Ssno-" zij, om genoegzame hoeveelheid lucht aan te voeren voor het ademend embryo. Hierdoor nu wordt een bizondere gesteldheid van den zeebodem noodig, d&ar ter plaatse waar het kuit neerzinkt. Werd het in open zee geschoten, dan zouden de eieren op grootere diepten zinken, waar óf de langzame strooming een genoegzamen toevoer van lucht bemoeielijkt, óf het fijne en dichte bodemslik de eieren in zich begraven en verstikken zou. Doch de rijtijd verschilt en hangt samen met de lichame lijke kenmerken der stammen. Om dit aan te toonen maak ik gebruik van de „Jaarberichten der Commissie tot onder zoek der duitsche zeeën in Kiel", omdat daar grondiger dan elders de haringvraag is aangevat. Het onderzoek strekt zich dus inzonderheid uit over het westelijk deel der Oostzee. Doch, maakt hier de kleine te onderzoeken zeevlakte het onderzoek* gemakkelijker, de resultaten zullen ook voor de Noorsche en Schotsche, ook voor overige haringkusten, behoudens kleine wijzigingen door den na tuurlijken toestand der zee, dezelfde zijn. (Wordt vervolgd.) Binnenland. De Asser Courant zegt o, a.: „Het nieuwe jaar worde voor Nederland een tijd van inspanning en energie in dagen van algemeene malaise! Tot meer eenvoud en degelijkheid moeten wij terug; bij de klimmende behoeften moet het algemeene levenswijsheid worden, die behoeften te beperken, meer te arbeiden en te sparen, minder van beursspel en loterij, van protectie en familie-relaties te verwachten dan van eigen kracht en bekwaamheid. Als zoo in Staat en Kerk en maatschappij en huisgezin de degelijkheid der vaderen weer de leus mag worden, zal 1887 onder alle omstandigheden een gelukkig jaar zijn." Z. M. de Koning en H. M. de Koningin verschenen des namiddags ten 1 ure op de gebruikelijke receptie, die Nieuwjaarsdag ten Hove wordt gehouden. In de zaal van ontvangst stonden geschaard de dames van het paleis, de groot-officieren van het Huis des Konings, de adjudanten-generaal, de opper-, hoofd- en verdere offi cieren bij Zr. Ms. militaire hofhouding, de kamerheeren, de president van de Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State, de Ministers, hoofden der departe menten, de directeur van het Kabinet des Konings, de secretaris des Konings voor de zaken van het Groothertog dom Luxenburg, de hofpredikers, enz. Voor deze gelegenheid was het dragen van gala-costuum of groot uniform voorgeschreven. Tijdens Z. M. in de audiëntiezaal toefde, was hij met verschillende hooge ambtenaren van het Hof in gesprek en onderhield H. M. de Koningin, aan wier zijde het Prin sesje ging, zich met de dames. Z. M. recipieerde in de Marine-uniform en H. M. de Koningin droeg een kleed van donker satijn. Den Oudejaars-avond was H. M. de Koningin bij de dankzegging in de Duitsch-Evangelisclie Kerk, door ds. Blech, te 's Hage tegenwoordig. Z. M. de Koning heeft het Hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te 's Hage, den heer F. Gediking, belast met het geven van lager onderwijs aan Prinses Wilhelmina. Naar het Hld. verneemt, heeft de technische afdeeling van de koninklijke commissie voor een haven te Sclieve- ningen hare werkzaamheden volbracht, en als vrucht daarvan een scliets-ontwerp ingediend voor een binnen- en buiten haven van niet te groote afmeting, maar met behoorlijken diepgang. Thans wordt deze aangelegenheid overwogen door de afdeeling voor de defensie, bestaande uit den kapt.- luit. ter zee Blauw en luit.-kolonel Cool. f Men schrijft ons van Texel, dd. 3 dezer: „In het afgeloopen jaar werden van dit eiland o. a. uit gevoerd: 7594 schapen, 19932 lammeren, 948 koeien, 46 ossen, 12 stieren, 455 kalveren en 455 balen wol." Te Oudkarspel is ter uitdeeling onder de behoeftigen op Nieuwjaarsdag f 276 bijeengebracht. Het gelukwenschen langs de huizen vervalt hierdoor. Ook aan 's Rijkswerf te Amsterdam zijn jl. Vrijdag ongeveer een 120tal tijdelijke werklieden ontslagen. Het aantal bezoekers van het Rijksmnseum te Amster dam bedroeg in het vorig jaar 336,612. Het nieuwe gebouw aan den Munttoren te Amster dam zal omstreeks in de helft dezer maand worden opge leverd. Uitwendig is het geheel gereed. Op de boven verdieping legt men de laatste hand aan de binnenbetim- mering. „De gewichtigste stap in 't leven?" herhaalt Papa peinzend; „humwij, lieden op bezadigden leeftijd, denken bij znlke woorden andere zaken dan gij, jongelui; wij denken aan belangrijke speculatiën, een handclscontract, een onderneming of geldbelegging, een nieuwe spoorlijn of een nieuwe stoomvaartmaatschappij bijvoor beeld; bij u beteekcnen die woorden vast, een huwelijk; heb ik 't geraden?" Hij heeft, terwijl hij sprak, zijn zoon niet aangezien, doch met zijn horlogeketting gespeeld, terwijl zijn' kleine ronde kraaien- oogen de kronkelige rookwolkjes volgen van de sigaar, die hij nu en dan aan de lippen heeft gebracht. Maar bij de laatste woorden vestigt hij den blik op Willems gezicht. Verwonderd dat Papa zoo bedaard blijft, vooral omdat hij weet dat Dory hem heeft gesproken, vat Willy moed en anwoordt onversaagd „Juist, Pa, ik ben nog wel jong, maar ik kon het niet uitstellen, want ik vreesde, dat ik... dat zij... dat een ander mij voor zou zijn en daarom heb ik... mijn nichtje Dory gevraagd,,.." stamelt hij haastig. „Ik heb het gehoord van haar zelve, mijn jongenhet lieve kind kwam het my vertellen, in alle onschuld.... en jij, jij hebt het jawoord van haar gekregen, heen je zijt de eerste wien ze het schonk, ja? „Natuurlijk! Dat spreekt immers 'vanzelf!" roept Willy uit, niet weinig verblijd over de woorden waarmede Papa van Dory gewaagt. „Dat spreekt vanzelf! En ook de eerste, wien zij haar lief, onschuldig hartje schonk natuurlijk, dat spreekt immers vanzelf!" „Zooals u zegt Pa!" bevestigt Willy nu wel een weinig gevoelig voor Papa's satirieken toon. „Ik zal u dan mijn antwoord geven. Het zal ja of neen wezen zooals gij zelve wilt,.maar lees eerst dezen brief, dien ik heden voormiddag ontving." Hij reikt zijn zoon een brief over; 't is een vel groot formaat, zwaar velyn hriefpapier, in een dik couvert gesloten, van een groot rood zegel voorzien en 't ziet er even deftig als gewichtig uit. Willem kijkt wat vreemd, doch, wel wetende, dat het nu vooral er op aan komt, zijns vaders grillen te ontzien, ten einde elke aanleiding tot misnoegen te voorkomen, vouwt hij den brief open en begint te lezen, zoo aandachtig 't hem op dit oogenblik mogelijk is. (Wordt vervolgd.) Te Haarlem zijn jl. Zondagnamiddag zes kinderen, zittende in eene slede, en een zevende dat de slede voort duwde, in den Heeren-Singel door het ijs gezakt. Het zevende kind, een lOjarig meisje, is daarbij verdronken en eerst een paar uren later opgehaald. De anderen zijn met veel moeite gered. Te Nijmegen is jl. Zondagmiddag op het Meer de 18jarige jongeling J. W. v. G. onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Twee lieeren en eene dame, die op eene andere plaats onder het schaatsenrijden door het ijs zakten, werden gered. Eenige jongelieden te Schermerhorn hebben van sneeuw een huis gemaakt. Het huis heeft eene deur en een raam; op het dak wappert de vaderlandsche driekleur en inwendig heeft het zitplaatsen voor meer dan 30 per sonen. Vooral 's avonds brengen velen een bezoek aan het sneeuwhuis; het is dan uit en inwendig verlicht en aldus maakt het een aardig effect. De Hooge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van A. J. Belderok veroordeeld wegens aanplakking te Amsterdam van een biljet, smaad tegen den Koning inhou dende verworpen. De heer Strub, pachter van het Hótel-Kurhaus te Scheveningen in den afgeloopen zomer, is aldaar overleden. Op 1 September, bij het vernemen dat het gebouw in brand stond, verschrikte hij zoodanig, dat hij langen tijd lijdende bleef. Hij heeft zich van dien schok niet meer hersteld en is jl. Zaterdagnacht gestorven. Onder een grooten toevloed van vrienden had gisteren zijne begrafenis Morgen zal de weduwe Schrop, geb. Van Graafeiland, te Rotterdam, haar lOOsten verjaardag vieren. De levens loop dezer vrouw is, zegt de N. Rott. Crt., zeer merk waardig. Als militaire waschvrouw en marketentster haren man in het leger volgende, heeft zij gedurende 25 jaren gediend en vele veldslagen bijgewoond. Zij werd eerst door de Engelschen en later door de Russen gevangenge nomen, wist uit hare krijgsgevangenschap te ontkomen, doch werd weder gevangengenomen en trad toen in Rus sische dienst; daar onderscheidde zij zich zoodanig, dat zij van Keizer Alexander I het Kruis verwierf. Zij werd bij Waterloo gewond. In Duitschland zou zij geheime de pêches overbrengen; zij werd door twee uhlanen aange vallen, doch wist den één met een pistool neder te vellen en den ander met een geduchten houw over de wang het hazenpad te doen kiezen. De oude heldin leeft thans met hare 70jarige dochter, die haar trouw verzorgt. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Gelderland en Utrecht, de heer H. L. Verspijk, waar schuwt tegen het gebruik van sommige geglazuurde pannen en wel van die, waarvan het glazuursel gemakkelijk los laat. Het gebruik van spijzen, in dergelijke pannen bereid, heeft aanleiding gegeven tot vergiftigings-verschijnselen. Jl. Donderdag avond is den gemeente-ontvanger van Willemstad waarschijnlijk een ongeluk overkomen, daar hij toen spoorloos is verdwenen. Te acht uren dien avond was hij nog op de secretarie werkzaam en daarna is hij niet meer gezien. Hij was een bekwaam, werkzaam en ijverig beambte, en goed bekend met gemeente-, armen- en polderzaken en voor ieder even behulpzaam, zoodat zijn verlies een groot gemis 'voor de gemeente zijn zou. Te Renkum zijn de prijzen der vette kalveren in de laatste dagen hoogst aanzienlijk gestegen. Thans wordt reeds besteed voor 1ste kwaliteit 48 50 cent per kilogram (ruw) en 2de kwal. naar evenredigheid. Daarentegen zijn de vette varkens zeldzaam laag in prijs. Voor de zwaarste soorten wordt slechts betaald 38 a 40 cent en voor de lichtere 34 36 cent per kilogram. Een aanzienlijk grondeigenaar in Overijsel heeft velen zijner huurders, wegens den nadeeligen prijs der landbouw producten, 30 pCt. van de pacht kwijtgescholden. In een der groote bladen leest men een verhaal van zekeren A. v. A. te Breda, die door zijn vrouw verzekerd was „in een begrafenisbosch." Zoo voortgaande zal 't wel niet lang meer duren of men leest, dat de een of ander verzekerd was in een begrafenisboschage, en de bode, die de contributie ophaalt, zal voortaan een boschjesman moeten heeten. (Zwolsche Crt.) De aanstaande Kookschool te 's Gravenhage. Reeds meermalen is er sprake geweest van plannen tot oprichting van eene Kookschool te 's Gravenhage, op het voetspoor van dergelijke inrichtingen in Engeland, Duitsch land, Zwitserland, enz., die uitstekend geslaagd zijn. Thans is werkelijk eene Yereeniging tot dat doel tot stand ge komen en heeft zich een voorloopig bestuur daarvan gecon stitueerd, bestaande uit: mevr. A. E. Cremers, geb. v. d. Velde; mevr. J. Gravin Van Randwijck, geb. Van Hogen- dorp; mevr. de douairière E. A. De Jonge, geb. De Koek; mevr. M. Tersteeg, geb. Pronk, en mejuffr. A. P. Van Bosse, met de heeren M. Hijmans van Wadenoijen, presi dent; A. C. Eijssell, vice-president; F. C. De Bas, pen ningmeester; mr. W. Stortenbeker, A. W. Stortenbeker, dr. W. F. Unia Steijn-Parvé en H. J. C. De Charro, secretaris. Wat de oprichters bedoelen is, eene gelegenheid te openen voor meisjes en vrouwen van alle standen om kennis op te doen van de huishoudkunde in het algemeen en in het bijzonder om zich te bekwamen in de kennis van de voedingsleer, van den aard en de waarde der voedingsstoffen en de aanwending en toebereiding daarvan op de geschikste en voordeeligste wijze tot spijzen van dagelijksch gebruik. De Vereeniging hoopt op deze wijze een welbegrepen volksbelang te bevorderen en tevens te voorzien in eene dagelijks sterker gevoelde behoefte, dat is de toenemende vraag, die er bestaat naar geschikt keuken- personeel. Daarbij komt nog een menschlievend doel. Hoevele meisjes, niet het minst in de arbeidende klasse, worden huisvrouwen zonder in staat te zijn, haren echt- genooten, als zij vermoeid van den arbeid tehuis komen, een smakelijk maal voor te zetten. Zij verstaan niets van de kookkunst; spaarzaamheid kunnen zij niet betrachten, omdat zij niet weten, of er weinig of veel noodig is om het maal naar eisch te bereiden, en slecht toebereid eten leidt tot ontevredenheid en uithuizigheid. Hoe geheel anders kan dit worden, als de vrouw, met de middelen die onder haar bereik liggen, haar man en kinderen een sma kelijk maal kan gereed maken. Hniselijkheid en een gelukkig familieleven zullen daardoor bevorderd worden. De Vereeniging is voornemens, eene leerschool te 's Hage op te richten, in de eerste plaats bestemd voor de opleiding van meisjes en vrouwen van andere standen, die verlangen mochten de noodige kennis van huishoudelijke zaken en van de kookkunst te verkrijgen. Is eenmaal de Kookschool in werking, dan zal een deel der kosten bestreden kunnen worden uit de leergelden, uit den verkoop der toebereide spijzen en uit de opbrengst eener goedkoope restauratie, die daaraan zal worden verbonden. Maar dit is althans in de eerste jaren niet voldoende. De school moet vaste inkomsten hebben voor inrichting en onderwijskrachten, en het is daarom, dat het bestuur eene circulaire heeft verzonden om alle belangstellenden uit te noodigen, de zaak financieel te steunen. Slaagt die poging, zooals uit den bijval, dien het plan èn bij particulieren èn bij de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid reeds heeft ondervonden, wel is te verwachten, dan hoopt de Ver eeniging nog in den zomer van 1887 de eerste Kookschool in Nederland te openen. Heimwee bij paarden. Onlangs zag men een groot paard van edel ras, zonder halstar of teugel, door het drukste gedeelte van Wilton, in New-Harapshire, draven, de Maplestreet inslaan en regelrecht naar den stal van den heer D. gaan, welke achter diens huis lag. „Isaak" draafde door het koetshuis naar zijn oude plaats in den paardenstal en scheen heel blij, de leden der familie weer te zien, die hem spoedig een bezoek kwamen brengen. Voor ongeveer drie jaren had de heer D. hem verkocht; het beest had in dien tusschentijd herhaaldelijk van eigenaar verwisseld en was nu sedert eenige dagen in de stad Greenfield. Dien dag had men hem van het wagentje ge spannen, hij had op de binnenplaats een hapje van het kippenvoer gegeten, had den kop in den wind gestoken en was op vroolijken draf weggeloopen. Hij legde de veertien mijl in eens af, steeds gevolgd door zijn nieuwen eigenaar, die wel een vlug span paarden in zijn eigen dorp had ge kregen, maar toch een uur bij het paard ten achteren was. Kort daarop werd hetzelfde huisgezin nog meer ver rast. Een man, die op het erf voor het huis werkte, zag een paard de plaats oploopen en naar het gebouw gaan, dat vroeger voor stal werd gebruikt, maar nu voor iets anders dienst deed. Eerst keek het dier nieuwsgierig door het raam en toen eens in de rondte, en ontdekte spoedig een fraaien nieuwen stal, waarvan de deuren wijd open stonden. Nu draafde het met bevalligen zwier den oprijweg langs en nam bezit van zijne nieuwe woning. De man kende het dier niet en trachtte het weg te jagen, maar het beest ging niet. Eindelijk gelukte het hem door middel van een halstar het uit den stal te krijgen. Maar toen het paard weinige oogenblikken later terugkeerde, vroeg hij mevr. D. haar man was afwezig eens naar het dier te komen kijken. Misschien was het wel een paard," dat hun had toebehoord eer hij nog in dienst der familie was. Het geheele dorp liep uit om het paard te komen be kijken, maar niemand kende het beest en men wist niets anders dan dat velen hem door de stad hadden zien draven. Men moest dus voor verdere ophelderingen den terugkeer van den heer D. afwachten. Nauwelijks zag deze echter het paard, of hij riep in de hoogste verbazing: „Kent ge hem niet meer, vrouw? Wel, het is het veulen, dat ik tien of elf jaar geleden heb ver kocht en waarvan ik sedert altijd spijt heb gehad. Laatst dacht ik zoo, dat ik wel eens wilde weten wat er van het beest geworden was." (Het was een van de twee paarden, waarmede hij het jaar vóór zijn huwelijk reed, en hij dacht dat zijn vrouw het beest nog zou herkend hebben.) Toen de overige paarden hun ouden makker zagen, waren zij zoo blij, dat het een even aandoenlijk gezicht voor de omstanders was als toen het paard zijn ouden meester herkende. Hij had de twintig mijlen afstands tusschen Fitchburg in Massachusetts en Wilton afgelegd, en dit was de eerste maal dat men hem sedert los had gelaten. Zijn tegenwoordige eigenaar had hem in de wei gebracht, maar zag tot zijne verwondering een uur later, dat boomen noch omheiningen een hinderpaal zijn voor een paard, dat het heimwee krijgt. Tot op dat oogenblik had het dier zich altoos bedaard gedragen en scheen zeer tevreden te zijn. Aan de Engelsche Economist zijn ontleend de volgende hoogste en laagste prijzen van verschillende handels-arti kelen gedurende de beide halfjaren van 1886: Kolen-B. Wallsend Haver ftvarage Vleesch, infer. qual. idem, 1ste qual. Schapen vleesch lsteq. Suiker W.-Indië Koffie Thee (gewone) Rijst Katoen middling 40 mule twist Wol Sth. Down. Talk Salpeter Hennep (Manilla) Eyde (Cossimbuzar). Jute Vlas Petroleum betwijfeld, dat de verbetering op handelsgebied, op welke men 12 maanden geleden nog slechts kon hopen, thans werkelijk ingetreden is. De omvang der transactiën is toenemende, en men mag verwachten, dat dit nog sterker het geval zal worden, omdat deze beweging zich niet be paalt tot Groot-Brittannië, maar, na in de Vereenigde Staten flinken voortgang te hebben gemaakt, thans ook op het Continent zich begint te vertoonen. Blijft de vrede gehandhaafd, dan belooft derhalve 1887 geen onvoorspoedig jaar te zullen worden. Het Nederlandsche leger, onder het opperbevelhebberschap van Z. M. den Koning, was op 1 Januari 11. aldus samen gesteld Generale staf: 1 luitenant-generaal en chef, 7 luitenant kolonels en majoors en een op non-activiteit (de heer Rooseboom, lid der Kamer), 12 kapiteins. Eerste halfjaar. Tweede halfjaar. Laagste Hoogste Laagste Hoogste prijs. prijs. prya. prijs. 38/1 41/ 38/6 44/1 75/ 95/ 72/6 92/6 14/6 18/ 14/3 17/3 39| 43A £38f| 42| 92 1034 £97! 102! 22| 14 £12! 13Ü 29/ 32/5 30/3 33/4 24/1 29/7 22/4 28/1 18/1 21/2 16/7 21/4 2/6 3/3 2/ 3/ 3/6 4/6 3/6 4/6 4/6 6/3 4/3 5/6 12/6 14/6 11/ 12/3 T 54/6 58/6 57/6 76/ 7! d. 6/10! 3| 6/3 d. 7! d. 7/ 5! d. 6/3 4! d. 15fk d. 5! d. 5A d. H d. 8f d. 7! d. 8f d. 10 d. 10# d. 10! d. 10! d. 14/9 27/9 24/9 28/6 21/6 21/9 21/ 21/6 27 31! £28! 31! 10/9 12/3 12/4 15/ 12 12! £12 12! 29! 31! £31! 32 5Ad. 6Ad. 5! d. 7 d. lomist kan het nu niet meer worden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2