322sie Staats-loterij; vierde klasse. ADVERTENTIE N. gaan, afzagen. Dat was jammer, want het was een recht schoone avond en onder 't genot der schoone muziekuitvoeringen amuseerdé men zich in den tuin, die door den regen niet ongeschikt was gemaakt om er te verblijven. Ten 10 ure werd door den vuur werkmaker Horsten uit Amsterdam een fraai vuurwerk ontstoken, 't Laatste stuk bestond uit den naam Floralia en lokte van de zijde van het talrijk publiek een levendig applaus uit. De feesten van Floralia zijn alzoo afgeloopen en hebben bij velen den wensch versterkt of doen ontstaan naar een voortdurend bestaan van deze nuttige zaak, die blijkbaar bij velen sympathie vindt. De Voorzitter deed echter Zaterdag uitkomen, dat het wil kon zijn, dat Floralia's verdwijnen niet ver meer af is. Wellicht, dat de steun, die aan deze stichting wordt verleend, invloed heeft op hetgeen in deze geschiedt, 't Spreekt van zelve dat de recette ditmaal niet is geweest zoo als Bestuurderen die hadden gewenscht en verwacht. De mededeeling hiervan geeft mogelijk wel aanleiding, dat mecnigeen nog iets meer doet dan 't verleenen van zedelijke ondersteuning. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek door te vermelden, dat de lijst der bekroningen bij Floralia (zie ons vorig nommer) eenige wijziging heeft ondergaan. De 13de prijs ia behaald door No. 1G D. Wentel en de 14de prijs door No. 36 C. Schilder. Men schrijft ons uit Schngon, dd. 6 dezer: „De laatste dag der vacantie voor de leerlingen der openbare school alhier was zeker voor vele scholicreu cene der aangenaamste. Toen toch, Zaterdag jl., werd onder de guustigsto omstandigheden, wat betreft weer en wind, alhier een Vliegerwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de reeds ten vorigeu jare zich hier gevormd hebbende commissie, die ook nu weder, door de vrijgevigheid van eenige ingezetenen, in staat was gesteld, verschillende flinke prijzen daarvoor uit te loven. Laat mij ter voorkoming van misvatting hierbij voegen, dat, al was de wedstrijd voor de scholieren een alleraardigst slot der vacantie, echter iedere knaap in de gemeente, mits niet ouder dan vijftien jaren, daaraan kon deelnemen. En zoo gingen dan Zaterdagmorgen ten ongeveer half tien ure, nadat de kampioenen zich met hunne helpers in optocht naar het daarvoor bestemd, door den landman, den heer J. De Jongh, welwillend beschikbaar gesteld terTein, hadden begeven, op het daartoe gegeven sein ongeveer vijftig vliegers „de lucht iu hoogstaande, schooue, aardig uitgedachte eu groote vliegers, ze stegen allen opwaarts, vroolijk gedragen door Eölns, die thans berouw scheen tc gevoelen, dat hij Vrijdagnamiddag een weinig geluierd, en daardoor toen het kinderfeest belet had. Dat er enkele ongelukjes plaats hadden, verhoogde slechts de pret-, dat er „aanvaringen* voorkwamen, was voor de belanghebbenden zeker minder pleizierig. Joch zij zullen 's lands finauciën niet drukken, en lokteu geene voorstellen tot het instellen eencr enquête uit. Ook werd, bij wijze van tegenstelling, een staaltje van uitmuntend zeemanschap geleverd door den gelukkigen eigenaar van een keurig opgetuigd harkschccpje, dut statig, met volle zeilen door het luchtruim voer, alle gevaren ontkwam en ten slotte met den eersten prijs „voor de aardigst uitgedachte," behouden binnenliep. Dat Schagen van oudsher eenc „heerlijkheid" was, bleek bij onze jeugd niet onbekend. Éene geharnaste „Maguus," volgens de legende de eerste derheeren, met de knods op schouder, verwaardigde zich om van uit de hoogte genadiglijk een blik te werpen op zijne vroegere heerlijkheid. Doch met de „heerlijkheid" bleek ook de eenheid voor het feodaal gezag verdwenen; tegenover den zee vaarder en een moleuaar, wiens molen lustig draaide, moest de straffe potentaat het afleggen, en zich met den derden prijs tevreden stellen. PiucolTs, die zooveel leelijks verzon, was onbeschaamd genoeg, den scliurkcukop, waarin dit alles was uitgebroed, hier te vcrtooucu als „aardig uitgedacht;" gelijke brutaliteit pleegde ook een aanbidder der „vergunning." Doch de Nemesis wns nabijeenc plotselinge windvlaag smeet de eerste in de diepe wateren van „het Schager Wiel" eu den jcueverman met gebroken nek ter aarde, als eeue gerechte straf, voor het door hunne tegenwoordigheid compromitteeren vnn een fatsoenlijk gezelschap. Toen de strijd volstreden was, begaven zich de jongelui weder in optocht, waarbij eenc kleine ommegang in de gemeente werd gemaakt, naar het lokaal „de Beurs," van den lieer W. Roggeveen Cz., alwaar zij, ouder het zingen van vaderlandsche cn andere liederen, op versehillende ververschiogen werden onthaald, en aan de overwinnaars de prijzen werden uitgereikt. Daarbij bleek, dat de eerste prijzen in de verschillende rubrieken waren behaald als volgt: lïoogststaande vlieger: KI. Dekker-, schoonste vlieger: G. .T. Vnn der Maaten; aardigst uitgedachte vlieger: D. Roggeveen; grootste vlieger: M. Honijk. De uitreiking geschiedde door het cotninissie-lid, den heer T. Roep, die, in eene alleraardigste toespraak, er de jongelui op wees, dat, gelijk nu eukcleu hunner was gebeurd, het later in het leven allen wel eens zul overkomen, dat hunne vliegers uiet willen „opgaan," doch dat zij zich daardoor niet moesten laten ontmoedigen, doch steeds volharden, en dan ter rechter tijd vnn een gunstigen wind protiteeren. Daarop volgde de prijsuitdceling, of liever, het kiezen der prijzende overwinnaars konden namelijk, in de volgorde hunner uommers, uit de prijzen voor hunne rubriek, achtereenvolgens kiezeu. Toen nu K. Dekker bovengenoemd zou kiezen, liet hij veel kostbaarder prijzen staan voor een groote koek, „omdat," zcide de oudcrlooze knaap, „hij dnorvnn kon mcdedeelen aan de andere kinderen in het Weeshuis," dit gezegde was het upplaus waard, waar mede de aanwezigen het begroette. Do Commissie kan met voldoening op het zoo uitstekend geslaagd feest terugzien; ter wille van Schogen's jeugd hoop ik, dat zij iu de uitkomst een spoorslag moge vinden tot eene herhaling in 1887- Een wedstrijd, op die wijze georganiseerd, past uitiuunteud in het kader der verinokeu onzer „Hol- landsche jongens." Bultenlana. De intocht van Vorst Alexander van Bulgarije in de hoofdstad Sofia geschiedde U- Vrijdag met buitengewonen luister en zette werkelijk de kroon op den voorafgeganen tocht door de voornaamste steden van Bulgarije en Oost- Rumelië. De Vorst verscheen echter alleen te Sofia om de hulde zijner onderdanen te ontvangen en om hun mede te deelen, dat hij van plan is om.... afstand van de Regeering te doen. Tot de vereenigde hoogwaardigheidsbekleders en ver tegenwoordigers van de burgerij en liet leger hield hij eene toespraak. Zeven jaar lang, zoo ongeveer moet hij zich hebben uitgelaten, had hij voor de belangen en onafhankelijkheid van Bulgarije gewerkt; aan het leger en zijn officieren had hij zijn zorgen gewijd; hij had allen beschouwd als tot zijn gezin te behooren, als zijn kinderen. In den treurigen nacht van het verraad had hem zijn vertrouwen op het leger niet begeven. Hij dankte vooral Popoft' en MutkurofF (die hij bij déze woorden in zijn armen sloot), dat hij zich niet in hen bedrogen had. De eer van het leger was ongeschonden gebleven, dat bewezen de officieren, die hij om zich vercenigd zag. Hij kon nu Bulgarije verlaten zonder dat hij voor verstoring der orde behoefde te vreezen. Want hij moest vertrekken. Zijn hart zou echter steeds bij zijn officieren blijven en als er een veldtocht in Macedonië mocht ondernomen worden, dan zou hij de eerste zijn die als vrijwilliger medeging. Hij kon echter in Bulgarije niet blijven, want de Keizer van Rusland wilde dit niet en dus zou zijn tegenwoordig heid strijden met de belangen des lands. Hij was dus verplicht om heen te gaan. Popoft viel hem hier in de rede, met de verzekering, dat hij en zijn vrienden altijd op zijn hand waren en blijven zouden. De Vorst antwoordde, dat het in liet belang van Bulga- rije's onafhankelijkheid was dat hij vertrok. De Russische consul heeft aan den Vorst het antwoord uit Petersburg mondeling overgebracht. Er wordt daarin gezegd, dat de Vorst niet in Rusland's zienswijze trad met betrekking tot Bulgarije's binnenlandsche aangelegenheden. Er was geen sprake van eene Russische bezetting; en wat het zenden van eenen gezant-commissaris betrof, zoo was er geene aanleiding om daaraan te denken zoolang de Vorst in Bulgarije bleef. Later, indien liet zenden van eenen gevolmachtigde noodig mocht worden, zou die persoon geen gouvernementeel of admiuistratief karakter dragen, doch eenvoudig de Bulgaren vermanen om alle partijen het te doen eens worden tot welzijn des lands. De Britsche Begeering, zeide de vice-minister van Buiten- lafidsche Zaken in het Engelsche Lagerhuis, heeft in Bul-- garije geene bijzondere plichten of belangen. Zij is alleen gebonden door hetgeen ook de andere mogendheden bindt, welke eenstemmig moeten zijn bij de keus van een Vorst van Bulgarije. De Britsche Regeering had veel verwacht van de groote bekwaamheden en eigenschappen van Vorst Alexander. Zij betreurt het verraad en gewéld, waardoor zijne Regeering onderbroken werd en zou met groot leed wezen vernemen, dat hij zijne taak voor goed had neder- gelegd. Het officieus-Russsische weekblad Le Nord meldt het volgende: „Wat eene verzoening tusschen den Czaar en Vorst Alexander betreft, die is kortweg onmogelijk. Men kan eene beleediging, eene vijandige daad vergeven, maar eene daad van ontrouw niet omdat vertrouwen, eenmaal ver woest, niet herleven kan al zou men het willen. Rusland had dezen jongen Vorst uit een staat van onbekendheid opgeheven tot eene bijkans souvercine positie. Het had hem het lot eener natie toevertrouwd, welke het van eene eeuwenheugende dienstbaarheid had verlost. Het was eene bij uitnemendheid bevoorrechte en eervolle positie, want daarin was veel goeds te doen. Rusland had zijne bescher meling daarbij met alle macht geholpen en hem zijne wel willendheid betoond, ondanks voortdurende aanvragen om onderstand. Eensklaps verneemt de Russische Regeering, dat de Vorst, die den dag te voren haar overvloedige bewijzen van deferentie en toewijding gaf en pas de plech tige belofte vernieuwd had van niets onwettigs te zullen ondernemen, het sein is gaan geven voor den coup d'état te Philippopel, onder begunstiging van Ruslands ergste vijanden. In plaats van rustig en regelmatig den kleinen Staat te besturen, waarvoor hij verantwoordelijk was, in afwachting, dat de gang der gebeurtenissen en de goede naam van het Bulgaarsche volk in Europa zijne unionis tische aspiratiën verwezenlijkten, gaf de Vorst er de voor keur aan, voor Machiavelli te spelen, op groote schaal te handelen, Europa te misleiden, een jaar lang de steen des aanstoots te zijn voor den vrede in den Balkan en zelfs voor den algemeenen vrede. Wat Rusland hem bij dit alles het minst vergeven kan is de woordbreuk bij de omstandigheden, onder welke zij plaats had. De sanctie dezer definitive breuke werd samengevat in eene volstrekte onthouding aan de zijde van den beleedigden Souverein.... Rusland zint niet op wraak tegen den Prins van Battenberg, het stelt er zich mede tevreden, hem niet meer te kennen. Het heeft geen vinger tegen hem uitgestoken. Zij, die beweren zijne hand te zien in de uitzetting van den Prins, zijn eenvoudig lasteraars." Te Barcelona ontplofte jl. Woensdag een met bus kruit gevulde ijzeren buis in een zaal, waar een honderdtal architecten en aannemers bijeen waren om te beraadslagen over een eisch tot loonsverhooging, die van de metselaars gezellen was uitgegaan en waaraan men blijkbaar ongeneigd was te voldoen. Drie personen werden daardoor vrij ernstig gekwetst, waarvan één bereids aan zijn wonden is beweken. Volgens de eerste berichten was men er niet in geslaagd de bedrijvers van dit boevenstuk te vatten. Een nadere depêche evenwel meldt, dat men vermoedt op het spoor te zijn vnn een complot en dat reeds ongeveer 50 personen in hechtenis zijn genomen. Onlangs is de kleine gemeente van Charchigué, in Mayenne (Frankrijk), in opschudding gebracht, doordien op eene pachthoeve 26 personen onder verschijnselen van ver giftiging ziek werden en drie hunner omkwamen. Het bleek, dat eene dienstbode bij vergissing arsenicum had gebruikt bij het koken. De aardbevingen in Griekenland hebben aan 300 menschen het leven gekost. 1000 personen werden gewond. De schade bedraagt meer dan 10 millioen gulden. Benoemingen, enz. De luit. ter zee lste kl. C. A. De Brauw, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. P. Posthumes Meijjes en J. T. Van Slooten, gedetacheerd te Leiden, worden met 1 October a. s. geplaatst respectivelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen Admiraal van Waasenaer en Anna Paulowna, terwijl de luits. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven en G. J. Van der Hout met gelijken datum worden gedetacheerd bij de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden. De adelborsten lste kl. G. W. De Leur, H. P. Dil, J. C. Bentz van den Berg, D. W. A. Pels Rijcken, A. C. Dunlop, W. H. Von Leschen, O. Van Lennep en M. C. Van Hall, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, worden met den 16 dezer op non-activiteit gesteld. "V" lsoli"borlotiton. Vijf-en-tachtig korders brachten jl. Zaterdag 30 tot 250 groote, 50 tot 350 kleine tongen, 10 tarbotten, 3 tot 10 roggen, 1 tot 5 manden scharren en 1 tot 10 manden kleine schol ter afslag; groote tong gold 20 k 25 cents, kleine tong 5 a 20 cents, tarbot f 4 a 7, rog 65 cents per stuk, scharren f 2 3 per mand en kleine schol f 1.10 per mandje. Vijf korders brachten gisteren 60 tot 200 groote en 50 tot 170 kleine tongen ter afslag. Groote tong gold 20 k 25 cents en kleine idem 5 k 20 cents per stuk. Burgerluie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenR. Dilg, geb. Swier, Z. J. Riekwel, geb. Mosk, D. E. Nung, geb. Schaeffergockel, Z. J. M. Brizee, geb. De Wijn, Z. A. J. Bos, geb. Kruijt, Z. E. De Roode, geb. Rezent, D. W. Van Dok, geb. Enter3, D. Overleden: II. Reusche, 60 jaren. A. Dienaar, 5 maanden. A. Van Hoolwerff, 2 dagen. A. A. Boudewijnse, 6 maanden. N. Sturk, 1 maand. W. J. Doomernik, 7 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. September. c s p Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 zwtz. 1.8 k. 761.65' f 0.85 23.9 t 6.2 0.71 Vlak. 6 12 ZW. 6 h 762.92 f 2.12 19.0 11*4 0.72 wein.gv. 7 8 z. 0.5 761.73, f 0.93 16.5 11.0 0.95 Vlak. 7 12 wtz. 1.0 n 762.64, f 1.84 18.7 t 1*2 0.87 u Weêrsgestcldheid: 5Sept. 12 u. Bewolkt, schoon weer. 6Sept. 12 u. Lichtbewolkt, mooi weer. 7 Sept. 8 u. Betrokken, mooiweer. 7Sept, 12 u. Bewolkt, mooiweer. Eerste lijst: "Nos. 6918," 9454 en'20163 ieder f 1000. No. 6359 f 400. No. 6510 f 200. Nos. 5404, 5458, 8543, 9993, 11106 en 17816 ieder f 100. MarKtDerlonteii. TEXEL, 5 September. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende pryzen: Koeboter 42^ a 50, Schapen boter 40 a 45, Schapenkaas 14 cents per half kilogram. Kip-eieren f 2.75 a 3.Eend-eieren f 8.50 per honderd stuk3. Hooi f 12 a f 17 per 500 kilogram. Wilde Eenden 35 a 45 cents per stuk. ALKMAAR, 4 September. Veemarkt: 24 Koeien, f 170 a f 250; 22 nuchtere Kalveren, f 13 a 27; 225 Schapen, f 14 a f 25; 61 magere Varkens, f 12 a 16; 141 Biggen, f 4 a 8; 8 Bokken en Geiten, f 3 a 6, alles per stuk. HOORN, 3 September. Aangevoerd 550 Schapen, f 24 a 30 per stuk. HOORN, 4 September. Gerst f 4 a 5, Haver f 3.50 a 4. Witte Erwten f 9 a 10, Groene dito f 10 a 13, Grauwe dito f 12 a 14, Vale dito f 9 a 10, Bruine Boonen f 12 a 14, alles per hectoliter. 9 Paarden, f 40 a 120; 51 Schapen, f 20 a 28; 160 Lammeren, f 8 a 18; 34 Varkens, f 10 a 17; 2 Zeugen, f 30 a 35; 96 Biggen, f 5 a 8; 50 Kippen, f 0.70 a 1.50, alles per stuk. 6700 Kip-eieren, f 3.a 3.50 per 100 stuks. 506 kop Boter, 65 a 75 c. per kilogram. 350 h. Aardappelen, f 1.80 a 2.50; 900 h. Peren, f2 a 3 en 500 h. Appelen, f 4 a 6 per hectoliter. 300 kilogram Roode Aalbessen, f 10 en 6000 kilogram Hazel- nooten, f 30 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 6 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 553 Runderen, lste kwal. 72, 2de kwal. 66, 3de kwal. 60 cents per kilogram; Melk- en Kalfkoeien f 100 a 270 per stuk; 41 nuchtere Kalveren f 8 a 15 16 Schapen en Lammeren vette Varkens 38 a 43 cents per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesehe Fraueker f 2 a 2.20, dito Hamburger f 1.40 a 1.70, Gelderscbe Blauwe f 1.50 a 1.70, dito Kralen f 1.90 a 2.Katwijker Zand f 1.20 a 2.80, Noord- wijker dito f 1.30 a 2.60, Hillegommer dito f 2 a 2.80, Haar lemmer dito 70 a 90 cents, Zeeuwsche Blauwe f 150 a 170, alles per hectoliter. Aangevoerd 16 versche ladingen. VALKENBURG, 6 September. Op de maandelijksche Vee markt waren aangevoerd 325 Paarden, 500 Runderen en 1150 Biggen. De prijzen waren als volgt: Paarden f 150 a 400, Melk koeien f 160 a 200, Kalfkoeien f 140 a 220, Varekoeien f 120 a f 170, vette Koeien f 150 a 240, Biggen f 4.50 a 6.50 per stuk. DEVENTER, 6 September. Ter Paardemarkt werden aan gevoerd 108 stuks. De pryzen liepen van f 70 tot 500 en voor de slachtbank van f 20 tot 30 per stuk. De handel was traag. Yervolg Nieuwstijdingen. Jl. Zondag is van Kopenhagen alhier ter reede aangekomen het Oostenrijksche oorlogsstoopifregat Donau, commandant de kapt.-luitenant ter zee R. Pogatschnigg, welk schip eene instructie- rcis maakt met adelborsten, cn alhier 8 dagen zal vertoeven, alvoreus de reis te vervolgen. De Donau voert 11 stukken geschut en heeft eene equipage van 310 koppen. De officieren en adelborsten bezichtigden heden 's Rijkswerf en verdere maritime inrichtingen. Melding makende van de aanvaring van Zr. Ms. schepen het Loo en Zilveren Kruis, deelden we in ons vorig nnmmer mede, dat daarbij van laatstgenoemd schip een vischtorpedo brak. Dit was abusief en moest zijn een torpedospar. Heden morgen werden de gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht alhier hervat. Herhaaldelijk bulderde het geschut en knalde het geweervuur. Er werd ondersteld, dat een vijandelijke vloot het Schnlpengat forceerde en eene landing op 't oog had aan den Helderschen Zeedijk tusschen het fort Erf prins en de kustbatterij Vischmarkt. De vijandelijke vloot was samengesteld uit de daarvoor beschikbare oorlogsbodems. Van de forten Kijkduin en Erfprins en van de kustbatterijen werd op den vijand gevuurd, terwijl zulks door de op den Zeedijk geplaatste infanterie werd onderstennd. Evenals in onderscheidene streken des lands, woedde jl. Zondag avond een zwaar onweder boven deze gemeente; een stortregen, die geruimen tijd aanhield, viel neder. Het dak van het Magazijn „de Tijdgeest" op het Molenplein alhier, werd bij 't onweder getroffen, zoodat daarvan eenige dakpannen naar beneden werden geworpen. Ofschoon nog lang bliksemschichten werden waargenomen, werd het, nadat het onweder ruim een uur geduurd had, schoon weder. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Wieringen de heer Wiersma, hulpprediker te Rotte valle en Witte veen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel Staats examen de heer J. W. I. Kroon, van Alkmaar, en voor het tweede gedeelte de hecren J. R. Riestra, van Medemblik, en C. D. L. Leccius de Ridder, van hier. Het booger beroep in de zaak van Domela Nieuwenhuis zal 16 dezer voor het Hof te 's Hage behandeld worden. Onze innige dank aan allen, die zoo hartelijk deelnamen in onze droefheid! J. WESTERMAN HOLSTIJN. M. C. E. WESTERMAN HOLSTIJN— van der Goot. Barsingerhorn, 7 September 1886. Ondergeteekenden, eigenaren en pachters van gronden in de polders Ivoog en Everstekoog op Texel, waarschuwen bij deze, aan ieder die daarbij belang heeft, dat het uitdrukkelijk verboden is om in de aan hun toebehoorende of door hun gepacht wordende perceel en te jagen. Texel, 6 September 1886. KORS Jb. LIST. C. B. BAKKER. D. A. EELMAN. Mt P. BOON. ARIS Jb. EELMAN. Jn. HUISMAN. Jn. P. WITTE. K. P. BROUWER. Wed. W. DALMEIJER. R. DAALDER. C. KUIP. Plaatselijke Belastingen. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden achter- stalligen in de betaling van boofdclijken omslag en van hondenbelasting, over het dienstjaar 1886, uitge- noodigd, het verschuldigde binnen aebt dagen na heden te betalen. Het kantoor is geopend dagelijks van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uren, uitgezonderd den Zaterdag, den laatsten Donderdag der maand en zon- en feestdagen. Helder, den 7 September 1886. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3