HËUERSUHE EN MEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- ei Atertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1887. N° 9. Vrijdag 21 Januari. Jaargang45. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Eerste Kennisgeving. Loting voor de Nationale Militie. BEKENDMAKING. EEN LIEF BLONDINETJE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdagnamiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels ÖO cents, elka regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder maken bekend, dat de LOTING- over de in 1886 in deze gemeente ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1887 is bepaald op Maandag den een-en-twintigsten Februari eerstkomende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongczegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat zy, die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. He lotelingen die vrijstelling van dienst reclameeren wegens broederdienst of als eenige zoon, moeten zich op Dinsdag en Woensdag den vijf-en-twintigsten en zes-en-twintigsten Januari te voren vervoegen aan het Raadhuis; eerstgenoemden met de geboortebewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broedersop wier dienst zij hunne reclame grondenen laatstgenoemden met de trouwakten hunner oudersen wel zijwier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K, Dinsdag 25 Januari, en zijwier geslachtsnamen beginnen met de letters L tot Z, Woensdag 28 Januari, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. Helder, den 19 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, dienstjaar 1887, den 12 dezer door den Heer Provincialen Inspecteur is goed gekeurd en invorderbaar verklaard. Helder, 15 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Door Mevr. M. C. FRANK. „God, hoe is 't mogelijk! Mijne zuster!" en een blos van schaamte bedekt Frans' gelaat. „O, je weet nog niet, waartoe ze in staat is'k heb nog nooit zoo'n vrouw gezien! Zij durft alles! Ik vreesde, dat zij misschien nog erger zou doen als ik weigerde en stelde haar das voor, als mijne zuster mee te gaan, en daar had zy vrede mee. De oude gek lag sedert eenige dagen ziek in zyne kamer; zy had zorgvuldig vermeden, hem daar te bezoeken en was in baar eigen kamer gebleven; hij had kou gevat en kon zich niet ver roeren bare koffers stonden in baar eigen kamerals we 's avonds aan boord gingen, zou bij niet vernemen, dat zij weg was, eer het te laat zou zijn... Enfin, om u en uw familie, waarachtig, Frans, om onze vriendschap, deed ik wat ik kon om haar te helpen. Ik begon met naar een ander hótel uit te zien, dat zij mij noemde; daar liet zij hare koffers heenbrengen, want dat schijnt het eenige te zijn, waar zij prijs op stelt. In heb nog nooit zoo'n mercenaire vrouw gezien; ik kan 't maar niet vatten, dat zij een zuster van en Ju is! 's Avonds kwam zy zelf en bleef er dien nacht; 's morgens voor dag en dauw gingen we aan boord. Hoe lief en dankbaar zij „haar redder" ook was, (want dien eeretitel gaf ze mij) ik geef u mijn woord van eer, dat ik baar in alle opzichten behandeld heb, zooals ik myn eigen zuster zou behandeld hebben, en iedereen op reis heeft haar als zoodanig gerespecteerd. Doch zoowel om harentwil als om mij zelve, wilde ik niet met haar naar Den Haag reizen. Je kunt nu voorgeven, dat hare gezondheid hare terugkomst eischte of de toestand uwer moeder enfin, er is licht een kleurtje aan te geven. Maar ik raad u, verlies haar niet uit het oog zij heeft meer toezicht noodig dan zes andere meisjes.... Nog iets je moet er niet boos om worden, maar ik vrees, ik geloof, dat zy dien ouden gek waarlijk beloofd had hem te nemen, maar dat zij onderweg berouw kreeg of dat een ander haar beter beviel want hoe oom Dorus is, tot zulk een schurkenstreek acht ik hem niet in staat." Ziedaar wat Frans vernam, toen hij te Brussel aankwam, waar Charles alleen hem ontving, daar Dory, vermoeid zynde, lag te slapen. Men begrypt, dat het wederzien van broer en zuster niet byster hartelijk was, ofschoon Dory Frans om den hals vloog, kuste en schreide, dat het inderdaad aandoenlijk was om te zien. Maar Frans bleef stug en was niet te verteederen, Charles had hem nog, zoo verschoonend het hem in zijne verbittering mogelyk was, een en ander meêgedeeld van haar feiten te Bataviaen de goede Frans, die evenwel de helft nog niet wist van al het gebeurde, kon het bijna niet van zich verkrijgen, Dory ook maar met gewone, beleefde onverschilligheid te bejegenen. „Ik kom misschien nimmermeer in Den Haag, Frans," zei Charles bij het scheiden, „die stad heeft te veel herinneringen voor my. Maar je moet my beloven, dat je mij zult bezoeken te Antwerpen; ik ben nn rijk, Frans; rijk ikl Donk eens! En ik hoop, dat je my zult toestaan u te bewijzen, dat die his- De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat in de week van Zondag 9, tot Zaterdag 15 Januari 1887 in deze gemeente twee personen aan de mazelen zyn overleden. Helder, 17 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder herinneren bij deze de belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente, over het jaar 1886, vóór den 1 Juli 1887 moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan die vorderingen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helder, 12 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Januari zijn als volgt 21 Januari Engelsche mail (over Brindisi). 25 Januari Hollandsche mail (over Marsoille). 26 Januari Hollandsche mail (uit Amsterdam). 29 Januari Fransche mail (over Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker te zyn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopige ver zending gebruik te maken. Binnenland. Door de Permanente Commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch Israëlitisch kerkgenootschap zijn bij circulaire alle gemeenten in Nederland aandachtig gemaakt op het heugelijk feest, dat op 19 Februari a. s. voor Z. M. den Koning zal worden gevierd. De commissie verzocht, dat ter gelegenheid van dat feest in de synagoges een buitengewone bidstond zal worden gehouden. torie met haar, geen verandering heeft gebracht in onze vriend schap. Je moet me vast, op uw woord van eer beloven, zeer spoedig eens te komen kijken naar mijn huis, mijn fabriek en de rest. Jongen, we kunnen nog zulke prettige dagen beleven met elkaar Maar Frans had daar nu geen ooren naar. Met een bezwaard hart nam hij plaats naast Dory; zij had nog beproefd bij het afscheid van Charles eene laatste aandoenlyke scène te maken, maar deze scheen er nu voor goed genoeg van te hebben en verdween nog eer de trein vertrok. Hoe voorzichtig Riekje Mevrouw Darling ook had voorbereid op het wederzien harer lieveling, toch gaf het der arme zieke een zwaren schok. Ouder gewoonte werden er veel tranen geplengd en vielen moeder en dochter in flauwte, en werden, natuurlijk, weêr bijgebracht. Daarna vertelde Dory by stukjes en beetjes hare lotgevallen, zich zelve steeds de rol van „lam dat ter slachtbank geleid wordt" toedeelende; hare moeder nam dat alles geloovig aan, beklaagde haar verongelijkt lam, en ver oordeelde allen, die haar miskend hadden. En do arme goede Rika nam Ju's plaats over, werkte en zwoegde om 't het verwende lam naar den zin te maken en den vrede te bewaren. Zy rekende 's avonds, onder tranen en gebeden uit, hoelang het nog duren zou eer zij uit dit vagevuur verlost zou zijn eer er verandering kwam. En toen, op een warmen, zonnigen dag, kwamen Ju en Otto terug en brachten die verandering meê. We zullen een paar jaren laten voorby gaan eer we onze vrienden en vriendinnen weêr opzoeken en naar hun lotgevallen vernemen Allereerst dienen wij de familie Ridders op te zoeken. 't Was, helaas! waar: Frits had het veratand verlorenToen hy teruggevonden werd, was zyn vader byna hersteld en besloot onverwyld met hem naar Europa te vertrekken, in de hoop, daar genezing te vinden voor zijn lieveling. Met de opofferende liefde die zij hem altijd getoond, doch die hij nooit gewaardeerd had, vergezelde mevrouw Ridders haren man en stiefzoon, en jaren achtereen zwierf het drietal in Europa, van 't eene land naar 't andere, nu eens in 't klimaat, dan weer in een „maison de santé" heil zoekende voor den krankzinnige. Doch niets baatte; Frits bleef een ziekelijke, wezenlooze idioot. Zyne droefenis en lyden verteederden hot hart van Karei Ridders niet. Hij liet zyne beklagenswaardige vrouw een duren eed doen, dat zy nimmermeer naar hare familie zon omzien en alle relatie tot haar zou opgeven. En de arme vrouw, die zich zoo verblyd had met de gedachte, hare eenige zuster weer te zien, gehoor zaamde. Zy bleef de verpleegster van een idioot, die haar, noch iemand meer kende, de trouwe gezellin van een man, die door zijn verbitterd hart somtijds naar een razende geleek. Zy be klaagde zich niet, en bleef haren eed getrouw doch het duurde niet lang, want binnen korten tyd rustte zij in 't graf, ver van haar geboorteland, ver van haar eenig kind, in den vreemde. Na haar dood bleef Ridders nog eenige jaren zwerven, altyd Ook te Vlissingen heerscht op kerkelijk gebied be weging en worden plannen gemaakt, om zich bij de „doleerenden" te Amsterdam aan te sluiten. Er zal eene deputatie naar Amsterdam gezonden worden, om te trachten eenige der afgezette predikanten te bewegen, te Vlissingen godsdienst-oefeningen te komen houden. Voor zoover be kend, houden de drie predikanten te Vlissingen zich tot nog toe buiten de kwestie. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 18 dezer: „De Alkmaarsche IJsclub had tegen heden eene hard rijderij om levensmiddelen georganiseerd, waaraan 100 meestal goede rijders deelnamen. De baan, in eene der Singel grachten, zag er recht goed uit; het weder liet niets te wenschen over en het feest liep in de beste orde af. De IJsclub had niet alleen voor afwisseling gezorgd, maar ook bewerkt dat ieder die deelnam, met een prijs, bestaande uit spek, erwten, tabak, sigaren, enz. naar huis kon gaan. De minst goede hardrijders moesten met drie tonnen op een slede zorgen, dat zij daarmede, zonder dat ze er een verloren, aan het einde der baan kwamen, of ieder met twee tonnen, onder elke arm een, zien dat ze dat punt bereikten. 't Geheel liep zonder stoornis of ongelukken af." Jl. Zondag werd te Kolhorn eene hardrijderij op schaatsen voor mannen gehouden, waaraan door 17 rijders werd deelgenomen. De prijs, f 20, werd gewonnen door J. D. Kaan, van Wieringerwaard, de eerste premie, f 10, door Plakman, van Schagen, de tweede premie, f 7.50, door Metse laar, aldaar, de derde premie, f 2.50, door S. Liefhebber, van Winkel. De winner van den eersten prijs stelde dezen ter stond ter beschikking, om op nieuw eene hardrijderij te doen plaats hebben, uitsluitend voor behoeftigen. Voor het Hof te Amsterdam stond jl. Dinsdag terecht J. A. Hynen, laatstelijk commies 3de klasse bij het Post kantoor te Hoorn. Beklaagde had in Mei en Juni 1886 een bedrag van ongeveer f 800 uit de kas verduisterd en vervolgens de registers, waarin hij ter bedekking zijner daad valsche posten geboekt had, in brand gestoken. De advocaat-generaal Jolles eischte 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Katz, drong op eene lichte straf aan. Jl. Dinsdag nacht is bij den advocaat-generaal Jolles te Amsterdam petroleum in de brievenbus gegoten, en daarmede de aanwezige papieren verbrand. Verder werd er geen onheil aangericht. Twee kannen petroleum werden nog op de stoep gevonden. H. K. H. Prinses Wilhelmina zal, gelijk reeds gemeld is, leeren schaatsenrijden. Bij den gunstig bekenden fabri- met hetzelfde doel: genezing voor Frits te zoeken, doch te vergeefs. Eindelyk gaf hij 't op, keerde naar Indië terug en leeft thans als een kluizenaar, afgezonderd, op zijn landgoed, waar hij zich geheel toewydt aan de verpleging van zijn geliefden zoon. Willy is te Batavia, als opvolger zyns vaders, in zyn soort een groot personnage; hy geeft de keurigste bachelors-soupers en diners, voert een vorstelijken staat en maakt brillante zaken. Hij is zeer gezien, vooral bij moeders die huwbare dochters hebben, en hij is ook uiterst galant voor de dames, moeders en dochters. Maar tronwen? „Daar heeft hij een broertje aan dood," verklaart hij, en hy schynt het ernstig te meenen. Dory was en bleef „het lieve blondinetje," gevierd, gevleid en bewonderd maar niet meer pour le bon motif; want hoe ook de familieleden zwegen, een en ander van haar faits et gestes in Indië werd bekend, en zoo men het lieve blondinetje al bleef bewonderen, het was op een afstand zooals men de zeeleeuwen in Artis bewondert, niet zonder afschrik en vrees. Tevergeefs beproefde zy Charles door berouwvolle brieven vol beloften en betuigingen van onveranderlijke liefde en vol verwy tingen ook somtyds terug te brengen onder haar juk; do goede jongen had echter den schrik beet en bleef trouw in zyn nieuwen werkkring, bewerende, „dat hij de vrouwen nü kende en er genoeg van had." Maar nu, dat later. Ju en haar man bewoonden een villa aan den Scheveningschen Weg en Ju hield moederlyk toezicht over het huishouden „thuis," en wist Chrisje te bewegen zelfs onder Dory's regeering te blyven, en die regeering was alles behalve moederlijk; Chrisje ver klaarde ten minste dat ze nog veel liever al het „gewurm" van de ouwe Mevrouw wilde aanhooren, dan de „temptaties" van juffrouw Dory uit te staan, vooral sedert juffrouw Riek er niet meer was. Want Riekje had kort na Dory's terugkomst eene nieuwe „conditie" aanvaard. Charles Van Toll, die nu een voorspoedig industriëel was, deed Frans, nadat deze een poos bij hem gelogeerd had, het voorstel, zijn compagnon te worden. De bierbrouwerij die Charles, volgens den wil zyns peetooms, moest voortzetten, maakte goede zaken, en Charles verklaarde, dat hij alleen niet meer mans genoeg was, om alles in behoorlyke orde te houden, daar er te Brussel een filiaalzaak moest opgericht worden. Hoe dit alles geregeld werd, dat zullen zaakkundigen verstaan, en voor anderen is 't zeker voldoende te weten, dat de zaak tot stand kwam en Frans zich weldra gevestigd zag, als compagnon van het van ouds bekende huis „van Toll" te Antwerpen. Dat hy zich in 't eerst hoogst en kort daarop minder gelukkig voelde, is begrypelijk, want hy was van zijn Riekje gescheiden. Doch toen de zaken toelieten aan een huwelijk te denken, toen Riekje hare betrekking verliet om by Ju te logeeren, tot zy met haar Frans naar Brussel zoude gaan, voelde die goede jongen zich zoo volkomen gelukkig, dat Charles, die zoo als men weet, „de vrouwen kende en er genoeg van had," zich verwonderde en begon te gelooven, dat niet alle meisjes waren als Dory, en dat er nog velen bestonden gelyk Ju en Riekje. (Slot op pag. 2.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 1