt zij p. m. 150 schreden van zee als men zich in noord westelijke richting van haar verwydert; terwijl zy in omgekeerde richting oirca 800 schreden van de zee verwijdert Hgt. De haak, eens het middelpunt van de zandplaat, zal, op die wyze een maal nog geheel door de zee bespoeld worden. We vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande annonce, waarin de buitengewone voorstellingen van het concert gezelschap, onder directie van den heer H. Kievits van Rotter dam, gedurende do kermis in Musis Sacrum alhier te geven, worden aangekondigd. We namen inzage van het programma, dat, zoo we ons niet bedriegen, iets goeds belooft en zeker tot een bezoek zal uitlokken. Aangenomen het beroep (toez.) naar Oudorp (cl. Alkmaar) door dr. P. A. Riedel, predikant te Aartswoud. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te Noord-en Zuidzijpe door ds. A. Van Gulik, predikant te Grouw; naar de" Herv. gemeente te Hoogwoud door ds. C. De Holl, predikant te Andijk. SCHUTTSRÏJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art, 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan het Raadhuis, op VRIJDAG 2 JULI e. k., des namiddags ten zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van dienst, die bij de onlangs gehouden loting en naloting zijn inge diend, zoomede tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling of uitsloiting, die de reeds ingelijfde schutters mochten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van hen, die bij nummerver wisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebracht, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Helder, den 27 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Getrouwd J. VAN NIJMEGEN SCHONEGEVEL, Commies der Posterijen te Gouda, en JonkvrouweS M M S. VAN FRANCKENBERG EN PROSCHLITZ, van Helder. Helder, 29 Juni 1886. De Heer en Mevrouw VAN NIJMEGEN SCHONEGEVEL— VAN FRANCKENBERG EN PROSCHLITZ betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. De Heer en Mevrouw VAN FRANCKENBERG EN PROSCHLITZ SP0ELSTRA betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij het huwelijk hunner dochter ondervonden. Helder, 29 Juni 1886. Den 20stcn Juni 11. overleed te Helder, in den ouderdom van 36 jaar, de WelEd. Heer P. BOON. Apotheker aldaar. Aan allen, die ons bij dit treurig verlies blijken van hunne belangstelling gaven, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Helder, 29 Juni 1886. De Familie BOON. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. KENNISGEVING. De zaken van wijlen den Heer P. BOON, Apotheker te Helder, zullen, onder leiding van een te benoemen provisor, onmiddelijk worden voortgezet. De Erve P. BOON. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Op ZONDAG 4 JULI 1886 zal de Godsdienstoefening gehouden worden te Barsingerhorn, en dus n 1 ftt aan de Kreil. De tegen Donderdag I Juli 1886 'aangekondigde publieke verkoop van het driemast-schoonerschip A B O M A" is tot nader Uitgesteld. HORDIJK, Notaris. Door vertrek der tegenwoordige, vraagt een alleenwonend heer, voor de waarneming van zijne huishouding, FATSOENLIJKE GEHUWDE LIEDEN, van de P. G., zonder kinderen. Vereischten zijn, dat de vrouw goed kunne koken en de man in vaste betrekking of gepensioneerd zij. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven daarvan, onder opgaaf van vroegere betrekking, per brief mededeeling te doen onder letter M., aan het Bureau dezer Courant. De ondergeteekende bericht aan zijne 'geëerde begunstigers, dat hij ruim voorzien is van WIJNEN, LI KEU II EN en STERKE DRANKEN', tot de meest concurreerende prijzen. Zich beleefd in ieders gunst aanbevelende, TIJS ZIJM Mz., Burg op Texel. kunnen werk bekomen bij H. JONKER, te Anna Paulowna. Gevraagd te Schagen met Augustus, tegen hoog loon: Franco brieven, onder letter Z, Bureau Schager Courant. Gevraagd tegen 1 Augustus: EENE FLINKE DIENSTBODE. I Franco brieven, J. VOS, te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3