ADVERTENTIE N. overoenkomstïg wordt besloten. Bij.de behandeling, dezer zaak doet de Voorzitter uitkomen, dat de opheffing der Normaallessen, zoowel als die van 't Loodswezen alhier, een slag is voor deze gemeente. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen: a. Dat, tengevolge van de invoering van het nieuwe strafwetboek op lSeptemberll,, alle kosten van gevangenisstraffen, volgende op overtre dingen, komen ten laste des Hijks, evenals alle boeten en verbeurd verklaringen ten bate van 't Rijk komen. b. .Dat de suppletoirc begrooting voor den dienst van 1886, evenals het suppletoir kohier voor de hondenbelasting, mede voor dit jaar, door HH. Gedep. Staten is goedgekeurd. c. Dat de her/ienings-verordening, in de vorige zitting vastgesteld, mede. de goedkeuring van HH. Gedep. Staten heeft verworven. En d. Dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der Rijks- personeele en grondbelasting over 1883 en over 1883/S4 is geweest f 4518.14$. Er geschiedt voorlezing van ccn adres van bewoners der 1ste Molenstraat en der Molengracht, houdende verzoek, dat een voet straat langs hunne erven worde gelegd. Dit stuk is om bericht en raad in handen gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken. Nog wordt gelezen een verzoekschrift van ecnige landlieden in het Koegras, inhoudende den wensch, dat de Raad terugkome op zijn besluit, om in de Verordening op de straten en wegen den ouderdom voor de bestuurders van rijtuigen te bepalen op minstens 16 jaar. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dat aan adressanten zal worden geantwoord, dat zóó spoedig na het vast stellen dier Verordening niet aan wijziging kan worden gedacht. Nadat nog besloten was, om de opdracht aan de Commissie voor do Gemeente-reiniging voor den tijd van 3 maanden te verlengen, werd de openbare zitting opgeheven. In eene zitting met gesloten deuren werden daarop de ingekomen bezwaarschriften tegen den hoofdelijke» omslag (2 in getal) onderzocht. Nadat de zitting was heropend, bleek liet, dat geen der leden meer het woord verlangde. De vergadering werd daarop voor gesloten verklaard. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 7 September 1886. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, wordt den leden de begrooting voor het volgende dienstjaar door den Voorzitter aangeboden. Naar aanleiding hiervan betoogt de heer Nobel de wenschelijk- heid, om een Commissie van drie of vijf leden te benoemen, en zulks ook voortaan te doen, tot onderzoek der begrooting. Hij acht een onderzoek door eene commissie van ontwijfelbaar nut voor 't vaststellen van eene begrooting, daar dit met meer grond geschiedt dan ieder lid dit voor zich kan doen, ondanks de hiervoor gestelde tijdruimte van 30 dagen. De uitslag der stemming over zijn voorstel bewees, dat de meeste leden er anders over dachtenalleen do lieer Zyp schaarde zich aan zijne zijde. Na mededeeling des Voorzitters, dat voor de brandspuiten nieuwe zuigbuizen moesten worden gekocht, sloot hij de ver gadering. P.S. Met de door den Raad de vorige week gehouden buiten gewone vergadering, is uw verslaggever, evennis die van andere bladen, onkundig gebleven. Uit de vlugge lezing der notulen dier zitting heeft hij alleen kunnen opvangen ora néér te schrijven, dat de heer Zijp het noodig geoordeeld had, om eventuëele reparatien aan de scholen in 't vervolg vroeger te laten doen, b. v. tegelijk met de schoonmaak, daar ccn bierdoor ontstane buitengewone vacantie van 14 dagen, zooals dit onlangs aan de Schagerbrug is geweest, niet ten genoegen der ouders van school gaande kinderen, en vry zeker ten nadeele van het onderwijs is. De heer Zeeman had voor de kinderen, die op betrekkelijk grooten afstand van de school wonen, als zijn verlangen tc kennen gegeven, om de twee halve schooldagen te laten vervallen, en hiervoor in de plaats des Zaterdags den gehcelen dag school te houden. Dit zon z. i. hot schoolverzuim belangrijk tegengaan, daar nu do ouders bij ecnigszins ongunstig weder des Donderdags en Zaterdags allicht tot de kinderen zeggen: «blijf maar thuis, het is toch maar de halve dag." Deze gevallen doen zich dikwijls voor, en bij ongunstig weder is den ouders het thuishouden niet euvel te duiden, doch ook bij gunstig weder gebeurt bot, en dat is z. i. te bejammeren en te voorkomen door hierin verandering te brengen, terwijl de vacantie op eiken tweeden Donderdag der maand ook hierdoor ten voor- deele van het onderwijs zou vervallen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat voorzeker vele ouders deze wyziging in de schooltijden zouden betreuren, en verandering hierin alleen mogelijk is na overleg met de Hoofden der scholen en den Districta-Schoolopziener. d'etat- a'fwachten als- dien, waaraan hij ter nauwernood' ontkwam en welke bijna in Bulgarije een burgeroorlog verwekte. Bij de eerste verwikkeling de beste, het gevolg van een of ander gemakkelijk uit to lokken incident, zou het Vorstendom door Russische troepen bezet zijn. De belangstelling, door de Duitsche en de Hongaarsch-Oosten- rijksche natie in hem aan den dag gelegd, kon niet opwegen tegen de onverschilligheid, welke de Regeeringen dier twee Rijken noodzakelijk voor zijn lot moeten gevoelen. Engeland, dat hem tot het avontuur te Philippopel aanzette met eene lichtzinnigheid, welke die mogendheid niet tot eer zal strekken, kan noch wil hem redden door een van die diplomatieke stappen, welke het besluit verraden om desnoods tot liet uiterste middel de toevlucht te nemen. Onder deze omstandigheden werd de worsteling onmogelijk en ziet zich de Vorst genoodzaakt om zijne plaats in te ruimen aan een opvolger, die ongetwijfeld door Rusland gekozen zal worden onder candidaten, tot onafhankelijkheid het minst bekwaam. Zijn opvolger zal, zonderling genoeg, in staat zijn om voor Rusland aanmerkelijke nieuwe voordeelen te verkrijgen, dank zij den afval van den afgezetten souverein jegens Rusland. Zonder twijfel zal Europa eerlang moeten berusten in het feit, dat de Russische voorposten bij procu ratie aan de poorten van Adrianopel staan." In de Rue Albouy te Parijs had gisterennamiddag eene verschrikkelijke misdaad plaats. Een «souteneur," Blanc geheeten, die onlangs uit de gevangenis was ontslagen, na een vonnis ondergaan te hebben wegens diefstal en slagen, toegebracht aan een meisje, Léa, drong met geweld hare kamer binnen, en sneed haar den hals af. Hij bond vervolgens door middel der haren het mes aan het hoofd van het slachtoffer vast. De buren en voorbijgangers vlogen op den moordenaar toe, die zich toen door vier revolverschoten van kant maakte. De kleinste courant verschijnt te Guadalajara, de hoofdstad van den Mexicaanschen Staat Jalisko. Zij heet El Telegrama en verschijnt wekelijks in 4 bladzijden van 813 centimeter groot en levert het meest mogelijke bij condensatie der berichten. De kenspreuk van het blad is «Weinig stroo en veel koorn;" het kost een cent (4 pf.) per exemplaar. Buitenland. Uit Sofia wordt van den 7 dezer gemeld: Eene talrijke volksmenigte was rondom het paleis bijeen. De troepen van het garnizoen zonder wapenen zijn in de straten «en haie" opgesteldde officieren in den tuin, met het front naar het paleis. Om 4 uur kwam de Vorst in de vestibule, waar de hofbeambten en velerlei andere personages vereenigd waren, van wie de Vorst op hartelijke wijze afscheid nam. Velen stonden de tranen in de oogen. Achter den Vorst volgden de consuls der vreemde mogend heden, die van Rusland niet uitgezonderd. De Vorst ging groetende langs de rijen der officieren. Er werd geen kreet gehoord. Daarop nam hij met den heer Stamboulofï plaats in een gereed staand rijtuig en verliet, gevolgd door de ministers en de leden van het Regentschap in andere rijtuigen, het paleis. De volksmenigte juichtte den Vorst toe, die gedurende den rit door de stad blootshoofds in het rijtuig bleef staan. Bij het verlaten der stad werd de stoet weder met gejuich begroet. De Vorst wordt morgen na middag te Lom Palanka verwacht. In eene proclamatie aan het volk zegt Vorst Alexander, dat hij afstand doet van den troon, overtuigd zijnde, dat zijn vertrek het herstel der goede betrekkingen tusschen Bulgarije en Rusland gemakkelijk zal maken, en van den Czaar de verzekering ontvangen hebbende, dat de onaf hankelijkheid en de vrijheid van Bulgarije geëerbiedigd zullen worden en dat niemand zich in de binnenlandsche aangelegenheden zal moeien. De Vorst meent door deze handelwijze in het openbaar het bewijs te leveren, hoezeer de belangen van zijn aangenomen vaderland liern ter harte gaan, en dat hij, ter verzekering van 's lands onafhanke lijkheid, bereid is op te offeren wat hem dierbaarder is dan het leven. Hij betuigt zijn dank aan het volk voor deszelfs toewijding in de dagen van geluk zoowel als van ongeluk. Hij verklaart, Bulgarije te verlaten met de bede op de lippen, dat God het land krachtig en machtig make, en noodigt de bewoners uit, zich aan liet Regentschap te onderwerpen en de goede orde te bewaren. Naar aanleiding van het bericht betreffende Vorst Alexanders afdanking, schrijft de officieuse Temps: «Deze tijding zal niemand verwonderen en was gemak kelijk te voorzien met liet oog op Ruslands houding en den daaraan door de Duitsche Regeering, ondanks de neiging der openbare meening in de twee Duitsche Keizerrijken, gegeven steun. Vorst Alexander kon geen tweeden coup Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. S. Woldringh, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den II dezer op non-activiteit gesteld. De adelborsten lste kl. C. D. II. Boissevain en J. F. Hosang, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna, worden met 1 October op non-activiteit gesteld. Tot 2den machinist bij de Gouvernements-Marine in Ned.- Üost-Indië is benoemd de gewezen machinist der 3de klasse bij de Koninklijke Marine W. Bakker Jr. BurgerLUüe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: B. Dalenoord, eonfiseur, en G. H. C. Van den Hoek. Gehuwd: S. Van der Molen en C. Peil. K. Ockhoizen en C. Wartenhorst. Bevallen: A. Van Es, geb. Lunenborg, Z. J. M. Weerenbeck, geb. Stevens, D. E. Janssen, geb. Carlier, Z. Overleden: C. C. Biegstraaten, 7 maanden. Gemeente TEXEL, van 2 tot 8 September. Ondertrouwd: Sybrand Van der Sterre en Pietertje Koorn. Gehuwd: Johannes De Groot en Trijntje Beumkes. GeborenGeene. Overleden: Antje Cornelia Kalis, dochter van Jacob Kalis en Cornelia Wouterina Grootenboer, 1 jaar. Neeltje De Boer, gehuwd met Jan Peper, 70 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. 8, 12 z 9 8 z 9 12'z Barometer raM. Thermometer C. Stand. Afw. 7 k. 759.64 - 1.16 18.5 16, 760.43 -0.37 18.1 18 j 761.26 t 0.46; 18.7 II t LI t 2.8 t 1.4 0.63 0.S2 0.84 Toe stand van de zee. wein.gv. Golvend Hol iu z. jgesteldheid8Sept. 12 u. Helder, winderig, mooiweer. 9Sept. 8 u. Dichtbewolkt, wind, buiig. 9Sept. 12 u. Betrokken, onstuimig, buiig. 322ste Staats-loterij; vierde klasse. Tweede lijst: No. 5151 f 25,000. No. 20317 f 5000. Nos. 631 en 5201 ieder f 1500. Nos. 5908 en 8427 ieder f 400. No. 1217 f 200. Nos. 15533 en 18023 ieder f 100. Derde lijst: No. 950 f 2000. Nos. 2886 en 15499 ieder f 1000. No. 13766 f 400. Nos. 1827 en 6721 ieder f 200. Nos. 98, 8102, 12055, 14225, 16313, 16395 en 18127 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 40 a 140 5 Ossen - 80 a 120 10 Stieren - 70 a 150 83 Geldekoeien -100 a 250 8 Kalf koeien -120 a 220 11 Vaarzen - 70 a 90 Hokkelingen - a 14 nucbt. Kalveren]- 12 a 18 Rammen - a 525 Schapen -14 a 27 85 m'ögerö dito, f 12 a 20"per stuk; handel stug. 265 Biggen, f 4 a 7; handel stug. 2782 Schapen en Lammeren; Overhonders boog in prijs, vette Schapen prijshoudend; handel stug. AMSTERDAM, 8 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 136 vette Kalveren, lste kwal 75, 2de kwal. 60 cents per kilogram; 10 Graskalveren, f 20 a 40 per stuk; 22 nuchtere Kalveren, f 7 a 15 per stuk; 1 Schaap; 237 vette Varkens, 36 a 43 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker f 2.a 2.10, dito Hamburger f 1.30 a 1.50, Gcldersche Blauwe f 1.40 a 1.70, dito Kralen f 1.65 a 1.85, Katwijker Zand f 1.30 a 3.Noord- wijker dito f 1.20 a 2.50, Hillegommer dito f 2.a 3.50, Haar lemmer dito f 0.90 a 1.Zeeuwsche Blauwe f 1.50 a 1.65, Friesche Engelsche f 1.10 a 1.20, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen. Vervolg Nieuwstijdingen. Men seint ons heden van Texel: «Benoemd tot penningmeester bij het Waterschap de dertig Gciueenschappc-lijke Polders de heer D. J. Bakker." De drijvende stoombok «Olifant," benoodigd bij het lichten van het zware 6tuk geschut uit de toren van de Schorpioen, is jl. Dinsdag van Amsterdam alhier aangekomen, zoodat, wanneer het gevaarte hiervoor geheel in gereedheid zal zijn gebracht, nu eerstdaags met de werkzaamheden tot verwijdering van het stuk zal kunnen worden aangevangen. Gisteren heeft men, by wijze van proefneming, liet natte dok met behulp van 7 centritugaalpompen gedeeltelijk afgetapt, waarbij bleek dat, indien alle beschikbare machines (9 in getal) hiertoe in werking worden gebracht, het dok in 12 A 14 uur zou kunnen worden lcêggemalen, waarmede nu welhaast een aanvang zal worden gemaakt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. had alhier eene poging tot brandstichting plaats in twee aan elkander grenzende, in aanbouw zijnde woonhuizen in de Spoorstraat. Gelukkig werd het vuur, dat op verschillende plaatsen was aangelegd, spoedig ontdekt en gebluscht en daardoor den toeleg der bedrijvers verijdeld. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. De kolonel-commandant van het corps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, houdt dezer dagen inspectie over het gedeelte van genoemd corps, alhier in garnizoen. De adjudant-onderofficier J. Den Hartog, Broeder van den Nederlandschen Leeuw, sedert jaren administrateur der Marine- bakkerij alhier, viert heden zijn 80sten verjaardag. Aan den achtenswaardigen grysaard en trouwen dienaar van den Staat, die sedert het jaar 1822 in dienst is bij het corps mariniers, zal het zeker niet aan talrijke bewijzen van gelukwenschen ont breken. Het bericht, voorkomende in verschillende bladen, als zo*den jl. Zondagavond te Koegras twee boerenmeisjes door den bliksem zyn gedood, blijkt geheel uit de lucht gegrepen. Op de Land bouw-Ten toonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Gorinchem zijn o. a. bekroond: Cbevaliergerst. lste prijs J. Breebaart Ivz. te Winkel. Korte haver, geteeld op klei- of zavelgronden. Ie pr. dezelfde. Deensche of Probsteier haver, geteeld op klei- of zwavclgronden. lste prijs dezelfde. Haver, hiervoren niet gevraagd, lste prijs dezelfde. Gewone of grauwe erwten, lste prijs dezelfde. Paardenboonen. 2de prijs dezelfde. Karweizaad. lste prijs dezelfde. Kanariezaad. lste prijs dezelfde. Tweejarige meekrap, lste prijs dezelfde. Niet gevraagde voorwerpen. Verzameling granen, peulvruchten, hout- en aardsoorten. Bestuurprijs dezelfde. Een zestiende vat weibotcr. Bestuursprijs A. Eriks te Petten. Drie stuks zoetemelksche Goudsche kazen, gewrongen in 1886, elk niet lichter dan 3$ kilogram, lste prijs P. Boekei Czn. te Wieringer waard. Twee stuks machinaal bereide kazen, lste prijs dezelfde. Vijf stuks middelbare Noordhollandsche (Edammer) kazen, in 1886 gemaakt, elk van ongeveer 5 kilogram, lste prys J. C. Blauboer, te Wieringerwaard. 180 Lammeren 410 a 16 Bokken& Geiten- a 10 magere Varkens f 12 a 18 30 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 10 alOO 20 Eenden - 40 a 50 Boter per kop - 85 a 95 Kaas per kilogram - 20 a 30 Kip-Eijeren per 100 -300 a325 Eend-Eijeren - a Bevallen van een jongen: E. JANSSEN—CARLIER. Helder, 7 September 1886. De Heer en Mevrouw VAN DRUMPT—LASTDRAGER betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht op Dinsdag 14 September 1886. Mevrouw C. MEYBOOM vraagt eene bekwame dienstbode (als meid-alleen), Zonder om dadelijk in dienst te treden. getuigen onnoodig zich aan te melden. Ma-rlitDerloliteii. TEXEL, 7 September. Werkpaarden f 100 a 150, oude Paarden f 60, Rijpaarden f 200 a 275, vette Koeien f 180 a 220, Melkkoeien f 95 a 120, Kalfvaarzen f 90 a 115, Geldevaarzen f 75 a 90, nuchtere Kalveren f 10, Rammen f 15 a 22, Weide- schapen f 14.50 a 17.Fokschapen f 18 a 22, Lammeren f 8 a f 11, alles per stuk; vette Varkens 20 a 21 c. per half kilogr. ALKMAAR, 6 September. 7 Koeien f160 a 2-10, 173 vetto Kalveren f 35 a 130, 24 nuchtere dito f 14 a 27, 670 Schapen f 21.a30, 28 magere Varkens f 12 a 71, alles per stuk; 119 vette Varkens, 38 a 46 c. per kilogram; 526 Paarden, f 75 a f 550 per stuk. PURMERENDE, 7 September. Aangevoerd: 415 stapels Kleine Kaas, f 28.50 en 1 stapel Middelbare, f 17 per 50 kilogr. 1202 kilogram Boter, f 1.15 a 1.25 per kilogram. Kip-eieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. 600 hectoliter Appelen, f 2.a 3.50 en 300 hectoliter Peren, f 3.a 5.50 per hectoliter. Veemarkt: 431 Runderen; handel, stug, lager in prijs. 19 Paarden. 166 vette Kalveren, 50 a 70 cents per kilogram; handel vlug. 112 nuchtere dito, f 10 a 24 per stuk; handel stug. 156 vette Varkens, 38 a 46 oenta per kilogram; handel stug. V I S C HHAN DEL. De Burgemeester van Zwolle maakt bekend, dat van 1 October e. k. af een ieder, die visch aan den afslag aldaar wil doen verkoopen, dezen franco zal moeten zenden binnen het gebouw van den vischafslag aan het adres van den opzichter L. J. VAN RIEL. Wie ledige manden teruggezonden wenscht te hebben, dient zich daarover met genoemden opzichter te verstaan. De Burgemeester voornoemd, VAN NAHUIJS. Ondergeteekenden, eigenaren en pachters van gronden in de polders Koog en Everstekoog op Texel, waarschuwen bij deze, aan ieder die daarbij belang heeft, dat het uitdrukkelijk verboden is om in de aan hun toebehoorende of door hun gepacht wordende perceclen te jagen. Texel, 6 September 1886. KORS Jb. LIST. K. v. d. WERF. C. B. BAKKER. M. LANGEVELD. D. A. EELMAN. A. DAALDER. Mt. P. BOON. H. LUITSE. ARIS Jb. EELMAN. O. MAAS. Jn. HUISMAN. Wed. IJ. WITTE. Jn. P. WITTE. D. v. d. WERF. K. P. BROUWER. P. MAAS. Wed. W. DALMEIJER. C. VLAMING. R. DAALDER. Jb. Jnz. WITTE. C. KUIP. Jb. Jnz. HUISMAN. Huishoudster P. G. Bij een Weduwnaar met drie kinderen wordt gevraagd eene nette en zindelijke Huishoudster, uit den boerenstand, niet beneden 30 jaar, om met 1 November in dienst te treden. Brieven franco, letter L. K., bij C. BURGER, Boekh. t© Schagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3