Bij de practische oefeningen der dd. schutterijen in 1886, waar die onder leiding van officieren van het leger hebben plaats gehad, is gebleken, dat bij vele korpsen de oefeningen niet worden ingehaald, als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de Commissarissen des Konings door den Minister van Binnenlandsche Zaken uit- genoodigd om te bevorderen, dat oefeningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden dag niet konden plaats hebben, zoo eenigszins mogelijk, op een anderen dag te doen houden. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: „De visch, dezer dagen op de Vliehors aangespoeld, is ongeveer 25 voet lang. De opening van den bek wordt op 3 voet geschat. Naar gissing zal de visch wel 5000 pond zwaar zijn. Professor Max Weber, uit Amsterdam, is bereids over gekomen om het cadaver aan te koopen voor het Zoölo gisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam/' Het Ziekenfonds te Oude Schild op Texel, dat thans 20 jaren bestaan heeft en welks leden (meer dan honderd) meestal visschers zijn, geeft den leden bij ziekte, behalve kostelooze geneeskundige hulp en medicijnen, ook liet recht om tijdens de ziekte f 4 uit de kas te trekken. De contri butie bedraagt 10 cents per week, en het fonds, dat kos teloos beheerd wordt, bezit ruim f 600. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 6 dezer: Weder werd heden aan de schoolkinderen alhier een Sint-Nicolaasfeest bereid. Geschiedde dit vroeger op voor stel van de toenmaals bestaande afdeeling van „Volks onderwijs," na de opheffing daarvan gebeurde het een paar malen op particulier initiatief, doch thans geschiedt het vanwege de plaatselijke Vereeniging ter bevordering van schoolbezoek, die nu reeds 106 leden telt. Deze Vereeni ging gaat evenwel van het beginsel uit, om in toenemende mate leerlingen uit te sluiten, die zich aan willekeurig schoolverzuim schuldig maken, en alzoo was het heden de laatste maal, dat alle schoolkinderen tot het feest werden toegelaten. Niettemin ontvingen alleen diegenen prijsjes, die niet meer dan 150 malen de school hadden verzuimd en natuurlijk zij de mooiste, die het trouwst de school bezocht hadden. Ongeveer een 300tal leerlingen van school No. 1 trokken van morgen in optocht naar de kerk, waar alles tot hun ontvangst gereed was. Onder afwisseling van liedjes werden koek en suikergoed uitgedeeld, terwijl de leerlingen om beurten uit de verschillende klassen van prijzen datgene konden kiezen wat hun het meest beviel. De heer Pareau hield, als voorzitter der Vereeniging, een toespraak tot de leerlingen, waarbij hij o. a. de kinderen ten zeerste opwekte te zorgen, dat zij niet van het feest werden uitgesloten. Vroolijk en tevreden verliet ieder het kerkgebouw. Morgen heeft het feest plaats voor de leerlingen van school No. 2 in hun schoollokaal op het Breezand." Het voorloopig bestuur eener nieuwe Naamlooze Vennootschap te Hoorn tracht zich in betrekking te stellen met de aandeelhouders der West-Friesche Tramwegmaat schappij (in liquidatie), ten einde te kunnen komen tot exploitatie van een paardentram tusschen Hoorn en Enkhuizen. De wintervergadering der Gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap zal plaats hebben te Amsterdam, op 29 dezer. Be halve de gewone huishoudelijke aangelegenheden, zullen in deze bijeenkomst deze punten behandeld worden: Is de klacht gegrond, dat de nieuwere leerwijzen van den onder wijzer, zoowel als van de leerlingen, te weinig inspanning vorderen? In hoeverre beantwoorden de stijloefeningen, zooals ze in de tegenwoordige handleidingen aan de lagere school worden aangeboden, aan deeischen? Voordracht van den heer J. E. L. A. Timmerman, van Amsterdam, over: Eenige opmerkingen omtrent de methode van het onderwijs, in verband met het gebruik van hand- en leer boeken. Bespreking door den heer P. H. Van der Ley, van Haarlem, van: Het onderwijs in de Natuurkunde in de volksschool. Eduard Bamberg is op 23 dezer 70 jaar oud en 60 jaar aan het tooneel. Die dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan. De Stadsschouwburg te Amsterdam is den jubilaris afgestaan voor eene voorstelling, waarin ook leden van Het Nederlandsch Tooneel zullen optreden, en ook elders in den lande zullen ten zijnen behoeve jubileum-voorstellingen worden gegeven. De heer Bamberg hoopt dat de opbrengst dier voorstellingen hem in staat zal stellen rust te nemen. Binnenkort zal eene levensschets van Bamberg met allerlei wetenswaardigheden, door den heer J. H. Róssing bijeen gebracht, verschijnen bij den uitgever Van Holkema, ook ten voordeele van den ouden tooneel speler. Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van Czaar Peter den Groote te Zaandam, verneemt de C. d. 1. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van verkoop. Z. M. heeft het den Russischen Keizer gracienselijk afgestaan. Ter gelegenheid van het Sint-Nicolaasfeest hebben de jongens aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna te Rotterdam feest gevierd. Een goochelaar en muziek brachten de jongens in vroolijkheid, terwijl ze bovendien door den kommandant op chocolademelk met krentenbrood werden onthaald. 't Gebeurt meer, elk jaar durven we zeggen, dat enkele surprises van Sint-Nicolaas in het water vallen. Maar zoo letterlijk als dat jl. Zaterdag met een gansche Sinterklaas-bezending 't geval was, komt het gelukkig slechts zelden voor. Dien morgen toch schrikte 't paard, dat voor een tijde lijk in dienst der pakketpost rijdenden wagen van den stalhouder v. d. K. te 's Hage gespannen was, op den Loosduinschen weg, door den passeerenden stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wagen en lading een menigte post pakketjes, tuimelden in de sloot. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op 't droge worden gebracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voorschijn kwamen, laat zich denken. (Vad.) Men schrijft aan de Leidsche Crt. „De mollen werken nog te veel, en zoolang ze dat doen krijgen we nog geen winter, merken de boeren aan. Jl. Vrijdagnacht had de vorst voor het eerst blommetjes op de glazen en ijs in slooten en singelgrachten gemaakt, maar het veld was zoo wit als een laken. Dat houdt niet aan, beweerden de tuinders, want het heeft ruig gevroren, de lucht is nog te waterig, en dat kon wel op sneeuw uitdraaien. De wind was sedert Donderdag naar het zuiden gekrompen. Daarover hadden de schippers in de vroegte van Vrijdag hunne beschouwing: „krimpende winden en uitloopende vrouwen, die kan-je niet vertrouwen." Rauw weêr, manSneeuw of regenen de eenden gingen Don derdag ook al zoo te keer! Heb-je wel gezien hoe het maantje in het westen in een nest zat? Dat is mis. Hij lag warempel heelemaal op den rug, merkt een ander aan, en als hij dat doet, zijn we nog niet van het vuile weer af. Welk een hemelsbreed verschil, zulke „uit de lucht gegrepen" weersvoorspellingen, of de officiëele, meteorolo gische waarnemingen binnenskamers!" Te Montreux is in 55jarigen ouderdom overleden de heer E. J. Van der Sleijden, gepens. kapitein ter zee. Gisterennacht overleed te Groningen op ruim 84jarigen leeftijd de oud-hoogleeraar in de godgeleerdheid Petrus Hofstede De Groot. Te Haarlemmermeer, bij Halfweg Amsterdam, is jl. Zaterdagavond omstreeks elf uur een verschrikkelijk misdrijf gepleegd. Drie werklieden, huiswaarts keerende, geraakten met elkander onderweg in hevigen twist. Twee van hen hebben daarop den derde, een jongeling van 21 jaren, genaamd Jacob Mienes, op den grond geworpen en deze ontving toen van zekeren Dirk Van den Berg een messteek van achteren onder de heup, met dit treurige gevolg, dat hij een half uur later aan de bekomen wonde is bezweken. Door de ijverige bemoeiingen van den rijks veldwachter C. Kooy, gestationeerd te Halfweg, is de dader nog denzelfden nacht in zijne woning gearresteerd en Zondag naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. In da zitting van den Gemeenteraad te Ooltgensplaat is jl. Woensdag door burgemeester en wethouders, als uit makende het Burgerlijk Armbestuur, medegedeeld, dat door hen in de bus, bestemd voor de collecten ten behoeve van den grooten armen, gevonden is f 25,000 in bankbiljetten, waarbij was gevoegd een ongeteekend briefje, dat deze som gegeven was ten behoeve van den grooten armen van Ooltgensplaat, ter voldoening aan een verzoek van wijlen mr. D. Van Weel Az. (den vorigen burgemeester) en met verzoek, dat men mocht kunnen goedvinden, de gelden ten behoeve der armen voormeld te beleggen op een van de Grootboeken der Nederlandsche schuld. Tot die belegging is besloten. De Gemeenteraad van Vlissingen heeft in beginsel met algemeene stemmen op 2 na besloten tot invoering eener belasting onder den naam van straatgeld. Door den heer W. H. Martin, ingenieur te Vlissingen, is voor den tijd van 30 jaren concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een wandel- en aanlegpier op het duin, tusschen het stedelijk Badhuis en het nieuwge bouwde Grand-Hótel. Naar aanleiding der voorstellen van den Minister van Marine voor den bouw van een ramtorenschip, geeft de Nederl. Industriëel eenige bijzonderheden omtrent eene uitvinding, die in de jongst verloopen maanden in Noord- Amerika bijzonder de aandacht heeft getrokken, nl. den „Peacemaker" van prof. Tuck, eene torpedoboot die zich in alle richtingen boven en onder water kan bewegen en in een oogwenk torpedo's onder het grootste schip brengen en ze door electriciteit hun vernielingswerk kan laten aanvangen. Met eenige gravures heldert de Nederl. Industriëel deze mededeelingen op en wijst daarbij op de geringe kosten van zulke booten (f 40,000), tegenover de millioenen die de ramtorenschepen kosten, welke niettemin in een oogwenk vernietigd kunnen worden door zulk eene boot. Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De officier van gezondheid der 1ste klasse G. H. Klosser, arts, trad Vrijdag 3 December jl., 's avonds ten 8 uur, in bovengenoemde Vereeniging te Helder op, ter inleiding van het op dien avond te behandelen punt: „Specifieke ziekte-oorzaken bij de Kon. Ned. Marine." Genoemde spreker wees er op, dat de gezondheidsleer tot op onzen tijd steeds een kwijnend bestaan gehad heeft. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat aan de universi teiten, zelfs in ons vaderland, een leerstoel voor deze weten schap ontbrak. Er wordt nog niet aan gedacht om op middelbare- en lagere scholen de gezondheidsleer als leervak in te voeren; en toch zou dit zeer te wenschen zijn. Bij het groote publiek bestaat minachting voor de wijze lessen, die de goede godin Hygieia geeft. Zelfs de Staat betoont niet altijd den grootst mogelijken ijver in het opvolgen van de hygiënische voorschriften, waar het geldt de gezond heid, het welzijn zijner dienaren, het behoud van zijn arbeidsvermogen. Door onbekendheid met de regelen der gezondheidsleer worden sommige der hoogste belangen van Leger en Vloot, zoo niet verwaarloosd, dan toch op den achtergrond geschoven, en gebrekkige toestanden zijn daarvan een onvermijdelijk gevolg. Bij het beantwoorden der vraag „welke nadeelige invloeden hebben de verschillende dienstverrichtingen bij de Marine, op de gezondheid der equipage," staan de werkzaamheden, die het matrozenvak medebrengt, bovenaan. Het snel openteren in het wand, het stelselmatig roeien, het werken in de takelage, het klimmen langs einden, zijn buitengewoon zware lichamelijke inspanningen, die bij nadere beschouwing alle dit gemeen hebben, dat de longen daarbij mechanisch verhinderd worden zich uit te zetten, juist in die oogen- blikken gedurende welke, door belangrijke lichamelijke inspanning, de functie van het hart aanmerkelijk vermeerdert. De matroos verricht veelal zijn moeilijkste werkzaamheden bij zeer ongunstig weer. De mate van arbeid, dien de matroos op een uitgerust oorlogsschip verricht, staat gewoon lijk in rechte verhouding tot de ongunstige weersgesteldheid. De matroos wordt gedurende zijn werkzaamheden dikwijls nat; hij heeft niet veel kleederen om te verwisselen, en het komt voor, dat hij 5 tot 6 uren, ja soms een of meer dagen, met volkomen natte kleederen moet loopen, iets wat natuurlijk zeer nadeelig is voor de gezondheid. Bij de opgesomde nadeelige invloeden voegen zich die, welke voortvloeien uit onvoldoende ruimte tot herberging der manschappen, uit de onpractische wijze van schoonschip maken, de deels gebrekkige kleeding, en vooral in Indië de berispelijke voeding. De matroos is ook militair, en moet derhalve allen inspannenden arbeid doen, niet volgens eigen keuze, of met trapsgewijze vermeerdering, maar op commando. Dit gemis van vrijen wil bij den militair kan schadelijk inwerken op zijn gezondheidstoestand, vooral wanneer hij pas in dienst is getreden. Wat de voeding betreft aan boord van Zr. Ms. oorlogs schepen, die in Europa verblijf houden, zij is over 't alge meen voldoende, vooral in de havens, ofschoon in de hoogste mate eentonig. De voeding der manschappen aan boord der oorlogsschepen, die zich in de koloniën bevinden, is in vele opzichten onvoldoende, en vooral voor het inlandsch gedeelte ge brekkig te noemen. Moleschot en andere physiologen hebben de hoeveelheid voedingsstoffen berekend, die het organisme van een arbeidend man dagelijks noodig heeft tot instandhouding van het individu, en dienden tot grondslag van deze beschouwingen. Of echter de berekende hoeveelheid voedingsstoffen altijd in de aan de Marine verstrekt wordende levensmiddelen voorhanden is, valt te betwijfelen, daar, vooral in Indië, onder de leveranciers personen gevonden worden met een zeer ruim geweten. Door ouderdom, nalatigheid in 't beheer, enz. komt soms bederf in de voedingsmiddelen, er vertoonen zich o. a. in grooten getale torren in het hard brood, en snuitkevers in de erwten en boonen, waardoor deze levensmiddelen zeer nadeelig voor de gezondheid worden. Van alle voedingsmiddelen, die aan boord van oorlogs schepen worden verstrekt, vereischt het drinkwater de meeste zorg, vooral in tijden van epidemie. Met het aan- koopen van drinkwater, hoofdzakelijk in onze koloniën, moet men dikwijls zeer voorzichtig zijn. Gelukkig zijn tegenwoordig de meeste oorlqgsschepen van een distilleer— machine voorzien, die volkomen zuiver water kan maken. Wat het verstrekken van alcoholische dranken aangaat: menigeen in Indië heeft gezondheid, levenslust en verhoogd weerstandsvermogen, tegen de invloeden van het klimaat, te danken aan het matig gebruik van alcohol. Na in nadere beschouwingen getreden te zijn omtrent het voedingstarief voor Europeesche schepelingen in Indië, kwam de spreker tot het besluit, dat dit geen voldoende waarborgen voor een doelmatige voeding oplevert, en in strijd is met de gezondheidsleer. De zeeschafting voor inlandsche schepelingen, hoofdzakelijk bestaande uit rijst, gedroogde visch en klapperolie, welke laatste levensmiddelen, aangezien zij niet lang bewaard kunnen worden, veelal bedorven zijn, is ten eenenmale onvoldoendeeentonig, ondoelmatig en zeer gevaarlijk. Zeer waarschijnlijk is het, dat de oorzaak tot het ont staan van berri-berri ook moet gezocht en gevonden worden in onvoldoende voeding, en in het gebruik van meer of min bedorven gedroogde visch. Ten slotte gaf de spreker de maatregelen aan, welke er volgens zijne meening moeten genomen worden, om de sanitaire verhoudingen der manschappen gunstiger te doen zijn. Op deze hoogst belangrijke voordracht volgde een geani meerde discussie, waaraan de heeren Le Comte, Hazenberg, Cambier en Lobry de Bruyn deelnamen. Algemeen bracht men den spreker hulde voor zijn streven tot verbetering van bestaande gebrekkige toestanden, doch verschilde in opinie met hem betreffende eenige onderdeelen zijner lezing. Dr. Lobry de Bruyn stelde o. a. tegenover de opgaven van den physioloog Moleschot, aangaande hetgeen een arbeidend man dagelijks noodig heeft, die van de physio logen der Munchener school, en vermeende dat, als men laatstgenoemde opgaven als uitgangspunt zijner beschou wingen neemt, men tot eenigszins andere resultaten zal geraken dan waartoe de inleider gekomen is. Onder dankbetuiging aan den inleider en aan hen, die aan het debat deelnamen, sloot daarop de President, de Kapitein ter zee Dyserinck, ten half twaalf uur, de ver gadering. Buitenland. De begrootings-commissie der Fransche Kamer heeft beraadslaagd over de plannen van den Minister van Marine, admiraal Aubc, tot hervorming van de zeemacht. De Minister stelde zich voor, in een zeker aantal jaren een veelomvattend plan ten uitvoer te leggen. Zijnerzijds wilde de rapporteur de maatregelen tot herstel der vloot tot het jaar 1887 beperken en ten aanzien van hetgeen daarna te doen stond de vrijheid der Vertegenwoordiging voorbehouden. Laatstgenoemde betoogde, dat de vorderingen, welke ten aanzien van de Marine dagelijks worden gemaakt, elk thans aanbevolen stelsel later als gebrekkig zouden kunnen doen erkennen en omgekeerd, zoodat het gevaarlijk was, zich bij voorbaat voor eene reeks van jaren de handen te binden en een op uitgebreide schaal ontworpen plan ten uitvoer te leggen, waarvan de verschillende deelen niet dezelfde waarde zouden hebben. Intusschen, dit erkende de rapporteur, moest er reeds nu iets gedaan worden, opdat de Fransche vloot niet bij de vloten van andere landen zou achterstaan, waartoe hij voorstelde een crediet van 25 millioen francs uit te trekken. Verschillende leden ondersteunden deze zienswijze en ten slotte werd met 12 tegen 5 stemmen het voorstel van den rapporteur, den heer Ménard-Dorian, door de commissie goedgekeurd. Het Hof van Cassatie te Brussel heeft gisteren het beroep van V«n der Smissen verworpen. Benoemingen, enz. De tot 2den luitenant benoemde sergeant J. Weijerman wordt ingedeeld bij de 3de compagnie van het 5de bataillon van het lste regiment infanterie alhier. De fortificatie-opzichter der 2de klasse "NV. Vrancken is over geplaatst van Gorinchem naar hier. Visch berichten. Jl. Zaterdag kwam binnen de sloep Wisselvalligheid, schipper De Gelde, met 700 schelvisschen, terwijl door 1 korder 45 tongen, door 7 beugers 80 tot 90 schelvissehen en 6 kabeljauwen, en door trekkersbooten 22 tal haring werden aangevoerd; daar in eenige dagen geen visch ter afslag was geweest, werden hooge prijzen besteed; schelvisch gold f 25.50 h f 54.'t honderd, tong 30 cents, kabeljauw f 2.75 per stuk, en haring f 4.50 per tal. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geepe. Bevallen: C. M. Boekei, geb. Van Straten, D. H. Tazelaar, geb. Walboom, Z. A. De Joug, geb. De Jong, D. Overleden: N. Dekker, geb. Winter, 68 jaren. J. E. Visser, 2 jaren. H. Zegel, 85 jaren. A. Vader, 13 maanden. T. De Goede, 9 maanden. M. M. ElshoflT, 4 maanden. C. Van Araesfoort, 9 maanden. M. S. C. W. Romeny, 5 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2