HELDERSCHE MEIWEIIEPEI COURANT. ei Advertentieblad Toor Hollands Noorierfewartier. 1886. N°.105. Jaargang 44. Woensdag 1 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BEKENDMAKING. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per poBt 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prys der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. I De BURGEMÈESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster in de eerste helft der maand September a. s. deze gemeente zal bezoeken, tot bet verrichten van kadastrale werk zaamheden. H.Ider, 30 Augustus 1886. Do Bnrgemec3ter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Einnenlan cL Gedurende de maand Juli 11. zijn in de Rijks-post spaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der inlagenf 609,242.77^ d u terugbetalingen 367,520.79 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 241,721.98 Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 7,553,538.61 zoodat het gezamenlijk tegoed der inleg gers aan het einde der maand Juli bedroeg „7,795,260.59 In den loop der maand Juli zijn 2711 nieuwe spaar boekjes uitgegeven; 803 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 129,017 in omloop waren. Te 's Hage waren jl. Zaterdag onrustwekkende geruchten verspreid nopens den gezondheidstoestand des Konings. Het Dagbl. was gelukkig in de gelegenheid om die tijding ten stelligste te kunnen tegenspreken. Z. M. verheugt zich in den besten welstand. Het Hld. doet uitkomen, dat de Arbeidsbeurs, wier doel is, den werkgever en den werkzoekende in te lichten omtrent de vraag naar en het aanbod van werk, te Amster 20) 3>J" A. 3NT Door GOLO RAIMUND. Tegen den middag keerde Siegmund terug; hij had bij zyne nasporingen onder de verschillende hótels spoedig dat gevonden, waar de predikant Felster logeerde, dien hy in niet geringe onrust vond wegens de vlucht van het kind. Of hij te onver schillig dan of by nog te zeer verontrust was door de gebeurte nissen van den nacht, hij vroeg in 't geheel niet naar Nana's echtgenoot, hij wist ten minste later, toen Nana, wat meer tot zichzelf gekomen, hem daarover iets vroeg, ook niet de minste opheldering te geven noch over het leven des vaders, noch over de toekomstige verblijfplaats en het opvocdingsplan, dat hij voor zijn knaap koesterde. In huis heerschte de angstige stilte, dat fluisteren en zwijgen, dat het er zoo somber maakt, als er een doode rust. In de ver duisterde kamer lag de jonge moeder, met haar kind in den arm, vast aan haar hart gedrukt, een treurig, roerend schouwspel. Maar als men cr langer naar keek, dan maakte het geen vreed- zamen indruk, men zag dan hoe smart en wrevel op Manuela's gelaat hadden gestreden, men zou bijna denken, dat er eene uit drukking van toorn op lag, en de huisgenooten, die haar bij haar leven bewonderd en geëerd hadden, en nu langzaam voor hare legerstede naderden, om haar voor 't laatst in hare schoonheid te aanschouwen, slopen angstig weder heen. Deze vreemde, pijnlyk aandoende uitdrukking was maar niet weg te redeneeren, men zuchtte cn sprak en koesterde allerlei vermoedens, en na eenige dagen fluisterde men het gerucht, dat de schoonc Spaansche vrouw in eene vlaag van wilden hartstocht haar kind zelf zon hebben vcrworgd. Van waar het gerucht gekomen was, wist niemand te zeggen, want den dokter had Nana, getrouw naar Siegmunds bevel, medegedeeld, dat zij de diepe sluimering had gadeslagen, waaruit Manuela niet weder ontwaakt was, en dat deze van den dood van bet kind in het geheel niet meer geweten had. Met eene buitengewone staatsie werd het stoffelijk overschot der schoone, jonge vrouw en haar kind ten grave gebracht, en hiermede was de laatsto zorg en moeite om haar volbracht, gelyk haar eigen leed was geëindigd. Maar toch lag cr op het huis eene gedruktheid cn verslagenheid, die eiken lust tot nieuwen en krachtigen arbeid verstikte. Want de kracht en volharding van hen, die gedurende al den tyd van beproeving de ziel van allen arbeid en alle inspanning waren geweest, was in dien eenen nacht gebroken, Nana keerde van Manuela's lijk als eene geheel andere vrouw in haar eigen, stil vertrek terug. Evenals eene machine, stipt en nauwkeurig, volgde zij Siegmunds raad gevingen op, zonder dat ooit een woord of blik verried, dat in haar boezem een hart klopte, dat eens eigene wenschen gekend en al het geluk en leed der aarde doorleefd had. Het was wonderlijk, welk eene macht Siegmund over baar gekregen had en hoe hij haar gebruikte, hoe hij haar sluw en streng eiken steun had ontnomen, waaraan haar gemoed zich had kunnen vertroosten. Losgerukt nit geheel haar verleden, was zy hulpeloos overge geven aan de macht van een, die nooit haar vriend was geweest en die toch het roer van haar levensschip gestuurd had, totdat dit strandde. Maar zij kon hem niet ontvluchten, want in zyne hand was Manuela's kind en aan dit bind was haar leven ver bonden. Van haar verleden sprak zij nooit, en geen tijding van hen, die eens zoo innig met haar verbonden waren, verhelderde van nu aan nog haar stil, eentonig leven, dat den stempel van onver schilligheid, van werkeloosheid zou gedragen hebben, ware het niet verheerlijkt door de onuitputtelijke liefde en trouw, die zy aan de kleine wees wyddc. De heer Ëorbeck was overeenkomstig zyne geheimo wenschen, tot voogd van de kleine benoemd, en het gerecht had zyn voorstel, dam in de volgende week, op 1 September, in het leven treedt. De ondervinding zal uitwijzen, of de bepalingen aan het doel beantwoorden en aanvulling of verduidelijking behoeven, en eveneens of de werking der Arbeidsbeurs al dan niet te beperkt is opgevat. Reeds nu echter mag aan de instelling eene goede toekomst worden voorspeld. Zij voorziet in eene behoefte van zeer groote beteekenis en zal vooral bare nuttige strekking doen gevoelen, als er aller wegen in den lande bijkantoren en agentschappen verrijzen. Zoo toch verkrijgt men een overzicht van vraag en aanbod van werk over bet geheele landzoo wordt menige teleur stelling voorkomen, menig verkeerd ingelichte terecht geholpen. Het Hld. koestert de beste wenschen voor deze instelling, die op zeer practische wijze eene groote leemte aanvult en tot bestrijding van werkeloosheid ontzaggelijk veel kan bijdragen. Jl. Vrijdag was het 70 jaar geleden dat Algiers door een vereenigde Engelscbe en Nederlandsche zeemacht werd gebombardeerd. Eén dergenen, die aan de tuchtiging deelnam, is nog in leven en wel jbr. Pieter Damas Van Citters, oud zeeofficier en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De beer Van Citters was toen 14 jaar oud en adelborst op bet vlaggeschip Melampus. De vier en tachtigjarige grijsaard herinnert zich liet roemrijke feit nog zeer levendig en menige belangwekkende bijzonderheid daarover heeft bij den heer F. Nagtglas kunnen mededeelen, die den »merk- waardigen dag' op boeiende wijze in de Midd. Crt. beschreef. Het volgende programma van de plechtige onthulling van bet standbeeld van Hugo De Groot op de markt te Delft is door bet hoofdcomité en de feestcommissie aldaar vastgesteld: 1. Receptie der autoriteiten en verdere genoodigden d£or het hoofdcomité ten raadhuize; 's middags 1£ ure. 2. Aanvang der onthullingsplechtigheid op de Groote om het landgoed, geheel zooals hy het begonnen was, tot Manuela's meerderjarigheid te besturen, aangenomen. Reeds om de wereld zou hij de verzorging van het kind niet onbepaald aan Nana hebben toevertrouwd; hij nam beide mede naar zijne afgelegene woonplaats cn daar, schijnbaar onder toezicht van mevrouw Bor- beck, richtte Nana de nieuwe kleine wereld in, waar zij met hare lieveling leven zon. Met welke gevoelens zy, wellicht voor altoo3, van de plek gescheiden was, die tegelijk het oord van haar geluk en de toevlucht voor hare smart geweest was, daarover vroeg niemand haar iets en zij sprak er ook niet van. In het huis van den heer Borbcck deed men, alsof zy er niet was, of het moest'zijn, om voor het kind voorzorgsmaatregelen te nemen, dat eigenlijk aan hare hoede was toevertrouwd, of de noodige inlichtingen omtrent het kind te verlangen. Het was niet mogelyk, dat er minder notitie van iemand genomen werd dan van deze bleeke, stille vrouw, die van haren kant bijna vreesachtig ieder ontweek en die niemand had zien lachen, dan toen zij het kind aanzag, dat men haar in hare eenzaamheid, als een voor anderen grootcn last, gewilliger had meêgegeven dan Nana zelf vermoedde. Het kind had by den doop den naam van Manuela ontvangen, den naam van de moeder cn het was schoon en vriendelijk als zij. Van haar vader had zy niets geërfd. Met de donkere oogen van hare moeder zag zy in de wereld en met haar hartstochtelijk gemoed trad zij er in, toen haar karakter zich begon te ont wikkelen. Zeker waren do stormen, die den laatsten levenstijd der moeder geschokt hadden, niet zonder invloed op het kind gebleven, want het toonde reeds vroeg eene overhelling tot droefheid. Het was schuw, bleek en ernstig en slechts wanneer smart of vreugde met kracht voor den dag kwam, toonde het de hevigheid en hartstochtelijkheid van de aandoeningen op bijna schrikwekkende wyze. Indien het kind opgegroeid was in armoedige omstandigheden, dan zou men in de verzoeking gekomen zijn om den ernstigen blik en het treurig lachen van dit kleine gelaat aan gebrek of onderdrukking toe te schrijven. Maar zelfs de laster kon in dit opzicht den heer Borbeck van geen plichtverzuim beschuldigen. Integendeel wedijverde zijne bezorgdheid voor de kleine met die van Nana en wekte de bewondering op zelfs van de angstigste moeder. Het kind werd omgeven met een overvloed en eene weelde, alleen te verontschuldigen door den grooten rijkdom, dien het reeds in do wieg bezat en die in het oog vallend onderscheiden was van do gewone wijze, waarop Borbeck zyne eigen kinderen opvoedde. Waren er menschcn, die hem daarom berispten, er lieten zich toch evenveel stemmen hooren, om hem te verdedigen. Borbeck was de voogd en te gelijkertijd de naaste erfgenaam van zijne kleine, ryke pupil. Het was hem niet kwalyk te nemen, indien hij zelfs den schijn van eigenbelang vermeed. En Borbeck wist zoo goed wat schijn beteckend, want hij had er veel in zijn leven aan opgeofferd en zyne rekening had altijd eene goede uit komst gehad. De kleine Manuela groeide dus op in overvloed cn weelde, schoon en liefelijk, maar als eene teedere bloem op vreemden grond, die beschermd moest worden tegen eiken kouden lucht stroom, tegen eiken heeten zonnestraal. Of de heer Borbeck waarlijk vergeten had, dan of hij het vergeten wilde, zullen wy daarlaten, maar hij liet zich nooit overtuigen, dat Paul Borbeck oorspronkelijk een door en door gezond man geweest was, wiens longen slechts tengevolge van een gevaarlijke wond ongesteld geworden waren. Hij herinnerde zich niet, dat de sterke geest der moeder slechts gebroken waa met haar hort, en dat hare onstuimige smart vooral in haar doodsnacht een geheel natuurlijk gevolg was van hare lange en markt te 2 uren; a. Muziekuitvoering van de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers; b. Feestrede, uit gesproken door mr. W. H. De Beaufort, lid der Tweede Kamer; c. [onthulling van het standbeeld; d. Feestzang van kinderen der openbare en bijzondere scholen, woorden van Ant. L. De Rop, muziek van W. F. G. Nicolaï; e. overdracht van het gedenkteeken aan het Gemeentebestuur van Delft; f. muziekuitvoering; g. teekening der oorkonde ten Raadhuize; h. receptie ten Raadhuize na afloop van de plechtigheid. 3. Na afloop der onthullingsplechtigheid muziekuitvoering op de Groote markt door de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers. 4. Feestmaaltijd ten 5£ uur, door het hoofdcomité aan geboden, aan de autoriteiten en genoodigden. 5. Des avonds te 7 uren muziekuitvoering op de Groote markt door het muziekkorps der dd. schutterij van Delft, illuminatie van het Raadhuis en de Markt, electrische ver lichting van den Nieuwekerktoren. Op de Landbouwtentoonstelling te Edam zijn o. a. de volgende eerste prijzen toegekend: D. Pos, Edam, brood voor vee. Roomboter in kopjes: J. Nome, Purmer. Weiboter: A. Visser, Warder; J. Blomberg, Edam; Coni- feeren Jac. G. Van Garderen, Alkmaar (Consol). Werk tuigen voor hooibouw: V. S. Ohmsteede Jr. Gereed schappen voor de zuivelbereiding: V. S. Ohmstede Jr. Instrumenten voor raelkonderzoekTuyn Co., E. S. Z. B. Boekwerken over zuivelbereiding: Tuyn Co. Bestuursprijzen: No. 72. H. Van Dijk Jz.,'bronzen medaille, 1 haan en 12 kippen en 1 haan en 6 kippen. De achtste algemeene jaarvergadering van de Unie -/eene school met den Bijbel" zal op 14 October a. s. te Utrecht worden gehouden. Volgens de thans vastgestelde agenda, komen de volgende onderwerpen ter behandeling onnatuurlijke zelfbeheersehing. Wanneer Nana ook maar even haren twijfel uitsprak aan deze dikwijls en beslissend voorgedragen meening, dan werd hij toornig en wel tot zulk een graad, als hy zich niet zelden liet opwinden. Dan deed hy haar de ergste verwijten over hare lichtzinnig heid, die, door zoo vrecselijke gevolgen nog niet verbeterd, altijd iedere vermaning versmaadde, die ernst en nauwgezetheid van haar verlangde. Hij beweerde, dat zij uit gemakzucht liever een gevaar niet wilde zien, dan het door gepaste maatregelen aftewenden. En zoo verstond hy het, om de neêrgebogen vrouw te ontstellen, dat zy, verlegen door zijne verwijten en zijne aanmerkingen over haar (plichtverzuim, eindelijk zelf geloofde, dat zij zich aan eene nieuwe zorgeloosheid schuldig gemaakt had en dat zij poogde haar misslag wéér goed te maken door verdubbelde zorg voor het kind en geheele onderwerping aan de leiding van Siegmund. Zoo nam dan weldra het geheele huis deel in de blinde vrees, dat de kleine Manuela de kiem van haars vaders ongelukkige kwaal of den aanleg van bare moeder in zich omdroeg, en de zorg van allen spande zich in om deze erfelijke ziekte in do kiem te verstikken. Manuela werd dus beschermd tegen icderen tocht en elke tegenspraak. Zij mocht zich niet inspannen door leeren en niet worden opgewekt door kinderlijke vreugde. En daar men hare eigenzinnigheid angstig toegaf in plaats van die tegen te gaan, daar men in iedere ondeugd een gevaar voor haren gemoedstoestand zag, zoo gewende men zich, de voorkomende uitingen van haren kinderlijken hoogmoed voor eene onherstelbare zielsziekte aan te zien, die met de grootste verschooning moest behandeld worden. Deze wijze van opvoeden en verwennen, die aan het levendig gevoelend kind onder zoo bijzondere omstandigheden ten deel viel, had tengevolge, dat het kind zeer eenzaam leefde. De kamers, die Manuela met hare verpleegster bewoonde, waren schoon en kostbaar. Een uitgezochte en voor haren kinderlijken leeftijd geschikte tafel en eene bijzondere bediening waren voor haar bereid. Alles was ingericht en geordend met het oog op gezondheid zoowel als op sierlijkheid en gemak. Maar deze kleine wereld, zoo behagelijk uit de verte gezien, was eenzaam en afgesloten van eiken omgang. De heer Borbeck achtte het niet goed, dat Manuela met zijn eigen kinderen, waarvan het jongste toch vau haar leeftijd was, een openbare school bezoeken zou en zoo het willen en het kunnen der kleine aan een verstandigen en weldadigen teugel zou onderworpen zijn. Zij was naar zijne beslissende uitspraak noch geestelijk, noch lichamelijk daarvoor geschikt. Zoo zorgde dan Nana met de hulp van eenige onderwijzers voor de opvoeding van Manuela iu huis, naar haar eigen wensch en wil en het was een bewijs voor hare goede natuur, dat die niet bezweek onder een zoo verkeerd stelsel. Spelend versierde zij haren geest in deze eenzaamheid met kennis van allerlei soort, maar niemand verheugde zich hierin dan Nana alleen, want eenzaam bleef de kleine wees ook by hare spelen. Zij zag geen kinderen, behalve hare kleine neven en nichten door hare vensterruiten, als zij in den tuin dartelden, in den tuin, dien zy zelf, ach zoo weinig, bezoeken mocht. De heer Borbeck duldde ook geen vroolijk, luidruchtig spel in hare kamer en zijne kinderen verlangden er niet naar, een bezoek in het stille vertrek te brengen, om daar, zoo als vader gebood, rustig te zitten en de kleine, zieko nicht in alles toe te geven. De kinderen gevoelden ijverzucht, in plaats van liefde en medelijden, wanneer zij opmerkten, hoe allen zich beijverden, om aangenaam voor Manuela te zijn, die er toch in het geheel zoo ziek niet uitzag. Zy konden een zeker gevoel van nijd niet onderdrukken, wanneer zy het rijke, kostbare spoelgoed opmerkten, dat achte loos om haar verstrooid lag en door Manuela zoo onverschillig beschouwd werd, alsof het voor haar niet de minste waarde had, (Yervolg op pag. 4.}

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 1