Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Doopsgez. Gemeente teBarsingerkorn c.a. gBËËS** Punt- en gewoon best Duitsch Heiningdraad; per 100 kilogram tegen zeer lage prijzen. J. J. KÖIJPER, Parkstraat, Borg op Texel. Fonds tot remplaceering voor den dienst der Nationale Militie te Texel. onder toelating der Italiaansche Regeering op touw ge zette anti-clericale samenkomsten. De eenige vrijheid, welke hem overbleef, verklaarde de Paus, was die, welke de Opperpriester in de eerste eeuwen des Christendoms bezat, en hij eindigde met al zijne vroegere protesten te vernieuwen tegen de positie, waarin het Hoofd der kerk was gebracht. Bij den jongsten sneeuwstorm in Thuringen zijn vijf menschen doodgevroren. Gelijk reeds is medegedeeld, is het Engelsche pantser schip Sultan in de haven van Lissabon in botsing gekomen met de Fransche stoomboot Ville de Victoria, met het treurig gevolg, dat de stoomboot zonk en een dertigtal personen den dood in de golven vond. De Sultan lag in de haven voor anker, toen plotseling de ankerketting brak en het gevaarte tegen de stoomboot stiet, welke een lek kreeg beneden de waterlijn en on middellijk zonk. Het ongeluk gebeurde 's morgens om vijf uur. De stoomboot, die 60 personen aan boord had en bestemd was voor Brazilië, was een ijzeren vaartuig, ladende 2500 ton en in 1883 te Nantes gebouwd. De kapitein van de Sultan erkent, dat de botsing hieraan te wijten is, dat de Sultan te dicht bij de Fransche boot ankerde. Na de botsing werd het pantserschip voortge sleept door den sterken stroom, totdat het ook in botsing kwam met de stoomboot Richmond, die echter geen schade bekwam. De bemanning der Victoria bestond uit 43 man, van wie 23 zich redden door naar den wal te zwemmen. Van de 20 passagiers werd de helft gered. Een Engelsche dame, die bohouden aan wal werd gebracht, verloor eene tasch met f 7000, welke zij om haar hals had gehangen. De Ville de Victoria was in tien minuten tijds verdwenen. De lading is grootendeels verloren. Te Brussel is jl. Zaterdag een socialistisch Werk lieden-Congres gehouden. Men hield een optocht met roode vlaggen en muziek. De manifestanten, zegt het Journal de Bruxelles, zagen er uit als „heeren," die voor hun vermaak uit waren. Ook deed de muziek enkel vroolijke deuntjes hooren. Men toog naar de Beiersche straat, waar een volkshuis zou worden ingewijd. Er waren om streeks 1500 deelnemers, waarvan een zeker aantal uit Gent. Zekere „burger" Bertrand, die de eerste redevoering hield, zeide, dat dit nederig Huis des Volks zijn paleis zou zijn, tot tijd en wijle de invalieden van den arbeid hun intrek zouden nemen in het thans door Leopold II bewoonde paleis. In het eigenlijke Congres, dat des namid dags werd gehouden, werden uitsluitend werklieden toege laten. In Noorwegen is aan het leger een formeel schaatsen rijderskorps toegevoegd, dat, evenals de Duitsche ulanen en de Russische kozakken, bepaaldelijk tot uitvoering van snelle bewegingen gebruikt wordt. Het telt in vredestijd 500, in oorlogstijd 800 man. Dit korps is door middel van zijne schaatsen, tdie inzonderheid voor de ijspaden op de bergen ingericht zijn, in staat bij kleine afdeelingen plotseling te voorschijn te komen, en even snel weder te verdwijnen. Bij oorlog waarvoor het zoo gelukkig gelegene land echter weinig gevaar loopt zou dit korps zeker uitstekende diensten kunnen bewijzen. Van de vlugheid dezer rijders levert het heldenstuk van een koerier, die van Körars naar Drontheim reed, een bewijs. Hij legde eenen weg van 25 Duitsche mijlen in 18£ uur af, wat iemand, die niet tot het korps behoort, hem bezwaarlijk zou nadoen. Men bedenke slechts, dat een paard in draf gemiddeld 2.2 meter in de seconde aflegt, terwijl deze rijder 3 meter in elke seconde voortgleed, alsook dat men een paard geen achttien uren aaneen kan laten draven, zonder het volkomen te bederven. Ingezonden. Geachte Redactenr! Met het oog op de vergadering van den Gemeenteraad van hedenavond, waarin een voorstel „tot verhooging van schoolgelden" zal aangenomen of verworpen worden, zou ik gaarne door uw veelgelezen blad onder de aandacht van de vóórstem menden van de laatste vergadering willen brengen, dat door het voorstel aan te nemen1°. de gemeentekas zeer weinig zal gebaat worden 2°. dat daardoor tevens de bijzondere school in de hand gewerkt wordt, doordien de concurrentie gemakkelijker wordt; 3°. dat men dan allicht een afzonderlijke school voor meer K-talcnden zal krygen, hetgeen voor het onderwijs wel iets voordeeliger, maar voor de algemeene opvoeding der kinderen minder geluk kig is- Met de opname dezer regelen zult u mij verplichten. A. Helder, 28 December 1886. Benoemingen, enz. Tot substituut-griffier bij de Arrondissements-rechtbank te Alk- manr is benoemd de heer mr. B. Van der Feen, advocaat te Alkmaar, tevens werkzaam bij den officier van justitie aldaar en als beëedigd klerk ter grilfie van gemelde Rechtbank. Met 1 Januari a. 8. worden aan 's Rijks krankzinnigengesticht te Mcdemblik benoemdtot huismeester C. C. Bremertot huis- meesteres zijn echtgenoot C. J. Bremer, gcb. Terpstratot hoofd- opzichteres D. W. Keur tot opzichtcres der wasch W. E. Lindeloo; tot boekhouder C. Schenkius. Vischberickten. Acht en veertig beugers brachten jl. Vrydag 30 tot 200 schel- visschen en 2 tot 8 kabeljauwen ter afslag, terwijl door edn korder 105 groote en 50 kleine tongen werden aangevoerd; schelvisch gold f 20.a f 22.50 't honderd, kabeljauw f 3.30, groote tong 40, en kleine idem 15 ccnt3 per stuk. De sloepen Adriana Luminn, schipper De Korte, en Waakzaam heid, schipper De Waard, brachten gisteren recpectievelijk 3100 en 2600 schelvisschen ter afslag; de eerste besomde f 23.50, d^ laatste f 25 voor het honderd. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Vrydag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: M. De Pagter, geb. Donker, D. M. R. Muller, gcb. Schraver, Z. A. Bakker, geb. Bruin, D. I. A. Ten Hacken, geb. Reis, Z. A. Rykers, geb. Krul, D. Overleden: J. Perdu, 53 jaren. J. Delij, 1 maand. H. A. Hennekam, 35 jaren. A. L. Oetelraans, 22 maanden. J. Deutc- kom, 6 maanden. Gemeente ZIJPE, van 10 tot 17 December. Ondertrouwd Gehuwd en Geboren: Geene. Overleden: Willem Struijf, zoon van Pietcr Struijf enLouhe Schager, 8 maanden. Gemeente SCHAGEN, van 14 tot 20 December. Ondertrouwd, Gehuwd en Bevallen: Geene. OverP^a: Willem Cornelis Doornbos, 47 jaren en 5 maanden. Weerk. Waaruemingen te Helder (Landskeet). s Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 ztw. 9 k. 759.26 - 0.94 3.7 f 0.2 0.93:wein,gv. 27 12 notn. 10 744.81 - 15.39 0.7 t 2-8 0.98 Golvend 28 8 zw. 9 753.65 - 6.55 4.2 t 0.97 i, 28 12 w. 16 754.68 - 5.52 5.0 t 1-6 0.86 u Weêrsgesteldheid: 26 Dec. 12 u. Betrokken, mistig, goedweer. 27 Dec. 12 u. Dichtbetrokken, sneeuw, wind. 28 Dec. 8 u. Betrokken, regenbuiig, goedweer. 28 Dec. 12 u. Bewolkt, wind, goedweer. Marktberichten. TEXEL, 26 December. De marktpryzen waren als volgt Koeboter 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 5.50 a 6. er 100 stuks, de verzending bedroeg ongeveer 1500 stuks. Hooi 18 per 500 kilogram. WBstcrs 24 cents, Wilde Eenden 85 a 90 cents, Talingen 40 cents, Hazen f 1.30 a 1.80, Wilde Konijnen 50 cents, alles per stuk. ALKMAAR, 27 Dec. AangevoerdKoeien, f a 30 vette Kalveren, f 45 a 120; 8 nuchtere dito, f 12 a 21; 225 Schapen, f 20 a 25; magere Varkens, f a alles per stuk; 26 vette Varkens, 40 a 50 c. per kilogram. AMSTERDAM, 27 November. Op de Veewarkt waren aan gevoerd: 456 Runderen, lste kwal. 68 c., 2de kwal. 62 c. en 3de kwal. 55 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 270, 6 Graskalveren, f 25 a 50 en 25 nuchtere dito, f 7 a 16 per stuk15 Schapen en Lammerenvette Varkens 36 a 42 c. per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Dokkummer Jammen f 2.80 a f 3;dito Franeker f 2.70 a 2.90, dito Engelsche f2.a2.10, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.20 a 3.60, dito Flakkeesche f 2.80 a 3.10, dito Blauwe f 3.a 3.10, Geldersche Blauwe f 3.10 a 3.20, dito Roode f 2.50, Pruisische Hamburgers f 2.50 a f 2.70, Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.40 a 2.60, Pruisische Roode f 2.a 2.20, alles per hectoliter. Handel zeer flauw. DEVENTER, 26 December. Hooi f 27 a 30 per 1000 kilogr. Correspondentie. Het artikel ,,IInriiig; en Kabeljauw" van den heer B. plaatsen wij in de eerste nummers van den nieuwen jaargang. De heer C. G. Bach, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, nam jl. Zondagmorgen in de Nieuwe kerk met een woord van vrede en liefde afscheid van zijne gemeente, waar hij 7 jaren werkzaam was geweest, sprekende naar aanleiding van Numeri VI vers 24, 25 en 26. Den scheidenden leeraar werd door de talrijk opgekomen gemeente Psalm CXXI vers 4 toegezongen. In eene op deze godsdienstoefening volgende kerkeraadsvergadering werd hij van zijne betrekking tot deze gemeente los gemaakt. De beste wenschen vergezellen hem en de zijnen naar Nederl.-Indië! Vriendinnen en vrienden van kinderen alhier hebben zich ter gelegenheid van 't Kerstfeest weder hoogst ver dienstelijk gemaakt door het organiseeren van feestelijkheden in kerk- en evangelisatie-gebouwen. In navolging van de gewoonte, bij onze Duitsche naburen bestaande, werden sierlijk prijkende kerstboomen opgericht, kerstliederen aan geheven, kerstgeschenken aan de talrijke scharen van kinderen uitgedeeld, 't Jonge volkje heeft feest gevierd, dank al dé moeite en zorg, door ouderen van jaren aan 't organiseeren van die kinderfeesten gewijd. De blijde en vroolijke blikken der kleinen op den fraaien kerstboom met de talrijke geschenken gevestigd, zullen voor hen, die ".ich zooveel zorgen getroostten, wel de schoonste zelfvol doening hebben verschaft. Gedurende de beide feestdagen op 25 en 26 dezer hadden we hier, het jaargetijde in aanmerking genomen, zeer goed weder. Wel bereikten ons berichten van elders, vooral uit Duitschland, dat daar verbazende hoeveelheden sneeuw waren nedergevallen; hier bleef het bij 't vernemen van die berichten, totdat in den nacht tusschen Zondagen Maandag een sneeuwstorm plaats had, die tot gisteren middag aanhield, en den weg, vooral voor voertuigen bijna onbegaanbaar maakte. Vele ingezetenen ondervonden last van die belemmering. Hier kwam de bakker uren te laat, dóór liet de melkboer zich wachten, en toch hadden die menschen groote moeite aangewend ora in tijds hunne klanten te bereiken. In zóó groote hoeveelheid was er sneeuw neêrgevallen, dat onderscheidene dakgoten, onder den al te zvvaren last, naar omlaag zijn gekomen en vele eigenaars van perceelen vrij wat schade hebben geleden, zonder nog te spreken van de lekkages, die in tal van woningen veroorzaakt werden. We willen hopen, dat, bij aanhoudend dooiweder, onze straten en pleinen weldra van de sneeuw bevrijd mogen worden. Als particulieren het voor hunne woningen deden opruimen en het Gemeentebestuur deed de pleinen schoon maken, dan konden we in één enkelen dag van den last bevrijd raken. De administrateur van het Militair-Hospitaal alhier S. D. Van Campen wordt, met ingang van 1 Januari a. s., overgeplaatst bij het Hospitaal der 2de klasse te Leiden. Ter zijner vervanging alhier is benoemd de sergeant-majoor Kok, van het Instructie-batnillon te Kampen. Bij de organisatie eener feestviering te dezer plaatse, werd voor eenigen tijd de vraag gedaan: welke zijn de Heldersche kleuren? In den kring, waarin deze vraag gedaan werd, bleef men het antwoord schuldig, totdat iemand op de gedachte kwam, de uitmonstering te raad plegen van de verpleegden in 't Algemeen Weeshuis alhier. Rood en geel bleken de Heldersche kleuren te zijn, wat men uit de bezichtiging van het gemeente-wapen ook lichtelijk had kunnen opmaken. Lint, uit die beide kleuren bestaande, was voor de bedoelde feestviering niet anders te verkrijgen, dan door die stof van verschillende kleur aan elkaar te bevestigen. Sedert heef' liter onze plaats genoot, de heer H. M. Manikus, in ae behoefte aan 't bedoelde lint voorzien.. Lint, de beide Heldersche kleuren vertoonende, uit één stuk geweven, is bij nem verkrijgbaar. Bij het organiseeren van plaatselijke feestvieringen is het zeker van eenig belang, dat men bekend zij met de aan wezigheid van dit middel van decoratie. Door de Texelsche loodskotter No. 5, schipper Jn. Kuiper, is te Dover aangebracht de equipage van het Engelsche schip „Tar." Deze bodem was met een lading teer van Amsterdam naar Londen bestemd, doch door het springen van een der teerketels was de kajuit ondergeloopen en alle provisie bedorven, waardoor de opvarenden genood zaakt waren het schip te verlaten; later werden zij aan boord van de loodskotter opgenomen. t ^en schrijft ons van Texel, dd. 27 dezer: „Naar aanleiding van de redding der equipage van de Engelsche driemastschoener „Tar," door den loodskotter No. 5, schipper Jan Kuiper, deelt men ons nog de vol gende bijzonderheden mede: De kotter ontmoette, op zijn tocht van Nieuwediep naar het Engelsche Kanaal, op de hoogte van „de Gallooper," de driemastschoener „Tar," die in ontredderden staat ver keerde en een noodsein in top had. De zee had alles weggeslagen van liet dek der schoener; ook de sloep was verloren gegaan. Ofschoon de zee hol stond, aarzelden vijf der opvarenden van den loodskotter niet, om in hun kleine sloep te stappen en te beproeven de manschappen van de „Tar," 6 man en een knaap, te redden." Maandagmorgen is in de Terschellinger Buitengronden gestrand de Noorsche schoener „Aeolus," met stukgoederen van Bremerhaven naar Marocco bestemd. Met assistentie van de sleepboot Assistent, is het schip later echter vlot gekomen en met belangrijke schade to Terschelling binnen gebracht. Gedurende de vorige week zijn uit het Engelsche fregat Brambletye 71 balen lijnzaad gelost, zoodat tot heden in het geheel 431 balen uit het schip zijn geborgen. Door Heldersche vletterlieden is aangenomen het bij Kamperduin gestrande schip „Brunhild" (zie ons vorig nummer) voor 33£ pCt. te lossen en af te brengen. Naar wij vernemen, zal door de plaatselijke Weer- baarheids-Vereeniging, genaamd „Artillerie-Vrijkorps," een scliietwedstrijd worden gehouden in 't lokaal Musis Sacrum, op Zondag 16 Januari a. s. Op dienzelfden dag zal de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging plaats hebben. Tot hoofd der op te richten school met den Bijbel te Hendrik-Ido-Ambacht is benoemd de heer A. Blok, te Broek op Langedijk. Benoemd tot arts der gemeente Wieringerwaard de heer J. K. Overduin, van Zuidscharwoude. Heden overleed te Brussel, in den ouderdom van ruim vier en zeventig jaren, Se Hoog: fel Geboren Heer Baron GOFFINET, Luitenant-Generaal, Aide-de-Camp van Z. M. den Koning der Belgen, Commandeur der Leopolds-orde, enz. enz. Texel, 21 December 1886. J. E. WINKLER, Administrateur. Heden overleed, zacht en kalm, na een korte ongesteld heid, onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader L. JONKER, in den ouderdom van 89 jaren en 8 maanden. Anna Paulowna, 24 December 1886. Uit aller naam, P. DE JONG. NIEUWJAARSDAG te BARSINGERHORN: Ds. J. P. VAN DER VEGTE, van Helder. 2 JANUARI te Wieringerwaard: de Heer L. KNAPPERT, Cand. te Amsterdam. Belanghebbenden, die hunne zonen of pupillen, geboren in 1881, wenschen te laten inschrijven als lid van boven genoemd Fonds, kunnen zich daartoe alsnog aanmelden bij den ondergeteekende tot en met 8 Januari aanstaande; terwijl de rekening over 1886 voor de leden bij hem ter inzage ligt. Burg op Texel, 27 December 1886. S. KEIJSER Jz., Boekhouder. N.B. De contributiën voor het jaar 1887 zijn naar leeftijd vastgesteld op f 18.f 9.f 4.50 en f 2.25. Inlichtingen worden door bovengenoemden Boekhouder verstrekt. APatent-Bolvormige rjè KOF FIEBR ANDERS, ^■jSM NIEUWSTE CONSTRUCTIE, voor 5 tot 100KG. ^M^^M&inhoud, van alle SCHIJNBAAR GETROFFEN namaaksels verre onderscheiden; MUNTEN UIT door; SCHOONE en GELIJKMATIGE roostingen, GERING VERBRUIK van brand- materiaalKLEIN plaatabeslag, LICHTE ban- iTjIH teering, VLUGGE en ZEKERE branding. Meer HH dan 11,000 stuks zijn reeds geleverd. Ook in -tisssTfSfe Nederland algemeen bekend en met succes in gebruik. Ge'ülustr. Prospectus er rans verkrjjgb. EMMERKSCHE MACHINEFABRIEK en IJZERGIETERIJ Van Gulpen! Lensing Von Gimborn. Emmerik »/<i iiijn. Dikwijls bekroond o.a. op de Intern. Tentoonstelling te Amsterdam en Antwerpen. Maagdenburger Brandverzekering-Maatschappij. Deze sedert den jare 1844 bestaande Assurantie- Maatschappij, waarvan het Generaal-Agentschap voor Nederland aan de heeren Burlage en Schumacher te Arasterdam is opgedragen, verzekert tegen zeer billijke premiën tegen brandschade, en beveelt zich door hare gunstige bepalingen ten zeerste aan. Agent te Helder: de heer "X". ]VIOOy.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3