reit, dat men daaronder de namen bijeen vindt van de leden der verschillende partijen uit de Kamer. Dat noem ik een heugelijk verschijnsel, vooreerst omdat ik geloot dat een enquête aangaande sociale toestanden en sociale wetten niet kan slagen, indien zij eenzijdig door een enkele partij wordt doorgedreven, maar in de tweede plaats omdat er uit blijkt, dat bij alle partijen het besef levendig wordt, dat, meer dan tot heden het geval was, naar het betrachten van „sociale rechtvaardigheid" moet worden gestreefd en men van de quaesties, die met de oplossing van het sociale vraagstuk in verband staan, geen partij-quaesties moet maken. Te Zijpe ontstond jl. Dinsdagnacht op twee plaatsen brand: in het midden en in het zuiden der gemeente. Aan het Buurtje brandde de broodbakkerij en de boer derij af van Jan Veul, en aan de Burger vlotbrug de boer derij van Jacob Swager. Van beide gebouwen is geen steen op den anderen gebleven. De bewoners van het laatste perceel, pas in hunnen eersten slaap, hebben zich slechts met moeite kunnen redden, zoodat zij als het ware naakt zijn moeten vluchten en niets van den inboedel hebben kunnen bergen. De inboedel van het eerste perceel is bijna geheel bewaard gebleven, doordat de brand vroeger ontstond en de bewoners nog niet sliepen. Waarschijnlijk is de brand bij beiden door broeiing van het hooi ontstaan. Alles was tegen brandschade verzekerd. Tengevolge van de vestiging der Militaire School te Haarlem, wordt de organisatie van de infanterie met 1 Sep tember a. s. uitgebreid met eene militaire school-compagnie, sa&mgesteld uit 1 kapitein-commandant, tevens directeur der Militaire School; 4 1ste en 2de luitenants, 1 sergeant majoor, 4 sergeanten, 2 korporaals, 2 tamboers of hoorn blazers en 15 soldaten voor speciale diensten. Jl. Maandag werd door het bestuur der Locaal-Spoor- wegmaatschappij „Hollands Noorder-kwartier" bepaald, dat op Maandag den 20 September a. s. eene aanbesteding zal plaats hebben van de stationsgebouwen der locaal-lijn Medemblik Hoorn. Het hoofdstation Medemblik, met de bijgebouwen en verdere grondwerken, was reeds vroeger aanbesteed en is reeds ten deele voltooid. De dwarsleggers en de rails zijn reeds bij het punt van aanvang aangevoerd. Het bestuur vleit zich, dat er bij dezen voortgang vóór 1 November e. k. nog eene aanbesteding zal kunnen plaats hebben, n.1. van de aardenbaan met onder- en bovenbouw der bruggen. Door deze grondwerken ter lengte van meer dan 20 kilometer zal men in de gelegenheid zijn den arbeidenden stand in den omtrek, gedurende den aanstaanden winter, ruimschoots van werk te kunnen voorzien. De afdeeling Barsingerhorn, der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal op Woensdag den 8 Sept. a. s. te Barsingerhorn een tentoonstelling houden van vee en landbouwproducten. Het vee moet, volgens het reglement, minstens 3 maanden in het bezit van den inzender zijn geweest, en de landbouwproducten moeten zijn geteeld op gronden, bij de inzenders in gebruik. De opening der tentoonstelling geschiedt des voormiddags ten 10 uur, en de sluiting des namiddags ten 2 uur voor het vee, en ten 4 uur voor de landbouwproducten. Jl. Dinsdagmiddag zijn onder Maartensdijk twee personen door den bliksem getroffende veehouder J. v. E. en de dochter van den brievengaarder. Eén slag trof beiden juist op het oogenblik, dat het meisje den man een brief zou ter hand stellen. De man heeft nog eenige oogen- blikken geleefd, doch is weldra overleden. Het meisje is niet doodelijk getroffen. Wel was zij door den slag be wusteloos en is zij op verschillende plaatsen gewond. Geneeskundige hulp is spoedig ingeroepen. Het meisje wordt in eene particuliere woning liefderijk verpleegd en men hoopt haar in het leven te behouden. Terwijl in de elf provinciën van ons land te zamen 2488 hectaren grond voor de teelt van moes- en keuken groenten gebruikt wordt, beslaat in Groningen de opper vlakte voor deze teelt slechts 43 hectaren. In dit opzicht heeft de provincie Groningen dus nog achterstallig werk. In het Gasthuis te 's Hage is tijdelijk opgenomen een knaapje van 3 jaren, dat door de ouders des morgens in een kinderstoel was vastgebonden, waarna zij het huis en, naar men zegt, vóór den Zondag de stad hadden ver laten. De buren waarschuwden, op het voortdurend schreeuwen van het kind, de politie, die het kindje medenam. Te 's Hage kreeg iemand, die ook schutter is, het te kwaad met de politie. In zijn drift haalde de man zijn schutterssabel uit zijne woning en wilde daarmede de agenten te lijf. Hij zal nu eerstdaags wegens gewapend verzet terecht staan. De Bakkerij-Tentoonstelling te Amsterdam, die Maan dag avond jl. gesloten werd, is tijdens haren geheelen duur door niet minder dan 90,828 personen bezocht. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij heeft zich gewend tot den minister van Waterstaat, met het verzoek, dat deze minister eene commissie van deskundigen zal benoemen, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het Midden-stations-eiland te Amsterdam. Wanneer men thans, zegt de Amsterdammer, een wandeling door den Jordaan te Amsterdam doet, dan zou men niet kunnen gelooven, dat deze slechts een viertal weken geleden het tooneel is geweest van zooveel ver bittering en wanorde, van zooveel wanhoop en droefheid. De vrouw met gekookte garnalen, de man met zuur, eieren en mootjes nieuwe haring hebben reeds lang weer hun gewone plaats ingenomen; kinderen joelen en spelen in de straten, jongens laten hun vliegers op, de zindelijke huismoeders hangen haar wasch, helder als altijd, buiten de vensters te drogen; het geheele openbaar leven van deze dichtbevolkte buurt heeft wederom zijn gewoon be- drijvig aanzien herkregen. De sporen van het krachtig optreden der militairen zijn, helaas, nog overal te zien en houden de herinnering levendig aan dien bloedigen Maandag. De bewoners der huizen, welke door steenen en kogels beschadigd zijn, laten ze niet herstellen, ten minste tot nu toe nog niet. Wel zegt men, dat zij schadeloos zullen gesteld worden, maar offi cieel is hiervan nog niet gebleken. De bakkerij tegenover de Zaterdagsche brug, waar de glazen zijn ingewox*pen, toen daarin op Zondagmiddag een agent vluchtte, en welker eigenaar de schade op honderd en vijftig gulden begroot, vertoont nog denzelfden treurigen toestand, waarin zij door teekenstift en photographie-toestel is vereeuwigd. Ook hoven De Kat in den Wijngaard, aan de overzijde, waarvan wij een zeer goede photographie zagen, ver vaardigd door den heer C. Hünerjüger, zijn de ruiten nog niet hersteld, door een van welke een kogel den man doodde, die voor het raam zat. Behalve de vrouw in de Anjelierstraat tegenover de Violettenstraat, die jl. Maandag voor het eerst weêr de buitenlucht heeft genoten, moeten er in de huizen geen gewonden meer zijn. De vraag is vaak opgeworpen, van waar het volk de roode en zwarte vlaggen verkreeg, die op de gaslantaarns van de Zaterdagsche brug werden geplant en de overige vlaggen waarmeê het rondliep. Victor Hugo, die het wel kon weten, zegt dat elke revolutie met gavroches begint. Algemeen was hetge- voelen, dat die vlaggen uit het „magazijn" der sociaal democraten afkomstig waren. Dit was niet het geval. Het waren de gavroches der Jordaan, die in den regel op de vergaderingen in het Volkspark de eerste banken be zetten en aan het tooneel kleven, welke deze operatie op 't getouw hebben gezet. Zij vonden, natuurlijk zonder om de gevolgen te denken, het wel aardig nu eens „heusch* met de veelgeprezen banier te spelen. Te dien einde bedelden zij om cShten, en toen zij genoeg hadden opgehaald, kochten zij bij een manufacturier in de buurt de lappen, waarvan de meeste bewoners van de Lindengracht ter nauwernood de beteekenis begrepen. Hoe kan dit dan ook anders; zijn toch de kleuren van de groote koopstad aan het IJ ook niet rood en zwart en loopen de burgerweezen niet altijd nog in een pakje van dezelfde kleuren? Die jongens dan plaatsten de vlaggen boven op de gas lantaarns, die op de Zaterdagsche brug staan, zeer zeker daartoe aangemoedigd door elementen, die zich niet bewogen te midden der menigte. Hadden de zoogenaamde „paling trekkers" zeiven de banieren op die lantaarns geplant, de gebroeders Mens, die de vlaggen er afscheurden en te water wierpen, zouden er zeker niet zoo ongedeerd zijn afgekomen. Nu in de bladen stemmen zijn opgegaan om de bij dit feit betoonde dapperheid te beloonen, en de Koning aan dit verlangen heeft gehoor gegeven door de gebrs. Mens tot Broeders van den Nederlandschen Leeuw te benoemen, nu is het wel de moeite waard een andere daad aan de vergetelheid te ontrukken, die niet alleen van durf, maar ook van menschenliefde getuigt. Toen de eerste slachtoffers der Beaumontgeweren in de Violettenstraat en de Anjelierstraat voor het huis van den apotheker Wolff vielen het vuur kwam uit de Eerste Boomdwarsstraat over de Westerstraat en maakte dus dit punt zeer onveilig toen verliet A. Van den Berg. groentenkoopman en verhuurder van karren, in de Anje lierstraat bij de Prinsengracht wonende, op zijn kousen zijn woning, en te midden van het vuur, terwijl de kogels om hem heen floten, droeg hij de gewonden in het huis van den heer Wolff, die op de meest humane wijze de eerste hulp verleende. Daarna stelde Van den Berg zijn karren disponibel om de gewonden en dooden naar het Gasthuis te vervoeren en hielp daaraan mede, druipende van het bloed der slachtoffers, die hij van de straat opnam. Misschien heeft menige gekwetste door de dadelijke verpleging, welke hij ondervond, het leven behouden, dank zij den moed en de menschlievendheid van dezen man. Van den Berg is gehuwd en vader. „De arme kerels moeten toch geholpen worden/ dacht hij en hij verleende hulp, door niets gewaarborgd, dat ook hem niet de punt- kogel zou treffen. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, bevinden zich op 1 het oogenblik vier-en-twintig personen in voorloopig arrest. Het politiebureau op de Noordermarkt is nog altijd door een detachement van 29 onderofficieren en manschappen, onder het bevel van een luitenant, bezet. Niet den onderwijzer der Christelijke school te Baam- brugge (tevens voorzanger in de kerk) is bij kerkelijk besluit gelast om Hecre en en de te lezen, maar den voorzanger te Tienhoven (bij Breukelen). Den voorzanger aldaar werd schriftelijk gelast Heere en en de te lezen. Dit besluit is genomen onder den invloed van ds. Wester- beek van Eerten, sinds 6 maanden in dienst. Is een dokter ten plattenlande, die tevens apotheek houdt, bevoegd om te weigeren, recepten van andere ge- neesheeren gereed te maken? Deze inderdaad belangrijke vraag heeft zich te Zandvoort practisch voorgedaan, zoodat officiëele oplossing noodig blijkt. In het Friesche stadje F. zat voor eenige dagen de directeur van het Post- en Telegraafkantoor alleen in zijn bureau, toen hij een vreemd geritsel aan de brievenbus I hoorde, dat zijne nieuwsgierigheid zoodanig opwekte, dat hij naar buiten ging, om te onderzoeken vanwaar dat geluid kwam. Wat zag hij? Eene dienstbode, die bezig was een zakje hennepzaad te ledigen in de brievenbus. Niettegenstaande de directeur het meisje over die vreemde daad aansprak, volbracht zij haar werk en ging bedaard naar huis, waar ze tot haar i mevrouw op gemelijken toon zeide: „Nou, die directeur is me ook een hachje. Hij had er vrij wat van te zeggen, dat ik „dat goed* in de bus wierp." „Welk „goed*?" „Wel het hennepzaad en den brief.* „Heb je het hennepzaad voor onze vogels ook in de i brievenbus geworpen?" „In de bus geworpen? Wel zeker. Mevrouw zeide j immers„Haal een kop hennepzaad en werp dezen brief meteen in de bus." Nu heb ik. eerst den brief en daarna het hennepzaad er in gedaan 1* (Historisch.) Vliegerwedstrijd te Helder. Dit eigenaardig feest voor de jongens, waarin- blijkbaar door de ouderen van dagen hartelijk werd gedeeld, had gisteren plaats en slaagde naar wensch. Den dag te voren werd in Musis Sacrum eene tentoonstelling der vliegers voor den te houden wed- strijd gehouden. Deze tentoonstelling lokte een groot aantal be- zoekers, die allen erkenden, dat de zaal, op zoo eigenaardige wijze versierd, een allerprcttigsten aanblik opleverde. O, wat een ver- scheidenheid in vliegers en hoezeer hadden onze knapen zich beijverd om mede te dingen in 't behalen van prijzen voor fraaie, groote en eigenaardig gevormde vliegers. Er waren vliegers van zeer groote afmetinger waren er van fraaie en van zonderlingen vormer waren er, schijnbaar eenvoudig gevormd, maar die voor 't oplaten zeer geschikt werden geacht. De commissie van I beoordeeling had een zware taak om uit een zoo grooten voorraad, en waren er niet minder dan 124 de verdienstelijkste exemplaren aan te wijzen. JMet de grootste nauwgezetheid kweet zyfzich van hare taak, in at wachting, dat de vliegers door haar ter bekroning voorgedragen, den volgenden dag zich meer of minder boven het ondermaansche zouden verheffen. Gisteren middag 1 uur verzamelden zich de deelnemers aan den wedstrijd op het Stations-terrein, om vandaar in optocht naar het feestterrein op te trekken. Spoedig waren de knapen, 147 in getal, in rangorde volgens de lijst der inschrijving opgesteld een banier werd voor den troep uitgedragen, en een paar tam boers der infanterie sloegen gedurende den tocht lustig op hunne trommen. Op het terrein aangekomen, verdeelden zich de deelnemers in 6 afdeelingen, ieder uit ongeveer 25 bestaande. Elke afdeeling stond onder de leiding van een 3tal commissie-leden, terwijl de overige leden der Commissie het geheel bestuurden of toezicht hielden over het terrein. Weldra gingen op het sein, door roflelslag gegeven, een aantal vliegers omhoog, om echter door windstilte even spoedig te dalen. „Mijn vlieger gaat niet op!" klaagde menige knaap, en de leden der Regelings-Commissie hadden niet minder reden tot de klacht: „Onze vlieger gaat niet opl" Er werd een half uur pauze gehouden en alsof de Commissie er eenigen invloed op kon uitoefenen, na dat half' uurtje stak er een aardig koeltje op, zoodat de vliegers nu wèl konden opgaan. De commissie leden hadden het nu druk om de hoogte der vliegers te meten en het terrein, dat door een talrijke menigte werd bezocht, leverde, vooral tusschen 3 en 4 ure, een levendig schouwspel op. Van de pauze hadden de knapen gebruik gemaakt om hun kaartje te presenteeren aan de cantine, waar hun ieder, door de zorg der Commissie, een glas melk werd verschaft. Ten 4 ure werd bij roffelslag het einde van den Wedstryd vermeld. 's Avonds was het in de Sociëteit „Eensgezindheid" mede een levendig tooneel. Daar had de uitreiking der bekroningen plaats. De Voorzitter der Commissie, de heer Mooy, hield daar een toespraak tot de deelnemers en wees er o. a. op, dat het voor beeld der Commissie, die den moed niet verloor, toen in den aanvang de vliegers niet wilden opgaan, hun wellicht later tot navolging zou kunnen strekken, als in 't leven de vlieger ook niet altijd zou willen opgaan. Op ordelyke wijze had vervolgens de uitreiking plaats van de pryzen, die bestonden uit verschil lende artikelen, voor knapen van groote waarde, als: passerdoos, gereedschapsdoos, teekendoos, spellen, enz. enz. We besluiten ons verslag van dit welgeslaagde feest met de vermelding van de lijst der bekroningen. Hoogststaande vliegers: late prijs G. Kaptein, 2de prijs W. Bernbaum, 3de prys G. Buhse, 4de prijs C. 't Hart, 5de prijs Joh Bakker, 6de prijs A. Govers, 7de prys C. Jonkman, 6ste prijs IJ. Klaassen, 9de prijs T. Van der Wal, 10de prys H. Daarnhouwer, 11de prys H. Kroon, 12de prys P. Klinkert, 13de prijs B. Van Leeuwen, 14de prys C. De Vry, 15de prijs D. Selman, 16de prijs J. Philips, 17de prijs D. Kules, 18de prijs T. Hyblom, 19de prys H. Van Twisk, 20ste prys A. Klein, 21ste prijs A. Van Straten, 22ste prijs C. Van Dierendonk, 23ste prijs C. Cornelissen, 24ste prys H. Van Willigen, 25ste prijs G. Van Willigen, 26ste prijs A. Weber en 27ste prijs C. Bethlehem. Grootste vliegers: lste prys E. Van Twisk, 2de prys L. Polstra, 3de prys G. Visser, 4de prijs G. Van Willigen, 5de prys P. Aggenbach en 6de prijs H. De la Fontaine. Fraaiste vliegers: lste prijs J. Visser, 2de prys J. Van Gijn, 3de prys S. Berghuis, 4de prys P. W. Van der Ploeg, 5de prijs W. Snooij, 6de prys C. Gomes, 7de prys Barend Kiljan, 8ste prijs J. Polster en 9de prijs J. P. Bruyn. Consolatie-prijs: H. Valter. Eigenaardigste vliegers: l3te prijs H. Van Willigen, 2de prijs G. Bussing, 3de prijs C. Stadermann, 4de prijs Ph. M. Polak, 5de prijs M. L. Stadermann, 6de prijs H. Blok, 7de prijs P. Klinkert, 8ste prys J. J. Sporry, 9de prys J. Jonker, 10de prys K. Dekker en 11de prys G. Van Dok. Bij 't verlaten der zaal werd aan ieder der deelnemers een stuk koek, in den vorm van een vlieger, ter hand gesteld, zoodat geen van allen met ledige handen huiswaarts keerde. De Staatscourant vau 24 dezer behelst het verslag omtrent de verwachtingen vau den oogst van 1886 in de provincie Noordholland: Over het algemeen luideu de berichten omtrent den oogst van 1886 niet ongunstig en hoewel het zich aanvaukelijlc liet aanzien, dat door het schrale vooijaarswcdcr vele gewassen erg zouden lijden, schijnt toch eeu goede oogst te mogen worden verwacht. Dit geldt voornamelijk van de haver, de tarwe en de gerst, waarvan een goed beschot wordt tegemoetgezien. De rogge belooft eveowel eea meer middelmatigen oogst, zij het ook, dat in verscheideue gemeenten de toestand van dit gewas op dit oogenblik gunstig werd genoemd. Hoewel de boekweit eerst door de droogte veel geleden heeft, belooft zij een middelmatig beschot. Karweizaad beloofde aanvankelijk een goed beschot, doch door storm is er zooveel geleden, dat de oogst middelmatig zal zijn. In ééne gemeente wordt de schade, door storm aan dit gewas toegebracht, op p. m. f 20,000 geschat. Het mosterdzaad bolooft een goed beschot, hoewel het in eenige gemeenten veel van de aardvloo te lijden heeft gehad. Peulvruchten doen een matig beschot verwachten. Van het vlas wordt ceue middelmatige opbrengst verwacht. Het heeft zeer veel geleden door de aardvloo. Omtrent de aardappelen kan wordeu medegedeeld, dat zoowel de vroege als de latere soorten eeu goed beschot doen verwachten en de sporen van de bekende ziekte zich nog slechts in een paar gemeenten vertoonen. Van de vruchtboomen wordt geene groote opbrengst verwacht. Door de nachtvorsten in hel voorjaar hebben deze zeer veel geleden. Voornamelijk is dit het geval met de appel- en perenboomen. Het gewas der bloembollen was niet ongunstig. De graslanden stonden zeer gunstig en het hooi is overvloedig ge wonnen en van goede kwaliteit. Gemeenteraad van Sckagen. Zitting van Woensdag 25 Augustus 1886. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring van de notnlen der vorige zitting, mededeeliug gedaan van: a. Missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van ceue bereids aan belanghcbbondcn uitgereikte beschikking, op eeu bezwaarschrift van W. Kloeke tegen diens aanslag in den hoofdclijken omslag. Door den Voorzitter werd daarbij aan de vergadering medegedeeld, dat die beschikking afwijzend was. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem van idem, houdende bedenkingen tegen het in de vorige vergadering geuomen besluit, tot het alsnog geldend verklaren van de strafverordeningen voor deze gemeente, aan welke bedenkingen werd besloten te gemoet te komen. Daarna werd gelezen het rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek der gemeente-rekening over het dienstjaar 1S85, waaruit bleek, dat die rekening in prde was bevonden en de Commissie mitsdien adviseerde tot voorloopige vaststelling, waartoe met algemeene stemmen, met iu achtneming van het bepaalde bij het laatste lid van art. 214 der gemeentewet, werd besloten. Vervolgeus werd mede met algemeene stemmen conform een voorstel van B. en W. besloten, aan do Hijksveldwachters, die do gemeentepolitie bij de op 17 dezer gehouden feestdag hadden geassisteerd, daarvoor de gewone gratificatie toe te kennen. Daarna ging de vergadering, op voorstel des Voorzitters, over in Comité tot behandeling van de concessie voor de exploitatie der Gasfabriek. Na de hervatting der openbare zitting volgde de algemeene rondvraag, waarbij de heer Voorman den vuileo toestand ter sprake bracht der waterplaats op het pleintje bij het koffiehuis „de Roos" van A. Vader. De Voorzitter deelde daar omtrent mede, dat reeds onderzocht werd op welke wijze daarin verbetering zou kannen worden gebracht. Verder werd door den lieer Voormaa nog gewezen op het gevaar, dat de pachter van het ophalen der haardasch en vuilnis doet ontstaan, door bij het sorteeren hoopeu steenen op den rijweg aan „het Hoog" te werpen, waardoor 's avonds voor rijtuigen kans op ongelukken ontstaat. De heer Iiuzeu wees op het gevaar voor de openbare gezondheid, door, gelijk aan „de Laan" het geval is, de van de hoornen afgesnoeide bladeren en takken, in de gracht te laten rotten en gisten. Nog achtte spreker het wenschelijk, dat een buisje voor waterafvoer aan het nieuwe spuitenhuis van richting werd verand era. daar het water na afloopt op de loopstraat. De Voorzitter beloofde, dat op al deze zaken zal worden geattendeerd en sloot daarna de vergadering. Vlsoütoorloüton. Honderd zes kordera brachten gisteren 25 tot 300 groote, 60 tot 240 kleine tongen, 5 tot 10 roggen, 20 tarbotten, 1 tot 4 manden scharren en 1 tot 3 mandjes kleine schol ter afslag; groote tong gold 20 a 30 cents, kleine idem 6 a 20 cents, rog 50 cents, tarbot f 6 a 7 per stuk, scharren f 5 per mand en kleine schol f 1.20 per maacye.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2