HANDELSDRUKKERIJ. Mert DÉraJIMÏB ScMpb Koster's Kleine Winkel le Schap Molenplein 16 3. Aflevering van Drukwerk geschiedt spoedig, net uitgevoerd en tegen de billijkste prijzen. Gras- en Hooibouw. OM HAAR GELD, E. WERNER. Vijf Novellen. Café Parkzicht. MUZIEK VOOR UEN DANS, MUSIS SACRUM. HELDER. Buitengewone Voorstellingen. Inwijding Kooger Weg. DE LANGE DE MOllAAZ, Ontvangen: eene ruime keuze Amerikannsche en Duitsclie Graszeisen, die op proef worden verkocht en geleverd, alsmede Fabrickzeteeit, die een weinig beslagen zijn, voor/1.50; Aambeelden en Hamers, Zclssleencn en Strijkers, lange en korte Zciskolven, II ooihar ken en Vorken, Machine-olie, llciiiitigscharen, Scliapen- scharen, Zichten en Sikkels (bijgenaamd Snikken) tegen lage prijzen. Smeden en wederverkoopers rabat. Doeren en Bouwgereedschap, Stremsel en Kleursel (Kerbet) per kruikje 50 cents, Thermometers en Maatglazen, onmisbaar bij het maken van boter en kaas. N.B. Prachtige Kinderwagens, voor weinig geld contant. Amcrikaansche Bulringen. 3NTIJEÏTJ WE ROMANS. door W. HEIMBURG, Schrijfster van: Liesje van den Lompenmolen, Een arm Meisje, Haar eenige Broederenz. Vertaling van HERMIXA. Prijs 2.50. DE LIEFDE VAN EEN OUDEN VRIJER. Naar het Engelsch van A. TROLLOPE, Schrijfster van: Phineas Finn, De School van Doctor Wortle, enz. Door MYRA. Prijs 2.90. Verdacht. Zijn woord van eer. Bevrijd. De Wilddief. Kies! Vertaling van HERMIXA. Prijs 2.50. In blauw linnen Stempelband 3.25. Vroeger verschenen van dezelfde schrijfster en vertaalster: Ingen. Geb. De Egoïst. Novelle1.65 2.25 Bijgeloof. Blijspel1-30 1.90 Arendsvlucht. Novelle1.30 1.90 Onder Betoovering. Tweede druk 2.40 3. Vaderland. Tooneelspel1-30 1.90 Een Godsoordeel. Tweede druk„1.65 2.25 De Geluksbloem. In groot 8°. formaat. 2.75 3.50 Uitgaven van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. DIT HUIS IS TE KOOP. Naar het Fransck van ALPHONSE DAUDET. Boven de deur, een houten deur, die zeer slecht sloot en bij elke windvlaag het zand uit het tuintje en het stof van den weg doorliet, was een bordje getimmerd, dat reeds langen tijd de zomerzon en de herfststormen getrotseerd had. DU huis is te koop en men zou meenen dat het reeds verlaten was, zoo doodsch zag het er uit. Toch werd het bewoond. Een lichtblauwe rookwolk, die uit den gemetselden schoorsteen opsteeg, verried een verborgen, be scheiden en treurig bestaan. Tusschen de vermolmde planken van de schutting door, zag men in plaats van de verlatenheid en wanorde, die gewoonlijk aan een verkoop voorafgaan, goed onderhouden paden, begroeide priëeltjes, een gieter dicht bij den vijver en tuingereedschap tegen het huisje staan. Het was een gewoon boerenhuis, met een soort serre aan den zonkant. Er stonden namelijk eenige glazen klokken, lecge bloempotten, sommige omvergeworpen, andere op rijen geschaard met graniums er in. Verder was de tuin, op de ruimte onder twee of drie groote platanen na, geheel aan de zon blootgesteld. Tal van vruchtboomen waren als opengeslagen waaiers tegen ijzerdraad opgeleid en genoten het volle licht. Voorts zag men er nog eenige rijen frambozenstruiken en boonen tegen groote stokken. Te midden van deze kalme omgeving bewoog zich een grijsaard met een grooten, strooien hoed. Eiken dag liep hij zijn erf rond, begoot de planten op geregelde tyden, snoeide en werkte met on- vermoeiden ijver. De oude man kende niemand. Behalve het wagentje van den bakker, dat voor alle deuren in de eenige straat van het dorp stilhield, kreeg hij nooit bezoek. Een enkele maal bleef een voorbijganger, die op de zoek was naar een vruchtbaar plekje gronds, voor het bordje staan en belde aan. Op het eerste bellen bleef gewoonlijk alles in het huis stom. Na den tweeden keer kwam de grijsaard op klompen uit zijn tuin aanstrompelen en deed met een verward gezicht de deur op een kier open en snauwde den vreemden indringer too: „Wat moet jij?" „Het huis is immers te koop?" „Ja," antwoordde de oude met weerzin, „ja... het is te koop, maar ik zeg je vooraf, dat men er een zeer hoogen prij3 voor vraagt..." En reeds maakte hy een gebaar alsof hij den bezoeker de deur voor den neus wilde dichtsmyten. Hy zou de menschen met zijn toornige blikken het huis uitgekeken hebben, zoo stond hij daar, als een Cerberus zijn erf bewakend. Dan gingen de menschen gewoonlijk huns weegs, zich afvragend wat die grimmige oude dan wel mocht voor hebben met zyn huis te koop te stellen, terwijl hij het met geweld scheen te willen behouden. Dat raadsel werd mij opgelost. Toen ik op zekeren dag voorby het huisje ging, hoorde ik driftige steramen en een heftigen woordenstrijd. „Je moet het verkoopen, vader, je moet het verkoopen... je hebt het beloofd..." De algemeene rangregeling van crediteuren 'in liet faillissement van PIETER VISSER, Koopman te Helder, opgemaakt door den Heer Rechter-Commissaris, is ter griffie der Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar gedeponeerd, om aldaar gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder te verblijven. N. H. DE LANGE. GEDURENDE DE KERMIS: Bestellingen van Bier, enz. worden aan huis bezorgd. K. LANGEVELD. Texel, 28 Juni 1886. BurgerïURe Stand. Gemeente ZIJPE, van 18 tot 25 Juni. OndertrouwdDirk Haverkom, jonkman, schipper, 20 jaren, wonende te Wieringerwaard, en Grietje Kossen, jongedochter, 20 jaren. Dirk Staadcgaard, jonkman, winkelier, 25 jaren, wo nende te Callantsoog, en Helena Van der Meulen, jongedochter, 23 jaren. Gehuwd en GeborenGeene. Overleden: Necltje De Heer, dochter van Klaas De Heer en Neeltje Schotvanger, 15 jaren. Gerrit Boontjes, echtgenoot van l Maartje Aris, eerder weduwnaar van Tryntje Watertor, 62 jaren. M aartje Van der Aarde, dochter van Pieter Van der Aarde en Grietje Brommer, 8 dagen. ZONDAG 4 JULI en vervolgens Bede ren avond gedurende de kermis: Grand Spektakel Concert varié, door het gunstig bekende Internationale Variété-, Specialiteiten-en Operetten-Gezelschap, Directeur HUBERTUS KIEVITS, te Rotterdam. Entree 49 centa. Aanvang ten 8^ ure. Zie groote en kleine biljetten. ZATERDAG 3 JULI aanstaande, 's morgens 11 uur, zullen op het strand bij de Koog plaats hebben: WEDREHVTIMBlXr. RINGSTEK.EN. VOLKSVERMAKEN. Alles om fraaie prijzen. Aangifte van paarden vóór Zaterdag bij C. KUIP, aan de Koog; DIRKJE EELMAN, Koogerweg, en K. LANGE VELD Mz., aan den Burg. De Commissionairs in Effecten TE ALKMAAR, bevelen zich aan tot het koopen en verkoopen van Binnen- en Buitenlandsche EFFECTEN, het plaatsen en afschrijven van KAPITALEN in het Grootboek van Nationale Schuld, ert verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig papier betrekkelijk. Mede bevelen zij zich aan als Correspondenten en Agenten van de BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ, gevestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. En de oude man zei met bevende stem: „Maar kinderen, ik wil niets liever dan dat... Ik heb er immers het bordje voor gehangen. Ik bemerkte hieruit dat zyn zoons en zijn schoondochters, kleine Parijsche winkeliers, hem dw jngen om zich van het geliefde plekje te ontdoen. Om welke reden? Ik weet het niet. Maar het is zeker dat zij van oordeel waren, dst de zaak te lang duurde, en van dien dag af kwamen zij geregeld alle Zondagen om den ongelukkige aan tc sporen en te dwingen zijn belofte te houden. Van den weg af, in de kalme Zondagsstilte, wanneer zelfs de aarde uitrust, nadat er zes dagen lang in gespit en gezaaid is, hoorde ik dat heel goed. De winkeliers praatten en kibbelden onder elkander met krijsckende stemmen, 's Avonds gingen allen heen, en nadat de goede, oude man even den weg wa9 opgegaan om hen uit te laten, ging hij gauw weer naar binnen en sloot innig gelukkig zijn groote deur, met bet gevoel, een week van verademing voor de borst te hebben. Zes dagen lang was het huis dan weer rustig. In het door de zon gebla kerde tuintje hoorde men niets dan een zwaren voetstap, die op het grind kraakte, of het ratelen van een hark. Van week tot week kreeg de oude man het benauwder. De zoons en schoondochters stelden alle middelen in het werk. Men bracht de kleinkinderen mee om hem over te halen. „Zie je, grootvader, als het huis verkocht is, dan kom je by ons wonen. Wij zullen samen zoo gelukkig zijn!..." En in alle hoekjes werden de hoofden bij elkander gestoken, er werd eindeloos door de laantjes gewandeld, met luider stemme berekeningen gemaakt. Eenmaal boorde ik een van de schoondochters roepen „Het krot is geen tien stuivers waard.... het is goed voor af braak." De oude man luisterdo zonder iets te zeggen. Men sprak van hem alsof hij gesloopt was. Hij liep heen en weer, gebukt onder zijn leed, met tranen in de oogen, ouder gewoonte hier en daar een takje snoeiend en men gevoelde, dat zijn leven zoo diep was geworteld in dit hoekje gronds, dat hij nooit de kracht zou hebben er zich aan te ontrukken. Hij wist dan ook altyd het oogenblik van den verkoop uit te stellen, 's Zomers wanneer de heerlijke, geurige kersen, bessen en aardbeien rijp worden, zei hij „Wy moeten wachten, totdat ik ze geplakt heb... Na dien tyd zal ik het verkoopen." Maar wanneer de aardbeien- en kersentyd voorby was, kwam de beurt aan de perziken, dan aan de druiven en na de druiven aan de mooie, bruine mispels, die men byna onder den sneeuw plukt. Dan kwam de winter. De velden waren kaal, de tuin leeg. Geen voorbijgangers, geen koopers meer. Zelfs geen kinderen meer des Zondags. Drie lange maanden van rust om de zaden uit te zoeken, de vruchtboomen te snoeien, terwyl de wind en de regen het onnutte bordje deden schudden. Eindelijk namen de kinderen een kloek besluit, daar zij over tuigd waren, dat de oude man zyn best deed om de koopers weg te jagen. Een van de schoondochters kwam bij hem in wonen, een kleine winkelierster, die 's morgens vroeg reeds gekapt en gekleed was en die een zekere voorkomendheid, een Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrijdag 25 Juni 1886. Afwezig de heeren F. Keijser en C. Pz. Keijser; 1 vacature. Na opening der zitting worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Do Voorzitter brengt ter tafel 1. eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires; 2. eene missive van HH. Gedeputeerde Staten, waarby aan den Raad wordt kennis gegeven, dat de heer D. C. Loman is benoemd tot lid van de Provinciale Staten; 3. eene kennisgeving van HH. Gedeputeerde Staten, dat het besluit eener tijdelijke gcldleening, ad f 15,000, goedgekeurd is terug ontvangen, en 4. het besluit van gunning der gehouden aanbesteding van het bouwen eener nieuwe en het veranderen der bestaande school in de Nieuwstraat aan den Burg, dat goedgekeurd van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is terug ontvangen. Alle welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. 5. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat door HH. Gedep. Staten wordt medegedeeld, dat bij Z. M. besluit van den 18 Mei jl., No. 11, naar aanleiding van art. 49 der onderwyswet, voor de nieuw te bouwen en het veranderen der bestaande school in de Nieuwstraat, eene subsidie wordt verleend ad f 9490.- Na toelichting hieromtrent door den Voorzitter, wordt genoemde mededeeling voor kennisgeving aangenomen. 6. De Voorzitter zegt, dat hy een brieije heeft ontvangen van J. J. Kuijper c. 8., te Oosterend, betreffende eene benoeming van mej. Outhuis als vroedvrouw, met verzoek hiervan mededeeling te doen en den Raad uit te noodigen haar te benoemen als vroedvrouw te Oosterend, ten einde te voorkomen, dat zy de benoeming te Winterswijk aanvaard en vertrekken zal. Aangezien de benoemde reeds voor die betrekking heeft bedankt en de aanleiding tot het verzoek is vervallen, wordt dezo mede deeling voor kennisgeving aangenomen. 7. Er wordt gelezen eene missive van mej. Boelig, gcb. Kessee, vroedvrouw te Eierland, verzoekende eene gratificatie. Wordt na eenige discussie gewezen van de hand. 8. Ter tafel wordt gebracht de staat van af- en overschrijvingen en die der tc doene betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1885, welke na mededeeling door den Voorzitter wordt goedgekeurd en vastgesteld. 9. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van den heer T. Mz. Zym, die bij de herstemming op den 25 Mei 11. tot lid van den Raad is gekozen. Dat onderzoek wordt opgedragen aan eene Commissie, bestaande uit de hoeren W. Bakker Klz., C. Zym Tijsz. en A. Dros Az. De Voorzitter schorst de zitting en noodigt dc Commissie uit, de geloofsbrieven te onderzoeken. Na heropening der zitting, brengt de Commissie, by monde van haren Voorzitter, den heer W. Bakker Klz., verslag uit en deelt mede, dat de geloofsbrieven van den heer T. Zijm Mz. in volkomen orde zijn bevonden, en dat zy mitsdien voorstelt te besluiten tot toelating. Met eenparige stemmen wordt hiertoe besloten. 10. Aan den Rand wordt aangeboden het jaarverslag over 1885. Wordt besloten hetzelve bij de heeren leden ter lezing rond te zenden. 11. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat hy een schry ven heeft ontvangen van R. Boom, te Oude Schild, kennis gevende, dat de oude voetbrug over de Schildsloot te Oude Schild, volgens zijn inzien, niet meer waard is dan het loon van opruimen cn het herstellen der schoeiing onder do brug. Aan B. en W. wordt opgedragen deze zaak verder te regalen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. valsche vriendelijkheid bezat, eigen aan menschen, die altyd in winkels helpen. De weg scheen haar toe te behooren. Zy wierp de tuindeur wijd open, praatte luid en glimlachte tegen de voor bijgangers, als wilde zij zeggen: „Kom binnen... zie, het huis is te koop!" De oude man had geen rust. Somtyds trachtte hij te vergeten dat zij er wasdan wiedde bij zijn perken, zaaide het bloemzaad, als menschen die kort voor bun dood nog plannen maken, als om bun vrees te veijagen. Den geheelen tijd vervolgde zyn schoondochter hem. „Loop heen, waar dient dat toe?... Geef je je zooveel moeite voor vreemde menschen Hij antwoordde haar niet en ging hardnekkig voort met zyn werk. Zyn tuin te verwaarloozen, dat zou reeds even droevig zyn geweest als hem te verliezen. Er was dan ook geen sprietje gras in de paden, geen dor blaadje aan de rozen. Intusschen deden zich geen koopers op. Het was het oogenblik van den oorlog, en dc vrouw mocht de deur al wyd open zetten, vriendelijke blikken naar den weg werpen, er kwamen slechts verhuiswagens voorby, er kwam niets dan stof binnen. Van dag tot dag werd de dame kwaadaardiger. In de zaak te Parys kon zy niet gemist worden. Ik hoorde, dat zy haar schoonvader de grofste verwijlen deed, hem vrceselyke standjes mAakte en de deuren met geweld dicht sloeg. De oude man boog bet hoofd zonder iets tc zeggen en troostte zich met zijn doperwtjes te zien opkomen en naar het verkoopbordje te kyken, dat altyd nog op dezelfde plaats hing. Toen ik dit jaar buiten kwam, heb ik het huis wel gevonden, maar helaas! het bordje hing er niet meer. Afgescheurde ver- koopbiljetien waren nog op den muur geplakt. Het was uit; men had het verkocht! In plaats van de groote grijze tuindeur een kleine, nieuw geschilderde groene en een hek, waardoor men in den tuin kon zien. Het was niet meer het vroegere lusthofje, maar een burgerlyk mengelmoes van bloemmanden, grasperken, watervalletjes, dat alles weerkaatst werd in een groote metalen bal, die voor de stoep hing. Te midden der bonte bloemen zaten twee dikke personen, een groote, roode man in een tuinstoel gedoken en een kolossale hygende dame, die met een gieter zwaaiend, uitriep: „Ik heb er veertien voor de balsaminen gebruikt!" Er was een verdieping opgebouwd, de schutting was vernieuwd en in dit hoekje, waar alles nog naar de verf rook, werden op een piano walsjes en vroolijke bekende polka's van de publieke bals gespeeld. Die dansmuziek, die iemand het hoofd warm maakte, de stof van de Julimaand, die schitterende, roode bloemen, die dikke heer en dame, dat alles deed my het hart ineenkrimpen. Ik dacht aan den armen, ouden man, die daar zoo rustig, zoo gelukkig had rondgewandeld en ik stelde my hem voor te Parys met zyn strooien hoed, zijn gebogen tuinmansrug, in een donkere binnenkamer, droevig, zonder bezigheid, verlegen, terwyl zyn schoondochter met voldoening in haar nieuw kantoortje het geld van het verkochte huis liet rammelen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4