CLARK Cos. ANKERGAREN INDUSTRIESCHOOL. PILLEN HOLIÖWAY, is bekend ais bet bestste en sterkste voor de NAAIMACHINE. Het zwarte garen is echt van kleur. 13ij alle Winkeliers vemrljgbaar. (Burgeravondschool.) Allen, die van het onderwijs gebruik wenschen te maken, ook zij, die het reeds in vorige jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der School, op Zaterdag den 25 September a. s., des avonds te 7 uren, in een der lokalen van de school N°. 4, aan de Hoofdgracht, ingang Achterstraat bij de Houtsteeg. Ora toegelaten te worden moet men vóór den 1 Januari 1887 den ouderdom van 13 jaar bereikt hebben, en vooraf toonen genoegzaam ervaren te zijn in het lezen, schrijven en rekcncu. Overlegging wordt gevorderd van: 1°. Bewijs van geboorte-inschrijving. 2°. Bewijs dat men gevaccineerd is. Ieder leerling betaalt voor schoolgeld 50 cents 's maands bij vooruitbetaling, terwijl eenige onvermogenden kosteloos kunnen geplaatst worden. Om het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, zal den ouders maandelijks, door middel der kwitantie, kennis worden gegeven van het aantal malen dat de leerling gedurende de voorgaande maand verzuimd heeft. Het Bestuur hoopt op die wijze de ondersteuning der ouders te verkrijgen tot het verminderen van noodeloos schoolverzuim. B. L. VRIES, Secretaris. V I S C H H A N DEL. De Burgemeester van Zwolle maakt bekend, dat van 1 October e. k. af een ieder, die visch aan den afslag aldaar wil doen verkoopen, dezen franco zal moeten zenden binnen het gebouw van den vischafslag aan het adres van den opzichter L. J. VAN RIEL. Wie ledige manden teruggezonden wenscht te hebben, dient zich daarover met genoemden opzichter te verstaan. De Burgemeester voornoemd, VAN NAHUIJS. Ruime keuze in Spiegels, Schilderijen, Stoelen, Kasten, Tafelsopruiming van Karpetten en Deurkleedjes, tot lage prijzen. Ontvangen groote en kleine f Photograpliie-lijstenbruinkope- ren Petroleum-theestoofjes, nu f 1.25; bruinkoperen Waterketels, Koffieketels, Thee trekpotten, enz.; Petroleum-kooktoestellen, Fornuiskachels, enz. Alles zeer, zeer goedkoop, a contant, bij J. J. KU1JFER, Partstraat, Burg op Texel. TE BLOO JP: Ongeveer 10,000 kilo best gewonnen Landhooi. Te bevragen bij G. VOLDER, Anna Paulowna. 3>J" 3>J" (Vervolg van pag. 1). „Gij zijt zeker wel nooit bij dooden geweest?" vroeg zij het meisje. „Is hij dood?" riep Manuela verschrikt. De vrouw knikte. „Hij slaat geen oog op, zie maar." Het jonge meisje kwam ontsteld bij het bed zoo eenzaam geleefd en zoo eenzaam gestorven! Al3 een nachtvorst rilde het door haar jong, warm hart. Was zij ook niet alleen zou haar lot andere zijn De dokter kwam en bevestigde den dood van den ouden man eene plotselinge hartaandoening, meende hij, was het geweest. In zijn leven had niemand hem gekend, den ouden taalmeester, niemand wist iets van hem, nauwelijks zijn naam; zijn dood vereenigde nu de menschen om zijn bed, die vroeger dag aan dag hem achteloos waren voorbijgegaan. Hoe zelfzucht of onver schilligheid ook de oogen mogen sluiten voor het geluk en het hartzeer van een vreemd leven, de dood, zoo in onmiddelijke nabijheid aanschouwd, wekt voor een oogenblik de belangstelling op, zij zien daar een deel hunner onvermijdelijke toekomst voor zich. Met al de bemoeiingen, den doode weer in 't leven terug te roepen, was wel meer dan een uur verloopen. Men was den trap op- en afgeloopen, had van Manuela's kamer dit en dat gehaald en in de haast en de verstrooiing er niet aan gedacht, de deuren achter zich te sluiten. Waar bleven ook de kleingeestige gedachten der dame in het aangezicht des doods! Toen Manuela intusschen diep geschokt haar kamertje weder binnentrad, viel haar, ondanks hare ontsteltenis, eene zekere wanorde op. Een zijden lint en eenige losse bladen uit een notitieboekje, lagen midden in de kamer, de tafel was zonder kleed en de halfgeopende laden van hare commode vielen het meisje op. Verschrikt bleef zij ervoor staan, zij waren ledig. Wat Manuela aan have en goed bezeten had, was in deze com mode geborgen geweest, sieraden, linnengoed en zaken van waarde, alles herinneringen en erfenissen van diegenen, die haar hadden liefgehad. Het meisje was als verstijfd van schrikhet sieraad van hare moeder, te rijk voor haar tcgenwoordigen toestand, de geschenken van oom, die, wel is waar. van haar eigen geld betaald waren, hadden voor haar niet alleen de herinneringen bewaard aan een verleden, maar waren ook de spaarpenningen, die haar in dringende of onvoorziene gevallen over bleven. Zij riep do dienstboden, er werd gevraagd, gegist en gezocht in het geheele huis men had niemand gezien, die men verdenken kon, dit eene was slechts duidelijk, dat Manuela bestolen was. Zy stond nog roerloos en treurig in hare kamer, toen mevrouw te huis kwam, en nu eerst bemerkte zij, dat zij zich niet alleen het verlies harer eigendommen, maar waarschijnlijk ook dat van hare betrekking in dit huis zou te beklagen hebben. De komst der kleine dame liet Manuela niet lang in twijfel; de dame, hoewel niemand onder den diefstal te lijden had, dan Mauuela, was geheel buiten zichzelf. Dieven in haar huis, haar zoo nabij, misschien moordenaars! Als zy nu met de localiteit vertrouwd waren, konden z\j dan Openbare Verkooping te Groet, gemeente Schoor 1, in de herberg „de Staande Leeuw," op DI.XSDtG 12 Df.TOBER 1886 bij opbod, en op DINSDAG 19 OCTOBER I8S6 bij afslag, telkens 's morgens 10 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: Twee kapitale B0EREN- PLAATSEN, met uitmuntende - l^JSSSKKPr. wej_ en Bouwlanden, te Camp en Groet, in de gemeente Schoorl, groot 3<<2: hectaren, 41 aren, nagelaten door den heer A. II OOG VORST Jz. en te aanvaarden: het Land Kersttijd 1886 en de Gebouwen en Erven op 1 Mei 1887; te veilen in perceelen en massa's. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van de firma DE LANGE DE MORAAZ, te Alkmaar. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De A msterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „Be Brakke Grond.'" Ne* 52. Verheuging voor ziekelijken. De grootste en beste scheikundige samenstelling van de fijnste balsems, bevindt zich in dit uitmuntend geneesmiddel, hetwelk slechts eene enkele proefneming behoeft om geroemd te worden. De zuiverende kracht van deze uitmuntende Pillen, beveelt dezelven ten sterkste aan, voor het gebruik van familiën in welke eenige constitutioneele zwakheid of schadelijk bederf bestaat. Ilolloway's geneesmiddel heeft de vernieu- wendste uitwerking, wanneer liet gestel door uitspatting, overdreven toegeven aan lusten, of langdurige ziekte ver zwakt is. De Pillen als genees-, purgeer- en versterkend middel werkende, deelen sterkte en veerkracht aan het geheele lichaam mede. Geen nadeel kan met mogelijkheid ontstaan, door het gebruik van dit wereldberoemde genees middel: onschuldig van aard en onschadelijk in werking is het uitmuntend geschikt voor ieder zwak gestel. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. niet eiken dag terugkomen Iedere boek, iedere kast moest nage zocht worden, of zich misschien nog een misdadiger ergens ver borgen had. De dame was niet eerder gerost, dan nadat zij nog op denzelfdcn avond aan haar huisheer de onveiligheid harer woning had aangekondigd, waarin zoo iets ontzettends gebeurd was, en op de zenuwachtige aandoening van de verschrikkelijke voorstellingen, die zij zich maakte, volgde zulk een verslapping, dat Manuela ernstig voor een ziekte van de oude dame vreesde. Dat zij, zooals dat vooruit was na te gaan, haar ontslag kreeg, beschouwde zij als verdiend, want in de strenge eischen, die zij nu zichzelf stelde, maakte zij zich verwijten, dat zij de zorg en bemoeiingen voor den stervende niet met die bedacht zaamheid had weten te vereenigen, die haar dienst nu eenmaal vercischte; maar dat zij, zonder medelijden met haar verlaten en armen toestand, reeds den volgenden dag het huis moest ver laten, dat verontrustte en dat smartte haar, dat scheen haar te hard. Waar zou zij heen, zoo vreemd en alleen in de groote stad! Naar Eltach, Constantijn's medelijden cn ondersteuning inroepen, hem zeggen, dat zij weggestuurd was, daar zij te kort geschoten was in haar plicht, dat scheen haar ontmoedigender en beschamender, dan zelfs om de vergiffenis harer meesteres af te smecken. Neen, alles, dat alleen niet, zoo wilde zij niet huis waarts keeren, waar zij nog voor weinige uren aan een trotsch, bly terugzien gedacht had. De verdienste van het verloopene halfjaar, die zij nog te vorderen had, zou toereikende zijn, om haar misschien voor korten tijd een onderkomen bij eene familie te verzekeren, totdat zich een nieuwe werkzaamheid had voorgedaan, en eerst als zij uit alle verlegenheid en gebrek zou zijn, wilde zij de verwisseling van hare positie naar Eltach berichten. Geen mensch op de wijde wereld had het recht, hare schreden te belemmeren of te richten, zij was geheel vrij! Hoe dikwijls had zij hiernaar ver langd met toornige, vertwijfelde tranen, en nu was haar wensch vervuld en zóó ver, dat zij beschroomd en verlangend om zich heen zag naar eene vriendenhand, wier leiding zy, och zoo gewillig, gevolgd zou hebben. Haar was de vrijheid gegeven als tot spot, zij kon die niet onderscheiden van verlatenheid. Het werd reeds donker in de kleine kamer zij liet hare tranen den vrijen loop, zij wist, als zij niet naar Eltach wilde terugkeeren, niet, waar zij morgen haar hoofd zou nederleggen. De kleine dame had zich opgesloten, op alle deuren waren grendels geschoven, Manuela zou op dezen avond geen toegang tot haar gekregen hebben, zelfs al had zij den wil gehad haar te naderen. Zoo bleef zij vol gedachten voor liet venster staan en keek naar beneden op de groote plaats, waar het stil werd. Het was koudde menschen op de straat liepen met snelle schreden elkaar voorbij, slechts een orgelspeler met een klein meisje zong nog in de duisternis. In gedachten verzonken luisterde Manuela naar de melodie was de kleine zangeres misschien arm en eenzaam als zij zelf? Zij had op dit oogenblik niets te geven, maar zij nam een stuk koek, dat van den namiddag af op de tafel lag, wikkelde het in een stuk papier, en wierp het de kleine toe bet kind nam het op, maar het ging voort in zijn lied: „Over een jaar, als het pinksteren is, plant ik den meiboom voor het huis, breng u van verre een frisschen ruiker." STEENKOLEN eu COKES. Voor don verkoop van Steenkolen en Cokes in het klein vraagt men op verschillende plaatsen in Noord-Holland solide personen, die zich tegen aannemelijke conditiën, daarmede willen belasten. De voorkeur hebben zij, die over eenige plaatsruimte kunnen beschikken. Franco brieven worden ingewacht, onder lett. U. A., bij het Alg. Adv. Bur. A. DE LA MAR Azn., N. Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Artillerie-V rijkorps. Te beginnen op Zondag 26 September a. s.} zullen de schietoefeningen voortaan plaats hebben in 't lokaal Musis Sacrum, en des namiddags ten 1 ure aanvangen. Het B e s t u u r. Maagdenburger Brandverzekering-Maatschappij. Deze sedert den jare 1844 bestaande Assurantie- Maatschappij, waarvan het Generaal-Agentschap voor Nederland aan de heeren Burlage en Schumacher te Amsterdam is opgedragen, verzekert tegen zeer billijke premiën tegen brandschade, en beveelt zich door hare gunstige bepalingen ten zeerste aan. Agent te Helder: de beer T. IVTOOy. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Maandag 20 September 1886. Afwezig de heer Dros. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goed gekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van J. J. Polman, verzoekende ontslag als onderwijzer te De Cocksdorp, hetgeen wordt verleend. 2. Er wordt gelezen een verzoek van den heer E. J. Van Sonsbeek, Hoofd der school in de Parkstraat alhier, verzoekende, tengevolge zijner benoeming tot onderwijzer aan de Rykskweek- school te Haarlem, eervol ontslag uit zyne betrekking tegen 15 October aanstaande. De Voorzitter stelt, namens het Dagel. Bestuur voor, het eervol ontslag te vorleenen tegen 1 November a. 8. De Raad vereenigt zich biermede. Ter tafel wordt gebracht een rekwest van G. Klz. Brouwer en J. Dz. Vos, kooi-lieden te Oude Schild, verzoekende eenigen grond op het Haventerrein in erfpacht te mogen erlangen, tot het bouwen van een pakhuis ter bewaring van ijs, hetgeen wordt toegestaan onder voorbehoud van goedkeuring van HH. Ged. Staten. Mede wordt ter tafel gebracht de lijst van sollicitante» naar de betrekking van vaste werkman bij de gemeente. Dc behandeling hiervan wordt aangehouden tot eene volgende zitting. 5. Alsnu wordt aangeboden de staat van begrooting over het Algemeen Weeshuis, die in handen wordt gesteld van de Com missie tot onderzoek. 6. Er wordt gelezen eene missive van mej. Outhuys, te Oosterend. De Voorzitter zegt, dat genoemde missive eerst heden is inge komen; hij stelt voor, dezelve alzoo voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten. 7. De Burgemeester bericht aan den Raad, dat Z.E.A. door den lieer Commissaris des Konings een verlof is toegestaan van 14 dagen. Aangenomen voor kennisgeving. Niets racer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 21 September 1886. W. d. J., te Helder, afbreken eener godsdienstoefening, ont slagen van rechtsvervolging. W. P., te Helder, verkoopen van militaire kleeding,vrijgesproken. J. W., huisvrouw van P. E., te Helder, feitelijk vergryp tegen de zeden, 6 maanden gevangenisstraf en f 50 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf, en voor 2 jaar ontzegging van voogdijschap. D. S., te Twisk, oprichten eener smederij zonder vergunning, f 10 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Het was acht dagen later, dat wij Manuela in eene geheel andere omgeving terugvinden. Het kamertje was sierlijk en klein, maar de winterzon scheen even vriendelijk door de ramen, als in die kamer, waar wij het jonge meisje een week vroeger gezien hebben. Zij was op dit oogenblik blijkbaar in eene vroolijke stemming, dat toonde de vlugge, veerkrachtige tred, waarmeê zij door het kamertje ging. Hoewel de oude dame onverbiddelijk was en Manuela den morgen na den diefstal het huis had moeten verlaten, zoo was zij toch niet zoo radeloos meer, als den avond te voren. Zij herinnerde zich dat er tegenover haar, in een der kleine huizen, die de groote plaats insloten, waaraan het huis der dame lag, de weduwe van een ambtenaar woonde, wier dochter dikwijls naaide en breide voor de oude dnme, en tot deze vrouw kwam zy met de vraag, of zij ook eenigen tijd een onderkomen voor baar had. De beide vrouwen waren haar door de dame dikwijls aanbevolen, zij zelf had zeer dikwijls naar het huis tegenover gekeken, waar moeder en dochter zoo ijverig werkten en in zoo lieideryke verstandhouding met elkaar leefden, en zij meende juist hier de beste redding uit hare verlegenheid te vinden, waarin zij zich zoo op eens bevond. Zij had zich niet vergist; vrouw Schutt was eene te flinke, verstandige vrouw, om niet de dwaas heid en de onrechtvaardigheid der dame tegenovor het jonge meisje te begrijpen en was oogenblikkelyk bereid, haar tegen eene geringe vergoeding in baar huis op te nemen, totdat het aan Manuela zou gelukt zijn, wellicht met behulp van kennissen der dame, eene nieuwe betrekking te vinden. Eenvoudig, wel is waar niet zoo ontwikkeld als Mauuela, waren de beide vrouwen toch reeds door haar voorbeeld van praktische werk zaamheid en tevredenheid haar tot een troost. Hier zag men het leven, zooals het werkelijk was, hier was het natuurlijk. Manuela werd op hare eigene kamer met rust gelaten, maar als zij bij moeder en dochter kwam, dan werd zij als een lid des huizes behandeld, wiens belangen men tot zyne eigene maakt, en voor wien men raad en daad verschaft. Zij bad, op aanraden van bare nieuwe bekende, dadelyk dc politie verwittigd van den diefstal, en na eenige dagen reeds gewerd haar de aangename tijding, dat men dc dieven op het spoor was. Het waren denzelfden, die reeds meermalen in den laatsten tijd zich aan dergelyke misdaden hadden schuldig gemaakt. Eene menigte voorwerpen waren bij hen gevonden, en de verschillende bestolenen op de politiekamer ontboden, om dezo voorwerpen in oogenschouw te nemen en als de hunnen te her kennen. Een weinig bevreesd was Manuela, zoo alleen in het politie-bureau, onder vreemde menschen, die nieuwsgierig en vol deelneming hunne blikken op het schoone gelaat van het meisje richtten, en daarom zag zij niemand der aanwezigen aan, die met liezelfde doel daar tegenwoordig waren. Zy herkende hare eigendommen, verzocht beleefd, om spoedig liare sieraden te mogen ontvangen, die hare gansche bezitting uitmaakten, en was innerlijk blyde, toen men haar liet gaan. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk van A, A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4