«t Tan Amnai naar ra. Oom en Mert Kleine Wel te Map. Geregelde tiendaagsche expeditie Informaties te verkrijgen aan het kantoor, Keizersgracht 181, Amsterdam. WIJNHANDEL Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL. W. J. BLITZ, Tandarts, ST. NICOLAAS-GESCHENKEN. WERNER-SERIE. door geheel Indië, naar Padang, Deli en Atjeh eens in de 14 dagen (direct zonder overscheping te Batavia). H. !F» R. I INT 8 cfc OO. van "SJSTm Jager Gerlings, firma J. H. ENSCHEDÉ, te HAARLEM. Depot te Helder: J. E. DE JONGH, Agent. Spécialiteit in: Gegoten Fornuizen, geëmailleerde Kaarden, Terwarmkachels, enz. Vnl-regulateurkachcls voor alle doeleinden, branden 24 uur zonder bijgevuld te worden. Kolen- en Turfbakken, Haardstellen, Pookcn en Kolenscheppen, prachtig gebloemde Kachelplaten. Stallam pen en Lantaarns, Stalkettingen, Stal- schoppeu. Graanmaten, Bascules en Gewichten, Thermometers en Maatglazen, alsmede Pekel- en Alcoholwegers. Boeren-, Bouw- en Keukengereed schap. Hout-, Touw-, Mand- en Borstelwerk. RUIME SORTEERL\G KoescHaren. Wl A. KOSTER, Schagen. "Verloofden en Jonggehuwden! Wilt ge een gelukkig en goed Huwelijk hebben? Zoo ja, leest dan het Boek van Dr. RUDOLPD TE RN AU, bevattende: Ontsluierde Geheimen nlt de Liefde en den Echt, Geneeskundige Bemerkingen, Doelmatige Wenken, Voorspellingen en Ernstige Waarschu wingen, Practische en Nuttige Raadgevingen voor Verloofden en Jonggehuwden met betrekking tot de Lichamelijke en Geestelijke eigenschappen, als de Grond slagen van een gelukkigen Echt, benevens een Huwelljks- Cbatechismns en een aanhangsel over het Geslachts leven der Vrouw, door Dr. RUDOLPH TERNAU. Prijs 75 cents. Dit Werk wordt onder Envelop afgeleverd en ook goed verpakt naar buiten gezonden, tegen toezending van Postwissel of gemakshalve blauwe Postzegelsmet verhooging van 10 Cents voor de frankeering, bij H. G. KOSTER C.Jzn., Magazijn van Goedkoope Boeken, Leliegracht 26, Amsterdam. N.B. Haast u, voordat de niet al te groote voorraad is uitgeput. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. is ie der en Donderdag, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen van kunsttanden in het Hótel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot *B voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Vertaling van HERMINA. 8 Deelen. Prijs f 12.50. Gebonden f 17.30. Bevattende: Een held van de pen. Derde druk f 1.90. Glück Auf! Vijfde druk f 2.25. Eene onuitwischbare herinnering. Met nieuw portret en levensbericht der Schrijfster. Derde druk f 1.90. Tot hoogen prijs. Derde druk f 2.40. Vineta. Vierde druk f 2.40. Aan het Altaar. Vijfde druk f 1.90. Verbroken boeien. Vierde druk f 1.90. Overwonnen. Tweede druk f 1. Alle deelen zijn ook afzonderlijk tegen den bijgevoegden prijs verkrijgbaar. Gebonden deelen 60 ets. en hooger. Sedert verschenen van dezelfde Schrijfster en Vertaalster: Ingen. Geb. LENTEBODEN. Tweede drukf 1.90 f 2.50 DE EGOÏST1.65 2.25 BIJGELOOF. Blijspel1.30 1.90 ARENDSVLUCHT1.30 1.90 ONDER BETOOVERING. Tweede druk. 2.40 3.— VADERLAND. Tooneelspel1.30 1.90 EEN GODSOORDEEL. Tweede druk 1.65 2.25 DE GELUKSBLOEM. In groot 8voformaat 2.75 3.50 VIJF NOVELLEN. (Verdacht. Zijn woord van eer. Bevrijd. De wild dief. Kies!) In groot 8vo formaat 2.50 t 3.25 SINT-MICHAËL. In groot 8vo formaat. Ter perse. Romans van W. HEIMBURG. Vertaling van HERMINA. OM HAAR GELD (Trudchens Heirath.) f 2.50 DE ANDERE2.75 Uitgaven van P. GOUDA QUINT, te Arnhem. Verslag van de werkzaamheden der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gedurende het tijdvak van oprichting, 1871 toten met 1886. M. H! Bij al hetgeen, waaraan het Bestuur uwer Vereeniging in de loop van dit jaar hare aandacht schonk, werd het wenschelijk geacht, nu de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier een vijf tiental jaren bestaat, een beknopt verslag van de werk zaamheden gedurende dit tijdvak, samen te stellen en aan de leden der Vereeniging aantebieden. Het bestuur heeft gemeend een goed, velen welgevallig werk te verrichten om de gelegenheid open te stellen met elkander de geschie denis van het leven en werken der Vereeniging, van af hare oprichting, op te sporen en na te gaan, waardoor misschien méér met grond kan worden geoordeeld bij de vraag of de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier werkelijk aanspraak heeft op den naam, dien zij zich onder de Zustermaatschap pijen ziet toegekend, of zij vooral nu, in dagen van druk kende zorg en kwijnende welvaart is de Vereeniging, die krachtig mee kan werken tot steunen en dragen, tot op heffen en bloei van den landbouw. Verwacht echter, mijne heeren, geene verheffende rede, waarin uwe aandacht boeiend zal worden onderhouden, maar eene eenvoudige opsomming van feiten en gebeurte nissen, waarbij uwe levendige belangstelling en warme sympathie onmisbaar zijn, om aan te vullen, wat den ver slaggever voor deze wel ietwat moeielijke taak ontbreekt. Na herhaalde bijeenkomsten en besprekingen over de steeds meer en meer dringende behoefte, om in dit gewest iets te doen wat strekken kan om den bloei en ontwikkeling van den Landbouw in het algemeen te bevorderen, werd in het jaar 1871, op initiatief van eenige ijverige mannen, vrienden van den Landbouw, besloten tot de oprichting van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Aanvankelijk ondervond men niet die deelneming, welke men zich had voorgesteld en tot het welslagen van het voorgeschreven doel bepaald noodig had, doch al spoedig, toen geest en strekking der Vereeniging méér en algemeen bekend werd, mocht men zich in eene bemoedigende steun verheugen en ging men hoopvol de toekomst tegen. De eerste vergadering, gehouden 1 November te Hoog woud, werd bijgewoond door 21 leden en geleid door den toen reeds fungeerenden voorzitter, den heer J. BreebaartKlz. te Winkel. Niettegenstaande de weinige weken in dit jaar nog overig en de vele bemoeiingen om zich goed en wettig interichten, namen de werkzaamheden reeds een aanvang en begon men eene proefneming voor te bereiden met de breedwerpige vlas-zaai-machine, meekrap-delfploeg en wrongel-machine. Algemeen was men van gevoelen dat de Vereeniging zich niet alleen zou bepalen tot het in werking brengen of beproeven van reeds uitgevonden en in den handel gebrachte werktuigen maar ook vooral door prijsuitlovingen, iets waarop de aandacht der fabrikanten nog niet was gevallen, de lust tot wat nieuws, wat doel matigs in te zenden, op te wekken en aan te moedigen. Verblijdend was zeker het verschijnsel dat al spoedig in het tweede jaar, bet ledental van 49 tot 70 was geklommen en veel belangstelling werd getoond in de proefneming van de in het vorig jaar bepaalde werktuigen. De prijsuitloving voor meekrap-delfploegen mocht zich evenzeer verheugen in een gnnstig onthaal en werd bij gebrek aan financiëele kracht door ruime bijdragen mogelijk gemaakt. Zoo ook werd den 5 Juni te Hoorn een uitgebreide wedstrijd ge houden van gras-maaimachines, hooischudders, paarden-hooi- harken en hooidragers, welke met ruime deelneming en gunstigen uitslag werd bekroond. Velen, zoowel in als buiten de Vereeniging, overtuigd van de doelmatig heid, inzonderheid van de hooischudders en paarden-hooi- harken, schaften zich dezen werktuigen aan, om ze met vrucht op hunne boerderijen toe te passen. De gras-maai- machine, hoewel met zeer veel belangstelling en bewondering gadegeslagen, mocht zich nog niet op een gunstig oordeel beroemen. Algemeen was men overtuigd dat dit werktuig het gras niet kort genoeg afsneed en bijgevolg nog eenige verbetering noodig had. Zeker heeft deze wedstrijd grooten invloed uitgeoefend op de verdere uitbreiding die de invoe ring van zulke nuttige werktuigen verkreeg. De kaas- kleiner, waardoor de zuivel bij de bereiding meer wordt gesneden dan gebroken, door den heer Sluis onder de aan dacht gebracht en beproefd, wordt door tusschenkomst van de heeren Laming te Rotterdam, aangekocht en ofschoon nog al hoog in prijs, voor het gebruik zeer aanbevolen. Dat ook reeds het tweede jaar zich niet onvruchtbaar toonde, maar getuigde van den ijver en belangstelling in de nog jeugdige Vereeniging, blijkt hieruit, dat nog in de najaars-vergadering in beginsel werd aangenomen prijzen uit te loven voor het meest doeltreffende werktuig dat in het open veld het mostaardzaad zuivert van de doppen; voor de beste paardenrijen-schofïel en het koe- en stierkalf met de meeste en beste kenteekenen van veel melkgevend rasterwijl eene wetenschappelijke rede werd uitgesproken door den heer W. Leendertz te Medemblik, tot onderwerp hebbende: #de grond.' AI meer en meer zagen de oprichters en velen die de Vereeniging hoogschatten, dat hunne bedoelingen met gun stigen uitslag werden bekroond en het uitzicht gaven op bestendiging van den aanvankelijken bloei. Het jaar 1873 was dan ook weder bijzonder vruchtbaar aan werk zaamheden en eischte veel inspanning tot behoorlijke uit voering. Den 6 September werd in den Groetpolder, gemeente Winkel, de eenigst ingezonden meekrap-delfploeg op de proef gesteld in driejarig gewas. De commissie van beoor deeling, ofschoon tamelijk bevredigd, was van meening, den uitgeloofden prijs toch te "moeten toekennen op grond, dat zij zeer veel goeds bevatte en bij eenige verbetering een uitstekend middel kon zijn tot besparing van arbeid en kosten. De prijs, uitgeloofd voor het doelmatigste werktuig, om in het open veld het mostaardzaad van doppen te zuiveren, kon, daar geen der mededingende werktuigen aan de eischen, bij de uitloving gesteld, voldeed, niet worden uitgereikt. Anders was het gesteld met de bekroning van stier- en koekalven, geboren in 1873, met de meeste en beste ken teekenen van veel melkgevend ras, welke prijzen, grooten- deels tot aanmoediging, allen werden toegekend. Nog had reeds den 6 Augustus, eveneens in den Groetpolder, de wedstrijd plaats met de graanmaaimachine, met den zicht en sikkel. Deze wedstrijd, waarvan de bekroning op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Amsterdam, door het hoofdbestuur werd afhankelijk gesteld, werd door zeer velen, belangstellenden en nieuwsgierigen, bijgewoond en bleek een zeer geschikt middel om het veroordeel, dat zich nog sterk tegen elke nieuwe uitvinding scheen te kanten, af te breken. Het succes bleef ook hier niet uit. Na afloop werden dan ook eenige aankoopen gedaan en gingen allen, overtuigd van het practische nut dezer werktuigen, zeer voldaan huiswaarts. De proefneming met de paardenrijen-schoffel gelukte evenzeer bijzonder en ook dit werktuig bleek bij eenige oefening zeer doelmatig te zijn. Ook de Amerikaansche aardappelrooier mocht de goedkeuring der jur}- verwerven, en werd, vooral wanneer het planten en ophoopen der aardappelen, gedurende den zomer, daarmede in verband werd gebracht, zeer aanbevolen. Naar aanleiding van een bij circulaire uitgedrukt verzoek door de Nederlandsche Hoofdcommissie der Wereldtentoon stelling te Weenen, wordt door eene daartoe benoemde commissie een zeer verdienstelijke verzameling van land bouwproducten, keurig geordend, op eene nette etagéte naar genoemde tentoonstelling opgezonden en mocht men de voldoening smaken, dat deze met de medaille van ver diensten werd bekroond. Bij al deze belangrijke werk zaamheden, werd ook nog dit jaar, door tusschenkomst en en financiëele steun der Vereeniging, tot veredeling van het schapenras een Engelsche ram gekocht en plannen tot uitvoering in deze vastgesteld. Verder werden op de algemeene vergadering in November besloten, prijzen uit te loven voor lammeren, afkomstig van den gestationeerden Engelscben ram en andere en nogmaals voor stier- en koekalveren met de meeste en beste kenteeken van veel melkgevend ras, geboren in 1874, alle in te zenden op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, in het volgend jaar te Dordrecht te houden. Aangezien de uitloving van prijzen voor de stier- en koekalveren met de beste kenteekenen en veel melkgevend ras, vele en herhaalde discussiën uitlokte, had het bestuur, tijdens deze vergadering, gezorgd voor de nabijheid van twee melkgevende koeien, waarbij door den heer Sluis belangrijke mededeelingen werden gedaan omtrent het gehalte der melk en de meerdere of mindere opbrengst der beide melkdieren, met zeer duidelijke aanwijzing van de kenmerken bij die beesten in het algemeen. Het ledental mocht zich in eene aanmerkelijke uitbreiding verheugen en bedroeg dit jaar 110. Ook het jaar 1874 liet zich bijzonder gunstig aanzien en gaf blijken van den steeds toenemenden ijver en belang stelling in al wat den landbouw betreft. De vergaderingen werden meer en meer talrijk bezocht en de werkkring der Vereeniging blijkbaar gewaardeerd; 115 leden maakten dit jaar de Vereeniging uit. In de Maart-vergadering werd besloten, naar aanleiding van het wetsontwerp tot opheffing der jachtwet, waarvan een afschrift was ingekomen, een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te richteneen onderzoek ingesteld naar een aan geboden Duitsch soort kaasleb, waarvan 500 stuks werden aangevraagd en beproefd. Algemeen was de uitslag vrij goed; toch gaf men de voorkeur aan de hier bekende en tot heden algemeen gebruikte, afkomstig van nuchtere kalveren. Men had echter de overtuiging, dat de prijs van dit artikel kunstmatig werd opgedreven en reeds door deze proef belangrijk werd gedrukt. Uit het in deze ver gadering uitgebracht rapport van de Vereeniging tot de veredeling van het schapenras in Hollandsch Noorder kwartier bleek, dat men bij de oprichting daarvan zeer goed had gezien. Immers buiten het nut dat zij afwierp voor het schapenras, bleek het dat aan elk aandeel van f 25 een dividend kon worden verstrekt van f 15. Den 2 September had de keuring der lammeren, afkom stig van den gestationeerden Engelschen ram plaats, die, wat de belangstelling betrof, matig bevredigde, waardoor men wel ietwat den uitvoerders de lust ontnam, op dezen ingeslagen weg voort te gaan. De bekroningen der kalveren, overeenkomstighet besluit van het vorig jaar, heeft plaats gehad op de tentoonstelling te Dordrecht en gaf aan zeer velen een nieuw veld tot onderzoek. De wedstrijd van dorschwerktuigen en wan molens, den 7, 8 en 9 September te Anna Paulowna gehouden en waarvan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij weder hunne bekroningen afhankelijk stelden, had veel te lijden van het ongunstige weder (waardoor weinig bezoek) en het gering aantal inzendingen, ongeveer de helft der aangifte. Toch was deze wedstrijd van groot belang en gaf veel te zien wat ook in dit opzicht door middel van stoom kan worden gedaan, terwijl ook de verbetering van reeds be kende werktuigen duidelijk in het oog vielen. Nog werden dit jaar proeven genomen met chemische kunstmeststoffen,. Peru-guano en beenderenmeel. De uitslag hiervan was, evenals de meststoffen zelf, mager en weinig aanbevelens waardig; toch schrikte dit enkelen niet af, voor eigen rekening proeven te nemen. Bij al wat nog voor het volgend jaar op het programma werd gesteld en ons uit de geleidelijke geschiedenis hierna zal blijken, werd na ernstig beraad besloten eene commissie te benoemen tot onderzoek, in hoeverre het leggen van buizen (het drai- neeren) met vrucht kan worden toegepast in het algemeen en wel voor het ongansch, de bot- of leverziekte onder de schapen in het bijzonder. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4