Koppen's Verkoophuis. ADVERTENTIE N. VOLKS-BIBLIOTHEEK. Rook-, Salon-, Werk-, Bloem-, Dessert-, Album- en Wasehtafels, PARAPLUIE-STANDERS, Buitenland. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung, op de afdanking van Vorst Alexander terugkomende, schrijft: /Juist door deze afdanking is Bulgarije voor de Russische invloeden van allerlei aard noodzakelijk nog meer dan vroeger toegankelijk geworden en niet alleen .voor zijn Vorstendom, maar ook voor Europa is de toestand aanmerke lijk moeielijker gemaakt. Wanneer Europa thans in het onzekere gevoel tusschen oorlog en vrede verkeert, wiens schuld is het andei's dan die van Vorst Alexander?^ Gewis zou die onzekerheid niet bestaan, als hij zich niet in 1885 aan het hoofd der revolutie had gesteld, maar zijnen Suze- rein, den Sultan, getrouw gebleven was en in vrede de door Europa hem opgedragen taak, de Bulgaren te regeeren, vervuld had. Van de geheele tegenwoordige crisis en de bezorgdheid voor eene verstoring van den vrede zou geen sprake geweest zijn. In de eerste plaats door zijne anti- Russische houding, vervolgens door den opstand van Philippopel, allermeest door zijne afdanking heeft Vorst Alexander den toestand van Europa moeielijk gemaakt. De geheele tusschenkomst van Rusland, de zending van Kaul- bars, de bezorgdheid voor een eventuëelen inval van Rus land, de spanning tegenover Rusland, alles zou achter wege gebleven zijn, indien Vorst Alexander rustig over eenkomstig de verdragen geregeerd en steeds den Russi- schen oorsprong zijner aanstelling en zijne Russische ver wantschap in die mate voor oogen gehouden had als hij dit bij- zijn vertrek uit het land gedaan heeft, toen hij op den voorgrond stelde, dat hij Rusland zijne Kroon te danken had." Jl. Zaterdag werd een predikant van de Schotsche kerk te Manchester tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij een zijner ouderlingen, met wien hij over kerkelijke gelden verschil van gevoelen had, met een stuk ijzer op het hoofd geslagen en deerlijk gewond had. In een biljartwedstrijd te Londen tusschen de bekende biljartspelers Roberts en Mitchell, waarin Roberts op de 12,000 punten 4000 voorgaf en waarin het spelen op het kruis verboden was, maakte Roberts in negen achtereen volgende seriën 1144 punten. Eóne serie telde 534 pun ten de hoogste, die in een wedstrijd onder deze voorwaar den nog gemaakt was. Op het eerste bericht van de haar verleende gratie heeft Louise Michel aan de Cri du Peuple het volgende geschreven z/De Regeering behoorde zooveel gevoel van betamelijk heid te hebben, dat zij eindelijk eens ophield, mij met hare gratie in het aangezicht te slaan. Ik hoop, dat de vrienden niet zoo dom zullen zijn van zich aan iets anders gelegen te laten zijn dan de amnestie. Wat mij betreft, men kan mij vonnissen, ontvonnissen, hervonnissen naar believen, ik haal over al die belachelijke zotternijen de schouders op." Onder de vreeselijkste smarten is dezer dagen, naar men uit Halle a. d. S. meldt, de spoorweg-inspecteur Esse te Stumsdorf aan bloedvergiftiging overleden. Hij had, zijne likdoorns uitsnijdende, het mes diep in het vleesch gestoken, zoodat er eene bloedende wonde ontstond: de voet zwol op en eindelijk bezweek hij. Volgens de Express, is bij een der laatste voorstel lingen in de menagerie van Pianet te Chambéry een panter losgebroken. Twee oppassers zetten het dier na. De één ontving een klauwslag op het hoofd, waardoor hij als ge scalpeerd werd en tengevolge waarvan hij jl. Maandag in het hospitaal is overleden. De ander werd eveneens, maar minder ernstig, gekwetst. Wat er van het dier verder geworden is, blijkt niet. Te Dublin had een predikant van eene der voor steden een hulpprediker aangesteld, daar hij wegens gezond heidsredenen in het buitenland vertoeven moest. De hulp prediker maakte grooten opgang, zoodat de leden der gemeente er zeer ontevreden over waren, dat de predikant, toen hij terugkwam, hem zijn ontslag gaf. Er werd eene openbare bijeenkomst gehouden om den predikant tot andere gedachten te brengen, maar te vergeefs. Plotseling kwam er echter verandering in den toestand, daar het bleek, dat de begaafde hulpprediker iemand was, die onder een valschen naam optrad en vroeger minder eervolle baantjes had waar genomen. Bovendien kwam men er tevens achter, dat hij eenvoudig preeken van beroemde kanselredenaars als de zijne had voorgedragen. Ingezonden. Helder, 21 October 1886. Geachte Rcdaktie, Do schrijver B. van het ingezonden stukje in het nommer van Woensdag 11. wenscht het jaarlijks uitreiken van schoolprijzen in onze gemeente te doen vervallen, maar geeft geen ander middel ter bestrijding van het schoolverzuim op. Voordat men echter met het nieuwe (schoolbibliotheken) begint, zou het niet kwaad zijn, indien het oude (bestrijding van schoolverzuim) eerst geregeld werd. Vooral in dit geval, nu de heer B. voorstelt, de gelden der jaarprijzen te besteden voor den aankoop der bibliotheekboeken. Hij geve dus een middel, of misschien wel meer dan een, om het jaarlijks uitreiken van prijzen op onze scholen te vervangen. Dat middel behoeft slechts aan drie voorwaarden te voldoen: 1. het moet niets kosten, want de 300 400 gulden der jaar prijzen wil de heer B. anders besteden. 2. het moet aan sporen tot getrouw schoolbezoek, beter dan het tot nu toe hier gevolgde en in art. 82 al. 2. der schoolwet genoemde. 3. het mag niet uitgaan van het beginsel «deugd om loon," want dat is volgens den heer B. een «verderfelijk" beginsel. Met belangstelling zie ik, en zeker velen, dat middel tegemoet over schoolbibliotheken dan later wel. Met dank aan de Redaktic voor de plaatsing van het boven staande, heb ik de eer te zijn, Uw Dr., J. F. BERK. Benoem 1 n gen, enz. Door de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar is, ter ver vulling van do opengevallen betrekking van kantonrechter te Medemblik, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. H. Crommelin, mr. E. Van Popta en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, grilliers bij de kantongerechten te Docsborgh, Gorinchem en Terborg. Tot commandeur der Turksche Medjidéc-orde is benoemd de heer mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam. Tot commies der Posteryen 4de kl. wordt, met ingang van 1 November a. s., benoemd de heer J. G. Van Bruggen, thans surnumerair. De luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Sande Lacoste, gede tacheerd bij den Marine-torpedodienst, wordt, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, met den 21 dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. J. J. Stooker, commandant van Zr. Ms. monitor Tijger, is bestemd om den 4 December a. s. per parti culiere gelegenheid naar Ooat-Indië te worden uitgezonden. Het 16tal machinisten en machinist-leerlingen, dat met het transport mariniers en schepelingen der zeemacht den 18 Dec. a.s. per stoomschip Soerabaija naar Oost-Indië zal worden uitgezonden, zijn: de machinisten 1ste kl. v.c. H. Courlander, N. H. Klaassen, J. J. Knotter, de machinist lste kl. B. De Groot, de machinisten 2de kl. C. J. A. Haakman, G. P. F. Munnik, P. C. A. Schüler, J. v. d. Plaats, W. F. Van Swaaningen, de machinisten 3de kl. J. L. Schappert, J. Van Rees, A. De Haan, A. J. M. Tuinen- burg, C. W. Kemmer en de machinist-leerlingen lste kl. P. Ohmstede en A. J. Crucq. visontoeriontexi. Twintig korders brachten gisteren 10 tot 30 groote, 20 tot 40 kleine tongen, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 4 manden scharren ter afslag, terwijl door 2 beugers 28 stuks (de eerste) beugschel- visschen en door trekkersbooten 1 tal haring werd aangevoerd; groote tong gold 45 a 50, kleine idem 10 a 20 cents per stuk, kleine schol f 4.50 per mandje, scharren f 4 per mand, schcl- visch 60 cents per stuk en haring f 8.80 per tal. BurgorllJK-e stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: E. D. d'Hulst, schrijver bij de Marine, en E. Boll. Gehuwd: C. Kuis en A. Lingen. P. S. Cornelisse en D. Gomes. C. J. Van der Lijke en M. H. Van Dockum. C. Van 't Westende en J. Rensmaag. J. Krijnen en T. Buitink. G. Mangel en H. Hora. J. Van de Poll en C. Van den Berg. W. De Groot en H. De Groot. H. J. Van Grunningen en J. Van Biemen. Bevallen: C. Plaizier, geb. Vroone, D. C. Van der Heide, geb. Van Dok, D. J. C. Copper, geb. Sterzenbach, Z. Overleden: J. B. Beerens, 54 jaren. J. Tegel, 49 jaren. Gemeente TEXEL, van 14 tot 20 October. OndertrouwdDirk Vermeulen, weduwnaar van Jannetje Eggcrsman, en Wilhelmina Hillenius. Gehuwd en Overleden: Geene. Geboren: Hendrina Pouwlina, dochter van Arie Corneli9 Lap en Hendrina Pouwlina Koning. Simon, zoon van Govert Goverts De Roos en Jannetje Ran. Johannes, zoon van Ren9 Kooger Cz. en Frouwtje Visser. Grietje, dochter van Cornelis Kikkert en Stijntje Slikker. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. 0.3 k. 0.2 t 0.4 y Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. 756.13'- 3.35 2.47, 2.00 11.7 10.6 12.0 t 0.3 t 1-1 t 0.9 Toe stand van de 0.91 0.96 0.94 Weêrsgesteldheid: 20 Oct. 12 u. Lichtbewolkt, beneveld, mooiweer. 21 Oct. 8 u. Beneveld, mooiweer, betrokken, regen. 21 Oct. 12 u. Bewolkt, mooiweer. STOOM VA ART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Sumatra18 October van Marseille vertrokken. Conrad18 October van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 5 October van Padang vertrokken. Prins Hendrik... 16 October van Padang vertrokken. OP BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prs.Wilhelmina6 October Perim gepasseerd. Prins v. Oranje.. 17 October Perim gepasseerd. Madura17 October del Armi gepasseerd. Prins Alexander. 17 October van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Voorwaarts23 September te Batavia aangekomen. Prins Frederik.. 30 September te Batavia aangekomen. Koningin Emma.. 14 October te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË Prinses Amalia.. Vertrekt 23 October van Amsterdam. SoendaVertrekt 3 November van Amsterdam. Burgetn. den Tex. 16 October te Amsterdam aangekomen. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand October zijn als volgt 29 October Engclsche mail (over Brindisi). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker tc zyn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopige ver- zending gebruik te maken. MarlitTDerloliten. MEDEMBLIK, 20 October. Aangevoerd 18 stapels Kaas. Hoogste prys f 29 per 50 kilogram. Boter f 1.25 per kilogram. Kip-eieren f 6 en Eend-eieren f 5.50 per 100 stuks. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden f 40 a 170 10 Ossen - 80 a 170 8 Stieren - 70 a 210 300 Geldekoeien -100 a 270 22 Kalf koeien -160 a 220 51 Vaarzen -70all0 82 Hokkelingen - 30 a 50 5 nucht. Kalveren - 6 a 18 8 Rammen - 22 a 28 660 Schapen - 15 a 27 320 Lammeren f 13 a 17 20 Bokken&Geiten- la 7 26 magere Varkens f 9 a 14 65 Biggen - 5 a 7 40 Kippen c. 40 al25 60 Eenden - 50 a 75 Boter per kop - 90 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eyeren per 100 -400 a500 Eend-Eijeren - a Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroef stoomschepen lste en 4de kl. Zilveren Kruis en Sommelsdijk, respectivelijk onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys en den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, zyn in den morgen van 19 dezer eerstgenoemde St. Catharina Point (eiland Wight) gepasseerd en laatstgenoemde van Harwich vertrokken, tot voortzetting der reis. Aan boord van beide bodems was alles wel. De facteur van Zr. Ms. ramschip Stier, belast met het halen en brengen der brieven aan het Postkantoor, heeft eenige hem toevertrouwde postwissels ten eigen bate geïnd, door er valsche handteekeningen op te plaatsen. Met het geld is hij ver dwenen. De Texelsche loodskottcr No. 5, schipper J. Kuiper, is uit het Engelsch Kanaal met belangrijke schade aan het tuig en lek alhier aangekomen, zijnde in den nacht van 15 op 16 dezer, ter hoogte van Dungeness, by zwaar stormweêr ten anker liggende, aangevaren door den Franschen kotter T. R. 23. Een zeer talrijk publiek vulde jl. Dinsdag avond de zaal van Tivoli, toen Helder's Mannenkoor, ter gelegenheid van zijn öjarig bestaan, een Concert gaf. Ook door personen van elders werd de noodige belangstelling in deze Zanguitvoering geopenbaard, want een aantal leden der Zangvereeniging Euterpe uit Schagen waren als genoodigden tegenwoordig, 't Programma, welks beide deelen door Ouverturen van 't orchest werden geopend, werd flink uitgevoerd, en inzonderheid viel bijval te beurt aan de nommers, die met orchest werden ten gehoore gebracht. De solisten, de heeren H. Venverloo en P. L. Hegener, waren, vooral eerstgenoemde, uitstekend in de voordracht der door hen gekozen stukken. Met volle recht vielen hen herhaalde betui gingen van goedkeuring ten deel. 't Concert kan als zeer wèl- geslaagd worden vermeld en zal zeker bijdragen om de belang stelling in deze Vereeniging te versterken. Sedert de stichting der Vereeniging vervulde de heer H. A. Egbers de gewichtige betrekking van directeur op eene wijze, die aller lof verdient. Ter gelegenheid van het 5jarig bestaan werd hem op verschillende wijze hulde gebracht. Namens eenige kunstlievende leden, werd gedurende de pauze door een jonge dame aan den lessenaar van den directeur een lauwerkrans bevestigd, met een lint, eene toepasselijke inscriptie bevattende. Mede gedurende de pauze werd in eene nevenzaal door de wer kende leden den heer Egbers een geschenk vereerd, bestaande in een keurigen photographie-album, met eene inscriptie, gecalli- grapheerd in kleuren door een der werkende leden van 'tManncnkoor. De rand der inscriptie is versierd met onderscheidene attributen der kunst. Deze album bevat, behalve de keurige opdracht, een naamlijst van de werkende leden der Vereeniging, mede gecalligrapheerd de portretten van de voornaamste componisten van vroeger en later tijd en de portretten der werkende leden van 't Mannenkoor. De aanbieding van dit geschenk geschiedde bij monde van den heer J. F. Groen, de oudste in jaren der werkende leden. Fanfares weêrklonken daarna door de zaal. Getroffen door de hulde, hem gebracht, betuigde de heer Egbers daarvoor zijn innigen dank. Naar wij vernemen, was het aantal personen, die zich jl. Dins dagavond ter deelneming aan de Nijverheids-Tentoonstelling, in 1887 alhier te houden, aanmeldden, zeer gering. Neemt dat getal op a. s. Dinsdag, als de Commissie hare tweede en laatste zitting houdt, niet aanmerkelijk toe, dan is het wel zoo goed als zeker, dat deze zaak, in het belang van den werkmansstand inzonderheid ondernomen, geen verder gevolg zal hebben. Wellicht dat de mededeeling hiervan alsnog menigeen tot spoorslag verstrekt om zijne medewerking toe te zeggen, 't Zou wel heel vreemd zijn, als, bij een zoo groot aantal werklieden als deze gemeente telt, eene Nijverheids-Tentoonstelling uit gebrek aan belangstelling bij de werklieden niet kon doorgaan. Beroepen te Andijk (toezegging) ds. M. Th. Laurman, predikant te Berken wonde en Achterbroek. *o< hopen onze geliefde >c» en z\. MOLENAAR, *o< hunne 25jarige eehtvereeniging te gedenken. >c» oo< Hunne dankbare kinderen. Waal op Texel. Op Zondag 24 October °2l ouders: 3< J. SELSER en A. Heden overleed onze geliefde Moeder, de Weduwe D. LONTKOOL, in den ouderdom van bijna 78 jaren. Uit naam harer kinderen. Wieringen, 18 October 1886. T R YFOSA komt, als vorige jaren, weder eene gave vragen. De Vereeniging stelt zich ten doel, des winters beliocftJgcn en weduwen tc ondersicnncn. Helpt haar daartoe I en elke gift, hoe gering ook, zal in dank van u worden aangenomen. TE: KL OOP. Wegens vertrek van den eigenaar te koop: Het onlangs nieuw geres taureerde HEERENHUIS met TUIN. staande aan de Dijkstraat, II 396, alhier, bevattende 8 groote Woonkamers (waaronder ruime suite), Keuken, Bijkeuken, KelderZolders, voorzien van Gas- en Waterleiding en alle andere gemakken. Voor informatiën vervoege men zich ten kantore van den Makelaar OUDENHOVEN. Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, YISCWtlARKT alhier. OPENING der BIBLIOTHEEK op Maandag 25 October e. k., 's avonds 7 ure, en voorts eiken Maandag. Lijst der boeken 10 cents. Het Bestuur. Opnieuiv ontvangen: ROOK- en SCHRIJFSTELLEN, Kleêr- en Theedoekrekjes. Wandtasschen, WERK-, KAP- en GELDDOOZEN, Japansche Doozen en Bladen, ALBUMS, NÉCESSAIRES, Porte-monnaies, Sigarenkokers. CONCURREEREND LAGE PRIJZEN. Nijverheids-Tentoonstelling te Helder, 1887. Programma's voor deze Tentoonstelling zijn door de Regelings-Commissie bij alle Boekhandelaars in deze gemeente verkrijgbaar gesteld, k 5 cents.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3