verandering in dien toestand, dan zal do sluiting van vele, zoo niet de meeste fabrieken er het gevolg van zijn en onmetelijke ellende onder de inlandsche bevolking ontstaan. Meer dan tijd is het dus, dat het Gouvernement zijn steun verleene, op welke wijze dan ook. Het kan er zicli thans niet meer met een wijzen op vroegere toestanden, toen door vele fabrikanten grove winsten werden behaald, van afmaken. Want niet de fabrikanten zullen het meest ge troffen worden door dien slag, maar de bevolking. De welvaart van millioenen hangt af van het behoud der suikerindustrie. Het verlangen van menigen ambtenaar, dat er geen suiker fabrieken behoeven te zijn, dat de inlanders dan wel rijst zullen planten, die ze meer dan suiker noodig hebben, en tot de verwezenlijking waarvan door de aldus denkenden langs eiken weg bijgedragen is, zal dan voldoening vinden. Doch dan zullen zij tevens zien, dat overvloed van rijst gepaard kan gaan met groote armoede, dat er geen geld zal zijn om de belastingen, welke maar al te veel van den inlander gevorderd worden, te betalen, dat dan ontevreden heid zal ontstaan en daarna gemor, hetwelk eindelijk tot handelen zal overslaan." Van wege het Nederlandsche Ivolfbond zal in de Kolfsocieteit „Rechtdoor" te Alkmaar, ten huize van den heer T. Harp, een nationale kolfwedstrijd worden gehouden op den 20 en 21 dezer maand. Nadat 's Maandags morgens te 9 uur door den Voorzitter van het Bond de deelnemers verwelkomd en de wedstrijd geopend zal zijn, zal men den namiddag besteden aan de bezichtiging van het Stadsmuseum, het Waaggebouw en het Victoriepark, zich daarna aan eenen feestmaaltijd vereenigen en des avonds te 7 uur den wedstrijd voortzetten. Dinsdag van 9 tot 4 uur hervatting en beëindiging van den wedstrijd. Te 2 uur des namiddags wordt den leden van het hoofdbestuur door de Vereeniging „Rechtdoor" een rijtoer naar Bergen aangeboden, waarbij heeren leden zich met hunne rijtuigen kunnen aansluiten. Des avonds te zes uur van dienzelfden dag zullen de prijzen, tot een gezamenlijk bedrag van f 200, aan de winners worden uitgereikt, in het lokaal Harmonie, waar, na afloop daarvan, het aan heeren kolvers aan te bieden feest wordt voortgezet, bestaande in een concert door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, afgewisseld door komiekzang, en een bal, dat de feestelijk heden zal besluiten. Deelnemers aan den wedstrijd en aan het diner kunnen zich tot en met 17 September aanmelden bij den Secretaris der Kolfvereeniging „Rechtdoor," den heer C. Slooves, te Alkmaar. (Ingezonden.) Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 8 dezer: „De Gemeenteraad besloot heden, niet meer te verleenen een subsidie van f 750 's jaars aan den alhier bestaande cursus voorhoofd der school; een voorstel om dit jaar nog i 500 te geven werd mede afgestemd, waardoor het vrijwel zal zijn uitgemaakt, dat die inrichting te Alkmaar niet meer bestaat." Jl. Zaterdag, zoo meldt men uit Londen, bracht het Britsche douaneschip Beaver in de haven van Hartlepool binnen de Hollandsche jol Kenan, gezagvoerder Charles Conrad, tehuis behoorende en bestemd naar Schiedam. De Beaver was reeds sedert 6 weken op een kruistocht wegens het groot aantal Hollandsche „coopers." Zaterdag werd de jol Kenan bij Huntcliffe Fort op de kust van Yorkshire gezien. Dadelijk werd er jacht op gemaakt, maar de Kenan, ofschoon daartoe aangezocht, weigerde bij te leggen, zoodat men van de Beaver herhaaldelijk moest vuren en eerst na eene geregelde jachtpartij er in slaagde de jol te over meesteren. Aan boord van de jol was eene groote hoeveel heid spiritualiën, sigaren en tabak. De bemanning, be staande uit Leonard Hoogendijk, stuurman, Jan Bijland en Coraelius De Groote, matrozen, en Pieter van Peth, kok, is thans evenals de gezagvoerder in de gevangenis te Hartlepool. Het misdrijf bestaat in overtreding der wet op de invoer rechten, welke het brengen van tabak en spiritualiën in anderen dan voorgeschreven verpakking in Britsche terri toriale wateren binnen zekeren afstand der Britsche kusten verbiedt. Een der vlugste reizen, gedaan met de stoomschepen van de Maatschappij Nederland, is die, volbracht met het stoomschip „Burgemeester Den Tex." Genoemd schip verliet 1 Juli 11., des voormiddags ten 11 ure, de haven van Marseille en passeerde den 28sten in den vroegen morgen Anjer, dus werd de reis in iets meer dan 27 dagen volbracht. Uit het detentiehuis te Leiden ontsnapten jl. Zondag twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren over gebracht. Reeds waren zij, zoo leest men in het L. D., tot de spooi'rails gevlucht en bevond één hunner zich tot aan den hals in een sloot, toen zij door het schot van den schildwacht, die de geheele wacht in de wapens riep, hun verdere pogingen om in vrijheid te geraken lieten steken en zich weer gevangen gaven. Toen degeen die zich in de sloot verborg tweemaal had hooren schieten, gaf hij zijn verlangen te kennen om te capituleeren, door zijn handen, bij wijze van vlag, in de hoogte te zwaaien en te roepen: „Schei maar uit!" Naar het Vaderland verneemt, is de directeur van het hotel van het Kurhaus tengevolge van den schrik, bekomen bij den brand, zeer gevaarlijk ziek. Bij den Amsterdamschen Gemeenteraad is ingediend de gemeente-begrooting voor 1887. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 11,437,006 tegenover f 11,130,004 der vastgestelde begrooting over 1886. De gewone inkomsten worden geraamd op f 8,197,000, de buitengewone op f 3,240,006. De gewone uitgaven op f 8,196,500, de buitengewone op f 3,240,506. Ook wordt medegedeeld dat voor den gasthuisbouw de plannen binnenkort bij den Raad zullen inkomen; het onderzoek der beursplannen ondervond vertraging, toch vertrouwen B. en W. voor of in het begin van 1887 de beslissing van den Raad daarover in te roepen. Voorts zijn ter visie gelegd een paar voordrachten: a. om het bedrag van de opcenten der personeele belas ting te bepalen op 85; b. tot dekking der plaatselijke uitgaven voor 1887 zal worden beschikt over 4/5 ten laste van het Rijk voor de som van 1.2 mm.; c. om de percentage der inkomstenbelasting vast te stellen op 2| pCt. d. om het cijfer der anticipatiebiljetten voor 1887 op een maximum te bepalen van 3 mm. De ex-Khedive van Egypte, Ismail Pacha, heeft jl. Zaterdag dr. Mezger in het Amstel-hötel te Amsterdam geconsulteerd. Vermoedelijk zal de ex-IChedive in Novem ber a. s. geruimen tijd daar ter stede vertoeven, om zich onder, behandeling van dr. Mezger te stellen. In de Eerste Goudsbloem-dwarsstraat tc Amsterdam is te zien een afbeelding in koek van het paling-oproer. Jl. Maandagmorgen ontstond te Rotterdam tusschen een Engelsehman en een neger, beiden behoorende tot de equipage van het aan de Boompjes liggende stoomschip „Horton," een woordenwisseling.... om een kop theeDeze twist liep zoo hoog, dat er een worsteling ontstond en beiden al vechtende tegen een grooten ketel kokend water vielen. De ketel viel om en stortte zijn kokenden inhoud over de beide vechtenden uit. De neger werd zoo deerlijk aan hoofd en borst gebrand, dat zijn toestand ernstige onge rustheid inboezemt; de Engelsehman kwam er beter af, doch heeft zulke brandwonden aan den arm bekomen, dat dit vechtpartijtje hem nog lang heugen zal. De groote boerderij van Nederlandsch Mettray, bij Gorssel, is jl. Zondagavond totaal afgebrand. Vele varkens en een groot getal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Juist een jaar geleden brandde hetzelfde gebouw af. Het was thans nog slechts twee maanden bewoond. Berichten uit Batavia, dd. 7 Augustus 11., luiden o. a. „Over mevrouw Hansen en de machinist Fav wordt niets gemeld. Zij moeten nu in handen zijn van Tengkoe di Tiroe, die zich zou hebben bereid verklaard om de gevangenen nit te leveren tegen twee zijner vrouwelijke aanverwanten (zijn schoonmoeder en zijn eigen moeder), die zich als gijzelaars in onze macht bevinden. Als toegift onzerzijds vraagt hij er echter 1000 dollars bij, doch de gouverneur zou niet genegen zijn een enkelen cent bij te passen. De houding van den gouverneur wordt algemeen toegejuicht. Als nu de Regeering maar niet tusschenbeide komt en tot toegeven dwingt. De Atjehsche gijzelaars worden hier uitstekend en zelfs met zekere onderscheiding behandeld, waarover nog al wordt gemopperd." „De Radja van Rigas, die na den verraderlijken moord door Toekoe Oemar, op de Hok-Canton, naar Ivotta-Radja gehaald werd, en waarschijnlijk de aanwijzingen voor de beraamde doch mislukte vangst van Toekoe Oemar gegeven heeft, is geschorst als Vorst van Rigas en met zijn echt genoot naar Batavia gebracht. Rigas is als haven gesloten." Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 8 September 1886. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Tinkclenberg en 11. Janzen. Na de opening der zitting, worden de notulen der vorige bijeen komst voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de rekening en verantwoording der gemeente, over het dienstjaar 1885, zooals die in de vorige zitting door B. en W. den Baad was aangeboden. Namens de Commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Covers, Beukenkamp en Groen, wordt door laatstgenoemde verslag uitgebracht nopens het onderzoek der rekening en verantwoording, hetwelk in de afdcelingen hééft plaats gehad. Dat onderzoek had tot enkele opmerkingen geleid. De wcnsch was geuit, dat het hakhout van 't plantsoen der gemeente in 't openbaar zou woiden verkocht; dat een meer nauwlettend toezicht zou worden uitge oefend op de toepassing der hondenbelasting; en naar mcdcdecling van 't geen werkelijk is uitgegeven voor de inrichting van 't Molen plein tot plantsoen. Door B. en W. was verzekerd, dat aan de geuite wenschen zooveel mogelijk zou worden gevolg gegeven, terwijl ook ten aanzien van verhooging van begrafenis-rechten de gevraagde inlichtingen waren verstrekt. Overigens werd door de Commissie voorgesteld de rekening cn verantwoording, waartegen geene be zwaren gerezen waren, onveranderd goed te keuren en vast te stellen. Nadat de verschillende posten waren goedgekeurd, werd de rekening en verantwoording in haar geheel met eenparige stemmen goedgekeurd, evenals 5t concept-besluit, daarop betrekking hebbende. De rekening en verantwoording sluit volgenderwijze Rekening der gemeente: Hoofdstukken. INKOMSTEN. I. II. III. IV. IV V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. 619.50 141808.75 15715.— 99.10 Ontvangsten wegens vroegere diensten 21461.90J- Inkomsten van gemeente-eigendommen cn bezittingen Opbrengst van belastingen en heffingen Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten Buitengewone ontvangsten Totaal UITGAVEN. Kosten van huishoudelijk bestuur invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens Kosten van onderhoud aan gemeente- eigendommen en de deswege verschuldigde lasten Kosten der openb. veiligheid en brandweer. plaatselijke gezondheids-politic. i, voor het onderwijs van het armwezen, mitsgaders sub- sidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. 3210*2.99 Renten en aflossingen3700. Pensioenen en wachtgelden1050. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende665.30* Buitengewone uitgaven van allerlei aard. 200. Onvoorziene uitgaven10725.5-1 179704.25* 13274.69 11478.— 20528.63* 25003.26 70.— 62813.28 Totaal Balans. Ontvangsten 179704.25* Uitgaven181611.70 181611.70 Nadeelig slot 1907.44* Mede werd goedgekeurd en vastgesteld de rekening cn verant woording van het Burgerlijk Armbestuur over den dienst van 1885, sluitende met deze cijfers: Rekening Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 9373.6.1 Uitgaven8726.10 Batig saldo 647.51 Er geschiedt voorlezing van eene missive van bet Burgerlijk Armbestuur, houdende mededeeling, dat, bij toeneming van aan vragen om bedeeling, de subsidie van 1*7200, door den Raad voor het loopende dienstjaar toegestaan, zeer zeker onvoldoende zal zijn. Gedurende de eerste zeven maanden des jaars is reeds f 5000 uit gegeven en in de overige, maanden zal, naar raming, minstens f 3000 noodig zijn. 't Armbestuur vraagt daarom verhooging der subsidie met f 1500. De inwilliging van dit verzoek wordt door den Voorzitter, namens het Dag. Best., aanbevolen.De beer Oudenhoven wil het verssoek niet toestaan, alvorens door 't Arm bestuur opgave is gejaan van 't aantal bedeelden. Spreker meent, dat ter beoordceling der behoefte meer gegevens noodig zijn. De beer Van Gijn stelt voor eene Commissie uit den Raad te be noemen, die zich in betrekking zal stellen met het Armbestuur, ten eiudc tc beoordeelen of verbooging van subsidie dringend noodig is. De Voorzitter acht de benoeming der bedoelde Commissie niet noodig; wat men wenscht te weten, staat z. i. duidelijk in dc missive van 't Armbestuur. J)c Voorzitter meent, dat door de aanneming van dit voorstel aan 't Armbestuur een blijk van wan trouwen zou gegeven worden.De heer over de Linden is vóór het toestaan van het verzoek, overtuigd als hij is van de groote behoefte aan ondersteuning, terwijl de aangevraagde verhooging slechts 1/5 bedraagt van de verleende subsidie. De heer Van Neck verklaart zich tegen het toestaan van het verzoek, omdat de aangevraagde gelden moeten gevonden worden uit het overschot der leening. Die lecning is, zegt spreker, daarvoor niet gesloten; kan de gevraagde som niet uit de gewone middelen gevonden worden, dan knn spreker zijn steun aan 't voorstel van B. en W. niet geven. Nadat de heeren Van Gijn en Van Neck hadden gerepliceerd, bestreed de heer Korver liet toestaan van 't verzoek, er op wijzende, dat liet Armbestuur den kring van bedeelden niet behoort uit te breiden met personen, die zich tot de kerkelijke liefdadigheid kunnen wenden. Spreker vreest, dat het toestaan der gevraagde subsidie den weg zou banen tot eene vaste verhooging. Hij waarschuwt daar tegen, vooral ook met het oog op het gebleken déficit, dat de rekening over 1885 aantoont. Hij maakt verder bezwaar tegen de toenemende kosten voor 't begraven van behoeftigen en doet uit komen, dat, bij 't verleenen van een hoogere subsidie, een toenemen van aanvragen om bedoeling zeer waarschijnlijk is. Ten slotte geeft spreker in overweging om de kosten voor 't huishoudelijk bestuur der armen-ndministratie te verminderen. De Vooratter merkt op, dat de toeneming der kosten voor 't begraven van behoeftigen juist pleit, vóór 't verzoek van 't Armbestuur. Bij meerdere welvaart zouden die menscben zeiven voor 't begraven hunner familie-betrek kingen kunnen zorgen. De lieer Oudenhoven acht mede de kosten voor vergaderingen te boog. De beer Van Gijn hand haaft zijn voorstel tot bet benoemen eener Commissie van onderzoek, welk voorstel echter met 12 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Hordijk, Oudenhoven en Van Gijn. Het voorstel van B. en W., strekkende om het verzoek van 't Arm- betuur toe tc staan, werd daarop aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Verfaille, Van Neck, Hordijk, Van Gijn, Oudenhoven en Korver. 't Concept-besluit tot verhooging der sub sidie aan 't Armbestuur met f 1500 wordt daarop goedgekeurd, even als de gevorderde af- en overschrijving op de gemeente-begroot ing. De Voorzitter herinnert er aan, dat in de vorige zitting zich evenveel stemmen hebben verklaard vóór 't voorstel van B. en W., om een bedrag van f 3000 te bestemmen voor bet aanleggen van riolen in de Weezenstraat, enz., als voor 't voorstel van den lieer Korver, om daarvoor circa f8000 te besteden en dan de .aanleg van riolen op brcedcr schaal, meer afdoende, te doen geschieden. Dc Voorzitter zegt, dat nu opnieuw eene stemming moet plaats hebben. Vóór daartoe over te gaan, doet hij opmerken, dat er iets is, dat tegen het voorstel-Korver pleit. Het is dit, dat bij aanneming van dat voorstel de gemeente riolen zou aanleggen door gronden die haar eigendom niet zijn. Dc lieer Hordijk voorkomt dat bezwaar, door, namens den lieer Graafl', eigenaar van 't vroegere weiland nabij de Breewaterstraat, te verklaren, dat door genoemden heer kosteloos afstand wordt gedaan van zijn eigendomsrecht op de langs dat terrein loopende sloot. De opmerking van den Voorzitter, dat de helft dier sloot reeds aan de gemeente toebehoort, wordt door den lieer Hordijk beantwoord met een: „Welnu, dan is 't nog gemakkelijker." De heer Oudenhoven sluit zich bij den heer Hordijk aan en wijst er op, dat in 't doel der gemeente, waar men zal gaan rioleercn, dc toestand zóó ongunstig is, dat op afdoende wijze verbetering moet; worden aangebracht. De Voorzitter bestrijdt, het voórstcl-Korver en doet uikomen, dat het Gemeente bestuur op dien weg werkzaam is om de belangen van speculanten te bevorderen. Dc heer over de Linden wijst er op, dat de Gravenstraat, ouder dan de naburige straten, liet eerst moest ge holpen worden aan riolen, en wijst er op, dat dc behoefte aan eene behoorlijke afwatering aldaar niet minder dringend noodig is. Dc Wethouder, dc heer Maalsteed, herhaalt wat hij in de vorige zitting hoeft gezegd, dat hij in dc vergadering van B. cn W. het breedere plan heeft voorgestaan, doch dat hij voor de meerderheid heeft moeten zwichten. De Voorzitter dringt ernstig op spaarzaamheid aan, terwijl onderscheidene leden herinneren ann de som van f 1500, die ter verhooging der subsidie aan 't Armbestuur is verleend. - De heer Korver bestrijdt de rioleering der Gravenstraat, omdat die zaak niet aan de orde en ook niet voorbereid is. Hij herinnert den Voorzitter, dat de leening gesloten is om openbare werken, als de nu voorgestelde, uit te voeren, niet om f 1500 aan 't Armbestuur af te staan. De Voorzitter verdedigt opnieuw het voorstel van B. en W. Spreker wijst op den verkoop van 't Weezenland, waarbij de kosten der bestrating door de koopers van perceelen werden voldaan. Hij deelt mede, dat de heer Graaff terug is gekomen van zijn plan om in overleg met het Gemeentebestuur voor de noodige afwatering te zorgen. Omdat de heer Graaff op een weiland huizen gaat bouwen, behoeft de gemeente aldaar toch geen riolen aan tc leggen. Op die wijze, meent spreker, worden speculanten in hunne speculatiën door de gemeente geholpen. De heer Korver vraagt het woord, doch de Voorzitter antwoordt, dat over deze zaak zoomin door den een als door den ander iets nieuws kan gezegd worden. Evenwel eindigt de discussie nog niet. De heer Beukenkamp geeft in overwegingom, wordt het voorstel-Korver aangenomen, den eigenaar van 't weiland ten minste te verplichten zelf de sloot met zand te vullen als 't riool gebouwd is. Ten slotte toont dc heer Korver nog aan, dat het Weezenland, waarover de Voorzitter zoo gunstig gesproken heeft, nu grootendeels nog van riolen moet worden voor zien, en dat bij 't volgen van 't voorstel van B. en W. ook riolen döor gronden gelegd moeten worden, waarvan de gemeente geen eigenares is. Dc stemming, die nu gehouden wordt, heeft dezen uitslag: het voorstel-Korver, tot stichting van riolen op breede schaal (raming circa f 8000), wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Vóór liet voorstel-Korver stemden de heeren Hoogenbosch, Govers, Ver faille, Hordijk, Jansen, Maalsteed, Oudenhoven, Van Gijn en dc voorsteller. Vóór het voorstel van B. en W., om zich te bepalen tot eene gedeeltelijke rioleering (raming f 3000), stemden de heeren Groen, Beukenkamp, Van Neck, over de Linden, Braaksiua en de Voorzitter. De Voorzitter deelt mede, dat van 't Collegie van zetters der Rijksbelastingen eerlang aan de beurt van aftreding zijn de heeren Maalsteed, Abbenes cn Van Bruggen, en dat, ter benoeming door den heer Commissaris des Konings, voor de vervulling der vaca turen, drie dubbeltallen moeten worden ingezonden. Nadat de Voorzitter bad medegedeeld, dat dc heer Van Bruggen voor herbe noeming niet wenscht in aanmerking te komen, wordt de candida- tuurlijst aldus samengesteld: 1ste candidaten de heeren W. J. Maal steed, C. Abbenes en S. P. Marinkelle 2de candidaten de heeren G. J. Van Hoolwerff, P. Van Twisk en D. Hoogenbosch. Met het oog op de mededeeling van den heer Commissaris des Konings, dat aanvragen om toestemming tot het heffen van plaatse lijke belastingen vóór 15 October a. s. bij IIH. Gedep. Staten moeten worden ingezonden, worden met eenparige stemmen goedgekeurd dc concept-besluiten tot heffing in 1887 van een hoofdelijken omslag en van eene plaatselijke belasting op liet gedistilleerd. De Voorzitter herinnert, dat met 1 September 11. de Normaallessen alhier zijn opgeheven, en deelt mede, dat voorstellen tot bestendiging eener opleiding van jongelieden tot onderwijzers en onderwijzeressen door ccn 'Stal Hoofden van scliolen bij den Raad zijn ingediend. Hij stelt voor, deze zaak te behandelen in de volgende zitting en om inmiddels liet gevoelen omtrent deze zaak in te winnen van de Districts-Schoolopziener, van den Arrondissements-Schoolopziener en van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Dien*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2