MARINE. ADVERTENTIEN. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Vrydag 30 Juli 1886. Afwezig de heeren Koning en Boon. Na opening der zitting worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 1. Ter tafel worden gebracht eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat de staten van af- en overschrijving en die der te doene betalingen uit de post van onvoorziene uitgaven goedgekeurd van HH. Gedep. Staten zijn terug ontvangen. De openbare zitting wordt voor eenigen tijd geschorst, om in eene beslotene zitting over tc gaan, ter behandeling van eenige inge komen reclames tegen den hoofdelyken omslag. Na heropening der openbare zitting worden door den Voor zitter ter tafel gebracht de rekening van de gemeente, van het Algemeen Armbestuur, van het Algemeen Weeshuis en van de Bank van Leening, alle over het jaar 1885. Hij stelt voor, de stukken ter visie op de Secretarie neder te leggen, wordende de leden van den Raad uitgenoodigd, ze te onderzoeken. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Zaterdag 31 Juli 1886. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, mededeeling gedaan van a. proces-verbaal van kasverificatie, dd. 19 Juni 11., waaruit in hoofdzaak bleek, dat op dien datum in kas moest zyn en is bevonden de som van f 5000.88$. b. en c. missives van C. H. Otter, van Amersfoort, waarbij deze bericht: 1. dat door hem is aangenomen zyne benoeming tot onderwijzer aan de Gemeenteschool, met acte voor de Fransche taal; 2. dat hij als zoodanig in functie zal treden 6 Sept. a. s. Welke missives en verbaal worden aangenomen voor kennisgeving. d. missive van het bestuur der Harddraverij-Vereeniging //West-Friesland," waarbij dit kennis geeft, dat de gewone hard draverij dit jaar zal worden gehouden op Dinsdag 17 Aug. a. s., en verzoekt, dat daarvoor de Gedempte Gracht moge worden gebruikt, alsdan des avonds van gemeentewege het gewone vuur werk moge worden afgestoken, enz. enz.op welk adres gunstig wordt beschikt. Daarna werd den Raad de gemeente-rekening aangeboden over het dienstjaar 1885; de eindcyfers daarvan zijn: ontvangsten f 32498.58, uitgaven f 29188.51$, voordeelig saldo f 3310.06$. Tot het onderzoek dier rekening werd eene Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Govers, Kooij en Buis. Volgde het opmaken eener voordracht voor de benoeming van twee leden van het Collegie van zetters, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de hoeren Schenk en Govers. Daarop werden, met do aftredenden, geplaatst de heeren Kooij en Buis, zullende deze voordracht voor het doen der benoemingen worden gezonden aan den heer Commissaris des Konings. Alsnu wordt aan de orde gesteld, de vaststelling van het besluit, waarbij, ingevolge art. 178 der gemeentewet, om de vyf jaren door den Raad wordt verklaard welke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, alsnog geldend worden beschouwd. Het voorgelezen concept-besluit werd onveranderd goedgekeurd. Daarna ging de vergadering over in comité. Na de hervatting der openbare zitting volgde de algemeene rondvraag. Daarbij werd door den heer Hazeu gevraagd, of in de aanbesteding van het straatwerk ook was begrepen het ophalen van kuilen, daar in de bestrating aan de Lagezijde er enkele aanwezig waren; waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit werk niet in de aanbesteding is opgenomen, maar niettemin de kuilen, wanneer dit noodig blijkt, zullen worden opgehaald. De heer Govers achtte 't wenschelijk, dat de boomen op de Gedempte Gracht werden opgesnoeid; men kan de takken hier en daar schier met de hand bereiken en de boomen benemen op die wijze het licht in de huizen. De Voorzitter beloofde, dat hieraan zal worden gedacht bij het aanstaande snoeien der gemeeuteboomen. Daarna werd de zitting gesloten. Benoem 1 ngen, enz.. Met ingang van 2 dezer zijn benoemd tot adelborst 1ste kl. de adelborsten 2de kl., 1ste afd., bij het Kon. Instituut voor de Marine: jhr. C. Roëll, C. M. Van Rijn, jhr. II. L. Quarles Van Ufford, jhr. F. M. L. Van Geen, W. Gaade, P. Te Veltrup, S. Van Lennep, G. Van de Pol, J. J. Oudemans, W. B. K. Boom, E. baron Van Heerdt tot Eversberg, E. Maes, R. Peaux, J. II. Ketjen, J. G. W. J. Eilerts De Haan, C. A. Fock, J. A. Van Zadelhof!, F. C. Schaalje, W. H. Nolthenius, C. Kruys, L. H. G. Krol, W. C. B. Wintgens, L. Hamming, J. H. Junius, H. G. Leembruggen, H. H. Delcourt Van Krimpen, W. F. Gay mans, G. L. 't Hooft, A. J. Loke, G. J. J. Verdam, G. F. Pabst. C. A. M. Van Vliet, W. P. Pook van Baggen, R. F. Van Brakel Schimmel en L. De Waal. Met gemelden datum zijn benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspirant-administrateurs J. M. Tromp, J. H. M. Nittel, J. Berkelbach Van der Sprenkel, C. E. De Eerens, H. L. De Bruyn Kops, G. A. Dey Ouwens en K. Van der Heiden. Vlsoni>erloliterL. Zeventig korders brachten jl. Zaterdag 1 tot 4 manden scharren, een partytje kleine schol, 20 tot 180 groote, 60 tot 240 kleine tongen, 3 kreeften en 16 tarbotten ter afslag; scharren golden f 4 tot 6 per mand, kleine schol f 1.25 per mandje, groote tong 20 a 30, kleine idem 5 a 20 cents, kreeft f 1.40 en tarbot f 3.50 tot 6.per stuk. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 c Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 zw. 6 k. 756 68 - 3.72 16.6 -2.7 0.77 wein.gv. 2 12 otz. 0.5 u 752.30 -8.10 17.0 -2.3 0.75 Vlak. 3 8 nw. 5 760.85 1" 0.45 14.3 -3.3 0.68 wein.gv. 3 12 nw. 5 762.17 f 1.77 14.5 -4.7 0.68 Weêrsgesteldheid: lAug. 12 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 2 Aug. 12 u. Dichtbew.,mooi, betrokken, regen. 3 Aug. 8 u. Bewolkt, helder, mooiweer. 3 Aug. 12 u. u De gemiddelde declinatie van de magneetnaald, ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Juli 15° 43'33'. BurgerlUli© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: T. Delver, geb. Zander, Z. M. Kohn, geb. Edelen- bosch, D. C. Blankendaal, geb. Smit, Z. Overleden: J. Van Duuren, 8 jaar. H. Nicuwenboer, geb. Lijssen, 73 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 27 Juli tot 2 Augustus. Ondertrouwd en Bevallen Geene. Getrouwd: Wilhelmus Jacobus Ogterop en Cornelia Rotgans. Overleden: Guurtje Renooy, 71 jaren en 3 maanden. Gemeente ZIJPE, van 23 tot 30 Juli. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. GeborenJantje Clasina, dochter van Hendrik Godfried Theodoor Mann en Adrianna Barendina Houtsmuller. Guurtje, dochter van Albert De Visser en Trijntje Blaauw. Maria Cor nelia, dochter van Gerrit De Wit Pz. en Bregje Bos. Overleden: Jan Valkering, weduwnaar van Ida Meyring, 80 jaren. KANTONGERECHT TE HELDER. Zitting van 28 Juli 1886. Gewezen vonnissen: W. B., te Helder; het in kennelijken staat van dronkenschap in het openbaar bedreigen van eens anders veiligheidboete f 10, subs. 3 dagen gevang. P. C. B., J. B. en A. B., te TexelC. S., J. L., J. M., H. B. en J. II., te Helder; het te zamen en in vcrceniging loopen over eens anders in den oogst stannden grond; ieder f 3 boete, subs. 1 dag gevang. J. K., te Texel; het in de maand Juni vervoeren van vogels, nuttig voor landbouw en houtteeltboete f 0.50, subs. 1 dag gevang. S. W., te Texel, P. P., te Wieringen, M. A. De V. en A. De V., te Oudesluis, M. K. en A. K., te Kolhorn; het als schipper met een vaartuig stilliggen in de Zuiderzee op eene aan de openbare visscherij onttrokken en behoorlijk afgebakende visch- plaat9, zonder dat er geval van overmacht aanwezig was en zonder dat het vaartuig bestemd was voor den openbaren dienst; boete f 10, subs. 1 dag gevang. M. K., te Helder; het gedurende den nacht laten staan van een wagen op de openbare straat te Helder; boete f 1, subs. 1 dag gevang. J. R., te Helder; het werpen van vuilnis in openbaar water te Helder; boete f 1, subs. 1 dag gevang. J. B. Jr. en J. W., te Helder, beklaagd van het tegen iemand uiten van scheldwoorden zonder daartoe te zijn uitgetergd; vrij gesproken. I. A. en P. I., te Helder; openbure dronkenschapieder f 0.50 boete, subs 1 dag gevang. C. B., G. De B., P. B. en J. R., te Helder; openbare dronken schap op twee verschillende tijdstippentwee boeten, elk van f 5, subs. gevang. 1 dag voor elke boete. C. v. d. W., te Helder; openbare dronkenschap bij late herhaling; 3 dagen gevang. C. G. en J. D., te Helder; openbare dronkenschap op twee verschillende tijdstippen en bij late herhaling; twee boeten, elk van f 5, subs. gevang. 1 dag voor elke boete. J. B., P. H. K., J. P., M. L., P. V., H. v. 't H., J. K., J. S., G. B., F. v. B., C. E. H., W. B., H. M., R. H., J. K., M. S., C. V., It. II., D. De G., A. B., C. G. en I. L. C., te Helder; G. P., te Texel; K. V., tc Vlieland; openbare dronken schap; boete f 1, subs. 1 dag gevang. Marlittjerioliton. TEXEL, 1 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzenKoeboter 45 a 50 cents, Schapenboter 40 c. en Schapenkaas 14 c. per half kilogr. Kip eieren f 3 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Hooi f 16 a 17 per 500 kilogram. Koehuiden 30 c. per kilogram. Paarden huiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 31 Juli. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 12 Koeien, f 180 a 240; 2 Paarden, f 125 a 230; 24 nuchtere Kalveren, f 14 a 24; 81 Schapen, f 13 a 24; 121 Lammeren, f 8.a 11.50; 70 magere Varkens, f 13 a 16250 Biggen, f 5 a 10; 4 Bokken en Geiten, f 4 e 7; alles per stuk. ALKMAAR, 2 Augustus. Koe f a 239 vette Kalveren f 25 a 130, 14 nuchtere dito f 12 a 25, 405 Schapen f 20.a28, 39 magere Varkens f 12 a 17, alles per stuk; 127 vette Varkens, 38 a 45 c. per kilogram. HOORN, 30 Juli. Aangevoerd: 512 Schapen, f 22 a 30 per stuk; 1 Kalf, 65 cents per kilogram. HOORN, 31 Juli. Gerst f 5.a 5.50, Haver f 4.a 4.50, beiden per hectoliter. 60 Schapen f 15 a 22, 100 Lammeren f 8 a 15, 5 Kalveren f 10 a 18, 34 Varkens f 12 a 17, 107 Biggen f 5 a 8, 30 Kippen f 0.80 tot f 1.50, alles per stuk. 9250 Kip-eieren f 2.75 a 3.25 per 100 stuks. 1709 kop Boter, 50 a 57 cents per kilogram. 500 hectoliter Aardappelen f 2.a 2.50 en 1 hectoliter Peren f 10 per hectoliter. 11500 kilogram Roode Aalbessen f 11 a 12, 4500 Zwarte dito f 14 per 100 kilogram. ENKHUIZEN, 30 Juli. Aangevoerd 28 stapels Graskaas, f 27.50 per 50 kilogram. Veemarkt: Aangevoerd 87 Lammeren, f 10 a 16 per stuk. Pryzen der Zaden, enz.: Mosterdzaad f 16.a 16.25, Karwei- zaad f 14.a 14.50, Maanzaad f 13 a 14, Gerst f 4.a 5.50, Haver f 4 a 5, Grauwe Erwten f 10 a 14, Groene dito f 10 a f 12, Bruine Boonen f 10 a 13, Paardenboonen f 6 a 7, alles per hectoliter. Stemming der markt vlug. AMSTERDAM, 2 Augustus, Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 381 Runderen, lste kwal. 75, 2de kwal. 68 en 3de kw. 60 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 260 per stuk; 4 Graskalveren; 37 nuchtere Kalveren, f 7 a 13 per stuk; 72 Schapen en Lammerenvette Varkens 37 a 40c. 't kilogr. Pryzen der Aardappelen: Geldcrsche Kralen f 1.10 a 1.50, dito Blauwe f 1.60 a 1.70, dito Muizen f 2.a 2.40, Katwijker Zand f 1 a 3, Noordwijker dito f 1.40 a 3.Haarlemmer dito 80 c., Audykcr Muisjes f 2.a 2.20, dito ronde f 2.a 2.20, Westlandsche losse f 0.75 a 1.dito Zand f 1.70 a 2. Hillegommer f 2.75 a 3.75, IJpolder Kralen f 1.40 a 150, alles per hectoliter. Aangevoerd 16 versche ladingen. KAMPER-EILAND, 31 Juli. Hooi. Sedert eer:gc dagen was de vraag naar dit artikel minder groot. Dagelijks hebben er min of meer grootere verzendingen plaats. De prijzen loopen van f 12 tot f 13.50, Binnenhooi tot f 12, beiden per 500 kilogram. DEVENTER, 31 Juli. Smeerwol 65 a 75 cents en Gewasschen dito 80 cents a f 1 per kilogram. DEVENTER, 2 Augustus. Aan de maandelijksche Paarden markt waren aangevoerd 113 meerendeels inferieure Werkpaarden. De prijzen waren als volgt: Werkpaarden lste soort f 200 a 300, inferieure soorten f 50 a 100; voor de slachtbank besteedde men f 26 a 30 per stuk. Er was weinig handel. Vervolg Nieuwstijdingen. Bij beschikking van den 28 Juli 11. (No. 1802 Afd. O.) heeft Z. Exc. de Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken, goedgevonden, met ingang van 1 September e. k. de Rijks normaallessen te Helder op te hellen, en dientengevolge tegen dien datum den heer J. F. Berk te ontheffen van de waarneming van het directoraat, en de hh. Berk, Uurbanus, v. Varik, Klooster- huis, Prins, Heeroma, Leich, Van Dissel, Notenboom, Reijers en mejuffr. J. Waleson als onderwijzers bij die lessen eervol te ontslaan. Met leedwezen vernamen we de opheffing van eene der voor naamste inrichtingen van onderwijs in deze gemeente. De Nor maalschool heeft hier 27 jaar bestaan en telde op dit oogenblik 49 leerlingen. Het commandement over Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Koningin Emma der Nederlanden, in reparatie liggende aan 's Ryks werf alhier, werd jl. Zondag door den kapitein-luitenant ter zee H. Quispel aan den kapitein ter zee J. H. Commys over gegeven. Het bevel over Zr. Ms. wachtschip alhier werd door den kapitein ter zee J. H. Commijs, op de gebruikelijke wijze over gegeven aan den kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury. Door den schout-bij-nacht W. Enslie, directeur en comman dant der Marine te Hellevoetsluis, is jl. Zaterdag het bevel over die directie aan den schout-bij-nacht W. F. H. Cramer overge geven. De schout-bij-nacht W. Enslie verlaat den dienst met pensioen. De 28ste verjaardag van H. M. Koningin Emma der Nederlanden werd gisteren alhier gevierd. Reeds ving de Onder officiers-Vereeniging der Zeemacht «Admiraal de Ruijter" in het middernachtelijk uur met de viering van dezen voor het vader land gewichtigen feestdag aan. Op den verjaardag zelve wapperde van de openbare en van onderscheidene bijzondere gebouwen en van de schepen de vaderlandsche driekleur; de oorlogsvaartuigen in de haven en op 's Rijkswerf waren gepa- voiseerd. Yan het wachtschip werd het gebruikelijk saluut gegeven. Aan boord der oorlogsschepen werd 's voormiddags parade gehouden. De parade van 't garnizoen, waaraan ook door de dd. Artillerie-Schutterij werd deelgenomen, werd gecommandeerd door den majoor Benschop. De troepen defileerden voor den kolonel Yan Marle. Deze parade, die gehouden werd op den Zeedijk nabij het Observatorium, werd door een talrijk publiek bijgewoond. Het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, aanvaardde heden middag de jaarlijksche kunstreis. Genoemd korps wordt in het laatst dezer maand hier terugverwacht. Voor het front van het 2de batailjon mariniers alhier is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen en eerlijken dienst uitgereikt aan den magazijnsknecht (korporaal) J. Kegel en de mariniers lste klasse H. De Haas en W. K. Neervoort. Naar wij vernemen, zal het jaarlyksch Bloemenfeest van Floralia op 4 en 5 September a. s. plaats hebben. Het 10 jarig bestaan van Floralia zal te dier gelegenheid worden gevierd. Gisteren middag is een wielband van een waggon 3de klasse in den trein van hier, die te 3.44 unr te Haarlem aan komt, gesprongen, ten gevolge waarvan die in het rijtuig is doorgedrongen, en een meisje licht gewond werd. Heden had alhier een zeer treurig ongeval plaats. Een kind van den heer O. werd door een vrachtwagen overreden, met het gevolg, dat het terstond een lijk was. In den nacht tusschen jl. Zondag en Maandag is alhier een schaap in de weide vermoord. De eigenaar vond des morgens het dier stervende, aan gruwzaam toegebrachte wonden. Den dader of de daders is men nog niet op het spoor. De heer Westendorp, benoemd tot Hoofd der Gemeente school No. 1 (in het Koegras) alhier, heeft gisteren zyne betrekking aanvaard. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Noord- en Zuid- Zijpe ds. Van Calcar, predikant te Noordhorn bij de Evang. Luth. gemeente te Purmerend ds. F. J. Plaat, predikant te Brielle. Getrouwd H. F. KUIPER, van Alkmaar, en G. WIJKER. Wieringerwaard, 1 Augustus 1886. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoote DIEUWERTJE GROET, in den ouderdom van bijna 31 jaar, mij nalatende 5 kinderen. Jb. VISSER. Kreil, gem. Barsingerhorn, 2 Augustus 1886. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, zoowel van hier als elders, ondervonden bij gelegenheid van onze veertigjarige echtvereeniging, betuigen wij onzen innigen dank. L. JELGERSMA Gz. A. JELGERSMA—LASTDRAGER. Voor de vele bewijzen van belangstelling, op 27 Juli ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hun oprechten dank. J. REMMERS. M. REMMERS—KUIPER. Hoorn op Texel, 2 Augustus 1886. Aan allen, die ons den 28 Juli jl. hunne belangstelling betoonden, onzen hartel ijken dank. Barsingerhorn, 2 Augustus 1886. J. VAN NIENES Jr. A. VAN NIENES, geb. Bruinvis. Allen die iets te vorderen hebben van nu wijlen den heer H. M. VAN AND EL, Ingenieur der Marine, worden verzocht hunne rekeningen in te zenden binnen 3 dagen na heden. Adres Dijkstraat H. 424a. Openbare aanbesteding; bij de Directie der Marine te Willemsoord, op DINSDAG den 10 AUGUSTUS 1886, des voormiddags ten 11 ure, van: Het uitdiepen van het Zuidelijk gedeelte van het Natte Dok. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen van Friesland, Overijsel, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken gratis te verkrijgen ter Griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, vermeldende de aannemingssom in cijfers en letters, met de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. Willemsoord, 29 Juli 1886. De Scbout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3