Prima HOUTSKOOLBRIKETTEN, Werf Kim Wel I Magen. NEDERLANDSCHE BRIKETTENFABRIEK met en zonder gaatjes. WIJNHANDEL NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL. PUNCH van BEERTJE. De RAAD van TOEZICHT van het ^Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord is voornemens, op WOENSDAG den ïOdo NOVEMBER 1SSC, des namiddags ten 2 ure, aan voornoemd Instituut in het openbaar aan te besteden de levering van: 1°. VERSCH VLEESCH (Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch) en GEROOKT SPEK. alles dooreen genomen. 2°. VERSCH TARWE- en ROGGEBROOD, ten dienste van de tafel der Adelborsten, gedurende het a. s. jaar 1887. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten vrachtvrij vóór het uur der aanbesteding op het Instituut worden bezorgd in eene daartoe aanwezige bus. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor belang hebbenden ter inzage op het bureau van den Officier van Administratie. Willemsoord, 1 November 1886. De Raad van Toezicht voornoemd, G. DOORMAN, President. E. H. W. WIJNMALEN, Secretaris. ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, zal, op WOENSDAG 10 NOVEMBER 1886, des voor middags 10 ure precies, op de plaats in den polder Waard, gemeente Barsingerhorn, bewoond door P. REZELMAN, publiek verkoopen: 1 Tijdkalver, 1 bruine Merrie oud 7 jaar, 1 zwarte idem oud 12 jaar, 1 zwarte Ruin oud 18 jaar, 1 dito oud 2£ jaar, 2 Veulens afkomstig van de bovengemelde Merries, en den Hengst Nelson. Rijtuigen, diverse Bouwgereedschappen, Tuigen, bene vens Hooi en Stroo. Breeder bij biljetten omschreven. Groote Wittenburgerstraat 148, AMSTERDAM. Verlading hoeveelheden van 1000 stuks en meer. Groote partijen aanzienlijk rabat. Concurreerende prijzen. De ondergeteekende bericht aan zijne geachte plaatsgenooten, dat hij alhier zijn WINKEL in alle soorten van Klokken, Pendules, Gouden en Zilveren Heercn- en Dames-Horloges en alle andere Gouden en Zilveren Werken heeft geopend. Verzoekende UEds. gunst en recommandatie, belovende eene soliede en prompte bediening. UEd. Dw. Dr., W. VAN AKEN, Middenstraat, D. 230, Helder. van WO"ager Grerlings, firma J. H. ENSCHEDÉ, te HAARLEM. Depöt te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E DE JONGH, Agent. Spécialiteit in: Gegoten Fornuizen, geëmailleerde Haarden, Verwarmkachcls, enz. Vnl-regulatciirkackcls voor alle doeleinden, branden 24 uur zonder bijgevuld te worden. Kolen- en Turfbakken, Haardstellen, Pookeu en Kolenscheppen, prachtig gebloemde Kachelplaten. S tallamp en en Lantaarns, Stalkcttiugen, Stal- sclioppcn. Graanmaten, Bascules en Gewichten, Thermometers en Maatglazen, alsmede Pekel- en Alcoholwegcrs. Boeren-, Bouw- en Keukengereed schap. Hout-, Touw-, Mand- en Borstelwerk. Bl'I.HE KORTEXIUiVG Iiooscliaron. A. KOSTER, Schagen. H. B. DE BEER, te Amsterdam, vraagt te Nieuwediep een solide depothouder. HH. ConGseurs of Comcstihle-haiidelareu met vergunning genieten de voorkeur. IJzeren en koperen Gewichten, ijzeren Maten, Oliematen, tinnen Maten, Bascules, enz. Voorradig bij J. J. KUIJPER, in Metaalwaren, Burg op Texel. MP Getorende 10 jaren degelijk bevonden. "MS Anatlierin Tand- en Mondspoeling. Dr. JJ. G. PÜPP, K.K. llol-Taiidarts te Wccncn. Attesten van Geneeskundigen: Prof. Oppolzer, ermerit. reet. magnif., Prof. aan de k.k. kliniek te Weenen, Kon, Saks. Hofraad, enz. Ik heb uw Anatherin-Moudspoeliiig onderzocht eh aanbevelens waardig bevonden. Prof. Drasche heeft de echte Anatherin-Mondspoeling in zijn atdeeling van het k.k. ziekenhuis ter proefneming aangewend. Hij heeft het bevonden te zijn doelmatig, derhalve uitmuntend Dr. Kainzhaucr, keiz. raad, emerit prof. Ik heb de Anailierin-Moiidspocling van PO PP aangewend bij een groot aantal mijner patiënten, lijdende aan ziekelijke aandoeningen van tanden en den mosid en wel met het beste gevolg, dewijl ik mij overtuigd hield, dat het middel scheikundig zuiver is. Bij chronische katarrale aandoeningen, zoowel aan mond, keel of lials, is het aanwenden van POPP's Anatherin-Mondspoeling zeer aan te bevelen. Prof. Schnitzlcr verordert het gebruik van POPP's Auallicriii-Moiidspocliiig aan lijders wier mond, hals of keel, zoomede tandvleeseh ziekelijk is aangedaan. liet geëerde publiek wordt dringend verzocht, steeds uitdrukkelijk POPP's tandmiddelen cu mondspoeling te vragen en alleen als echt te beschouwen, welke voorzien zijn van POP P's handelsmerk. Verkrijgbaar: te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn „de Concurrent"). Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De bekende brochure „De werkkring der Nederlandsclie Marine/ door I. J. H. Gijsberti Hodenpijl, Luitenant-Kolonel der Genie, was het onderwerp der discussie op een alge- meene vergadering van bovengenoemde Vereeniging, welke 29 October jl. in de Marine-Club te Helder gehouden werd. Vooraf had een verkiezing van twee bestuursleden plaats in stede van de Heeren B. de Groot en J. J. Kraakman, die als zoodanig bedankt hadden. Gekozen werden de Luit. ter zee lste klasse D. J. Boom en de Luit. ter zee 2de klasse W. J. Colien Stuart. Daarna deelde de Presi dent mede, dat de Heer Gijsberti Hodenpijl, die door het Bestuur uitgenoodigd was om de vergadering bij te wonen, om verschillende redenen van deze uitnoodiging geen gebruik kon maken. I. „De strijd op diep water" werd ingeleid door den Luitenant ter zee lste klasse S. T. Land. Spreker begon met er op te wijzen dat de Heer Gijsberti Hodenpijl in zijn werk een onjuiste voorstelling geeft van de Zuiderzee, als hij zegt, dat deze een ondiep water is, waarin een uit zee binnendringend vijand zich moet bewegen in nauwe, lastig te bevaren geulen, waar het voordeel dus geheel is aan de zijde van don verdediger, die hier den weg beter kent dan de vijand. Het zeegat van Tessel wordt „diep water" genoemd, terwijl het in werkelijkheid is een nauwe geul, begrensd door gevaarlijke banken. Wel staat er meer water dan in de Zuiderzee, maar deze draagt het karakter van een zee, gene is een nauwe geul. De Heer G. II. wil de vloot uit Tesselstroom, onze eerste en beste linie van defensie van de Zuiderzee, terug trekken. Toch is ook haar steun van onberekenbaar nut voor de stelling Helder; zonder de vloot zouden daar nieuwe koepelforten moeten verrijzen, waardoor voor meer geld minder weerkracht verkregen wordt. Is de vijand bezuiden de lijn WieringenHindeloopen, dan ligt den weg tot Pampus voor hem open, dan althans kan geen locale kennis tegen de overmacht meer baten. De Zuiderzee moet van uit het Nieuwediep worden verdedigd, en het bezit dezer zee kan niet worden overschat. Zoowel te Willemsoord als te Hellevoetsluis kunnen de werven, ten minste de dokken, niet gemist worden. De rol van de Marine bij de verdediging van ons land, is reeds aanmerkelijk besnoeid; van een actieve Marine, of van een vloot voor kustverdediging is sedert lang afgezien. Toch moet men de waarde onzer vloot niet onderschatten, want, wil de vijand landen, dan behoort hij onbetwist meester van de Noordzee te zijn, en moet dus onze vloot blokkeeren of vernielen, waartoe een vrij aanzienlijke macht noodig is. Hoogst wenschelijk is het dat het op de begrooting voor komende ramschip worde toegestaan. Spreker gelooft niet, dat wij in het Haringvliet veel te zwak zijn, en daarheen de vloot gedirigeerd moet worden, die uit Tesselstroom verwijderd wordt. Het materieel en personeel wordt telkens gebruikt om gaten in het systeem Hodenpijl te dekken. Mariniers worden naar Indië gezonden; maar wat blijft er reeds nu bij mobilisatie in Nederland over? Pakket booten worden oorlogsstoomerswaar blijft de pakketdienst? Elders worden zee-officieren van de bureaux, of officieren der landmacht gebruikt; wie nemen de open plaatsen in? De hoofdkracht van het systeem wordt gezocht in zuiver passieve richting; toch was het ook in 1672 een ofïensieve beweging, die de vrede bracht. Alleen de Marine kan onder de tegenwoordige omstandigheden offensief optreden; haar dit te willen beletten, enkel ter wille van de conse quente doorvoering van een systeem, is niet te verdedigen. Wanneer Oorlog en Marine samenwerken, beider staven zich met elkander verstaan, dan kan een nationale defensie worden verkregen. Wanneer men beide Departementen ver- eenigde, dan werd eenvoudig de leiding der zaken ver schoven naar de chefs der staven, of wel de belangen in de eene richting overschat, in de andere verwaarloosd. De Marine is op den goeden weg ter verbetering. Onver antwoordelijk zou het zijn, nu den bijl aan te leggen, en het gewaagde terrein der proefnemingen in het groot op te gaan. II. „De Marine in Indië" werd ingeleid door den Kapitein- Luitenant ter zee M. J. C. Lucardi. Tegen de voorgestelde inkrimping der zeemacht in Indië meende spreker te moeten waarschuwen, daar zulks wel een inkrimping doch geen bezui niging tengevolge zou hebben. Onze positie in Indië is zoo gansch exceptioneel en moeilijk, dat ook buitengewone middelen noodig zijn om in de behoeften tot het handhaven van ons gezag te voorzien. Onze omvangrijke bezittingen maken een verdeeling van arbeid zeer moeilijk. Menigmaal trad het Auxiliair Eskader op in verrichtingen, buiten haar voorgeschreven werkkring. Hoevele Gouver- nements-vaartuigen werden niet bij voorkomende gelegen heden herschapen in oorlogsschepenen hoe dikwijls werden particuliere schepen tot hooge prijzen ingehuurd om diensten te verrichten, die tot de Gouvernements-Marine behooren. Door het groot aantal eilanden, waarover zich ons bezit uitstrekt, is het niet mogelijk het Leger op vele plaatsen onmiddellijk handelend te doen optreden, zoodat de Marine minstens naast het leger moet staan. Na een ingesteld onderzoek aangaande de diensten, ver richt door de Indische Militaire Marine en de Gouverne ments-Marine, komt de heer Gijsberti Hodenpijl tot het besluit, dat op eerstgenoemde Marine aanmerkelijk kan bezuinigd worden; in dit overzicht worden echter de ver richtingen der Marine in de wateren van Atjëh en op Java's kusten geheel buiten beschouwing gehouden. Juist de dien sten, gedurende veertien jaar door de Marine te Atjeh bewezen, moeten niet licht gesteld worden. De toestand waarin zich thans de Gouvernements-Marine bevindt, is zoodanig, dat zonder uitbreiding een aanvulling van personeel en materieel noodzakelijk is. Nu wil de heer G. II. een groot aantal diensten opdragen aan dezen tak van dienst, die daardoor uitgebreid zou moeten worden. Zouden de groote sommen gelds, daarvoor benoodigd, niet doelmatiger voor de Indische Marine kunnen aangewend worden? Wat het vlagvertoon in Indië met groote schepen aangaat, dit kan sprekers goedkeuring niet wegdragen omdat dan een aantal kustplaatsen niet te bereiken zijn. Om de pakketvaart een werkkring in oorlogstijd te geven, zou tot schromelijke misrekeningen aanleiding geven, daar er een aanmerkelijken tijd voor noodig is om particu liere schepen slagvaardig te maken en te tnobiliseeren. Het stelsel „de Groot" is doelmatig voor onze zeemacht in Indië. De bezwaren, door den Heer Gijsberti tegen Soerabaija aangevoerd, komen ons in vele opzichten ten goede, daar de vijand dan gebonden is aan schepen met vrij geringen diepgang om de beide toegangen tot deze plaats te forceeren. Ten slotte ontwikkelde de spreker in aansluiting met het stelsel „de Groot" zijne denkbeelden omtrent een organisatie onzer Marine in Indië, en eindigde zijne rede met een aanhaling uit het werk van den geschiedschrijver van ons zeewezen „de Jonge," waarin deze zegt: de verwaarloozing van de Zeemacht door een handelsstaat als Nederland, kan niet straffeloos geschieden." Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie, waaraan echter alleen tegenstanders van het stelsel Hoden pijl deel namen, zoodat de discussie niet vrij te pleiten is van eenzijdigheid. Achtereenvolgens namen de Heeren Verheij, Cambier, van Broekhuijzen, Joekes, Romer, Snoek, Cohen Stuart en Hoven, zoowel als de inleiders en de President der Ver eeniging, aan deze discussie deel. De Kapitein der Mariniers Verheij streed krachtig en wel sprekend voor het behoud der stelling Helder, en voor do deelname der Marine aan de verdediging dezer stelling. De Kapitein Cambier merkte op, dat bij de voorgestelde opheffing der stelling (met uitzondering van het fort op de Harssens) geheel over 't hoofd gezien was, dat wellicht spoedig een gedeelte der Zuiderzee droog gemaakt zal worden. Do Kapitein-Luitenant ter zee van Broekhuijzen was een voor stander van het behoud van 's Rijks werven, omdat deze beter werk leveren dan de particuliere industrie hier te lande, en wij anders overgeleverd zijn aan de willekeur van een klein aantal fabrikanten. Een verplaatsing der werf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ zou 6£ 2i 7 millioen kosten. De Heer Land wees er op, dat door de Oosterdoksluis te Amsterdam steeds geschut kan worden, wanneer men een zijtakje van den spoorweg met brug aanlegt, op dezelfde wijze als de Rijnspoorwegmaatschappij thans te Gouda laat doen. Gebrek aan plaatsruimte verbiedt ons, de overige sprekers op den voet te volgen. Algemeen was men van opinie, dat de pakketvaart in Indië moeilijk te bezigen is in den zee oorlog; behalve de enorme kosten, hieraan verbonden, is een particuliere boot, waarop een detachement schepelingen ge plaatst wordt, nog geen oorlogsschip. Ons ontbreken de noodige zeeofficieren en schepelingen om de booten geheel te beman nen. Waartegen moeten deze schepen, met licht geschut bewa pend, strijden In Indië is slechts één werf aanwezig; er zouden dus enorme tijden verloopen voor eenige dezer booten in oorlogsschepen herschapen waren. Weinig diepgaande oorlogsschepen zijn in Indië noodig om een aantal kust plaatsen te kunnen bereiken en de rivieren op te varen. Tjilatjap op de Zuidkust van Java, is een plaats waar de vijand goed kan landen; deze vesting kan echter moeilijk, vooral in den goeden mousson, alleen door de Landmacht verdedigd wordenzeer gewenscht is het dus in oorlogstijd daar een paar oorlogsschepen te stationeeren. Namens de officieren van het garnizoen, die" door het Bestuur op deze vergadering genoodigd waren, dankte de Kolonel der Artillerie Van Marle voor deze uitnoodiging. Ook volgens zijne meening moet de stelling Helder be houden blijven. De President, de Kapitein ter zee Dyserinck, sloot daarop de vergadering, onder dankzegging aan de inleiders, aan hen die aan de discussie deelnamen, en aan alle overigen, ter vergadering aanwezig, voor hunne opkomst. BurgerUJüe Stand. Gemeente ZIJPE, van 22 tot 29 October. Ondertrouwd: Jacob Buisman, weduwnaar van Maartjc Kossen, landman, 71 jaren, en Hilletje Wit, weduwe van Meijert Meurs, 57 jaren, wonende te Alkmaar. GehuwdGeene. Geboren: Elisabeth, dochter van Jan Hoep en Margaretha Rijkera. Wilhelmina, dochter van Jacob Kuijper en Maaike Johannes. Maria, dochter van Cornelis Keijzer on Zwaantje Zwaan. Overleden: Ilillcgonda Elisabeth Pot, dochter van Jan Pot en Henderica Philipsen, 7 maanden. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 31 October. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Maartje, dochter van Arie Visser Az. cn Tryntje Van der Oord. Arie Cornelis, zoon van Aris Zwaag en Maartje Bakker. Guurtje Katrien, dochter van Dirk Schoen en Elizabeth Van Zoonen. Overleden: Geene. Levenloos aangegeven 1. Gemeente SCITAGEN, van 2G October tot 1 November. Ondertrouwd, Gehuwd en Bevallen: Geene. Overleden: Elisabeth Maria Koopman, 4 jaren en 1 maande Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4