HANDELSDRUKKERIJ. KostefT Êéb JnM te slapi. Koster's Kleins Winkel te Scten DEPOTS VAN THEE, Molenplein 163. Aflevering van Drukwerk geschiedt spoedig, uitgevoerd en tegen de billijkste prijzen. net WATERFILTERS, M. RAVENSWAAY ZONEN, Aanbesteding Slootwerk. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. WERfMER-SERIE. Beste Bascules met beugel en schuifgewicht, 150 kilo 14.80, 200 kilo 15.40, 250 kilo 17.25; Maciiinc-olic, Stofbrillen, Zichten, Snikken, G «•aanschoppen en Gaffels, Mest- en Graanvorken, Keukengereedschap, Kinderwagens, Kaaskleursel (Kerbet) en Stremsel, Thermometers en Maatglazen. Geijkte Maten en Gewichten, Toonbank-bascules en Familicschalen. vervaardigd door GEORGE CHEARIN, Boston. NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL UIT HET MAGAZIJN VAN te GORIXCIIEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver- zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. om, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde ordersaanbeveler.de. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Wieringerwaard zullen, op ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1886, des namiddags vier uur, ten Raadhuize des polders, publiek besteden: het opmaken van twee perceelen Slootwerk langs den Kruisweg aldaar. Inlichtingen geeft des polders Opzichter, die, van des voormiddags tien tot elf uur, op bovengenoemden datum aanwijzing in loco zal doen, te beginnen nabij den Barsingerweg. Het Polderbestuur voornoemd, C. Dz. REZELMAN, Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris. 3NT (Vervolg van pag. 1). „Gij zijt toch vriendelijk ontvangen," merkte Nana op. „Vriendelijk, maar niet aanmoedigend om terug te komen. De vrouw van dit huis is te weinig vrouw des huizes, om aan hare gasten het aangenaam gevoel te kunnen geven, dat zij zich thuis gevoelen. Zij plant hare eigene onzekerheid op hare bezoekers over. Wanneer de heer Borbeck verschenen was, twijfel ik zeer, of zij wel een zoo duidelijk begrip van het recht van gastvrijheid zou gehad hebben, om mij met ernst en waardigheid te verdedigen tegen het compliment om te vertrekken. Zij heeft toch gewankeld tusschen willen en moeten, tusschen den wensch om u vreugde te verschaffen en den slendriaan der gewoonte, die haar niet anders dan passiviteit geleerd heeft, en zij zou zich, in spijt van de beste bedoelingen, in de armen der laatste geworpen hebben. En ik haat alle slapheid en halfheid en traagheid van den geest en alles wat daartoe behoort. Eerst wanneer zij zelf meer vast heid en zelfbewustzijn heeft, kan men gerust en met vertrouwen de gastvrijheid aannemen, die zij misschien aanbieden zou. Kom buiten bij mij in het bosch, in mijn district. Daar stoort en scheidt ons niets. Daar ben ik meester en gij de dierbaarste der vrouwen, de liefste gast." Zij glimlachte welgevallig bij zijne, met vertrouwen uitgesproken woorden en eene uitdrukking van moederlijken trots vertoonde zich op het bleeke, weemoedige gelaat, terwijl zij hem spoedig daarna met snelle en vaste schreden op het kiezelpad van den tuin zag voortgaan en onder de donkere boomgroepen bij het venster zag verdwijnen. Op den rijweg van het deftige huis te Eltach wachtte de equipage van den heer Borbeck. Ongeduldig en onrustig krabden de paarden het fijne kiezelzand op, terwijl de koetsier met den hoed diep in de oogen gedrukt, stil en zonder zich te bewegen op zijn hoogen zetel zat. De drukkende, doodstille, warme lucht lag benauwend op menschen en dieren. Eindelijk opende een knecht in rijke liverei de huisdeur en het portier van het rijtuig, en onmiddellijk daarna verscheen de heer Borbeck met zijne gemalin, wier langzame stap en vermoeide houding door de geweldige warmte veroorzaakt scheen, gevolgd door een jong paar. De man, die door zijn voorkomen, in weer wil van zijn burgerkleeding, dadelijk den militair deed kennen, was de zoon van Borbeck en de dame in een licht zomertoilet, zijne vrouw. Terwijl de jonge vrouw bij het inklimmen veel te doen had met hare wijde kleeding, had de heer Borbeck zich reeds op zijn gemak neergezet en bemerkte de in het wit gekleede gestalte van Manuela, die onder de schaduw der marquise tegen het geopende venster leunde. Hij groette en wenkte naar boven en de anderen volgden zijn voorbeeld, maar het jonge meisje bedankte zoo trotsch cn afgemeten, met een zoo weinig merkbare beweging van het hoofd, dat de heer Borbeck ontstemd op zijne lippen beet en den jongen huzaren-luitenant niet tegensprak, toen deze de opmerking maakte, dat zij toch een onuitstaanbaar slecht opgevoede gekkin was. „Ik begrijp niet, papa, en zal het nooit begrijpen, waarom gij u in haar zulk een geesel gevormd hebt." Het schoone meisje aan het venster, op wie deze woorden doelden, zag het voortrollend rijtuig nog eenige oogenblikken na, daarna keerde zij zich om en zag op de groote pendule op den schoorsteen. HOLLANDSCHE achter het Rijksmuseum te Amsterdam. Goedkoope trein 2C en 3° klasse, op VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1886, van Helder, Anna Paulowna. Schagen, Noordscharwoude, Hugowaard en Alkmaar naar Amsterdam en terug. Prijs voor heen en terug met inbegrip van de entree bij de Wedrennen in de 2e klasse 3.00; in de 3e klasse 2.00. Houders van kaartjes 2c klasse voor dezen goedkoopen trein hebben toegang tot de tribune bij de Wedrennen. Houders van kaartjes 3e klasse hebben toegang tot de middenruimte. Heenreis: Vertrek van Helder voorm. 5.40, van Alkmaar 6.55. Aankomst te Amsterdam voorm. 8.20. Terugreis: Vertrek van Amsterdam nam. 8.45. Aankomst te Helder 11.20. Zie verder de aanplakbiljetten. De Administrateur. Uitgave van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. Vertaling: van Heriuiita. 8 Deelen. Prijs ƒ12.50. Gebonden in fraaie,gelijke, blauw linnenStempelbanden ƒ17.30. Bevattende: Ingen. Geb. EEN HELD VAN DE PEN. Derde druk. ƒ1.90. ƒ2.50 GLüCIC AUF! Vijfde druk„2.25. „2.85 EENE ON UITWISCHBARE HERINNE RING. Met nieuw portret in lichtdruk en levensbericht der Schrijfster. Derde druk. 1.90. 2.50 TOT HOOGEN PRIJS. Derde druk. 2.40. 3.— V1NETA. Derde druk2.40. 3. AAN HET ALTAAR. Vijfde druk. 1.90. 2.50 VERBROKEN BOEIEN. Vierde druk. 1.90. 2.50 OVERWONNEN. Tweede druk. 1.—1.60 Alle deelen zijn ook afzonderlijk tegen den bijgevoegden prijs verkrijgbaar. Sedert verschenen van dezelfde Schrijfster en Vertaalster LENTEBODEN. In groot 8vo formaat. ƒ2.75. 3.50 DE EGOIS'F. Novelle1.65. 2.25 BIJGELOOF. Blijspel„1.30. „1.90 ARENDSVLUCHT. Novelle„1.30. „1.90 ONDER BETOOVERING. Tweede druk. 2.40. 3 VADERLAND. Tooneelspel1.30. 1.90 EEN GODSOORDEEL. Tweede druk. 1.65. 2.25 DE GELUKSBLOEM. In groot 8vo formaat. „2.75. „3.50 VIJF NOVELLEN. (Verdacht. Zijn woord van eer.Bevrijd. De wilddief. KiesIn groot 8vo formaat2.50. 3-25 Het was kwartier over drieën cn de zachte uitroep „hoe laat reeds" ontsnapte aan hare lippen, ündertusschen beheeraebte zij haar ongeduld, wat zij ook verwachtte. Zij ging nadenkend op en neder. Als bij toeval viel haar oog op een grooten spiegel, die haar schoon beeld terugkaatste. In het eenvoudige en doorzichtige witte gewaad, met de koralen- snoer om den tecderen hals en een schoone bloem in het blauw zwarte haar, die Nana er spelend ingestoken had, geleek zij treffend op een miniatuur-beeld van hare moeder. Zij zag die gelijkenis gaarne, als zij droomend voor den spiegel stond. Eerst toen de gedachte aan hare eigene schoonheid in haar ontwaakte, wendde zij zich blozend en ontsteld af. Wat beteckende die schoonheid voor haar? Voor wien bloeide die Voor wien kon die verwelken? Intusschen ging het uurwerk ziju regelmatigen gang, en iedere minuut, die de wijzer vorderde, scheen Manuela te veront rusten. Na ccn herhaalden blik op de pendule verliet zij de kamer en daalde naar de benedenvertrekken, de woning van haar oom, af. Reeds in den gang klonk haar uit een kamer een heldere kinderstem te gemoet, cn op het geluid afgaande, opende zij de deur van een koel, door jalousiën verdonkerd, vertrek, waar Nana een klein, en het wit gekleed kind heen en weer droeg. „Het is half vier, tante Nana," sprak zij, „en ik meende, dat gij u voorgenomen hadt naar liet meer te gaan om Constantijn te ontmoeten?" Deze voorzorg was zoo nieuw voor Nana, dat zij ccn glimlach van verwondering niet onderdrukken kon en daardoor de verlegen heid van het jonge meisje, die zij bij zichzelf reeds opgemerkt had, verhoogde. Manuela verontschuldigde hare bemoeiing in deze zaak door te zeggen: „Ik herinner u daaraan, omdat gij immers zoo bezorgd waart, hoe het met hem is. Gij vondt hem zoo veranderd, zoo onrustig cn verstrooid in de laatste dagen, dat gij, zooals ik dacht, naar zijne vertrouwelijke mcdedcelingen verlangde." „Dat is ook zoo, mijn lieveling. Ik heb het reeds aan mijzelf verweten, dat ik hem de bewuste papieren overgegeven heb, zonder eenig onderzoek van den inhoud, want ik ben overtuigd, dat de verandering, bij hem opgemerkt, daarmede samenhangt. Ik had hem daardoor misschien voor een of andere oorzaak van smart kunnen behoeden, en de verstoring van ons gesprek gisteren avond, toen hij mij juist zijn hart wilde openen, kwam mij recht ongelegen." „Waarom laat gij u storen?" viel het jonge meisje haar mismoedig in de rede. „Gij weet, dat oom Siegmund niets liever doet dan uw samenzijn belemmeren, nadat hij Constantijn van een bezoek hier in ons huis afkeerig gemaakt heeft. „Manuela," sprak Nana op berispenden toon, terwijl zij af keurend haar hoofd schudde. „Leer mij mijn oom Siegmund niet kennen," antwoordde Manuela met cenigen onwil. „Gij weet het zelf ook wel. Maar daarom moest gij lieden des te meer bereid zijn, om te doen wat gij Constantijn beloofd licbt en om zijn hart te verlichten. Wachten is een vrecselijk ding en hij wacht zoo ongaarne," voegde zij er talmend en verlegen bij. „Is uwe vorige vijandschap zoozeer ten goede veranderd, dat gij voor elkander zorgt en elkander voorspreekt?" schertste Nana. Manuela bloosde sterk. „Hij voor mij," zeide zij op een toon van twijfel, waaraan men hooren kon, hoe gaarne zy wedcrlegd zou zyn. Dezer dngon verscheen een allerbelangrijkst rapport over do in 1SS4 te Am sterdam gelioudcu Iuternntiouale Landbouw-Tentoonstelling, opgemaakt op lost der Frausche Regeering door de verschillende jury-loden, en samengevoegd tot cén geheel door den consul-generaal voor Frankrijk to Amsterdam, Graaf Snintc-Foik. Sprekende over de aldaar aangevoerde paarden van inlandsch ras, wordt er op gewezen, hoe de neiging bij ouze fokkers om zware paarden te kweeken veel schade aan de vlugheid eu energie van beweging heeft gedaan. Zulke zware paarden passen alleen voor hen, die in langzamen gang zwaren arbeid hebben te verrichten. Jaren geleden waren ze in Frankrijk zeer gewild, doeh thans is men daarvan teruggekomen. De jury verkreeg den indruk, dat in 0119 land de paardenfokkerij meer en meer op den achtergrond treedt, om plaats te maken voor de veeteelt, welke meer voordeel schijnt op te leveren. Er wordt op gewezen, dat de fokkers verkeerd doen, door zich toe te leggen op het verkrijgen vau vlceschklompcn eu als het ware hunne paarden eene wnardo toe te kennen per kilo, in plaats vau te letten op kracht cn energie. Het rapport waarschuwt de 1'ransche fokkers daarvoor, cn wekt hen op. er nauwlettend op toe te zien, dat ook daar de iolandsehc rassen niet ontaardeu in vlecschmassa's, maar door verstandige kruisiug zulke paarden te vormen die ook geschikt zijn voor wagen- dienst in de groote steden, en waarvan energie een der eerste vercischtcn is. Met veel lof gewaagt het rapport van het tentoongestelde rundvee eu brengt alle hulde aan het llollaudsche ras, dat het, wat betreft de schoone vormen, nog hooger stelt dan het Triesche, hoewel dit, in den wedstrijd voor de meeste eu de beste melk, de Hoüandsche koeien heeft geslagen, leder, die de Ten toonstelling bezocht, zal zich zeker nog herinneren dc pruehtige trekosseu van liet schoone Liinousiu-ras, ingezonden door M. Duquénel. Deze dieren vereenigen iu zich de meest geschikte vormen om als trekdieren gebruikt te worden en tevens den meest ontwikkelden aanleg om, undat zij voor den dienst ongeschikt zijn geworden, spoedig vet te worden eu ecu hoog slagersgewicht te verkrijgeu, terwijl tevens hun vleesch van de beste hoedanigheid is. Op den leeftijd van nauwelijks 12 niaandeu worden deze ossen in de naburige provinciën verkocht voor fiOO a 700 francs liet paar. Zijn ze achttien maanden oud, dan worden ze ouder dcu naam van „doublous" aangekocht door de kleinere landbouwers, die hen drcsscercu en daarvan van 800 tot 900, ja zelfs tot 1000 francs betalen. Ook dan worden de voeten voorzien van een licht beslag, noodig door de harde steenwegen, iu dat gedeelte vau Frankrijk voorkomende. Die kleine landbouwer behoudt ze gewoonlijk totdat ze drie jaren oud zijn, en verkoopt ze dan aan eigenaars van grooterc bedrijven tegen 1200 francs het paar. Op dezen leeftijd ziju ze geheel gedresseerd en geschikt om de noodige werkzaamheden te verrichteu. Hun voedsel bestaat alleen nit puik weidchooi of van kunst weiden, dat hnn volop wordt gegeven. Zoodoende betalen zij vol komen. iu den vorm van arbeid, hunne ouderhouds-kosten. Op a Sjarigen ouderdom begint de vetmesting, cn weldra bereiken zc een levend gewicht van S50 tot 1000 kilogram, niet zelden een gewicht schoon aau den haak leverende van 05 p. 100. Zouden ook in sommige provinciën van ons land niet met vrucht ossen kunnen worden gebruikt, met meer voordeel en minder kosten dan paarden, gelyk o. a. reeds in Limburg eu Noordbrabant geschiedt? (U. D.) Burgeriyüe Stand. Gemeente ZIJPE, van 27 Augustus tot 3 September. Ondertrouwd en Gehuwd: Geenc. Geboren Ilenriëtte, dochter van Huibert Oosterraan en Neeltje Prins. Trijntje, dochter van Jan Delver en Neeltje Out. Johannes, zoon van Jan Nieuwland en Gcertruida Stroomer. Reijcr, zoon van Pieter Aarsen en Jannetje Kruijer. Overleden: Guurtje Smit, echtgcnoote van Pieter Van der Mand, eerder weduwe van Manus Blaauw, 72 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 31 Augustus tot G September. Ondertrouwd, Gehuwd en Geboren: Geene. Overleden: Corneli3 Roggeveen, 68 jaren en 10 maanden. Pieter Hofland, 18 jaren en 2 maanden, wonende te Barsinger- horn. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Geboren: Geene. Gehuwd: Jacob Pater, weduwnaar van Maartjc Spaans, 46 jaren, cn Grietje Van Stipriaan, weduwe van Gerrit Ott, 38 jaren. Overleden: Mekke De Boer, echtgenoot van Grietje Leen, 34 jaren. Pieter Fijnheer, zoon van Jan Fijnheer en Jcnneke Pcnnekamp, 6 maanden. Aaltje Wit, echtgcnoote van Jacob Klomp, 42 jaren. Maria Kuiper, dochter van Reindert Kuiper en Maartje Vries, 5 maanden. Gemeente OUDE-NÏEDORP, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd Jan De Groot en Trijntje Waterlander. Hendrik Zijdewind en Reinontje Kuiper. Gehuwd: Willem Holienberg cn Trijntje Mol. Geboren: Petrus, zoon van Arien Ruiter en Antjc Stam. Lcmina Wilhelmina, dochter van Theunis Visser en Marijtje Ens. Trijntje, dochter van Cornclis Bakker en Jansje Tromp. OverledenPieter Noordstrand, echtgenoot van Geertje Groen, 58 jaren. Maar Nana wilde op die wijze niet voortgaan. „Heden moet hij toch wachten," hernam zij, antwoordend op de voorlaatste op merking van Manuela, „en ik moet my dat laten welgevallen. O, mijn kind, in twintig jaren van beproeving leert men dat wel." „Zeker" zeide bet meisje bewogen en knikte met het hoofd, alsof zij het zelf ondervonden had. „Maar waarom moet hij juist heden wachten?" „Omdat ik beloofd heb heden den dienst bij de kleine Pauline in de kinderkamer waar te nemen. Uw oom Siegmund is, zooals gij weet, met vrouw cn kinderen uitgereden om te Buschdorf te dinecrcn, en de kindermeid wilde haar uitgangsdag, dien do jonge moeder haar toegezegd had, juist heden hebben. Siegmund heeft mij nu opgedragen verzocht" verbeterde zij, verlegen blozend „om het opzicht over zijne jonge kleindochter te houden, terwijl de moeder en de kindermeid afwezig zijn." „Alzoo geeft men hier acht op de grillen van dienstboden ten koste van uwe zelfstandigheid en uwe eigen verplichtingen" riep het meisje met bitterheid, zonder echter de geheel natuurlijke vraag te doen, waarom Nana zich niet op de afspraak met haren zoon beroepen had, zooals gisteren avond bij de verstoring van hun onderhoud was bepaald, om van die zorg over het kind ont slagen te zijn, want een verzetten tegen de verordeningen van Borbeck, al waren zij nog zoo nietig, was bij deze vrouwen volstrekt ondenkbaar. „Maar hoe lang meet Constantijn wachten?" begon Manuela weder, „kan men hem dan ten minste geen tijding zenden, dat gy later komt, misschien van avond?" „Dan kan hij niet, mijn kind, want heden avond komt de opperhoutvester en logeert bij hem. Hij moet zijn overheid toch ontvangen. En hem door een bediende hier in huis een bood schap te zenden, dat heeft hij niet gaarne. Zulke lieden, die het reeds lang opgemerkt hebben, dat Constantijn het huis ver mijdt en ook door Siegmund niet gevraagd wordt, om er te komen, zijn te licht geneigd, om aan verboden geheimen te denken. Gij weet, hoe bekend en toch hoe duister de geschiedenis van Con stantijn alhier, ten minste voor het onbeschaafde deel der bevol king, gebleven is. Dit correspondeeren, dit bestellen en afzeggen doet de dienstboden aan nieuwe intrigues denken. Zij nemen daarbij een vertrouwelijken of geringachtenden toon aan, die het bewegelyk bloed van Constantijn dadelijk in gisting brengt. Ik zal morgen naar zijn huis gaan. De weg in het bosch is schoon en overal is er schaduw, en het ia zoo lief cn stil en rustig in zijne kleine, eenvoudige woning." Manuela zweeg daarbij, ofschoon zij het heel goed wist, want hare eenzame wandelingen, die zij, nu onbemerkt door Siegmund, verder uitstrekte dan in het begin, hadden haar meermalen voorbij de houtvcstcrswoning geleid, langs de lachende weide, die er als een fiuweelen tapijt voor het huis lag uitgespreid. Hare gedachten en hare verbeelding waren daar als het ware thuis. En wanneer zij droevig zich afwendde van den schijn en dc leugen in haar eigen huis, dan was het niet meer de wijde, lachende wereld, die met haren glans haar lokte, maar altijd het witte, fraaie houtvestershuis in het dikke groen van het bosch, waar de tamme hinde graasde. Het was altijd de diepe stilte, de zoete afzondering, waarnaar hare wenschen vluchtten. Maar nu gaf zij aan hare gedachten geen vrijen loop. Zij trad liefkozend naar het jonge kind, maakte nog eenige on verschillige opmerkingen en verliet toen de kamer. (Wordt vervolgd). Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4