CLARK Cos. ANKERGAREN DEPOTS VAN THEE, is bekend als het bestste en sterkste voor de NAAIMACHINE. Het zwarte garen is echt van klenr. REISKOFFERS, Verkoophuis „DE R00DE KOUS." JACQDES TAB ROSEHDAEL. AMSTERDAMSCHE COURANT. STAATSLOTERIJ. M. RAVENSWAAY ZONEN, P1UJD MOilOWAV. Gemeenteraad van Helder. BIJ «11 o winkeliers verürljgtoaar. 70, 75, 78, 80, 85, 90 en 92 N EDERLANDSCHE DUIMEN zijn de afmetingen der voorhanden in verschillende kwaliteiten van af f 12.75 tot en met f 30. WIJNHANDEL van W. Jager G-erlings, firma J. H. ENSCHEDÉ, te ll timiH. Depót te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E DE JONGH, Agent. De goederen om te worden geverfd, chemisch gewasschen of gedrukt, worden geregeld eenmaal per week door de Depóts te Helder: de Heer f, CORPORA Bnre op Teiel: Mej. Wei H verzonden naar WINKEL Co., Apeldoorn. Aflevering: Vcrfgocdcrcn altijd 14 dagen; Waschgocdcren korter tijd. Ongekookte en gekookte Lijnolie, 'Lood- en Zinkwit, Menie, Groen, Zwartsel, Lak, Terpentijn, Vernis, glazen Dakpannen, Vensterglas, enz.; lage prijzen; voorhanden bij J. J. KITJPER. Parkstraat, Burg op Texel. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is bet goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Vnrcan: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Ten kantore van den collecteur M. L. VAN GELDER, Hoofdgracht, zijn voor de 323ste Staats-Loterij te bekomen lleelc en Gedeelten van Loten. Eerste freffinï Maandag e. I uit het magazijn van' te GOR1NCIIEM. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver- zegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. onsmet vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Ziek tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAA.R, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Verzwakte Gestellen. Zwakke personen hebben onge lukkig den meesten aanleg om de slachtoffers te worden van gevaarlijke ziekten, tenzij de zuiverheid van het bloed en de geregelde werking der levensorganen zorgvuldig bewaard worden. Holloway's Pillen kunnen met den meesten ernst aanbevolen worden als de beste zuiverings-, genees- en purgeermiddelen, wanneer het lichaam van natuur zwak is, of door een of ander toeval in wanorde. Zij geven nimmer teleurstelling en veroorzaken geene zwakte en benauwdheid, die maar al te dikwijls de gevolgen zijn van het gedurig gebruik van de gewoonlijk geweldig werkende kruiden, die dikwijls gedachteloos, hoewel aller- rampspoedigst, worden voorgeschreven. Deze Pillen, inder daad, beschermen zorgvuldig de bestanddeelen van bet dierlijke zamenstel. Zij verrijken het bloed als het arm van kwaliteit- zij vermeerderen dat vocht als het onge noegzaam in kwantiteit is en versterken altijd. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Zitting van Dinsdag 2 November 1886. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig, met kennisgeving van ver hindering, de heeren Hoogenbosch, J. C. Jansen, Van Gijn en Tinkelenberg. De tribune is door een vrij talrijk publiek bezet. Nadat de Voorzitter de vergadering voor geopend heeft ver klaard, worden do aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt door den Voorzitter, namens B. en W., den Raad aangeboden do begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1887. Hij verzekert, dat aan ieder der leden een exemplaar dier begrooting zal worden uitgereikt, alsmede een afdruk der Memorie van Toelichting. Tot het onderzoek der begrooting splitst zich de Raad, bij loting, in drie afdeelingen, volgenderwijze lste afdeeling: Voorzitter de heer Burgemeester, leden de heeren Hordijk, Oudenhoven, Verfaille, H. Janzen en Govers; 2de afdeeling: Voorzitter de Wethouder, de heer Braaksma, leden de heeren Van Neck, J. C. Jansen, Van Gijn, Tinkelenberg en Groen 3de afdeelingVoorzitter de Wethouder, de heer Maalsteed, leden de heeren Korvcr, Beukenkamp, Hoogenbosch en over de Linden. De vergaderingen der afdeelingen zullen plaats hebben op 16, 17 en 18 November e. k. De Voorzitter herinnert, dat in de zitting van 17 Aug. 11. o. a. besloten is tot verbetering en zoo noodig tot uitbreiding van de Gemeenteschool No. 3, in de Schoolstraat, 't Plan is ontworpen om tusschen de beneden-lokalen een gang te maken, bestemd tot bergplaats voor jassen, petten, enz. Dat plan is, naar de Voorzitter verzekert, medegedeeld aan den Districts schoolopziener, den heer Poutsma, die hier dezer dagen een bezoek heeft gebracht. Deze gaf in overweging om het school gebouw, even als aan de achterzyde is geschied, van voren op te trekken en zoo het aantal lokalen te vermeerderen. De Voorzitter wijst cr op, dat door de opheffing der Ryks-Normaallessen in dat schoolgebouw meerdere ruimte tot het plaatsen van leerlingen ontstaat. Hij stelt daarom voor, om de verandering van genoemde school voor'shands niet verder uit te breiden dan tot het maken van een gang, cn de leerlingen, die daardoor niet in de beneden lokalen kunnen geplaatst worden, in de vrij geworden boven lokalen een plaats aan te wijzen. Mocht later blijken, dat er meerdere rnimte noodig is, dan zou men kunnen overgaan tot de uitbreiding, door den heer Poutsma bedoeld. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt verder mede, dat de Districts-Schoolopzie- ner zich in hoofdzaak vereenigd heeft met de plannen tot verbe tering der scholen N03. 5 en 6. De Wethouder, de heer Maal steed, verzekert, dat de wijziging van die plannen slechts f 800 h f 900 aan meerdere uitgaven zou vorderen. De Voorzitter deelt, naar aanleiding vau opmerkingen, zijn persoonlyk gevoelen omtrent de tegenwoordige inrichting van het onderwijs mede. Hij doet uitkomen, dat de onderwijzers vroeger misschien minder geleerd en de lokalen zeker minder goed waren, maar de kinderen leerden toch behoorlijk lezen en schrijven cn zagen cr, ondanks de minder prachtige lokalen, flink blozend uit. Thans moet do toekomst nog leeren of de hygiënische en paedagogischc cischen, die groote kosten veroorzaken, betere resultaten opleveren. De heer Korver sluit zich bij het gesprokene door den Voorzitter aan en doet uitkomen hoe de gemeenten, die niet ruim bij kas zijn, de dupen worden van de afwisselende opinies der School- autoriteiten. Spreker betreurt het, dat, terwyl de ingediende begrooting een tekort aanwijst, waardoor men genoodzaakt zal zijn allerlei bezuinigingen in de gemeente-huishouding te maken, men nu weer f 800 zal moeten toestaan voor gewij zigde plannen tot verbetering van schoollokalen. De Voorzitter beantwoordt den heer Korver met de opmerking: „'t Is jammer, dat gij geen lid zijt van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal, om zulke bezwaren rechtstreeks aan den Minister mede te deelen." Spreker stelt daarop voor, om in zake de scholen alsnoggcenebeslissing te nemen cn de voorstellen tot verbetering der scholen Nos. 5 en 6 om bericht en raad in handen te stellen van B. en W., ten einde daaromtrent in eene volgende zitting te beslissen. De Voorzitter brengt in herinnering, dat in de zitting van 17 Augustus 11. is besloten tot amotie van de onderwijzers-woning behoorende bij School No. 3 in de Schoolstraat alhier, en tot het toestaan der som van f 300 's jaars ter vergoeding van 't gemis eener vrije woning aan het Hoofd der genoemde School. Te dezer zake is thans ingekomen een adres van den heer J. F. Berk, die, met het oog op de belangen der gemeente, verzoekt, dat door de gemeente op hetzelfde terrein, waar zijne tegenwoordige woning staat, eene nieuwe onderwijzers-woning worde gesticht. De Voorzitter licht den inhoud van dit adres toe en doet uitkomen dat, als het Hoofd der School verwijderd van het schoolgebouw woont, men genoodzaakt zal zijn om een custos aan te stellen en voor diens woning te zorgen, even als zulks geschiedt voor de school in de Oostslootstraat. De Voorzitter verzekert, dat ook de heer Poutsma zich verklaard heeft voor den bouw eener woning op het bedoelde terrein, waarbij dan, volgens diens ge voelen, er een speelplaats voor de jeugd kan overschieten. De heer Hordijk bestrijdt den inhoud van 't adres des heeren Berk spreker wijst op de school van den heer Vastenou, waar zich de geschetste nadcelen niet voordoen. De Wethouder, de heer Maalsteed, beveelt den bouw eener nieuwe onderwijzers-woning aan en acht zulks het meest in het belang der gemeente. Naar aanleiding van vragen en opmerkingen over den inhoud van 't adres, schetst de Voorzitter hoe het voorheen was by het onder wijs. Spreker wijst er op, hoe de ondermeester van vroeger tijd de kachels moest aanleggen en zich met allerlei werkzaamheden moest bemoeien, terwijl de onderwijzers nu heeren zyn, die zich met zulke bezigheden niet bemoeien. De heer Korver geeft zijne vrees te kennen, dat de Raad zich ook in deze heeft te voegen naar de zienswijze van elkaar afwisselende schoolautori- teiten. Hij is vóór handhaving van 't genomen besluit, doch, wil men gaan bouwen, dan tegen een bedrag van hoogstens f 2U00. De heer H. Janzen gelooft, dat het stichten van een gebouw voordeeliger is dan het toestaan van vergoeding voor huishuur, doch hij wenscht met het nemen eener beslissing in deze te wachten, totdat er een plan van den gemeente-bouwmeester ter tafel komt. Hij stelt voor, dat een voorstel in deze van de Commissie voor de Gemeentewerken zal worden ingewacht. De heer Korver vraagt nogmaals of er ook kans bestaat, dat de Raad in deze afhankelijk is van inzichten van autoriteiten op 't gebied van onderwijs, die b.v. aanleg van tuin met fontein enz. konden voorschrijven. De heer Beukenkamp stelt voor de som van hoogstens f 3000 voor de nieuw te bouwen woning uit te trekken en de Commissie voor de Gemeentewerken uit te noodi- gen een ontwerp met die raming te doen gereed maken. De heer Oudenhoven wil eerst beslist hebben of men al dan niet zal gaan bouwen. Gedurende eenige oogenblikken is er eene algemeene discussie, die natuurlijk niet is weêr te geven. Eindelyk hand haaft de heer Janzen zijn gevoelen, dat bepaling van kosten vooraf noodig is, totdat op voorstel des Voorzitters besloten wordt om in eene volgende vergadering te belissen over dc plannen, die inmiddels zullen worden in gereedheid gebracht, en waarbij in acht zal worden genomen, dat de woning zal zijn een gebouw met 4 kamers met keuken en dat de kosten van aanbouw p. m. f 3000 zullen bedragen. Er geschiedt voorlezing van een adres, ingezonden door Bestuurderen van „Floralia" alhier, houdende verzoek om ook dit jaar weder eene subsidie te ontvangen, in 't belang van 't streven dier Vereeniging. De Voorzitter ondersteunt, namens het Dag. Best., dit verzoek en stelt voor om uit den post „pu blieke vermakelijkheden" de som van f 75 aan „Floralia" toe te staan. Dit voorstel wordt door den heer Korvcr bestreden. Spreker vreest dat, bij het telkens herhalen van 't verzoek om ondersteuning, dit een vaste post van uitgaaf zou worden. De som van f 75, door B. en W. voorgesteld te geven, zou spreker liever hebben aangewend tot bedeeling van armen in den eerat- volgenden winter. Hij verzekert, volstrekt niets tegen „Floralia" en haar streven te hebben, maar verklaart zich ongezind om met het voorstel van het Dag. Best. mede te gaan. De Voorzitter verdedigt het voorstel, door hem ter tafel gebracht. Hij doet het onbetwistbaar nut uitkomen van het kweeken van planten en bloemen in de huiskamers. Hij doet opmerken hoe heilzaam het streven van „Floralia" is, ter bevordering van de veredeling van den smaak, van 't gevoel voor 't schoone. Hij noemt de uitgaaf van f 75 voor een zoo goed doel volstrekt geen weelde, terwijl toch iedere andere gemeente luxe-uitgaven heeft. De heer Van Ncck wijst op het gebrek aan geld, o. a, uit de opgemaakte begrooting gebleken. De heer over de Linden herinnert, dat op de begrooting voor 1886 de som van f 150 is uitgetrokken voor openbare vermakelijkheden en dat z. i. nu, evenzeer als verleden jaar, dc helft van dat bedrag voor „Floralia" kan worden afgezonderd. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en "W. om de som van f 75 toe te staan, met 9 tegen 4 stemmen aangeuomen. Tegen stemden de heeren Govers, Van Neck, Beukenkamp en Korver. Er geschiedt voorlezing van een uitvoerig en zeer interessant adres van eigenaars en bewoners van perceelen in de Gravenstraat, inhoudende het verzoek om bestrating, verlichting by avond en afvoer van overtollig hemelwater. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dit adres om bericht en raad te stellen in handen van het Dag. Best., dat mede tot dit doel ontvangt een adres van eigenaars en bewoners van huizen in de Spuistraat, waarin om bestrating en rioleering wordt gevraagd. Verder geschiedt voorlezing vaneen adres van eenige mrs. schil ders in deze gemeente, 't verzoek inhoudende, dat, by openbare aanbestedingen van gemeentewerken, het schilderwerk afzonderlyk moge worden aanbesteed. De Voorzitter stelt voor, dit adres in handen te stellen van de Commissie voor de Gemeentewerken. Door den heer H. Janzen wordt als zijne meening gezegd, dat aan 't verzoek van adressanten bij voorkomende aanbestedingen wèl kan worden voldaan. De heer Korver merkt bij deze gelegenheid op, dat er bij aanbestedingen zoo dikwijls gerekend wordt op bijwerk. Hij is overigens voor de scheiding van bouw- en schilderwerk. De heer H. Janzen merkt op, dat de kosten van het tariefwerk bij de aanbesteding reeds worden be paald tegen eene vaste som per meter, zoodat het gevaar, waarop de heer Korver wees, niet of in zeer geringe mate bestaat. 't Voorstel tot verzending van 't adres naar de Commissie voor de Gemeentewerken wordt unaniem aangenomen. Voorlezing geschiedt van een brief van het Burgerlijk Arm bestuur, waarin dat Collegie zich verdedigt tegen de aan- en opmerkingen, in dc zitting van 8 September 11. gemaakt, by de behandeling van het verzoek om verhooging van subsidie over 1886, wegens uitbreiding der armen-bedceling. 't Armbestuur stelt zijne handelingen in 't licht, verzekert dat geene willekeu rige uitbreiding van bedeeling plaats heeft en protesteert tegen bemerkingen omtrent de administratie, die, volgens 't Armbestuur, ondoordacht en in 't vuur der improvisatio zijn geuit. Aan 't slot van dit schrijven doet het Armbestuur uitkomen, dat zijne leden aan miskenning wel gewoon zijn, doch zulks niet verwacht hadden van leden van den Gemeenteraad in eene openbare zitting. Terstond na de voorlezing, stelt de Voorzitter voor, om dit schrijven voor notificatie aan te nemen. De heer Oudenhoven legt echter vooraf de verzekering af, dat van wantrouwen jegens het Armbestuur in de vorige zitting volstrekt geen sprake is geweest, en de heer Korver sluit zich hierby volkomen aan. De heer Hordijk ondersteunt het voorstel des Voorzitters, om ten aanzien van dit schrijven, zonder verdere discussie, tot de orde van den dag over te gaan. Bij stemming over 't voorstel des Voorzitters, wordt met 10 tegen 3 stemmen besloten, den bewusten brief voor kennisgeving aan te nemen. Tegen stemden de heeren Oudenhoven, Korver en de Voorzitter. Voor kennisgeving worden verder aangenomen deze mede- deelingen a. Dat door Z. Exc. den Commissaris des Konings zyn benoemd tot zetters der Rijks directe belastingen in deze gemeente dc heeren W. J. Maalsteed, S. P. Marinkelle en C. Abbenes; b. Dat HM. Gcdep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan het Raadsbesluit tot verhooging van 't cijfer voor den hoofde- lijken omslag, dienst 1886, met f 1500, en aan dat tot over schrijving uit den post van onvoorziene uitgaven op dien van Armwezen, ten einde daaruit te voldoen de buitengewone subsidie, aan 't Burgerlijk Armbestuur verleend. c. Dat bij de op 24 September 11. gehouden verificatie van de boeken en de kas des Gemeente-ontvangers een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zynde de som van f 8216.95$. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering besloten is om, ten aanzien van een voorstel van do heeren P. Uurbanus, J. P. Van Varik en G. E. Kloosterhuis, Hoofden van scholen alhier, tot bestendiging van gemeentewege der opgeheven Rijks- Normaallessen, het gevoelen der Schoolautoriteiten in te winnen. Naar aanleiding hiervan geschieden achtereenvolgens deze mede- deelingen: 1. een brief van B. en W., gericht aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys, houdende ver zoek om, met het oog op den bestaanden toestand, hare opinie over bedoeld voorstel mede te deelen; 2. een schryven van genoemde Commissie, waarin zij, ook met het oog op de ver klaring der Regeering, dat de vruchten van die Normaalschool in den laatsten tijd gering zijn geweest, adviseert om de bedoelde lessen niet te bestendigen; 3. een brief van den heer mr. M. Büchner, Arrondissement-Schoolopziener, die daarin mededeelt, dat, volgens de wet op het Lager Onderwys, de Normaallessen niet tot den kring zijner bemoeiingen behooren en hy zich daarom van 't geven van een advies onthoudt; en 4. dat de districts schoolopziener, de heer Poutsma, als zijn gevoelen te dezer zake heeft medegedeeld, dat de regeling van Normaallessen niet behoort tot do werkkring der Gemeente-besturen. Naar aanleiding van deze adviezen stelt de Voorzitter namens het Dag. Best. voor om de Normaallessen niet te bestendigen. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck en Oudenhoven. Aan de orde wordt nu gesteld de behandeling van een 3tal bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelyken omslag, dienst 1886. Tot onderzoek dier reclames doet de Voorzitter de openbare vergadering overgaan in eene zitting met gesloten deuren. Na dc heropening der openbare zitting wordt, op voorstel des Voorzitters, met eenparige stemmen besloten tot afschrijving der som van f 75 nit den post voor openbare vermakelijkheden, op dien voor onvoorziene uitgaven, om daaruit een 3tal kleine grati ficatiën te verleenen. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4