323ste Staatsloterij. Eerste klasse. ook anti-Synodalen. Ten behoeve van de godsdienstige samenkomsten der nieuw te stichten gemeente zouden er, naar ik hoor, twee kerken gebouwd worden, daar de ver gaderingen in de lokalen natuurlijk niet van bl ij venden aard kunnen zijn. liet spreekt van zelf, dat voor de uit voering van al die plannen aanzienlijke geldsommen be- noodigd zijn, doch die hoopt men ten volle te zullen vinden uit de opbrengst der wekelijksche collecten, welker bedrag nog steeds boven verwachting hoog schijnt te blijven, en uit den steun van vermogende geestverwanten. Het komt dus uit op hetgeen ik altijd verondersteld heb: een eigen kerk stichten. Na de Afgescheidenen of Christelijk-Gere- formeerden van 1833 en '34 krijgen we thans de anti-Syno dale Gereformeerden van anno 1886. Hen hoorende spreken en hunne geschriften lezende, die nu reeds een zeer om vangrijke litteratuur vormen, bespeurt men aan alles, hoe zij de vaste en zekere overtuiging koesteren, dat de toe komst der kerk hun is. Zij gelooven, dat tal van gemeenten gaandeweg hunne zijde zullen kiezen, en dat niet alleen kleine plaatsjes als Kootwijk, Reitsum en dergelijken, maar ook grootere gemeenten als Delft, Leiden en zelfs Den Haag zich aan het Synodaal verband zullen onttrekken. De uitkomst zal leeren, in hoever al die verwachtingen op goeden grondslag berusten. Nu ik toch op kerkelijk gebied gekomen ben, mag ik den droeven slag niet onvermeld laten, door welken de Iierv. gemeente hier ter stede dezer dagen getroffen is in het overlijden van een harer meest gevierde predikanten, Ds. N. H. De Graaf. Men vond hem des morgens dood in zijne slaapkamer, nadat hij nauwelijks het bed had ver laten. De Graaf was een opmerkelijk man, een hoogst origineele figuur, die het zeldzame talent had om den humor op den kansel te brengen. En toch was hij met zijne hooge, kaarsrechte gestalte, zijn zilverwitte haren, sprekend gelaat en donkere, doordringende oogen het type van den prediker vol ernst en waardigheid. Maar hij bezat tevens het eigenaardig geheim om te midden van het ernstigste betoog, aan het slot van eene aangrijpende peri- cope, eensklaps den toon zijner stem en de uitdrukking van zijn gelaat geheel te veranderen en door eene verras sende zinswending of een forsche paradox een onwillekeurig glimlachje om de lippen zijner hoorders te brengen. Binnen de wanden van het kerkgebouw moest het natuurlijk bij het glimlachje blijven, maar overal elders zou zulk een uiting van „sprudelnden" humor terstond met algemeenen bijval en hilariteit zijn begroet. Daar kon men de bewijzen van zien, als De Graaf eens in het Nut of de Hollandsche Maatschappij eene lezing hield, als hij in de „Werkenden Stand" het volk toesprak of ergens een gelegenheidsrede hield. Dan kon men zich ieder oogenblik verlustigen in de schitterende vonken van zijn vernuft, in de met attisch zout besprenkelde ontboezemingen van zijn rijken en fijnen geest. Doch op den kansel wist hij dat vernuft terstond weder aan banden te leggen en de gedachten zijner hoor ders bij het ernstig karakter van zijn onderwerp te bepalen. Niettemin konden sommigen hem dat humoristische, ietwat satirieke trekje toch niet recht vergeven en betwijfelden zij eenigszins den ernst van zijn karakter, doch wie De Graaf goed kende, wist wel hoe deze twijfelaars zich in hem vergisten. Doch vergissen is menschelijk! Ik heb het ook aan mijzelven weêr ondervonden, toen ik, te haastig schrijvende, in mijn vorigen Brief een onjuisten datum aangaf voor onze aanstaande Tentoonstelling van voedingsmiddelen, die hier het volgende jaar van Jtini tot September zal gehouden worden. Gelukkig heb ik nog tijd voor dit berouwvol erratumAmstelaar. Binnenland. Rijks-postspaarbank. De Minister van Water staat brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand October 1886 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der inlagenf 526,397,07 u terugbetalingen394,998.84 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 131,398.23 Aan het einde der maand September 1886 was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f8,240,137.55 zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand October 1886 bedroegf8,371,535.78 In den loop der maand October 1886 zijn 2622 nieuwe spaarboekjes uitgegeven; 793 zijn er geheel af betaald, zoodat er aan het eind der maand 134,828 in omloop waren. Tweede Kamer. In zijne Memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over zijn hoofdstuk der Staads- begrooting, verklaart de Minister van Waterstaat dat de Regeering geenszins kunstmatige opbeuring van den land bouw beoogt, maar van de benoemde landbouw-commissie onmisbare inlichtingen verlangt. Die commissie zal niet blijvend zijn. f Men schrijft on3 van Texel, dd. 27 dezer: ,/Aan den heer C. Flens, ambtenaar ten postkantore alhier, is de waarneming opgedragen van directeur van het postkantoor te O verveen." Bij de jl. Donderdag door het bestuur det lokaal spoorwegmaatschappij Hollands Noorderkwartier gehouden aanbesteding der werken voor het vervaardigen, leveren en stellen van den ijzeren bovenbouw van 12 vaste bruggen in den lokaalspoorweg MedemblikHoorn, waren 13 in schrijvingsbiljetten ingekomen. De hoogste inschrijver was A. E. Stijkel, te Appingadam, voor f 11,991, en de laagste de firma Rennebaum Co. te Cleve, voor f 8490. De werken werden nog niet gegund. Gisterenmorgen, even vóór twaalven, had op den Korten Nieuwendijk te Amsterdam een ongeval plaats, dat bij het drukke verkeer de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. In het huis No. 22, bewoond door den winkelier in boter en kaas Helfterich, waren werklieden bezig met het dak op te vijzelen, toen dit, waarschijnlijk door het niet juist stellen van een der vijzels, inviel. Met zijn geheele zwaarte neerkomende op den zoldervloer, die met een aantal planken enz belast was, werd nu ook de daar onder gelegen verdieping ineengedrukt, en het gevolg van een en ander was, dat het geheele huis instortte. Alleen de winkelverdieping bleef staan. De straat was in een oogenblik met balken en steen Dit bedrag verminderd met f 1, als te veel verantwoord. blokken bedekt, terwijl de steiger, die voor liet gebouw gestaan bad, in de winkelruiten van den heer Dc Bry aan den overkant gevallen was en deze verbrijzeld had. Met den meesten spoed rukte de brandweer aan ter opruiming van liet puin, en reeds te half twee kon het verkeer over den Korten Nieuwendijk als gewoonlijk plaats hebben. Gelukkig werd niemand gekwetst. Er is misschien geen tak van industrie, die door de Zondagswet van den Minister Du Tour zóó zwaar zou worden getroffen, als de diamant-industrie te Amsterdam. Op dit oogenblik zijn aldaar 60 a 70 stoomdiamantslijperijcn in werking niet 6 ii 7000 slijpers, die bun molens voor 12 achtereenvolgende uren daags huren. Dc slijpers hebben weder hun verstellers, die bij den arbeid de behulpzame hand bieden. Dan rekene men nog de klovers en snijders; de bonderden meisjes, die als roosjesslijpsters in haar levens onderhoud voorzien, om zich een denkbeeld le kunnen vormen van de uitbreiding dezer industrie. Hoewel nu in de laatste jaren ook Christenen het dia mantwerkersvak zijn gaan beoefenen, heeft men hier toch in de eerste plaats rekening te houden met de Israëlieten, die circa van het geheele aantal der werklieden uitmaken. Vandaar dan ook dat een bezwaarschrift, op deze over wegingen gegrond, aan de Tweede Kamer is gezonden door de heeren: B. B. Koch, A. J. Stokvis, N. Loopuit, J. Zodij, A. Dc Casseres Jr., N. H. Kijl en M. Brandon, bestuurderen der Vereeniging „Handwerkers-Vriendenkring" te Amsterdam. Der Maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Neder land ontbreekt het niet aan voortvarendheid, getuige den spoed, waarmede tot de aanbesteding der inrichting van eene baan nabij 's Hage werd overgegaan, en de pogingen door die Maatschappij aangewend, om zich de deelneming te verzekeren van bekende schaatsenrijders aan de verschil lende wedstrijden, die vanwege de Maatschappij zullen worden uitgeschreven. Van de vermaarde hardrijders, Pieter Bruinsma, Benedictus Kingma, Wijbe De Vries en Rinke Van der Zee ontving het bestuur der Maatschappij reeds de toezegging, dat zij op de eerste uitnoodiging ter kampplaats zullen verschijnen; Axel Paulsen, die op het oogenblik ongesteld is, en dus nog geen plannen voor zijn wintertournee kan maken, en die bovendien reeds verschil lende verbintenissen in Amerika heeft aangegaan, heeft zich verontschuldigd. Ook de heeren Hagen, Werner en Quilfelt zullen door 'het betuur worden uitgenoodigd, zich op de banen der Maatschappij te meten. Ongeveer tien jaren geleen werd aan de vrouw van een schipper te Noordwijk een halsketting met gouden slot ontstolen, zonder dat de schuldige werd ontdekt. Verleden Zaterdag nu begaf de vrouw zich ter kerk en liet zij haar dochtertje op het huis passen; deze hoorde in de afwezig heid harer moeder de huisdeur openen en weder dichtslaan, zonder iemand te zien. Toen de moeder tehuis kwam, stootte zij met den voet iegen een voorwerp, en wie schetst hare verbazing, toen zij bij het oprapen haren koralen ketting terugvond, zorgvuldig in een doekje gewikkeld en in den zelfden staat als zij dien vermist had. Dezer dagen heeft ten huize van den lieer M. Prins, te Groningen, de eerste algemeene vergadering van de leden der Vereeniging „Het Nëderlandsch Poland-China-Varkens- Stamboek'' plaats gehad. In die vergadering is o. a. aan bet bestuur vrijheid gegeven om, indien de wenschelijkheid daarvan blijkt, ook andere dan Poland-China-varkens in het Stamboek op te nemen en dientengevolge het Poland- China-Varkens-Stamboek te veranderen in een „Nederlandsch Varkens-Stamboek." Voorts is een definitief bestuur benoemd. Gekozen werden: tot voorzitter de beer Ebels, tot vice- voorzitter de heer Pesman, tot secretris-penningmeester de heer Velthuis, tot vice-secretaris-penningmeester de heer L. Wiersum, alle vier tot dusver in het voorloopig bestuur die betrekkingen waarnemende, en tot lid van het bestuur, in plaats van den heer Reddingius, die bedankt heeft, de heer P. M. Bos. Een staaltje van bijgeloof in 't hart van Holland. Bij Houtrijk en Polanen, een weinig afge zonderd van het dorp, staat een arbeidershuisje, waar het spookt, en wel in zulk een mate, dat er nu in den tijd van drie weken vier gezinnen in en uit getrokken zijn. Wachters, door den eigenaar 's nachts in de woning geplaatst, zijn er uitgevlucht, en sinds dien tijd staat de woning gratis ter bewoning. Geen liefhebber heeft zich intusschen nog opgedaan. De heer Roulleaux, lid der Fransche Kamer voor de Orne, van iemand vernomen hebbende, dat een zijner poli tieke tegenstanders zijnen hond naar hem genoemd heeft, schrijft daarover het volgende: „Mijn waarde heer! Ik trek het mij volstrekt niet aan, dat een hond mijn naam draagt. Ik houd veel van honden het zijn meest verstandige, goedaardige dieren. Laat dus de beminnelijke republiekein ten uwent zijn hond Roulleaux blijven noemen. Wèl zou ik het mij aantrekken en het zou mij tot eene vervolging in rechten dwingen, als de eigenaar van den hond mijn naam zelf aannam, want dan zou die gedragen worden door een uil. Geloof mij," enz. Men leest in 't Weekblad van het Recht het volgende: Een niet onbelangrijke rechtsquaestie werd onlangs te München in drie instantiën behandeld. Het paard van N. geraakte met den hoef gekneld in een rail van den paarden tram en verkreeg daardoor een zoodanige beenbreuk, dat het moest worden afgemaakt. De eigenaar sprak de Mün- chener Tramweg-Maatschappij aan tot een schadevergoeding van 1600 mark. Deze verdedigde zich met een beroep op de haar verleende concessie, door welke zij gerechtigd was de lijn te leggen en den dienst te regelen zooals zij dit gedaan had. Daardoor kon van inbreuk op de rechten van derden geen sprake zijn. Uit een geoorloofde handeling kon geen aansprakelijkheid voor nadeel door een derde geleden, voortvloeien. Van de zijde van den eigenaar van het paard werd daar tegen liet volgende aangevoerd. Het recht van het publiek op vrij verkeer in de straten is ouder dan dat van de gedaagde Maatschappij, en is niet van eenige concessie afhankelijk. De concessie nu gaf wel de maatschappij het recht, om de lijn te leggen, maar zij kan op het private recht geen inbreuk maken en heeft dat ook niet willen doen. Geoorloofd is de door de gedaagde in het leven geroepen toestand alleen tegenover de verleende concessie, niet tegen over derden, welker rechten door de concessie niet kunnen worden veranderd. En nu de maatschappij niet heeft be streden, dat bij een wijdte der rails van 30 mm. het alles- ins mogelijk is, dat een paard met den hoef daarin be kneld raakt, moet inbreuk op de rechten van derden en schuld aan zijde der maatschappij worden aangenomen. Met dit laatste stelsel heeft het hoogste rechtscollege te München, het Landesgericht van het Koninkrijk Beieren zich vereenigd. De door de Tramweg-Maatschappij inge stelde revisie werd verworpen. Buitenland. Het blijkt, dat in Bulgarije de behartiging der belangen van de Russische onderdanen opgedragen is aan de Duit- sche consuls en in Oost-Rumelië aan de Fransche consuls. Dit is niet geschied om beide partijen te vriend te houden, doch alleen omdat er in laatstgenoemde provincie geen dergelijke Duitsche ambtenaren zijn; anders zou Rusland zijn traditien getrouw gebleven zijn en ook daar Duitsch- land, als den bevrienden nabuurstaat, daartoe aangezocht hebben. Generaal Kaulbars, die uit Sofiia naar Ivonstantinopel ging, is thans naar St. Petersburg ontboden, om daar mondeling verslag van zijn bevindingen te doen. De Sultan van Turkije verleende hem audiëntie en stelde hem het grootkruis der Medjidie-orde ter hand. De Engelsche Regeering heeft eene bijzondere com missie benoemd tot het instellen van een onderzoek betref fende de talrijke mishandelingen, welke door vreemde visschers in de Noordzee op Engelsche visscherlieden ge pleegd worden. De commissie begeeft zich naar Lowestoft en andere voorname visscliersplaatsen, ten einde van de berichten en klachten kennis te nemen. In de troonrede, waarmede jl. Donderdag te Berlijn de Rijksdag geopend werd, wordt het wetsvoorstel betref fende het leger gemotiveerd, met verwijzing naar de ont wikkeling der strijdkrachten van de naburige Rijken. Voorts wordt in de troonrede gezegd, dat de betrekkingen van Duitschland met alle buitenlandsche Staten vriend schappelijk en bevredigend zijn. Duitschland's staatkunde heeft bestendig ten doel, niet alleen voor Duitschland den vrede te bewaren, maar ook tot behoud der eensgezindheid van alle mogendheden den invloed te doen gelden, welke de Duitsche politiek wegens liefde tot den vrede, algemeen vertrouwen, ontstentenis van eigenbelang bij de hangende kwestiën, en inzonderheid wegens de nauwe vriendschaps banden van den Keizer met beide naburige Hoven verbindt. De aangekondigde ontwerpen zijn reeds bekend. Vermel ding verdient de verklaring, dat de Regeering, ondanks de dringende noodzakelijkheid, van de hervorming der belas tingen, waarnaar zij tot dnsver getracht heeft, zoolang wil afzien totdat die noodzakelijkheid ook in den boezem des volks zal erkend zijn en dit door de verkiezingen blijken zal. De middelen, bij het wetsvoorstel betreffende het leger vereischt, zullen door verhooging der matriculaire bijdra gen en langs den weg van het crediet moeten gevonden worden. Het electrisch licht in den fakkel van Bartholdi's reuzenbeeld te New-York is den 22 dezer voor het eerst door het bestuur der haven verlichting ontstoken. Sedert de inwijding hadden bureaucratische belemmeringen zulks verhinderd, en het schijnt veel moeite gekost tc hebben om het zoover te brengen. Het licht is slechts flauw. Een sterk licht wordt echter op dit punt door de zeevaarders niet wenschelijk geacht. Volgens berichten uit St. Petersburg is daar dezer dagen veel sneeuw gevallen en vriest het reeds beduidend. Generaal Kaulbars bedankt in de Now. Wrenra al zijn buitenlandsche vijanden voor de vele anonieme brieven, die hij in den laatsten tijd ontving. Zij leveren hem, zoo verzekert hij, een aangename lectuur op en hebben de postzegel-verzameling van zijn dochter aanmerkelijk verrijkt. Benoemingen, enz. Aan den heer rar. M. A. Kluppel, griffier bij de Arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar, is pensioen verleend ad f1935 's jaars. De luitenant ter zee 2de klasse W. J. G. Umbgrove en de adelborsten 1ste klasse Jhr. G. C. Quarles van UfFord, F. C. W. Moorrees, G. K. Graaf van Hogendorp, A. F. J. Iloms- wincbel, A. H. Baron van Heerdt tot Eversberg en J. F. Nijland, uit West-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2de klasse L. A. Van Aspcren van der Velde wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 December a. 8., voor den tyd van vijf jaren op pensioen gesteld, ad f 800 's jaars. De officier-machinist 2de klasse J. A. Goetz wordt met den 16 December a. s. geplaatst bij den Marine-torpedodienst. Met ingang van 1 December a. s. is de machinist der 2de klasse bij de Kon. Marine J. Maandag bevorderd tot machinist der 1ste klasse. De bij het korps mariniers nieuwbenoemde 2de luitenant- kwartiermeester J. H. P. Bakker wordt in functie gesteld op het bureau van den kapitein-kwartiermeester van het korps te Amsterdam. Visch berichten. Honderd korders en beugers brachten jl. Woensdag 30 tot 300 8chelvisschcn, 2 tot 20 kabeljauwen, 4 tot 10 roggen, 20 tot 120 groote, 30 tot 100 kleine tongen en 2 tot 12 mandjes kleine schol ter afslag; schelvisch gold f 30.k 33.50 bet honderd, kabeljauw f 1.85, rog 65 a 70 cents, groote tong 40, kleine idem 6 k 20 cents per stuk, en kleine schol f 1.30 k 3.25 per mandje. Jl. Donderdag kwamen binnen de sloepen Adriana Lumina, schipper De Korte, Presto H, schipper Zwartveld en Pollux, schipper Groenendijk, te zamen met 2500 levende en 600 doode schelvisschen, 100 levende en 280 doode kabeljauwen, 36 levende en 40 doode lengen en 9 ben vleet, terwijl door eene schuit van Terschelling 1000 schelvisschen, en door 66 korders en beugers 30 tot 100 schelvisschen, 1 tot 4 kabeljauwen, 25 tot 240 groote, 30 tot 130 kleine tongen, 5 tot 10 roggen en 1 tot 6 mandjes kleine schol werden aangebracht; levende schelvisch gold ter afslag f 22.50 h f 31.—, doode idem f 5 het honderd, levende kabeljauw f 2.70, doode idem f 1.40 a 85 cents, levende leng f 1.45, doode idem 80 cents, groote tong 25 h 30, kleine idem 5 a 20 cents, rog 60 cents per stuk, vleet f 10.50 per ben en kleine schol f 5 k 2.60 per mandje. Gisteren kwam binnen de sloep Watergeus, schipper Van der Steen, met 90 levende, 230 doode kabeljauwen, 8 lengen en 1800 doode schelvisschen, terwijl door 53 korders en beugers 30 tot 100 schelvisschen, 650 groote, 400 kfeine tongen, 30 roggen en 2 tot 8 mandjes kleine schol werden aangevoerdlevende kabeljauw gold ter afslag f 2.15 k f 2.50, doode idem f 0.85 5, f 1.25, leng f 1.30 per stuk, levende schelvisch f 22.ii f 27.50, doode idem f 4.50 't honderd, groote tong 25 h 35 cents, kleine idem 5 20 cents, rog 63 cents per stuk en kleine schol f 1.65 h f 3.75 per mandje. Vierde lijst. No, 19918 i 400. No. 20513 f 200.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2