MARINE. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIËN. Koppen's Verkoophuis. Openbare Aanbesteding De werkzaamheden tot het onderhouden van Dok-, Sluis- en andere Waterwerken van hot Maritieme Etablissement Willemsoord. Provinciale staf: 10 luit.-kolonels, majoors of kapiteins. Plaatselijke staf: commandanten: 2 kolonels, 4 luitenant kolonels of majoors; adjudanten: 7 kapiteins, 10 eerste luitenants, 1 tweede luitenant. Militaire administratie: a. Intendance: 1 hoofdintendant, gen.-majoor, 1 kolonel, 6 luitenant-kolonels of majoors, 11 kapiteins; b. Kwartiermeesters: 5 majoors, 20 kapiteins, 41 eerste luitenants, 26 tweede luitenants. Geneeskundige dienst: a. Offficieren van gezondheid1 inspecteur (gen.-majoor), 3 dir. off. van gez. 1ste kl. (kolonels), 8 dir. off. van gez. 2de kl. (luit.-kol.), 7 dir. off. van gez. 3de kl. (majoors), 4 off. van gez. 1ste kl. met den titulairen rang van majoor, 34 met dien van kapitein, 60 met dien van lsten luit., 11 reserve-officieren van gez. 1ste kl., 37 der 2de kl.; b. Militaire apothekers: 1 dirig. apoth. (luit.-kol.), 3 apoths. 1ste kl. met den titulairen rang van majoor, 14 met dien van kapitein, 6 apoths. 2de kl. (1ste luits.); c. Paardenartsen: 1 dirig. paardenarts (majoor), 9 paarden artsen 1ste kl. (kapiteins), 10 der 2de kl. (1ste luits.), 3 der 3de kl. (2de luits.); d. 5 administrateurs der milit. hospitalen, 3 luits. comra. der compagniën hospitaalsoldaten. Wapen der infanterie: 1 luit.-gen. op non-act. (de heer Yan der Schrieck, lid der Tweede Kamer), 1 luit.-generaal, inspecteur, 3 gen.-majoors, 9 kolonels, 20 luit.-kolonels, 29 majoors, 240 kapiteins, 404 eerste luitenants, 177 tweede luitenants. Wapen der cavalerie: 1 gen.-majoor, inspecteur, 2 kolo nels, 3 luit.-kolonels, 6 majoors, 29 ritmeesters, 50 eerste luitenants, 19 tweede luitenants. Wapen der artillerie: 1 luit.-generaal, inspecteur, 2 gen.- majoors, 7 kolonels, 11 luit.-kolonels, 16 majoors, 114 kapiteins, 155 eerste luitenants, 50 tweede luitenants. Een kapitein, de heer Seret, en een eerste luitenant, de heer Fabius, waren o. a. op non-act. als Kamerleden. Magazijnmeesters der artillerie: 1 majoor, 10 kapiteins, 10 eerste luitenants, 3 tweede luitenants. Wapen der genie: 1 gen.-majoor, inspecteur, 2 kolonels en 1 non-act., namelijk de heer J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oije, lid der Kamer; 6 luit.-kolonels, 4 majoors, 37 kapiteins, 31 eerste luitenants, 16 tweede luitenants. Fortificatie-opzichters: 8 hoofdopzichters, 10 opzichters lste kl., 12 opzichters 2de kl., 15 opzichters 3de kl. Kon. marechaussee: 2 majoors, 8 kapiteins of luitenants. Buitenland. De Kreuz-Ztg. ontvangt over Parijs slechte berichten uit Bulgarije. In diplomatieke kringen aldaar houdt men den val van het regentschap voor zeer aanstaande. Er zouden weder 40 Bulgaarsche officieren naar Adrianopel en 140 naar Rusland vertrokken zijn. Verder wil men weten, dat de garnizoenen van Philippopel, Sliwa en andere bereid zijn Ruslands zijde te kiezen. Wat de financiën aangaat moet het regentschap er in geslaagd zijn om zonder buitengewone maatregelen de directe belastingen te innen van het laatste halfjaar en tevens nog 1,200,000 francs van den achterstand van het eerste halfjaar. Gadban effendi is uit Sofia naar Konstantinopel terug geroepen. Volgens de Polit. Corr. verwacht men in laatst genoemde stad geen verdere stappen voordat de Bulgaarsche deputatie aldaar geweest is. Te Berlijn vierde de Duitsche Keizer jl. Zaterdag den dag waarop hij zijn land tachtig jaar lang als officier gediend had en in weerwil van dit zuiver militaire feest was ook daar //vrede" de grondtoon. De Kroonprins hield aan de spits der bevelvoerende generaals een aanspraak tot den jubilaris, waarin hij een terugblik wierp op de 16 laatste, door vrede gezegende jaren, welke aan de ontwikke ling en versterking van het rijk gewijd zijn geweest. Die vreedzame arbeid kon slechts slagen, omdat des Keizers zaakkundige en rustelooze leiding de slagvaardigheid van het leger bevorderde. De Pruisische grondstelling, dat er geen onderscheid is tusschen volk en leger, omdat beide één en ter verdediging van het vaderland ten allen tijd bereid zijn, is door des Keizers goede zorg een gemeen goed der geheele natie geworden. In deze weerbaarheid van het geheele volk ligt de voornaamste waarborg van den vrede. De Keizer dankte met zeer hartelijke en warme woorden. Hij herinnerde aan den moeilijken tijd, toen hij tachtig jaren geleden in het leger trad met de hoop betere tijden te zullen beleven. De Voorzienigheid heeft hem deze doen beleven, door het welslagen dat hij met het leger heeft gehad. Hij bracht daarvoor het leger en alle officieren dank. Met het oog op de oppositie, die de aanhangige leger- voorstellen in den Rijksdag vinden, kan het gesprokene op dit zeldzame feest zeker niet verontrustend genoemd worden. Te Keulen verscheen jl. Donderdag een reiziger in een koffiehuis, die veel haast scheen te hebben en een glas cognac vroeg. Om te betalen zette hij zijn koffertje op den grond, hing er zijn jas overheen en viel ont zield ter neder. Naar de in de overjas zittende papieren bleek het een handelsreiziger uit Hamburg te zijn, Otto Meijer genaamd. De werkelijke Otto Meijer uit Hamburg was echter zeer verbaasd den volgenden dag in de courant te lezen, dat hij plotseling te Keulen gestorven was. Men had hem namelijk den vorigen dag aan het Deutscher spoorweg-station zijn koffer en jas ontstolen. Een bezoek aan bedoeld koffiehuis overtuigde hem dat de door een beroerte getroffen man de dief was geweest en zoo kreeg hij zijn goed weder. In een artikel van den heer Jules Simon in de Matin leest men omtrent de aspiratiën van den. werkenden stand o. a. het volgende: //Er bestaat tegenwoordig eene werkliedenpartij. Sommige werklieden verlangen in den Staat de bovenhand te hebben. Zij willen gezag en voorrechten. Mij dunkt, dat de werk man geene ergere vijanden heeft dan deze lieden. Zij ver warren alle kwestiën, zij verlammen allen goeden wil, zij maken den arbeid zic-hzelven en anderen onmogelijk. Men moet hen bestrijden met het wapen der gelijkheid. Tot de door hen miskende gelijkheid moeten zij worden terug gebracht. Ondergeschiktheid der functiën, gelijkheid der beroepenDe werkman moet gehoorzamen aan den meester knecht, de meesterknecht aan den inspecteur; maar voor de staatswet, de burgerlijke wet, de strafwet en de open bare meening moeten werkman, meesterknecht, inspecteur en patroon gelijkstaan. z/Wat noemt gij hooger op? Hooger op gaan is dikwijls naar beneden gaan. Een goed werkman, die een slecht baas wordt, daalt. Wie zou het kunnen tegenspreken? Hij was achtenswaardig en geacht. Hij wordt verachtelijk en ongelukkig. Het grootste belang des menschen is niet, eene plaats te bekleeden, welke men de beste acht, maar op zijne plaats te zijn, de plaats, welke hij met eere bekleedt, waarvoor hij deugt. Voor hein is dat de aller beste, de alleen goede plaats/' De schaatsenrijders-wedstrijd te Hamburg is op den 10 dezer vastgesteld. Volgens de te Chicago verschijnende Railway Age zijn in het afgeloopen jaar in de Vereenigde Staten 8010 mijlen aan nieuwe spoorweglijnen gelegd, vooral in de westelijke Staten, in Kansas alleen 1520 mijlen, welke grootendeels in zes maanden tijds werden gelegd. De kosten dezer nieuwe lijnen worden op 160 millioen dollars geraamd, en men houdt het er voor, dat gedurende het nieuwe jaar nog meer in dit opzicht zal worden verricht. Een der gevierdste zangeressen van de Hof-opera te München had sedert jaren een juffrouw van gezelschap, een Engelsche dame, die van haar man gescheiden was. De beide dames waren langzamerhand vriendinnen geworden en leefden met elkander op zeer vertrouwelijken voet. Toch gebeurde er iets, dat daaraan spoedig een einde maakte. De zangeres had namelijk eenige malen achter elkander bezoek gekregen van een luitenant, op wien de juffrouw van gezelschap oudere rechten meende te kunnen doen gelden. Toen de luitenant onlangs zijn bezoek herhaalde, overviel de juffrouw hen en loste zoowel op hem als op de zangeres elk een pistoolschot, zonder hen echter te kwetsen. Voor men haar den revolver ontnemen kon, richtte zij het wapen ook tegen zichzelf en schoot zich door het hoofd, zoodat zij dood ter aarde stortte. Een verzekering-maatschappij voor meisjes in Dene marken is iets eigenaardigs. De edelman want de vereeniging is alleen voor die klasse geeft, zoodra hem eene dochter is geboren, haar naam op in zekere associatie van adelijke familiën en betaalt eene zekere som, en daarna een bepaald bedrag aan de Maatschappij. Bijaldien dat meisje den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, dan krijgt zij recht op een bepaald inkomen, en een reeks elegante kamers in een deftig gebouw der associatie, met tuinen en park rondom en welk gebouw bewoond is door andere jonkvrouwen, die op gelijke wijze lid zijn geworden. Wanneer haar vader in haar jeugd overlijdt, kan zij, dit verlangende, in dat gebouw huisvesting vinden en op den bepaalden tijd haar inkomen krijgen. Indien zij overlijdt of huwt, gaan al deze rechten op inkomen verloren. Maar juist diezelfde kans moet de Maatschappij in staat stellen lager jaarlijksche premiën te vorderen en den vader ver zekeraar minder zwaar te belasten. In ieder geval heeft hij de voldoening, dat zijne geringe jaarlijksche inkomsten de toekomst zijner dochter verzekeren en haar een aan genaam tehuis, mitsgaders een inkomen na zijn verscheiden verschaffen. Het is duidelijk, dat de kansen van het huwen onder een gegeven aantal vrouwen even nauwkeurig als de sterftekransen kunnen worden berekend. Voor verschil lende geslachten heeft deze zaak in Kopenhagen nuttig gewerkt. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw zijn benoemd de heeren Dr. Van Lankeren Matthes, directeur der gemeentelijke Iioogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam en Dr. S. S. Rosenstein, hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Leiden. De luitenant ter zee 2de klasse A. L. Van der Moolen, uit Oost-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Vischberichten. Veertig beugers brachten jl. Zaterdag 60 tot 200 schelvisschen en 2 tot 8 kabeljauwen, en 7 korders 30 tot 120 ter afslag; schelvisch gold f 16.50 k 10.50 de honderd, kabeljauw f 2.10 k f 2.05 en tong 50 k 70 cents per stuk. Gisteren kwamen binnen de sloepen Bastiaan Huiberdina, schipper Koster; Maria Cornelia, schipper Van der Hoek; Waak zaamheid, schipper De Waard; Adriana Lumina, schipper De Korte; Johanna Theodora, schipper Linnt; Eendracht, schipper Van der Steen; 's Gravenhage, schipper Van Dyken Wissel valligheid, schipper De Gelde, gezamenlyk met 22,400 schel visschen en 34 kabeljauwenschelvisch gold ter afslag f 10.50 a f 21.'t honderd, kabeljauw gedeeltelijk f 3.35 per stuk. Van twee sloepen werd de kabeljauw a f 1 per stuk bij de schelvisch afgeslagen. Burgert ij te Stand. Gemeente HELDER, van Vrydag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenS. Leen, geb. Hendrikse, Z. A. C. Erdmann, geb. Heeroma, D. M. T. Caarls, geb. Ebker, D. C. Reus, geb. De Waard, Z. C. Vermeulen, geb. Dalmeijer, D. C. M. Bor- gart, geb. Gladpootjes, Z. A. Oost Lievense, geb. Kikkert, Z. A. C. De Haas, geb. Budde, D. J. W. F. Koppen, geb. Mors- sink, D. Overleden: J. Diedenoven, 8 maanden. W. S. Westendorp, 12 maanden. T. Hermsen, 1 maand. Gemeente SCHAGEN, van 28 December tot 3 Januari. Ondertrouwd: Arie Kamp, jonkman, 23 jaren, en Maria Helena Van der Linden, jongcdochter, 20 jaren, wonende te Zype. Gehuwd en Bevallen: Geene. Overleden: Jan Den Adel, 50 jaren en 1 maand. Cornelia Boschman, 3 jaren en 2 maanden. Weert. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Januari. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zoto. 0.4 k. 766.52 f 6.32 -5.2 -8.3 0.9 S Vlak. 3 12 z. 10 758.62 - 1.58 -3.3 -6.3 0.9E wein.gv. 4 8 zotz. 6 749.79 -10.41 -4.0 -5.9 ü.8£ Slechtw. 4 12 zo. 4/, 749.60 -10.60 -3.5 -6.5 0.8S u Weêrsgesteldheid: 2 Jan. 12 u. Helder, felle vorst. 3 Jan. 12 u. Dichtbewolkt, vorst. 4 Jan. 8u. Helder, vorst, mooiweer. 4 Jan. 8 u. Idem. Van 1 op 2 dezer gevroren 25 millimeter ijs. u ii 3 ii ii 32 i, ii 3 4 1/ i25 ii ii De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand December 15° 40' 13". Marktberichten. TEXEL, 2 Januari. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzenKoeboter 60 cents per half kilogram. Kip-eieren f 5 a 6 per 100 stuks. Hooi f 16 a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden 85, wilde Konijnen 50 cents en Hazen f 1.50 a 2.per stuk. ALKMAAR, 3 Jan. Aangevoerd: Koeien, fj J a 106 vette Kalveren, f 40 a 125; 10 nuchtere dito, f 6^a 14; 415 Schapen, f 18 a 26; magere Varkens, f a alles per stuk; 158 vette Varkens, 36 a 42 c. per kilogram. De aanvoer op de Veemarkten te Alkmaar in 1886 bedroeg 90,289 stuks, tegen 86,278 stuks in 1885 en 81,056 in 1884. Op de Kaasmarkt te Alkmaar in 1886 aangevoerd 19,720 stapels, wegende 5,035,939 kilogram, tegen 18,541 stapels, wegende 4,672,859 kilogram, in 1885. AMSTERDAM, 3 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd: 551 Runderen, lste kw. 68, 2de kw. 62 en 3de kw. 55 cents per kilogram. Melk- en Kalfkoeien f 100 a 270, 35 nuch tere Kalveren, f 6 a 13 per stuk. 5 Graskalvcren, 10 Schapen. Vette Varkens 37 a 43 cents per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 2.90 a f 3.—, dito Franeker f 2.70 a 2.90, dito Engelsche f 2.10 a f 2.20, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.60, dito Flak- kecsche f 2.90 a 3.20, dito Blauwe f 3.— a 3.10, Geldersche Blauwe f 3.10 a 3.20, dito Roode f 2.30 a 2.50, Pruisische Hamburgers f 2.60 a 2.75, Westlandsche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.50 a 2.60, Pruisische Roode f 2.10, Groninger Turken f 1.80, alles per hectoliter. LEEUWARDEN, 31 December. Ter Veemarkt werden aan gevoerd 449 Runderen, 1230 Schapen, 303 Varkens. Hoogste prijsStieren f 240, Ossen f 260, vette Koeien f 250, Melkkoeien f 275, vette Kalveren f 60, nuchtere Kalveren f 11, vette Schapen f 35, Lammeren f 23, vette Varkens f 100, magere dito f 40, alles per stuk. Hoornvee met levendigen handel. DEVENTER, 3 Januari. Op de maandelyksche Paardenmarkt waren aangevoerd 48 inferieure Werkpaarden. De prijzen ver schilden van f 50 tot f 200. Voor de slachtbank besteedde men f 25 a 40 per stuk. Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, is in den namiddag van 1 dezer te San Paolo de Loanda aangekomen. Aan boord was alles wel. Jl. Zondag had, na afloop der godsdienstoefening, in de consistoriekamer der Nieuwe kerk, eene eenvoudige doch indrukwekkende plechtigheid plaats. De leden der Kerkbe sturen van de Hervormde gemeente alhier boden den heer C. G. Bach, bij gelegenheid van zijn aanstaand vertrek naar Ned.-Oost-Indië, in den vorm van een keurig gouden remontoir-horloge, een souvenir aan. De inscriptie, op dit geschenk aangebracht, bevat de zegenbede, die de heer Bach ten grondslag legde van zijne afscheids-leerrede, op Zondag 26 December 11. De aanbieding van dit cadeau geschiedde bij monde van den godsdienstonderwijzer, den heer J. Rinner, die in gevoelvolle woorden den vertrek- kenden leeraar toesprak. De heer Bach liet niet na, voor de hulde, hem gebracht, zijn innigen dank te betuigen. Gedurende het jaar 1886 zijn in de haven hetNieu- wediep aangekomen 290 en vandaar vertrokken 284 schepen. Onder deze getallen zijn niet begrepen oorlogsschepen, visschersvaartuigen, enz. Beroepen te Oosthuizen c. a. ds. Kist, predikant te Zuid-Zijpe. Geboren MARIA THERESIA, dochter van G. Koppen en J. W. F. KoppenMobssink. Helder, 4 Januari 1887. SCHAATSEN in groote keuze, met het wereldberoemde merk „De Muis." Lage prijzen. TE KOOP: i Een Utrechtsche Jachtwagen voor 6 personen en een gebruikte Vigelante. Adres: A. J. BAKKER, Stalhouder, Burg (Texel). bij de Directie der Marine te Willemsoord, op VRIJDAG den 14 JANUARI 1887, des voormiddags ten 11 ure, van: De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen van Friesland, Overijsel, Gelder land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken gratis te verkrijgen ter griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens ten 10 ure. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofd-Ingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljettèn, vermeldende de aannemingssom in cijfers en letters, met de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. Willemsoord, 3 Januari 1887. De Schout-bij-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3