Do eind-uitslag der hoofdonderwijzers-examens voor liet gelieele land is als volgt: geëxamineerd zijn 1083 mannelijke- en 115 vrouwelijke caildidaten, waarvan res- pectivelijk 310 en 58 slaagden. De heer De Vries, een bekwaam gymnastieker, heeft te Texel eene Vereeniging tot stand gebracht, welke reeds 17 leden telt, tot beoefening der gymnastiek. Jl. Donderdag is tussclien Heiloo en Castricum een veertienjarig meisje, dochter van J. Kuiper, dat aan toe vallen leed, onder een trein geraakt en vermorseld. De eerste feestdag voor de viering van bet lOjarig bestaan der Rijkslandbouwschool te Wageningen was jl. Donderdag aangebroken. Het feest begon met een matinee in Junushoff; daarna volgde te 5 uur een gemeenschappelijke maaltijd, waar het zeer gezellig was en het aan toosten niet ontbrak. Te 7 uur was bet officiëele ontvangst van oud-leerlingen, concert en „gezellige bijeenkomst." De directeur, de heer Broekema, riep aan de talrijk opgekomen oud-leerlingen, een hartelijk „welkom" toe. De heer De Bakker, uit Sappemeer, vereerde vervolgens, namens zijne mede-oud-leerlingen, een prachtig vaandel aan de Rijksland bouwschool. De stad heeft een recht feestelijk aanzienoveral wappert de nationale driekleur, en op een lOtal plaatsen zijn eere poorten opgericht. Vooral gisteren bij den optocht en de illuminatie waren er honderden vreemdelingen. Men schrijft uit Scheveningen aan liet Vaderland: „Met de liaringvisscherij is het tot heden te Scheveningen treurig gesteld en liet zal op de andere visschersplaatsen wel evenzoo zijn. Wel wordt de haring in gröote hoeveelheid door bom schuiten en loggers aangebracht, maar de prijzen van de pekelharing en de bokking zijn en blijven laag. Op de buitenlandsche markten kost liet moeite zelfs tegen die lage prijzen de haring en bokking om te zetten. Is het anders voor reeder en visscher een vreugdevolle dag, wanneer een bomschuit met volle lading terugkeert, ontmoedigend is liet zeker voor allen, wanneer zooals nu voor die lading slechts f 500 h, f 000 wordt besomd, terwijl ze, naar de middenprijzen van gelukkige jaren berekend, een waarde van p. ni. f 2000 vertegenwoordigen zou. Het warme weder oefent mede een ongunstigen invloed op de zaken uit. De haring, die in dezen tijd des jaars vet is, moet spoedig gegeten worden en geen koopman kan zich er aan wagen ze lang te bewaren, in de hoop later beter prijzen te bedingen." De lieer Stephanik, die den lieer L'Hoste jl. Woensdag vergezelde bij diens luchtreis van Amsterdam over de Zuiderzee naar Meppel, schrijft liet volgende over den tocht aan het Handelsblad: De vulling was geëindigd, wij hadden onze plaatsen ingenomen en nog slechts een dertigtal handen hield ons aan liet aardrijk. Het is 4.15. De heer L'Hoste geeft bevel alles los te laten en pijlsnel schieten wij de hoogte in. Onaangenaam was de eerste indruk in het geheel niet, daar wij weinig bemerkten van de groote snelheid, waar mede wij opstegen. Straten en grachten vertoonen zich plotseling voor een oogenblik, om daarna tussclien de overige huizenmassa te versmelten en eene roode halve maan van verward metselwerk te vormen; alleen de torens teekenen zich nog eenigen tijd af de hoera's verflauwen en wij zijn boven de Oranjesluizen. Marken ligt onder ons, als drijvende op den grooten waterplas. Zuidwaarts van liet eiland gekomen, bereiken wij eene hoogte van 1400 M. en nu wordt het merkelijk kouder. De muziek uit den Parkschouwburg was reeds spoedig overstemd geworden door de daverende hoera's wij hoorden nog een tijdlang de rijtuigen op de straten ratelen, den hoefslag op de steencn, het gehamer op de scheeps werven, eenige zwakke kreten en ten slotte slechts het ruischen der zee. Het schouwspel is verrukkelijk. Op den rand van de mand gezeten, zien wij nu de Zuiderzee onder ons, die vrij woelig was; tal van visscherschuiten zetten koers naar Amsterdam en doorsnijden de witgekuifde golven; als zwarte stippen zien wij gelieele zwermen meeuwen diep onder ons. Noordwaarts is West-Friesland tot Medemblik duidelijk te onderscheiden en verliest zich in den nevel. Achter ons ligt het Gooi, en Amsterdam, door de zon helder beschenen. De hemel is hel blauw en alleen aan den horizon ont dekken wij eenige kleine wolken. Urk komt in zicht en wij bereiken onze grootste hoogte, 1860 M. De koude wordt doordringender en wij wikkelen ons in de plaids. Amsterdam is thans geheel opgelost in de glinsterende zee van licht, die uit het water opstijgt. Schokland vertoont zich als een drijvende liniaal, wij dalen tot op 1200 M. en krijgen herhaald antwoord van de schepen die wij aanroepen. Dc echo op het water is zeer sterk en zelfs hoorden wij zeer duidelijk eene flesch neerploffen, die op 1000 M. hoogte werd nederge;worpen, zij deed er 22 seconden over. De bochtige Overijselscbe kust wordt zichtbaar en wij passeeren de zuidpunt van Schokland, welke bijna geheel door water bedekt is. Op 450 M. hoogte zweven wij boven Kampen, waaruit eene jubelende menigte ons luide hoerah's toeroept; Zwolle blijft rechts liggen en op 250 M. hoogte drijven wij boven Genemuiden. De inwoners zijn daar zeer opgewondenons wuiven wordt blijkbaar duidelijk waargenomen en zelfs met een geweerschot beantwoord. Heel Hasselt is ook op de been; het groene doek, waar mede wij wuiven, ontglipte en daalde in groote zwenkingen even buiten Hasselt neêr. Ons plan, Groningen te hereiken, moest wegens den westelijken wind opgegeven worden, wat ons deed beslui ten, bij Meppel te dalen. De wind was inmiddels bijna gaan liggen, wij daalden tot op 40 M. en wierpen het anker uit. Dit pakte zeer spoedig in eene sloot en precies 7 uur stond onze mand op de weide. Van alle kanten kwamen nu de inwoners toeschieten; zij hielpen ons bereidwillig den ballon ledigen, op eene kar laden en brachten ons naar Meppel. Om 10 uur reisden wij nog per trein naar Kampen, waar de nachtboot ons opnam. Donderdagmorgen om 6 uur waren wij in Amsterdam terug. Den heer L'Hoste mijn oprechten dank, zoowel voor liet genot dat deze reis mij verschaft lieeft, als voor zijn aan genaam gezelschap. Bij den brand van het Kurhaus te Scheveningen verloren de leden van het Philharmonisch orkest ongeveer 60 instrumenten: 0 violen, 6 alten,.4 cellen, 2 contra bassen (waaronder, die van den heer Simon, „Kammervir- tuos" te Sondershausen, een kostbaar instrument waarop zijn zoon speelde), 3 bobos, 3 fluiten, 8 klarinetten, 2 fagotten, 1 contrafagot (geschenk van Hans Von Bülow), 1 waldhoorn, 2 cornets piston, 3 trompetten, 2 bazuinen, 2 pauken, groote trommel, Turksche hekkens, klokkenspel, tamtam, xylophoon, tambourijn, enz. Vele dezer instru menten kostten 500, 600 mark of meer; liet gelieele ver lies bedraagt circa 15,000 mark. Van de muziek, ter waarde van circa 30,000 mark, werd niets gered. O. a. verbrandden vele manuscripten en de „Tannhiiuser"-parti- tuur, een geschenk van Wagner aan Albert Niemann, met een opdracht van Wagner zelf, die Niemann aan Mannsüidt had geleend. Instrumenten en muziek waren voor een deel der waarde slechts verzekerd. Het programma voor 1 September den dag van den brand vermeldde als eerste stuk: Meyer-Olbershausen's „Festkliinge." Door een zonderlinge vergissing had'de drukker daarvan „Feuer- klange" gemaakt! (HetVaderland.) Van Terschelling wordt gemeld: „Nog steeds werkt men met kracht op de Lutine. Al bestaat de gelieele vondst nog maar uit ongeveer 2800 Spaansche matten en 71 goudstukken, toch laat men den moed niet zakken. De duiker meent een ontdekking gedaan te hebben, die, naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden, en thans juist op de plaats te zijn, die, naar de gegevens, de schatten moet bevatten." Naar aanleiding van de berichten, die in den laat- vSten tijd in verschillende couranten voorkwamen omtrent de waardeloosheid van „aandeelen Lutine," wordt aan de N. Rott. Crt. liet volgende geschreven: „In 1874 werd door den lieer B. ter Meulen te Bode graven persoonlijk eene geldleening aangegaan ten behoeve van de „wacht en vissclierij op de Lutine," groot f 200,000, verdeeld in aandeelen van f 100, en uit te geven in 4 seriën, ieder van f 50,000. „Deze leening zoude zijn renteloos, en het eenmaal gestorte kapitaal zoude niet kunnen worden teruggevraagd; de bewijzen van aandeel evenwel zouden, gedurende 20 jaren na de uitgifte van iedere serie, liet recht geven op eene uitkeering van 100 pCt. per aandeel van ieder millioen dat aan waarde uit het wrak der Lutine zou worden opgehaald. „Voor onderdeelen van een millioen zou eene evenredige uitkeering plaats vinden. „Slechts céne serie van f 50,000 is geplaatst en wel in 1874, zoodat de houders van bewijzen van aandeelen in deze geldleening tot liet jaar 1894 de kans hebben, een deel van den schat, die zich nog in liet wrak van de Lutine bevindt, en die op circa 12 millioen wordt geraamd, meester te worden. „Daar de heer B. Ter Meulen nu gecontracteerd heeft met de reederijen van twee stoomschelpzuigers, die trachten tc bergen wat er nog in het wrak aanwezig is, en er met deze machines reeds uitkomsten verkregen zijn, welke recht schijnen te geven tot gunstige verwachtingen ten aanzien van den verderen uitslag der onderneming, is voor de houders der bewijzen van aandeel de kans op eene uit keering in den laatsten tijd vrij groot geworden. Twee opmerkingen mogen evenwel niet achterwege blijven: 1. aangezien de geldleening door één persoon is aangegaan, is het mogelijk dat bij diens overlijden de erfgenamen zijne verplichtingen niet overnemen, en 2. is liet denkbaar dat de geldleener zich van liet doen van uitkeeringen ontslagen acht, omdat de te verwachten resul taten niet zullen verkregen worden met het geld, door de aandeelhouders in de leening van 1874 gestort. De eerste 50,000 gulden toch waren in 1880 reeds geheel ver bruikt. „Een advies evenwel, in deze kwestie gegeven door een onzer eerste rechtsgeleerden, luidt, dat eene bewering als bovenbedoeld, met het oog op het gesloten contract, in rechten allen grond zoude missen." Gisteren werd te Gorincliem, onder voorzitterschap van den heer Visser van Hazerswoude, de algemeene vergade ring van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Besloten werd een onderzoek in testellen naar de maatregelen, om de bestrijding van de rotkreupcl te bevordereneen bijdrage van 500 gulden te verleenen aan de Vereeniging Iiolland's Noorderkwartier, tot meerdere bekendmaking van het stelsel-Boekel, betreffende de kaas bereiding. Voorts werd in beginsel besloten om, zoodra geld voorhanden is, een practisch en wetenschappelijk man te vormen, hetzij om later als directeur van een vakschool voor zuivelbereiding op te treden, hetzij om 5 jaren als wandelleeraar voor de Maatschappij werkzaam te zijn. De vraag omtrent het nut der coöperatieve vereenigingen werd commissoriaal gemaakt. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen mr. W. O. T. Van Oudheusden te 's Hage, en tot lid der financiëele commissie mr. Boreel te Velzen. Het volgend jaar zal een tentoonstelling gehouden worden te Hoorn. De opbrengst van het weidevee valt dit jaar in het noorden des lands gunstig uit. Tegen lage prijzen in het voorjaar ingekocht, heeft het vee zich bij ruimen gras- voorraad goed ontwikkeld en zijn tevens de prijzen sinds het voorjaar iets gestegen. Er wordt thans in Drente op de jaarmarkten veel vee van de hand gedaan. Te Zuid laren nam de weiderij in de laatste jaren zeer toeer zijn er daar, die 50 h 60 stuks weidevee houden. Een dezer verkocht onlangs in één koop 9 stuks rundvee voor de enorme som van f 1900, zijnde gemiddeld f 211 per stuk. Tot nog toe is een zoodanige verkoop ongeëvenaard in dit .gedeelte van Drente. Gisteren is aan Domela Nieuwenhuis hij exploit bc- t.eekend een besluit van Z. M. den Koning van België, inhoudende dat, wanneer hij op Belgisch territoir wordt aangetroffen, hij de straf beloopt, bepaald bij art. 6 van de Belgische wet van 6 Februari 1885 (minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden gevangenisstraf) met dit beding nog, dat hij na expiratie van de gevangenisstraf over de grenzen wordt geleid. Het laatst verschenen bulletin van het Kais. Gesund- heitsamt te Berlijn bevat een overzicht van het voorkomen van besmettelijke veeziekten in Nederland gedurende het jaar 1885, zoomede de maatregelen, ter bestrijding dier ziekten genomen een en ander ontleend aan het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1885. Daarbij wordt er o. a. op gewezen dat, uitgenomen een sporadisch geval in October 1885, sinds Mei van dat jaar in Nederland geen besmettelijke longziekte moer werd geconstateerd." Kruising ïn het plantenrijk. Om zware kool rapen te bekomen, plaatst men een knol, waarvan men zaad denkt te winnen, naast den gewonen herfstknol, eveneens voor zaad voortbrenging bestemd. Gedurende den bloeitijd zal er eene vermenging van stuifmeel plaats hebben, waardoor de koolraap iets van de knollenfamilie overneemt. De koolrapen van dit zaad zijn meer bolrond, geler van kleur en worden veel zwaarder, terwijl zij minder blad hebben dan de niet gekruiste koolraap, die meer boven den grond groeit, langwerpiger is en meer bladen heeft. Voor vee voeding heeft de eerste, voor huiselijk gebruik de laatste meer de voorkeur. Te Borger, waar de koolrapen teelt zeer toeneemt, heeft men beide soorten. Door met de zaak onbekenden werden dikwijls de jonge planten der gekruisten voor gewone lierfstknollen aangezien en als zoodanig iets gewantrouwd. De kleur der bladeren gaat bij verdere ontwikkeling allengs meer naar die der koolrapen over, gelijk ook de herfst meer de voordeel en ten opzichte van een zwaren knol aantoont. Millaud zegt van den Parijzenaar: „Hij verwondert er zich volstrekt niet over, dat de Engclschman, cle Duitscher, de Hollander en de Rus Fransch spreken. Dat schijnt hem de natuurlijkste zaak van de wereld. En als men tot hem zegt: „En gij, waarom leert gij geen Engelsch, Duitsch of Hollandseh?" dan zou hij u antwoorden: „Waartoe zou dat dienen, daar de Duitschers, Russen en Engelschen toch Fransch spreken! Hebben zij die moeite genomen, welnu, dan is 't een bewijs dat zij er behoefte aan hebben. „Van de honderd Fransche consuls in het buitenland zijn er geen tien, die de taal van het land spreken, waar zij geaccrediteerd zijn. Van de honderd vreemde consuls in Frankrijk is er geen één, die het Fransch niet uitstekend spreekt." Holiandsche Maatschappij van Landbouw. A f d e e 1 i n g Barsingerhorn. Lijst vau bekroniiifceu der Tentoonstelling van vee cu landbouwproduct!a op den Ssten .September 1SSG te Barsingerhorn. T. RUNDVEE. A. Rijstier, geboren iu 1885. 1ste prijs W. Grootes, 2de prys D. Raat, beiden te Barsingerhorn. B. Melkkoe, gekalfd in 1880. lsto prijs C. Spaans Hz., 2de prijs dezelfde, te Barsingerlioru. C. Mclkvaars, geboren iu 1SS4-, gekalfd in 1880. lsto prijs G. Kossen, 2de prijs J. Sponus Jz., beiden te Barsingerhorn. I). Melkkoe, geboren in 1S88, gekuifd iu 1S86. Istc prijs G. Smit Dz., 2do prijs c, Spaans llz,, beiden te Barsingerhorn. E. Kuispink, geboreu iu 1885. 1ste prijs C. Schoovl, te Barsingerhorn; 2de prijs Jb. Kcuniug. idem. E. Grnskuisknlf. 1ste prijs L. Spaans, te Barsingerhorn -, 2de prijs P. Over, idem. G. Stierkalf. 1ste prijs J. Kater Pz., te Barsingerhorn2de prijs G. Clnij, idem. II. Vier Melkkoeien van cén eigenuar. P. Over, te Barsingerhorn. J. De meest melkgevende koe (vóór 1 Mei 1S8G gekalfd hebbende). 1ste prijs C. Schoorl, te Barsingerhorn2de prijs A. Kooscn. idem. IT. PAARDEN. A. Paard, geboren in 1S83. 1ste prijs W. Grootes te Haringbuizen2èe prijs J. Rijkes, te Barsingerhorn. B. Paard, geboren in 1884. Istc prijs C. Conijn, teIlnringhuizea2de prijs W. Kooijmnn, idem. C. 1'nurd, geboren in 1885. 1ste prijs C. Spaans Hz., te Barsingerhorn2de prijs C. Stins Cz., idem. III. SCHAPEN. A. Springram, van gekruist inlandseh rus. 1ste prijs J. Spaans, Jz. to Bar singerhorn; 2de prijs G. Cliiy, tc Haringhuizen. B. Vier melkgevende sclmpen. lste prijs J. Spaans Jz„ te Barsingerhorn 2de prijs dezelfde. Vier ooilammeren, geboren in 188G. lste prijs G. Cloy, tc Haringhuizen 2de prijs D. Ranb, idem. D. Rnmlam, geboren in 1886. lsto prijs G. Claij, tc Ilaringhuizen2de prijs dezelfde. IV. VARKENS. Zeug mot Biggen, lsto prijs G. Claij, te Haringbuizen. V. LANDBOUWPRODUCTEN. A. Zecuwsche Tarwe, lste prijs C. Spaans Hz. c. s., tc Barsingerhorn. B. Zomergast. Niet aangegeven. C. Chevaliergerst, lste prijs C. Spaans Hz. c. s., te Barsingerhorn; 2de prijs E. Kluijvcr, tc Waard polder. D. Dikke Haver. 2de prijs Spaans Hz. c. s,, te Barsingerhorn. E. Penhavcr. 2de prijs W. Kooijman, te naringhnizen. F. Capucijuders. Istc prijs W. Kooijman, te Haringhuizen; 2de prijs C, Spaans llz. c. s., te Barsingerhorn. G. Kleine groene erwten. Niet toegewezen. II. Karweiznad. lsto prijs E. Kluijvcr, to Waardpoldcr2de prijs M. Visser, tc Wieriugerwnard. I. Bruin Mosterdzaad, lste prijs W. Kooijman, te Ilaringliuizeu. Bestuursprijzen werden toegekend voor: 2 kolfschotten, G. Smit Dz. te Barsingerhornecu kalfkoe_ (herfslkalvcr), S. Spaans triumf-haver, C. Spnnus Hz. c. s,paardenbooneu, W. Kooijman, tc Ilaringhuizengroote grocno erwten, K. Langedijk, to Bursiugerhorngroiidnoteiikoekeu, J. Van Nienes Jz., idem; kool cn uien, A. Stammes, te Haringbuizen; spinazieznad, W. Kooijman idem; uien, D. De Jotigh, tc Barsingerhorn. Brieven uit de hoofdstad. 9 September. liet gesuis der frissclie. opwekkende herfstwinden, de periodieke opstijging van reuzen- en andere luchtballons (liet „verheffendste" schouwspel trouwens, dat er voor een aardbewoner te bedenken is), liet openstellen van Artis, Panorama en Panopticum tegen veel verminderden prijs ten gerieve van dienstboden en werklieden, en de gelijktijdige opvoering in alle mogelijke schouwburgen van deels lach-, deels huiveringwekkende, stukken, dit alles behoort tot de welbekende overblijfselen der traditioneele „kermismaand." De kennis zelf moge reeds sedert jaren afgeschaft zijn, hare traditïëii van bovengenoemden aard zullen zich nog wel gedurende geruimen tijd blijven handhaven. De herfstwinden zijn hiervan natuurlijk buitengeslotendie hebben gelukkig met het instandhouden of liet afschaffen der kermissen niets niemendal te maken en storen zich daar dan ook volstrekt niet aan, als zij den dampkring komen zuiveren cn het menschdoni verkwikken na dagen van broeiende en afmattende hitte. Een uurtje wandelens in dit frissclie weder, terwijl de koele, vochtige Noord- en Zuidwestenwind u de wangen streelt en de oogen kust, geeft weer arbeidslust en veerkracht aan liet loome lichaam, dat teil langen laatste vadsig cn traag zou worden onder dc al te liooge drukking en glooiing van het zonierzoiinevuur. Ik voor mij vind September wel een prettige maand: de mooie, koele dagen hebben nog liet aangename van den zomer, de avonden, als om zeven uur de lamp haar verschijning maakt, krijgen reeds iets van bet gezellige van den winter, en de natuur schijnt van die oogcnblikken tc hebben, dat zij in geheel normalen toestand verkeert. Ook de hemelwaarts zwevende luchtballons zijn sedert dc laatste jaren onafscheidelijk aan (1e Septembermaand verbonden. De reden waarom dc hoeren aëronauten bij voorkeur deze maand voor hunne verheven tochten kiezen, staat wel degelijk met de kermissen in verband, die in het laatst van den zomer en het najaar op de meeste plaatsen van ons land gehouden worden. De eerste nieuw heid van het schouwspel is er dan ook voor menigeen reeds af; maar toch veroorzaakt het nog altijd een grooten toeloop van kijklustigen, Qmdat het opgaan van zulk ecu ballon in ieder geva

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2