CLARK k CREDIET-VEREENIGING TE AMSTERDAM. De Directie maakt bekend, dat met ingang van 1 J a 11 u a r i 1887 bet AGENTSCHAP der Vereeniging te ALKMAAR is opgedragen aan de firma DE LANGE DE MORAAZ. Het kantoor zal gevestigd zijn aan de Br eedstraat, N°. 48. is lekend ais het bestste en sterkste voor de NAA1AGHIKE. Het zwarte garen is echt van kleur. Door vertrek naar elders: Openbare Verkooping MATERIALEN, HUISRAAD en INBOEDEL. ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, Een partij Timmerhout, IJzer-, Koper werk en Timmergereedschappen; HUISRAAD en INBOEDEL, EFFECTEN-HANDEL. DE LANGE DE MORAAZ, T I V O L I. NIEUWJAARS-BAL. Opgericht in het jaar 1853. AMSTERDAM, 27 December 1386. De Directie: B C H L E R. TENCKINCK. BERG. 33IJ alle wtnteeliers verls.rljgt>aar. van zal, op DIXSDAG 4 JANUARI 1887, des voormiddags 10 ure, ten huize van den Timmerman L. C. OUDT, te Winkel, publiek verkoopen: alseen Veêrenbed met toebehooren, 1 Barometer, 2 Klokken, Tafels, Spiegels, Schilderijen, enz. Breeder hij biljetten omschreven. Ondergeteekende, A. KOOMEN Jzn., heeft bij deze de eer ter algemeene kennisse te brengen, dat hij met 1 Januari a. s. bovengenoemden handel van den Heer LEO. W. F. OUDENHOVEN zal overnemen; zich beleefd aanbevolen houdende tot het koopen en verkoopen van alle soorten eflfecten en loten, het verzilveren van coupons, het sluiten van bclccningcn en prolongaticu, en verder tot het uitvoeren van alle zaken tot dit vak behoorende. 't Kantoor zal gevestigd zijn Kanaalweg I N°. 1G8 (ten kantore van den Makelaar LEO. W. F. OUDENHOVEN), en geopend: alle werkdagen, des morgens van 912£,des middags van 24 uren. Aanbevelend, A. KOOMEN Jzn. De Commissionairs in Effecten TE ALKMAAR. hevelen zich aan tot het koopen en verkoopen van Binnen- en Buitenlandsche EFFECTEN, het plaatsen en afschrijven van KAPITALEN in het Grootboek van Nationale Schuld, en verdere werkzaamheden tot den handel in geldswaardig papier betrekkelijk. Mede bevelen zij zich aan als Correspondenten en Agenten van de BRANDWAARBORG-MAAT SCHAPPIJ, gevestigd te Utrecht, onder directie van den Heer J. E. SCHUURMAN. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond," Nes 53. Wenschelijk Bezit. Zonder gezondheid is geen rijkdom, of middel tot uitspanning van eenige de minste waarde. Het is onbegrijpelijk hoe eene kleine storing van de dierlijke organen, ellendigheid voortbrengt, en hoe gemakkelijk die kan verholpen worden door eenige doses dezer zuiverende en regelende medicijnen. Deze wereldberoemde Pillen zijn bewezen de beste vriend der menschheid te zijn in iederen stand, in ieder land en onder bijna iedere omstandigheid. Holloway's Pillen zuiveren het bloed, verbeteren de spijs vertering, versterken de lever en nieren, en regelen de ingewanden. Als koortsen, griep en andere ziekten besmet telijk heerschen, behoort een ieder deze Pillen in te nemen om het bloed en het gestel vrij te houden, van de zaden der heerschende besmetting. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich bij 'den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Omtrent het sluiten van contracten van 'levensverzekering en lijfrenten bij de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Heeren J. F0CK, C. P. VAN EEGHEN, J. T. VAN B0SSE en J. G. SILLEM, als Commis sarissen, Jhr. Mr. C. HARTSEN Jbsz., als Directeur en Mr. J. P. P0RTIELJE, als tweede Directeur, zijn inlichtingen te verkrijgen aan het Kantoor te Amsterdam, Reguliers- dwarsstraat 12, bij HH. Correspondenten in de voornaamste steden desRijks en bij den Heer T. DRAIJER, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2, Generaal Agent. Correspondent voor den Ileldcr de Heer O. SWAVING. Jaarlijltsche premie per honderd gulden kapitaal verzekering voor hej. geheele leven: Op 25 jaar f 1.99, op 40 jaar f 3.11, 30 2.27, 45 3.71, 35 2.64, 50 4.53. Aan de leden der Hervormde Gemeente 'wordt bij deze kennis gegeven, dat de Diakenen voornemens zijn, zich den 3,4 en 5 Januari a. s. aan hunne woningen te vervoegen, tot het doen der WIXTER-COLLECTE voor hunne armen. De Diakenen nemen de vrijheid, die inzameling met den meesten drang aan te bevelen. F. BOON, Jr., President. - B. BOON, Secretaris. Helder, 30 December 1886. ZATERDAG 1 JANUARI 18 Gemeenteraad van Helder. (Slot.) De Voorzitter brengt in herinnering, dat bij de behande ling der begrooting voor 1887 besloten is om de belasting op de honden te verhoogen en dat daarbij genoemd zijn de sommen fan f 5 voor losloopende en f 3 voor vast liggende honden. Er geschiedt voorlezing van een adres van den heer H. Noot en 21 andere landbouwers en vee houders op het Koegras onder deze gemeente. Adressanten achten de voorgestelde verhooging onbillijk en wijzen daarbij op de noodzakelijkheid, waarin zij zich gebracht zien, om, bij gemis van politie-toezicht bij nacht, hunne erven door honden te doen bewaken. Zij zouden daarom wenschen "van de belasting op die honden te worden vrij gesteld. De Voorzitter wijst op de uitspraak der wet, die hondenbelasting toelaat, doch die wil, dat de waakhonden óf van belasting vrijgesteld óf lager belast zullen worden. De heer Beukenkamp doet opmerken, dat in verschillende buitengemeenten belasting op de honden geheven wordt. Zelfs is in Limburg eene provinciale belasting op deze viervoeters ingevoerd. De heer Korver is er tegen om adressanten van het betalen der bedoelde belasting vrij te stellen. De heer Verfaille pleit verzachtende omstandig heden; ofschoon hij de verhooging voor de honden binnen de kom der gemeente voorstaat, wil hij gaarne aan der adressanten verzoek tegemoet komen, door de belasting voor honden van eigenaars, die buiten de linie wonen, op f 2 te bepalen. Dienovereenkomstig wordt besloten, terwijl de belasting voor honden binnen de gemeente op f 5 en f 3 wordt bepaald. Omtrent het doen dragen van pen ningen, zegt de Voorzitter een onderzoek toe. De Voorzitter brengt in herinnering den algemeenen wensch, bij de behandeling der begrooting te kennen ge geven, om de begrafenis-rechten te verhoogen en 't bedrag dier heffing meer in evenredigheid te brengen met de kosten voor 't beheer en 't onderhoud der begraafplaats. Door B. en W. wordt nu eene concept-Verordening te dezer zake ter tafel gebracht, waarin de bedoelde rechten worden bepaald op f 6 voor 't begraven van lijken van personen boven 12 jaar, op f 4 voor 't begraven van lijken van kinderen van 1 tot 12 jaar en op f 2 voor 't begraven van lijken van kinderen beneden het jaar. Onvermogenden kunnen van 't betalen dier rechten worden vrijgesteld. Na de voorlezing van dit ontwerp, stelt de Voorzitter voor om 't recht voor 't begraven van lijken van kinderen beneden 't jaar niet op f 2, maar op f 1 te bepalen. Thans bedraagt dat recht f 0.75. De heer H. Janzen is niet vóór deze wijziging, omdat onvermogenden toch worden vrijgesteld van betaling, en omdat de weelde bij 't begraven, blijkbaar in een vrij groot aantal volgkoetsen, tamelijk groot is. De Veror dening wordt ten slotte, met aanneming van 't amendement des Voorzitters, met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Oudenhoven en Korver. Bij de behandeling der begrootiDg is mede de wensch geuit naar wijziging en verhooging der rechten op 't ge bruik van het Heldersche Kanaal. B. en W. brengen, in verband met dien wensch, eene Verordening ter tafel; waarin bepaald wordt, dat die rechten zullen bedragen voor ieder vaartuig met meer dan 4 tonnen inhoud 2 cents per ton; voor iedere maand verblijf in 'tkanaal: voor overdekte vaartuigen f 2, voor onoverdekte f 1, voor houtvlotten f 1. Vaartuigen beneden 4 tonnen inhoud worden van deze belasting vrijgesteld. Met eenparige stemmen wordt deze Verordening goedgekeurd en vastgesteld. Nog wordt ten gevolge de behandeling der begrooting aan de orde gesteld eene verhooging der marktgelden voor 't plaatsen van tenten, kramen, enz., ter gelegenheid van de kermis. Die rechten bedroegen tot nogtoe: f 1 voor de opper vlakte van 5 M2 of daarbeneden; van 5 tot 10 M2 f 2; van 10 tot 25 Ma f 4; van 25 tot 100 M2 f 8 en daarboven f 12. Thans wordt door B. en W. voorgesteld om die marktgelden aldus te bepalen; voor de plaatsing van eene onoverdekte uitstalling f 1, voor eene overdekte uitstalling f 2, voor een inductie-toestel f 2, voor een groote tent 25 cents per M2, voor een tent van 200 M2 en daarboven f 50, voor een Turksche schommel f 10, voor een caroussel lste soort f 150, idem 2de soort f 25. De Voorzitter licht deze voordracht toe en doet uitkomen, dat de cijfers niet te hoog zijn. Hij doet opmerken, dat, wanneer zich meer dan één voor de plaatsing van een draaimolen aan meldt, de gunning geschiedt, nadat er eene inschrijving heeft plaats gehad. Op eene vraag, wat het onderscheid is tusschen caroussels lste en 2de soort, wordt door een der leden geantwoord, dat de zoodanige, waarin leeuwen zijn, tot de lste soort worden gerekend. Bij de verdere discussie over dit onderwerp dringen de heeren H. Janzen en Verfaille achtereenvolgens aan op verhooging van de rechten voor 't plaatsen van schouw burgtenten. f 50 als maximum achten zij te laag. De Voorzitter spreekt over de plaatsing der kermis voorheen en thans. De heer Korver merkt evenwel op, dat dit onderwerp niet aan de orde iswel de bepaling der markt gelden. Er wordt bepaald, dat, ook met het oogopeen alsnog ingekomen adres van neringdoenden aan den Kanaal- weg, over de plaatsing der kermis in een volgende zitting zal worden beraadslaagd. De heer H. Janzen komt nog eens terug op zijn bezwaar tegen de rechten, te heffen van groote schouwburgtenten. Hieraan komt de Voorzitter tegemoet door 't voorstel, om de bepaling voor tenten van 200 M2 en daarboven uit het ontwerp te ligten en daar door uit te maken, dat ook voor groote tenten 25 cents per M2 zal worden gevorderd. Met deze wijziging wordt de Concept-Verordening unaniem goedgekeurd en vastgesteld. Er geschiedt voorlezing van eene missive van het Bestuur van 't Algemeen Weeshuis, houdende mededeeling, dat met het einde dezes jaars aan de beurt zijn om af te treden de regentesse van dat gesticht mevr. JelgersmaLastdrager en de regent de heer W. J. Maalsteed, en dat door gemeld Bestuur op de aanbevelingslijst voor de verkiezing ter vervul ling dezer vacaturen zijn geplaatst, behalve de aftredende Be- stuurs-leden, mevr. GoedkoopTrumpi en de heer P. J. Duinker. Vóór de stemming plaats vindt, wordt door den Voorzitter geantwoord op eene deswege door den heer Van Neck gedane vraag, dat een Wethouder volgens de wet tegelijk ook regent van 't Weeshuis mag zijn en wordt verder opgemerkt, dat het in 't belang is der gemeente, dat een lid van 't Gemeentebestuur ook zitting heeft in het Bestuur eener instelling, die door de gemeente wordt gesubsidieerd. De uitslag der stemming is deze: herkozen zijn de beide aftredenden, mevr. Jelgersma met 15 en de heer Maalsteed met 11 stemmen; op den heer Duinker werden 2 stemmen uitgebracht en op den heer Korver 1 stem. Aan de orde wordt gesteld een Concept-Reglement voor de werkzaamheid der Commissie van bijstand in zake de Gemeentewerken. Na de voorlezing van dit ontwerp wordt door den heer Van Neck inlichting gevraagd. Hij zou gaarne bekend zijn met het bestaande Reglement en stelt verder de vraag: Worden door die Commissie uit sluitend aan het Dag. Best. adviezen gegeven of ook aan den Raad? In 't eerste geval heelt z. i. niet de Raad het Reglement vast testellen. De Voorzitter geeft inlichting. Hij merkt op, dat de Commissie geene uitvoerende macht bezit, maar een adviseerend Lichaam is. Waar de Raad het noodig acht, kan ook hij het advies der Commissie inwinnen. De heer Oudenhoven verklaart zich alsnog onbevredigd. In stemming gebracht, wordt het Concept- Reglement in zijn geheel met 13 stemmen tegen 1 goed gekeurd en vastgesteld. Tegen stemde de heer Van Neck. De heer Oudenhoven hield zich buiten stemming. De Voorzitter deelt mede, dat hij, dezer dagen weder herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente, ook eene herbenoeming behoeft om als Ambtenaar van den Burger lijken Stand werkzaam te zijn. Bij acclamatie wordt hij daarop herkozen. De heer Korver spreekt vervolgens den Voorzitter toe. Hij wenscht hem geluk met zijne her benoeming en uit den wensch, dat de Voorzitter nog jaren lang gezondheid, kracht en lust moge bezitten om als tot heden toe de belangen der gemeente te behartigen. De leden van den Raad betuigen hunnen bijval met het ge sprokene door den heer Korver. Voor kennisgeving worden aangenomen dezemededeelingen: a. Dat bij de op 24 dezer gehouden verificatie van de kas en de boeken aes Gemeente-Ontvangers een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 46,036.216 b. Dat Z. Exc. de Minister van Staat en van Binnen- landsche Zaken, naar aanleiding van geschillen over de toepassing van de artt. 24 en 88 der wet op het Lager Onder wijs, zijne meening heeft te kennen gegeven over de be rekening van het aantal onderwijzers aan de openbare scholen. c. Dat Z. M. de Koning HDs. goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van den Raad, om in 1887 een hoofdelijken omslag te heffen tot een bedrag van f 30,000. en d. Dat HH. Gedep. Staten de rekening en verant woording der gemeente over den dienst van 1885 hebben gezien en accoord bevonden. De Voorzitter deelt mede, dat door den Gemeente-Bouw meester een plan is bewerkt, voor het rioleeren, bestraten en verlichten bij avond van de Gravenstraat; dat de Com missie voor de Gemeentewerken, met het oog op de geld middelen der gemeente, bezwaar maakt om de uitvoering van dat plan, 't welk ruim f 7000 zou vorderen, aan te bevelen, en dat daarom wordt voorgesteld, om de bewoners der Gravenstraat en der Janzevnciaat te verzekeren, dat zooveel mogelijk, ter verbeterivoor n den openbaren weg in die straten, gebriiik zal worden gemaakt van den afval bij de straatvernieuwingen. Wat de verlichting bij avond betreft zouden, daar drie nieuwe gaslantarens zijn toegestaan, waarvan een zal geplaatst worden in de Nieuw- straat, de overige twee in de Gravenstraat kunnen geplaatst worden. De heer J. C. Jansen verbetert even 't advies, door den Voorzitter uitgebracht, door er bij te voegen, dat men met de uitvoering van werken in de Gravenstraat wilde wachten, totdat de aanbesteding der Gemeente werken voor 1887 heeft plaats gehad. Blijkt het, dat de inschrijving is beneden de raming, dan zouden de vrij vallende gelden voor de verbetering der Gravenstraat kunnen aangewend worden. De heer Korver dringt aan op het vooraf overdragen van den particulieren grond, omdat zonder die overdracht moeielijk tot bestrating enz. kan worden overgegaan. De Voorzitter dankt den heer Jansen voor zijne aanvulling van 't door hem gegeven advies en voegt daaraan toe de verzekering, dat de gemeente- financiën niet toelaten het plan van den Gemeente-Bouw meester, hoe goed dit plan ook is, te volgen. Hij wijst op de noodzakelijkheid, die zich weldra voordoet, om de Molenbrug belangrijk te herstellen, en op de noodzakelijke ver nieuwing van het materieel der gemeente-brandspuiten, waar voor f 2000 a f3000 zal worden gevorderd. De heer Korver wijst op de dringende behoefte, die er bestaat, om de Hoogstraat van een behoorlijk plaveisel te voorzien, terwijl die straat bovendien de oudste rechten heeft. Hij wil de eigenaars van perceelen in die straat gelegenheid geven om den openbaren weg aldaar, alsnog particulier eigendom, aan de gemeonte over te dragen. De heer J. C. Jansen deelt mede, dat door de Commissie voor de Gemeente werken getracht wordt om de belanghebbenden op de noodzakelijkheid van die overdracht te wijzen. De heer Korver verklaart hiervan tot nog toe onkundig te zijn geweest, doch hij juicht dien maatregel zeer toe. De Voorzitter brengt in herinnering, dat in vroeger tijd besloten is om geene straten over te nemen dan die door de eige naars der gronden bestraat zijn. Aan die bepaling heeft alleen het Bestuur van het Algemeen Weeshuis voldaan, bij den verkoop der perceelen in 't voormalige weiland, genaamd Breewater. Ofschoon bedoeld besluit alsnog bestaat, gaan particulieren steeds voort gronden te bebouwen, in afwachting dat de gemeente straten, riolen en verlichting aanbrengt. De heer Korver wil aan de bestaande be palingen de hand gehouden hebben. De Voorzitter wijst op den vreemden toestand in deze gemeente. Te midden van de bebouwde kom vindt men het vee in de weide grazen. Verder stelt de Voorzitter voor om adressanten te antwoorden in den geest, zooals door den heer J. C. Jansen is aangeduid. De heer over de Linden berust in dat antwoord met het oog op hetgeen gezegd is over bestrating en verlichting, doch hij vraagt hulp voor de bewoners in een behoorlijken afvoer van water. Hij zou in overweging geven om adressanten niets te ant woorden voor en aleer men hen eenige verzekering zou kunnen geven. De heer Korver stelt voor om de eige naars van perceelen in de Gravenstraat duidelijk te maken, dat zij aan deze twee voorwaarden hebben te voldoen: 1. afstand van grond, en 2. eene bijdrage in de kosten voor bestrating enz., en dat daarna, in zooverre de geld middelen het zullen toelaten, in de behoefte zal worden voorzien. De heer J. C. Jansen betwijfelt of het plan van den heer Korver wel aanbeveling verdient, immers, als die eigenaars gelden hebben bijgedragen, hebben zij rechten verkregen en die rechten zouden ze doen gelden. De heer Korver houdt zijne meening vol. Hij gelooft dat, als men f 2 per M* vraagt, men een heel eind door de kosten zou heenkomen. Op de herhaalde vraag des Voorzitters: wat zullen we adressanten antwoorden? hand haven de heeren over de Linden en Korver hunne voor stellen. 't Voorstel van laatstgenoemd lid blijkt niet te worden ondersteund. De heer over de Linden wijzigt zijn voorstel in dezen zin, dat de mededeeling der Com missie voor de Gemeentewerken eenvoudig voor kennis geving wordt aangenomen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat vóór eenigen tijd proeven zijn genomen met kranen der waterleiding, om die als brandkranen te doen dienen. Hij verzekert, dat die proeven zeer goed hebben voldaan. Hij betuigt zijne erkentelijkheid aan den heer Govers, die dit middel had aan de hand gedaan. Spreker doet echter opmerken, dat de kosten te hoog zouden loopen, als aan dit plan voor de verschillende deelen der gemeente zou worden gevolg gegeven. Na eenige toelichting des Voorzitters, wordt zijne mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Door den Voorzitter wordt herinnerd, dat nog altijd eene beslissing moet worden genomen omtrent het al of niet bouwen eener woning voor het Hoofd der school No. 3 (in de Schoolstraat). Volgens een besluit van den Raad, zou voor den bouw van zulk eene woning slechts f 3000 mogen worden besteed. Met het oog op dat cijfer, hebben B. en W. een plan door den Gemeente-Bouwmeester doen gereed maken. De teekening wordt door den Voorzitter ter tafel gebracht en door de leden bezichtigd. De heer Oudenhoven merkt op, dat er in den laatsten tijd in deze gemeente perceelen zijn gebouwd, die niet meer kosten en toch grooter en ruimer zijn. Hij vindt deze raming te hoog. De Voorzitter herinnert, dat de Raad een gebouw wilde, dat f 3000 zou kosten en dat dit gebouw moest bevatten 4 kamers, 1 keuken en 1 kelder. Hij doet echter uitkomen, dat bij den bouw van zulk een huis een degelijk toezicht zou worden uitgeoefend op de materialen en op de uitvoering van het werk, 't geen met particuliere gebouwen niet altijd het geval is. Ook moet bij de beoordeeling van dit plan in aanmerking worden genomen, dat het gebouw geheel vrij zou komen te staan en dus een heelen steens muur zou moeten hebben. De heer Korver wil het aanvankelijk genomen besluit handhaven en het Hoofd der school eene toelage geven van f 300's jaars voor het gemis eener vrije woning. De Voorzitter merkt op, dat dit ook het gevoelen is van de Commissie voor de Gemeente werken. Met eenparige stemmen wordt besloten eene toelage van gemeld bedrag te verleenen. Staande de vergadering wordt overgegaan tot de ver nietiging van de uitgelote schuldbrieven Nos. 56 en 77, met daarbij behoorende coupons. De heeren J. C. Jansen en Van Gijn belasten zich daarmede. Ten 101 ure wordt de zitting door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4