ADVERTENTIËN. Openbare Yerkooping Wolkfl' hpozö geest is er in het tegenwoordige geslacht gevaren, dat het geen- eerbied meor heeft voor een mcuichenleven eu om de nietigste redenen naar pietooi en dolkmes grijpt? Velon boweren, dat de oorzaak moet gezocht worden in de romans, in die roman» vol van afgrijselijkheden, die tegenwoordig do fouilletons van allerlei kleine dagbladen vullen. Daar is veel waars in die bewering. In die verhalen van het bagno en van het speelhol vindt een ziekelijke verbeelding allerlei listen, die zij in 't werkelijk leven gaarne eens zou nabootsen, fouten, die ze zon willen vermijden, typen hooggeroemd, die ze gaarne wil verwezenlijken. Dat feuilleton, waarin men moordt, doodslaat, stikt en smoort naar hartelust, wordt een leerboek, eeu evangelie van misdaad. Heeft men niet berekend, dat sinds twintig jaar meer dan tweeduizend dwazen zijn gearresteerd, die den beruchten bijnaam van „Rocambole" hadden aangenomen? Dot zal de brave 1'ouson du Terrail, die liever tien taalfouten zou mBkeu dan een mugje te dooden, nooit hebben vermoed. Ook het publiek heeft veel schuld. Dc moordenaar wordt meer cu meer een persoon vau gewicht, het voorwerp van een bespottelijk overdreven belang stelling; men haakt er naar alles to vernemen omtrent zijn leven, zijn uiterlijk, xijn eerste antwoorden aau do magistraat. Men wil weten, hoe hij zich heeft laten vatten, lioc hij zich gehouden heeft op de terechtstelling en op het schavot. De ellendeling wordt dc held van den dag en liever leest men kolommen vol bijzonderheden hem betreffende, dan een pas verscheneu nuttig werkvoor een moord laat men do nieuwste ontdekking of de belangrijkste politieke gebeurtenis in den steek. De tot misdaad overhellende naturen weten dat alles; de boef is trots op ziju schelmstuk, neemt ziju fierste houding aan, „proseert" wat hij kan en beschouwt de gerechtszaal als een tooneel, waarop hij de eerste rol speelt, terwijl van alle zijden, door blanke vingers vastgehouden, tooneel kijkers op zijn schurkentronie ziju gericht. Hij is geen monster meer, hij wordt een voorwerp van studie. Wat ook opvalt is, dat veel misdadigers zoo piepjong zijn; kinderen kan men zo niet juist meer noemen, maar maancu zijn ze ook nog lang niet. Dikwijls zou men lust krijgen om zo bij een oor te pakken eu hen met den neus te duwen in het vergoten bloed. Verstokter en wreeder dan de oude booswichten van voorheen, hebben die monsters eigenlijk geen leeftijd, jougoud als ze zijn tengevolge van vroeg bedreven schandelijkheden; hun hoofd is leeg, hun hnrt verdroogd. Men viudt thans zelfmoordenaaars van twaalf jaar, die zich ophangen „porcequ'ils sont dégoutés de la vic." Hoe moet die schrikwekkende vroegrijpheid van de moderne booswichten worden verklaard, hnn verwonderlijke zekerheid in dc uitvoering, hun koel bloedigheid bij de vlucht, huu grenzelooze behendigheid om aau politie en justitie te ontkomen? De oorzaak moet gezocht worden in het gemis van alle opvoeding, van elk geloof aan iets hoogers, en dus in de afwezigheid van elk berouw. Hoe zon er ooit iets als wroeging kunnen ontstaan in een gemoed, waarin nooit eeu enkele straal van edeler gevoel is doorgedrongen? Als de Sabine van Feuillet vraagt de twintigjarige moordenaar zich te ver geefs af wat goed is en wat kwaad, wat waarheid is, wat leugen; het woord misdaad is niet meer voor hem dan een klank, en de menschelijke moraal slechts een wit stuk papier, waarop ieder schrijven kan wat het best overeen komt met zijn aard en karakter. Zijn woest egoïsme, dat niets hoogers kent dan zingenot, ruimt eenvoudig uit den weg wat het hindert bij het bereiken van zijn oogmerken. Oudertnsschen groeit het groote leger der misdaad steeds aan en als we in de lange dagen reeds van zooveel gruwelen vernemen, zien we met angst den tijd tegemoet, waarop ons westelijk halfrond de zon den rug toe zal draaien en de winterncvelen behulpzaam eeu sluier zullen spannen, waarachter het Scboefte nog beter gelegenheid vindt zieh te verschuilen. HopeD we echter at al die misdaden slechts eeu verpeste luchtstroom zijn, voortvliegend iu ons luchtruim, niet meer dun een doodelijke adem die weldra zal ziju voorbijgegaan." Bultenlana. De Russische Czaar heeft geantwoord op een hem ge zonden telegram van gelukwensching bij gelegenheid van den Alexnndersdag en den consnl van Rusland te Sofia opgedragen, de Bulgaarsclie Regeering daarvoor zijn dank te "betuigen. De Czaar hoopt, dat Bulgarije, welks voor spoed hem ter harte gaat, de orde en rust zal weten te bewaren, waaraan het zoozeer behoefte heeft, en verklaart, dat Bulgarije, hoe meer het toont op de hoogte zijner taak te zijn, des te zekerder kan zijn van zijne welwillende bescherming. Jl. Zaterdag heeft bij Straatsburg de ,Keizer-parade" plaats gevonden, waaraan 40,000 man van alle wapens deelnamen. Het was prachtig weder en het aantal toe schouwers, van heinde en verre bijeengestroomd, was zeer groot. De Keizer liet de troepen langs zich defileeren, terwijl hij in zijn rijtuig stond; het tweede défilé bleef wegens gebrek aan tijd achterwege. De Keizerin was met de Groothertogin van Baden op bet paradeveld aanwezig in een met zes paarden' bespannen rijtuig. Den vorigen avond was Straatsburg ter eere van den Keizer feestelijk verlicht geweest, waarbij vooral de illu minatie van den Dom een tooverachtig schouwspel opleverde. Eene taptoe van 1200 muzikanten der verschillende regi menten droeg mede niet weinig bij tot het bijeenbrengen van eene ongekend talrijke volksmenigte in de straten der stad, welke zelden zoo overvol is geweest als in deze dagen. Hoewel de Keizer welvarende is, heeft hem toch de inspanning en hitte bij de parade van Zaterdag vermoeid, zoodat bij dien dag en Zondag geen deel aan eenige feestelijkheden genomen en de ontvangst van autoriteiten uitgesteld heeft, ten einde in staat te zijn de veldmanoeu- vres bij te wonen. Willem van Pruisen, de kleinzoon en eenmaal de vermoedelijke opvolger van Keizer Wilhelm, is jl. Zaterdag avond bij zijn aankomst te Brest-Litowsk, aan het spoor wegstation ontvangen door den Russischen Keizer, den Troonopvolger en de andere Grootvorsten; ook was aan liet station een eerewacht opgesteld. De Keizer reed met den Prins naar de vesting, ter begroeting van de Keizerin, aan wier rechterhand de Duitsche Prins bij het gala-diner plaats nam. Na het diner woonden de Vorstelijke personen een nachtelijke bewapening der luuette bij. De adjudant- generaal Prins Schachowsky en de vleugel-adjudant Prins Bielosselsky, zijn den Duitschen Prins, op bevel des Keizers, toegevoegd. In den toestand van Bismarck, die, zooals men weet, zich aan den voet bezeerde, is eenige, zij hel nog slechts geringe, verbetering gekomen. Hij is weder in staat geweest van de sofa te komen en eenige stappen te doen. Daar de genezing echter zeer langzaam gaat, is het tijdstip voor zijn vertrek naar Varzin nog niet vastgesteld kunnen worden. Uit Madrid wordt gemeld, dat de geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van de Koningin regentes geheel uit de lucht gegrepen zijn en zij heel wel is. Ook de kleine Koning groeit voorspoedig op. Rudolf Falb vestigt thans zelf in de Neue freie Presse de aandacht op het samenvallen der aardbevingen in Griekenland en Noord-Amerika overeenkomstig zijne voor spelling. Hij brengt in herinnering, dat eene der grootste aardbevingen in Zuid-Amerika in 1868 voorkwam, kort vóór de Nieuwe Maan van 18 Augustus, verbonden met eone zonsverduistering en de nadering van de maan tot de aarde. Juist dezelfde constellatie keert na 18 jaren en 11 dagen terug, en zoo kon hij voorspellen, dat omstreeks 29 Augustus van dit jaar weder ernstige natuurverschijn selen zouden voorkomen. Hij meent nu eene herhaling der aardbevingen te mogen voorspellen, ofschoon op veel kleiner schaal, omstreeks 13 en 27 dezer, daar de schokken der laatste aardbeving nog niet geheel opgehouden, bij //de eerstvolgende vloed-constellatiën, die op de twee genoemde dagen vallen, weder sterker inoeten worden. Benoemingen, enz. De heer E. J. Van Sonsbeek, thans Hoofd ecner school te Texel, is, met ingang van 1 October a. s. benoemd tot onder wijzer tyj de Ryks-Kweekwhool voor Onderwjjzera to Haarlem. De kapt.-luit. ter zee J. G. J. Spanjaard en de off. van gez.. 2de kl. bij de zeemacht W. Blaakhcrt, uit Oost-Indië terugge keerd, zyn op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. II. G. J. A. Fundter de Bauchène en jhr. H. L. Wichers, worden met 1 October a. s. geplaatst in de bovcnrol van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De adelborst 1ste kl. G. W. De Leur, dienende aan boord van Zr. Ms. instructie-schip Nautilus, wordt, onder intrekking zijner op non-activiteitstelling, met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De ofï. van gez. 1ste kl. H. A. Beekhuis wordt met 16 dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht B. Bakker en G. H. Klosser worden met 16 dezer geplaatst, respectivclijk aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk en Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulowna. De off. van gez. 2de kl. dr. R. M. De Jager Meezenbroek, behoorendc tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoctsluis, wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld. De adj.-adm. J. F. baron Van Hecckeren van Waliën wordt met den 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoom schip Zilveren Kruis. Tot adspirant-ingenieur der Marine is, met ingang van 1 Oct. a.s., benoemd jhr. H. Rappard, scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur. De lste luit. der mariniers H. A. Mos, belast met het bevel over het ingescheepte detachement mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, zal 1 October a. s. worden vervangen en overgeplaatst worden naar Amsterdam. BurgerlUK.e Stanü. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: J. Tazelaar, scheepskok, en H. Walboom. GehuwdGeene. Bevallen: A. Ike, geb. Teerink, D. M. Damen, geb. Wijk huizen, Z. II. O. Buhse, geb. flaape, D. G. De Boer, geb. Klein, Z. M. Schrier, geb. Ingelse, Z. Overleden: C. II. Klint, 56 jaren. P. Dekker, 70 jaren. N. Dekker, geb. Zunderdorp, 76 jaren. Gemeente ZIJPE, van 3 tot 10 September. Ondertrouwd: Johannes Franciscus Cornelis Riep, tweede schrijver bij de Marine, 28 jaren, wonende te Helder, en Pie- tertje De Beurs, 20 jaren. Jacob Klant, torpedist, 23 jaren, wonende te Helder, en Neeltje Kooij, 25 jaren. GetrouwdGeene. Geboren: Anna, dochter van Antje Kooy. Neeltje, dochter van Klaas Nieuwland en Maartje Stam. Marijtje, dochter van Jacob Mosk en Maartje Jongejan. OverledenCornelis Boskamp, echtgenoot van Elisabeth Snip, 25 jaren. Jannetje Brak, dochter van Arie Brak Jzn. en Trijntje Van der Sluis, 18 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 7 tot 13 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Trijntje Veer, geb. Visser, D. Overleden: Dirk Jongejan, 18 jaren en 8 maanden. Henri Marie Poster, 2 weken. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKKET. September. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mH. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. zwtz. 7 k. 763.38 t 2.68 19.4 t *2.4 0.71 Golvend 13 12 zwtz. 1.2 765.68 t 4.98 19.6 f 2.7 0.81 Vlak. 14 8 zto. 0.2 764.18 t 3.48 17.3 t 2.5 0.96 14 12 zw. 3.5 763.78 f 3.08 24.6 t 7.8 0.63 Slechtw. Weêrsgeatcldheid: 12Sept. 12 u. Helder, mooiweer. 13Sept. 12 u. Helder, schoonweer. 14Sept. 8u. Idem. 14Sept. 12 u. Idem. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand September zyn als volgt 17 September Engelsche mail (over Brindisi). 21 September Hollandsche mail (over Marseille). 22 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). 25 September Fransche mail (over Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. iviarlittoerloliten. TEXEL, 12 September. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 40 a 45 cents, Schapenkaas 14 cents, Koeboter 45 a 50 cents per half kilogram; Kip-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks, de verzending bedroeg ruim 7500 stuks; Hooi f 14 a 18 per 500 kilogram; Wilde Eenden 50 a 60 cents, Hazen f 1. a f 1.25 per stuk. ALKMAAR, 13 September. Aangevoerd: 1 Koe,f 1.90; 207 vettte Kalveren, f 25 a 130; 14 nuchtere dito, f 12 a 24679 Schapen, f 21 a 32; 36 magere Varkens, f 12 a 15, alles per stuk; -112 vette Varkens, 40 a 48 c. per kilogram. HOORN, 10 September. Aangevoerd 481 Schapen, f 23 a f 30 per stuk. HOORN, 11 September. Graanmarkt: Tarwe f 7 a 7.50, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 9 a 10, Groene f 11 a 13, Vale f 14.50 a 15.Bruine Boonen f 11 a f 13, alles per hectoliter. Veemarkt: 10 Paarden, f 60 a 325; 120 Schapen, f 20 a 26; 180 Lammeren, 10 a 16; 3 Kalveren, f 10 a 16; 21 Varkens, f 11 a 18; 41 Biggen, f 4 a 8; 100 Kippen, f 0.70 a 1.50, alles per stuk. 5900 Kip-eieren, f 3.a 3.75 per 100 stuks. 1210 kop Boter, 60 a 70 cents per kilogram. 400 hectoliter Aardappelen, f 2.a 2.60 per hectoliter. 1200 hectoliter Peren, f 4 a 5 en 500 hectoliter Appelen, f 3 a f 4, beiden per hectoliter. 20,000 kilogram Hazelnoten, f 22 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 13 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 700 Runderen, lste kw. 70, 2de kw. 65 en 3de kw. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalf kooien f 100 a 260, 17 Gras kalveren f 20 a 40, 33 nuchtere Kalveren f 8 a 16, 49 Schapen en Lammeren per stuk; vetto Varkens 38 a 42 c. per kilogrom. Prijzen der Aardappelen: Friesche Franeker f 1.80 a 2. dito Engelsche f 1.a 1.10, dilo Hamburger f 1.30 a 1.50, Zeeuw8chc spuische Jammen f 2.40 a 2.70, dito Flakkeesche f2 a f 2.25, dito Blnuwe f 1.80 a 1.90, Gelderscho Blauwe f 1.85 a f 2.Katwijker Zand f 1.60 a 3.30, Noordwijker dito f 1.30 a f 2.80, Hillegoramer dito f 2.a 3.50, Haarlemmer dito f 1.90, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 verscbe ladingen. VENENDAAL, 13 September. In den Wolhandel komt meer leven. Do invoer heeft ptaats tegen de volgende prijzen: Erie- sche Smeerwol f 0.85 a 0.90, dito Kamblootwol f 1.10 a 1.17£ per 100 kilogram. ZWOLLE, 10 September. Hooi: Hoogste markt van Kamper- eilandsch f 14,25, afdalende tot f 13, uit Mastenbroek eu omge ving hoogstens f 12 per 500 kilogram. Vlsoüberloliten. Vier korders brachten jl. Zaterdag 80 tot 105 groote, 90 tot 160 kleine tongen eu 2 manden scharren ter afslag; groote tong gold 20 h 25 en kleine idem 5 a 20 cents per stuk, scharren f 4 per mand. Vervolg Nieuwstijdingen. De werkzaamheden tot aftapping van het natte dok zijn, nadat de sluizen voldoende waren versterkt, Zaterdag jl. aangevangen en sedert met kracht voortgezet. Thans heeft men reeds zooveel water uitgemalen, als noodig is ora langs het boord van de Schorpioen een honten verschansing te knnnen aanbrengen, waar mede men druk bezig is. Door een paar machines wordt nu het water op het verkregen peil gehouden. Het is dus te ver wachten dat, indien aan de werkzaamheden verder geen hinder palen in den weg worden gelegd, nu toch eerstdaags de lichting van het ramschip kan worden beproefd. Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder commando van den kapt. ter zee D. J. Weijs, is gisteren naar de reede vertrokken. De bewoners van het westelijk deel der gemeente werden in den nacht tusschen jl. Zondag en Maandag door 't luiden der brandklok in hun slaap gestoord. In het pakhuis van den heer Pimentel, aan de Dijkstraat, was, door een onbekende oorzaak, waarschijnlijk door broeiing der daar aanwezige goederen, brand ontstaan. Gelukkig werd 't gevaar spoedig ontdekt en, bij geheele windstilte, was het niet moeielyk, het gevaar af te wenden. De gemeente-brandspuit No. 1 was spoedig ter plaatse en deed goeden dienst, geholpen door den aanvoer van water uit de beide in de Dijkstraat aanwezige brandputten. De kraan van de Waterleiding, mede in die straat aanwezig, bleek echter naar men ons verzekert, geen water te kunnen verstrekken. Bij cenigszins krachtigen wind zouden de naburige perceelen in de Middenstraat ernstig gevaar hebben geloopen. Te Texel is de roerpen aangespoeld van de vermiste blazer T X 84. Aan het vergaan der schuit valt, helaas, niet moer te twijfelen. De beide opvarenden laten twee weduwen met acht kinderen in hoogst benarde omstandigheden achter. Op de Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Gorinchem zijn o. a. nog bekroond voor: Rystieren, geb. in 1883 of vroeger: 2de prijs J. L. T.Grone- man, Wieringerwaard3de prijs N. Van Leeuwen, Eenigenburg. Kuispink, geb. in 1885: bestuursprijs H. Vijn, Twisk. Een ramlam en twee ooilammeren van Texelsch ras, geb. in 1886: 2de prijs J. Laan Kz., Twisk. Ondertrouwd CORNELIS ALEXANDER DEKKERS en MARGARETHA GEERTRUIDA KIEVIT. Helder, 10 September 1886. Ondertrouwd C. B. J. PLAAT, Weduwnaar van J. M. van der Flier, en M. C. Baronesse VAN ITTERSUM. Heome, 8 SePtemb« 1886- Voorspoedig bevallen van een welgeschapen dochter: OTTILÏE BUHSE—HAAPE. Nieuwediep, 11 September 1886. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde Echtgenoot de Heer PIETER DEKKER, na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van juist 70 jaar. Zij, die den overledene kenden, zullen beseften wat ik in hem verlies. De Wed. P. DEKKER, geb. de Wijn. Helder, 11 September 1886. Heden overleed, in den ouderdom van 56 jaren, C. H. KLINT, geliefde Echtgenoot van H. A. KLINT, geb. BRIJCE. Nieuwediep, den 12 September 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. NA ANTJE ZUNDERDORP, Weduwe wijlen Kapt. P. DEKKER, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Helder, 11 September 1886. Uit aller naam, Wed. C. ZUNDERDORP—DEKKER. Onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed. SWAVING, is gisteren te Vianen overleden. C. SWAVING. C. P. SWAVING—VAN DEINSE. Helder, 14 September 1886. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Moeder ANTJE KALIS, Wed. J. J. BAKKER, in den ouderdom van 79 jaren en 8 maanden. Burg (Texel), 12 September 1886. Wed. N. KIKKERT. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Winkeljuffrouw Galanteriën, enz. gevraagd. Voor nadere inlichtingen ver voege men zich in persoon; Verkoophuis „De Roode Kous" Hoofdgracht, K. 53 54, Nieuwediep. De Maatschappij van Brandverzekering in het Koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Bosch, verzekert tegen vaste en zeer billijke premie gebouwen en alle roerende goederen tegen brand- en bliksemschade. Agent voor Texel: Makelaar M00JEN, aldaar. te Wieringen, in het Schippershuis, op DINSDAG «1 SEPTEMBER 18S6, 's morgens 11 uur, van: aEen HUIS en ERF, te Oosterklief op Wieringen, groot 4 aren 10 centiaren; eigendom van D. BEKENDAM en N. ROTGANS. Inlichtingen ten kantore van de firma DE LANGE DE MORAAZ, te Alkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3