maar hij wist al te goed, dat men //te blij was, dat men hem mi in handen kreeg, om hem gemakkelijk los te laten." ,/Ik ga in de doos, zeide hij glimlachend, maar ik kan er tegen Aan do Tweede Kamer zijn ingezonden elf ontwerpen van wet tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen. Daarbij wordt voorgesteld: van 1 Januari 1887, zoo noodig tot 31 December 1891, te vergunnen, aan de ge meenten Hellevoetaluis en Middelharnis, het heffen eener belasting op het gedistilleerd, tot een bedrag van hoogstens f 12 per HL. ad 50 pCt. sterkte; aan de gemeente Vlieland, van ten hoogste f 20 per HL. ad 50 pCt.; aan de gemeente Helder, van ten hoogste f 15 per HL. ad 50 pCt.; aan de gemeente Terschelling, van ten hoogste f 10 per HL. ad 50 pCt.; aan de gemeente Urk, tot het heffen eener belasting op de turf, tot een bedrag van ten hoogste 5 cent per dubbele hectoliter; aan de gemeente Veere, tot het heffen eener belasting op het gemaal, wat de tarwe betreft tot een bedrag van ten hoogste f 2, de rogge ten hoogste van 50 cent per 10 kilogram, en op het gedistilleerd van ten hoogste f 6 per HL. ad 50 pCt.; aan de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam tot het heffen eener belasting op de wik- en weegloonen, tot een bedrag van ten hoogste 80 cents per 100 KG. De minister van Binnenlandsche Zaken is ook nu nog voor het behoud der wik- en weegloonen, op de gronden, reeds vroeger in het verslag aan de Kamer over deze kwestie aangevoerd. De heer P. G. Van Schermbeek, kapitein der genie hier te lande, die, op uitnoodiging van de Japansche regee ring, geruimen tijd in Japan vertoefde tot het ontwerpen van forten aldaar, is gisteren te 's Hage teruggekeerd. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: „De lijstervangst is hier thans in vollen gang. In de kreupelboschjes zijn daartoe duizenden bij duizenden strikken opgehangen. Daar de lijsters tegen 7 a 8 cents per stuk worden verkocht, levert het vangen dezer trekvogels aan menigeen in den herfst een flinke verdienste op. Tegenwoordig worden dagelijks gemiddeld duizend lijsters naar den vasten wal verzonden.' De hoofdcijfers der door den Gemeenteraad van Schermerhorn vastgestelde begrooting voor 1887 zijn: ontvangsten f 10,168.104, uitgaven f 10,154.90; batig saldo f 13.20$. Jl. Maandag is te Vlissingen het badseizoen gesloten. Dat die stad als badplaats vooruitgaat, blijkt weer hieruit, dat in dit seizoen 7507 zeebaden werden gebruikt, tegen ruim 600 in 1885. Op 14 dezer zal de bouw van een Badhuis te Schier monnikoog worden aanbesteed. Aan het veertiende jaarverslag van de Vereeniging „Barnabas/ gevestigd te Amsterdam, tot steun van weduwen en weezen van onderwijzers aan christelijke scholen in Nederland, loopende van 1 Mei 1885 tot 30 April 1886, is het volgende ontleend In het afgeloopen jaar is het aantal werkende leden weder belangrijk vermeerderd; het bedraagt nu 369. Acht hoofden van scholen zijn overleden, zoodat aan hunne weduwen en weezen eene belangrijke som ineens moest worden uit gekeerd. Thans ontvangen reeds ongeveer 40 weduwen met hare kinderen eene blijvende jaarlijksche toelage. Ofschoon het getal donateurs en donatrices met 50 is ver minderd, werd de Vereeniging voortdurend krachtig gesteund door kerkvoogdijen, collecten en subsidiën van schoolbe sturen; bovendien werd men tot tweemaal toe verrast met eene gift van f 100, terwijl de dames-comité's in de Over- Betuwe en te 's Gravenhage de Vereeniging met belangrijke giften hebben gesteund. In de commissie van toezicht is geene verandering ge komen. Zij bestaat uit de heerenA. D. D$ Marez Oijens, C. Roosmale Nepveu en J. G. Sillem. De rechtskundige adviseur, de heer mr. M. J. Pijnappel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, stond ook in het afgeloopen jaar de Vereeniging met zeldzame toewijding geheel belang loos ter zijde. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Sneek zijn uitgebracht 3652 stemmen; van onwaarde 25; volstrekte meerderheid 1814. De stemmen waren aldus verdeeld: mr. P. J. G. Van Diggelen (liberaal) 1712; mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (anti-revolutionair) 1584; dr. V. Bruinsma (algemeen stemrecht) 305. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemde heeren. In de zitting van den Gemeenteraad van Hoorn is de gasprijs van 10 op 9 cent per kub. meter verlaagd, terwijl gas voor keukengebruik geleverd wordt ad 6 cent per kub. meter, alles met ingang van 1 dezer. Mevrouw Bulkley heeft, naar aanleiding van de eneeskundige rapporten, kwijtschelding verkregen van ren overigen straftijd en is jl. Dinsdag avond in vrijheid gesteld. Zwaar ziek is zij uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam naar het Victoria-hötel vervoerd. Een jl. Dinsdag van Rotterdam te Tilburg afgehaalde oude dame, die bij familie zou gaan logeeren, werd bij aankomst levenloos in de spoorwegcoupé gevonden. Tusschen Breda en Gilze-Rijen was zij door een beroerte getroffen. Herhaalde malen vertoonde zich in den laatsten tijd te Muiden een man, telkens met een kar, welke hij voor een spotprijs verkocht. Dit wekte de achterdocht der politie en het gelukte haar, jl. Zaterdagmiddag hem in handen te krijgen. De man heeft terstond alles bekend. Er bestond een complot van vier personen, die 's nachts de karren te Amsterdam stalen, om die in de naburige gemeenten te verkoopen. De drie anderen wachtten hem in een door hem aangewezen huis af. Het was reeds de twaalfde kar, welke zij op deze wijze aan den man gebracht hadden. Onder de stoomtramreizigers van Den Haag naar Scheveningen bevond zich jl. Zondag iemand, die klaar blijkelijk van dat middel van vervoer nog weinig gebruik had gemaakt, want ongeveer nabij het Hotel Continental, waar de tram eenigszins grootere snelheid aannam, maakte hij de ketting van het balkon los en sprong er af, wat een tuimeling van zijn persoon tengevolge had. De con ducteur, in den waan verkeerende, dat de man er was afgevallen, liet onmiddellijk stoppen en vernam toen uit den mond yan den onvoorzichtige, dat hij had gemeend dat ,/liet ding'' waarmede hij de machine bedoelde „aan den bol was gegaan!" Buitenland.. Aan de personen, die wegens deelneming aan den militairen opstand te Madrid op 19 September 11. ter dood waren veroordeeld, is kwijtschelding van de doodstraf verleend en die straf veranderd in levenslange opsluiting. Twee ter dood veroordeelden zijn te Parijs op het Roquette-plein geguillotineerd. Sedert 10 Augustus 1885 had de guillotine te Parijs niet gewerkt. Het waren Joseph Frev, bijgenaamd Pas-de-Cliance, oud 27 jaren, en Joseph Rivière, oud 30 jaren. Zij hadden de eigenares van een huis in de rue de Charonne vermoord en waren betrapt, terwijl zij aan het plunderen waren. Op hare reis van Demerary naar bet eiland Cura^ao in de maand Augustus 11. heeft de Engelsche stoomboot El Dorado op zee zes personen in een open zeilboot aan getroffen. Zij waren door de stoomboot aan boord genomen, en bij bare aankomst aan de Fuikbaai te Cura^ao heeft baar kapitein hen aan de politie overgegeven. Uit hunne verklaringen is gebleken, dat zij vluchtelingen waren uit de Fransche strafkolonie Cayenne. Toen de stoomboot hun tegenkwam, verkeerden zij in zeer uitgeputten toestand, daar zij reeds 15 dagen op zee waren en aan voedsel en water gebrek hadden. Zij verklaarden, het plan te hebben gehad, naar Demerary over te steken, doch door wind en stroom werd de boot naar het westen gedreven. Den 25 Februari 11. werd te Villenave d'Ornon, in de Gironde, een knaap, Mathieu Videau, zoon van een bakker aldaar, door een hondje in het gelaat en aan de hand gebeten. Ofschoon twee dagen later bij den heer Pasteur behandeld, is hij den 25 September onder alle verschijnselen van watervrees gestorven. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 5 October 1886. Afwezig de heeren Fransen en Kaan. Na opening van de zitting, lezing en goedkeuring der notulen, was als punt 1 der agenda aan de orde, de begrooting van het Weeshuis, in ontvangst en uitgaaf f 4500 bedragende. Naar aanleiding van de verhooging der begrooting met f 100, gaf de heer Biersteker als zyn gevoelen te kennen, dat, uithoofde er nu 5 h 6 kinderen minder ter verpleging zijn, deze verhooging niet noodzakelijk is, en de subsidie nog nimmer zoo hoog (f2000) geweest is. De heer Zijp antwoord hierop, dat, op grond dat de rekening des vorigen jaars sloot met een tekort van f 180, deze begrooting noodwendig met f 100 verhoogd moet worden (hetgeen door den heer Nobel ondersteund wordt), en het niet de eerste maal is, dat er f 2000 subsidie gevraagd wordt; hij verzocht den heer Biersteker zich dit als oud-regent te willen herinneren. De Voorzitter merkt op, dat, als er nog verlaging plaats moest hebben, dit alleen gevonden kan worden op de post provisie, en voegt er by, dat, met het oog op het goede beheer, er z. i. niets tegen is, de gevraagde subsidie te verleenen en de begrooting goed te keuren, daar een eventueel voordeelig saldo van dit jaar, een volgende begrooting ten goede komt. De heer Biersteker maakt nog de opmerking, dat het zeer in 't belang der rekening van het gesticht is te achten, om de bcnoo- digde kaas op de markt te Alkmaar te koopen, vooral omdat men dan kaas kan koopen, ook voor het gebruik zeer goed, voor minder geld. De heer Zeeman meent te weten, dat het kaasverbruik, 3 stuks per week, al zeer miniem is (wat door anderen bevestigd wordt), en zou daarom ongaarne zien, dat nu nog de kwaliteit ook werd verminderd, welk gevoelen door racerderen wordt gedeeld. De begrooting wordt hierna in stemming gebracht en met algemeene stemmen goedgekeurd. Punt 2.: Begrooting Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf f 8376.57 bedragende. Na voorlezing der verschillende posten, vraagt de heer Nobel, of onder de f 1700 voor geneeskundige hulp ook doodschouw begrepen is, hetgeen door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoordt. Hij vraagt verder, of het op het Grootboek geplaatst kapitaal niet voordeeliger te beleggen is. Do Voorzitter merkt op, dat dit in deze vergadering niet behandeld kan worden, en het te betwijfelen is, of belegging in hypotheeken of het koopen van vast goed een hoogero en vooral meer zekere percentage zal geven. Hierna wordt de begrooting met algemeene stemmen goed gekeurd. Alsnu volgt dc begrooting der gemeente, in ontvangst cn uit gaaf f 33935.374 bedragende. Na lezing van verschillende posten als: jaarwedden voor het onderwijzend personeel f 12250; herhalingsonder wijs f 100; onder houd voor scholen en onderwijzerswoningen f 1000; verlichting en verwarming der scholen f 550subsidie Petten f 300krank zinnigenverpleging f 720; onderhoud van het Raadhuis f 300; bureau-behoeften f 600; buitengewone politie f 250, enz., geeft de heer Paarlberg als zyn gevoelen te kennen, dat hem de drie laatste posten wel wat hoog voorkomen, en zou gaarne toegelicht willen zien, of de Secretarie werkelijk een uitgaaf van f 600 behoeft, terwyl hij meent, dat de buitengewone politie wel wat verzwakt kan worden, ten einde hierop f 50 te bezuinigen. De Voorzitter wijst den heer P. op verschillende benoodigd- heden voor de Secretarie, waardoor blijkt, dat f 600 geen te groot genomen cijfer Jis, en dat hij zich niet verantwoord zou achten, als hy de buitengewone politie met één man verminderde. De beer P. verlangt dit laatste toch in rondvraag gebracht te zien, doch, daar de Voorzitter het volstrekt onmogelijk aantoont, om met minder manschappen by eventuëele belangryke gebeurte nissen de orde te bewaren, wordt het verlangen des heeren P. niet in rondvraag gebracht. Omtrent den post f 300 voor onderhoud van het Raadhuis antwoordt dc Voorzitter, dat alleen voor schoonhouden f 100 noodig is, terwijl dit grootendeels wordt vergoed door do f 75, die door den Secretaris wordt verwoond. Na discussie over verschillende posten, wordt ook de gemeente- begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Van mej. De Kieviet, onderwijzeres aan 't Zand, was een ver zoekschrift ingekomen om eervol ontslag uit hare betrekking tegen 15 November e. k. Met algemeene stemmen werd haar het verlangde ontslag ver leend. Door het vertrek van mej. N. JimminkHarp was, ter voor ziening der hierdoor ontstane vacature als regentes van 't Wees huis, door B. en W. een voordracht opgemaakt van twee per sonen, bestaande uit mej. A. Best—Pronk en E. De Wit—Harp, welke laatsto met 8 van do 9 uitgebrachte stemmen werd benoemd, terwyl 1 stem op mevrouw Hulst werd uitgebracht. Tengevolge van het verleende ontslag aan mej. De Kieviet, moest eene oproeping plaats hebben, hetgeen B. en W. hadden geleid tot het ontwerpen van een concept tot nieuwe regeling der jaarwedde van het onderwijzend personeel. Zij is deze jaarwedde f 500; langer dan 5 dienstjaren, mits gunstig advies van het Hoofd der school, de Plaatselijke Commissie van toezicht en Dag. Best., f 550; onderwyzers met hoofdacte f 600; iedere acte voor taal meer f 50; speciaal voor handwerken f 150. De nieuwe regeling treedt in werking den 1 Januari 1887. De heer Nobel kan niet ontkennon, dat do indiening van dit concept hem bijzonder verrast, en zou daarom wenscljen dat dit in een volgende vergadering behandeld wordt. Hij wijst er in- tusscben op, dat, zoo dit concept werd goedgekeurd, de Hoofden der scholen in groote mocielijkheden zouden worden gebracht, door vau hun tc eischcn, dat zij omtrent hun hulppersoneel eerlijk zouden adviseeren. Dc Voorzitter vraagt, op welk tractement men dan nu een onderwijzeres moet oproepen, als het concept niet wordt behandeld, waarop de heer Nobel antwoordt van op f 550.Na de opmer king van den Voorz. dat men dan in de volgende vergadering niet op f 500 terug kan komen, wordt èn de verdaging èn de jaarwedde der op to roepen onderwijzeres in stemming gebracht, waarvan dc uitslag is, dat het eerste met algemeene stemmen wordt aan genomen, terwyl alleen de heeren Zijp en Nobel zich verklaren vóór een oproeping op f 550. Na verdere bespreking over het concept doet do heer Bier steker o. a. do opmerking, dat, als het getij verloopt, de bakens verzet moeten worden, waarop de heer Nobel in zijn protest tegen de in het concept opgenomen verlaging, om verschillende door hem aangevoerde redenen, antwoordt, dat men dan de bakens nog wel verder kan zetten en een jaarwedde kan stellen van f 400, doch dat het niet billijk kan heeten in die mate van het overvoeren der markt gebruik to maken. Op verzoek van den heer Nobel zal aan alle Raadsleden een afschrift van het concept worden toegezonden. Ten slotte wordt door den Voorzitter nog oen ingekomen ver zoekschrift voorgelezen van den jachtopziener Visser, om zyne gewone jaarlyksche gratificatie van f 25. Om zijn toezien op het op tijd sluiten der herbergen, enz. meent de Voorzitter hierop gunstig te moeten adviseeren en wordt dit dan ook met algemeene stemmen verleend. Nadat nog door enkele leden de opmerking was gemaakt, dat het toezicht op het sluiten der herbergen over het algemeen wel wat te wenscben overlaat, sluit de Voorzitter de vergadering. AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven, gehouden op Woensdag 6 October 1886, '8 avonds 8 uur, iu het lokaal Tivoli te Helder, ten over staan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: 1. Twintig Woonhuizen met Erven en Grond, Visch- droogerij, O 733715. Gekocht door den heer M. S. De Leeuw, voor2590 2. Een Pakhuis en Erf, Wagenstraat, O 337. Gekocht door den heer J. J. Mens, voor773 3. Een Woon- en Winkelhuis, Zuidstraat, M 83. Gekocht door den heer H. L. Vrieslander, voor 3400 4. Een Woon- en Winkelhuis met Erf, en vryen uitgang naar de Achtergracht-Zuidzijde, Zuidstraat M 80. Gekocht door den heer J. Colom, voor u 2000 5. Een Woonhuis, Achtergracht-Znidzyde, M 95. Gekocht door den heer N. C. Randa, voor u 720 6. Een Woonhuis en Erf, Achtergracht-Zuidzyde, M 126. Gekocht door den heer I. L. Groen, voor 458 7. Een Woon- en Winkelhuis met Erf, Binnenhaven, B 5, en 8. Een Woonhuis, waarin Smederij met Erf, Achter- Binnenhaven, N 200. Gecombineerd gekocht door den heer G. Koppen, voor2767 9. Een Woonhuis en Erf, Binnenhaven, N 69. Gekocht door den heer P. Van Vliet, voor1190 10. Een Woonhuis en Erf, Achter-Binnenhaven, N 147e. Gekocht door den lieer J. Hoogenbosch, voor 380 11. Een Woonhuis, Open Erf en twee Keeten, Jonker straat, O 87. Gekocht door de heeren Gebr. Bos, voor481 12. Een Logement en Koffiehuis met „Vergunning," O 351. Gekocht door den heer J. C. Smit, voor 4950 13. Een Woon- en Winkelhuis met Erf, genaamd „De Onnoozele Schaapjes," Spoorgracht, O 350. Gekocht door den heer N. J. Franket, vooru 2075 14. Een Woonhuis, Bergplaats en Erf, Spoorgracht, O 349. Gekocht door den heer G. De Beurs, voor u 1928 15. Een Woonhuis, waarin Slagery, met Aanhoorig- heden en Erf, Spoorgracht, O 348. Gekocht door den heer L. W. F. Oudenhoven qq., voor 3960 16. Drie Woonhuizen en Erven, Verlengde Kuiper straat, P 57, 58 en 59. Gekocht door den heer Jacs. Reis, voor420 Totaal 28092 Ingezonden. G E M E E N T E-R EINIGING S-DI E N S T. Mijne maatschappelijke betrekking is wel zóó druk, dat ik mij heel weinig, of in 't geheel niet, kan inlaten met buiselyke aan gelegenheden. Misschien al te weinig kan ik daaraan mijne aandacht schenken. Doch, dat is niet anders! Eerst als er iets heel belangrijks hapert aan den gang van zaken, kom ik van mijne lieve vrouw de noodige klachten te hooren. Dezer dagen waren die klachten nog al erg; ze betroffen den gemeente-reini- gings-dienst. De tonnetjes werden bij mij in de buurt (Spoor straat) dagen achtereen niet geledigd. Mijn vrouw had vernomen, dat een der reinigendo beambten ongesteld was geworden, en dat de bewoners van zyn wijk nu maar eenvoudig moesten wachten totdat de man weer beter werd. Neen, zei mijn vrouw, dan was het beter, toen die dienst nog verpacht werd Op mijne vraag: hoe krijgen we verbetering? antwoordde mijno dierbare wederhelft, dat ik naar het Politie-bureau moest gaan, of over do zaak een artikeltje in de courant moest plaatsen. Ik besloot tot het laatste; want met de politie heb ik liefst niet te maken. Vóór ik eindig nog eene mededeeling. Myne vrouw is gewoon, van tijd tot tyd, als hare huiselijke bezigheden het haar veroor loven, eens in de gedichten van De Genestet te bladeren. By voorkomende gelegenheden weet zij de Leekendichtjes en andere soms aardig te pas te brengen. Dezer dagen, hopeloos bij de welgevulde tonnetjes staande, en niet wetende hoe die geledigd to krijgen, zuchtte myne goede cga: „Verlos ons van deez' tonnen, Heer! „Geef ons den ouden pachter weêr!" De plaatsing dezer regelen geeft my aanleiding om u, mynheer de Redacteur, den dank te betuigen van myne vrouw cn van Uw Dw. Dr., Helder, 6 October 1886. IJ. Bonoomlngon, enz. De luit. ter zee 1ste kl. G. H. Thomassen it Thuessink van der Hoop wordt, met ingang van 11 dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit deu zeedienst ontslagen. Met ingang van dien datum wordt bevorderd tot luit. ter zee lste kl. die der 2de kl. W. P. A. M. Kluit. De luit. ter zee lste kl. J. P. Van Rossum, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertson, wordt met 11 dezer over geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomachip Koningin Emma der Nederlanden,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2