KosterVM»i°l¥elTe Map. PaöülBDSt Tan AmsWam naar M. Oost-Mie ei oneïeerfl. Geregelde tiendaagsche espeditie Informaties te verkrijgen aan het kantoor, Keizersgracht 181, Amsterdam. DEPOTS VAN THEE. M. RAVENSWAAY ZONEN, W. J. BLITZ, Tandarts, NB. BUSKRUIT (Crêpée N°. 1) en HAGEL door geheel In die, naar Padang, Deli en Atjeh eens in de 14 dagen (direct zonder overscheping te Batavia). WIJNHANDEL van W. Jager G-erlings, firma J. H. ENSCHEDÉ, te IUVHIIW. Depot te Helder: Keizerstraat nabij het Heldersche Kanaal. J. E. DE JONGH, Agent. UIT HET MAGAZIJN VAN te GORIXCHEAI. Deze THEEËN worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van vijf, tioee en een half en een Ned. ons, met vermelding van Nommer en Prijs, voor zien van nevensstaand Merk, volgens de Wet gedeponeerd. Zich tot de uitvoering van geëerde orders aanbevelende. Nieuwediep. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. Helder. J. BREEBAART, Langestraat. Wieringen. J. D. BOERSEN. Schagen. J. DENIJS. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. is ieder en DonderdAg. 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tandheelkundige oporatiën en het plaatsen van kunsttanden in het ïlótel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaterdags in den Burg en des Itlaandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags II ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Turfbakken met en zonder deksels, gegoten en gelakte Steenkoolbakken van af f 1. sterke Steenkoollepels 12 cents, Pooken 20 cents, Tangen van af 40 cents. t. «r. üiiijjocr, Parkstraat, Burg op Texel. Spécialiteit ia: Gegoten Fornuizen, geëmailleerde Haarden, Verwarmkachels, enz. Vnl-rcgulateurkachcls voor alle doeleinden, branden 24 uur zonder bijgevuld te worden. Kolen- en Tnrfhakken. Haardstellen, Pooken en Kolenschoppen, prachtig gebloemde Kachelplaten. Stallam pen en Lantaarns, Stalkcttingcn, St al- schoppen. Graanmaten, Bascules en Gewichten, Thermometers en Maatglazen, alsmede Pekel- en Alcoholwegers. Boeren-, Bouw- en Keukengereed schap. üont-, Touw-, Maml- en Borstelwerk. MVK RUIME SOKTEER1NG IW üoescliaren. Wl A. KOSTER, Schagen. Verslag van de werkzaamheden der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gedurende liet tijdvak van oprichting, 1871 toten met 1886. (Slot.) Het getal der contribueerende leden telde dit jaar 210. Ofschoon de Vereeniging bij de intrede van het jaar 1882 zich, wat haar programma van werkzaamheid betreft, had te schikken naar den toestand der financiëele kracht, die door de twee voorgaande jaren wel eenigszins was besnoeid, toch vond men arbeidsveld waarop met inacht neming daarvan met vrucht kon worden gewerkt. Onder de verrichtingen, die wij dit jaar vinden opgeteekend, mogen wij zeer veel goeds opmerken. In de eerste plaats werd de prijsvraag voor het doelmatigste aanteekeningboekje, waarop 23 antwoorden zijn ingekomen, door eene commissie toegekend aan den heer C. Treurniet, welk boekje aan elk der leden wordt uitgereikt en door den ontwerper in den handel gebracht. Eene daartoe benoemde commissie hield zich gedurende dezen zomer bezig met een onderzoeknaar het niet gaar kunnen koken der erwten, en gaf in de najaarsvergadering een zeer belangwekkend, volledig over zicht van de bevindingen, daarmede opgedaan en de ver kregen uitkomsten. Het plan, in 1884 eene Internationale Landbouwtentoon stelling te houden te Amsterdam, werd met kracht en aandrang ondersteund, terwijl tevens werd besloten, van wege de Vereeniging alsdan een prijs van f 300 uit te loven voor den besten pinkstier van het Nederlandsche veeslag. Mochten wij meermalen, ook in voorgaande jaren, de lust tot veredeling van het vee bij de Vereeniging op merken, dit was ook het doel, toen zij eene som van f 50 toekende aan de jaarlijksche veetentoonstelling te Alkmaar. Voorts werd eveneens in dezen geest voor het volgend jaar een plan ontworpen tot het stationeeren van zes uit stekende rijstieren, op daarvoor aan te wijzen plaatsen. Het ledental der Vereeniging bedroeg bij het einde van 1882 194. Wanneer wij, M. H., de geschiedenis van liet verleden onzer Vereeniging voortzetten en de vele en velerlei werk zaamheden in dit verslag u trachten weêr te geven, dan rijst bij ons de vraag, of met het lezen daarvan in eene vergadering als deze niet te veel van uw geduld wordt gevergd en te weinig gelet op den voor ons allen kost baren tijd. Nu, wij nemen ons voor, het laatste gedeelte, nog overig, in aanmerking nemende, dat wij allen meer en meer van nabij de feiten nog zullen kennen en op bekend terrein komen, zoo kort mogelijk af te werken. Het jaar 1883 was ook alweder een belangrijk, werk zaam tijdperk. Het stationeeren van de zooeven genoemde rijstieren mocht op algemeene deelneming en belangstelling rekenen. Men ontzag geene moeite, tot nog toe vreemd aan Noordhollandsche veehouders, om hunne koeien op verren afstand ter dekking aan te bieden. Dat hiermede zeer veel werd gedaan tot de veredeling van onzen vee stapel, zullen allen erkennen, die de uitkomsten hiervan hebben nagegaan. Niettegenstaande over de geldmiddelen, blijkens de be grooting, door deze werkzaamheid nagenoeg was beschikt, bood het bestuur de commissie voor de Internationale Tentoonstelling in '84 te Amsterdam aan, den wedstrijd met hooibouwwerktuigen voor hare rekening te nomen. Dit aanbod werd zeer dankbaar aangenomen en de wedstrijd gehouden den 25 Juli te Heiloo. Mededingende waren ver plicht, hunne werktuigen op genoemde tentoonstelling in te zenden. Verder werd per adres aan de Hooge Regeering adhaesie geschonken aan dat der Friesche Maatschappij van Land bouw, omtrent den voor onzen veehandel zoo gevaarlijken toestand in het spoelingsdistrict, en op afmaking aange drongen. Tegelijk werd aanleiding gevonden, het belasting voorstel der heeren Van Delden c. s. door gepaste maat regelen krachtig te steunen. Was het ledental in 1883 gedaald tot 183, bij den aan vang van het jaar 1884 mogen wij tot ons genoegen zien, dat dit wederom was geklommen tot 190. Aangezien het stationeeren van rijstieren het vorig jaar met zulk een gunstigen uitslag werd bekroond, werd door het bestuur met vrijmoedigheid opnieuw aan de leden voorgedragen deze algemeen geprezen handeling te herhalen. Met algemeene instemming werd hiertoe besloten, met bepaling dit jaar 5 stuks te stationeeren. Alweder bleek de deelneming dezer zaak overwaardig. De inzending van land- en tuinbouw voortbrengselen benevens zuivelproducten, van wege de Vereeniging op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, gaf den belangstellenden een goeden indruk en werd met goud bekroond. Der commissie tot het aankoopen van Zweedsche zaai granen, om die gratis ter uitzaaiing te verspreiden, mocht het niet gelukken het voor dit doel beoogde zaad machtig te worden, waarom zij in de najaarsver gadering, in de hoop op beteren uitslag, werd diligent verklaard. Ook dit jaar gaf op het gebied van den landbouw, inzonderheid door de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, waaraan ook de Vereeniging hare bescheiden krachten ten beste gaf, veel stof tot ontwikkeling en onder zoek voor den landbouwenden en zuivelproduceerenden landman. Bij het nalezen der bladzijden over het jaar 1885 doet het ons goed, daarin als immer den geest van werkzaam heid voorop gezet te zien en to mogen opmerken, dat nog altijd zoo veel practische en nuttige handelingen, het pro gramma uitmaken, Streelend is de gedachte aan de waardeering en sympathie, die wij overal ontmoeten waar de werking der Vereeniging zich openbaart. Bij den alom gevoelden teruggang van den landbouwenden stand, mocht het een verblijdend verschijnsel heeten, dat toch het leden tal met 4 werd aangevuld. Den 29 April werd te Hoorn eene tentoonstelling ge houden van stieren, pinken en schapen, waarbij als hoofd doel was gesteld, de resultaten van het stationeeren der stieren in het vorig jaar na te gaan. Deze tentoonstelling, naar wensch geslaagd, bewees door de vele prachtexem plaren, vooral van het rundvee, met welke schreden men op dit gebied, de laatste jaren was vooruitgaan en welken invloed de werking onzer Vereeniging ook op dit belang heeft uitgeoefend. De sluimerende plannen tot verbetering van het paarden ras mochten dit jaar tot rijpheid komen en eischten van de kas der Vereeniging de belangrijke som van f1500, als driejarige subsidie aan twee, overeenkomstig de bedoeling der Vereeniging, opgerichte Hengsten-vereenigingen, te Wieringerwaard en te Alkmaar. In hoeverre ook dit loffelijk streven ons een goede uit komst waarborgt, wij allen slaan met belangstelling de welgeslaagde pogingen dier wakkere mannen gade. Moge ook dit werk, waaraan de gewaardeerde aandacht van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog niet werd ont houden, blijken vruchtdragend en van blij venden aard te zijn. Opnieuw werd met krachtige hand de zaak der wik- en weegloonen aangegrepen en werden daarvoor bereids de noodige maatregelen in het werk gesteld. De groote be langstelling echter, die de Hollandsche Maatschappij in deze zaak aan den dag legde, heeft de Vereeniging doen besluiten, haar werk in deze voorloopig te staken, in af wachting welk licht door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zou worden ontstoken. Ook dit jaar werd, in aanmerking nemende de toenemende belangrijkheid der ten toonstelling voor fokvee te Alkmaar, aan dit bestuur een som van f 50 toegezegd; eene som van f 25 bijgedragen voor den u welbekenden Sloetprijs, als hulde aan de nage dachtenis van hem, die zooveel heeft willen doen in het belang van ons aller streven. Ook de weinige belangstelling, die in onze streken is op te merken bij de varkensfokkerij, werd een punt van over weging en hoewel dit jaar niet tot werkelijkheid gebracht, neemt de Vereeniging zich voor, deze zaak niet uit het oog te verliezen. Het al of niet wenschelijke over het gewichtig en inge wikkeld vraagstuk der beschermende rechten, wordt in eene der vergaderingen ernstig overwogen. De Vereeniging, ook hier, sprak zich beslist bij groote meerderheid van stemmen uit en beschouwde beschermende rechten als een groote ramp voor geheel liet vaderland. Op verzoek van enkele leden en onder goedkeuring der vergadering, worden ver zoekschriften ingediend tot verlenging der termijn van 30 dagen, tot het ter visie liggen der schalen van schatting van de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De poging, aangewend bij het Amerikaansche rundvee- stamboek, om bij het verwisselen van naam, dien meer in overeenstemming te brengen met den naam, dien ons vee draagt, mislukte. Nog kan worden vermeld, dat ook de Vereeniging het initiatief nam tot het oprichten van een Nederlandsch paardenstamboek en daartoe eene commissie benoemde, die zich met eenige liefhebbers van de paardenfokkerij zou vereenigen; tevens besloot men in het volgend jaar eene tentoonstelling te houden van fokvee, zoowel runderen als schapen. En nu, mijne heeren, genaderd tot aan de laatste bladzijde dezer geschiedenis, vinden wij die, hoewel niet onbestemd, toch nog onbeschrevenwat zal de inhoud daarvan worden; wat zal worden toegevoegd aan datgene, wat reeds in dit jaar is verricht en als steeds getuigt van de blijvende sympathie, die onze Vereeniging aan de ontwikkeling van den Land bouw toedraagt? Er zou nog kunnen worden gewezen op de Tentoonstel ling, gehouden te Schagen, die, wat het beginsel en de uitvoering betreft, met welwillende medewerking van de Afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, een der meest welgeslaagde mag heetenop de bemoei ingen ook weder in zake der wik- en weegloonen; op die in de zaak Boekei ten opzichte van zijn systeem zuivel bereiding en zooveel wat het programma van werkzaamheid aantoont, dat door het bestuur werd behartigd. Maar waar zouden wij kunnen eindigen, waar moeten eindigen, ware niet. een zeer beknopte wijze van uiteen zetting der gebeurtenissen, of liever een hoogst moeielijke inkrimping der geschiedenis reeds bij den aanvang van dit verslag vooropgezet. Of dit jammer is? De waarde van een verslag, uitmakende de geschiedenis van eene Vereeni ging als die tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier moet daarbij veel hebben verloren. Ongetwijfeld zou bij meer volledigheid, eene meer duidelijke omschrijving van de uitwerking en haren invloed uitge oefend, zeer vele hoogst verdienstelijke zaken meer en dankbaarder in het gewenschte licht zijn gesteld. Men zou daarin beter kunnen aanschouwen wat de Vereeniging deed, wat zij verkreeg en wat hare verdiensten tot op dezen dag zijn; helderder kunnen ontwaren, dat de geest onzer Ver eeniging niet ten doel heeft te hervormen, maar om ge leidelijke ontwikkeling tot beter, op te roepen en aan te kweeken. En toch, toch vertrouwen wij, dat, mocht het alleen een woord tot herinnering zijn, wij allen daardoor genoegzaam gunstig gestemd zullen worden bevonden waar het geldt, nu en later, mede te werken tot den bloei dezer Vereeni ging, dat wij allen in hooge mate haar die liefde en achting kunnen toedragen, waarop zij ten volle aanspraak heeft. Moge dan al wat in het verleden onzer Vereeniging ligt opgesloten, ons aansporen de bladzijde van het jaar 1886 en volgenden schoon en waardig te vullen. En nu ten slotte: Waar mij de vereerende opdracht door het bestuur werd gedaan, dit verslag bijeen te zamelen en uit te brengen in deze vergadering, heb ik, gesteund op uwe mij meermalen geblekene toegeeflijkheid, niet geaarzeld, dit op mij te nemen; ik dank u zeer voor het geduld, waarmede gij mij hebt gevolgd en hoop hier mede iets bijgedragen te hebben dat u als bewijs kan strekken ook van mijnen goeden wil en gezindheid jegens de Vereeniging. En hiermede zou ik kunnen eindigen, ware het niet dat ik een woord van hulde niet kan onthouden aan de wakkere mannen, die velen onzer zijn voorgegaan, met toewijding en geestkracht eene zoo belangrijke Vereeniging als die tot Ontwikkeling van den Landbouw in HollandsNoor- derkwartier in het leven te roepen. Zij niet liet minst, hebben getoond, den geest der Vereeniging in zich te gevoelen; de roepende stem tot deze gewenschte samen werking, is gebleken bij hen geen holle klank te zijn. Groot mag het deel worden geacht, waarmede zij de belangen van dit doel ten allen tijde hebben voorgestaan en krachtig gesteund. Gaarne noemde ik zoovele namen, die wij hebben leeren hoogschatten en waardeeren; die nog steeds een zegen voor den landbouw mogen genoemd worden. Nogmaals hulde aan de oprichters. Ook een woord van oprechten dank aan al de leden, die met zooveel sympathie en geestkracht het hunne deden en zich nog geroepen achten om deze instelling tot die waardigheid op te voeren, waartoe zij is bestemd. Hulde aan zoovelen, wier persoon wij tevergeefs onder ons zoeken, maar wier nagedachtenis wij allen vereeren, wier namen wij dikwijls in de annalen der geschiedenis vinden opgeteekend. Dank aan hen, die op zoo nauwkeurige en nauwgezette wijze zich als om strijd schijnen beijverd te hebben, den rijkdom onzer Vereeniging voor de vergetel heid te bewarende betrekking van secretaris zoo punctuëel hebben behartigd en hare plichten zoo gewichtig hebben opgevat. Eindelijk dank aan allen, die te zamen uitmaken de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Gedaan in de vergadering der leden, gehouden 10 No vember 1886. G. WONDER. Snelpersdruk van A. A, Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4