arbeiders zoo verbazend groot is. Minder verklaarbaar acht ik het, dat de monstermeeting weer is uitgeloopen op een middel, dat in de uitkomst nu reeds zoo dikwijls ondoel treffend en onpractisch is geblekenhet schrijven van een brief aan den burgemeester. Begrijpen die lieden dan niet, dat, als het van onzen burgervader persoonlijk afhing, er niet één werklooze meer in heel Amsterdam zou zijn? Neen; en zoo begrijpen zij evenmin, dat de Burgemeester, hoe „veelvermogend" zij zijn invloed in hun schrijven ook noemen, slechts een beperkte macht heeft, als uitvoerder van de door den Gemeenteraad genomen besluiten, en ten opzichte van het beheer der gemeentebelangen volstrekt niet eigendunkelijk alles doen of laten kan wat hij wil en wat men van hem vraagt. Maar ik moet uit de socialistische en arbeiderskringen nog even overstappen op tooneelgebied - om een treurige reden. De heer Van Lier, de knapste en handigste theater directeur uit heel ons land, is Vrijdag overleden en Maandag door zijne tallooze vrienden en vereerders plechtstatig grafwaarts geleid. Wat ondernemingsgeest en techniek aangaat, is het afsterven van ,/den ouden Bram Van Lier," zooals hij in de tooneelwereld vaak genoemd werd, een onherstelbaar verlies voor de kunst. Zijn naam werd in het gansche land steeds in één adem genoemd met dien van onze grootste tooneelspelersja, tegelijk met allen, die aan ons nationaal tooneel in de laatste jaren iets groots en goeds gegeven hebben. Abraham Van Lier heeft de planken bijna nooit betreden, maar toch behoorde hij bij het tooneel, want hij had zijn leven aan den bloei der tooneelspeelkunst in ons vaderland gewijd. Allen, die in het buitenland uitmunten of uitgemunt hebben, zijn in zijn schouwburg opgetreden en met trots mocht hij het zeggen in zijn schouwburg het eerst, terwijl hij er directeur van was. Zulke energieke mannen laten bij hun heengaan een ledige plaats achter, die moeilijk te vervul len is. A m s t e 1 a a r. Binnenland. Jl. Woensdag was het tachtig jaar geleden, dat Leiden door de bekende ramp, tengevolge van het springen van het kruitschip, getroffen werd. Van hen, die van onder de puinhoopen werden gered, is nog slechts de 94jarige weduwe Knotter, geboren De Vroede, in leven. In den avonddienst werd het feit Woensdag in de Hoog- landsche kerk op godsdienstige wijze herdacht. Naar men weet, is het plan geopperd om op de thans in een park herschapen Ruïne, welke aan die ramp haar ontstaan te danken heeft, een naald of een gedenkteeken te plaatsen. Tweede Kamer. Het sectieverslag is verschenen over het voorstel Schaepman tot wijziging van art. 194 der Grondwet. Hulde brengende aan den voorsteller, achtten verscheiden leden de kans op aanneming gering èn omdat het niet collectief van de rechterzijde kwam èn wegens de toe voeging eener bepaling, die voor de meeste voorstanders der schoolwet principieel bezwaar moest opleveren. Andere leden, voorstanders van het voorstel, achtten het ontijdig en meenden dat eerst het kiesrecht moest zijn gere geld. Een derde groep van leden vond het voorstel ver dienstelijk. Zeer vele leden hadden overwegend bezwaar tegen den inhoud van het voorstel, voor zooveel het vergoeding vraagt voor kinderen van bedeelden of onvermogenden in door hen verkozen scholen. Dit zou in practijk een door niets gewettigd privilege zijn aan bijzondere scholen. Vele andere leden zagen in het voorstel slechts een minimum en achtten de vijfde alinea billijk en wenschelijk. In het wetsontwerp tot verzekering eener betere heffing van accijns op het zout wordt voorgesteld bevoegdheid te ver- leenen tot vrijdom van accijns voor zout, benoodigd voor het maken van boter en kaas, die naar het buitenland worden uitgevoerd. In de laatste zeven maanden van het jaar 1886 heeft het effectenzege], onder vigeur der nieuwe wet, ruim 5 ton opgebracht. De opbrengst van dit recht was vroeger, toen slechts enkele buitenlandsche effecten gezegeld werden, zeer ongelijk; tusschen 1880 en 1885 variëerde het van 35 tot 110 duizend. Neemt men van deze cijfers het gemiddelde, dan komt men voor de bedoelde 7 maanden tot eene opbrengst van ongeveer f 40,000, en dus tot eene vermeerdering van opbrengst, onder den invloed der nieuwe wet, van f 460,000 470,000. Te rekenen van af 16 dezer, zullen de nagemelde Rijks telegraafkantoren op Zon- en feestdagen open zijn, als volgt: Medemblik, Rijp en Winkel, van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 3 ure namiddags; Barsingerhorn, van 8 tot 9 ure voormiddags; Wieringen, van 1 tot 3 ure namiddags; Wieringerwaard, van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 2 ure namiddags. Jl. Donderdag werd door den rechter-commissaris bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar bevel tot voor- loopige aanhouding verleend tegen F. PI. te Franeker, in zijne kwaliteit van vertegenwoordiger der Alkmaarsche Meelfabriek, verdacht van verduistering van hem toever trouwde goederen. Hij werd, terwijl hij zich te Alkmaar bevond, door de politie aangehouden. Onder de vanwege de politie te Alkmaar gepubliceerde lijst van gevonden goederen, komt ook voor een na afloop van de laatste kaasmarkt aldaar gevonden stapel kaas. Prof. Ph. Suringar, emeritus hoogleeraar in de geneeskunde, is gisteren nacht, in den ouderdom van 74 jaren, te Amsterdam overleden. Uit Oldenzaal meldt men, dd. 10 dezer, aan de Zwolsche Crt.: Heden avond trad de heer dr. H. J. A. Schaepman, lid der Tweede Kamer, in de Groote Sociëteit als spreker alhier op. Een talrijk publiek was opgekomen om den gevierden redenaar te hooren. Voor dat spreker met zijn onderwerp een aanvang nam, verklaarde hij, het zich tot een eer te rekenen, in deze gemeente te mogen optreden. Oldenzaal toch was de plaats, waar hij zijne eerste opleiding ontvangen had, was de plaats, welke hem tal van aangename herinneringen in den geest terugriep, waaraan hij veel te danken had. Nu ging spreker tot zijn onderwerp overhet kiesrecht. Om een goed begrip van kiesrecht te krijgen stelde hij voorop, dat men een goed denkbeeld van parlementairen regeeringsvorm moet hebben. In eiken Staat, zoo ging hij voort, heeft men met twee feiten rekening te houden. In de eerste plaats met het gezag, d. w. z. in eiken Staat, waar geen republikeinsche regeeringsvorm is, de Koning, de Vorst. De Koning is de hoogste vertegenwoordiger van het gezag. Hij heeft het recht te beschikken over oorlog en vrede. Hij staat aan het hoofd van leger en vloot en voor het innerlijke van den Staat neemt de Koning de eerste plaats in door eer, door roem, door glorie. Hij is de drager van het recht, doch gebonden door de wet. Hij heeft het recht van gratie en staat dus vrij, is dus door niets gebonden. Het tweede feit is het volk. Onder het volk verstaat spreker evenwel niet, wat daaronder meestal verstaan wordt, namelijk de socialisten. Neen, het volk is een historisch feit, is een wording, dat krachtens historie bestaat, dat zich gevormd heeft onder oorlogen, onder inlandsche twisten en partijschappen, dat zijn eigen taal heeft. Het volk is de drager van vrijheden en rechten, die boven partijschappen staan, het bezit zijn eigen glorie, zijn eigen recht, soms met geweld gewonnen, maar thans wet geworden. Spreker schilderde daarna in prachtige, breede trekken de beteekenis van het volstrekte koningschap en van den parlementairen regeeringsvorm. In stoute taal en schoone bewoordingen toonde hij daarbij aan, hoe uit de Fransche revolutie een parlementaire regeeringsvorm voor heel Europa ontstond. Daarop kwam hij tot zijn gekozen onderwerp en stelde de vraag: Is een ruime uitbreiding van het kiesrecht ge- wenscht. Deze vraag beantwoordde hij toestemmend, daarbij aantoonende, dat uitbreiding van het kiesrecht gewenscht, algemeen stemrecht niet wenschelijk is. De plotselinge overgang van het beperkte stemrecht zou zeer nadeelig werken en eerder groote verwarring stichten. Nog temeer was spreker tegen het algemeen stemrecht, omdat het de eisch is van een partij, die zich niet zoozeer op staatkundig, dan wel op sociaal gebied beweegt. Uit het algemeen stemrecht zou voor laatstgenoemden ongetwijfeld teleurstelling volgen. Met eenige voorbeelden toonde de heer Schaepman ver der aan, dat de plotselinge overgang van beperkt op alge meen stemrecht nadeelig zou werken. Toch achtte spreker een ruimer uitbreiding van het kiesrecht noodzakelijk. Het volk moet zooveel mogelijk vertegenwoordigd worden. De geest van het volk moet in de vertegenwoordigers leven, daardoor zal de vertegenwoordiging in kracht en het land in eer en aanzien winnen. De heer Croonen betuigde uit aller naam den heer Schaepman dank voor den genotvollen avond. Tegen 2 Mei a. s. is een bedevaart uit Nederland naar Lourdes georganiseerd. Yan de verschillende plaatsen in ons land zullen de pelgrims zich te Roosendaal veree nigen, om vandaar de reis per extra-trein te vervolgen. De terugkeer in Nederland zal den 13 Mei daaraanvol gende plaats hebben. Te Amsterdam is het plan ontworpen tot stichting van een „Noordhollandschen Schuttersbond." Op Maandag 17 dezer zal aldaar eene bijeenkomst plaats hebben, waarin tot stichting van den Bond zal worden overgegaan. De Weerbaarheids-Yereenigingen in deze provincie zijn uitge- noodigd, om zich, ieder door twee afgevaardigden, op die vergadering te doen vertegenwoordigen. De Arrondissements-rechtbank te 's Hage veroordeelde jl. Donderdag den landbouwer onder Soeterwoude, die de koeien van een confrater wederrechtelijk molk, tot eene maand gevangenisstraf. Domela Nieuwenhuis zal, naar men verneemt, zijn straf ondergaan in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Volgens opgaaf van de Oestercultuurmaatschappij „De Schelde" zijn in 1885 ruim 2,4 millioen kilogram oesters uit Zeeland met den Staatsspoor verzonden, waarvan ongeveer de helft naar Engeland, een vierde naar Duitsch- land, bijna een zesde naar Frankrijk en België. Het geheele cijfer was aanmerkelijk hooger dan in een der zeven vorige jaren; in 1876 werd echter 460,000 kilogram meer vervoerd. Daar 1200 oesters gemiddeld 85 kilogram wegen, zijn in 1885 ruim 34 millioen stuks verzonden. De middenprijs was f 55 per 100 kilogram, zoodat deze tak van nijverheid ongeveer f 1,875,000 heeft opgeleverd, behalve wat op andere wijzen dan over den spoorweg is vervoerd en dat omstreeks een derde van het genoemde bedraagt. Te Nijmegen is een tehuis en logement voor vrouwe lijke dienstboden geopend. Daarin hebben eiken avond dienstboden, die uitgaan, vrijen toegang, terwijl anderen, die buiten betrekking geraakt zijn en niet bij verwanten of bekenden een passende huisvesting kunnen vinden er, tegen een geringe vergoeding, verblijf kunnen houden. Men schrijft uit Rotterdam, dd. 14 dezer, aan het Hld „Naar aanleiding van de weder ingevallen vorst, bezoch ten wij hedenmorgen opnieuw de banen bij Slikkerveer, waar in den afgeloopen nacht het ijs tot eene dikte van 8^ duim aangevroren is. De schoone ijsvlakte heeft betrekkelijk weinig door den dooi geleden. Bij vriezend weder worden de banen morgen voor het publiek toegankelijk gesteld; men zal de bezoekers uitnoo- digen vooral de hardrijdersbaan (tot heden voor het publiek gesloten) te berijden, opdat het ijs van die baan geheel geëffend worde. Tal van werklieden zijn heden reeds bezig, zooveel mogelijk de ongelijkheden van het ijs weg te maken. De juiste data der aanstaande wedstrijden zijn nog niet op te geven; heden vergadert de commissie, om daarom trent eene beslissing te nemen, zoodat ik u van avond of morgen zal kunnen seinen. Paulsen is naar Amerika vertrokken, wegens een contract met de commissie der te houden hardrijderijen in Canada. Hagen zal, wanneer de wedstrijden hier doorgaan, in ieder geval komen, in spijt van de hardrijderijen te Hamburg, waar de uitgeloofde hoofdprijs slechts f 90 bedraagt. De Engelschen, die tot gisterenmorgen te Rotterdam gebleven waren, zijn vertrokken. De heer Goodman echter, de secretaris van de „English Skating-Association," heeft beloofd met vijf deelnemers te zullen terugkeeren, zoodra de wedstrijden weder afgekondigd worden. De komst van H. M. is nog niet officieel, wel officieus bekendeen tent wordt reeds in gereedheid gebracht, terwijl een speciale aanlegplaats, in de onmiddellijke nabijheid van de banen, H. M. in staat zal stellen zich rechtstreeks per slede naar haar verblijf te begeven. De wind blijft uit het noord-oosten blazen; de hemel, ofschoon een weinig zwaar, belooft, volgens eenige Slikker- veersche weerkundigen uit den boerenstand, fiksche vorst. Laat ons dus maar hopen, dat de natuur ons thans niet weder zal verlaten, en tevens dat het telephoonkantoor (telegrafische verbindingen) van Slikkerveer naar Ridder kerk nog vóór de wedstrijden geopend zal worden." Als eene zeldzaamheid in dezen tijd des jaars wordt gemeld, dat te Zijderveld (bij Vianen) bij den landbouwer W. v. M. reeds eene hen hare vleugels over een broedsel kuikentjes uitspreidt. Bij verscheidene landbouwers in die streek zitten reeds hennen te broeden en over weinige weken zijn honderd en meer kuikentjes op een boerenerf daar niets vreemds. De aankweeking dezer diertjes levert veel winst op, aangezien zij, als zij 8 of 10 weken oud' zijn, voor f 1.50, soms voor f 1.60 per stuk onder den naam „piepkuikens" verkocht worden. Na Paschen daalt gewoonlijk de prijs langzamerhand tot op ongeveer de helft. Menig landbouwer maakt in het voorjaar met deze eenvoudige kweekerij in eenige weken meer dan f 100 zuivere winst. In de rede, waarmede de heer D. K. Wielenga op 21 December jl. het rectoraat bij de Theologische School te Kampen heeft overgedragen, sprak hij over doleerende kerken. O. a. maakte hij de opmerking, dat de pas opge treden Nederduitsche Gereformeerde kerk te Amsterdam zich wel „doleerende kerk" noemt, maar dat dit in strijd is met de geschiedkundige beteekenis van die woorden, als in de dagen van Gomarus. Want „het eigenlijk karakter, breuke met de bestaande plaatselijke kerk, met handhaving van het kerkverband, derft zij. Met dat verband heeft ze gebroken." De nieuwe Nederd. Geref. kerk te Amsterdam is, volgens den redenaar, „in betrekking tot het Herv. kerkgenootschap, eene afgezonderde, eene afgescheidene kerk evenzeer als de Geref. kerken dat waren in betrekking tot de pauselijke hiërarchie." Een IOjarig jubilé. Jl. Donderdag was het tien jaren geleden, dat de eerste heipaal in het terrein geslagen werd, voor den bouw van het Rijksmuseum te Amsterdam. En men werkt er nog steeds aan. De Société Fran5aise d'hygiène heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: „de zittende levenswijze in de scholen en de overlading van den geest bij het hooger en het speciale onderwijs." Het eerste gedeelte van den arbeid moet feiten en waarnemingen bevatten. Het tweede moet de nadeelen van de tegenwoordige methode, alsmede mid delen en wegen ter verbetering van de schoolhygiëne aan de hand doen. De antwoorden mogen niet grooter zijn dan 42 tot 46 octavo bladzijden. Belooningen: 1 gouden medaille ter waarde van 500 francs en 2 zilveren dito ad 150 francs. Vóór 1 April 1887 de antwoorden in te zenden aan het algemeen secretariaat der vereeniging, Rue du Dragon 30, te Parijs. Op de paardenmarkt, den 6 dezer te Jever (Olden- burg) gehouden, waren vele kooplieden, vooral Duitsche, Belgische en Hollandsche, en ook, maar minder, Fransche aanwezig. De handel in paarden van weelde was goed, bij prijzen van 1000 tot 1500 mark. Zware werkpaarden werden met 800 tot 1100 mark betaald. Jonge paarden waren moeielijk verkoopbaar. De Nederlandsche vice-consul te Birmingham heeft de aandacht gevestigd op eene zich noemende „Conkling Watch Manufacturing Company" aldaar. Ongeveer 200 a 300 brieven, laatstelijk van het vasteland aan dat adres verzonden, zijn aan het Postkantoor te Birmingham terug gehouden, daar de zekerheid was verkregen, dat de zich noemende „Company" door een zwendelaar wordt vertegen woordigd. Ongeveer twintig dier brieven, hier te lande afgezonden en inhoudende kassiers- of orderbriefjes ten bedrage van ongeveer 30 p. st., zijn aan de afzenders teruggezonden. In de Banier van Woensdag 22 December 11., No. 102, kondigt de Company onder het opschrift Belangrijk voor iedereen en het onderschrift Conkling Manufacturing Com pany, 55 Almastreet, Birmingham, (Engeland), zilveren en gouden remontoirs ten verkoop aan, met vermelding der prijzen en de bijvoeging „Agenturen en depots worden op zeer gunstige voorwaarden opgericht." De genoemde vice-consul meent, naar aanleiding van hem gevraagde inlichtingen, tegen het zenden van geld of gelds waarde aan genoemde „Company" te moeten waarschuwen. Buitenland. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel-Stauffenberg, ter driejarige bewilliging van het door de Regeering ge vraagde cijfer der legersterkte, bij hoofdelijke stemming met 186 tegen 154 stemmen aangenomen. De conservatieven en de nationaal-liberalen steraden tegen; de socialisten en de meeste Vertegenwoordigers van den Elzas onthielden zich. De Rijks-kanselier las daarop eene Keizerlijke Bood schap voor, waarbij de Rijksdag ontbonden werd. De verkiezingen zullen den 15 Febr. a. s. plaats hebben. De Russische begrooting voor 1887 wijst een tekort aan van 36,558,634 roebels. Buitendien komen nog extra uitgaven voor spoorwegen en havenwerken voor, ten bedrage van 48,414,194 roebels. Volgens de uiteenzetting van den Minister van Financiën spruit het tekort voort uit een vermindering der rijksinkomsten. De middelen tot dekking zijn overigens voorhanden. Van de buitengewone uitgaven, die uitsluitend voor productieve werken bestemd zijn, be hoeven slechts 42i millioen uit een leening gevonden te worden. Men zegt, dat de Keizer van Rusland zich tot Schwe- ninger heeft gewend om magerder te worden. Als de kuur gelukt zou Schweninger 15,000 gd. krijgen. Volgens een bericht van 11 dezer, is de vermaarde Amerikaansche uitvinder Edison ernstig ziek. Blijkens het verslag van Sir Charles Warren zijn in den loop van het jaar 1886 ruim 48,000 onbeheerde honden in Londen opgepakt. Het aantal dolle honden, aldaar van 1 Augustus 1865 tot 1 December 1886 afgemaakt, bedroeg 579. Het aantal zwervende honden door de politie opgepakt, nam in de laatste jaren voortdurend toe. In de jaren 18811885 bedroeg het aantal jaarlijks omstreeks 17,000, in 1885 steeg het tot 25,000 en in 1886 tot het genoemde cijfer. Vele der door de dolle honden gebeten personen, onder welke verscheidene politie-agenten, riepen de hulp in van prof. Pasteur. Een der zeldzaamste orde-teekens werd dezer dagen aan een boekverkooper te Leipzig toegekend. De Afrika- reiziger, dr. Einwald, bracht hem namelijk de versierselen der orde van Koning Dinizulu, den zoon van Koning Cetewayo. De medaille is zoo groot als een twee-thaler- stuk van wit metaal met scherpe gravures. Aan de eene zijde is een langwerpig schild, gekroond door een vrucht

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2