ADVERTENTIE N. avond in zijn paleis te Sofia door de samenzweerders overrompeld is; een handvol soldaten en leerlingen van de Militaire Academie omsingelden het paleis, doodden de lijfwacht en dwongen den Vorst, onder bedreiging met den dood, de oorkonde van afstand te onderteekenen. De Russische candidaat ter vervanging van Prins Alexan- der zou Prins Alexander van Oldenburg zijn. De Kölnische Zeitung, een hoofdartikel wijdende aan den coup d'état in Bulgarije, betoogt, dat de grootmoedige Vorst van dien Staat zich in het volk, aan welks hoofd hij zich stelde, vergist heeft, toen hij dat bekwaam en waardig achtte zijn eigen meester te worden. De Bulgaren hebben deze edele dwaling thans met treffenden ondank beloond. Zij hebben eene voorbeeklelooze gunst van het noodlot weten te verspelen. De Czaar stond tegenover hen als eene liefhebbende moeder, die zich lang heeft afgesloofd om hare dochter een eigen tehuis te bezorgen, en na het huwelijk dezer laatste zich in arren moede van het jonge paar terugtrekt, wanneer dit op eigene wieken wil gaan drijven. Deze schoonmoederlijke misnoegdheid steeg den 18 September 1885 ten top, toen de onbloedige revolutie ter vestiging van een Groot-Bulgarije uitbrak, door den zegevierenden oorlog met Servie gevolgd. Met de herschepping van den Russischen Vazalstaat Bulgarije in een grooter en vrij land kon Rusland te minder genoegen nemen naarmate de dammen zwakker waren, welke tegen den panslavistischen vloed waren opgeworpen. Een degelijke politieke partij bestond in Bulgarije niet, de Russische roebels lagen niet stil en in Oost-Roumelië was men niet tevreden met het verkregen resultaat. Tegenover Turkije en de mogendheden werkte Rusland de Bulgaarsche eenheid zooveel mogelijk tegen en het organiseerde te gelijk in Bulgarije zelf eene beweging ten gunste van eene vollediger eenheid. Deze tactiek is gelukt; men slaagde er in, de Bulgaren den Battenberger voor het groote struikelblok van het nieuwe Bulgarije te doen aanzien. Turkije en Engeland bleven werkeloos; Duitsch- land had oneindig meer belang bij goede betrekkingen met Rusland dan bij Bulgarije en moest des te grooter voor zichtigheid in acht nemen naarmate de Duitsche landaard van den Vorst geschikt was om Ruslands argwaan gaande te maken. Met smart zien wij het aan, aldus eindigt de Kölnische, hoe een begaafd man voor zijne zelfverloochenende worsteling door een kinderachtig volk met snooden, hart- brekenden ondank beloond wordt. Maar dit tragisch lot van een enkel persoon maakt ons niet blind voor het feit, dat met het afzetten van den doortastenden man op het aan brandstof rijke Balkan-schiereiland eene vlam is ge- bluscht, waardoor gemakkelijk een Europeesche brand had kunnen ontstaan. Met dit besef zullen wij er ons over moeten troosten, dat een door de fortuin verwend volk met moedwillige hand de vrijheid verwoest, door een dapper Duitsch officier voor hetzelve bevochten. Keizer Wilhelm heeft jl. Vrijdag morgen een bezoek aan Berlijn gebracht en keerde in den namiddag op Babcls- berg terug, waar Z. M. den heer Von Schlözer ontving, den Pruisischen gezant bij het Vaticaan, die ook aan den keizerlijken disch genoodigd werd. Te Berlijn nam de Keizer de veranderingen in oogenschouw, die in zijn paleis waren aangebracht, en vertoonde zich eenige malen voor het welbekende hoekvenster aan de talrijke volksmenigte, die Z. M. levendig toejuichte. Keizer Erans Jozef heeft te Gastein het bezoek van Prins Bismarck op zijn jaardag den volgenden dag beant woord en een uur in den familiekring van den Duitschen Rijkskanselier doorgebracht. De Keizer van Rusland heeft 100,000 francs gezonden voor het Instituut-Pasteur. Thans is daarvoor in het geheel reeds 1,600,000 francs bijeengebracht. De telegraaf meldde reeds iets van een verschrikke lijk ongeluk, dat op de Russische rivier de Wolga aan eene stoomboot is overkomen. Donderdagavond 11. bespeurde een hofmeester, dat er in de kajuit eene lamp omgevallen en dat daardoor brand ontstaan was. Ilij beproefde dien met water te blusschen en daarna met tapijten, maar te vergeefs. Hij ijlde op het dek en wekte met brandgeroep de passagiers, die zich meerendeels reeds ter ruste hadden begeven en nu doodelijk ontsteld het dek kwamen opstuiven. Eén hunner sprong terstond over boord; anderen volgden zijn voorbeeld. De kapitein liet de stoomboot nabij het dorp Rownoe met volle kracht op den oever loopen. In- tnsschen waren er steeds meer verschrikte, passagiers over boord gesprongen, daar de vlammen reeds aan de voorzijde over het dek sloegen en de wind ze over het schip heenjoeg. Ongelukkig lag nu het schip met de voorzijde in het oeverzand vast, waar de vlammen woedden en kon men daarom alleen aan de achterzijde het schip verlaten. De raderen van de boot hielden, daar men in de verwarring vergat de machine te stoppen, het water om de boot in eene heftige beweging. Daardoor verdronken verreweg de meesten van hen, die zich te water begavenettelijken der in het water gevluchten werden bovendien gekwetst doordat men, met de beste bedoelingen, banken, tafels en stoelen van het dek in het water wierp, opdat de drenkelingen zich daaraan zouden vastklemmen. In weerwil van alle pogingen tot redding kwamen de meesten in het water om. Het aantal der verongelukten is nog niet met zekerheid op te geven. Het telegram sprak van 200. Dezer dagen is te Lerwick (Shetland-eilanden) door het Britsche oorlogsschip Eagle binnengebracht het Neder- landsche schip Merchant, wegens het komen binnen Britsche territoriale wateren met tabak en spiritualiën in verboden verpakking aan boord. Hetzelfde schip werd in 1882 wegens een dergelijk vergrijp te Berwick-on-Tweed binnengebracht en daar na eene vermaning vrijgelaten, omdat er eenige twist bestond over den afstand, waarop het schip zich van de kust bevond, toen het in beslag werd genomen. Of het thans weder zoo gelukkig zal zijn, valt te betwijfelen. Zooals men weet, laten de Britsche ,customs" (douane) autoriteiten niet met zich spotten. In den Parijschen brief van het jongste nommer van Lady's Pictorial wordt gemeld, dat de ex-Keizerin Eugénie het grootste gedeelte van haar kolossaal vermogen vermaakt heeft aan Prinses Beatrix, de jongste dochter van Koningin Victoria. Uit authentieke bron verneemt de correspondent voorts, dat de Keizerin sedert eenigen tijd opgehouden heeft een aantal harer agenten in Frankrijk te bezoldigen, omdat zij is gaan inzien, dat herstel der Keizerlijke zaak aldaai' totaal onmogelijk is, en zij dus haar geld beter gebruiken kan. Bevestiging van een en ander valt natuurlijk af te wachten. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. A. H. Hoekwater, gedetacheerd bij het Departement van Marine (afdeeling Hydrographie), wordt met den 1G September a. s. op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 September a. s. worden de machinisten lste kl. v. c. J. Oostlievense cn N. H. Klaassen geplaatst bij de conservatie aan 's Rijks werf alhier. V ïsouberionten. Honderd korders brachten jl. Zaterdag 25 tot 250 groote, 40 tot 220 kleine tongen, 5 tarbotten, enkele roggen, 1 tot 3 manden scharren en 1 kreeft ter afslag; groote tong gold 20 h 25 cents, kleine idem 5 20 cents, tarbot f 4.50 tot f 6.rog 50 cents per stuk, scharren f 4.50 f 5 per mand en de kreeft f 4. Zeventien korders brachten gisteren 30 tot 150 groote, 75 tot 280 kleine tongen, 1 tarbot en 2 tot 7 manden scharren ter afslag; greote tong gold 20 a 25, kleine idem 6 a 20 cents per stuk, dé tarbot f 5, en scharren f 6 per mand.] Burg;erUjls.e Stand.. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: A. Mannie, geb. Riemors, Z. A. W. P. Singers, geb. Smit, Z. P. G. T. Lemmens, geb. Van Munnekrcde, D. J. C. De Boer, geb. Garstenveld, D. T. Nieuwland, geb. Van der Woldt, D. A. Van Dijk, geb. Van der Wijk, D. Overleden: I. M. P. J. Verstegen, 67 jaren. Gemeente ZIJPE, van 13 tot 20 Augustus. Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren: Geene. OverledenArie Krans, weduwnaar van Grietje Zwaan, 64 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 17 tot 23 Augustus. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenIzeling Denijs, weduwe van Klaas Denijs, D. Overleden: Tames Schenk, 71 jaar en 6 maanden. 322ste Staats-loterijderde klasse. Eerste lijst: No. 2805 f 1500. Nos. 12599 en 13137 ieder f 1000. Nos. 3843 en 18894 ieder f 400. Nos. 2624 en 20026 ieder f 100. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSkEEi. Windrichting s, en kracht. 22 13 noto. 2 k. 23 12 o. 0.6 24 8 n. 0.5 24 12 QO O c Stand. Afw. i Stand.Afw. I 3. -2.97 18.8 1 0| - 1.60 21.3 Weêrsgesteldheid: 22 Aug. 12 u. Helder, schoonweer. 23Aug. 12 u. Idem. 24 Aug. 8u. Idem. 24 Aug. 12 u. Lichtbewolkt. Toe- .Sfc stand P van de zee. 0.80 Slechtw. 0.83 Vlak. 0.94 wein.gv. 0.79 Slechtw. MarKtberlcliten. TEXEL, 22 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 45 a 50, Schapen- boter 40 en Schapenkaas 14 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.60 a 3.en Eend-eieren f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. Hooi f 14 a 17 per 500 kilogram. Wilde Eenden 40 a 50 c. per stuk. ALKMAAR, 21 Augustus. Veemarkt: 1 Paard, f 95; 30 Koeien, f 130 a 240; 22 nuchtere Kalveren, f 13 a 25; 230 Schapen, 17 a 24; 180 Lammeren, f 8 a 13; 120 magere Varkens, f 10 a 14; 176 Biggen, f 4 a 7; 10 Bokken en Geiten, f3a8; 1 kleine Bok, 60 cents; alles per stuk. ALKMAAR, 23 Augustus. 5 Koeien 1 180 a 240, 210 vette Kalveren f 25 a 130, 6 nuchtere dito f 12 a 24, 321 Schapen t 20.a 27, 27 magere Varkens f 10 a 14, alles per stuk162 vette Varkens, 38 a 47 c. per kilogram. Paarden f a f per stuk. HOORN, 20 Augustus. Aangevoerd 395 Schapen, f 20. a 28.50 per stuk. HOORN, 21 Augustus. Gerst f 4.25 a 5.Haver f 3.50 a f 4.Witte Erwten i 9 a 10, Groene dito f 11 a 12, Vale dito f 10 a 13, alles per hectoliter. 10 Paarden, f 60 a 240; 62 Schapen, f 22 a 26; 200 Lam meren, f 10 a 16; 3 Kalveren, f 14 a 21; 45 Varkens, f 11 a 19 139 Biggen, f 5 a 8; 35 Kippen, f 0.80 a 2.alles per stuk. 9700 Kip-eieren, f 3.a 3.50 per 100 stuks. 1191 kop Boter, 50 a 57 c. per kilogram. 430 h. Aardappelen, f 1.80 a 2.300 h. Peren, f 2.60 a 3.- en 80 h. Appelen, f 3 a 4 per hectoliter. 8000 kilogram Roode Aalbessen, f 10 a 11 per 100 kilogram AMSTERDAM, 23 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 574 Runderen, lste kwal 70, 2de kw. 65 en 3de kw 60 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 250, 3 Gras kalveren, 26 nuchtere Kalveren f 8 a 14,86 Schapen en Lammeren t 24 a 7, alles per stuk; vette Varkens 36 a 41 c. per kilogram De prijzen der Aardappelen waren als volgtFriesche Franeker f 1.75 a f 2.dito Hamburger f 0.80 a 1.50, Geld. Blauwe f 1.60 a 2.dito Muizen f 2.60 a 2.90, dito Jammen f 2.40 a f 2.50, dito Kralen f 1.20 a 1.50, lvatwijker Zand f 1.a 2.50, Noordwijker dito f 1.50 a 2.80, Sassenheimer dito 60 a 75 c., Hillegommer dito f 1.50 a 4.Haarlemmer dito 25 a 60 c., alles per hectoliter. Aangevoerd 16 versche ladingen. GORINCHEM, 21 Augustus. Op dc Paardenmarkt waren aangevoerd ruim 100 stuks. Men besteedde ongeveer als volgt: Luxe-Paarden f 500 a 700, Werkpaarden f 150 a 400, ^jarige dito f 180 250 en Veulens f 70 a 120 per stuk. Vele koop lieden waren aanwezig, terwijl de handel levendig was. LEKSMOND, 23 Augustus. Heden zijn alhier veel Paarden aangevoerd. De handel was vooral voor buitenlandsche rekening levendig. Voor Luxepaarden is besteed van f 500 tot f 1000, voor gewone Handelspaarden f 300 tot f 600, voor Werkpaarden van f 200 tot f 400 per stuk en Veulens duur. Er waren Duitsche, Fransche en Spaanschc kooplieden aanwezig. GELDERMALSEN, 20 Augustus. Ter Paardenmarkt werden niet minder dan 390 Paarden cn Veulens aangevoerd. Paarden deden f 400 a 600 en Veulens f 80 a 140 per stuk. ZWOLLE, 20 Augustus. Hooi hoogstens f 13, afdalende naar kwaliteit tot f 9 per 500 kilogram. BOLSWARD, 23 Augustus. Op de Paardenmarkt was de aanvoer niet groot en de handel niet vlug. Er waren ruim 100 Paarden aangevoerder werden verkocht voor nog geen f 100, toch golden enkele meer dan f 400. Correspondentie. C. K. Uw voorstel kunnen wy niet aannemen. Vervolg Nieuwstijdingen. De werkzaamheden tot lichting van het ramschip Schorpioen zijn voorloopig gestaakt, om weêr te worden hervat zoodra men dc vereischte voorzorgsmaatregelen zal hebben genomen om het schip voor omkantelen te behoeden. Het voornemen moet bestaan tot dit doel groote ledige vaartuigen langs de zijden van het schip te bevestigen. Eene afgekeurde kanonneerboot, thans gebezigd wordende als zolderschuit, beladen met roosteryzers en steen, is jl. Zondag in de afsluitingsgracht aan 's Rijkswerf alhier gezonken. Men is er echter in geslaagd, het vaartuig gisteren weêr te lichten. Bij ongunstig weder, is de Regelings-Commissie voor den Vliegerwedstrijd op morgen, Woensdag, van plan, om zulks kenbaar te maken door het uitsteken der schutterij-vlag van de kerk torens. Zij heeft daartoe permissie gekregen van den heer majoor- commandant der Schutterij. Op verzoek maken we hiervan melding, opdat de leden van dat corps door het zien van die vlag niet zouden meencn, dat zij tot oefening in de verdediging des vaderlands werden opgeroepen. Nog voldoen we aan een verzoek, ons door de bovengenoemde Regelings-Commissie gedaan, door de bezoekers van den Wedstrijd uit te noodigen, zich op het feestterrein niet te bewegen op dat gedeelte, 't welk voor het oplaten der vliegers is afgezonderd. Ieder zal, in 't belang van een goed slagen van 't Concours, aan dit verzoek zeker wèl gevolg willen geven. De Regelings-Commissie voor dezen wedstrijd is samengesteld uit de heeren: W. Bakker Hz„ J. Bethlehem, J. Daarnbouwer, H. F. Van Gennep, J. C. J. Graat, G. E. Kloosterhuis, J. C. Leich, A. J. Leijer, T. Mooy, L. Nijhoff, J. Oortgijsen, G. T. Von Oterendorp, L. W. F. Oudenhoven, P. Polvliet, J. C. Reijers, H. J. Romenij, F. Sant, S. Schellinger, J. Schuijt, II. A. Stader- mann, A. Senderman, C. Swaving, J. P. Van Varik en A. B. Weber. In «De Ingenieur," orgaan der Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs, komt een artikel voor, waarin een waardeerend woord wordt gewijd aan wijlen den Ingenieur H. M. Van Andel, 't laatst werkzaam bij den Marine-Torpedodienst alhier» We ontleenen daaraan de volgende regelen: «Den 23 Juli jl. leed de Nederlandsche Marine een treurig verlies door den dood van een zeer verdienstelijk ambtenaar, den Ingenieur der tweede klasse H. M. Van Andel. Nog voor weinige weken met ijver in zijne betrekking werkzaam, maakte eene zich plotseling openbarende longontsteking, die in korten tijd een zeer ernstig karakter aannam, een einde aan zijn leven. Hoewel hij nog geen veeljarig verleden achter zich had en er dus geen sprake kan zijn van eene uitgebreide levensgeschiedenis, zal een enkel woord, aan zijne nagedachtenis gewijd, hier niet misplaatst worden gevonden. Den 8 September 1859 in Oost-Indië geboren, vertrok hij reeds op jeugdigen leeftijd naar 't moederland om er zijne opvoe ding te ontvangen. Hij ontving zijne opleiding te Utrecht en te j Delft, in laatstgenoemde stad achtereenvolgens aan de Hoogcre I Burgerschool en aan de Polytechnische school. Met uitstekend gevolg legde hij respectiveljjk in 1880 en 1881 de examens af voor Scheepsbouwkundig en Werktuigkundig Ingenieur. Op 1 September 1880 werd hij benoemd tot Adspirant-Ingenieur der Marine, in welke betrekking bij zich al spoedig door zijne bekwaam heden onderscheidde. Na werkzaam geweest te zijn op de Rijks werven te Amsterdam en te Willemsoord, en na eene detacheering aan de Fransche Marinewerven te Lorient en Toulon, werd hij in 1884 geplaatst by den Marine-Torpedodienst, bij welken tak van dienst wegens de groote uitbreiding in de laatste jaren behoefte gevoeld werd aan een Ingenieur, die zich speciaal op de kennis van het Torpedo-wezen had toe te leggen. Met hoeveel toewijding de overledene zijne kundigheden besteedde aan de ont wikkeling van dien dienst, zoowel gedurende zijn verblijf te Willemsoord en te Hellevoetsluis, als gedurende zijne detacheering aan de torpedo-fabriek van den heer Whitehead te Fiume (nabij Triest), is bekend aan allen, met wie hij uit den aard zijner betrekking in aanraking kwam, en is ook o. a. gebleken uit artikelen, welke van zijne hand bij enkele gelegenheden in de N. Rott. Courant verschenen zijn. Zeer te betreuren is het dan ook, dat hij zóó spoedig uit die betrekking, waarin hij reeds veel goeds tot stand gebracht had, weggerukt is." De schrijver van dit stuk, de heer J. S. Van Veen, te Helle voetsluis, eindigt volgenderwijze«Zijne herinnering zal bij het Corps Ingenieurs der Marine en in 't algemeen by allen, die hem kenden, in cere blijven. Laten wij ook hopen, dat de arbeid, gedurende zijne weinige levensjaren door hem verricht, de vruchten mag dragen, die hij er zich van voorgesteld had." Op verschillende plaatsen in deze gemeente is aangeplakt een biljet, betreffende de opengestelde werving voor het Oost- Indisch leger. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, door de aandacht op die zaak te vestigen. Het biljet vermeldt de zeer gunstige voorwaarden der dienstneming en toont aan, dat, behalve het handgeld ad f 200 a f 300, na 12- en na 20jarigen dienst belangrijke pensioenen worden toegekend. Voor menigeen, die, tengevolge van de drukkende tijdsomstandigheden, mingunstige uitzichten heeft, geeft deze aanbieding een gunstige gelegenheid aan om zich een bestaan en in de toekomst een onbezorgden ouden dag te verzekeren. In de vorige week werden door de officieren en door het kader der dd. Artillerie-Schutterij alhier practische schietoefeningen gehouden. Die oefeningen bestonden in het doen van 34 schoten uit 2 kanonnen van 12 cM. K. A., geplaatst op de oostelijke face van het fort Oostoever. Het doel, waarop gevuurd werd, bestond uit een schijf van 4 stukken zeildoek, ieder breed 5 M., terwyl de hoogte 1.8 M. bedroeg. De schijf was geplaatst op het Balgzand, ongeveer 800 M. van het fort, terwijl zij beschoten werd met exercitie-granaten. Bij het vuren werden de regels voor het schieten met vestinggeschut gevolgdieder kanon schoot zelf in beginnende voor den afstand, die door den stnk-comman- danten werd geschat. Deze afstanden waren 600 M. en 1000 M., zoodat men in de gelegenheid was op te merken, hoe de boven bedoelde regels weldra de opzethoogte deden vinden, welke be hoorde bij den afstand, waarop de schijf werkelijk was geplaatst. In het geheel werden op deze lage schijf 9 treffers verkregen, terwyl de paal, waarop gericht werd, tot tweemaal toe werd doorgeschoten. De lste luitenant der artillerie Hesta, die in den afgeloopen winter welwillend de theoretische oefeningen met de officieren en het kader had geleid, was bij deze practische oefeningen tegenwoordig. Mot den volkstrein vertrokken heden van hier naar 's Hage en Rotterdam 90 passagiers tweede- en 308 derde klasse. Heden nacht ten ongeveer 2 ure werd brand ontdekt op i het terrein van de Stoomtimmerfabriek «De Zwaluw" van den heer A. Vos Rz., alhier. Een aantal wakkere mannen sloegen i terstond handen aan 't werk om door het werpen met water den brand, die in eene verzameling van brandstoffen was ontstaan, I te blusschen. Gesteund door de werking der gemeente-brandspuit j No. 5 mochten de aangewende pogingen tot blussching gelukken. Een aantal andere brandbluschmiddelen, die er werden aangevoerd, I behoefden geen dienst te doen. j Gelukkig, dat er niet meer wind was; de ramp zou anders wellicht vèrreikende gevolgen gehad hebben, bij de aanwezigheid van een zoo groote voorraad hout, in de fabriek en in de berg- i plaatsen geborgen. De oorzaak is niet bekend. Broeiing en zelfontbranding der steenkolen wordt vermoed. De APOTHEEK van A. O. R. O JE5 JVE is verplaatst van de Dijkstraat naar den Kanaalweg, I. 62. fJs. VISSER (gewezen licllingbaas) te IiOLIIOHN wordt verzocht, het geschrevene, hetwelk hij denkt van uiij te hebben ontvangen, het gerecht ter hand te stellen? üolkoru. C. ENGEL—LOUW.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3