fa ADVERTENTIEN. Vervolg Nieuwstijdingen. Spreker: de keer P. H. LAMBERTS Jr. KONINGSFEEST. RUJME SORTEERING LAMPIONS Voorloopige aankondiging! Publieke V erkoopingteTexel. G. J. 0. D. DIKKERS, Notaris te Texel, poMiet yerioopen: Aanbesteding op 24 Februari 1887 algemeenen dienst; 28 schepen bestemd voor bijzondere diensten; 26 schepen der Indische militaire Marine. De gezamenlijke sterkte van het korps mariniers op 1 Januari 1887 bedroeg aan wal en aan boord 53 officieren, 2215 onderofficieren en minderen, te zamen 2268; de bepaalde sterkte 56 officieren, 2221 onderofficieren en minderen, te zamen 2277ontbraken alzoo 3 officieren, 6 onderofficieren en minderen, te zamen 9. Buitenland. Omtrent de toekomst van den gewezen Vorst van Bulga rije, Prins Alexander van Battenberg, zijn reeds tallooze praatjes verteld. Voor eenige dagen nog werd hij bestemd tot onder-Koning van Britsch-Indië of opperbevelhebber der Engelsche troepen in Egypte, maar de heer Katkoff, de bekende Russische journalist, overtreft nu al zijn voorgangers. In zijn blad de „Moskowya Viedomosti" deelt Katkoff nu mede, dat Prins Alexander met Koningin Victoria van Engeland in het huwelijk zal treden. Toen jl. Zaterdag morgen te Berlijn bekend werd, dat de Keizer wederom een achterkleinzoon gekregen had (den 4den zoon van Prins Wilhelm, den oudsten zoon van den Kroonprins), verzamelden zich duizenden voor het paleis, ten einde Z. M. met die gebeurtenis geluk te wenschen. Niet lang duurde het, of Z. M. vertoonde zich aan het venster, toen de artillerie onder het spelen van „die Wacht am Rhein" voorbijtrok, terugkomende van het plein, waar zij de geboorte van den nieuwen Prins met 101 kanon schoten begroet had. De talrijke volksmenigte juichte den Keizer met de grootste geestdrift toe en hief het volkslied aan. De Keizer bleef voor het venster tot het gezang was afgeloopen en betuigde, naar alle kanten groetende, zijn dank voor deze onverwachte ovatie. Te Bahia is aangekomen de Fransche bark Ulysse met een gedeelte der bemanning van het Engelsche schip Kapunda, dat in volle zee was aangevaren door een onbe kend vaartuig, waarbij de Kapunda gezonken is en 360 personen zijn omgekomen. De Kapunda heeft den 31 Dec. Londen verlaten om landverhuizers naar Freemantle (Australië) over te brengen. Zware mist te Brussel. Jl. Zaterdag op den laten namiddag verbreidde zich over Brussel een ongemeen dichte mist, welke Zondagmorgen nog niet geheel was opgetrokken en verschillende ongevallen heeft veroorzaakt. In het Kanaal van Charleroi raakte een met twee paarden bespannen wagen te water, welke paarden mèt den koetsier verdronken. Eene vigelante, waarin drie koetsiers gezeten waren, die zamen feest hadden gevierd, dwaalde in het Kanaal van Willebroeck. Plet drietal, één hunner meer dood dan levend, werd gered, doch het paard verdronk. De Koningin, die eene voorstelling in den circus van Herzog ging bijwonen, had vijf kwartier noodig om met haar rijtuig van Laeken te komen. Onderweg vergisten de koetsiers zich herhaaldelijk omtrent den weg en de postillons moesten de paarden bij den teugel leiden. Alle treinen zijn ten gevolge van den nevel te laat ge komen. De expresse-trein van Galais kwam bijna een uur over den tijd, die van Ostende evenzoo; de trein uit Parijs bijna 50 minuten. Te Buysinghen, aan de lijn tusschen Parijs en Brussel, veroorzaakte de mist Zondagmorgen eene botsing tusschen een personentrein en een goederen trein. De locomotief van den eersten werd zwaar be schadigd, twee ledige goederenwagens werden bijna geheel verbrijzeld. Ongelukken van personen hebben niet plaats gehad. Ook te Parijs hing terzelfder tijd een dichte nevel, zoo dat agenten met fakkels aan de bruggen geplaatst werden om voetgangers en rijtuigen te geleiden. In langen tijd beleefde het Italiaansche parlement niet zulk een vroolijke zitting als die van 23 dezer, schrijft men uit Rome aau het Bexd. Tgbl. De eerwaardige leden van die hooge vergadering hielden zich de buik vast van het lachen. De „tribuun van Rome" Checco Coccapieller, de pias van het parlement, brak er zijn eerste lans voor de menschheid en wel ditmaal voor het deel daarvan, dat naar de gevangenissen verwezen is. Als Checco het woord erlangt Checco met de bloed- roode stereotiepe tribunen-handschoenen en met zijn gelaat dat sprekend op een os gelijkt dan is het als met een tooverslag doodstil en onmiddellijk daarop volgt er een storm van bijval en dringt alles naar de tribune om naar hem te luisteren. „Ik zou niet als deskundige over de gevangenissen kunnen spreken," zeide hij, „als ik zelf niet 38 maanden in de „Carceri nuove" gezeten had. De gevangenissen te Rome zijn nog erger dan dievenholen. Den eersten nacht dat ik aankwam en mij wilde nederleggen om te slapen bespeurde ik dat mijn bed leefde. De wasch schijnt uit sluitend door steenkolen venters behandeld te worden. Het vleesch is geheel afgeschaft, sedert Rome de hoofdstad van Italië werd. Onder den Paus was het zitten veel prettiger," en zoo ging hij voort tot groot amusement van alle afge vaardigden. „De directeur van het hospitaal is een dronkaard, die nog meer menschenlevens op zijn geweten heeft dan de doctoren. In den „Carceri nuove" helpt men u twintigmaal naar de andere wereld, zonder dat er een haan naar kraait. De gevangenen zitten op elkander gepakt als haringen in een ton. Laat de Minister zelf er maar de proef eens van nemen." Coccapieller beloofde wetsvoorstellen tot verbetering en de Minister beloofde ironisch dat hij daar dan maar op zou wachten voordat hij zich over den toestand uitliet. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: N. De Waard, geb. Meerens, Z. S. Wallard,geb. Slok, Z. Overleden: C. A. D. Hendriks, 46 jaren. A. Wigbout, 24 jaren. W. J. Jannes, 1 week. A. Klok, 2 jaren. J. Den Hartog, 80 jaren. C. Sevenhuijsen, 20 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 Januari. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: Aagje Kroonc, geb. Stroet, D. Aagje Prins, geb. Krijgsman, Z. OverledenArie Plakman, 2 jaren en 1 maand. Levenloos aangegeven kind van Levic Velleman en Betje Buitenkant. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet). •- .O CS •-5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 z. 1.2 k. 771.12 f 11.02 2.3 -0.9 0.98 Vlak. 31 12 ztw. 7 765.43 t 5.33 3.7 t 0.4 0.97 Golvend 1 8 zzw. 13 758.47 - 1.63 4.8 t 2.9 0.97 ii 1 12 zzw. 20 757.96 - 2.14 6.0 t 2.6 0.94 Hol in z. Weêrsgesteldheid: 30 Jan. 12 u. Dikke mist, mooiweer. 31 Jan. 12 u. Diehtbewolkt, beneveld, goedweer. 1 Febr. 8 u. Betrokken, mistig, wind, buiig. 1 Febr. 12 u. Diehtbewolkt, onstuimig. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand Januari 15° 41' 28". Marktberichten. TEXEL, 30 Januari. De marktprijzen waren als volgtKoe- boter 60 c. per half kilogram. Kip-eieren f 5 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 1200 stuks. Hooi f 16 a 18 per 500 kilogram. Wilde Eenden f 0.90 a 1.en wilde Konijnen f 50 a 55 c. per stuk. Koehuiden 32 c. per kilogram en Paarden huiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 29 Januari. Ter Veemarkt aangevoerd7 Koeien, f 100 a 115: 10 nuchtere Kalveren, f 11 a 12; 208 Schapen, f 16 a 20; 42 magere Varkens, f 12 a 15; 150 Biggen, f 5 a f 7alles per stuk. ALKMAAR, 31 Jan. Aangevoerd: Koeien, f a 100 vette Kalveren, f 45 a 125; 9 nuchtere dito, f 13 a 23; Schapen, f a 16 magere Varkens, f 12 a 14, alles per stuk; 97 vette Varkens, 36 a 45 c. per kilogram. HOORN, 29 Januari. Graanmarkt: Tarwe f 7.a 7.50, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 10.50 a f 12, Groene dito f 11 a 13, Grauwe dito f 15 a 17, Vale dito f 10 a 12, Brkine Boonen f 11,a 12.50, alles per hectoliter. 1850 Kip-eieren, f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. 1085 kop Boter, 60 a 67£ cents per kop. Veemarkt: 7 Paarden, f 40 a 70; 108 Lammeren, f 16 a 22 17 Kalveren, f 5 a 16; 13 Varkens, f 12 a 18; 87 Biggen, f4 a f 8; 65 Kippen, f 0.80 a 1.75; alles per stuk. AMSTERDAM, 31 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd: 720 Runderen, 1ste kwal. 64 c., 2de kwal. 58 c. en 3de kwal. 50 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien fl00 a 280 en 43 nuchtere ditd, f 8 a 13 per stuk5 Graskalveren3 Schapen vette Varkens 38 a 43 c. per kilogram. Prijzen der Aardappelen: Friesche Dokkumer Jammen f 3. a f 3.20, dito Francker f 3.a 3.10, dito Engelsche f 2.40 a 2.50, Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.80, dito Flakkeesche f 3.a 3.25, dito Blauwe f 3.10 a 3.20, Geldersche Blauwe f 3.20 a 3.30, dito Roode f 2.50 a 2.60, Pruisische Hamburgers f 2.75 a 2.90, Wcstlandsche Duin Zand f 3 a 5, Maastrichtsche Roode f 2.60, Groninger Turken f 1.80 a 2.alles per heet. ZWOLLE, 28 Januari. Hooi f 15, mindere soorten afdalende tot f 10 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 27 Januari. Kampereilandsch Hooi f 16 a f 17, Mastenbroeker en Genemuider 1ste kwaliteit f 14 a 15 en 2de kwaliteit f 12.a 13.50 per 500 kilogram. DEVENTER, 28 Januari. Hooi f 30 a 34 per 1000 kilogr. LEEUWARDEN, 28 Januari. Ter Veemarkt waren aange voerd: 674 Runderen, 293 Schapen en 281 Varkens. Hoogste prijs: Stieren f 280, Ossen f 260, vette Koeien f275, Melkkoeien f 300, vette Kalveren f 55, nuchtere ditof 10, vette Schapen f26, vette Varkens f 100, magere dito f 50, vette Biggen f 85, alles per stuk. Melkkoeien, Schapen en Varkens prijshoudend; overi gens traag. LANGSTRAAT, 27 Januari. Het afleveren en verkoopen van Hooi voor de persen hield in de laatste dagen geregeld aan. De markt blijft vast; voor 1ste kwaliteit wordt f 14 en voor 2de kwaliteit f 13.a 13.50 per 500 kilogram besteed. Benoemingen, enz. Aan boord van het met 1 Maart a. s. in dienst te stellen schroefstoomschip Van Speyk worden geplaatst: de kapitein-luitenant ter zee J. Fichet, als lste officier; de luitenants ter zee lste kl. J. A. Kloek en G. M. Titsingh de luitenants ter zee 2de klasse M. E. B. J. Kluit, G. C. D. Baron Van Hardenbroek, M. Van Nassau en L. A. Roijen; de adelborsten lste klasse Jhr. G. C. Quarles van Ufford, F. C. W. Moorrees, G. K. Graaf Van Hogendorp, A. F. J. Roms- winckel, A. H. Baron VanHeerdt tot Eversberg en J. F. Nijland de lste luitenant der mariniers H. A. Mos; de officieren van gezondheid lste en 2de klasse J. Van Lith Harrebomée en W. M. Mertens; en de officier van administratie 2de klasse C. M. Krul. De luitenant ter zee lste klasse J. M. Steers wordt met den 1 Maart a. s. belast met de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur en commandant der Marine te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. A. M. Bron, uit Oost-Indië terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De commandeur der vuurwerkers op 's Rijkswerf te Hellevoet- sluis J. Plooi is benoemd tot bewaarder en opzichter van het kruitmagazijn op het eiland Wieringen. Op Vrijdag a. s. zal in 't lokaal Tivoli eene buiten gewone vergadering worden gehouden door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In deze vergadering zal de heer P. H. Lamberts Jr., van Amster dam, als spreker optreden. De heer L. is als spreker hier geen onbekende. Eenige jaren geleden vervulde spreker hier mede een spreekbeurt, en deed hij zich van zeer gun stige zijde kennen. Reden voor ons om den leden met hunne dames een bezoek aan Tivoli op dien avond aan te bevelen. Voor niet-leden staat, blijkens achterstaande annonce, de gelegenheid open om de Nutsvergadering bij te wonen. Vóór de Gemeenteschool No. 7b in de Oostslootstraat alhier wappert heden de vaderlandsche driekleur, ten teeken dat het Hoofd dier school, de heer J. P. Van Varik, het voorrecht geniet om het feest zijner 25jarige werkzaamheid als zoodanig te vieren. In opgewekte stemming stapten heden morgen tegen 10 uur de leerlingen het schoollokaal binnen, dat op nette en smaakvolle wijze met vlaggen, groen en schilden is versierd. De jubilaris, vergezeld van zijne echtgenoote en familieleden, werd bij zijne aankomst in 't schoolgebouw door zijne leerlingen met een feestgroet verwelkomd, en hem werd als blijk van liefde en hoog achting een fraai geschenk, in een mahonyhouten schrijf bureau bestaande, aangeboden. De vroolijke stemming der schooljeugd is te begrijpen, en herhaaldelijk klonk een feestlied, ter eere van den geachten jubilaris. Heden middag ontving de jubilaris een bezoek van eene commissie, die hem, bij monde van haren Voorzitter, den heer P. Uurbanus, uit naam van tegenwoordige en vroegere, ambtgenooten te dezer plaatse een keurig geschenk aanbood, bestaande in een pendule met candelabres, vergezeld van een sierlijke naamlijst der deelnemers. Deze naamlijst, 't werk van den heer Labout, verdient eene eervolle ver melding, om de keurige uitvoering. School-autoriteiten, waaronder de arrondissements-school- opziener, de heer Mr. M. Büchner, collega's, vrienden en vroegere leerlingen van den jubilaris beijveren zich om van hunne belangstelling in 't feest van den dag blijk te geven, én zeker zal deze feestdag door den feestvierenden onderwijzer gerekend worden te behooren tot de genoegelijkste dagen zijns levens. Der schooljeugd is op morgen een feestje in Musis Sacrum toegezegd. Heden overleed, in den ouderdom van ruim twintig jaar, mijn jongste zoon COERT. Wed. Jb. SEVENHUIJSENASMAN. Helder, 1 Februari 1887. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen dank voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Wieringen, 31 Januari 1887. F. JANSONIUS, Onderwijzer. JL. S. HÖRMANN, Hoofd der Bewaarschool. Voor de vele blijken van belangstelling, ons op den 19 December bij de geboorte onzer dochter betoond, betuigen wij onzen hartelijken dank. Haarlem. K. VISMAN en Echtgenoote. In een netten dienst wordt, van half Februari tot half Maart, wegens ziekte der dienstbode, gevraagd een NOODHULP, goed kunnende koken. Brieven franco, letter E, Bureau dezer Courant, met opgave van adres en personen, waar informaties kunnen genomen worden. Gisterennamiddag hield de Commissie tot voorbereiding en regeling der feestviering op 19 dezer eene vergadering in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" alhier. De sub-commissie in zake het schoolfeest bracht een rapport uit, waarin de aard der feestelijkheden voor de leerlingen der verschillende scholen te dezer plaatse werd aangewezen. Na toelichting werd overeenkomstig de voorstellen der Commissie besloten. De sub-commissie voor den te houden optocht bij avond wacht alsnog nadere opgaven van Ver- eenigingen in, en zal, behalve de mededeelingen nu reeds gedaan, in eene volgende bijeenkomst haar definitief rapport indienen. Met genoegen werd door de Commissie kennis genomen van de poging, door eenige heeren aangewend, om door het organiseeren eener liefdadigheids-uitvoering het bedrag voor eene bedeeling aan de armen aanmerkelijk te doen stijgen. De Commissie ontving de mededeeling, dat, door de bewoners der Zwaanstraat, aldaar eene eerepoort zal worden opgericht. Gisteren is alhier overleden de heer J. Den Hartog, oud-adjudant-onderofficier der Mariniers, administrateur der Marine-bakkerij alhier. Aan den staat van dienst van den overledene ontleenen wij de volgende opgaven: Jacobus den Hartog werd geboren te Rotterdam, den 9 September 1806. Den 29 November 1824 trad hij in dienst bij het korps mariniers, als marinier 3de klasse; den 1 Januari 1828 werd hij tot de 2de klasse, den 1 November 1830 tot korpo raal, den 10 Januari 1832 tot sergeant bevorderd. Den 7 Juni 1838 werd hem de graad van sergeant-majoor en den 11 April 1853 dien van adjudant-onderoffficier toegekend. Op 1 Mei 1863 werd de heer Den Hartog gepensioneerd en tot administrateur der Marine-bakkerij alhier benoemd. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 November 1885, No. 22, werd de overledene benoemd tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bovendien was hij begiftigd met de gouden medaille voor 36jarigen trouwen dienst. Met het opboeien der verschansing van het Engelsche fregat Brambletye is men thans gereed gekomen, zoodat nu met het leegpompen van het schip zal worden aange- vangen. Gedurende de vorige week werd van de lading lijnzaad niets gelost. Buitengewone vergadering van het Departement Helder der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen," op Vrijdag 4 Februari a. s., des avonds te 8 ure. Entree f 1.voor een heer met of zonder dame, voor elke dame meer f 0.25. bij A. Van Bendegom, Langestraat, C. 110. Concurrccrcndc prijzen. Verzoeke beleefd, vroegtijdig bestellingen te mogen ontvangen. Per 25, 50, 100, of meer, korting. in het begin van Maart, aan den Burg op Texel, ten verzoeke van na te melden Erven, 1°. Een BOERENHOFSTEDE, genaamd „Zeeburg, met drie ARBEIDERSWONINGEN en diverse perceelen WEI-, BOUW- en HOOILAND, staande en gelegen in den polder „Eendracht" op Texel, te zamen groot 90.65.80 hectaren, henevens de helft in den dijk zoowel als in de zand- en slikgronden, groot voor 't geheel 94.85.60 hectaren; en 2°. Een perceel WEILAND, gelegen in den polder „Het Noorden" op Texel, groot 10.68.00 hectaren. Eigendom der erven van wijlen den Heer P. Klz. KUIPER. Informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. van schoolboeken, scboolbehoeften en benoo- digdheden voor 't onderwijs in de vrouwelijke handwerken voor de scholen te Anna Paulowna. De voorwaarden liggen ter lezing en zijn in afschrift te bekomen ter Gemeente-Secretarie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 3