Buitenland. Benoemingen, enz. Burgerlijke Stand. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Marktberichten. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIEN. G. VAN OS, Notaris. Notaris G. J. 0. D. DIKKERS, Gymnastiek- en Exercitie-Vereeniging „PRO PATRI A," te HELDER. PIANINO, een bekwaam Schoenmakersknecht, nisstraf, wegens het slaan van zijn paard in het openbaar. Hij had het dier, dat een last trok, die kennelijk zijne krachten te boven ging, met stokslagen voortgezweept. (Misdrijf strafbaar gesteld bij art. 254 van het nieuwe strafwetboek). In 1886 werden ter wolmarkt te Veenendaal niet minder dan 38,900 vachten wol aangebracht. Men besteedde voor gewasschen kleiwol f 0.80 f 1.15, zandwol 60 a 68^ cents, smeerwol 60 k 75 cents per kilogram. De turfschippers in Friesland lijden door de stremming der vaart groote armoede; honderden schepen liggen in het ijs ingevroren en de opvarenden kunnen nu zelfs als baanvegers niets verdienen. Gelijk gewoonlijk, beroept men zich op profetiën, wanneer zij vervuld zijn. Het zij ons geoorloofd, in strijd daarmede, eene profetie in herinnering te brengen, die totaal fiasco heeft gemaakt. In het begin van 1886 werd iedereen, die aan voor spellingen hecht, angst en schrik aangejaagd door een Latijnsch versje, waarin vernield werd, dat wanneer Paasch- dag viel op St. Marcus, Pinksteren op St. Anthonius enz., de wereld ach en wee zou roepen. Het samenvallen van die kerkelijke' feestdagen had in 1886 plaats. Dat jaar is nu voorbij en er is niet meer ach en wee geroepen dan in andere jaren. Het goede en kwade woog weder tegen elkander op. Het kan geen kwaad om er eens op te wijzen, dat voor spellingen, evenals voorgévoelens, kunnen falen. (Arnh. Crt.) Sigarenzegels. De heer F. W". Mondriaan ont wikkelt in het Dagblad het denkbeeld, om de sigaren niet de pijp tabak té belasten. Hij geeft daartoe in overweging sigarenzegels te maken, in den trant van post zegels en die op de sigaren te plakken. Als die zegels de waarde hadden van eene halve cent zou, volgens zijne berekening, de Staat daardoor jaarlijks ruim twee millioen ontvangen. De zegels zouden van zoodanig papier moeten zijn, dat, wanneer zij van de sigaren werden afgenomen, zij verschrompelden en voor verderen dienst onbruikbaar werden. De heer Mondriaan grondt zijne berekening op de onder stelling, dat er 600,000 rookers in ons land zijn, die ge middeld twee sigaren daags rooken, dat. is dus 1,200,000 per dag, of 438 millioen per jaar. Behalve de sigaren zou men ook belasting-etiquetten kunnen aanbrengen op cigaretten-doozen, pakjes fijne tabak, zoogenaamde geheime geneesmiddelen, blikjes verduurzaamde lekkernijen, aanplakbiljetten en wat dies meer zij. Het „Maandblad tegen Vervalsching" geeft als probaat middel tegen het lastige bevriezen der ruiten aan: ze te bestrijken met een slappe oplossing van glycerine in water. Dit mengsel bevriest nl. eerst bij een lage temperatuur. Ook voor het vullen van gasmeters is het zeer aan te bevelen. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat de betrek kingen tusschen Rusland en Oostenrijk in den laatsten tijd veel verbeterd zijn, waartoe vooral bijgedragen heeft het in zeer welwillende woorden vervatte telegram van den Czaar aan den Keizer op Nieuwjaarsdag. Welonderrichte kringen te Weenen gelooven thans eerder aan eene vreed zame oplossing der Bulgaarsche kwestie. Al weder een nienwe candidaat voor den Bulgaarschen troon treedt op den voorgrond en wel Prins George Yon Leuchtenberg, een zoon van de Grootvorstin Maria, oudste dochter van Czaar Nikolaas I. Hij is ongeveer 35 jaar oud en generaal-majoor in Russischen dienst. Havas beweert dat de Czaar hem van het begin af reeds voor de candida- tuur bestemd had en de Prins van Mingrelië nooit een ernstige candidaat was. De Londensche correspondent der Köln. Ztg., die zeer bevriend is met een der leden van de Bulgaarsche deputatie, meldt, dat men in Bulgarije den Prins Von Leuchtenberg zeer gaarne als Vorst aannemen zou. De Engelsche Minister van Marine heeft den marine officieren gevraagd, op te willen geven op welk schip zij het liefst zouden dienen en de havens waar zij het liefst aan boord zouden gaan, zoodra hun actieve dienst nood zakelijk wordt. Deze maatregelen, naast de mobielverklaring des legers, bewijzen dat de Regeering tegen het voorjaar ernstige Europeesche verwikkelingen tegemoet ziet. Het Alcazar te Toledo (Spanje) is jl. Zondag nacht in brand geraakt. Men vreest, dat het geheel vernield zal zijn en dat vele personen daarbij zullen zijn omgekomen. Uit Tunis wordt van 8 dezer gemeld, dat aldaar een paniek heerscht, tengevolge van eene hevige aardbeving, waardoor in het stadje Djemal, in den omtrek van Soussa, vele huizen ingestort en 7 menschen gedood zijn. De burgemeester van Milaan heeft aan de weduwo van Napoleon III kennis gegeven van het besluit van den Gemeenteraad om, uit erkentelijkheid voor de hulp, die haar gemaal heeft betoond om in 1859 Lombardije vrij te maken van de Oostenrijksche heerschappij, zijn standbeeld op een van de openbare pleinen der stad te doen verrijzen. Dit beeld was reeds vóór jaren gereed, maar door het drijven der radicalen, die het Napoleon niet konden vergeven dat hij Rome bezet hield door de Fransche troepen, werd het tot nu toe opgeborgen. De ex-Keizerin Eugénie heeft per telegraaf aan den burgemeester haar dank voor die hulde betuigd. Villaume, de militaire attaché bij het Duitsche gezant schap aan het Russische hof, dineerde Donderdag aan de Keizerlijke tafel te Gatschina. De Czaar trad bij die ge legenheid op den attaché toe, drukte hem de hand en feliciteerde hem, dat hij er zoo voortreffelijk uitzag, ynadat hij door den Czaar doodgeschoten was." Alexander II schijnt de beleedigende berichten der buitenlandsche bladen omtrent zijn geestestoestand dus nog al niet tragisch op te nemen. Te Milaan en Genua heeft het den 5 dezer zoo sterk gesneeuwd, dat de omnibussen en tramwagens niet konden rijden, telephoon- en telegraafdraden onbruikbaar werden. Te Genua stelde men 1000 werklieden aan om de sneeuw op te ruimen. Ook te Rome en Florence viel dien dag sneeuw. De Elisabeth, den 22 November jl. van Hamburg naar Baltimore vertrokken, is volgens bericht uit New- York van 9 dezer bij Kaap Henry in een hevigen sneeuw storm gestrand. Twee reddingsbooten namen de 15 opva renden op, maar werden door een geweldigen golf omge worpen en de geredden kwamen met hunne redders vijf in getal te zamen om. Het repetitie-geweer wordt meer en meer bij de Europeesche legers ingevoerd. Volgens de Wiener Corr., heeft thans het Turksche Gouvernement er 400,000 besteld bij de firma Lüdwig Löwe Co., te Berlijn. Eerstdaags worden er daarvan reeds 50,000 afgeleverd. Een Weener blad meldt, dat Adeline Patti, vóórdat zij naar Amerika vertrok, waar zij thans weder goud en lauweren inoogst, een testament heeft gemaakt, waarin zij de helft van haar vermogen nalaat aan haar man, den tenor Nicolini, die zelf ook twee millioen bezit. Een vierde deel legateert zij aan de betrekkingen van haar zwager Strakosch, terwijl de rest bestemd is voor een Patti-fonds met beurzen ter opleiding van muziekbeoefenaarsters in alle voorname steden waar zij lauweren behaald heeft. Onder andere heeft zij bepaald, dat haar graf winter en zomer steeds met bloemen moet prijken. „Ik heb altijd onder bloemen geleefd," zegt zij, „en wil ook onder bloemen blijven rusten." De lnitenant ter zee lste klasse J. H. Cremer, gedetacheerd bij het Departement van Marine, wordt met 16 dezer op non- acliviteit gesteld. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: G. Van Rijn, geb. Bijloo, D. H. G. Mulder,geb. Smit, D. A. Garstenveld, geb. Kooij, Z. A. P. Van Dieren- donck, geb. Boll, D. A. Veenstra, geb. Kuip, Z. P. Moll, geb. Kooyman, D. Overleden: G. De Graaff, 5 jaren. J. Wessel, 3 weken. N. C. Heeroma, 5 maanden. J. J. Kikkert, 2 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente SCHAGEN, van 4 tot 10 Januari. Ondertrouwd: Jan Oom, jonkman, 33 jaren, wonende teZijpe, en Trijntje Houtkooper, jongedochter, 22 jaren. Gehuwd: Geene. BevallenMaartje Stipkes, geb. Boender, D. Guurtje Verheus, geb. Konyn, D. Overleden: Geene. Januari. 1 d g P Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigb. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 otz. 1.5 b. 747.46 -12.74 1.0 -1.8 0.88 Slechtw. 10 12 zto. 1.6. 757.25 - 2.95 1.6 -1.1 0.93 11 8 zto. 3 764.18 f 3.98 -0.7 - 2.2 0.96 11 12 zto. 4» 764.32f 4.12 -0.4 -3.1 0.96 u Weêrsgesteldhoid: 9 Jan. 12 u. Dichtbewolkt, mooiweer. 10 Jan. 12 u. 11 Jan. 8 u. Mistig, vorst, goedweer. 11 Jan. 12 u. Beneveld, vriezend, goedweer. Van 10 op 11 dezer gevroren 4 millimeter ijs. OP KETS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Prins Hendrik... Te Aden binnen. Prins v. Oranje.. 5 Januari van Marseille vertrokken. Madura8 Januari van Port-Saïd vertrokken. Frins Alexander. 2 Januari van Colombo vertrokken. Prinses Amalia.. 4 Januari van Padang vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prinses Marie.... 26 December van Suez vertrokken. Sumatra10 Januari Aden gepasseerd. Poorwaarts6 Januari van Marseille vertrokken. Prins Frederik.. 9 Januari van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Soenda16 December te Batavia aangekomen. Burgem. denTex. 24 December te Batavia aangekomen. Oonrad6 Januari te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë: Koningin Emma.. Vertrekt 15 Januari van Amsterdam. Prs.Wilhélmina. Vertrekt 26 Januari van Amsterdam. TEXEL, 9 Januari. De marktprijzen waren als volgt: Koe- boter 60 c. per half kilogram. Kip-eieren f5.a 5.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 1500 stuks. Hooi f 18 per 500 kilogram. Wilsters 30 c., wilde Eenden 85 a 90 c., Talingen 40 c., Hazen f 1.50 a 2.wilde Konijnen 50 a 55 c., alles per stuk. ALKMAAR, 8 Januari. Aangevoerd: 20 Koeien, f 140 a f 200; 19 nuchtere Kalveren, f 3 a 16; 50 Schapen, f 16 a 27; 27 magere Varkens, f 8 a 12; 184 Biggen, f 4 a 6; alles per stuk. ALKMAAR, 10 Jan. Aangevoerd: 1 Koe, f150 a 101 vette Kalveren, f 40 a 126; 9 nuchtere dito, f 8 a 15 269 Schapen, f 18 a 33; magere Varkens, f a alles per stuk; 201 vette Varkens, 34 a 42 c. per kilogram. HOORN, 7 Januari. Ter markt aangevoerd: 225 Schapen, f 24 a 30 per stuk; 3 Varkens, 36 cents per kilogram. HOORN, 8 Januari. Prijzen der Zaden en Granen: Tarwe f 6.75 a 8.Rogge f 4.25 a 5.50, Gerst f 4.a 5.25, Haver f 2.75 a 4.25, Witte Erwten f 11 a 13, Groene dito f 10.50 a f 14.Grauwe dito f 13.25 a 19.Vale dito f 10.25 a 17. Bruine Boonen f 10.a 11.75, alles per hectoliter. Veemarkt. Aangevoerd: 2 Paarden, f 40 a 70; 19 Schapen, f 23 a 28; 30 Lammeren, f 16 a 21; 7 Kalveren, f 14 a 25; 9 Varkens, f 12 a 16; 3 Zeugen, f25 a 30; 100 Biggen, f4. a 7.50; 55 Kippen, f 0.90 a 1.50, alles per stuk. 550 Kip-eieren, f 5.50 a 6.per 100 stuks. 1300 Kop Boter, 50 a 55 c. per kop. AMSTERDAM, 10 Januari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 568 Runderen, lste kwal. 66 c., 2de kwal. 60 c. en 3de kwal. 53 c. per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 100 a 270, 9 Graskalveren, f 20 a 44 en 34 nuchtere dito, f 7 a 15 per stuk; 1 Schaap; vette Varkens 36 a 41 c. per kilogram. Prijzen der AardappelenFriesche Dokkumer Jammen f 3. a f 3.15, dito Franeker f 2.90 a 3.dito Engelsche f 2.20 a 2.30, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.20 a 3.80, dito Flakkeesche f 2.90 a 3.20, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geldersche Blauwe f 3.20, dito Roode f 2.50 a 2.60, Pruisische Hambnrgers f 2.70 a f 2.80, Westlandsche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.50 a 2.70, Pruisische Roode f 2.10 a 2.20, alles per hectoliter. LANGSTRAAT, 7 Januari. De aflevering van Hooi heeft sedert eenige dagen weder druk plaats en de beste kwaliteit vindt weder gretige koopers. De prys blijft vast op f 14, per 500 kilogram. Het programma voor het zevende Winter-Concert, heden avond door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine in Tivoli alhier te geven, luidt als volgt: 1. Hochzeitsmarsch aus dem Sommernachtstraum, F. Mendelssohn Bartholdy. 2. Die Najaden, Concert-Ouverture, W. Sterndale Bennett. 3. Adagio für Violoncelle-Solo, Woldemar Bargiel. 4. Fantasie aus der Oper: Der Frei- schütz, C. M. Von Weber. 5. Ouverture de 1'opéra: Fra Diavolo, D. Auber. 6. Traumbilder, Fantasie, H. C.Lumbye. 7. An Dich, Introduction Menuetto, Walzer, Emil Wald- tcufel. Men verneemt, dat het bevel over het in dienst te stellen schroefstoomschip lste klasse Van Speijk zal worden opgedragen aan den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll. Gedurende de vorige week werden uit het Engelsche fregat Brambletye weder 45 balen lijnzaad gelost. Tot heden zijn nu in het geheel 518 balen, benevens een partij los zaad, geborgen. Met liet lossen der lading, zoowel als met de werkzaam heden tot opboeiing van de verschansing gaat men steeds voort. Naar men meldt, zal de lste luitenant der mariniers H. A. Mos een eervol ontslag uit Zr. Ms. dienst aanvragen. Gisteren avond gaf de heer Chambly de aangekon digde séance, in het lokaal Tivoli alhier, waar zich tot dit doel een talrijk publiek had vereenigd. Ongetwijfeld zijn de bezoekers voldaan geweest over hetgeen zij hebben gezien en over de hoogst aangename wijze, waarop deze anti-spiritist zijne mededeelingen en onthullingen voor draagt. Met groote aandacht werd de heer Chambly door allen gevolgd. De tafeldans was 't vóórlaatste nommer van 't programma, en interessant was de verklaring, die men van dit verschijnsel ontving. Het geestenkamertje sloot op waardige wijze de reeks der nommers, en lokte levendige toejuiching uit. Zooveel heeft zeker ieder der aanwezigen wel begrepen, dat de zoogenaamde spiritistische werkzaamheden niets met de geestenwereld gemeen hebben, maar slechts door groote kunstvaardigheid worden verricht. Uit het slotwoord van den heer Chambly meenen wij te moeten opmaken, dat hij van plan is, nog een tweede séance alhier te geven. Is dat zoo, dan bevelen we onzen lezers, die nu niet tegenwoordig waren, 't bezoek aan die voorstelling ten zeerste aan. Door de Nieuwe Rotterdamsclie Schouwburg-Maat schappij, onder directie van den heer Alex. Faassen, zal op morgen (Woensdag) in Tivoli alhier eene tooneelvoor stelling worden gegeven. Alsdan zal worden opgevoerd: „Pachter Simon," tooneelspel in 4 bedrijven, van M. Lau- rencin. Wevestigen op deze tooneel uitvoering de aandacht, met herinnering, dat dit gezelschap, toen het de vorige maal hier optrad, met: „Mijn naam is Lehman," uitstekend heeft voldaan. De heer P. Duinker was gisteren de minste inschrij ver bij de aanbesteding van het bouwen van walbeschoeiin- gen, loodsen, putten, enz. op het terrein voor de nieuwe asch- en vuilnisbelt aan de Kostverloren Wetering te Amsterdam, voor de som van f 120,447. Bij den dienst der burgerlijke openbare werken in Nederl.-Oost-Indië zijn geplaatst: te Tjamis de opzichter der lste kl. P. Bommel en te Cheribon de opzichter der 2de klasse J. C. A. Torré. Bevallen van een levenloozen jongen: Mevrouw A. G. A. VAN DEN BOSCH—KOPPIUS. Nieuwediep, 7 Januari 1887. Heden volgde mijn jongste zoontje zijne moeder in den dood. Helder, 10 Januari 1887. K. H. A. HEEROMA. Namens de beneficiaire erfgenamen in den boedel en de nalatenschappen van den Heer P. BROMMER en zijnen na hem overleden zoon Jb. BROMMER, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat de. rekening en verantwoording van hun beheer is opgemaakt en ten kantore van ondergeteekende ter inzage ligt tot den 26 dezer maand na welken datum indien er geen verzet plaats heeft, tot de betaling van het saldo zal worden overgegaan. Zijpe, 11 Januari 1887. De Makelaar S. KEUS ER Pz., te Texel, zal, ten overstaan van den te Texel, op MAANDAG 17 JANUARI 1887, 's avonds 7 uur, in dc Vergalde Kikkert, aan den Burg aldaar, publiek verkoopen: 1°. 1.02.60 heet. BOSCH- en WEILAND in EversteKoog. 2°. 6.57.70 a HOOILANDindenpolder„lietNoorden." 3°. 0.81.50 WEILAND in Ongeren. en 4°. 0.38.40 BOUWLAND in Tienhoven. Eigendommen van wijlen den Heer S. KEIJSER Sz. Zij, die tegen 75 cent wensclien geïntroduceerd te worden tot de feestelijke vergadering van bovengenoemde Veree- niging, te houden op Maandag avond den 17 Januari a. s. in Musis Sacrum, kunnen zich tot Zaterdag a. s. bij een der ondergeteekenden aanmelden. W. BRUIJN Pz., President. F. VAN DER BEN, Secretaris. N. D. KUIPER, Penningmeester. Wegens vertrek, wil men een fraaie, sterke cn goed onderhouden van de fabriek RICHARD IBACH, te Barmen, verkoopen voor de som van f 350.—. Te bezichtigen dagelijks van 24 ure, tot 27 Jan., bij Mevr. de Wed. H. M. VAN ANDEL, Dijk N°. 424. Er biedt zich aan P. G., 23 jaren, liefst in de omstreken van Alkmaar, Schagen of Helder, tegen 1 Mei of eerder. Brieven franco, N°. 149, aan het Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3