epn hripf, dien hij in zijn rol had voor te lezen, allerlei insinuaties aan het adres van den heer Horn. Het publiek toonde zich echter weinig ingenomen met die handelwijze. Het bleef den volgenden avond bij de voorstelling van een stuk, waarin de heer Bigot de hoofdrol zou vervullen, eenvoudig weg en de voorstelling kon niet plaats hebben. Jl. Donderdag morgen had te Wieringen de jaar- lijksche tiendverpachting plaats der te veld staande granen. De lage graanprijzen deden zich ook gevoelen bij deze verpachting, daar de totale opbrengst slechts f 222.25 bedroeg. Den 26 dezer is onder een grooten toevloed van geestelijken en belangstellenden de R. C. kerk te Bergen (bij Alkmaar) door den bisschop van Haarlem gewijd. Bij een wedstrijd op rijwielen te Oude-Niedorper- Verlaat is de prijs behaald door Jb. Bakker en de premie door J. Visscher, beiden te Wieringerwaard. Op den stoomtram, die jl. Dinsdag middag van Arnhem naar Wageningen vertrok, had een zeldzaam voorkomend ongeluk plaats, dat gelukkig afliep. Nabij Oosterbeek gekomen, bemerkte een der passagiers, dat de hoed van eene dame in brand stond; deze van haar hoofd te rukken en de vlam te dooven was het werk van een oogenblik. Bijna gelijktijdig stond de japon van «606 andere jeugdige dame in vlam; deze, in haar angst, stond gereed om van den tram te springen en elders hulp te zoeken, maar werd nog tijdig gegrepen. De heer F., student te Leiden, tijdelijk te Renkum verblijf houdende, bevond zich ook onder de passagiers, die zich bijzonder hebben onderscheiden. Bij gebrek aan de noodige bluschmiddelen draaide hij de brandende kleederen in elka&r, terwijl de omstanders hem in het blusschen getrouw hielpen. Ofschoon de kleederen der jeugdige dame zeer gehavend waren, bekwam zij geene enkele brandwonde en kwam zij met den schrik vrij. De brand is ontstaan doordien vonken uit de pijp der locomotief zijn gevlogen, die blijkbaar van geen vonkenvanger was voorzien. Ter wille der veiligheid van de passagiers is het noodig, dat de Maatschappij maatregelen neme, opdat zulke voorvallen voortaan niet meer kunnen plaats hebben. Te Houtrijk en Polanen is in veiling gebracht 14 hectare te veld staande gerst, haver en klaver, aan den Noordweg in den Grooten IJpolder nabij Halfweg. De opbrengst bedroeg f 2696, zijnde voor haver en gerst ongeveer f 216 per hectare en klaver f 53 per hectare. Jl. Woensdag avond is ter hoogte van Franekereen tapper uit Leeuwarden uit den in volle vaart zijnden Harlinger trein gesprongen, om zijn hoed, die hem afwoei, op te halen. Naar men verneemt, heeft hij bij deze roeke- looze daad zich niet ernstig bezeerd. Jl. Donderdag vergaderde te Utrecht de Nederlandsche Dansonderwijzers-Vereeniging. De voorzitter, de heer Jean Gaillard uit Den Haag, diende een voorstel in om in het belang van iederen danser, en voor het geregelde dansen van quadrilles, door het geheele Rijk een gids voor de balzaal uit te geven vanwege de Nederlandsche Dansonder wijzers-Vereeniging. Met algeineene stemmen werd in dien zin besloten. In den tuin van den heer J. Van der Linde, te Boxel, staat eene aardappelplant, afkomstig uit Aken. Deze is zoo verbazend in wasdom, dat het loof bovenaan eene ruimte beslaat van 5 meters in omtrek en de enkele struik p. m. een vat aardappelen zal opleveren. Door den Engelschen ingenieur Marchant is, volgens de dagbladen, die de proeven bijgewoond hebben, eene belangrijke verbetering op het gebied van het stoomwezen tot stand gebracht, waardoor niet minder dan 80 percent besparing van brandstof zou verkregen worden, en wel doordat de stoom, na de machine in beweging gebracht te hebben, weder in den stoomketel terugkeert, gedeeltelijk gecondenseerd, gedeeltelijk nog als waterdamp. De warmte, in den afgewerkten stoom aanwezig, wordt dus nuttig aangewend. Daar dit ook thans reeds bij vele machines het geval is, kan het zijn, dat het gewicht der verbetering niet zoo groot is als de berichten het doen voorkomen; de beschrijving is echter zeer onvolledig en onduidelijk, zoodat daaruit weinig valt af te leiden. Wie er meer van weten wil, kunnen wij verwijzen naar den heer A. Sterk man te 's Hage, die als agent van den uitvinder voor Nederland en zijne bezittingen in Indië optreedt. Een waaiertaai bestaat sedert lang, ook een post zegeltaai is den beminnenden paren niet onbekend, nu echter is een parapluie-taal uitgevonden. Zij is tamelijk gemakkelijk te begrijpen en de Amerikanen hebben haar uitgevonden. De eenvoudigste grondtrekken zijnWanneer een man een parapluie op die wijze boven eene vrouw houdt, dat hij beschut wordt, doch zij het afdruipende water krijgt, dan noemt men dat: „Ik bemin haar; maar zij behoort mij niet toe/ of tenminste nog niet. Als de man beschut is en de vrouw in den drop loopt, dan beteekent dat: „Het is mijn vrouw maar.* Een katoenen parapluie plaatsen naast een linnen, noemt men„verruilen is geen stelen.* Een parapluie horiz'-ntaal onder den arm dragende wil zeggen, dat de achterh«opende persoon een oog zal verliezen. Iemand een parapluie leenen is evengoed als te zeggen: „ik ben gek." Een parapluie zóó dragen, dat men de voorbijgangers de oogen uitsteekt of de hoeden van het hoofd stoot is: zich als vrouw legitimeeren. Men schrijft ons van Texel, dd. 30 dezer: „Wie gisteren namiddag ten ongeveer 4i ore een bezoek had gebracht op den Hoogenberg tnsscheu de dorpeu dcu Burg en het Oude Schild, had daar een echt, vroolyk kinderfeest aanschouwd Door eenige heeren aan den Burg, was op dien dag en tegen dat uur een Vliegerwedstrijd uitgeschreven, welk plan, niettegenstaande het spoedige, waarmee aan de uitvoering gevolg is gegeven, zoozeer iu den smaak vau het jonge volkje viel, dat niet minder dan 41 meêdingers zich voor deu wedstrijd hadden aan geboden. .Reeds ten 3 nre toog men naar het terrein waar het feest zou plaats vinden, een plekje, éénig voor het doel. De groote omnibus bood mede, voor weinig geld, gelegenheid tot vervoer derwaarts, wsarvan, behalve door kinderen, ook door ouders en andere belang stellenden ruimschoots gebruik werd gemaakt. Het aantal bezoekers was dan ook buitengewoon groot, waartoe het fraaie weêr niet weinig bijdroeg. Dank zij dc goede wenken der Commissie, door eeu lid van de, het vorig jaar ten uwent gehouden wedstrijd, welwillend verstrekt, werd de goede orde onder het jonge volkje geen oogeublik verstoord en stonden al spoedig een veertigtal vliegers iu de meest verschilleude vormen en grootten statig in het luchtruim. Een onbeschrijfelijk lieven aanblik bood de bonte groep aan, slechts afge wisseld door een enkelen bedroefden eigenaar van een verongelukten vlieger. De jury had geene gemakkelijke taak, daar vele vliegers aan de gestelde eischeu voldedenten 6 ure wns men echter met de bekroningen gereed, nadat aan enkelen, wier vliegers voor hetzelfde nummer evengoed voldeden, den prijs of de premie bij loting was toegekend. De uitslag, die staande het feest werd bekend gemaakt, was als volgt: EereprijsBernard Kruse. Hoogste vlieger: Prijs Adriaan Nicolaas Lap; premie Adriaan Bruin. Stilstaande vlieger.- Prijs Cornelis Van Itijnpremie Pieter de Ruijtcr. Aardigste vlieger: Prijs Reinier Bakels; premie JOBn Westenberg. De prijzen, bejStaande in pexschillende fraaie boekwerken en andere zaken voor de jeugd dieustig, werden daarop, onder eene gepaste toespraak, aan de winners uitgereikt, waarmede dit feest tot aller genocgeu afliep. Het deed ons leed, dat een vlieger, tocbchoorende aan deu jongenheer Vos, te Oude Schild, even voor deu wedstrijd verongelukte en daardoor uiet kou meedingen 't was een der aardigste van al de nummers. Wanordelijkheden te Amsterdam. Gisteren nacht half twee was het in de verschillende kazernes te Amsterdam algemeeue reveille. Op het onverwachts werd het geheele garnizoen te wapen geroepen, en wel naar aanleidiug vau besluiten, door den burgemeester en den plnatscommandant genomen met het oog op de begrafenis van de slachtoffers. De meest doeltreffende maatregelen waren genomen om alle eventualiteiten te voorkomen, om onverhoopt tumult of oproer te onderdrukken. Op 19 verschilleude punten der stad, rondom de drie begraafplaatsen, Ooster en Westerbegraafplaats eu het kerkhof Dc Liefde, waren infanterie, mariniers eu cavalerie geplaatst met alle agenteD van politie, die voor eenige uren rust genomen hadden, alleu onder de bevelen van 20 insjiectenrs. Op de Noorder- markt en aan de hoofdwacht op den Dam bevonden zich do hoofdwachten onder de bevelen van hoofdofficieren. Aan het hoofdbureau van politie iu de Spin huissteeg verkreeg de politie eene geduchte versterking van mariniers. Aan de OraDje-Nnssau kazerne verbleef eene sterke macht infanterie met de geheele bezetting vesting-artillerie. Door de cavalerie werd dienst gedaan in dc Linnaeus- en Maruixstraten. Het Jonas Dauiel Meijerplein, het Kattenburgerplein, de Nienwmarkt, het Rembraudtploin en het Paleis voor Volksvlijt waren mede, door een sterke macht van mariniers bezet, alsook het Administratiegebouw der Hollaudsche Spoorwegmaatschappij iu de Westerdokstraat. Aan de Raampoort, op de Lauriergracht en in de kazerne der brandweer op de Prinsengracht waren troepen infanterie geposteerd, terwijl bet Leidscheplein weder door dc mariniers bezet was. Te 2 uren 30 minuten, na warme soep gegeten te hebben, rukten de deta chementen iu alle stilte cu in de beste orde naar de verschillende posten. Aan het vervoer der lijken uit het gasthuis naar dc woningen der betrek kingen werd weinig aandacht geschonken. In de straten, waaruit de dooden zouden worden begraven, Wester- Linden- en Anjelierstraten het hart dus van de Jordoan waren vele nieuwsgierigen, wier taal niet bitter was. Te half acht kruisten zich drie lijkstoeten op de Noorderranrkt, door vele nieuws gierigen gevolgd iu sombere groepen, die groote stilte betrachtten. Op het Oosterkerkhof werden begraven Pakoo, juffer Jansen, Tjaden, Vau Munster en Van Dijk. De lijkstoet van dezen laatste werd door vele socia listen gevolgd, terwijl één partijgenoot bij de begrafenis het woord voerde en twee kransen op het graf neerlegde. Bij geen der overige begrafenissen geschiedde dit. Op het R. K. kerkhof De Liefde werden bijgezetPijn, Stcenkamp, Witte, Helsloot, üc-lman, Phennegers en Greuter, op de Wester begraafplaats Wcsselsz, Riet, Ehlcbracht en Koerts. Deze alle werden naar de begraafplaats gebracht nit dc woningen kuuncr familie, terwijl Penning, Beuning, Pctcrsen en Bchrens vau gemeentewege uit het gasthuis werden ter aarde besteld. Niets verstoorde de droevige plechtigheden. Te 11 u. 30 min. was alles rustig afgeloopeu. Behalve op de Noordcrmarkt en de hoofdwacht op den Dam, rukten de militaire posten te 1 uur in. Het is niet onaardig, zegt 't Hld., thans een blik te werpen in de kerk waar de soldaten zijn gelegerd. In de Noorderkerk, waar wij een kijkje namen, zijn de stoelen uit het „ruim" genomen en in een hoek opgestapeld, en waar anders de vreedzame geloovigen naar het woord van den predikant luisteren, staan thans de geweren in rotten en zitten of liggen de soldaten er om heen. Hier staat een groepje soldaten met elkaar te praten; ginder liggen enkele anderen op de kerkbanken uitgestrekt; iets verder brengt een krijgsman zijn geweer in orde. De manschappen gedragen zich voorbeeldig in het kerkgebouw, al brengen zij er, als noodzakelijk gevolg van hun verblyf, eene zekere wanorde in te weeg. Het is trouwens niet voor den eersten keer, dat kerkgebouwen te Amsterdam voor dergelyke doeleinden worden gebezigd. In 1848 waren in sommige kerken ook soldaten gebivouacqcerd, en in 1876, by het zoogenaamde kermisstandje, werd de Westerkerk, gedurende één nacht slechts, door de soldaten ingenomen, en de Noorderkerk gedurende den geheelen duur der ongeregeldheden. Ook thans hebben de sub-commissie3 van de Noorder- en Nieuwekerk die kerken bereidwillig afgestaan tot huisvesting der soldaten. Over de arrestatie van Fortuyn schrijft genoemd blad: Een van de leiders der sociaal-demoraten, die door hun stelsel matig opruien verantwoordelijk zijn voor do ontzettende gebeur tenissen dezer week, schijnt een stap te ver tc zijn gegaan en is in hechtenis genomen. Jl. Donderdag morgen toch is Jan Anton Fortuyn, de bekende leider der sociaal-democraten, in zijne woning in de Tuinstraat in hechtenis genomen, als verdacht van de misdaaddoor middel van gedrukte geschriften, verspreid op openbare plaatsen, de inge zetenen tot samenspanning te hebben opgezet. In dit ongeteekend strooibiljet, zonder naam van den drukker verspreid, werd het geweld, Zondag 11. tegen de agenten van politie op de Lindengracht gebezigd, goedgekeurd. „Het was eene verdiende kastijding voor de stokslagersbende," zegt het geschrift, dat vervolgens opruit tegen den burgemeester. Eene aanhaling uit Recht voor Allen wordt gedaan in de woorden „Het is u genoeg gezegd, vereenigt u, in plaats van brood krijgt gij lood.» Schandelijke betichtingen worden uitgebracht tegen de militairen en het volk wordt opgehitst zich te verdedigen tegen het ruwe geweld! Van den aanvang is begrepen, dat de opwinding van jl. Zondag enkel als aanleiding gebruikt is door de sociaal-democraten, om hun lang voorbereiden aanslag in Amsterdam te doen. Van de eerste aanleiding werd gebruik gemaakt. Van verschillende zijden worden bij den burgemeester van Amsterdam grootere en kleinere giften, ja zelfs zeer kleine bij dragen, ten behoeve der politie-agenten ingezonden. Ook te Utrecht worden giften ingezameld voor de Amsterdamschc politie. De Tijd schrijft onder den titel „Na het oproer" o. a. het volgende: „Oorzaken van stoffelijken, vau matcrièelen aard verklaren hier niets j hulp middelen van alleen materiëelen aard kunnen ook op den duur geene ge nezing brengen. Daartoe zou noodig zijn, dat de ontevredenen, hetzij van het stads- of landsbestuur, hetzij van de hoogere klassen iets vorderen, dat dezen hun geveu kouden. Maar de mocht vau alle Regeeringen en het geld van alle Rijken te zamen is niet in staat om aan ontbering en armoede een einde te maken. De door sommigen zoo vurig gewenschte deeliug vau rijkdommen het is reeds honderden maleu bewezen zou het begin en de oorsprong zijn van veel bitterder ellende voor allen. Tegen zedelijk kwaad baten alleen zedelijke middelen. Eene genezing echter langs dien weg is niet de zaak van enkele dagen of jarenzij eischt, ook zelfs in het gunstigste geval, tijd. De vraug dringt zich derhalve aan ons op: Moet meu inmiddels het bedrog en de misleiding in onzen Staat vrijelijk hun gang laten gaan? Zal meu, waar de verkoop van vergiften, die voor het lichaam schadelijk zijn, aan streng toezicht ouderworpen is, bij de vergiftiging op groote schaal van geheele volksklassen rustig blijven toezien? Heeft de maatschappij als zoodanig niet het recht van zelfverdediging, wanneer de eerste voormaarden van haar bestaan zei ven worden aangevallen? Rust niet op regeerders de plicht, gevaren, welke deze bedreigen, met alle geoorloofde, huu ten den dienste staande middelen verwijderd te honden? Voorzeker, wij zijn in het algemeen vijand van uitzonderingswetten. Wij beschouwen uitzonderingswetten in den regel als een kwaad. Maar zij kunnen tydelijk noodzakelijk zijn om grooter kwaad te weren. In alle beschaafde landen werden in buitengewone tijdsomstandigheden, oorlog enz. uitzonderings wetten toegepast. En nn, zouden wij ons bedriegen in de meening, dat niet slechts bjj ons zeiven, maar dat ook bij zeer vele andereu, die Mnandugavond de karren met bloedige lijken en met gewonden zagen voorbij^an, de vraag zal gerezen zijn, of ook voor Nederland niet welhaast de tijd zal aangebroken zijn om preventieve maatregelen in het leven te roepen, ten einde boosdoeners en bedriegers te beletten, verder onheil en verderf te zaaien en wellicht duizenden en tien daizenden ongelukkig te maken." De buitcnlandsche pers laat natuurlyk niet na ook haar licht te doen schijnen over de troebelen, deze week te Amsterdam voorgekomen. De Temps, een der meest geachte republikeinsche bladen te Parijs, schrijft o. a.: „De socialistische party in Nederland is niet bij machte om een ernstige omwenteling te organiseeren, maar zij weet zich voortreffelijk te bedienen van de tuchteloosheid van het gepeupel. Jl. Maandag werden roode en zwarte vlaggen opgestoken bekende raddraaiers zijn gearresteerd, de zakken vol steencn. De leiders van de socialistische party, van wie de een, Domela, eenige sympathie had verworven door de vervolging, waaraan h(J blootstond, verliezen elke aanspraak op achting, door in een land met zoo vrije instellingen als Nederland hunne toevlucht te nemen tot middelen van propaganda, welke een eerlijke staatkundige partij onwaardig zijn. Door alle Zaterdag avonden standjes te verwekken door den verkoop van hun bladen, welker artikels meer en meer een anarchistische kleur aannemen of door vergaderingen, waarin men schiet op politieagenten, wordt de zaak van het algemeen stem recht niet bevorderd. Zij bewyzen integendeel door een beroep op 't geweld en de revolutie, dat zij volksmenners zyn, die vijandig staan tegenover elke staatkundige organisatie cn dat aan het gepeupel, 't welk hen volgt, nog de rechten niet kunnen worden toegekend, welke het zich door zijn gedrag onwaardig toont. Figaro geeft een zeer nauwkeurig verslag van het gebeurde en onthoudt zich verder van beschouwingen. Het meer dan wreedaardige „palingtrekken" wordt echter in sterke bewoordingen afgekeurd. Ten slotte zegt dit blad: „Het palingtrekken, dat aanleiding gaf tot deze bloedige tooneelen, is niet het eenige wreede vermaak bij de Nederlanders in zwang. „Een andere populaire uitspanning, ook door de overheid ver boden, is het katknuppelen. Dan wordt een kat in een zak gebonden, zoodat alleen de kop er uitsteekt. Hy die dezen kop er met een knuppel afslaat, heeft gewonnen. „Een en ander zal zeker wel iets doen tanen aan den roem van zachtzinnigheid, waarin de kustbewoners der Zuiderzee zich tot nog toe verheugden.» (Wat is Figaro weêr goed ingelicht door deze uitlegging van het katknuppelen 1 Red.) Het bestuur van Heil des Volks heeft een strooibiljet uitge geven, waarvau duizenden exemplaren verspreid zyn, om het volk tot eerbied voor en gehoorzaamheid aan de gestelde macht op te wekken. Het bestuur zegt o. a. „Mannen 1 denkt aan uwe vrouwen en kinderen, aan uw hui selijk geluk, dat door één onbedachte stap voor lang, wie weet voor immer kan worden verwoest. „Moeders! staat uwe mannen getrouw ter zyde, uw invloed is groot, vooral op uwe kinderen; onder de ongeregeldheden worden kinderen en jongelieden in grooten getale aangetroffen. „Laat uwe kinderen tot hen niet afdwalen. „Blijft met uwe mannen en kinderen te huis; alleen toeschou wer te willen zijn bij oproerige bewegingen had dikwijls nood lottige gevolgen voor lyf en leven. „Wendt u dus met ernst af van lieden, die alleen den onder gang van uw tijdelyk en eeuwig geluk bedoelen, die niets te verliezen hebben en wier woelingen meesttyds, gelyk ook nu, sporen bloeds nalaten en rouw in de huisgezinnen brengen. „Keeren wij hun den rug met afgrijzen. Gehoorzaamheid aan God brenge u zegen voor huis en hart." Brieven uit de hoofdstad. 29 JuU. Zoo is de verbitterde haat tegen de politie, die in den laatatcn tyd op zulk een ontzettende wyze toenam en door laaghartige volksverleiders met groote sluwheid werd aangewakkerd en levendig gehouden, dan nu eindelyk tot een bloedige uitbarsting gekomen. Dat het tot zoo iets komen moest, was byna onver mijdelijk en werd door menigeen voorzien, al was men natuurlyk verstandig genoeg om het niet openlijk uit te spreken. Trouwens, de waarheid van het Engelsche spreekwoord, dat „coming things cast their shadow before," is in dit geval weêr bevestigd. De verschijnselen, die zich in de jongste maanden, ja men zou kunnen zeggen in de jongste weken, ten opzichte van de verhouding tusschen de politic en zeker gedeelte der burgerij voordeden, wezen er als met den vinger op, dat er den een of anderen dag een uitbarsting te wachten was. De herhaalde schermutselingen met de colporteurs van Recht voor Allenhet werpen van witte peper in de oogen der agenten, het revolverschot op den commissaris Stork, dit alles bewees genoegzaam, dat de spanning haar hoogsten graad bereikt had en de bom ieder oogenblik springen kon. Door dit goed in het oog te houden, laat de geheele loop der zaak zich gcmakkelyk verklaren. De aanleidende oorzaak van het geheele oproer en het daar aangerichte bloedbad was inder daad betrekkelijk zeer nietig, even nietig als de druppel, die den boordevollen emmer doet overloopen, even nietig als het onnoozele vonkje, dat toch voldoende was ora onlangs de geduchte massa van de Hcllgate-rots voor deu ingang der haven van Now-York in de lucht tc doen vliegen. Het is geen onbekend verschijnsel, dat de meeste groote gevolgen vaak uit kleine oor zaken ontstaan. Gesteld eens dat de politieagent, die door het stuk- snijden van het touw tusschen de beide buizen op de Linden- gracht Zondagmiddag het palingtrekken onmogelijk maakte, om des lieven vredes wille de zaak door dc vingers gezien had of een zijstraatje ingegaan was, dan zou dit wel uitstel maar geen afstel van executie gegeven hebben. Morgen of overmorgen zou er zich allicht, in diezelfde buurt of in een geheel ander gedeelte der stad, iets anders voorgedaan hebben, dat de lont in 't kruit wierp. Men stond om zoo te zeggen met fonkelende oogen en gebalde vuisten gereed om toe te slaan, nu nog slechts wach tende op een geschikte aanleiding. De onverantwoordelijk licht zinnige, ja in den grond der zaak misdadige strijders voor de „vryheden des volks» hadden sedert maanden en jaren het vuurtje gestookt, om de woede der onnadenkende menigte tot het kook punt op tc voeren. Wanneer men de regeering van stad en land voorstelt als dieven en tcoekeraars eerste klas en -de uitvoerders harer bevelen als moordenaars, dan is het niet geheel onver klaarbaar, dat de minder ontwikkelde volksklasse ecnigszins on gunstig over die regeering en hare ambtenaren begint te denken. Week aan week werd het volk voorgepreekt, dat justitie en politie enkel en alleen in de wereld waren, om den minderen man te sarren en te onderdrukken, en dat alleen het recht van den sterkste en de kracht der wapenen aan die onderdrukking een einde kon maken. Was het wonder, dat de aldus opgewonden gemoederen als het ware snakten naar de eerste de beste ge legenheid om zich op hunne onderdrukkers to wreken Welnu, die gelegenheid heeft zich Zitdag en Maandag voorgedaan, men heeft haar niet ongebruikt gelaten, en de lange lijst der dooden en gewonden, de tranen der rouwdragende betrekkingen, de aan gerichte schromelijke verwoestingen, zyn de vruchten van dezen lang aangehitsten stryd voor de „volksrechten." Wat zullen de hccren Domela Nieuwenhuis c.s. nu wel zeggen? Inderdaad, zy hebben voldoening van hunne propagandaWant dat de socialis tische opruiingen de groote drijfveer bij alles waren, bewyst het droeve feit dat de eerste man, die door het vuur der militairen gedood werd, een socialistische „held" was, die zich met een roode vlag in de hand op een barricade van straatsteenen ver toonde. Men zal dan nu ook buiten Amsterdam wel algemeen tot de overtuiging zijn gekomen, dat het oproer van jl. Maandag niet maar eenvoudig zyn ontstaan te danken had aan een gril of aan zucht tot „doordrijvery" van den een of anderen slecht gehu- meurden politie-agent. De politie kon en mocht do barbaarsche en wanordelijke vertooning van het palingtrekken niet toelaten, zonder haar prestige heel en al te grabbel te gooien, en dit wisten de raddraaiers ook zeer goed, hier hadden ze blijkbaar op gerekend. Toch bleef men Maandagochtend niet in gebreke om het volk dadelyk in den waan te brengen, dat het „onschul dige» spel met het palinkje de oorzaak van alles was. De ge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2