opmerkingen ingebracht. Het gewijzigd voorstel luidt thans aldus: Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in liet algemeen, dc inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden dooi de wet geregeld. Het openbaar lager onderwijs wordt op zoodanige wijze ingericht, dat den ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ont- breke om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, worden, naar een bij de wet vast tc stellen maatstaf, aan iedere school, door zoodanige kinderen be zocht, uit de openbare kassen vergoed. De Koning doet van den Staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. De Voorzitter deelde gisteren in de Tweede Kamer mede, dat hij voornemens was geweest, met het oog op den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning, voor te stellen om aan den Koning een adreshulde of wel en corps een gelukwensch aan te bieden. De overweging dat de Koning dien dag overladen zou zijn inet bezigheden en plichtplegingen, deed hem thans voorstellen te besluiten hem te machtigen dien dag namens de Kamer aan den Koning hulde aan te bieden en met zijn 70sten verjaardag geluk te wenschen. Terwijl alle leden zich van liun zetels verhieven, werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Naar men verneemt, heeft het classicaal bestuur van Alkmaar twee leden van den kerkeraad der Herv. gemeente te Broek op Langedijk, wegens bijwoning van liet Gerefor meerd Kerkelijk Congres, voorloopig geschorst. Tot apotheker in het Ziekenhuis te Rotterdam is door den Raad benoemd de beer A. Roodenburch, apotheker te Alkmaar. De heer Veiling Meinesz, burgemeester van Rotterdam, heeft bericht, dat hij ontslag uit zijne betrekking zal aan vragen. Men schrijft ons van Oosterend op Texel, dd. 11 dezer: „Alhier werd gisteren een damwedstrijd gehouden in het logement „het Wapen van Texel." Twaalf mededingers hadden zich aangeboden. De prijzen, bestaande in contanten, werden behaald door de heeren: J. Witte, C. Broekkamp en Alb. Bakelaar. Lang duurde liet, eer de strijd beslist was, doch er werden zeer schoone partijen gespeeld. Hoewel vele toeschouwers in de zaal aanwezig waren, was het er onder Bet spelen ademloos stil." Het hoofdbestuur van den Nederlandsclien Schaatsen- rijdersbond heeft gisteren de ijsbaan te Slikkerveer onder zocht en als vermoedelijke datum (ijs en weder dienende) voor de te houden internationale hardrijderij Dinsdag a. s. vastgesteld. De Maatschappij voor Vleeschhouwerijen te Amsterdam keert over 1886 uit 8 pCt. Te Amsterdam bevindt zich thans een der eerste Engelsche schaakspelers, nl. de lieer Pollack, uit Londen, die dagelijks eenige partijen in het Café Panopticum zal spelen. Nog kortelings versloeg hij met glans den bekenden Blackburne te Belfast en trad als prijswinner uit het strijdperk. Hij neemt aan 30 partijen gelijktijdig te spelen. In een der bladen komt de volgende advertentie voor: „Iemand, die gaarne in het huwelijk zou treden, zoekt een verstandig man om hem dit uit het hoofd te praten. In de vergadering der Feestcommissie alhier, gisteren gehouden, is in hoofdzaak net programma voor de feest viering op 19 dezer vastgesteld. Behalve de uitnoodiging tot het vlaggen en het verlichten der woningen op dien dag zal het verzoek tot de ingezetenen worden gericht om algemeen een oranjelint of een oranje-cocarde te dragen. De reveille, 's morgens 7 uur, zal dezen weg volgen: van af de kazerne der artillerie in de Langestraat, was te bepalen, daar ze. nu donker, dan licht schenen te zijn. De roode krullen, die het kind vroeger om hals en schouders zwierden, waren nu wel is waar verdwenende weelderige goud blonde vlechten hadden nog slechts een lichtrooden tint, die wedijverde met den matten glans van het parelsnoer, dat door het haar was geslingerd, en toch glinsterde dit in deze oogen- blikken, terwijl het lamplicht er op scheen, als het „roode goud" in de oude tooversprookjes. Het zijden kleed met den blauwaehtigen weerschijn verdween bijna onder een wolk van kant, die hier en daar door een bloem was bevestigd, en daartusschen fonkelden juweelen de gansche verschijning was als het ware uit kleuren en geuren samengesteld. „Hoe vaart mevrouw de gravin van Stcinruck?" riep de overste, terwijl hij op de oude, blijkbaar uitgeputte dame toesnelde en haar den arm bood. „Was het u wat al te warm in de zaal? Ik vrees dat ge met uwe komst te veel van uwe krachten hebt gevergd." „Ik ben enkel wat vermoeid," antwoordde de gravin, terwijl hij haar naar de bank voerde. „Goedenavond, mijnheer Rodenberg Michael boog, en thans ruischte ook de blauwzijden japon over den vloer en voegde freule Hertha zich bij hare moeder. „Mama kan niet goed tegen de warmte," zeide zij, „daarom hebben wij de zaal verlaten. Hier, waar het koel en stil is, zal ze wel gauw weêr bijkomen." „Dan zou het zeker goed zijn Michaöl zag den overste aan en wendde zich half naar de deur, maar de gravin viel met innemende vriendelijkheid in: „O, volstrekt niet! Alleen die drukte heeft mij gehinderd. Het verheugt mij zeer, u terug te zien, mijnheer Rodenberg." Het scheen den overste te bevreemden, dat de dames den jongen olficier kenden cn hij mnaktc een opmerking hieromtrent, wat de gravin aanleiding gaf hem dc geschiedenis dier kennis making te verhalen. Zij hield vol, dat Michnël door zijn haastige en krachtige tusschenkomst haar cn hare dochter het leven had gered. Hij protesteerde hiertegen. Freule llertha nam geen deel aan dit gesprek, dat steeds drukker en levendiger werd, maar wjjdde al hare aandacht aan de bloemen. Langzaam bewoog zij zich door de oranjerie, die slechts door het matte schijnsel van twee hanglampen verlicht werd. Hare bewegingen hadden iets buitengewoon bevalligs; maar het uiterlijk zelf van de jonge dame had niets van dat hall' schroomvallige, half ongedwongene, dat aan de meisjes op dien leeftijd eigen is. Schoon pas negentien jaren oud, bewoog zij zich in de groote wereld met al het zelf bewustzijn van een rijke erfgename, die bovendien maar al te goed wist dat zij schoon was. Thans stond zij voor een groep buitenlandsche gewassen en vroeg, het hoofd omwendend, op onverschilligen toon: „Kent gij soms deze plant, mijnheer Rodenberg? Ze heeft prachtige bloesems, maar ik moet bekennen, dat mijn botanische kennis mij hier in den steek laat." (Wordt vervolgd.) door die straat en door de Dijkstrn.it, langs de Kerkgraclit, de Koningstraat, de Spoorstraat, de Weststraat, de Zuid straat, een deel der Binnenhaven, liet Ankerpark, de Buiten haven, langs het Directiehuis der Marine, het Havenplein en de Hoofdgracht, tot aan de Marine-iClub. Godsdienst oefeningen zullen 's morgens van 1011 uur gehouden worden in de Nieuwekerk der Hervormde gemeente, in die der Christelijke Gereformeerde en der Vrije Gereformeerde gemeente, in de oud-Katholieke kerk, in die der Israëlieten, in 't Evangeliesatielokaal (Palmstraat) en in 't Gebouw voor Evangelie-verkondiging (Vijzelstraat). In de Roomsch- Katholieke kerk zal op Zondagmorgen een plechtig Te Deum gezongen worden ter eere van 's Koning verjaardag. De parade van het garnizoen en de dd. Artillerie-Schutterij zal plaats hebben op het Ilavenplein en gecommandeerd worden door den majoor der infanterie H. J. G. Benschop. De parade wordt opgeluisterd door uitvoeringen van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning. Voor het Schoolfeest zullen de leerlingen der verschillende scholen zich in de onderscheidene lokalen 's namiddags ten 1 uur vereenigen. Circa 1$ uur zullen de oudsten (te zamen 1274) zich in optocht naar het Haven plein begeven. Aldaar zullen te 2 uur ongeveer, voor het Directie-gebouw der Marine deze liederen worden uitgevoerd 1. Volkslied, 2. Vlaggelied, 3. Aan den Koning, 4. Wij leven vrij, en 5. YVilhelmuslied. Na de uitvoering dei- zangstukjes zullen dc kinderen een optocht houden dooi de gemeente langs de Hoofdgracht, den Kanaalweg tot de Postbrug, langs de Kerkgraclit tot het Westplein, waarde optocht wordt ontbonden en elke afdeeling naar haar eigen lokaal wederkeert, om daar te worden onthaald. De jongere leerlingen, die gedurende den optocht in de scholen zijn gebleven, ontvangen daar de toegezegde versnaperingen en kunnen daarna huiswaarts gaan, ten einde nog den afloop van den optocht te zien. Het schoolfeest zal in zijn geheel omstreeks ten 4 ure afgeloopen zijn. Leerlingen van de gemeentescholen Nos. 1 en 2 (van 't Koegras en van Huisduinen) zullen per as haar de plaats van samenkomst (het Havenplein) worden overgebracht. De regeling van den optocht bij avond hebben we reeds in ons vorig num mer kunnen mededeelen. De weg, welke die optocht zal nemen, is nog niet bepaald, en kan eerst later worden vermeld. Dit kunnen we verzekeren: de noodige maat regelen worden genomen, om te zorgen, dat die optocht, hoezeer ook uit een groot aantal personen samengesteld, met orde kan geschieden. EEDERLANDSCHE NATIONALE WERKLIEDEMEREEEIGING, onder de zinspreuk: „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." Feestelijke vergadering op 10 Februari 1887. Opgericht den 29 Januari 1872, vierde deze Vex-eeniging thans liet feest van haar löjarig bestaan, in de ver sierde zaal van Tivoli. Op het tooneel prijkte een keurig transparant, als een hulde aan dit feestgetijde. Met een gepast woord, heette de President, de heer P. H. Bos, de aanwezigen welkom. Hij schetste de stichting der Ver- eeniging, die zich vormde naar aanleiding van mededee- lingen uit Rochdale, in Engeland, waar de wevers zich tot gelijk doel, met gunstigen uitslag hadden vereenigd. Spreker doorliep in vluchtige.trekken de levensjaren der Vereeni- ging en vond, bij zoo schoone resultaten, reden tot dank bare blijdschap. Een handvol eenvoudige mannen, zonder aanzien, zonder crediet, begonnen in 1872 een arbeid, die nu zoo grootsclie uitkomsten oplevert. Hij schetste de stichting der onder-afdèelingen van de Vereeniging en bracht lmlde aan twee der oprichters, in de vergadering tegenwoordig, de heeren Hartog en Wondergem. Met de beste wenschen voor den verderen bloei der Vereeniging verklaarde de President deze feestelijke vergadering voor geopend. De Vice-President, de beer H. D. Van der Laag, bracht daarop een woord van hulde aan al den ijver en al de toewijding door den heer Wondergem, gedurende 15 jaren als Penningmeester en door den President, den heer Bos, gedurende 10 jaren in die betrekking aan de Vereeniging bewezen. De lieer Wondergem richtte zich daarop tot den President, en overhandigde hem een fraaien ivoren presidentshamer, een geschenk van iemand, die onbekend wenscht te blijven, doch die, ook blijkens zijn schrijven bij de aanbieding, een warm hart toont te bezitten voor deze nuttig werkende Ver eeniging. De Secretaris, de lieer J. Groeneveld, bracht daarop het verslag uit over het 15de Vereenigings-jaar. Hij deelde mede, dat het ledental in 't afgeloopen jaar met 30 is ver meerderd en thans 454 bedraagt dat de Spaar- en voor- schotkas goede uitkomsten heeft opgeleverd, zoodat zij 3 pCt. winst aan de leden heeft opgeleverd; dat het Begrafenisfonds op flinke wijze werkt en thans 1851 leden telt; dat het Dragersfonds tot 130 leden is gestegen; dat het Kraamvrouwenfonds, met 49 leden en 23 begunstigers, ten vorige jare f 170 heeft uitgekeerd en dat de Biblio theek, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt, 230 nommers telt. Met een hulde aan den President en aan den Penningmeester besloot de Secretaris zijn belang rijk jaarverslag. De heer D. De Vries, lid van 't Hoofdbestuur, droeg daarop eenige op het feest van den dag betrekking hebbende dichtregelen voor. De Penningmeester, de heer C. Wondergem, gaf daar op, met een inleidend woord, 't financieel verslag, aldus luidende Kas der Vereeniging. Ontvangst: Batig saldof 5783.46$ Contributiën2296.75 Huur gebouwen971.32 Totaal f 9051.53$ Uitgaaf: Onderhoud van inventaris en gebouwen f 534.91 Laatste termijn heetwateroven616.66 Belasting en assurantiën124.93$ Aflossing en rente geleend kapitaal. 1210.41 Uitkeering bij ziekten, overlijden en vertrek 572.56 Kosten van vergaderingen154.65 Administratie, drukwerken, enz186.10 Contributie Zondagsrust2.50 Totaal f 3402.72$ Batig slot f 5648.81. W i n k e 1. Ontvangst: Van verkochte winkelwarenf 16747.88 Uitgaaf: Aan inkoop van winkelwaren14532.96 salaris van het personeel749.10 gas136.70 u assurantie en patent64.01 administratie, porto's, enz55.05 huur van den winkel273. kosten van beheer112.52 Totaal f 15943.34 Batig slot f 402.32 Aanwezige voorraad 4421.10 f 4823.42 Af loopende schuld y 4098.12 Winst f 725.30 Brood. Ontvangst: Van verkocht broodf 24963.63 Uitgaaf: Aan inkoop van meelf 15615.22 melk, gist, krenten, brandstoffen. 3738.12 gas135. u het personeel2448.12 assurantie en patent35.92 onderhoud en inventaris82.88 huur der bakkerij462.50 administratie en beheer151.33 Totaal f 22669.09 Batig slot f 2294.54 Aanwezige voorraad 1998.27 Totaal f 4292.81 Af loopende schuld 1817.48 Winst f 2475.33 Steenkolen. Ontvangst Van verkochte steenkolenf 6365.88 Uitgaaf Aan inkoop van steenkolenf 4314.13 vracht en losloonen994.10 u huur van het pakhuis100. kosten van verkoop244.58 u u u beheer32.67 f 5685.48 Winst f 680.40 Schoenmakers. Door den heer A. Visser geleverd voor f 2269.55 tegen 6% winst, d. i. f 136.17 Door den heer A. Adriaanse geleverd voor 3140.15 tegen 6%, d. i. f 188.40 De geheele omzet bedraagt 53487.05 Winst 4232.61 De Commissie van Toezicht bracht, bij monde van den heer L. Hartog, verslag uit, verklaarde dat de administratie op uitmuntende wijze gevoerd wordt en bracht hulde aan de werkzaamheid van den President en van den Penning meester. De verslaggever knoopte aan zijn rapport een woord van aansporing en opwekking vast tot de leden en hunne vrouwen. De heeren D. De Vries, M. H. De Klerk, H. J. Meeuwssen, J. Van Dalen, J. Meskes en E. A. Freeke, tot leden van verdienste benoemd, werden met die benoeming door den President gelukgewenscht en ontvingen het insigne, aan die benoeming verbonden. De President hield daarop nog eene toespraak, bracht daarbij voor bewezene diensten dank aan den Secretaris, aan den Penningmeester, aan de verdere leden des Hoofd- bestuurs, aan de Sectie-besturen, aan de^bestuurders der onder-afdeelingen, aan de verslaggevers der plaatselijke bladen en inzonderheid aan den heer Mooy, die nu reeds sinds 15 jaren verslagen van de algemeene vergaderingen geleverd heeft, aan de vertegenwoordigers van 't Bestuur van 't Nut en ten slotte aan alle leden, voor de door hen betoonde belangstelling en toewijding. De heer A. J. De Jongh, lid van genoemd Bestuur, bracht daarop hulde aan 't streven van deze Vereeniging en uitte voor haren bestendigen bloei de beste wenschen. Door den President werd vervolgens medegedeeld, dat aan de verkiezingen voor leden van 't Hoofdbestuur en van de Commissie van Toezicht door 377 leden was deel genomen; dat de heeren J. Groeneveld, J. Van Dalen, H. J. Meeuwssen en D. De Vries als leden van 't Hoofd bestuur zijn herkozen, respectivelijk met 279, 249, 230 en 180 stemmen en dat tot leden der Commisssie van Toezicht zijn gekozen de heeren W. Burger en P. Meijneke, respec tivelijk met 195 en 191 stemmen. Met een opwekkend woord aan de leden om deel te nemen aan den optocht, te houden op den avond van 19 Februari a. s., in welken optocht de Vereeniging nu op No. 13 is geplaatst, werden de administratieve werkzaam heden, die herhaaldelijk door feestgezang werden afgewisseld, afgeloopen. Zang en tooneelspel wisselden elkaêr verder herhaal delijk af, zoodat men nog geruimen tijd gezellig bijeenbleef. Heden avond zullen dezelfde werkzaamheden opnieuw plaats hebben voor de andere helft der leden met hunne vrouwen. Buitenland. Bij het jl. Woensdag gehouden jaarlijkscli banket der gezamenlijke Kamers van Koophandel te Londen, hield de vice-Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Ferguson, eene toespraak, waarin hij plechtig verzekerde, dat de Engelsche Regeering hare beste krachten inspande om het behoud van den vrede te verzekeren. Niemand, zeide de Minister, wenscht den vrede vuriger dan de Koningin. Er is zeker gevaar voor oorlog aanwezig, maar de Souvereinen. van Europa zijn allen zonder uitzondering bezield met het ernstig verlangen om den vrede te handhaven. Al de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1887 | | pagina 2