Te Amsterdam en te 's Hage loopt het gerucht, dat eene belangrijke wijziging in het hooge Regeerings-personeel ophanden zou zijn. De minister Bloem zou de portefeuille van Financiën neerleggen, welke door den heer Sprenger Yan Eyk zou worden overgenomen. Als opvolger van laatstgenoemde aan het Departement van Koloniën wordt de heer Levyssohn Norman, oud-lid van den Raad van Nederl.-Indiè, gedoodverfd. Bovendien zou de heer Van Rees aftreden als gouverneur-generaal, om te worden ver vangen door luitenant-generaal Verspijck. Volgens de informatiën van het Hld., heeft dit gerucht geen ernstigen grondslag. Personen te 's Hage, die in den regel wèl ingelicht zijn, houden het voor een canard. De Staatscommissie voor den landbouw heeft besloten, hare zittingen niet in het openbaar te houden. Naar men verzekert, is bij de jl. Dinsdag gesloten inschrijving op het aandeelen-kapitaal der Nederlandsche Landbouwbank het vereischte bedrag niet volteekend. Er worden echter pogingen aangewend om het ontbrekende nog aan te vullen. Bij de herstemming ter verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkies district Sneek zijn 4063 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer mr. P. J. G. Van Diggelen (libe raal) met 2086 stemmen. Op de heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (anti-revol.) waren er 1977 uitgebracht. Het Kamerlid Heldt is ernstig ongesteldzware koortsen paren zich aan eene ontsteking in de keel. De Tentoonstelling van Voedingsmiddelen enz., in het volgende jaar te Amsterdam te houden, ondervindt, naar het Hld. verneemt, eene gewenschte belangstelling. Zoo hebben o. a. de in de eerste vergadering benoemde en niet aanwezige leden der verschillende subcommissiën zich allen bereid verklaard de taak te aanvaarden, en is tevens de financiëele commissie reeds ijverig in de weer om een plan vast te stellen tot het bijeenbrengen van het benoodigd waarbox'gfonds. Binnenkort zal in de zaal van het Tolhuis (tegen over Amsterdam) eene tentoonstelling worden gehouden van goederen, uit de „Lutine" opgehaald. De opbrengst komt ten bate van het „Willem Barendsfonds,' zoodat een vergaan schip nog zal dienen om het lot van oude zeelieden of dat van de nagelaten betrekkingen van verongelukte zeelieden te helpen verzachten. (Amst. Crt.) Eene betreurenswaardige onvoorzichtigheid kostte jl. Maandag nacht te 's Hage aan twee menschen het leven. Een schipper van 39 jaar en een schippersknecht van 19 jaar, die met eene schuit hout waren aangekomen voor de Nederlandsche Stoomzagerij van de firma Antenne, aan den Zuidwal, werden Dinsdag morgen door de werk lieden van de fabriek dood in de kajuit gevonden. De ongelukkigen hadden cokes gebrand en het luik dicht gemaakt en zijn dientengevolge door kolendamp gestikt. In de gemeente Gasselte is een goed voorbeeld, in Duitschland gegeven, voor 't eerst in Nederland gevolgd. Het gemeentebestuur heeft langs een openbaren weg van een uur gaans perenboomen doen planten. Er is gevraagd, waarom aan het proefstation voor de suiker-industrie in de residentie Tegal alleen Duitschers, en geen Nederlanders zijn aangesteld. In een brief uit Indië wordt in de N. Rott. Crt. het volgende, voor ons land beschamend, antwoord op die vraag gegeven: „Het plan tot oprichting van het proefstation is uitge gaan van de vereenigde suikerfabrikanten der residentiën Cheribon, Tegal en Pekalongan. De benoemde commissie droeg aan eenige heeren in Holland op, geschikte personen te zoeken; maar geen enkele leerling van de Landbouw school te Wageningen, geen enkele doctor in de natuur wetenschappen kon in aanmerking komen, omdat niemand zich speciaal op suiker-industrie en de studie van suiker voortbrengende planten had toegelegd, volgens ingewonnen berichten bij hoogleeraren en leeraren. Het is dus de schuld van de Hollandsche jongelui zelf, die er niet aan denken, dat hier in de Koloniën noch zoo verbazend veel te studeeren (en te verdienenvalt. Met de thee-cultuur, wellicht met die van koffie en kina, zal het denzelfden weg gaan. In Holland legt zich geen enkel jongeling op de studie van die producten toe, zoodat misschien Engelsclien genomen zullen worden om proefstations te leiden; ten minste is er sprake van, dat in de Preanger Regentschappen een proef station komt voor de thee- en kina-cultuur, en in den Oosthoek een voor alle bergcultures.... Een zoon van een suikerfabrikant in Cheribon had te Wageningen den geheelen cursus medegemaakt, en moet nu nog niet in staat zijn een goede analyse te maken, maar weet daarentegen wel licht zeer goed, hoe boontjes en andijvie er uitzien en waar koolrapen groeien.' Zou het niet zeer wenschelijk zijn, dat aan onze inrich tingen voor onderwijs meer gelet werd op de behoeften, welke onze Koloniën hebben aan dergelijke jongelui? Men leest in het Vaderland: Het gerucht is verspreid, dat de leider der socialisten, de heer Domela Nieuwenhuis, om aan de gevolgen van zijn eventuëele veroordeeling, ook door den Hoogen Raad, te ontkomen, in 't begin dezer week naar Bazel zou zijn uitgeweken. De waarheid is eenvoudig, dat hij zijn zoon, die te Lausanne zijne studiën zal voltooien, daarheen heeft gebracht. Een jongen, verdacht van medeplichtigheid aan den te Hoorn gepleegden diefstal, is gisteren nacht door twee rechercheurs te Amsterdam in arrest genomen. Een uur na de inhechtenisneming zijn 31 gouden en 18 zilveren horloges, tot de gestolene behoorende, door hen aan de Handelskade opgegraven. Naar aanleiding van verschillende geruchten over de aan mevrouw Bulkley verleende gratie behelzen de Haag- sche bladen het volgende, blijkbaar officieuse artikeltje: Het initiatief in dezen is geheel van den Minister van Justitie uitgegaan. Deze heeft, reeds voordat het bekende artikel in de Zutf. Crt. verscheen, den Koning op de hoogte gesteld van den toestand van mevr. B. door over legging van geneeskundige rapporten, deels op grond van de ingediende verzoeken om gratie, deels op uitdrukkelijken last van den minister zelf uitgebracht. Vervolgens is zonder eenigen aandrang of zelfs eenig verzoek van den Koning aan Z. M. een ontwerpbesluit ter teekening voor gelegd tot volledige kwijtschelding van den verderen straf tijd. Bij dat ontwerp zijn, zooals steeds gebruikelijk is, overgelegd de rekesten, waarop het steunt; de adviezen over die verzoeken uitgebracht, en verschillende genees kundige rapporten. Eerst toen het besluit reeds geteekend was heeft de minister met den raadsman van mevr. B. ge sproken, naar aanleiding van eene zinsnede van een der adressen, volgens welke de veroordeelde zou beloofd hebben, zich voortaan van alle onwettige middelen ten aanzien van mr. Hoek en zijne kinderen te zullen onthouden, De minister verlangde zekerheid, dat die belofte zou worden gestand gedaan, maar tevens, dat ook geene andere, zij het ook wettige middelen zouden gebezigd worden om het den heer Hoek lastig te maken, en verzocht daarom den advocaat van mevr. B., die belofte in ontvangst te nemen en den minister van het afleggen daarvan mededeeling te doen. Het gevolg hiervan was, dat die advocaat naar eigen goedvinden eene verklaring opstelde, die hij de veroor deelde uitnoodigde te onderteekenen, waaraan zij heeft vol daan. Dat de minister het ontslag afhankelijk zou hebben gesteld van de belofte, dat mevr. B. niet meer te Apeldoorn zou komen, is onwaar. Op het door Kloppers, den medeplichtige van mevr. B., ingediende verzoek om gratie is afwijzend beschikt. Een voor den werkman belangrijk onderwerp werd jl. Maandag avond te Utrecht behandeld in de vergadering der Utrechtsche afdeeling van de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerk snij verheid in Nederland, namelijk de wenschelijkheid van Vereenigingen tot den bouw van arbeiderswoningen, van welke de eigendom na een bepaalden tijd door de leden (huurders), doch bij hun overlijden binnen dien tijd onmiddelijk door hunne weduwen of kin deren verkregen wordt. Eene commissie uit het bestuur der afdeeling bestaande uit de heeren D. Schaap Jr. en K. H. Beijen had dit onderwerp onderzocht en bestudeert, en deswege aan het bestuur een omstandig rapport uitgebracht, waarvan thans ook in de afdeelings-vergadering voorlezing werd gedaan. Zooals van algemeene bekendheid is, bestaan er in onder scheidene steden van ons land werklieden-vereenigingen, welker leden na een zeker aantal jaren, als zij in leven blijven en aan al hunne verplichtingen voldoen, den eigendom van het door hen gehuurde huisje verkrijgen. Datzelfde voorrecht bij het overlijden van den man, als dat binnen bedoeld aantal jaren vooryalt, aan vrouw en kinderen te waarborgen, is echter nog nergens in toepassing gebracht. Het rapport van genoemde commissie (waarmede het bestuur geheel instemde) betoogt, dat met eene niet te bezwarende verhooging van den te betalen huurprijs het genoemde voorrecht kan verkregen worden, wanneer er samenwerking plaats heeft met het Nederlandsch Pensioenfonds voor Werklieden, welks bestuur in beginsel bereid is die te ver- leenen. Het werd door het bestuur geacht niet op den weg der afdeeling te liggen, ten deze zelf handelend op te treden. Wenscht de werkman te Utrecht of elders het denkbeeld in toepassing te brengen, zoo meent men, dat het initiatief daartoe van hem zeiven behoort uit te gaan en hij zelf de zaak behoort aan te pakken. De vergadering heeft, na levendige gedachtenwisseling, het bestuur gemachtigd om het rapport der commissie te doen drukken en zich nader in betrekking te stellen met elders bestaande Werklieden-vereenigingen tot het verkrijgen van eigen woningen, om daarna in eene volgende afdeelings- vergadering op de zaak terug te komen. Bij een dezer dagen gehouden biljart-wedstrijd te Zwaag, welke door velen uit den omtrek met groote belangstelling werd bezocht, is de prijs: een vlug bij den weg loopende ezel, gewonnen door den heer G. D. Sieuverts, te Hoorn. Een leerling van de Hoogere Burgerschool te ITar- lingen kreeg strafwerk, en om zich aan die schande te onttrekken, verliet hij heimelijk het ouderlijk huis, de stad, het land en wandelde naar.... Bremerhaven, waar zijn vader hem na lang zoeken terugvond, gereed om zich op een schip te engageeren. Door een krokodil of kaaiman, werd op den middag van den 7 September jl. aan de monding van de Tjiliwong, de rivier van Batavia, een prauwtje, waarin drie personen zaten, ten onderste boven gekeerd. Twee van hen wisten zich op het omgekantelde vaartuig te redden, maar de derde kwam niet meer boven water. De bemanning van de Marie, die daar juist voorbij stoomde, kon tot redding van den verdwenene niets uit richten, daar het monster te spoedig met zijne prooi in de diepte verdween. Na de ongeregeldheden te Amsterdam in de maand Juli meende men -vooral in andere steden dat vele politie-agenten hun ontslag zouden nemen en het niet gemakkelijk zou vallen, het corps aan te vullen. Volgens het verlag van B. en W. betreffende de gemeentebegrooting is het tegendeel het geval. De mutatiën in het politie-corps wordt daarin gezegd zijn in den laatsten tijd niet grooter dan gewoonlijk het geval is. Zoo is, om slechts dit te noemen, sedert de betreurenswaardige onlusten van de maand Juli aan zeven agenten op verzoek eervol ontslag verleend, terwijl dit na 1 Januari van dit jaar en vóór 25 Juli aan 21 agenten geschiedde. Het ontslag der zeven genoemden werd door één wegens familieomstandigheden, door één wegens ziekte en door vijf anderen gevraagd omdat zij elders eene hoogere of betere betrekking bij de politie of aanverwante takken van dienst konden verkrijgen. Het getal sollicitanten naar de betrekking van agent van politie was daarentegen grooter dan ooit. Terwijl van Januari tot 25 Juli van dit jaar dat getal 356 bedroeg, hebben zich van 26 Juii tot 1 October aangemeld 318 personen, onder wie zeer geschikte en vele, die bij het leger hier te lande en in Indië trouw en eerlijk hebben gediend. Jl. Dinsdagmorgen had in eene woning aan de Heeren gracht nabij de Heerenstraat te Amsterdam zulk eene geweldige gasontploffing plaats, dat het achterste gedeelte van het perceel geheel vernield is. Geene glasruit bleef er heel, de plafonds in een paar kamers storten neer en het dak sloeg uit elka&r. De bewoner en eene vrouwelijke dienstbode, die zich op het oogenblik der ontploffing in het vertrek bevonden, waar zij plaats had, werden slechts ligt gewond. De ontploffing was alweder het gevolg van de onvoorzichtige gewoonte van met licht naar een lek te gaan zoeken. Sprekende cijfers. Dat 't er met den landbouw in ons land niet gunstig uitziet, kan blijken uit het feit, dat bij de jongste verhuring van drie boerenplaatsen, toe- behoorende aan de contributie zeedijken in Friesland, werd geboden f 3000, f 2800 en f 1700. Voor 6 jaar werden ze verhuurd respectievelijk voor f 5100, f 5000 en f3400. Naar aanleiding van de juiste opmerking in de eerste zitting van den Landbouwraad over achterlijkheid in het gebruik maken van de vele hulpmiddelen, die elders met goede uitkomsten bij den landbouw zijn toegepast, herin nert het Hld. aan eene bladzijde uit een voornaam Fransch tijdschrift. Men leest daar: De burgemeester van een plattelands-gemeente verhaalt, hoe hij het heeft aangelegd, om de boeren te bewegen landbouwwerktuigen te gebruiken, „Men moet hun weten duidelijk te maken, dat zij hun fortuin zelf in handen hebben, mits zij al hun krachten in vereeniging inspannen om den arbeid beter in te richten. Beter ingerichte arbeid: ziedaar de oplossing. „Dat is niet anders dan toepassing van wat reeds jaren lang schier overal in Amerika gedaan wordt. „Weet ge wat ik gedaan heb? Ik heb als grondeigenaar het voorbeeld gegeven. Ik heb de noodige werktuigen aangeschaft, mij beter „geoutilleerd,' als deed ik 't uitslui tend in mijn eigen belang om de afgunst te wekken van de arme drommels, die enkel handarbeid toepasten, terwijl zij de machinerieën van den burgemeester het werk zagen verrichten van een troep daglooners, bij het ploegen, zaaien en oogsten. „Toen aldus allengs de harten met afgunst vervuld waren, vroeg ik, waarom ze niet handelden als ik. „Een jaar later liet ik mij schijnbaar niet zonder moeite overhalen, mijne werktuigen aan twee of drie uit te leenen. En zij ondervonden er zulk een aanmerkelijke besparing van arbeid en tijd door, bij een hoogere opbrengst bovendien, dat de anderen mij om dezelfde gunst kwamen vragen, tegen betaling van huur voor de machines. „Daar wilde ik ze hebben! Ik had ze nu beet! Want thans belmoren al de machines aan de geheele gemeente. De boeren hebben ze af betaald door een evenredige bijdrage, die elk afstond van zijn ruimeren oogst, zoodat 't hun ten slotte niets uit hun zak kostte. Zoo heb ik allengs mijn gemeentenaren, geheel op Ame- rikaansche wijze, tal van verbeteringen voor weinig geld doen aanschaffen. Alles door aaneensluiting, door associ atie, door coöperatie!' De vergiftige bessen, die veelal langs wegen en tuinen in ons land worden aangetroffen, verlokken vaak kinderen om ze te plukken en te eten. Te Wanneperveen is 't kind van een landbouwer dientengevolge gestorven. De zwarte Nachtschade of „Solanum nigrum' zoo is de naam van de gevaarlijke plant moest voorzichtigheids halve, ten koste van den schoonen aanblik, uit alle binnen tuinen worden geweerd. Sinds eenige dagen is te Tilburg vermist zekere G., ambtenaar bij de Staatsspoorwegen aldaar. Hij had een verlof aangevraagd voor eenige dagen en, toen hij na afloop daarvan niet verscheen, werd een onder zoek ingesteld naar den inhoud van de hem toevertrouwde kas, waarin de gelden aanwezig waren ter uitbetaling van de werklieden der ateliers, en bevonden, dat eene aanzien lijke som aan bankpapier, men spreekt van f 7000, niet aanwezig was; het zilveren geld, naar men zegt f 6000, wus achtergelaten. G. zou zich in de richting van België hebben ver wijderd. Men schrijft uit Amstelveen: „Er was gewasschen en de wasch lag te bleeken op de weide. Bij het binnenhalen werden een flanellen en een linnen hemd vermist. De eerste gedachte was natuurlijk aan diefstal; een paar dagen later echter werden de over blijfselen van de verdwenen kleedingstukken op het bleek veld teruggevonden. Daar gelijktijdig eene koe aan de maag sukkelde, werd de oplossing spoedig gevonden; de koe had ruim de helft der beide hemden opgepeuzeld.' Van 's Hage wordt een niet onaardig staaltje mee gedeeld omtrent de innige overtuiging, welke bij sommige opruiers tot oproer daarvan de drijfveer is. De veelbesproken ontslagen kapitein P. A. Jansen is, zooals men weet, nu een der aanvoerders van de socialisten. Als zoodanig sprak hij niet alleen te dier stede, maar droeg hij ook een door hemzelven gemaakt en op noten gezet socialistenlied voor. Hierin is echter het bevreemdende van de zaak niet gelegen, wel in hetgeen een correspondent van het U. D., na de mededeeling van het feit, er bijvoegt, namelijk dat J. niet lang geleden op geheel andere wijze zijn fortuin als com ponist beproefde. Toen vervaardigde hij lofliederen.,., op leden van het Koninklijk Huis en zond die als blijk van zijn hulde aan Hunne Majesteiten. „Het zij nu aldus vervolgt de correspondent dat met deze voortbrengselen zijner gaven als toon- en verzendichter en de toezending aan HH. MM. het doel niet werd bereikt, hetzij er andere motiven in het spel zijn, deze vurige huidebrenger aan het Koninklijk Huis houdt nu lofspraken op de roode vlag der revolutie en wijdt met geestdrift zijn zangen aan de sociaal democraten. „„Je moet ze maar proeven,' roepen op onze straten de fruitverkoopers achter hun wagens. (D.) Uit 's Hage meldt men aan de N. Rott. Crt.: „Gisteren avond, bij den aanvang der voorstelling van het tooneelspel Fiacre 117, door het gezelschap van den heer Schiirmann, is door een deurwaarder ten name van den directeur der Fransche Opera beslag gelegd op de recette, onder handen van het bestuur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Die rechtshandeling geschiedde, uithoofde de impresario Schiirmann verleden jaar niet was nagekomen zijne ver bintenis om de zangeres Patti in den Franschen Schouw burg te doen optreden, tengevolge waarvan de heer Desuiten zich zijne rechten had voorbehouden.' Vele dagblad-redactiën schrijven tegenwoordig Boel- garije. Wij hebben er niets tegen; als het land maar een naam heeft, waaronder het door ieder gekend wordt, is het vrijwel hetzelfde, of men Boelgarije dan wel Bulgarije schrijft. Maar waarom doet men het toch? omdat in de taal waarvan die naam ontleend is, die u als oe klinkt? Maar dan moet men ook spreken van Boelgaren, en het is incon sequent, als we de Turken dan ook niet Turken, maar Toerken noemen. Bulgarije is een vertaald woord en die zeker willekeurige vertaling is in overeenstemming met ons taaleigen. Wil men er den klank van het oorspronke lijke woord in terugbrengen, dan moet men ook het Hol landsche ije, dat geen Bul- of Boelgaar ooit heeft gehoord, vervangen door Ui, naar Bulgar-Ili, evenals Rumelie, naar Rum-Ile, eiland der Romeinen. Nu heeft men een wangedrocht met een Bulgaarschen kop en een Hollandschen staart. Maar als men dan zoo hecht aan dien klank van het oorspronkelijke woord, waarom noemt men dan Rusland niet Rosland naar Rosia, en Engeland Iengland? (Arnli. Crt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2